In Den Haag heb je niet dé macht Zeeland stuurt wensenlijstje zeeuwse stemmen Niet het onderwijs telt, maar het geld Vertrekkende Kamerleden Beinema en Lilipaly blikken terug donderdag 23 april 1998 10 Marten Beinema: ...contacten met het veld altijd goed onderhouden... foto Pieter Honhoff Van rustig afbouwen is geen sprake. In hun laatste weken als parlementariër zijn beiden nog druk bezig. CDA'er Marten Beinema stort zich als lid van een onderzoekscommissie op de wijze waarop Nederlandse inlichtingendiensten met hun archieven zijn omgegaan. PvdA'er John Lilipaly confereert in Namibië met parlementsleden uit de hele wereld. Maar na tientallen jaren komt voor de twee Zeeuwen het einde van het Tweede- Kamerwerk dan toch in zicht. Beiden houden er uit eigen beweging mee op. Lilipaly (54) wil na 'twaalf Haagse tropenjaren' eens kijken of hij nog andere nuttige dingen kan doen. ,,De fractieleiding schrok ervan, ze had me willen houden. Kamerlid zijn is een res pectvolle baan maar na zoveel jaren sluipt het gevaar erin dat je te gemakkelijk zegt: 'Dat heb ik al gezien'. Als ik bij een over leg zit dan weet ik al na drie zinnen waar het naar toe gaat. En bij dit werk, dat al tijd over mensen gaat, past geen routine matig handelen." Voor Beinema, die bijna 23 jaar in de Ka mer heeft doorgebracht, gaat die routine matigheid niet op. „Het is niet per defini tie verkeerd om ergens lang te zitten. Steeds verandert eriets.Enjezithierniet in een glazen stolp; ik heb de contacten met het veld altijd goed onderhouden." Hij wordt dit jaar 65. Dat is voor hem de traditionele scheidslijn tussen betaalde arbeid en rust. Hij is het Kamerlid met de meeste dienstjaren: onafgebroken sinds januari 1978. Daarvoor zat hij er ruim twee jaar: van april 1975 tot juni 1977. Hij heeft geen last ondervonden van de stroming binnen de partij die vond dat Kamerleden na 12 jaar moesten vertrek ken, zelfs al volgde hij niet altij d trouw de fractiediscipline. Hij was een van de zes CDA-dissidenten die in 1985 tegen de komst van de kruisraketten stemden. „Het is duidelijk dat op zo'n moment zelf harde woorden vielen. Maar we waren vanuit de Anti Revolutionaire Partij ge wend dat je elkaar de oren waste. Daarna ging je weer samen door één deur. Dat kruisrakketten-standpunt is me nooit na gedragen." Slechts een keer kwam zijn positie in ge vaar; voormalig partijvoorzitter Wim van Velzen wilde van hem af. Maar Elco Brinkman, destijds fractievoorzitter, en de Zeeuwse CDA-kringvoorzitter zorg den dat Beinema behouden bleef voor de landelijke politiek. Linkervleugel Beinema heeft altijd tot de linkervleugel binnen het CDA behoord. Hij stapte in de christelijke politiek omdat hij vond dat het er allemaal wel wat radicaler aan toe mocht gaan. Voor de AR kwam hij via de Middelburgse gemeenteraad en het wet houderschap in de Tweede Kamer te recht. „Met jeugdig enthousiasme kun je de wereld niet veranderen. Hooguit heb ben we invloed gehad op de drie chiistelij - ke partijen die samen het CDA vormden. We werden, met wat overdrijving, de lin kervleugel van het CDA genoemd." De Molukker Lilipaly werd ook gedreven door de wens de politiek te veranderen. Hij kwam in 1986 als eerste kleurling sinds de Tweede Wereldoorlog in de Ka mer. Natuurlijk, hij wilde beleid maken op zijn werkterrein: onderwijs aan ach terstandsgroepen. Maar hij wilde vooral laten zien dat allochtonen ook mede de dienst kunnen uitmaken in de samenle ving en niet alleen het vuile werk opknap pen. Die voortrekkersrol heeft hij waarge maakt, vindt hij. „Vergis je niet in mijn voorbeeldfunctie. Ik wil er niet overdre ven over doen, maar als ik had gefaald... Moet je eens kijken hoeveel allochtonen er nu in de Kamer zitten. Ik heb het Kamer werk gedaan zonder aandacht te vestigen op de minderhedenproblematiek. Ik ben een Molukker en niet per se op achter stand gezet." Zelfs al zou hij willen vergeten dat hij Mo lukker is, hij wordt er steeds aan herin nerd. Al was het maar door CD-Kamerlid Hans Janmaat die hem probeert te provo ceren. „Dan zegt 'ie bijvoorbeeld: 'Het gaat slecht met de PvdA', erop doelend dat ik in de Kamer zit. Daar ga ik niet op in. Janmaat is een outcast voor mij." Anderen bellen Lilipaly, anoniem, met de vraag: 'Wat doe jij in de Kamer, want die is wit.' „Het enige wat ik dan zeg is dat ik deel uitmaak van deze samenleving." Hij kan er vergif op innemen: als er 'iets' gebeurt waar Molukkers bij zijn betrokken of de zaak Salman Rushdie komt weer in de be langstelling dan krijgt hij racistische op merkingen voor zijn kiezen. „Rushdie is ook gekleurd, dat zal 't zijn. Het kwetst je wel." Anonieme brief Hij maakt het mee dat in Zeeuwse zaken een link met zijn afkomst wordt gelegd. Ten tijde van de discussie over het wel of niet ontpolderen ten behoeve van natuur- herstel in de Westerschelde kreeg hij een anonieme brief: 'Juist omdat we Zeeland hebben ingepolderd mag jij hier wonen'. „Als je een klein beetje aan hun bezit komt dan zie je een buitenproportionele reactie", is Lilipaly's ervaring. Die Zeeuwse onderwerpen houdt hij ex tra in de gaten. Prettige bijkomstigheid is dat ze meestal toch al tot zijn portefeuille behoren; visserij, natte waterstaat, ha vens, de Westerscheldetunnel. „Je zit hier wel als Nederlandse vertegenwoordiger de totale belangen af te wegen. En Zee land ligt in Nederland. Juist Kamerleden uit de streek kunnen de vinger aan de pols houden. En dat heb ik voor Zeeland ge noeg gedaan", vindt Lilipaly. Beinema kreeg bij zijn aantreden van ARP-fractievoorzitter Willem Aantjes te horen dat hij het Nederlandse volk verte genwoordigde, niet het Zeeuwse. „Maar hoe dan ook, je wordt wel geacht speciale aandacht te hebben voor Zeeuwse za ken." Toch schreeuwt de CDA'er niet openlijk moord en brand als het bijvoorbeeld slecht gaat met een bedrijf in Vlissingen. „Dat is niet mijn onderwerp. Als een an der zoiets zou doen met mijn onderwer pen zou ik pissig worden. Ik meld het wel aan bij de woordvoerder van mijn partij maar ik profileer mezelf er niet mee. Met dijken en veren in je pakket sta je nu een maal dichter bij het Zeeuwse. Dan is het gemakkelijk om daar iets over te roepen. Beinema zelf 'deed' vooral in het begin veel aan onderwijs en welzijn. Nu is hij de media- en cultuurspecialist van de frac tie. Zachte dood Ondanks het geheven vingertje van Aan tjes heeft B einema af en toe wel harder ge lopen omdat er Zeeuwse belangen in het geding waren. In 1993 ijverde hijmet an dere Kamerleden, voor een overleg- en ac tiegroep Zeeland. Dit platform moest de gevolgen van het nationaal beleid voor Zeeland bespreken. „We zijn een paar keer bijeen geweest en daarna is het groepje een zachte dood gestorven. Het was ook niet echt nodig: de zaken kwa men toch wel tot ons." Zo wisten de organisatoren van het Festi val van Zeeuws-Vlaanderen hem wel te vinden. Beinema vroeg jaren op rij om geld en de minister van Cultuur trok elke keer de portemonnee voor dit festival. Hij probeerde te voorkomen dat 'Randstad normen' op dunbevolkte provincies als Zeeland werden losgelaten. Eisen die je in de Randstad wel kunt stellen aan bij voor beeld een orkest, kun je niet overal opleg gen, vindt hij. Hij kaartte onderwijskwes ties aan als dat nodig was. „Vanuit Zeeland wist men mij daarvoor wel te vin den ook al kwamen die acties niet elke keer in de krant. Ik ben nu eenmaal niet het type om mezelf onnodig in the picture te spelen. Dat vind ik beneden mijn waar digheid." Daarom maakte hij zijn keuze om destij ds tegen het eigen kabinet-Lubbers in te gaan bij het kruisrakettendebat, van te voren niet wereldkundig. Hij wikt en weegt, maar schrikt uiteindelijk niet te rug voor een ferme keus. Aard Lilipaly staat evenmin te dringen op de voorgrond. „Dat is nou eenmaal de aard van het beestje. Je komt ook betrouw baarder over als jij je op die manier op stelt. Ik gebruik geen grote woorden maar kies mijn momenten om iets door te druk ken." Zo heeft hij afgedwongen dat meer na- tuurherstel moet worden gepleegd in de Westerschelde dan het pakket dat met de betrokken gemeenten en provincie was afgesproken. Ook het feit dat de Wester scheldetunnel er komt is mede aan hem te danken, vindt hij. Hij heeft er wel voor moeten knokken in de fractie. „Die keek naar het belang van de Randstad en dat was er bij de WOV niet. Hier in Den Haag vonden ze de tunnel te duur. Maar de Zeeuwse Staten, inclusief de PvdA, wil den de WOV wel. En ik heb altijd gezegd: Wanneer Zeeland de WOV wil, zal ik hem niet tegenhouden. Uiteindelijk heb ik ze hier over de streep kunnen trekken met het argument dat een tunnel uiteindelijk goedkoper is dan veren. Kijk, je poetst iets niet weg omdat er Zeeuwse belangen mee zijn gemoeid. Je moet wel argumenten Voortvarend Zeeland. Onder deze ti tel verschijnt volgende week in bro churevorm het Zeeuwse wensenlijstje voor de komende kabinetsonderhande lingen. De aanleg van een tunnel onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen en de verhuizing van de Koninklijke Schelde Groep uit de Vlissingse binnen stad zullen zeker niet ontbreken. „Het wordt geen bescheiden lijstje", voorspelt gedeputeerde J. I. Hennekeij (WD, verkeer en vervoer). Samen met economie-gedeputeerde D. J. P. Bruin- ooge (PvdA) heeft hij in grote lijnen de inhoud van Voox-tvarend Zeeland be paald. Het bevorderen van cle economi sche groei en het terugdringen van de werkloosheid staan voorop. Om beide doelen te bereiken is de realisatie van een aantal grote infrastructurele pro jecten volgens het dagelijks provincie bestuur noodzakelijk. „De wensen die we op schrift hebben gesteld zijn niet, nieuw", zegt Bruinoo- ge. Het vervolg op Voortvarend Zeeland is volgens de gedeputeerde dan ook met name 'erg belangrijk'. „Het wensen lijstje is een handvat. Rond deze tijd worden in Den Haag honderden nota's bezorgd met verlangens voor het nieu we kabinet. Waarom het gaat is dat je er een goede follow up aangeeft. Het succes van Zeeuwse provinciebe stuurders om wensen en verlangens om te zetten in keiharde toezeggen wordt met enige regelmaat in twijfel getrok ken. Een aantal vooraanstaande Zeeu wen constateerde onlangs in het week blad Elsevier dat de Zeeuwse lobby niet deugt. Bruinooge wijst de kritiek van onder anderen CDA-Eerste-Kamerlid H. Eversdijk en statenlid M. A Stoffels resoluut van de hand. „De kritiek van de heren is onjuist. Zeeland heeft de af gelopen jaren wel degelijk succes ge boekt in Den Plaag. De provincie heeft alleen al miljoenen gekregen voor het verbeteren van spoorlijnen en havens." In Voortvarend Zeeland ligt de nadruk op economie, infrastructuur en - in min dere mate - milieu. De gedeputeerde voor milieu-zaken, A M. Dek (CDA) verwijst voor zijn wensenlijstje dan ook naar de nog te verschijnen brochure. Gedeputeerde G. de Kok (PvdA - zorg, natuur, cultuur en bestuurlijke organi satie) noemt het aanpakken van de wachtlijsten in de Zeeuwse ziekenhui zen een 'belangri jke opdracht' voor het nieuwe kabinet. Daarnaast rekent hij ook op meer aandacht vanuit Den Haag voor het personeelstekort in verpleeg huizen. De extra middelen die het hui dige kabinet wil uit trekken voor het onderhoud van monumenten mogen niet aan Zeeland voorbij gaan, aldus De Kok. Eenzijdig De ontwikkeling van het landelijk ge beid verdient volgens de gedeputeerde na 6 mei een hogere plaats op de politie ke agenda. „De aandacht wordt nu wel erg eenzijdig gericht op de uitbreiding van Schiphol, de aanleg van de Betuwe lijn en de Hoge Snelheidslijn." Het ko mende kabinet moet volgens De Kok ook eindelijk maar eens duidelijkheid verschaffen over de overgang van Goe- ree-Overflakkee naar Zeeland. Gedeputeerde L. Coppoolse (CDA - welzijn, onderwijs, sport, Euregio) re kent onder meer op geld voor de jeugd hulpverlening. De landelijke regels voor de schaalvergroting in het onder wijs mogen volgens de gedeputeerde niet zonder meer worden toegepast op Zeeland. „Ik pleit voor groot waar het kan en klein waar het moet. VVD-gedeputeerde J. G. van Zwieten (ruimtelijke ordening en toerisme) hoopt vurig dat hij in de toekomst niet meer bij verschillende ministeries hoeft aan te kloppen om de financiering van zogenoemde gebiedsgerichte projecten rond te krijgen. „De ervaring die ik heb opgedaan met de herinrichting van Schouwen-West hoop ik met de aanpak van Walcheren en kust van west- Zeeuws-Vlaanderen met opnieuw mee te maken." Commissaris van de koningin W. T. van Gelder verwacht vanuit Den Haag niet alleen steun voor de aanleg van een tun nel- onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen of het verbeteren van de Midden-Zeelandroute. „Een goede in frastructuur is belangrijk voor Zee land, maar er is meer. De kwaliteit van het onderwijs en het aanbod van kunst en cultuur moeten volgens Van Gelder ook nauwlettend in de gaten worden ge houden. „Bedrijven en werknemers la ten hun beslissing om naar Zeeland te komen niet alleen a fhangen van weggn.. en spoorlijnen. Een levendig omge vingsklimaat is eveneens van groot be lang." Richard Hoving Voor onderwijzer Frans Reijerse is één ding duidelijk: „Paars legt de nadruk niet op leerlingen of leerkrachten maar op geld." Reijerse is onderwijzer op basisschool De Zuidwesthoek in Goes. Hij heeft geen hekel aan het Paarse kabinet. „Ze hebben op zich goede ideeën. Zo willen ze kinderen die het wat moeilijker hebben op een basisschool langer laten zitten en niet meteen naar een speciale school sturen; het Samen Naar School-project. w En het voornemen om de klassen weer te 2 verkleinen. Ik. vind het allemaal prima •- plannen, maar de overheid moet scholen wel de financiële middelen bieden om ze uit te kunnen voeren." Mede door allerlei nieuwe projecten, opgezet of voortgezet door Paars, heeft o Reijerse het steeds drukker gekregen. Er zijn allerlei richtlijnen, commissies, fusieplannen en reorganisaties. Bij het aantreden beloofde Paars dat er minder richtlijnen en brochures vanuit Zoetermeer naar de scholen gestuurd zouden worden. „Het is niet minder geworden, eerder meer. Mijn takenpakket houdt nu echt veel meer in dan lesgeven alleen, de werkdruk is gigantisch toegenomen", vindt de Goese onderwijzer. Voor mij - als ik het voor het zeggen had - zou het verlichten van de werkdruk absoluut de prioriteit krijgen. Uit een enquête van de Algemene Onderwij sbond blijkt ook dat het grootste probleem van de leerkrachten de hoge werkdruk is. Paars heeft onderwijs weliswaar wel weer op de agenda gezet, maar je komt er niet met roepen alleen." Guido van der Heijden hebben." Hij is nooit bang geweest de Zeeuwen tegen de haren in te strijken. „Je hebt een eigen verantwoordelijkheid, je moet niet al te laf zijn." En dus kiest hij voor ontpolderen als dat nodig blijkt te zijn voor de veiligheid. En kiest hij voor het sluiten van gebieden voor de visserij om de natuur haar gang te kunnen laten gaan. „Ik help Zeeland, maar niet kritiekloos." Eén fout rekent hij zichzelf aan in die twaalf Kamer jaren: de gang van zaken rond de A73Hij was bij de stemming in de Kamer niet aanwezig en daardoor krijgt Limburg de snelweg aan de oostkant van de Maas. Terwijl de Pvda hem aan de westkant had willen hebben. De Kamer fractie had Lilipaly's medewerker niet verteld dat er belangrijke stemmingen waren en dus werd Lilipaly niet gealar meerd. „Dat is een nachtmerrie voor een perfec tionist als ik. Fractievoorzitter Wallage heeft naderhand wel openlijk gezegd dat het niet helemaal mijn fout was. Dat vond ik fideel van hem. De misser lijkt hem niet te achtervolgen nu hij buiten de politiek actief wil zijn. Twee ministers hebben om zijn diensten gevraagd. Voor partijgenoot Jo Ritzen moet hij het onderwijs op Aruba en de An tillen op een hoger plan tillen. WD-mi- nister Annemarie Jorritsma heeft hem benoemd tot voorzitter van de Internatio nale Scheldecommissie. Meer tijd Beinema is daarentegen van plan zichzelf meer tijd te gunnen om eindelijk weer eens geschiedenisboeken te kunnen lezen Daarnaast blijft hij wel voorzitter van de vereniging van openbare bibliotheken. voorzitter van de Zeeuwse Welzijnskoe- pel en redacteur van het maandblad van het Wetenschappelijk Instituut van het CDA Via de laatste baan blijft hij actief betrokken bij het politieke bedrijf. Zijn vertrek uit de Kamer vervult hem met een zeker gevoel van weemoed. Na de verkiezingen houdt hij namens de ver trekkende Kamerleden een verhaal en dan is het voorbij „Je bent weg van de hectiek. Je vertrekt toch uit een van de centra van de macht. Ach,", relativeert hij, „hier in Den Haag heb je een zekere macht. Niet dé macht. De invloed van ambtenaren, vakbonden, grote industrieën is groot. Er wordt hier nog wel het nodige besloten maar je bent er één van de 150 en vervolgens nog maar één van 34". Lianne Sleutjes De Tweede Kamer, hier in vergadering bijeen, is volgens Beinema niet allesbepalend. foto Pieter Honhoff John Lilipaly: ...vergis je niet in mijn voorbeeldfunctie. foto Ruben Oi

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 10