Kok cultiveert sociaal gezicht PZC Help aan migranten uit EU schiet tekort GOED KOOP PZC Maxi-bijeenkomst van Mini's Dringen bij Heymans-veiling binnenland Duo ontsnapt uit gevangenis in Hoogeveen PvdA-lijsttrekker poogt concurrentie GroenLinks en SP tegen te gaan Ambtenaren gaan trappen lopen Tieleeaar komt om door verdwaalde kogel Bomalarm In Utrecht 99 Herstel van Juliana verloopt naar wens Kaalslag buurtwinkels Milieudefensie boos op Heineken Palmen schrijft voor Boekenweek Schiphol gooit hoge ogen 20 april 1948 MORGEN ZIT HEEL NEDERLAND AAN DE BIEFSTUK maandag 20 april 1998 HOOGEVEEN - Uit de gevan genis De Grittenborgh in Hoo geveen zijn gistermiddag twee gedetineerden ontsnapt. Het betreft een 39-jarige Rus en een 28-jarige Nederlander. Hoe de twee erin geslaagd zijn ont snappen is nog niet duidelijk. Volgens de politie zijn de twee niet vuurwapengevaarlijk. De inrichting ontdekte de ont snapping om tien over vier toen bij de noordmuur het alarm af ging. Toen personeel pools hoogte ging nemen bleken de vogels al gevlogen. Volgens de politie is niet duide lijk hoe de twee mannen kans hebben gezien de eerste muur en vervolgens de gracht te nemen. Bij de tweede muur lag hout en schildersmateriaal dat ze kon den gebruiken. Daarbij hebben ze ook gebruik gemaakt van een touw of kabel. Volgens de politie staat vast dat de twee geen hulp van buitenaf hebben gehad. De Rus zat in Hoogeveen een straf uit na een veroordeling we gens drugshandel. De andere man is wegens een ze dendelict onder meer veroor deeld tot TB'S met dwangver pleging. Van die vei'oordeling loopt nog een cassatie-procedu re. ANP door Leo Roggeveen DEN HAAG - PvdA-lijsttrekker Kok heeft bij het begin van de verkiezingscampagne afgelo pen weekeinde geprobeerd het sociale gezicht van zijn partij wat sterker te profileren. De minister-president stelde onder meer zijn WD-collega Bolkestein 'onvoldoende soci aal' te vinden. Bij verdere eco nomische voorspoed (groei boven de twee procent) dienen volgens Kok de mensen met een minimumuitkering er meer op vooruit te gaan dan de afgelo pen vier jaar het geval is geweest. ,,De armoede van som mige mensen met een laag ixxko- men valt nog meer op nu de eco nomie floi'eext en andex'en zich wel heel makkelijk verrijken." De VVD gruwt van deze 'geldsmijterij'. Bolkestein wil doorgaan op de door minister Zalm van Financiën ingeslagen weg. Als cle economische voor spoed aanhoudt, blijft een ver- dere verlaging van het financie ringstekort prioriteit nummer één. „Je moet het dak lepareren als het zomer is", aldus Bolke stein. Kok bekende liever 'het dak van de zwaksten dan het dak van de macro economie te repareren'. De premier was ook weinig vlei end voor oppositiepartij het CDA Hij zei het ronduit 'dom' te vinden dat de christen-demo craten geen gulden extra wen sen uit te trekken voor een alge mene lastenvexiichting. „Dat is slecht voor de werkgelegenheid, de economie en wat je sociaal kunt doen", aldus Kok. De uitlatingen van de PvdA-lei- der lij ken vooral ingegeven door electoi'ale motieven. Uit de laat ste opiniepeilingen blijkt dat de PvdA veel last heeft van de lin ker vleugel van het politieke spectrum: GroenLinks en SP. Uit de meest recente politieke barometer van bureau Inter view blijkt dat GroenLinks op dit moment goed is voor veer tien zetels, een winst van negen. De SP zou van twee naar zes gaan. De PvdA komt in de jong ste peiling niet verder dan veer tig zetels, drie meer dan bij de vorige verkiezingen. De VVD blijft stabiel op 36 (plus vijf) en het CDA op 33 (min een). WD-leider Bolkestein denkt al verder dan de vex-kiezingen van 6 mei. Voor de VARA-radio noemde hij zijn partijgenoot Van Aaxtsen een 'voortreffelijke kandidaat' voor Buitenlandse Zaken in het volgende kabinet. De liberale leider is ervan over tuigd dat Van Aaxtsen een 'veel betere' minister zou zijn dan de huidige, de D66'er VanMierlo. Volgens Bolkestein heeft Van Mierlo zich 'te veel genesteld in de oksel van de Frans-Duitse samenwex-king in plaats van keihard te stx-even naar het Ne derlands belang'. Mocht de WD inderdaad terug- keren in een volgende kabinet dan zal Bolkestein er pex-soon- lijk op toezien dat het midden- en kleinbedrijf een lastenver lichting van 500 miljoen in het vooruitzicht wordt gesteld. Over de precieze invulliixg van dat bedrag mag het MKB zelf meepraten, aldus Bolkestein in Den Bosch. GPD van onze redactie binnenland TIEL - Een 27-jarige man uit Tiel is gisterochtend in alle vroegte bij een schietpartij in zijn woonplaats om het leven gekomen. Naar alle waarschijn lijkheid belandde de man, die een avondje aan het stappen was, per ongeluk tussen meer dere vechtende en schietende mannen voor een café. Hij werd geraakt en overleed ter plekke. Bij het incident raakten nog twee mannen gewond, die wel bij de vechtpartij betrokken waren. Even daaxvoor was in het café onenigheid ontstaan tussen meerdere mannen waarbij wei'd geslagen en geschopt. In het tu mult dat in het café ontstond, vielen de eerste schoten. Buiten zette de schermutseling zich voort, waarbij de mannen zich al schietend verplaatsten door het centrum van Tiel naar een parkeerplaats aan de Koorn- markt. Galerij Op die plek kon de politie ingrij - pen. Agenten hielden twee ver dachten aan - een 25-jarige man uit Arnhem en een 25-jarige man uit Rotterdam - die allebei licht gewond bleken te zijn. Toen de politie arriveerde had den zij hun wapens in een galerij Beide verdachten wei-den in het ziekenhuis behandeld en daar na ingesloten in het politiebu reau. Korte tijd later heeft de politie in de omgeving van het station op aanwijzing van ge tuigen een derde verdachte aan gehouden. In de loop van de dag liet de politie hem weer vrij om dat hij niets met de zaak te ma ken zou hebben. GPD UTRECHT - Welgeteld 658 mini's hebben gisteren een gooi ge daan naar veimelding in het Guinness Book of Records. De auto- tjes van Britse makelij reden 's middag in een lange stoet van Harderwijk naar Utrecht. Daar aangekomen overhandigde medeorganisator Harm Noor man een bedrag van tienduizend gulden aan een medewerkster van het Academisch Ziekenhuis Utrecht (AZU). De donatie voor het Wilhelmina Kinderziekenhuis was bijeen gebracht door alle deelnemers, wier inschrijfgeld ten goede komt aan zieke kinderen. Op 28 oktober 1996 vestigde de Nederlandse Fiat 500 Club een record door een rit van Woerden naar Capelle aan den IJssel te organiseren voor 846 vijhonderdjes. foto Juan Vrijdag/GPD doorTheo Haerkens I UTRECHT - Spanjaarden, Ita- I lianen, Portugezen en Grieken l die terug willen naar hun land van herkomst, verlangen meer hulp van de Nederlandse over heid. Uitkeringsgerechtigden uit deze groepen met een mini male kans op werk, willen de zelfde hulp als Marokkanen en Turken die remigreren. De gastarbeiders van weleer voelen zich het slachtoffer van de uitbreiding van de EU. Sinds hun land daarbij is aangesloten, kunnen zij hun uitkering niet omzetten in een remigratieuit kering. Mensen uit Marokko en Turkije kunnen dat wel, omdat die landen geen lid zijn van de EU. Onlangs zijn de mogelijk heden voor remigratie ver- ruimd. De overheid wijst een i-uimhar- tiger regeling voor Zuid-Euro peanen van de hand uit angst dat straks ook werknemers uit Engeland, Fx-ankrijk of de Scandinavische landen op de stoep staan met verzoeken voor steun voor remigx-atie. Er mag geen onderscheid gemaakt wor den tussen EU-burgers. Lize, het Landelijk Inspraakor- (Advertentie) CROKY CHIPS naturel, paprika of bolognese zak 300 gram vaniSS' I8.9 gaan Zuid-Eui-opeanen, wil dat de overheid de regels voor deze groepen aanpast en kwam daar voor gistermiddag bijeen in Utrecht. De huidige regeling, waarbij verscheidene uitkerin gen meegenomen kunnen worden, biedt onvoldoende in- komenszekei-heid, waardoor mensen die allang tei'ug willen, UTRECHT - De politie heeft gistermiddag een deel van de Kanaalstraat in Utrecht ont ruimd omdat er een auto stond geparkeerd waar mogelijk een bom in zat. Ruim honderd be woners moesten hun woningen verlaten. Het explosieven op ruimingscommando EOC heeft niets verdachts aangetroffen. Gistermiddag kwam tijdens een lopend politieonderzoek 'seri euze informatie' binnen over een explosief dat in een perso nenwagen zou zijn vei-boi-gen. Toen de auto gelokaliseerd was, ging de politie onmiddellijk over tot ontruiming van de buuxl. Ook een veertigtal andere ge- parkeei-de wagens wei-den ge controleerd. De politie wil niet kwijt waar het lopende onder zoek zich pi-ecies op richt. ANP gedwongen zijn hier te blijven, aldus Lize. In een zaaltje met veel Delfts blauw, eikenhout en morsig bloemetjesbehang nam de Spaanse consul een onder zoeksrapport in ontvangst waaruit blijkt dat zo'n 20.000 Spanjaarden van de eerste ge neratie vooral om financiële re denen in Nederland blijven. Hij verklaarde dat Spanje bereid is terugkerende onderdanen te be geleiden en eventueel te helpen met het opzetten van een eigen zaak, zodat ze minder afhanke lijk zijn van geld uit Nederland. Buiten de boot Minister Dijkstal van Binnen landse Zaken wil geen ondei- scheid maken tussen de ene groep EU-burgers en de andere. Ook is hij bang dat de i'egeling veel te kostbaar wordt. Vooral voor Spanjaarden en Portuge zen is het zuur dat ze buiten de boot vallen, omdat zij tot 1992 wél gebruik konden maken van een dergelijke regeling. Maar sinds beide Iberische Tanden deel uitmaken van de EU, krij gen hun onderdanen dezelfde behandeling als onderdanen uit andere EU-ianden als bijvoox-- beeld Engeland en Frankrijk. Lize echter meent dat hier wel een mouw aan te passen is: „Met die landen is index-tijd geen wer vingsovereenkomst gesloten en dus is er een andere situatie", al dus Lize-beleidsmedewei-kers I. Roelfsema. GPD Veilingmeester Joop Braakhekke in actie. SLAVINKEN LT^uks C Bin I 5 stuks rLQ NU J' NU O GS KOFFIE zilver of caffeïnevrij pak 250 gram ELKE DAG GOED NIEUWS van onze^ redactie binnenland DEN HAAG - Het herstel van prinses Juliana verloopt naar wens, zo heeft de Rijks voorlichtingsdienst zondag middag meegedeeld. Zater dag verliet de 88-jarige Juliana voor het eerst korte tijd haar bed en zondag zette zij de eerste stappen sinds haar heupoperatie donder dagavond. De prinses verblijft in het ziekenhuis Bronovo in Den Haag. Ze was daar naax-toe gebracht na een val donder dagavond in het huis van een vriendin in Wassenaar. Volgens de RVD heeft de prinses een rustige nacht ge had en is zij goed gehumeurd. De nacht van vrijdag op za terdag typeerde de RVD als onrustig, maar volgens een woordvoerder is dat niet on gebruikelijk na een operatie. Koningin Beatrix bezocht piïnses Juliana zaterdag middag. De koningin kwam zaterdag in ons land aan na een privébezoek aan Italië. Ook prinses Ix-ene, prinses Margriet en haar jongste zoon Floris kwamen zater dag op ziekenbezoek. ANP door Monique Brandt AMSTERDAM - Ondanks het grauwe weer bepaalden gister middag zonnebrillen het straat beeld voor de deur van galerie Donkersloot in de sjieke Am sterdamse P.C. Hooftstraat. De galerie veilde onder overweldi gende belangstelling van welgesteld Amsterdam de nala tenschap van de vorig jaar overleden modekoning Max Heymans. Tientallen veront- waax-digde belangstellenden kwamen ondanks een uitnodi ging niet eens binnen. De laatkomers kregen een plek je in een nabijgelegen modezaak waar een tv-scherm recht- streekse beelden toonde van de vex-koop door veilingmeester Joop Bi-aakhekke, een goede vriend Heymans. De meeste van de ruim di-iehonderd objecten die onder de hamer kwamen, zijn afkomstig uit het gedeelte lijk afgebi-ande huis van de cou turier. D e hoofddeksels wai'en koop j es een echte Heymans-hoed deed hoogstens zo'n vierhonderd gul den. De px-achtige, kleurige avondjux-ken gingen ook weg voor relatief lage prijzen; van zevenhonderd tot duizend gul den. Echte toppers waren echter de spullen van Heymans zelf. D e jonge couturier Maxi Visser wist de hand te leggen op Heymans' wex-ktaf el en -stoel, Frans Mole naar kocht een Franse kroon luchter in Louis XVI-stijl. De opbrengst van 85.000 is be stemd voor het Max Heymans Advertentie ROTTERDAM - Driehondexxlvijftig personeelsleden van de Rotterdamse gemeentelijke dienst Stedebouw en Volkshuis vesting kunnen vanmorgen kiezen tussen ti-appen lopen of een andere werkplek. De drie liften in het kantoorpand bij het Marconiplein zij n buiten gebruik gesteld, na een storing vrij dagmiddag. Toen kwamen twee werknemers met de schrik vrij tijdens een 'schokkende' afdaling van de elfde verdieping naar de kelder-. Volgens voorlichter J. Hoovschuur van de dienst was er geen sprake van een 'vrije val'. „Het ding is hor tend en stotend naar beneden gekomen." GPD NIJKERK - De komende vijf tot acht jaar vindt een kaalslag plaats onder de kleine buurtwinkels. Groothandel Prisma, waarbij zo'n negenhonderd kleine winkels zijn aangesloten, verwacht dat vierhonderd kruideniers hun deuren zullen sluiten. Dat zegt directeur J. Geex-dink van Prisma Food in het vak blad Distrifood. Prisma heeft fox-mules als Golff, Méérmarkt en Attent. Veel van de bij Px-isma aangesloten winkels zijn fa miliezaken. Als er geen opvolger is, is sluiting in deze tijd van felle concui-rentie bijna onvermijdelijk. ANP AMSTERDAM - Milieudefensie is boos op bierbrouwer Hei neken, die vandaag een pi'omotieactie begint waai-bij wereld wijd 35.000 vliegtickets worden weggegeven. De milieuorga nisatie spreekt van een domme en ouderwetse campagne. „Dit past totaal niet in het beleid van Heineken, dat zich juist als milieubewust heeft geprofileerd", aldus K. Kodde van Mi lieudefensie. „Vliegen is de meest vervuilende manier van rei zen." Milieudefensie overweegt actie te gaan voeren tegen de promotiecampagnewaarmee Heineken het 125-jarige be staan van het merk wil vieren. ANP AMSTERDAM - Connie Palmen gaat het Boekenweekge schenk 1999 schrijven. Ze is daartoe uitgenodigd door de Stichting CPNB, de oi'ganisator van de Boekenweek. Het the ma van de komende Boekenweek is de relatie tussen ouders en hun kinderen. Onder het motto Familie-album staan romans centi-aal van ouders over hun kinderen en van kinderen over hun oudei-s. Populaire titels hierover zijn Tralievader (Carl Friedman), Asbestemming (AF.Th. van der Heijden), Paula (Isabel Allen- de) en Gesloten huis (Nicolaas Matsier). Schrijfster Connie Palmen (1955) schreef tot nu toe drie ro mans: De Wetten (1991), De Vriendschap (1995) enl.M. (1998). Alle boeken zijn beststellers geworden. De 64e editie van de Boekenweek heeft plaats van 10 tot en met 20 maart 1999. ANP GENEVE - Schiphol staat van de luchthavens die jaarlijks meer dan 25 miljoen i-eizigers verwerken, het best aange schreven bij vliegtuigpassagiers. De Amerikaanse luchtha vens Orlando, Atlanta, Chicago-O'Hara en Minneapolis-St. Paul, thuishaven van KLM-partner Northwest Airlines, vol gen. De internationale luchtvaartox'ganisatie IATA publiceert de ze lijst in het jongste nummer van haar orgaan Airport World. Ze is opgemaakt op basis van vijf jaar onderzoek onder zo'n 78.000 passagiers. De lijst wijkt af van de jaarlijkse i-anglijsten die de organisatie produceeii. De IATA hanteert 23 criteria, zoals winkelvoor zieningen, bagage-afhandeling, toegankelijkheid en beweg wijzering. RTR Nederland-België Het Nederlands voetbalelftal heeft in Rotterdam opnieuw gelijk gespeeld tegen België: 2-2. In een enerverende wed strijd gaven beide ploegen el kaar weinig toe. Voor Neder land scoorden Engelsman en Lenstra. Eleanore Roosevelt Eleanore Roosevelt, de wedu we van Amerika's oorlogslei- der-, is in Nederland aangeko men. Prinses Juliana ontving haar op het bordes van Huis ten Bosch, Mevrouw Roosevelt zei blij te zijn dat het Mars- hall-plan is aangenomen en noemde het een signaal dat Amerika niet uitsluitend op zichzelf is gericht. Radio-optreden Nelly Kunst uit Middelburg heeft luid applaus geoogst met haar optreden in het VARA- radioprogramma 'Amateurs zetten hun beste beentje voor'. Zij zong 'Een liedje uit mijn jeugd' van Beuvink en Ehrlich. Klok stadhuis De grote klok van het stadhuis is terug in Middelburg. Het ge vaarte werd in bezettingstijd door de Duitsers weggesleept, maar is later teruggevonden en in Rotterdam hersteld. Het zaloverigens nog enkele jaren duren vooi'dat op de hele ux-en de bekende bi-onzen klank weer over Walcheren te horen zal zijn. Voorlopig woi'dt de klok opgeborgen. foto Phil Nijhuis/GPD Stipendium voor jonge ontwer- pers, een initiatief van de Stich ting ter bevox-dex-ing van de Nederlandse Haute Couture Modekunst, die Heymans' nala tenschap beheert. GPD City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen. Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000. Fax(0118)470100. Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75: per jaar 366,50; franco per post 485.00; bij automatische afschrijving per termijn 1.50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag f 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen. Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad ƒ7,- meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B.V. Vlissingen Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A L Oosthoek A. L Kroon (adjunct) Centrale redactie: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: "anaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118)472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115)694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Fax. (0111)414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur. Zierikzee en Hulst: van 8.30 tot 17.00 uur. Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur. Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV SUPER DE BOER

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3