Reizigers dupe van dienstregeling Onderzoek naar tweede brug Zandkreeksluis PZC Sanne leest het spannendst voor Warm onthaal verrast Van Aartsen Meezingers en liedjes waar je stil van wordt Herder Omar met baas Bert kampioen Forse schade bij brand in winkel West-Zeeuws-Vlamingen moeten zich haasten van boot naar trein Man gewond bij steekpartij Vandaal ziekenhuis in geslagen Drugsvangst op Schouwen Vrachtwagen rijdt bomen om Veertien kippen gestolen Notoire dronkeman in de cel Fatale overdosis drank en drugs zeeuwse almanak Handig 3c maandag 20 april 1998 door Harmen van der Werf VLISSINGEN - West-Zeeuws- Vlaamse reizigers dreigen de dupe te worden van de nieuwe dienstregeling voor de trein die op zondag 24 mei ingaat. De overstaptijd van de boot uit Breskens op de trein in Vlissin- gen wordt zo krap dat zij nau welijks de trein kunnen halen. En de boot die van oktober tot en met april in het weekeinde vaart, sluit niet meer aan op de Intercity naar Amsterdam, maar op de stoptrein naar Roo sendaal. De provincie en de PSD zijn boos op de NS. ,,Wij hadden het •geld", vertelt adjunct-di recteur H. Thomaesvan de PSD. ,In overleg met de NS hebben wij besloten vijf minuten later te vertrekken uit Vlissingen en Breskens. Vervolgens heeft de NS de treintijden nog eens stil zwijgend veranderd. Dit is een voorbeeld van slechte commu nicatie." Van de zeventien minuten die bootreizigers uit Breskens nu in Vlissingen hebben, blijven er slechts zeven over. Niet alleen de aansluiting op de trein wordt krapper, ook de streekbus gaat anders rijden. De busreizigers houden in Breskens vijf minu ten over voor de overstap op de boot. Dat was negen minuten. De aansluiting van de boot op de bus wordt beter. Die was met veertien minuten erg ruim en wordt tien minuten. Alle wijzigingen zijn terug te voeren op een verandering van de tijden van de treinen in Bel gië. Via internationale treinen zijn die gekoppeld aan die van de Nederlandse Spoorwegen. Kaartverkoop Het dagelijks provinciebestuur heeft inmiddels bij de NS op maatregelen aangedrongen. ,Er zit nog twee minuten ruimte in de dienstregeling", weet D. Kruis, hoofd afdeling verkeer en vervoer. „En wij hebben voorgesteld treinkaartjes te gaan verkopen in Breskens of in de trein. Dat scheelt weer tijd." Volgens woordvoerder S. Hoen van NS Reizigers in Eindhoven is er geen sprake geweest van slechte communicatie met de PSD. „De treintijden stonden in door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Nog wat on wennig staat Etta de Visser voor het publiek. Zodra de eerste to nen van de muziek klinken ver geet ze alles om haar heen en be gint ze te zingen. „Laat me niet alleen want ik hou van jou." Een paar seconden later zingt het publiek mee. De zaal komt los. Maar nog niet helemaal, consta teert de artieste 11a haar optre den. „Ze zijn niet uitgeslapen. Ik denk dat ze te laat naar bed zijn gegaan", merkt ze op. Etta was een van de deelnemers aan de provinciale voorronde van het Philadelphia Songfesti val voor mensen met een ver standelijke handicap, zaterdag in het Provinciehuis in Middel burg. De Visser was een van de eerste deelnemers die de stemming er in wist te brengen. Sommige door Harmen van der Werf GOES - De bouw van een twee de brug over de Zandkreeksluis komt in beeld. De provincie gaat een onderzoek doen naar die in vestering, die een einde moet maken aan de verkeersopstop pingen voor de Zandkreekbrug. Ook wordt onderzocht of en wanneer het mogelijk is onge lijkvloerse kruisingen te maken in de weg Goes-Zierikzee. Geld is het grootste knelpunt. Op korte termijn ontbreekt het de provincie aan voldoende fi nanciële middelen om van de weg Goes-Zierikzee een stroomweg te maken. Een stroomweg is een weg waar het autoverkeer vrijwel ongehin derd kan doorstromen. De provincie heeft al een studie naar de Midden-Zeelandroute laten verrichten door het bu reau Haskoning. Dat bureau stelde onder meer voor een in- REDACTIE ZEEUWS-VLAANDËREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax: (0115)620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti' M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl oktober al vast. Sindsdien zijn die niet meer veranderd." Hoen erkent dat de overstaptijden verslechteren. „Maar zeven mi nuten kan wat ons betreft. Wij zullen met de provincie en de PSD nog wel naar mogelijkhe den zoeken om de overstap te versoepelen, bijvoorbeeld in de sfeer van de kaartverkoop." In de tijden van de treinen van uit Roosendaal naar Zeeland verandert overigens weinig. Al leen de stoptrein zal vier minu ten eerder vertrekken uit Roo sendaal. Ook de tijden van de veerverbinding Kruiningen- Perkpolder blijven ongewij zigd. De ZWN Groep heeft de busdiensten zoveel mogelijk af gestemd op de nieuwe treintij den, waardoor over het alge meen de aansluiting trein-bus verbetert. deelnemers, zoals de Vlissingse Ria de Witte'met haar groepje, speelden de zaal plat. Bijna ie dereen zong uit volle borst Viva Espana mee. Toen Jean Pierre de Maillie (Vlissingen) en Amber Adriaan- se (Middelburg) het gevoelige duet 'Zwart is zwart en wit is wit' inzetten, werd het weer stil. Op de muziek uit de tekenfilm De Leeuwenkoning was voor het tweetal een eigen tekst ge maakt: „Wat zijn de mensen verschillend van elkaar. De een wil dit en de ander dat, maar dat is geen bezwaar. Zwart is zwart en wit is wit. De stilte of geluid waar ik van hou of prettig vind. Dat maak ik zelf wel uit." Het duo mag namens Zeeland naar de landelijke finale op 11 juni in Apeldoorn. De winnaar daarvan mag naar het Europese Songfestival op 9 november. door Nicole Kluijtmans MIDDELBURG - Het was zo stil dat je een speld kon horen vallen. Adem loos luisterde het publiek naar de verhalen die werden voorgelezen tij dens de vijfde Zeeuwse Voorleesdag. De provinciale voorronde van de Na tionale Voorleeswedstrijd werd za terdagmiddag gehouden in het Cultureel Centrum van Arduin in Middelburg. Ruim honderd ouders, broertjes, zusjes, vriendjes, vriendinnetjes en klasgenootjes kwamen de deelne mers aanmoedigen. Alle elf kandida ten waren voortreffelijke voorlezers maar er kon er maar een de beste zijn Sanne Spekhorst uit Oostkapelle, de laatste kandidate, mag Zeeland ver tegenwoordigen tijdens de finale die op 27 mei wordt gehouden in het mu ziekcentrum Vredenburg in Utrecht. De voorlezers werden beoordeeld op de manier van voorlezen en op het contact met de zaal. De jury had een moeilijke klus, om dat de kandidaten qua niveau vrij wel gelijk waren. Een van de juryle den was Niek van Erk, de Zeeuwse voorleeskampioen van vorig jaar. Hij wist wat de kandidaten doormaak ten. „Beoordelen is veel moeilijker. Maar toén ik vorig j aar moest voorle zen was ik veel zenuwachtiger", merkte hij op. Eén jongen Dit jaar was er overigens maar één mannelijke kandidaat overgeble ven. Niet alleen in Zeeland, maar overal in Nederland meldden zich beduidend minder jongens dan ■meisjes voor de voorleeswedstrijd. Al neemt het aantal mannelijke kan didaten geleidelijk aan toe. Henk Kosters, coördinator van de wed strijd, vermoedt dat het met het ima go van het lezen te maken heeft. „Meisjes lezennu eenmaal veelmeer. Jongens vinden het blijkbaar niet stoer genoeg." De Zeeuwse voorleeskampioene van dit jaar: Sanne Spekhc haal dat zij als beste aan het publiek vertelde. uit Oostkapelle, met het ver foto Dirk-Jan Gjeltema haalverbod en een maximum snelheid van tachtig kilometer per uur op het hele traject in te stellen. Bij de kruispunten Del taweg (bij Goes) en Langeweg (Wilhelminadorp) zou de weg verbreed moeten worden om het autoverkeer sneller te laten doorstromen. Vooralsnog heeft de provincie deze ideeën niet overgenomen, in afwachting van de resultaten van het vervolgonderzoek naar een tweede brug over de Zand kreeksluis en ongelijkvloerse kruisingen, In die studie wordt tevens meegenomen of het mo gelijk is de maximumsnelheid te handhaven op honderd kilome ter per uur. De Zeelandbrug is een ander knelpunt in de route, waarover veel discussie is ontstaan van wege de versmalling van de rij weg door de bouw van bredere vangrails. Hoe breed die wor den, staat nog niet vast, laat de provincie opnieuw weten. Eerst zal er een proef plaatsvinden met een inhaalverbod en een versmalling van een brugdeel met witte strepen. Met camera's wordt het gedrag van de ver keersdeelnemers gevolgd. Busbaan Hoewel de provincie weinig geld beschikbaar heeft, zal dit jaar waarschijnlijk het kruis punt Deltaweg bij Goes worden verbeterd en er staat een bus baan tussen Goes en Noord-Be veland op de planning. Een tweede brug over de Zand kreeksluis kost ongeveer vijf tien miljoen gulden. Het idee van de Waddinxveense ingeni eur N. D. van Driel voor een schepenlift over de Zandlu-eek- dam lijkt met het nieuwe pro vincie-onderzoek uit beeld ver dwenen. De provincie betwijfelt of een schepenlift een definitie ve oplossing biedt voor de ver keersopstoppingenbij de Zand- kreek, omdat een deel van het scheepvaartverkeer van de hui dige sluis gebruik moet blijven maken. Met zijn besluit om de varkensstapel flink in te krimpen kan minister Van Aartsen in elk geval op de sympathie rekenen van het Thoolse comité Varkens Nee, zo bleek zaterdag. foto Willem Mie ras door Marco van Barneveld SINT-ANNALAND - Minister Van Aartsen (landbouw) wist niet wat hem overkwam, toen hij zaterdagochtend uit zijn auto stapte voor het streekmu seum De Meestoof in Sint-An- naland. Demonstranten die hem toejuichten inplaats van uitjouwden. Dat had hij, zo stelde hij zelf, nog nooit mee gemaakt. Van Aartsen Bedankt, luidde bijvoorbeeld een tekst op een 'protestbord'. De extra politie rond De Meestoof was zater dag dan ook niet echt nodig, Zo'n tien agenten waren er aanwezig. Meer dan genoeg, met het oog op het aantal de monstranten. Want dat haalde de tien niet eens. De minister van landbouw was zaterdag voor een feestelijke taak naar Sint-Annaland gekomen: de opening van een nieuwe schuur van de Meestoof en te gelijkertijd de opening van het nieuwe museumseizoen. Met varkens, stank en mest had zijn komst helemaal niets te maken. De denxonstx'axxten, leden van het Thoolse comité Varkens Nee, hadden het ook al van tevoren aangekondigd: ze zouden het feestje van De Meestoof niet verpesten. Het zou een 'positieve actie' wor den, en een bescheiden actie. Dat was het ook. Rustig stond het clubje Var kens-Neeleden zaterdagoch tend de minister op te wach ten. Van het scanderen van harde leuzen was geen sprake, de weg werd voor alle passan ten keurig vrij gelaten. Dankbaar Lachend stapte de minister rond half twaalf, een half uur later dan verwacht, op de de monstranten af. Lachend, want hij had van hen eigenlijk weinig te vrezen. Recentelijk is immers het besluit genomen om de varkensstapel danig in te krimpen. Velen, onder wie de leden van Varkens Nee, zijn daar erg blij mee. „We zijn de minister dan ook erg dank baar", sprak D. L. Koppenhol zaterdag. Van Aartsen was ui teraard erg blij met die woor den. Bovendien wees hij Kop penhol er op dat het huidige rijks- en provinciebeleid de komst van meer varkens van concentratie- naar niet-con- centratiegebieden tegengaat. Dat de politie ondanks het ui terst vredige verloop van de 'demonstratie' met een man of tien aanwezig was, noemde een woordvoerder van die in stantie 'niet onlogisch'. „Uit contacten voorafhadden we al begrepen dat er geen gekke dingen zouden gebeuren. Toch moet je zorgen dat je hier met wat extra mensen bent. Want er kunnen toch altijd inciden ten zijn. En zeker op Tholen is het bij de politie niet makke lijk om dan ineens extra agen ten in te schakelen. Die zijn dan echt niet in de buurt." MIDDELBURG - Bij een steekpartij in het asielzoekerscen trum in Middelburg is zaterdagavond een 31-jarige Koerd licht gewond geraakt. De man werd na een woordenwisseling met een mes belaagd door een 34-j arige Irakees. Het slachtoffer kon met de hand de steekbeweging afweren, maar raakte daarbij gewond aanzijn hand. Omstanders en beveiligingspersoneel van het asielzoekers centrum konden de dader overmeesteren. De Irakees is aan gehouden en in verband met het onderzoek in verzekering ge steld. MIDDELBURG - Een poging van een 21-jarige Middelburger om een 24-jarige vernieler uit Veere aan te houden, is gister morgen flink uit de hand gelopen. De man uit Veere had in de Nederstraat in Middelburg enkele auto's vernield. De Middelburger die het had zien gebeuren, verkocht de man enkele rake Mappen in het gezicht; de Vee- renaar moest naar het ziekenhuis worden gebracht. Hier wer den een kaak- en een neusfractuur geconstateerd. Tegen bei de mannen is een proces-verbaal opgemaakt. ZÏERIKZEE - Een 29-jarige man zonder vaste woon- of ver blijfplaats is vrijdagavond op Schouwen-Duiveland aange houden wegens dealen in drugs. Bij de aanhouding werd co caïne in beslaggenomen, evenals telecommunicatiemiddelen van de man en contant geld. De verdachte is opgesloten. Diezelfde avond werden op twee adressen op Schouwen-Duiveland huiszoekingen naar drugs verricht. Op één adres werden dertig gram softdrugs en een hoeveelheid cocaïne aangetroffen. Tegen de 25-jarige hoofd bewoner van het pand is proces-verbaal opgemaakt. GRIJPSKERKE - Acht vernielde bomen en een met olie en diesel vervuilde berm en sloot. Dat was het resultaat van een eenzijdig ongeval op de Middelburgseweg in Grijpskerke. Za terdagochtend om half elf kwam een met grond geladen vrachtwagencombinatie in de berm terecht en raakte daarbij een groot aantal bomen. Door de botsing onstond er brand bij de trekker; de bestuur der, een 33-jarige inwoner uit Rilland, en een omwonende wisten het vuur te blussen. Tot vijf uur 's middags was de weg gestremd in verband met het wegtakelen van de vrachtwagen en het schoonmaken van de berm en de sloot. YERSEKE - Een 49-j arige vrouw uit Yerseke heeft bij de poli tie aangifte gedaan van diefstal van haar Mppen. Het ging om veertien kippen die in de nacht van vrijdag op zaterdag zou den zijn gestolen vanuit een wei in Bruinisse. GOES - Voor de derde keer in korte tijd is een 22-jarige man uit Vlissingen in Goes door de politie aangehouden wegens openbare dronkenschap. In de nacht van vrijdag op zaterdag had hij volgens de politie in het centrum van Goes wederom een behoorlijke slok te veel op. De man werd ter ontnuchtering naar het politiebureau in Goes gebracht, 's Ochtends mocht de man het bureau weer verlaten. De 22-jarige zal zich voor de rechter moeten verant woorden. VLISSINGEN - Een brand in een bloemenwinkel aan de Vlis singse Scheldestraat heeft in de nacht van zaterdag op zondag voor zeker dertig mille schade aangericht. Een belendende woning liep forse rookschade op. door René Hoonhorst SAS VAN GENT - Bert Antonis- se uit 's-Heer Arendskerke heeft met de Duitse herder Omar von Kallenbach voor de derde ach tereenvolgende keer het provin ciaal kampioenschap africhting gewonnen. Antonisse en Omar waren zater dag op het terrein van de Sasse hondenkring De Westerschelde met afstand het beste team bij de onderdelen speuren, gehoor zaamheid en manwerk. Ze be haalden 285 van de te vergeven 300 punten. Naast Antonisse sleepten vier andere teams genoeg punten in de wacht om deel te nemen aan het Nederlands kampioenschap in september in Schijndel. Die score viel secretaris Daan Har- denberg van de Zeeuwse afde ling van de Vereniging van fok kers en liefhebbers van Duitse Herdershonden (VDH) een beetje tegen. Hardenberg had er op gehoopt dat meer dan de helft van het dozijn deelnemers zich voor het NK zou kwalifice ren. „Een echte oorzaak is er niet voor aan te geven. Ik houd het toch een beetje op het weer. Vooral bij het speuren is het ver velend dat het parkoers zo'n beetje onder water staat. Duitse herders zijn tenslotte honden, geen zeehonden. De prestatie van Antonisse en zijn hond, die het maximale aantal van hon derd punten haalden bij het speuren, wordt er alleen groter door." De weersomstandigheden en de spanning in aanmerking geno men, werden er toch goede prestaties geleverd, vond Har denberg. Dat de Zeeuwse her- dérshonden en hun bazen een hoog niveau halen, was vorige maand tijdens het landelijke Kx'inggroepenkampioenschap in Tenxeuzen nog gebleken. Kringgroep Walcheren werd Nederlands kampioen. Het af delingsbestuur zette zaterdag naast Walchex'en ook de kring groep Tenxeuzen nog eens in het zonnetje, omdat het eerste in Zeeland gehouden Nederlands kringgx-oepenkampioenschap in het Tenxeuzense Zxiidersport- park een onverdeeld succes was Op eex-biedige afstand van Bexd Antonisse en Omar von Kallen bach werden Marc Dhooge met Angle von Buchweizendorf uit Zuiddorpe en Marinus de Later met Shinto vonx Bxxrenswald uit Serooskerke (W) tweede en der de. SLUISKIL - Een 34-jarige Sluiskillenaar is zondagmorgen overleden aan een overdosis drank en drugs. De politie werd zondagmorgen even na tien uur gebeld dat er een man dood in zijn woning aan de Middenstraat lag. De po litie trof even later het levenloze lichaam van de SluisMllenaar aan; rearximatie door ambulan cepersoneel mocht rxiet meer baten. Onderzoek door politie, techni sche x*echerche en een GGD-aits wees uit dat de man niet ten ge volge van een misdrijf was over leden, maar door een overdosis aan draxxk en drugs. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur snel ge blust. Naar de oorzaak van de brand is een onderzoek inge steld. Volgens een woordvoer dervan de Vlissingse brandweer is door snel optreden erger voor komen. „We kregen door dat het om eexx uitslaande brand ging. Hoewel de vlammen al naar bui ten sloegen toen we airiveerden, konden we het vuur snel in de kiem smoren." De bewonex-s van het belendende pand werden door buurtbewoners gewaar schuwd en konden tijdig de wo ning verlaten. De brandweer in Vlissingen rukte een uur eerder uit om in de Van Hallstraat een auto te blussen, die omstreeks half drie brand was gevlogen. Kortsluiting is vexmoedelijk de oorzaak. 't Is zo'n lekker ventje, vin den zijn ouders. Loopt nooit want waarom zidje lopen als je ook kari rennenWil de he le dag 'buite 'peele', 'boot- 'ham ete' of 'boekie lese'. En blaakt met zijn twee jaar van een grenzenloos vertrouwen in de kunde van zijn beide ou ders. Vorige week gooide Leon, héél soms een driftkikkertje, zijn trapauto in woeste ra zernij door de huiskamer Met als resultaat een afgebro ken stuur. Dertig seconden later had hij de oplossing al klaar: 'Leon nu weer lief, pa pa auto maken?' Helaas, de lijm die deze scherven kan lijmen moet nog worden ontdekt. Maar dat durft papa niet te vertel len, want hij geniet nog met volle teugen van de bewon dering van zijn eersteling. Dus wie staat er morgen bij de speelgoedwinkel om pre cies zo'n trapautootje uit te zoeken?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31