Geen extra stembureaus Oostburg Als de brandweer over de baren PZC Feest der herkenning in IJzendijke zeeland 10 College wijt lagere opkomst gemeenteraadsverkiezingen aan slecht weer Kamerlid GPV spreekt in Axel Politiehondenclub houdt nationale wedstrijd Politie pakt zes drankrijders Gokautomaten gekraakt in Sas van Gent Tuinmarkt voor amateurs Voorleesteam in peuterspeelzalen Sas van Gent Nationale titel voor twirlster Pools bezoek gehandicaptenzorg Eerste nummer dialecttijdschrift Boete voor baldadig duo Bureau werft Sasse secretaris Sas betaalt fors voor bouwgrond Westdorpe EHBO-leden gehuldigd voor langdurig lidmaatschap Geld gestolen Drankrijder licht gewond bij botsing Informatieavond over Cadzands centrum voor asielzoekers maandag 20 april 1998 door René Hoonhorst OOSTBURG - Kiezers in Oost burg en Breskens hebben ge noeg aan twee stembureaus. Dorpelingen die hun stem wil len uitbrengen voor de verkie zing van de Tweede Kamer zul len daar niet van afzien als ze een paar honderd meter verder moeten lopen, vinden burge meester en wethouders van Oostburg. De 'slechte' opkomst voor de gemeenteraadsverkie zingen (57,5 procent, ruim ze ven procent minder dan in '94) wijt het college voornamelijk aan het slechte weer. B en W zijn niet van plan om voor de Tweede-Kamerverkie zingen de twee grootste dorpen weer te voorzien van drie stem bureaus. Praktisch gezien kan dat ook niet, omdat de oproep kaarten (die al bij de PTT liggen) minimaal twee weken voor de verkiezingen bij de kiezer in de bus moeten liggen. Deze week moeten de oproepkaarten dus worden bezorgd, antwoordt het college in een uitgebreide brief op vragen van de fractie van Dorpsbelangen Toerisme (D &T). De grootste lokale partij vroeg zich onder meer af of het college zonder de raad of de commissie algemene en bestuurszaken te raadplegen het aantal stembu- AXEL - Tweede Kamerlid E. van Middelkoop (GPV) komt in het kader van de verkieizngs- campagne vandaag, maandag, naar cultureel centrum De Halle in Axel. Middelkoop vraagt zich in zijn redevoering af of economie en milieu een 'spanningsvolle rela tie' onderhouden of dat de twee ook 'vrienden voor het leven' kunnen zijn. Het kamerlid brengt 's middags een bezoek aan Dow Benelux en de bouw plaats van de Westerschelde- tunnel. Belangstellenden kun nen Middelkoop over de GPV- standpunten over onder meer die tunnel en een weg'vèrbin- ding onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen aanspreken na de politieke speech, die om 20 uur begint. reaus mag verminderen. D&T wilde ook weten of er genoeg politiek draagvlak voor dat be sluit is en of B en W nog genegen waren hun besluit te heroverwe gen. Het nieuwe college blijkt echter geen behoefte te hebben om op het eerder genomen besluit te rug te komen. Vorig jaar oktober is in commissieverband afge sproken dat 'afhankelijk van bevindingen in IJzendijke een beslissing zou worden genomen' over het aantal stembureaus. Ervaringen in het dorp wezen vervolgens uit dat Breskens en Oostburg met twee stembu reaus toe kunnen, aldus het col- lege. Bevoegdheid Het verdelen van de gemeente in stemdistricten is een bevoegd heid van het college en binnen het college is de verdeling in twaalf stembureaus 'voldoende afgewogen'. „In gemeenten met een dungezaaide bevolking zul len de kiezers soms van verre moeten komen om hun stem uit te brengen", voegt het dagelijk bestuur daar nog aan toe. Overi gens verwacht het college, mocht het weer niet opnieuw te genvallen, dat oudere kiezers door de gunstige ervaringen met de stemmachines geen verstek laten gaan op woensdag 6 mei. B en W vragen de gemeenteraad om de besluitvorming over de ontwikkeling van de Euregio- tuinen aan de rand van Oost burg aan hen te delegeren. De raad heeft eerder weliswaar uit drukkelijk gesteld zelf de be sluitvorming in de hand te wil len houden, maar staat daarmee een snelle en voorspoedige af wikkeling in de weg. Als bezwa ren en bedenkingen door de raad moeten worden beoor deeld, gaan de procedures veel meer tijd in beslag nemen. Dat *kan leiden tot termijnover schrijdingen en - in het ergste geval - het afblazen van de plan nen voor vestiging van een tuin- encomplex aan de Nieuwstraat, waarschuwen B en W. Het voorstel tot het overdragen van de beslissingsbevoegdheid aan het college en de uitleg over het aantal stemdistricten ko men in de gemeenteraadsverga dering van donderdag 23 april aan de orde. De raadsvergade ring begint om 19.30 uur in het gemeentehuis in Oostburg. CLINGE - De politiehonden club Saeftinghe bestaat dertig jaar. Ter gelegenheid van dit ju bileum houdt de vereniging za terdag 25 april een nationale wedstrijd. De deelnemers en hun viervoeters verzamelen zich om 9.00 uur op de locatie TERNEUZEN - In Zeeuws- Vlaanderen werden afgelopen weekeinde zes automobilisten aangehouden, die te diep in het glaasje hadden gekeken. Het bontst maakte het een 47-jarige Gentenaar die zaterdagmorgen vroeg werd aangehouden op de Terneuzense Binnenweg. Hij werd gecontroleerd omdat hij in een auto met handelaars kenteken reed. Hij droeg geen gordel en bleek 3,5 keer meer al cohol in zijn bloed te hebben dan is toegestaan. De Belg kreeg een dagvaarding mee en mocht acht uur niet van zijn auto ge bruik maken. Een landgenoot uit Sint Niklaas kreeg ook een rijverbod, maar kwam er af met een boete toen hij zaterdagmor gen tegen vier uur op de rijks weg bij Terhole wérd aangehou den Voor een promillage dat 25 keer zo hoog was als mag, moest hij 16.000 Belgische frank (bij na negenhonderd gulden) beta len. Twee bestuurders uit Sluis en één uit Breskens kregen dit weekeinde een dagvaarding en een rijverbod nadat ze tegen de lamp iiepen. Een 38-jarige Bres- siaander bleek tijdens een con trole in Groede enkele glazen te veel te hebben gedronken. Een 25-jarige Schoondijkenaar kwam er af met een waarschu wing en een rijverbod van een uur. SAS VAN GENT - Bij een in braak in de Sasse evenementen hal De Vlaanderen is in de nacht van zaterdag op zondag een nog onbekend geldbedrag buitge maakt. De exploitant van de automa tenhal mist geld uit de kas en uit een aantal opengebroken gok kasten. Een grondige inventari satie moet vandaag, maandag, meer duidelijkheid geven over het schadebedrag, verklaarde een politiewoordvoerder. aan deBissclioppendreef. Op dit terrein in het waterwingebied van Delta Nuts is de club al der tig jaar actief. Het doel van de vereniging is het africhten van politiehonden voor gebruik bij de politie of be wakingsdiensten. Onder de vlag van de KNPV kunnen de certifi caten Politiehond 1 en 2, object- bewakingshond en speur- en reddingshond behaald worden. Doordejaren heen is Saeftinghe uitgegroeid tot een van de bete re clubs in Nederland. Onder de dertien leden bevin den zich inmiddels een alge meen erkend keurmeester, erkende pakwerkers en drie po litieambtenaren. Vrijwel jaar lijks worden door de vereniging meerdere certificaten behaald, waarna de hond kan deelnemen aan wedstrijden of ingezet wordt voor praktische opdrach ten. Regelmatig verkoopt men gecertificeerde honden naar het buitenland, waaronder Amerri- ka, om daar dienst te gaan doen. KOEWACHT - In het gemeen schapscentrum De Vlaschaard wordt op zaterdag 2 mei van 10.00 tot 16.00 uur voor de zesde keer een amateur-tuinmarkt gehouden. In veertig stands worden plan ten en jonge scheutjes aangebo den. De vereniging Groei en Bloei is met een stknd aanwezig. Leden verzorgen bloemschik demonstraties. SAS VAN GENT - De openbare leeszaal en bibliotheek in Sas van Gent heeft vanaf 23 april een voorleesteam van vijftig plussers op peuterspeelzalen in de gemeente Sas van Gent. Met dit team van vijftien vrij willigers, die reageerden op een oproep van de uitleen, hoopt de bibliotheek het (plezier in) lezen onder kinderen te bevorderen. Op 23 april is er voor de leden van het voorleesteam een work shop georganiseerd. Tijdens de ze bijeenkomst kunnen de voor lezers in spe hun kennis over kinderen, jeugdboeken en voor lezen opfrissen. Het voorlees team gaat in eerste instantie tot de zomervakantie op de peuter speelzalen aan de slag. Bezoekers van het streekmuseum in IJzendijke kwamen zaterdag niet zozeer voor grootmoeders polten en pannen, alswel voor de schilderijen van Aloys Dellaert. - Peter Nicolai Wisselende opkomsten tijdens nationaal museumweekeinde door René Hoonhorst IJZENDIJKE - De belangstelling voor verschillende musea in Zeeuws-Vlaande- ren was wisselend tijdens het Nationale Museumweekeinde. Het IJzendijkse streekmuseum West-Zeeuwsch-Vlaande- ren Presenteert kende bijvoorbeeld een topdrukte en in het Gemeentelijk Archeo logisch Museum van Aardenburg viel de belangstelling een beetje tegen. De bijna tweehonderd mensen die het mu seum in IJzendijke bezochten, kwamen niet in de eerste plaats voor de tentoon stelling 'Uit oma's keuken', een expositie waarmee IJzendijke aansluit bij andere museale uitstalling over eten en drinken in de streek. IJzenclijkenaars, oud-dorpe lingen en kenners van het dorp kwamen vooral voor de 63 schilderijen van de vorig jaar overleden Aloys Dellaert. De meeste kunstcritici en -historici halen waar schijnlijk hunneus op voor de kunstzinni ge waarde van het werk van Dellaert. Veel schilderijen doen nogal gemaakt en ge kunsteld aan. Op de anatomie van de weergegeven personen is ook flink wat aan te merken. Het deerde de meeste bezoekers echter niet. Het felle kleurgebruik én de grote herkenbaarheid bezorgden hen een aangename middag. De gezichtsuitdruk kingen van veel afgebeelde personen lij ken voor niet-ingewijden op elkaar. Maar geboren en getogen IJzendijkenaars als de gezusters Joke en Ineke Scherbeijn (bei den vooraan in de vijftig) zagen dat an ders. „Het is echt een feest der herken ning. Bij veel mensen komen zelfs de bijnamen van vroeger weer bovench-ijven. We zullen onze mannen en anderen zeker nog" warm maken voor deze tentoonstel ling." Museumbeheerder Charles van de Wijn kei hoorde de reacties met genoegen aan. Zaterdagmiddag' telde hij"81 bezoekers en zondag een half uur voor sluitingstijd wa ren er al 110 mensen binnengeweest. Arco Willeboordse moest het in Aarden burg met heel wat minder mensen doen: 35 kwamen er in totaal. Willeboordse hoopt volgende week bij opening van de seizoenstentoonstelling over Romeinse kookkunst meer mensen te mogen begroe ten. De expositie over wild zwijn, bier en wijn is nog niet helemaal klaai". Tot hun verbazing stonden enkele xnensen voor een dichte deur van van het streek- landbouwmuseuxn in Sint Anna ter Mui den, dat gesloten bleek te zijn tijdens het museumweekei'nde. Pas over twee weken is de expositie van historische brouwpro- cessen en biergilden te bekijken. Het visserijmuseum in Breskens besteedt speciaal aandacht aan het koken en op an dere wijze bereiden van vis en heeft ook een schilderijenexpositie van Johnny Beerens met vis als onderwerp onder haar dak. Het visserijmuseum trok in twee middagen 94 bezoekers. Precies een do zijn meer dan museum De Vier Ambach ten in Hulst dat, net als het schoolmuseum in Temeuzen, een speciale tocht voor het museumweekeinde xxitgezet. Een aantal van de 82 bezoekers van het museum in de Steenstraat fietste langs bezienswaardige plekjes tussen Hulst en Nieuw-Namen. i léma fc f De nieuwe reddiixgsboot Prinses Margriet. foto Peter Nicolai Proefvaart met Bressiaanse reddingsboot opmaat voor open dag door René Hoonhorst BRESKENS - De Bressiaanse reddingsboot Prinses Margriet stuitert zaterdagmorgen met een vaartje van een kleine vijf tig kilometer per uur over het wateroppex-vlak in de Wester- scheldemonding. De verslag gevers moeten zich aan boord stevig vasthouden om niet uit de kajuit te worden geslingerd. „Maar dit is nog niks. De boot haalt een topsnelheid van 63 kilometer. Bovendien is het nu windkracht vier of vijf. Als de windkracht zeven of acht be- draagt, blijft de kajuitdeur dicht en snoert ieder beman ningslid zich stevig vast", legt schipper H. de Lobel uit. De Lobel en zijn bemanning hebben vertegenwoordigers van de regionale media uitge nodigd voor een proefvaart je. Ze vragen aandacht voor de open dag van de Koninklijke Nederlandse Redding Maat- schappij (KNRM) op zaterdag 2 mei. Alle 35 KNRM-stations, waaronder vijf in Zeeland en twee op Goeree, geven dona teurs en andex-e belangstellen den die dag de kans om kennis te maken met het werk van de reddingmaatschappijDoor met een boot mee te varen en in boothuizen rond te neuzen, komen de bezoekex-s meer te weten over het werk van de Redding Maatschappij. Na tuurlijk hoopt de KNRM er op dat kennismaking ook een aantal nieuwe donateurs ('Redders aan de wal') ople vert. Over het algemeen trek ken alleen de spectaculaire reddingsacties van KNRM- boten de aandacht. De beman ning van een reddingsboot rukt echter niet alleen uit om in schepen in nood bij te staan. Reddingsboten halen ook vis sers en andere beroepsvaar- dex's van hun schip. Omdat ze ziek of gewond zijn geraakt aan boox-d, maar ook omdat ze naar huis moeten vanwege droevige familie-omstandig heden. Daarnaast geeft het moderne materieel de Redding Maatschappij de gelegenheid om vaker preventief in te grij pen. Snelheid De Lobel: „De Prinses Mar griet vaart twee, drie keer zo hard als onze vorige boot en ook de communicatie-appax'a- tuur is stukken beter als vroe ger". Als schepen maar op tijd laten weten dat ze in moeilijk heden dreigen te komen, kun nen we meestal al hulp bieden voor er iets ernstigs gebeurd. Als een schip laat weten dat het aan de grond dreigt te lo pen, kunnen wij door onze snelheid vaak nog bijtij ds aan wezig zijn om het een zetje in de goede richting te geven. Als dat lukt, hoeven we niet even later een aantal gestrande zee heden op te halen." De KNRM dx-aait voorname lijk op vrijwilligers (De Lobel is de enige beroepskracht en heeft tien vrijwillige beman ningsleden in Breskens) en bij dragen van donateurs. Gemeenten en andei'e overhe den verstrekken geen structu rele subsidies. Toch is de me dewerking van een genxeente af en toe noodzakelijk. De be manning van de Bressiaanse reddingsboot wacht al enkele jaren op een betere aanleg plaats in de haven van Bi'eskens. Ook een nieuw (om- kleed)verblijf en een materi aalberging zijn nog niet immer niet in gebruik genomen, hoe wel al langere tijd gesproken wordt over een niet meer ge bruikt deel van de Standfast- loods. De schipper van de Px'inses Margriet houdt zich op de vlakte door welke oox'zaak de vex*wezenlijking van, de wensen op zich laat wachten. „We hopen dat we snel over een nieuwe verb lijfsruimte en een aanlegplaats kunnen be schikken. Maar wie uiteinde lijk de knoop moet doorhak ken om dat mogelijk te maken, weetik niet." Tochtje Belangstellenden kunnen za terdag 2 mei tussen 10 en 16 uur een tochtje maken met de Prinses Margriet en een kijkje nemen in de keet van de Red ding Maatschappij bij de vis sershaven. Ook bij de Zeeu wse stations in Cadzand (spuisluis Wielingen), Westkapelle (Boothuis Zeedijk), Veere (sluis) en Noordland (Room- potsluis) en Oudland (boot huis Stoofweg) en Stellendam (boothuis Meester Snijder- weg) op Goeree is iedex-een dan welkom; „Om de verschillen in boten en onderkomens te zien, kunnen mensen 2 mei natuur lijk ook bij Meerdere stations langsgaan. Dan krijgen ze een nog breder beeld van ons werk", geeft De Lobel als sug gestie mee. KLOOSTERZANDE - Maxiska Duei'inck uit Kloosterzand heeft zaterdag tijdens de Nederlandse kampioenschappe batontwixiing in Zoetermeer de nationale titel behaald bij hi onderdeel compulseries in de categorie junioren. De veertien j axige twirlster moest het in sporthal Olympus opnemen tege acht medekandidaten. In de categorie freestyle junioren ein digde Maxiska als derde van de dexiien deelneemsters. Door deze px'estatie verdiende zij een deelname-ticket voo het Europese kampioenschap dat in juli in het Engelse Ports mouth plaats vindt. In het combinatieklassement behaald Duerinck eveneens een derde plaats. Dit betekende tegelij kertijd plaatsing voor de wereldkampioenschappen die in au gustus in het Franse Villeurbanne worden gehouden. Marisk Duerinck komt uit voor de Showgirls uit 's-Heerenhoek. Me het team van deze vereniging scoorde zij zaterdag in het on derdeel freestyle nog een tweede plaats. VLISSINGEN - Een Poolse delegatie, bestaande uit hulpver leners in de gehandicaptenzorg, brengt van maandag 11 me tot en met vrijdag 15 mei een bezoek aan Zeeland. De Polen komen op uitnodiging van de Stichting Eux-ocare een organisatie die in tweede- en derde wereldlanden mate riële en immateriële hulp biedt aan lichamelijk en meervou dig gehandicapte kinderen, hun ouders en hulpverleners. De ze hulp wordt geboden op pedagogisch, onder-wijskundig ei revalidatie-geneeskundigkundig gebied. In het kader daar van organiseert de stichting in mei een werkbezoek van des kundigen uit de Poolse gemeenten en Glogow en Kalisz. Naai alle waarschijnlijkheid zullen met de delegatie ook enkele po litieke vertegenwoordigers meereizen. OOSTKAPELLE - De stichting Zuudwest 7 presenteert op dinsdag 28 april het eerste 'echte' nummer van het Zeeuwsi tijdschrift Noe. In december verscheen al een nulnummer var: het blad. Uit de belangstelling voor dit proef exemplaar blijkl dat Noe zeker levensvatbaar is. In het café bij Vakantieoord Weltevreden aan de Noordweg 50 even buiten Oostkapelle wordt nummer 1 van Noe feestelijk gepresenteex-d. Het veertig pagina's tellende tijdschrift bevat bijdragen over een grondveiling in het Walcherse Seroosker- ke, de West-Zeeuws-Vlaamse hardcore-scene, Doel, de ople ving van de streektaal in Oost-Nederland en Zeeuwse verha len en gedichten. Elk nieuw nummer van Noe wil Zuudwest opluisteren met een vertelavond. Op 28 april worden bijdra gen verwacht van Bertus Limonard, Jan Zwemer, Theo Raats en Jos van den Broeke, die ook voor de muziek zal zox-gen. RENESSE - Twee inwoners van Noordwelle hebben proces verbaal gekregen omdat zij zich in de nacht van vrij dag op za terdag in Renesse baldadig gedroegen. Zij gooiden met stenen en smeten volgens de politie met een fietsHet gaat om j onge- marxnen van zestien en twintig j aar. SAS VAN GENT - Burgemeester en wethouders van Sas van Gent willen 68.000 gulden uittrekken voor de werving en se lectie van een nieuwe gemeentesecretaris. Voor de opvolging de over enige maanden met met pensioen gaande gemeentese cretaris W. Zwartelé wil het college het bureau Rijnselect Ma- nagementbeoordeling en -Ontwikkeling uit Velp in de arm nemen. De procedure zou hiermee 'vakkundig en objectief' worden uitgevoerd. De gemeenteraad oordeelt donderdag 23 april over het voorstel. De gemeenteraadsvergadei'ing begint om 19.30 uur het stadhuis aan de Westkade. SAS VAN GENT - Burgemees ter en wethouders van Sas van Gent willen een weiland met landbouwloods aan de West- dorpse Molenstraat kopen met het oog op het voorziene uitbrei dingsbouwplan Oost-Molen kreek. De vraagprijs van de eigenaar, de Philippiense projectontwik kelaar Projekta BV, ligt met bij na zes ton voor de kavel van 28.220 vierkante meter welis waar dik 120.000 gulden boven de taxatiewaarde, maar wordt door het college toch 'accepta bel' geacht- De prijs van 21 gulden per vier kante meter moet voor het op te stellen exploitatieplan voor Oost-Molenkreek geen beletsel vormen, laten B en W doorsche meren. De gemeenteraadsleden van Sas van Gent laten in de vergadering van donderdag 23 april weten of ze akkoord gaan met het aankoopvoorstel. De vergadering wordt gehouden in het Sasse stadhuis aan de West kade en begint om 193 0 uur. Tij - dens de vergadering komt onder meer ook een voorstel voor lich te prijsvex-hoging van kaartjes voor het zwembad aan de orde. Ovex'igens gelden de prijsstij gingen alleen voor de dag- en knipkaarten van incidentele zwemmers, niet voor abonne menten. Zwemmers die al in de vooxwerkoop een abonnement aanschaffen, krijgen zelfs vanaf komend seizoen vijf procent korting. SINT JANSTEEN - Tijdens de jaarvergadering van EHBO- vereniging afdeling Sint-Jan steen is een aantal leden in het zonnetje gezet vanwege hun langdurig lidmaatschap. De da mes R. Rotthier-Broekhoven en M. Verschuren-d'Hooghe moch ten een speldje in ontvangst ne men omdat zij al 25 jaar hun steentje bijdragen aan het hulp- verleningswerk. A de Kint en R. Seghers-Kints zijn twintig jaar lid van de EHBO, De leden A Reunis en C. de Witte-Verher- brugge prijken respectievelijk vijftien en tien jaar op de leden lijst. AARDENBURG - Bij een in braak in een woning aan het Verloren Kostje in Aardenburg werd zondagmorgen een bedrag van 350 gulden ontvreemd. Vol gens de bewoonster van het pand moet de ongewenste in dringer tussen half één en drie uur zijn slag hebben geslagen. TERNEUZEN - Een 18-jarige Terneuzense automobilist liep vrijdagavond een hoofdwond op bij een aanrijding op de Scheldeboulevardin zijn woon plaats. De man remde, na eerst een an der voertxug te hebben inge haald, voor een bocht. Zijn auto kwam door het remmen iets over de scheidslijn van de rijba nen en botste tegen het voei'tuig van een 28-jarige Terneuzenaar. De 18-jarige verooi'zaker van het ongeval bleek alcoholische drank te hebben genuttigd. Hem werd een bloedproef afge nomen. De twee auto's werden volledig vernield. CADZAND - Het Centraal Or gaan opvang Asielzoekers (COA) houdt vandaag, maan dag, samen met vertegenwoor digers van de gemeente Oost burg een voorlichtingsavond over de komst van maximaal driehonderd asielzoekers naar het voormalige vormingscen trum Hedenesse, het huidige Schoonhof, in Cadzand. De bijeenkomst voor inwoners van de gemeente wordt gehou den in de Nederlands Hervorm de Kerk aan de Prinsestraat in Cadzand. Het COA maakte onlangs - tot verrassing van de gemeente - bekend dat het Schoonhof had aangekocht van eigenaar J. Schoonaard. Het pand wordt nu al ingezet voor de tijdelijke 'op vang van ongeveer honderd asielzoekers, maar het is de be doeling dat het centxmm over een maand of acht een perma nente status krijgt en drie keer zoveel vluchtelingen gaat huis vesten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34