EEUWS Zuiden vraagt Rijk 19 miljard 6f5 Boze Wallage: Borst maakt stembuscampagne belachelijk Juliana krijgt bloemetje van werknemers in de zorg itengebied bi Marijnissen: leiding SP niet dictatoriaal feintraluin De Grave pakt 'muisarm' aan ms° Zeeland, Brabant en Limburg willen vooral geld voor betere verbindingen VS komen met nieuwe 'green card' 1VIELIESTE 27 t/m 31 ra Klimhortensia ;:ÖL 9 ZO 4 Lenteweer Overwegend zonnig. Middagtemperatuur ongeveer 18 graden bij een meest matige zuid- tot zuidoostenwind. 241e jaargang no. 95 woensdag 22 april 1998 losse nummers 1,75 door Ben Jansen MIDDELBURG - De commissa rissen van de koningin van Zee land, Noord-Brabant en Lim burg leggen vandaag in Den Haag een verlanglijstje van 19 miljard gulden neer. Zoveel geld is de komende kabinetspe riode nodig om de drie provincies in Zuid-Nederland in de gelegenheid te stellen hun economische kansen te be nutten. Voor Zeeland gaat het onder meer om de ondertunneling van het ka naal Gent-Terneuzen bij Sluiskil en de aanleg van de Dammenweg tussen de Veersegatdam en de A5 8 ten zuiden van Middelburg. Het boekwerkje 'Investeren in Zuid- Nederland loont' dat de drie commis sarissen presenteren, borduurt voort op de open brief die de werkgeversor ganisaties in Zeeland, Brabant en Lim burg eind vorig jaar aan de Haagse po litiek hebben gezonden. Net als de werkgeversorganisaties al eerder heb ben gedaan, wijzen de provinciebestu- ren op de functie van Zuid-Nederland als trekpaard van de Nederlandse eco nomie. Ligging, goed woon- en leefkli maat en internationale bedrijvigheid zijn de sterke punten. Per hoofd van de bevolking heeft het Zuiden de grootste industriële productie van het land. Het behoedzame scenario van het Cen traal Plan Bureau voorziet in de ko mende kabinetsperiode een banen groei in Nederland van 330.000. De verkiezingsprogramma's komen uit op 400.000 tot 450.000 extra banen. Als de Zuid-Nederlandse werkgelegenheid evenredig meegroeit, zou de toename van het aantal banen in deze regio uit komen op 105.000. Zeeland, Noord- Brabant, Limburg en de werkgeversor ganisaties mikken echter op ten minste 120,000 nieuwe banen. Daarvoor is echter de hulp van de rijks overheid noodzakelijk. Voor verbete ring van het personen- en goederenver voer moet de komende kabinetsepriode voor 18,2 miljard gulden in wegen, spoorwegen en kanalen worden geïn vesteerd. Het gaat om projecten die al Kiezer wenst een strikt asielbeleid DEN HAAG - Tweederde van de Nederlandse kiesgerechtigden (64%) vindt dat ons land tegen over asielzoekers een 'erg strikt' toelatingsbeleid moet voeren. Door zijn bovengemiddeld goe de opvang heeft Nederland zich in vergelijking met andere lan den zeer aantrekkelijk gemaakt voor asielzoekers, meent ruim driekwart van de kiezers. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Inter/View in op dracht van ANP/NOVA. Het on derzoek leert ook dat meer dan I van mening is dat asielzoe kers zonder documenten zelf moeten aantonen dat zij hun pa pieren niet opzettelijk hebben vernietigd of kwijtgemaakt. Asielzoekers die geen behoorlij ke verklaring op tafel kunnen leggen dienen direct te worden teruggestuurd, vinden zes van de tien ondervraagden. 58 Procent is voorstander van een verkorting van de asielpro cedure. Die neemt nu soms jaren in beslag. ANP WASHINGTON - De Ameri kaanse regering heeft een hy permoderne identiteitskaart voor buitenlandse ingezetenen uitgegeven. De nieuwe 'green card' moet vervalsing onmoge lijk maken. Gisteren zijn de eerste 50.000 aan buitenlanders die legaal in de VS werken en wonen opge stuurd. De directeur van de Immigratie en Naturalisatiedienst (INS) in Washington, Mary Ann Wyrsch, zei het om het meest geraffi neerde document gaat dat de overheid ooit heeft verva ardigd I De INS heeft veel aanvragen te verwerken voor de felbegeerde green cards. De organisatie I kampt met een enorme achter stand sinds het Congres in 1996 I de wetgeving voor de verblijfs vergunningen heeft gewijzigd. Zeker twee milj oen nieuwe aan vragers wachten hun green card. Er worden nu 4600 zaken per maand afgerond, j Volgens een medewerker van de I INS kan de achterstand alleen I worden weggewerkt als er veel meer mensen worden aangeno men. De INS wil ook 12 9 nieuwe kantoren openen. De immigra tiedienst heeft het Congres om j meer geld gevraagd om behalve het document ook andere zaken in de organsiatie te modernise ren. RTR DEN HAAG - Drie werknemers uit de gezondheidszorg vonden gistermiddag tij dom even langs het Bronovo ziekenhuis te gaan om een bloemetj e voor prinses J uliana af te geven. De CAO-on derhandelingen voor de zorgsector verlopen stroef, foto Koen Suyk/ANP pagina 3: Zorg werkgevers wijzen bod af (Advertentie) GLASHAIMDEL SimaUtdt iin g£a&. GOES Baby dood door ruwe behandeling LONDEN - Een zes maanden oude Nederlandse baby is dins dag in een Londens ziekenhuis overleden. De baby, Caroline Jongen, is zo ruw door een Australisch kin dermeisje behandeld dat zij als gevolg daarvan overleed, zo meldt de BBC. Het 26-jarige kindermeisje, Louise Nicole Sullivan, is aangehouden. ANP (Advertentie) door Harm Harkema DEN HAAG - PvdA-fractielei- der Wallage heeft gisteren scherpe kritiek geleverd op D66-lijstrekker Borst. Volgens Wallage maakt Borst de verkie zingscampagne belachelijk door de opgelaaide richtingen strijd tussen Pvda en WD af te doen als „een wedstrijd ideolo gisch ver plassen tussen twee mannen", te weten Kok en Bol- kestein. „In een campagne gaat het over kleur bekennen. Borst sugge reert ten onrechte dat er niets te kiezen valt", aldus Wallage. Borst zei zich eergisteren te er geren aan de het feit dat PvdA en WD de onderlinge verschil len sterk benadrukken. De PvdA pleit daarbij voor een so cialer beleid, de WD voor een liberalere koers. Wallage vindt juist dat er sprake is van een 'in teressante campagne', omdat die tot nu toe vooral gaat om in houdelijke verschillen van me ning en niet over randverschijn selen. In het weekblad Vrij Nederland zegt premier Kok dat ook een verzwakt D66 in een volgend kabinet recht heeft op twee mi nistersposten. Borst zei eergis teren dat D 6 6 niet in een kabinet zitting gaat nemen wanneer de partij minder dan tien zetels haalt. Volgens de laatste opinie peilingen zou D66 uitkomen op 12 zetels, de helft minder dan de huidige 24. Volgens Kok biedt een kabinet met drie partijen meer perspec tief dan een kabinet van alleen WD en PvdA Kok zegt de afge lopen periode gemerkt te heb ben dat juist door de aanwezig heid van drie partijen, in het kabinet veel spanning is wegge nomen. Wiegel In Amsterdam leverde oud- WD-leider Wiegel kritiek op de huidige voorman Bolkestein. Volgens Wiegel heeft Bolkestein te weinig oog voor wat er onder de mensen leeft. De WD bena drukt nu vooral financieel-eco- nomische onderwerpen en schildert de PvdA af als een par tij die weer aan het potverteren wil gaan slaan. Volgens Wiegel was dat in de jaren zeventig, on der de PvdA van Den Uyl, een mooi verkiezingsonderwerp voor de WDmaar nu niet meer. op de rol stonden en aanvullende infra structuur. Becijferd is voorts dat 400 miljoen gul den nodig is om de bedrijven in Zuid- Nederland aan technisch personeel te helpen. Voor aanleg van nieuwe en ver betering van bestaande bedrijventer reinen is de komende vier jaar 150 mil joen extra vereist. Om de samenwerking tussen industrieën, kennisinstellingen, toeleveranciers en dienstverleners in Zuid-Nederland te versterken, is 250 miljoen gulden no- dig. Het voorjaar kondigt zich aan met een kleurig bloesempalet. Bloeiende boomgaarden en een ontluikende vrije natuur ge ven de indruk dat platteland en tuin een uitbundig feestje bouwen. Verder in de bijlage Buitengebied: monumentaal winkelpandinAxel streektaal O fruittelers vieren ingeto gen jubileum van hun organisatie o tijdingen van 't hof O Zuid-Beveland: eiland waar mijn dagen hingen o natuur- joumaal o Piet van der Lijke maakt fietsframes op maat <3 fotopuzzel Q serie Rondom Zeeland: Steenbergen. Kansen Duisenberg slinken De kansen voor Duisenberg om benoemd te worden tot presi dent van de Europese Centrale Bank slinken. De Europese ministers van financiën zijn ongerust omdat een akkoord over deze kwestie uitblijft. De Nederlandse bewindsman Zalm (links op foto, naast zijn Britse collega Brown) speculeerde gisteren op een dubbele voordracht. Hogere winst voor Delta Delta Nutsbedrijven zag vorig jaar de netto winst stijgen tot 42,8 miljoen gulden. Het bedrijf presenteerde gisteren de jaar- cijfers. Voor de consument was er goed nieuws: Delta overweegt de milieu- f heffing te schrappen. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13, 14 en 15; zeeland: 17,19,21 en 23; sport: 24 en 25; buitenge bied: 27,28, 29, 30 en 31. „Toen was het potverteren, maar Kok doet dat niet. Mijn ge voel zegt me dat de mensen vin den dat dit kabinet goed op de kas heeft gepast. Daarom is het voor de mensen ook geen onder werp meer". GPD pagina 3: Pact tegen paars ver weg van onze redactie binnenland ROTTERDAM - SP-leider Ma- rijnissen bestrijdt dal wethou ders en raadsleden van de Soci alistische Partij er de brui aan geven omdat de partijleiding te autoritair en hij zelfs dictatori aal zou zijn. „SP-leden verdragen geen au toritaire leiders", aldus Maxïj- nissen. Hij zoekt de verklaring voor de onrust in de partij, waar bij voorbeeld een raadslid na zijn installatie overstapte naar GroenLinks, in andere oorza ken. Raadsleden van de SP teke nen een verklaring dat zij hun financiële vergoeding of salaris overdrageix aan de partij en voor een minimumloon werken. Zo doen de Kamerleden van de SP het ook. Geld Blijkbaar zijn enkele raadsle den toch voor de vexieidingen van het geld bezweken, consta teert Marijnissen tijdens een verkiezingsbijeenkomst in Rot terdam. „Zij hebben een verkla- (Advertentie) Wordt u ja of nee donor? Een vraag die ook wat vragen oproept. Lees voor een antwoord op een aantal belangrijke vragen, de advertentie over orgaandonatie. Zie pagina 10 Impatiens 'Fire Fly'. Nieuw soort vlijtig liesje. Bloeit uitermate rijk met kleine bloemetjes. Beginnend in april en tot het einde van de zomer niet te stuiten. Per stuk 3.95, nu 3 voor KOUDEKERKE Vlissingsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 Koopavond: donderdag HET GROENE WARE 20.45 uur. I* van onze redactie binnenland DEN HAAG - Staatssecretaris De Grave van Sociale Zaken wil met enkele bedrijfstakken afspraken maken om het aaixtal gevallen van 'muisarm' met tien procent terug te dringen in 2001. Zijn departement heeft dat gisteren be kend gemaakt. Repetitive Strain Injuries (RSI), ofwel de müisarm, is een verzameling van klachten aan armen, schouders, nek, polsen of vingers door repeterende bewegingexx. Ruim de helft van de twee miljoen Nederlanders die met een beeld scherm weiken lijdt eraan. Uit Onderzoek dat De Grave door de arbeidsin spectie heeft laten vexi-ichten blijkt een duide lijk verband tussen werkstress en muisarm. Ook blijkt dat de klachten toenemen naarmate iemand meer uren per dag aan een beeld scherm zit. De Grave gaat met vijf bedrijfstakken praten over maatregelen om het aantal klachten te verminderen: het bankwezen, de architect- en ingenieursbureaus, het verzekeringswezen, de pensioenfondsen, de handel in de verhuur van onroerend goed en de computer-service en in formatietechnologie. Muisarm komt niet alleen voor bij beeld schermwerkers, maar ook bij andere beroeps groepen waar onder tijdsdruk repeterende be wegingen gemaakt wox-den. Het gaat onder meer om kapp.ers, koks en lopende-bandmede- werkers. De Grave zal ook daar onderzoek naar laten verrichten. ANP (Advertentie) Bloeit in de zomer met mooie witte bloemschermen. Zeer geschikt voor plaatsing tegen een schaduwrijke muur. ,9;95 ring nodig en de lijsttrekker is dan een gemakkelijke prooi." Hij voegt eraan toe het voor-al triest te vinden voor de mensen die'SP gestemd hebben. De SP-leden die nu in de media kritiek spuien op de pax-tij „ken ik niet en zij hebben zich ook niet in de pax-tij gemanifes teerd", aldus Marijnissen. ANP Aanvaring PvdA en VVD over privatiseren sociale zekerheid BREDA - De PvdA en de VVD zijn het oneens over de privati sering van de sociale zekerheid. PvdA-minister Melkert wil het toekennen van WAO- en WW- uitkeringen niet aan de markt overlaten. Met hem valt er wel over te praten de begeleiding van uitkeringsgei'echtigden naar werk aan derden over te la ten. De VVD is voor een veel ver dergaande px-ivatisering dan de PvdA Het kabinet praat vrijdag ver der over het wetsvoorstel dat de verzelfstandiging regelt. Vol gens Melkert ligt het aan zijn WD-collega Zalm (Financiën) dat er nog geen besluit over is genomen. „Wij hebben twee keer geprobeerd er uit te komen in het kabinet, dat was twee keer tevergeefs. Door de opstel ling van Zalm is het niet gelukt om er uit te komen", zei Melkert gisteren op een PvdA-verkie- zingsbijeenkomst in Breda. Zalm verwijt Melkert op zijn beurt het kabinetsberaad on dergeschikt te maken aan de verkiezingsstrijd. Hij vindt het slordig dat Melkert zich over het onder-werp uitlaat, terwijl het kabinet er nog niet over is uitge sproken. ANP 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1