China zet dissident land uit Smokkel van wapens via EU zit VS niet lekker PZC Crematie Pol Pot zonder ceremonieel Vruchteloos gesprek studenten en bewind Indonesië Nauwere band Japan-Rusland Regime Ie Algerije pakt ruim honderd politiemannen op L Amerika's scheppen mega vrij handelszone 4 buitenland Wang Dan nu in VS Aruba levert zakenman uit Klestil blijft president Taliban melden aanvallen Hiltonhotel op de maan Doodstraf Rwandese priesters Khartoum vraagt om voedselhulp maandag 20 april 1998 van onze redactie buitenland PEKING - De zondag in Peking vrijgelaten en op het vliegtuig naar de Verenigde Staten gezet te Chinese studentenleider Wang Dan is gisteravond aan gekomen in Detroit. Daar is hij in een ziekenhuis opgenomen. Volgens een bericht van het Chi nese persbureau Xinhua werd Wang Dan vrijgelaten om 'me dische behandeling' te onder gaan. Volgens zijn familie heeft Wang ernstige gezondheidsproble men. Na een eerste medisch on derzoek in Detroit zei een woordvoerder van het Henry F ord-ziekenhuis echter dat Wang voornamelijk uitput tingsverschijnselen vertoont. Hij zou echter geen ernstige ziekte onder de leden hebben. Het Witte Huis, dat zich al lan ger inzette voor vrijlating van Wang, toonde zich tevreden. „We praten al heel lang met de Chinezen over dissidenten en mensenrechten", aldus een woordvoerder in Washington. ,We hebben hen laten weten dat dit heel belangrijk voor ons is." De 29-jarige Wang Dan, die in oktober 1996 tot elf jaar gevan genisstraf werd veroordeeld wegens 'pogingen tot omver werping van de staat' is daar mee de laatste vooraanstaande dissident die China wordt uitge zet. Wang kreeg internationale bekendheid als China's studen tenleider nummer één tijdens de Regering Antillen WILLEMSTAD - De belang rijkste oppositiepartijen op de vijf Antilliaanse eilanden zijn dit weekeinde overeengekomen een nieuwe regering te vormen. Informateur McWilliam acht de kans groot dat het kabinet 5 mei geïnstalleerd wordt. ANP 'Pekingse Lente' op het Tianan- men-plein in 1989. Wang Dan's vrijlating vormt on derdeel van een verandering in Peking's beleid ten aanzien van andersdenkenden. Met name prominente dissidenten worden sinds een paar jaar op het vlieg tuig naar het buitenland gezet. Zo werd zes maanden geleden China's topdissident Wei Jings heng vrijgelaten en op een vlucht naar de Verenigde Staten gezet. Wei, die in 1995 tot der tien jaar gevangenisstraf was veroordeeld, kreeg te horen dat hij arrestatie zou riskeren in dien hij naar China terug zou keren. Amnesty International meent dat Peking op deze ma nier dissidenten als pionnen ge bruikt in ruil voor politiek ge win. Zo werd Wei Jingsheng •vrijgelaten nadat de Chinese president Jiang Zemin een be zoek had gebracht aan de Ver enigde Staten. De vrijlating van Wang Dan komt aan de voor avond van president Clinton's bezoek aan China eind juni. Het aantal minder bekende dissi denten loopt volgens mensen rechtenorganisaties als Amnes ty International en Human Rights Watch/Asia nog steeds in de honderden. GPD/AFP/RTR zie ook pagina 4 Een strijder van de Rode Khmer steekt de provisorische brandstapel aan waarop de kist van Pol Pot is geplaatst. foto fi van onze redactie buitenland PHNOM-PENH - De Cam bodjaanse ex-dictator Pol Pot is zaterdag gecremeerd. Van de leiders van de Rode Khmer, die in de jaren zeventig onder aan voering van Pol Pot een waar schrikbewind uitoefenden, was niemand aanwezig. Ook de tweede vrouw van Pol Pot, Mea Son, en zijn 14-jarige dochter Sith lieten verstek gaan. De ceremonie vond plaats bij de hut waar het stof felijk overschot donderdag aan de internationale pers was getoond. Op de brandstapel lagen ook enkele van zijn favo riete persoonlijke bezittingen, waaronder een wandelstok, zijn matras en schommelstoel. De as wordt op drie verschil lende plaatsen in Noord-Cam- bodja verstrooid. De Cambod jaanse regering zei te betreu ren dat Pol Pot is gecremeerd zonder een lijkschouwing door onafhankelijke deskundigen. Een complete autopsie had twijfels over identiteit en doodsoorzaak uit de wereld kunnen helpen. De Thaise geheime dienst sprak de geruchten tegen dat Pol Pot is vergiftigd of met gif zelfmoord pleegde om een pro ces te ontlopen. Volgens de Ro de Khmer stierf hun voormali ge leider aan een hartaanval. Tijdens de crematie maakte een generaal van de beruchte guerrillabeweging bekend dat zij haar beleid en naam veran dert. De laatste eenheden wil len zich omvormen tot een de mocratische partij met de naam Samki Chat. RTR/AFP door Ronald Frisart JAKARTA - Politiek en economie in In donesië moeten snel worden hervormd. De crisis moet snel worden bezworen en als ministers daarin niet slagen, moeten ze aftreden. Ook president Soeharto kan beter opstappen. Tijdens een bijeen komst met ministers en het leger maak ten studenten en intellectuelen zaterdag van hun hart geen moordkuil. Zeven urn* lang spraken de bijna drie honderd aanwezigen met elkaar in het Handelsgebouw op het Kemayoran- jaarbeursterrein in Jakarta. De studen ten legden him verlangens op tafel; de le gertop en een kabinetsdelegatie toonden begrip, maar wimpelden de eisen af. De strijdkrachten zijn voor hervormin gen, maar die moeten geleidelijk en vol gens de wet worden doorgevoerd, zei le gercommandant generaal Wiranto. Soeharto's oudste dochter Siti Hardiy- anti Rukmana alias Tutut, die sinds kort minister van Sociale Zaken is, noemde het hoog tijd voor politieke openheid en democratisering. Vernieuwingen zijn volgens haar nodig, maar economische hervormingen in de eerste plaats. Ook de coördinerend minister voor Financiën en Economie, Ginandjar Kartasasnüta, be nadrukte dat economische hervormin gen voorrang verdienen. Legerchef Wiranto verwierp de eis dat president Soeharto en niet-functione- rende ministers hun biezen moeten pak ken. De ministers zijn assistenten van de president; alleen hij beslist over ontslag, aldus Wiranto. Hij wees erop dat Soehar to tot president is benoemd door het Raadgevend Volkscongres en dat dat niet zomaar ongedaan kan worden gemaakt. De legerchef deed opnieuw een beroep op de studenten niet de straat op te trekken. Doen ze dat wel, dan zullen de strijd krachten 'bepaalde maatregelen' nemen, zei Wiranto. Vorige week machtigde Soe harto het leger al om in noodgevallen Te- pressieve maatregelen' te nemen. Bij de gesprekken ontbraken zaterdag studenten van de belangrijkste universi teiten. GPD ORANJESTAD - De 54-jarige zakenman Randolph Habibe die al sinds het midden van de jaren tachtig door de Ameri kaanse Justitie wordt gezocht, wordt voor berechting aan de Verenigde Staten uitgeleverd. Dit heeft de gouverneur van Aruba dit weekeinde beslist op advies van het Gemeenschap pelijk Hof van Justitie van de Nederlandse Antillen en Aruba. Habibe wordt met vier andere zakenlieden door de Amerika nen verdacht van drugshandel en het witwassen van gelden. Hij zit sinds zijn aanhouding, acht maanden geleden, achter de tralies in Aruba. ANP WENEN - Thomas Klestil blijft nog eens zes jaar president van Oostenrijk. De 65-jarige voormalige topdiplomaat kreeg gisteren bij de verkiezingen 63,5 procent van de stemmen. Het gaat om het op een na beste resultaat in het naoorlogse Oostenrijk ondanks een recordaantal van vier tegenkandida ten. Klestil kwam ruim uit boven de noodzakelijke absolute meerderheid, waardoor een tweede ronde overbodig is. Klestils belangrijkste rivaal, de Lutherse bisschop Gertraud Knoll, bleef steken op 13,5 procent. Zij kreeg vooral steun van de Groenen en linkse sociaal-democraten. De centrumlibera- le politica Heide Schmidt van de partij Liberal Forum be haalde 11,1 procent. Bijna 74 procent van de 5,8 miljoen kies gerechtigden ging naar de stembus, het laagste opkomstper centage ooit. DPA/RTR ISLAMABAD - De Afghaanse Taliban hebben zaterdag ge zegd dat oppositiegroepen aanvallen op hun stellingen heb ben uitgevoerd, in weerwil van een bestand dat een dageerder onder Amerikaans auspiciën werd gesloten. De gevechten zouden gisteravond hebben plaatsgevonden in de provincie Kapisa. De Taliban zeggen de aanvallen te heb ben afgeslagen. Bij wijze van vergelding hebben ze op hun beurt vier vijandelijke posities aangevallen en ingenomen. Beide partijen kwamen vrijdag overeen dat op 27 april vre desonderhandelingen beginnen. Ze hadden zich daarbij vast gelegd tot die tijd geen nieuwe offensieven te beginnen. RTR LONDEN - De internationale hotelketen Hilton wil op de maan een hotel met 5000 kamers bouwen. Het gebouw zou zijn elektriciteit moeten halen uit twee reusachtige zonnepa nelen en zou een eigen strand hebben. Bovendien wil Hilton er restaurants, een medisch centrum, een kerk en zelfs een school in vestigen. Volgens de Britse zondagskrant The Sunday Times heeft de onderneming architecten aan het werk gezet, nadat vorige maand water op de maan was ontdekt. Hilton werkt nauw sa men met deskundigen van NAS A en wil met deze Amerikaan se ruimtevaartorganisatie een overeenkomst sluiten over het vervoer van toeristen naar het complex. Ook drie Japanse ho telketens hebben plannen voor vestiging op de maan. ANP KIGALI - Twee Rwandese priesters zijn ter dood veroordeeld wegens hun aandeel in de moord op 2.000 Tutsi's in 1994. Dat heeft de Rwandese radio zaterdag gemeld. De slachtoffers hadden hun toevlucht gezocht in de kerk van de priesters in Nyange, die door bulldozers werden verwoest terwijl de vluchtelingen binnen zaten. Het is voor het eerst dat kerkelijke functionarissen zijn veroordeeld wegens hun aan deel in de volkerenmoord, waarbij een half miljoen Tutsi's en gematigde Hutu's werden afgeslacht. De priesters werden ook veroordeeld wegens hun rol in een slachting die werd aan gericht in een kerk in een andere plaats, Nyundo. AP Knokkelkoorts eist levens in Indonesië JAKARTA - De gevreesde dengue- of knokkelkoorts heeft dit jaar al 207 Indo nesiërs het leven gekost. Bijna 7.600 mensen zijn in ziekenhuizen opgenomen. Met 3.900 ziekenhuisop namen en 43 doden wordt Jakarta het zwaarst ge troffen. Gedurende heel 1997 vielen in de hoofd stad tien dengue-doden. Minister Farid Anfasa Moeloek van Gezondheid noemt de grote schaal waarop de ziekte zich dit jaar manifesteert 'buiten gewoon'. Verwacht wordt dat de epidemie tot juni zal aanhouden. Dengue wordt overge bracht door de aedes ae- gypti, een zwart insect met witte vlekjes. Het mug-achtige diertje broedt in stilstaand water. Artsen verwarren de do delijke ziekte nogal ëens met griep. Bij beide ziek tes heeft de patiënt koorts. Andere symptomen van knokkelkoorts zijn een lo pende of bloedende neus, jeuk en buikpijn. In Jakarta worden risico buurten met chemicaliën bespoten. Die doden wel volwassen muggen, maar niet hun larven, zodat een 'spuitbeurt' maar een dag of tien effectief is. Behalve op Java komt de ziekte ook voor op Sumatra, Su lawesi. Lombok, Sumba- wa, post-Timor en de Mo-, lukken. GPD Jeltsin slaat zijn arm om zijn gastheer Hashimoto. foto Kazuhiro Nogi/EPA van onze redactie buitenland KAWANA - Rusland en Japan gaan aan een alomvattend ak koord werken waarin de grondslagen van de Russisch- Japanse vriendschap zijn vastgelegd. Daarin zal ook het territoriale conflict over de Koerilen-archipel worden op gelost dat de toenadering tus sen de twee landen al jaren dwarsboomt. De twee landen zijn nu strate gische partners geworden, zei de Russische president Jeltsin na afloop van zijn informele top met premier Ryutaro Has himoto in de Japanse bad plaats Kawana. Het akkoord zal de oplossing bieden over het bezit van de eilanden, al dus Hashimoto. De Koerilen, een groep eilan den ten noorden van Japan die Moskou in 1945 annexeerde, vormen het grootste struikel blok in de toenadering tussen de landen. Tokio eist ze terug, anders zal het geen verdrag sluiten om de vijandelijkhe den van de Tweede Wereld oorlog formeel te beëindigen. Vooruitlopend op een oplos sing voor de Koerilen, gaan Moskou en Tokio de economi sche banden aanhalen. Zo komt er een gezamenlijk fonds dat Japanse investerin gen in Rusland moet aanmoe digen. Eén van de projecten is de bouw van een Toyotafa- briek bij Moskou. Ondanks de Koerilen-kwestie groeit het besef dat de twee landen elkaar veel te bieden hebben. Japan is arm aan grondstoffen en daarom zeer geïnteresseerd in de natuurlij - ke rijkdommen van Siberië. Rusland heeft amper geld om die te ontwikkelen en hoopt daarvoor op financiële steun van Japan. AFP/RTR van onze redactie buitenland ALGIERS - De Algerijnse auto riteiten hebben 120 politieman nen laten arresteren wegens schendingen van de mensen rechten. De agenten zouden zich schuldig hebben gemaakt aan moord, machtsmisbruik, diefstal en corruptie. Ze zijn opgesloten in de streng bewaakte gevangenis van Ser- kadji in Algiers, meldt de Alge- KHARTOUM - De regering van Soedan heeft hulporganisaties gisteren opgeroepen voedsel en medicijnen te leveren aan delen van het zuiden van het land waar hongersnood heerst. De oproep volgt twee dagen na dat de VN de regering ervan be schuldigden de levering van voedsel aan zo'n 350.000 men sen te dwarsbomen. De regering liet weten dat zes gebieden te kampen hebben met grote voedseltekorten, vier inde provincie Equatoria en twee in de provincie Boven-Nijl. In Equatoiia hebben een kwart miljoen mensen te kampen met hongersnood, schreef een onaf hankelijke krant. AP rijnse krant El Watan gisteren. Volgens het blad, dat zich ba seert op ambtenaren bij het mi nisterie van Justitie, zijn tien agenten zonder proces terecht gesteld. Zeven executies von den in politiebureaus plaats. Bij acties van de veiligheidsagen ten zijn zeker 54 burgers onder verdachte omstandigheden doodgeschoten. De melding komt op het mo ment dat mensenrechtenorga nisaties druk uitoefenen op de Algerijnse autoriteiten om een team van de Verenigde Naties toe te laten voor onderzoek naar wandaden. Maar de Algerijnse minister van Buitenlandse Za ken, Attaf, wees onlangs nog een internationale rapporteur af. Volgens hem zijn er in Alge rije geen problemen met de mensenrechten. Vorige week meldden twee kranten de arrestatie van tien plaatselijke bestuurdei's en commandanten van regerings getrouwe milities wegens de moord op meer dan tachtig bur gers in West-Algerije. De auto riteiten hadden twee massagra ven aangetroffen. De Algerijnse regering lijfde ruim tweehonderdduizend mi litieleden in om de politie en de militairen te helpen in hun strij d tegen de moslimrebellen. Alge rije wordt sinds begin 1992 door geweld geteisterd nadat de re gering een islamitisch-funda- mentalistische partij buiten spel had gezet. RTR/ANP door John Wanders WASHINGTON - West-Europa heeft zich ontwikkeld tot een van de belang rijkste doorvoerhavens voor vuurwa pens van Amerikaanse makelij. Dui zenden semi-automatisclie geweren en handvuurwapens die de afgelopen ja ren vanuit de VS legaal werden inge voerd in landen van de Europese Unie, verdwenen via de achterdeur naar con flictgebieden als Rwanda, Algerije, Turkije, Irak en voormalig Joegoslavië. Ook de misdaad maakt dankbaar ge bruik van wat Washington aanduidt als 'het EU-gat'. I Volgens een bericht in de Amerikaanse I krant New York Times van zondag heeft de Amerikaanse regering pas kort geleden ontdekt dat ze hoegenaamd geen controle heeft over wapens die naar de EU worden geëxporteerd. Het probleem werd als eerste gesigna leerd door de Amerikaanse ambassade in Londen. De ambassade berichtte Washington in januari dat 'een hoek steen' van de Amerikaanse politiek in zake de export van vuurwapens 'niet lijkt te worden ondersteund door de re gelgeving in de Europese Unie'. Stringent De regering-Clinton tracht met een stringent exportbeleid de ongecontro leerde verspreiding van Amerikaanse vuurwapens tegen te gaan. Wapenfa brikanten in de VS hebben voor elk overzees transport een exportvergun ning nodig. Daarnaast dienen de ko pers van Amerikaanse vuurwapens en militaire uitrusting een verklaring te ondertekenen waarin zij toezeggen dat ze deze producten alleen zullen door verkopen aan een ander land als zij daartoe de uitdrukkelijke goedkeuring hebben verkregen van Washington. Maar in het handelsverkeer tussen de lidstaten van de Europese Unie geldt die laatste verplichting niet. Een Brits bedrijf kan op grond van de Europese regelgeving ongestraft een partij Ame rikaanse vuurwapens doorverkopen aan een Spaans bedrijf zonder Was hington hierover te raadplegen. T egenmaatregelen Op die manier worden jaarlijks grote hoeveelheden wapens met bestemming Groot-Brittannië, Duitsland of Frank rijk doorgevoerd naar Spanje, Italië, Portugal en Griekenland. Volgens The New York Times staat de Amerikaanse regering op het punt te genmaatregelen te nemen. Zo over weegt Washington 250 exportvergun ningen in te trekken die zijn afgegeven voor de uitvoer van 14 duizend hand vuurwapens naar Groot-Brittannië. Wapenzendingen naar Groot-Brittan- nië zijn op voorhand verdacht, omdat dat land sinds kort een zeer stringente regelgeving kent op het gebied van vuurwapenbezit. De wetgeving werd aangescherpt naar aanleiding van het bloedbad in het Schotse Dunblane, waar een psychopaat een schoolklas uitmoordde. Het is voor Britse burgers vrijwel onmogelijk geworden een wa penvergunning te verkrijgen. Vrijwel alle wapenzendingen met bestemming Groot-Brittannië zijn derhalve be doeld voor de doorverkoop, redeneren de Amerikanen. De Amerikaanse regering zal tijdens het overleg van de G-7 (plus Rusland), dat komende maand plaatsvindt in Birmingham, een voorstel lanceren dat gericht is op het dichten van 'het EU- gat'. Klein Dekans lijkt klein dat de EU van plan is mee te werken. De New York Times ci teerde een Britse ambtenaar die ver klaarde dat de VS niets te maken heb ben met de handel en wandel van Bri tse bedrijven. President Clinton kondigde onlangs ook al aan dat hij de export van vuur wapens uit andere delen van de wereld naar de VS wil bemoeilijken. Het is Washington een doom in het oog dat bijvoorbeeld Europese geweren simpel de VS binnen kunnen komen, GPD van onze redactie binnenland SANTIAGO - De leiders van 34 Amerikaanse landen hebben af gelopen weekeinde in Santiago afspraken gemaakt over geza menlijk drugsbeleid en de aan zet gegeven tot besprekingen voor een nieuwe vrijhandelszo ne. De deelnemers aan de 'Top van de Amerika'sdie dit weekeinde in de Chileense hoofdstad plaatshad, namen gisteren het langverwachte besluit om te beginnen met de onderhande lingen over de te vormen vrij handelszone. Die zou moeten strekken van Patagonië tot Alaska en zou daarmee de grootste ter wereld zijn. Doel is dat een dergelijk rege ling in 2005 in werking treedt. Daarmee opent zich een aan eengesloten markt van 800 mil joen mensen en een geschatte gezamenlijke economische waarde van 20 biljoen gulden. Zaterdag spraken de leiders af een 'alliantie tegen drugs' te vormen. Onderhandelingen hierover beginnen volgende maand in Washington. De alli antie zal worden gevormd in het kader van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS). Er komt een multilateraal evalua- üemechanisme om de inspan ningen van elk Amerikaans land, ook de VS, in de strijd te gen drugs na te gaan. Alliantie Cuba, het enige Amerikaanse land dat in Santiago niet was uitgenodigd voor de tweede in- ter-Amerikaanse top, blijft om politieke redenen aan de kant. Amerikaanse functionarissen zeiden dat de alliantie op ter mijn mogelijk in de plaats kan komen van het Amerikaanse 'certificatie-beleid'. Dat maakt militaire en economische hulp aan andere landen afhankelijk van vooruitgang in de strijd te gen drugs. In Lat.ijns-Ame.rika groeit de kritiek op dit beleid, dat discriminerend zou zijn en- voorbij gaat aan het feit dat de VS het drugsprobleem zelf schept omdat er in het land zo'n grote vraag naar de verdovende middelen is. RTR (Advertentie) De Pensioendesk is een landelijke keten van meer dan 55 onafhanke lijke adviesbureaus voor particulier en bedrijfsleven. Ons advies beslaat het totaal van uw toekomstig inko men, zoals o.a. pensioen, beleg gingen, koopsommen, lijfrenten t bedrijfsspaarregelingen. Het is ons specialisme om een optimale af stemming te realiseren. En onder tussen blijft u lekker zitten. Meer informatie of een kosteloze af spraak? Bel gratis (7dagen per week 24 uur per dag) de PENSIOÈIv^OESK VOOR EEIS' GOED SALARIS UTER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5