De spaarpotten van Willy Claes PZC Meer dan een schaduw van Paul Wang Dan weigerde zijn mond te houden Tom Poes en het Kukel varia Vragen over herkomst geld op zolder van Belgische SP-voorman Wie een hart heeft. Giro 300 puzzel recept Hartige ei-taart het weer maandag 20 april 1998 door Mare Peeperkorn Willy Claes, voormalig se cretaris-generaal van de NAVO, nam het niet zo nauw met zijn financiële administra tie. De bundeltjes 5000-frank- briefjes die de Belgische socia listische politicus thuis als gift ontving van sympathisanten verdwenen in de kluis waarna zijn vrouw er de boodschappen mee betaalde. Ook een storting van anderhalf miljoen frank (ruim tachtigdui zend gulden), eind '88 op Claes' privé-rekening, heeft inmiddels de interesse gewekt van justitie. Niet alleen gaat het om het hoogst gestorte bedrag van dat jaar, de datum van de over schrijving valt precies één week nadat het kernkabinet waarvan Claes deel uitmaakte, koos voor de aanschaf van Agusta-heli- kopters. Vier dagen later werd het contract ondertekend, wat tevens het begin inluidde van de meest geruchtmakende smeer geld-affaire van België. Het Hof van Cassatie onder- zoekt momenteel de privé-ver- mogens van alle betrokkenen ter voorbereiding van de rechts zaak die in september moet be ginnen. Dagblad De Morgen wist de hand te leggen op resul taten van het speurwerk naar Willy Claes. In een reactie dit weekeinde op de onthullingen ontkent het gewezen kopstuk van de Socialistische Partij per soonlijk ook maar één frank van Agusta ontvangen te hebben. Dat zijn partij wel miljoenen ontving, staat inmiddels vast. Toeval Plet minste wat na lezing van De Morgen geconcludeerd kan worden is dat de familie Claes er destijds een tamelijk losse fi nanciële moraal op nahield. On derzoeksrechter Fischer van het Hof van Cassatie ontdekte dat er op 15 december 1988 ander half miljoen frank op de privé- rekening van Claes is bijge schreven. Dat deze transactie bijna samenvalt met de Agusta- deal doet Claes af als 'puur toe val'. Waar het geld wèl vandaan kwam blijft vooralsnog ondui delijk. Een tweede storting begin '92 van 3,1 miljoen frank (ruim 170.000 gulden) op dezelfde re kening laat het Hof evenmin los. Aanvankelijk vertelt Claes de onderzoekers dat het hier om een geheime spaarpot van zijn vrouw gaat, waarvan hij geen weet had. Mevrouw Claes be vestigt dat zij sinds 1972 maan delijks een bedrag opzij legde voor het geval haar man haar zou verlaten. Het geld verborg zij in de echtelijke slaapkamer. Eind '91 krijgt mevrouw Claes gezondheidsproblemen en biecht zij haar man de spaarpot op. Op zijn advies wordt het geld enkele weken later op de bank gezet. De onderzoekers beginnen te twijfelen omdat. Willy Claes meent dat de goed gevulde spaarkous niet onder het bed maar op zolder lag. Daarbij: volgens mevrouw Claes ging het om briefjes van duizend frank. Het stortingsbewijs - door haar zelf ondertekend - bij de bank leert evenwel anders. Liefst 614 vijfduizendbriefjes leverde me vrouw Claes op 9 januari '92 in, samen met nog eens 60 van dui zend. Saillant detail: hoewel ge spaard sinds '72 zat er geen en kel 'oud' vijfduizend-bankje bij, van de soort die in '88 uit de roulatie werd genomen. Geconfronteerd met deze tegen strijdigheden verklapt me vrouw Claes aan de onderzoeks rechter dat zij 'om haar man te beschermen' het verhaal over de spaarkous heeft opgedist. Willy Claes volhardt echter in deze versie, waarna zijn echtgenote ook weer bijdraait. Een gesprek met beide echtelieden samen leidt tot weer een nieuwe 'waar heid': het ging deels om spaar geld, maar ook om giften die vrienden van de SP aan de deur kwamen afleveren. In bundel tjes van vijfduizend, volgens mevrouw Claus. In keurige en veloppen, aldus haar man. Wel zijn beiden het er nu over eens dat de 'brandkoffer' waarin het geld zat zowel voor de huishou delijke uitgaven als voor de SP werd geopend. Speciale kas 'Spontaan' vertrouwde Claes de onderzoeksrechter verder toe dat hij al met al in 1996 nog steeds vier miljoen frank (220.000 gulden) op zijn privé- rekening had staan. Anderhalf miljoen daarvan was bestemd voor zijn politieke comeback, de rest voor SP-afdeling in Lim burg. Bij zijn vertrek in '94 naar door Henk van 't Klooster Wang Dan, die gisteren op medische gronden werd vrijgelaten, behoorde tot de hel den van de opstand op het Tian- anmen-plein in 1989. De toen malige student geschiedenis Wang Dan tijdens de acties in Peking in mei 1989. Advertentie Nederlandse^^ Hartstichting de NAVO heeft Claes naar eigen zeggen de partijsecretaris van de SP in Limburg ingelicht over deze speciale verkiezingskas. De publicatie over het onder zoek naar het privé-vermogen van Claes komt - toevallig of niet - aan de vooravond van het uitbrengen van zijn boek 'Onze planeet, één wereld'. De aan dacht zal woensdag tijdens de presentatie zeker ook naar de Agusta-affaire gaan. Naar het Agusta-proces in september wordt met ingehouden adem uitgekeken. Naast Claes staan dan immers ook andere socialistische kop- Willy Claes bij de aankondiging van hemde kop. door Hans Geleijnse De vrij dag overleden Linda McCartney was veel meer dan een vrouw in de schaduw van de beroemde man. Haar strijd tegen borstkanker was vergeefs, maar inspireerde wel massa's vrouwen. Op Internet getuigen vele pagina's van be wondering, liefde en genegenheid voor de Amerikaanse. Paul noemde haar ooit de 'meest positieve mens op aarde'. In 1995, toen kanker werd geconstateerd, dacht ze de ziekte te kun nen overwinnen door een combinatie van chemotherapie, homeopathische midde len en een strak vegetarisch dieet. Haar vaste geloof in succes hield haar tot op het laatst op de been. Twee dagen voor haar dood reed zij nog paard, een paar maan den geleden was ze een stralende, hippe moeder op de eerste modeshow van doch ter Stella. Linda ontpopte zich vooral in de jaren tachtig als een fervente activiste voor na tuurgeneeswijze, veganisme en dieren welzijn. Ze zette een eigen 'healthy food' bedrijf op, dat in 1993 een geduchte te genslag te verwerken kreeg toen dierlijke vetten werden aangetroffen in Linda's ve getarische burgers. Linda was er vast van overtuigd dat de wereld een voedselrevolutie nodig had om te kunnen overleven. Zoals ze ook dacht dat meditatie en liefde voor de mensheid kan verlossen van stress en agressie. Volgens Paul was het geheim van hun hu welijk dat ze elkaar bleven bewonderen. Hij gaf gisteren deze verklaring uit: „Stuur geen bloemen, maar geld voor kankerbestrijding en dierenwelzijn. Het beste blijk van hulde voor Linda is: wordt vegetariër." GPD Toonder Studio's werd zonder daar direct op uit te zijn één van de leiders van de Chinese democratiseringsbe weging. Hij organiseerde de protesten aan de universiteit van Peking en was één van de eerste hongerstakers op het plein. Het was daarom geen wonder dat de nu 29-jarige Wang op de eerste plaats stond op de lijst van meest gezochte dissidenten, nadat het regime de opstand in de nacht van 3 op 4 juni 1989 op bloedige wijze had neergesla gen. Het duurde niet lang, voor dat de verlegen, tengere man met zijn dikke brillenglazen en hese stem werd opgepakt. Het is de tweede keer dat Wang Dan vervroegd de gevangenis mag verlaten. Op 17 februari 1993 kwam hij op proef vrij, na dat hij drieëneenhalf jaareerder wegens zijn aandeel in de op stand tot vier jaar gevangenis straf was veroordeeld. De vrij lating maakte deel uit van een 'glimlach-offensief' van de Chi nese regering die de organisatie van de Olympische Spelen voor jongeren in 2000 probeerde te verwerven. De vrijlating betekende niet dat Wang zijn politieke activiteit staakte. „Ik weet dat ik met mijn bloed enlevenv orde zaak van de Chinese democratie zal betalen", zei hij. Hij bleef peti ties sturen naar het Volkscon gres waarin hij pleitte voor de mocratie in China en drong aan op vrijlating van politieke ge vangenen en op vrijheid van meningsuiting. Wang eiste af schaffing van de administratie ve hechtenis die de autoriteiten in staat stelt tegenstanders van het regime drie jaar lang zonder vorm van proces in een werk kamp op te sluiten. De 'vrijheid', die toch al beperkt was doordat veiligheidsagenten zijn doen en laten nauwlettend in de gaten hielden, was van korte duur. Op 21 mei 1995 werd Wang opnieuw gearresteei'd. De aanleiding was dat hij twee pe tities had ondertekend waarin het communistische regime werd opgeroepen de mensen rechten na te leven. Wang zat zeventien maanden zonder vorm van proces vast, totdat hij in. oktober 1996 na een proces van slechts vier uur tot elf jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens een poging de regering omver te werpen. Hij zat vast in de gevangenis van de noordoostelijke stad Liao- ning. Zijn familie drong tever geefs aan op overbrenging naar een cel n de buurt van Peking. ANP 4872 - Ak-ak keek verrast naar de markies en hief zijn luisterappa raatje omhoog. „Een plus kukel?", vroeg hij hoopvol. „Meet", sprak de edelman kort. „Tegenover u staat een Cantecler de Barneveld, laat dat genoeg zijn. Doe uw plicht en maak een einde aan deze farce, zonder verder gebabbel." De waarnemer gehoorzaamde, doch zijn werk werd gestoord door een luidruchtige voorbijganger in wie wij zonder moeite Wammes Waggel kunnen herkennen. „Vervelend zeg, zo'n dokter!", riep deze. „Heb je hoofdpijn?" „Fi done", prevelde de markies. „Pak u weg. Ge stoort." „Niks hoor", hernam Wammes opgewekt. „Ik zal niet kijken. Maar moetjehoren, zeg! Ikheb een radio, die speelt zonder radio. Hij doet het overal, maar op deze plek gaat ie het hardste." Zo sprekende begon hij een lang ijzerdraad in het dras te steken en 123456789 Horizontaal 1God v.d. liefde, dikwijls; 2. onderwijs, bladgroente; 3. boom, grap, lengte maat; 4. vreemde munt; 5. zanggroep, venster; 6. voorzetsel, gereed; 7. teug, Europeaan; 8,, opstandeling; 9. plus, plezier, voegwoord; 10. Japanse munt, vlaktemaat; 11. schroefbout, niveau. oplossing zaterdag 18 april lapwerk b--a-e-o- lekker-o- i-o--kost kapok-v-ij k-j-arend e-e-d-n- nesten Verticaal 1. Engels bier, oogholte, loofboom; 2. snijwerktuig, troefkaart; 3. gesneden stier, bloedgever, thans; 4. wonder; 5. hemellichaam, mannelijk dier; 6. gelij kenis; 7. spil, losgeraakte draad, mu zieknoot; 8. bergweide, wijfjesschaap; 9. tros bananen, insekt, heftig. Zeeland: Verbetering stukken als Spitaels en Coëme voor de rechter. De SP heeft al aangekondigd dat het proces niet te lang mag duren. Medio 2000 zijn er namelijk parle mentsverkiezingen. GPD gtreden als NAVO-chef in oktober 1995. De aanhoudende geruchten over omkoping kosten foto ANP Door: Rob Groenland Vandaag bijten we nog even door een zure appel. Een frontale zone trekt in de loop van de dag van zuidwest naar noordoost over het land en passeert al vanochtend onze regio. In de loop van de middag en in de avond volgen er voorzichtig enkele opklaringen vanuit het zuidwesten. De wind is eerst zuidoostelijk, matig en draait vanavond naar het zuiden tot zuidwesten. De middagtemperatuur ligt met 14 graden iets hoger dan we de afgelopen tijd geWend waren. Komende nacht komen er meer opklaringen en bij tot zwak afnemende wind wordt het zo'n 7 graden. De lucht is wel behoorlijk vochtig zodat op diverse plaat sen mist kan ontstaan. Morgen zien we boven het land de lucht- drukverschillen verder afnemen. Er zijn wolkenvelden, maar de zon breekt ook af en toe door en er valt nog een enkele lichte regenbui. De maxima liggen rond 15 graden. In de tweede helft van deze week zien we een duidelijke verschuiving op de weerkaart plaats vinden. Boven het westen van Scandinavië komt een flink hogedrukgebied tot ont wikkeling terwijl de luchtdruk boven Spanje verder daalt. Boven het continent komt een oostelijke stroming op gang. Hiermee komt lucht uit Duitsland en Polen naar ons toe. In de stroming trekken enkele wolkengebieden mee, waaruit vrijwel geen neer slag valt. In de temperatuur komtweinig verandering, overdag wordt het 16 tot 18 graden. De oostelijke wind weet in onze regio af en toe flink aan te trekken met langs de Zeeuwse kust af en toe een windkracht 6. Enige regen Vooruitzichten weer dinsdag A woensdag mBh donderdag vrijdag max. 15° 17° 18° 18° min. 6° 7° 7° 8° wind NW 3 NO 4 NO 4 NO 4 Zon maandag onder 20.49 dinsdag op 6.37 Maan maandag onder 12.58 dinsdag op 4.12 Nautisch bericht De wind waait vanochtend uit het zuidoosten en ruimt vanmiddag naar het zuiden en is meest matig, kracht 4 Beaufort. De zichten zijn in de regen matig maar lopen vanmiddag op naar goed. De tempe ratuur van het kustwater bedraagt 9 graden. nu ontstond er een luid geknetter. „Horrible", mompelde de edelman gestoord en Ak-ak twijfelde even voordat hij hem het instrumentje op de schedel plaatste. „Meting is moeilijk", verklaarde hij zorgelijk. „Moet stil zijn, an ders is tikken van kukel niet te horen." „Ik ben reuze stil", zei Wammes Waggel, „maar ik mag toch zeker mijn radio wel spelen? Dat mag overal, hoor. Moet je opletten, nou knettert hij nog een beetje, hè? Maar direct beginnen de nieuwsbe richten..." Op dat moment dreunde een diepe stem over het moeras. „Elf ten twaalf min!", galmde de bas. „Lopende van min acht tot min drie. Ik herhaal..." „Waterstanden", legde Wammes uit. „Vervelend hoor. Maar als ik lang genoeg probeer, zal er toch wel een muziekje komen, denken jullie niet?" Waterstanden MAANDAG Hoog water Laag water 20 APRIL uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 08.46 162 21.20 143 02.19 172 15.00 148 Terneuzen 08.55 187 21.40 166 02.46 182 15.20 157 Bath 09.45 224 22.28 200 03.42 211 16.12 185 Roompot Buiten 08.45 125 21.35 105 02.35 139 15.05 120 Zïerikzee 09.55 133 22.25 112 03.25 14616.10 127 Stellendam Buiten 01.00 106 02.50 113 08.55 077 21.55 096 Wemeldinge 10.05 150 22.35 127 03.35 158 16.15 139 Philipsdam West 10.15 143 22.45 123 03.25 155 16.05 136 DINSDAG Hoog water Laag water 21 APRIL Vlissingen 10.06 158 22.45 143 03.46 16516.25 144 Terneuzen 10.25 182 23.06 167 03.59 17416.46 151 Bath 11.16 213 23.56 198 04.56 200 17.36 176 Roompot Buiten 10.20 124 22.45 104 03.45 135 16.30 115 Zierikzee 11.15 130 23.50 109 04.45 143 17.35 124 Stellendam Buiten 01.00 088 03.55 108 10.40 075 23.15 097 Wemeldinge 11.20 146 04.50 15417.40 136 Philipsdam West 11.25 143 23.55 121 04.35 150 17.20 129 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichte sneeuw matige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen zware regen 7*7 hagel Europa: Tweedeling (4-6 personen Eigenlijk is dit een op elkaar gestapelde taart die in laagjes van omeletten wordt opgebouwd. Serveer de 'taart' in punten gesneden als hoofdgerecht met een lekkere salade. Ingrediënten: 1 lenteuitje 12 eieren 3 eetlepels gehakte peterselie 100 gram geraspte kaas 1 eetlepel tomatenpuree 3 eetlepels melk boter om te bakken 1 bekertje (1/81) sour cream klein bosje bieslook Bereiding: Snijd het uitje in ragfijne ringetjes. Breek boven 3 verschillende kommen elk 4 eieren. Voeg aan de eerste kom het lente-uitje, de peterselie een le pel melken peper en zout naar smaak toe. Voeg aan de twee de kom de kaas en peper en zout toe en aan de derde de to matenpuree en peper en zout naar smaak. Klop de eieren schuimig. Smelt boter in een koekenpan. Bak van de helft van het peterselie-eimengsel een dunne omelet. Roer intussen de sourcream glad met peper en zout en knip er de bieslook boven fijn. Leg de gare omelet op een bord. Smelt opnieuw wat boter in de pan en bak van de helft van het kaas-ei mengsel een omelet. Bestrijk de ui-peterselieomelet met wat bieslookroom. Leg de kaasomelet op de eerste omelet en bakde derde ome let (tomaat) in de koekenpan van de helft van hettomaat-ei- mensel. Bestrijk ook de kaasomelet met bieslookroom en leg hierop de tomatenomelet. Maakzo nog 3 omeletten en stapel ze allemaal op elkaar met bieslookroom ertussen. Snijd de taart in vier of zes punten. De landen rondom de Middellandse zee zien op maandag vrij sta biel lenteweer. Boven het zuiden van Italië bevindt zich een apart hogedrukgebied dat voor mooi weer zorgt. Op de Laars ligt de middagtemperatuur op de meeste plaatsen rond 19 graden. In het zuiden van Spanje wordt het 22 tot 26 graden. Overigens kan er in de omgeving van Barcelona een enkele bui vallen. In Griekenland zien we op de eilanden veel zon en met 20 graden nog wel vrij lage temperaturen, op het vasteland ontstaan er meer stapelwolken maar het blijft er droog. In het westen van Europa zien we een frontaal systeem naderen. Vooral in het oosten van Engeland, de westelijke Benelux en een brede strook in Frankrijk valt er regen. Achter deze regenzone komen opklaringen het westen van Frank rijk en Engeland in. De middagtemperaturen zijn redelijk voor de tijd van het jaar en liggen op de Britse eilanden en de Benelux rond 14 graden. In Duitsland wordt het een fraaie dag met flinke zonni ge perioden, weinig wind en maxima tot 16 graden. Nog iets ver der naar het oosten vinden we boven Polen een zeer actief regen- gebied. Het wordt daar in de regen plaatselijk niet warmer dan 10 graden. In Scandinavië is het redelijk weer met zonnige perioden en alleen in het noorden van Zweden enige regen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4