Borsels beleid schooluitval nodig Schouwse musea blij met regenbuien Nieuwe kiezels op stoomtreintracé Roncalli-reünisten voor 't laatst in school Bergen op Zoom Reddingstations hopen op nieuwe donateurs tijdens informatiedag Activiteitendag voor Parkinsonpatiënten zeeland Jongeren moeten bij plannen worden betrokken Thema-avond over ziekte OPS Geen vuur, wel een kapotte auto Camera en beurs uit auto gestolen Auto's gekraakt in Scherpenisse 'I Stelen shag levert fikse boete op Nationale titel voor twirlster Pools bezoek gehandicaptenzorg Eerste nummer dialecttijdschrift Boete voor baldadig duo Brommer kapot na aanrijding Drankrijder Tien procent te snel op Schouwen Bootmotor weg maandag 20 april 1998 door Marco van Barneveld HEINKENSZAND - In de ge meente Borsele moet zo snel mo gelijk een ondenvijsachter- standsbeleid worden opgesteld. Daarin moet onder meer aan dacht worden besteed aan schooluitval en spijbelgedrag. Verder moet in de gemeente Borsele worden bekeken of er in de verschillende kernen goede jongerenontmoetingsplaatsen zijn en of daar al dan niet be hoefte aan is. Dit zijn enkele be langrijke punten uit de Jeugd- nota Borsele 1998. De nota is er gekomen omdat de gemeente het jongerenbeleid wil aanpassen. Allerlei invloe den, bijvoorbeeld vanuit Rijk en provincie, geven daar aanlei ding toe. In het stuk wordt een hele reeks aanbevelingen ge daan om tot een nieuw, beter be leid te komen. Het onderwij sachterstandsbe- leidzou er, zo schrijft rijksbeleid voor, voor augustus '98 moeten zijn. Bedoeling is om uitval van scholieren tegen te gaan. De school wordt, na het gezin, vol gens de nota als belangrij leste 'milieu' gezien waarin jongeren zich ontwikkelen. Vandaar dat zo veel waarde wordt gehecht aan het voorkomen van uitval. Voor Borsele is het belangrijk op dat gebied samen te werken met Goes, waar veel Borselse jonge ren naar school gaan. In dat achterstandsbeleid is een hele belangrijke rol weggelegd voor HULST - De Bouw- en Hout bond FNV houdt vanavond, maandag, in Den Dullaert in Hulst een thema-avond over de ziekte OPS (Organisch Psycho Syndroom). OPS is een vaak on herstelbare aandoening van het zenuwstelsel die wordt veroor zaakt door het langdurig wer ken met oplosmiddelen. Aan het woord komen de Zeeuwse Europarlementariër J. Boogerd-Quaak, G. van der Laan (Nederlands centrum voor beroepsziekten, AMC Amster dam), A Schrijvers (patiënten vereniging OPS) en verfpromo- tor W. Davidse. Debijeenkoms't begint om 19.30 uur. leraren. Die hebben een belang rijke 'signaalfunctie'. De com municatie tussen scholen en hulpverleningsinstanties moet volgens de nota worden verbe terd. Overlast Bij de totstandkoming van jon gerenontmoetingsplaatsen is het erg belangrijk om de over last voor omwonenden zo veel mogelijk te beperken. Boven dien moet worden bekeken of er 'mobiele' ontmoetingsplaatsen te creëren zijn. De ervaring leert dat de plekken waar jongeren elkaar ontmoeten nogal eens wijzigen. Ander belangrijk punt in de no ta vormt de kinderopvang. In Borsele moet bijvoorbeeld wor den onderzocht of de buiten schoolse opvang voor kinderen van acht tot twaalf jaar aan- KERKWERVE - Politie en brandweer zijn zaterdagavond voor niets uitgerukt naar Iverk- werve. De melding was dat daar rond zes uur aan de Lokkersweg een auto in brand zou staan, maar ex- werd slechts een beschadigde Volkswagen aangetroffen met een volgens de politie 'ver dwaasde' 25-jarige bestuurder erin. De man, een inwoner van Bruinisse, zei niet te weten wat er was gebeurd. De politie ver moedt dat hij met de auto heeft geci-osst. De zaak wordt nog on derzocht. BROUWERSHAVEN - Een 35- jarige man uit Keulen heeft za terdag bij de politie aangifte ge daan van inbraak in zijn auto. Hij had zijn wagen zaterdag ochtend geparkeerd op de Brou- wersdam. Toen hij even later terugkwam bleek dat zijn porte monnee en zijn fototoestel wa ren verdwenen. Zijn andei-half jaar oude baby zat in de auto toen de inbraak werd gepleegd. trekkelijker kan worden ge maakt. Verder moet volgens de nota het speeltuinbeleid wor den aangepast. Momenteel ver keren nogal wat speeltuinen in moeilijke omstandigheden, om dat de veiligheidseisen veel strenger zijn geworden. Nieuw beleid moet oplossingen bieden voor die problemen. Bij de ontwikkeling van het nieuwe jongei-enbeleid is het volgens cle nota van het. grootste belang daar de jongeren zelf op zoveel mogelijk punten bij te Bekraste muren in het vroegere gevang van het Gravesteen in het Zierikzeese Maritiem Museum. foto PieterHonhoff door Inge Heuff ZIERIKZEE - Het regenachtige weer was afgelopen zaterdag gunstig voor de musea die tijdens het museimiweekeinde hun deuren gratis hadden open gezet. Meer dan 340 mensen zochten hun toevlucht in het Maritiem Museum in Zierikzee hij de zoveelste plensbui van die dag. Ook de Museumhaven was open en trok heel wat bezoekers. Het mooie weer op zondag ver oorzaakte vooral drukte op het strand, in de musea was het aanmerkelijk rustiger. Suppoost W. Bosman van het Maritiem Museum genoot ervan de bezoekers een gratis toegang te kunnen aanbieden. „Vooral zatei'dag kwamen toch nog veel mensen binnen met getrokken portemon nee. Die waren aangenaam verrast toen ze hoorden dat ze gratis naar binnen kon den." Maar er waren tijdens het weekeinde ook genoeg bezoekers die wisten dat ze de kas sa niet hoefden te spekken. „Er was een echtpaar op weg van het Gooi naar Sehouwen-Duiveland, dat via de autora dio hooi-de dat het museumweekeinde was. Ze zijn toen i-echtstreeks naar het Maritiem Museum gereden", zegt de sup poost. Ook op zondag kwamen mensen speciaal naar Zierikzee voor de musea. Alleen vin gen potentiële bezoekers van het Stad huismuseum en het Burgerweeshuis bot. Deze musea gaan pas 1 mei open. De Mu seumhaven, die eigenlijk alleen tijdens het hoogseizoen open is, was wel voor de ze dagen te bezoeken Ondanks het slechte weer en het lage tij van zatei'dag, die een afdaling naar de steiger wat hachelijk maakten, viel het bezoekerstal niet tegen. G, de Jonge, die als vrijwilliger zaterdag aanwezig was, stelde vast dat met name tussen 12.00 en 14.00 uur het behoorlijk druk was geweest. beti-ekken. Ook in de uitvoering van het beleid moeten jongeren een vinger in do pap krijgen. De gemeenteraad van Borsele moet zich nog over de nota buigen. SCHERPENISSE - Auto-inbrekers hebben zaterdag huisg houden aan de Gatweg te Scherpenisse, nabij de oude vui stortplaats Tuttelhoek. In twee auto's werd daadwerkelijkii gebroken en werden waardepapieren en geld ontvreemd. Bj andere auto's bleef het bij pogingen tot inbraak. GOES - Een 27-jarige vrouw uit Goes is zaterdag betrapt diefstal van drie pakjes shag uit een supermarkt in ha; woonplaats. Zij kreeg een transactie van 240 gulden. KLOOSTERZANDE - Mariska Duerinck uit Kfoosterzanc heeft zaterdag tijdens de Nederlandse kampioenschappc 3 batontwirling in Zoetermeer de nationale titel behaald bij hi; onderdeel compulseries in de categorie junioren. De veertiei jarige twirlster moest het in sporthal Olympus opnemen tege acht medekandidaten. In de categorie freestyle junioren eit digde Mariska als derde van de dertien deelneemstei's. Door deze prestatie vei'diende zij een deelname-ticket vot^ het Europese kampioenschap dat in juli in het Engelse Port; t mouth plaats vindt. In het combinatieklassement behaald Duerinck eveneens een derde plaats. Dit betekende tegeli; kei-tij dplaatsing voor de wereldkampioenschappen die in au J gustus in het Franse Villeurbanne worden gehouden. Marisk t Duerinck komt uit voor de Showgixls uit 's-Heerenhoek. Mi -j het team van deze vereniging scooi'de zij zaterdag in het or derdeel freestyle nog een tweede plaats. VLISSINGEN - Een Poolse delegatie, bestaande uit hulpvei leners in de gehandicaptenzorg, brengt van maandag 11 m; - tot en met vi-ijdag 15 mei een bezoek aan Zeeland. De Polen komen op uitnodiging van de Stichting Eurocar een organisatie die in tweede- en derde wereldlanden mate riële en immateriële hulp biedt aan lichamelijk en meervou dig" gehandicapte kinderen, hun ouders en hulpverleners. De ze hulp wordt geboden op pedagogisch, onderwijskundig ei revalidatie-g'eneeskundigkundig gebied. In het kader daai' van organiseert de stichting in mei een werkbezoek van des kundigen uit de Poolse gemeenten en Glogow en Kalisz. OOSTKAPELLE - De stichting Zuudwest 7 presenteert o] dinsdag 28 april het eerste 'echte' nummer van het Zeeuws tijdschrift Noe. In december verscheen al een nulnummer vai het blad. Uit de belangstelling voor dit proefexemplaar blijk dat Noe zeker levensvatbaar is. In het café bij Vakantieoon Weltevreden aan de Noordweg 50 even buiten Oostkapell wordt nummer 1 van Noe feestelijk gepresenteerd. Het veer tig pagina's tellende tijdschrift bevat bijdragen over eei grondveiling in het Walcherse Serooskerlce, de West-Zeeuws Vlaamse hardcore-scene, Doel, de opleving van de streektaa in Oost-Nederland en Zeeuwse verhalen en gedichten. El! nieuw nummer van Noe wil Zuudwest 7 opluisteren met eei vertelavond. Op 2 8 april worden bij dragen verwacht van Ber tus Limonard, Jan Zwemer, Theo Raats en Jos van den Broe lie, die ook voor de muziek zal zorgen. RENESSE - Twee inwoners van Noordwelle hebben proces verbaal gekregen omdat zij zich in de nacht van vrij dag op za terdag in Renesse baldadig gedroegen. Zij gooiden met stenei en smeten volgens de politie met een fiets. Het gaat om jonge mannen van zestien en twintig jaar. De oude Amerikaanse legerloc van de SGB trekt de wagons met kiezels naar de Zak van Zuid-Beveland. foto Willem Mieras door Peter Urbanus GOES - Vrijwilligers van de Stoomtrein Goes-Borsele zijn zaterdag de hele dag bezig geweest met het onderhouden en vernieuwen van de ballastlaag onder de spoorrails. In totaal reden ze negenhon derd ton ballastmateriaal uit. Het ballastmatex-iaal was aangekocht bij de Nederlandse Spoorwegen, die het in zogeheten ondeiiossers had afgeleverd op station Goes. Onderlossers zijn wagons waarin stortgoed wordt vei-voerd. Ze heb ben kleppen aan de zijkanten waardoor het lossen van het materiaal in een oog wenk is gebeurd. De gehele trein, met een totale lengte van driehonderd meter, werd vervolgens achter de stoomlocomotief van de stoomti-ein Goes-Borsele gehan gen, die de ene helft naar 's-Gravenpolder bracht en de andere naar Ploedekensker- ke. Van daar uit gingen twee ploegen vri j- willigei's op pad met kleineie dieseloco- motieven, die per rit twee tot drie wagons trokken. Met name op de gedeelten van het tracé die tijdens de afgelopen winter zijn ver nieuwd, zoals bij Kwadendamme, moest eennieuweballastlaag komen. Daarnaast moet een dergelijke laag geregeld worden aangevuld, zegt Arj en Huzen van de afde ling Weg en Werken van de Stoomtrein Goes-Borsele, die zich bezig houdt met het onderhoud van de spooibaan. De laag kiezels heeft volgens Huzen de neiging na verloop van tijd in de grond weg te zak ken. De Stichting Stoomtrein Goes-Bor sele draait geheel op vrijwilligers en be staat sinds 1971. door Mooike de Moor BERGEN OP ZOOM - Zelfstan digheid, samenwerking en vrijheid. Dat zijn de leerdoel stellingen die het Roncalli Scholengemeenschap in Bergen op Zoom haar studenten bij brengt. Aan het begin werd de middelbare school met argus ogen gevolgd. Nu is de Roncalli- werkwijze een voorbeeld van hoe de havo en atheneum bo venbouw in de Tweede Fase er uit moet gaan zien. Deze maand bestaat de school veertig jaar. Het jubileum viert het Roncalli met alle leerlingen en medewer kers. Zaterdag kwamen zo'n duizend oud-studenten en do centen bijeen tijdens een groot scheepse reünie. De oud-leerlingen die een kaartje voor de reünie wisten te bemachtigen, liepen voor de laatste keer door het voor hen vertrouwde schoolcomplex. De ex-Roncallianen, die vanwege de massale belangstelling te leurgesteld moesten worden, zullen bij een eerstvolgende be zoek een nieuwe stenen vleugel met twee verdiepingen op de plaats van het houten bijge bouw aantreffen. Studiehuis Het rooms-katholieke/protes- tants-christelijke Roncalli gaat uitbreiden. Niet omdat er het volgend schooljaar een record aantal van 240 nieuwe aanmel dingen is. Als gevolg van de ver plichte onderwijsvernieuwing wordt de gehele bovenverdie ping ingericht als studiehuis. De overheid wil in de Tweede Fase de bovenbouw van havo en atheneum zelfstandiger laten studeren. Het studiehuis wordt een grote ruimte waar honderd leerlingen terecht kunnen. Zij kunnen daar gebruik maken van een modern computernet- werk en een grote mediatheek vol met boeken en videobanden voor studiedoeleinden. DeRoncalli-werkwijzehoudtin het kort in dat de leerling de vrijheid krijgt om op eigen tem po de lesstof te verwerken. De leraren geven instructies en be geleiding. „De plannen van het ministerie liggen precies in de lijn van onze werkwijze", zegt aardrijkskundeleraar en pr-me- dewerker Willem de Weert. Het Ministerie van Ondeiwijs geeft •het Roncalli ook subsidie om de leerlingen bekwaam te maken voor de vervolgstudie Informa tie en Communicatie Technolo gie. Het Roncalli heeft echter niel altijd zoveel krediet gekregen. De aparte werkwijze werd vaak argwanend bekeken, maar was ook vaak juist de reden dat ou ders hun kinderen aanmeldden Van de achthonderd leerlingen komen er meer dan honderd uil Zeeland. En dat is volgens De Weert niet alleen te danken aan de zelfstandige werkwijze, maar heeft vooral te maken met het karakter van de school. „Be halve in Goes zijn wij de enige middelbare school in de omge-! ving die samenwerking tussen) katholieken en protestanten voorstaat." Daarom heeft de school ook voor de naam Roncalli gekozen. Paus Johannes XXIII, Angelo Guiseppe Roncalli, was een groot voorstander van samen werking tussen christenen. ZIERIKZEE - Een 28-jarige bromfietser uit Zierikzee is za terdag aan de Nieuwe Haven in zijn woonplaats op een auto ge botst, waarna de brommer te gen een hek tot stilstand kwam. De auto werd bestuurd door een 23-jarige vrouw uit Zierikzee, die de brommer niet had gezien. De brommer werd totaal ver nield, de auto raakte slechts licht beschadigd. Er was geen persoonlijk letsel. SEROOSKERKE - De politie heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Serooskerke (S) een 27-jarige Rotterdammer aangehouden wegens lijden on der invloed. De man kreeg een transactie van 390 gulden en een rij verbod van twee uur. ZIERIKZEE - De politie Sehou wen-Duiveland hield zondag op drie plaatsen snelheidscontro les. Op de SerooskerkseWeg te Serooskerke reden 66 van de 605 gecontroleerde voertuigen te snel. Op de Heuvelsweg te Kerkwerve gold dat voor 23 van de 225 voertuigen en op de Weg naar de Val te Zierikzee voor ze ventig van de 785 voertuigen. doorRené Hoonhorst BRESKENS - De Bressiaanse reddingsboot Prinses Margriet stuitert zaterdagmorgen met een vaartje van een kleine vijftig kilometer per uur over het wa teroppervlak in de Westerschel- demonding. De verslaggevers moeten zich aan boord stevig vasthouden om niet uit de kajuit te worden geslingerd. „Maar dit is nog niks. De boot haalt een topsnelheid van 63 kilometer. Bovendien is het nu windkracht vier of vijf. Als de windkracht zeven of acht bedraagt, blijft de kajuitdeur dicht en snoert ieder bemanningslid zich stevig vast", legt schipper H. de Lobel uit. De Lobel en zijn bemanning hebben vertegenwoordigers van de regionale media uitgeno digd voor een proefvaartje. Ze vragen aandacht voor de open dag van de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij (KNRM) op zaterdag 2 mei. Alle 35 KNRM-stations, waaronder vijf in Zeeland en twee op Goe- ree, geven donateurs en andere belangstellenden die> dag de kans om kennis te maken met het werk van de reddingmaat schappij .Door met een boot mee te varen en in boothuizen rond te neuzen, komen de bezoekers meer te weten over het werk van de Redding Maatschappij. Na tuurlijk hoopt de KNRM er op dat kennismaking ook een aan tal nieuwe donateurs ('Redders aan de wal') oplevert. Over het algemeen trekken al leen de spectaculaire reddings acties van KNRM-boten de aan dacht. De bemanning van een reddingsboot rukt echter niet alleen uit om in schepen in nood bij te staan. Reddingsboten ha len ook vissers en andere be- roepsvaarders van hun schip. Omdat ze ziek of gewond zijn geraakt aan boord,"maar ook omdat ze naar huis moeten van wege droevige familie-omstan digheden. Daarnaast geeft het moderne materieel de Redding Maatschappij de gelegenheid BRUINISSE - Een twintigjari ge inwoonster van Capelle a/d IJssel deed zaterdag bij de poli tie Sehouwen-Duiveland aan gifte van diefstal van een buitenboordmotor van haar zeilboot. De boot lag afgmeerd in de haven van WSC Bi-uinisse. om vaker preventief in te grij pen. De Lobel: „De Prinses Margriet vaart twee, drie keer zo hard als onze vorige boot en ook de com- municatie-apparatuur is stuk ken beter als vroeger. Als sche pen maar op tij d laten weten dat ze in moeilijkheden dreigen te komen, kunnen we meestal al hulp bieden voor er iets ernstigs gebeurt. Als een schip laat we ten dat het aan de grond dreigt te lopen, kunnen wij door onze snelheid vaak nog bijtijds aan wezig zijn om het een zetje in de goede richting te geven. Als dat lukt, hoeven we niet even latei- een aantal gestrande zeelieden op te halen." De KNRM draait voornamelijk op vrijwilligers (De Lobel is de enige beroepskx-acht en heeft tien vrijwillige bemanningsle den in Breskens) en bijdragen van donateurs. Gemeenten en andere overhe den verstrekken geen structure le subsidies. Toch is de mede werking van een gemeente af en toe noodzakelijk. De beman ning van de Bressiaanse red dingsboot wacht al enkele jaren op een betere aanlegplaats in de haven van Breskens. Ook een nieuw (omkleed)verblijf en een materiaalberging zijn nog niet immer niet in gebruik genomen, hoewel al langere tij d gesproken wordt over een niet meer ge bruikt deel van de Standfast- loods. De schipper van de Prin ses Margriet houdt zich op de vlakte door welke oorzaak de vei-wezenlijking van de wensen op zich laat wachten. „We ho pen dat we snel over een nieuwe verblijf srui mte en een aanleg plaats kunnen beschikken. Maar wie uiteindelijk de knoop moet doorhakken om dat moge lijk te maken, weet ik niet." Tochtje Belangstellenden kunnen za terdag 2 mei tussen 10.00 en 16.00 uur een tochtje maken met de Prinses Margriet en een kijk je nemen in de keet van de Red ding Maatschappij bij de visser shaven. Ook bij de stations in Cadzand (spuisluis Wielingen), Westkapelle (Boothuis Zeedijk), Veere (sluis), Noordland (Room- potsluis), Oudland (boothuis Stoofweg) en Stellendam (boot huis Meester Snijderweg) is ie dereen dan welkom. „Om de verschillen in boten en onder komens te zien, kunnen mensen 2 mei natuurlijk ook bij meerde re stations langsgaan." gelhuisjes en speeldozen en het werken met computers. Daar- naast kon de bezoeker kennis maken met spelen als biljarten, schaken,' dammen en sjoelen. De ziekte van Parkinson is een .zogeheten chronisch-progres sieve aandoening aan het cen trale zenuwstelsel. De gezond heid en het functionei'en van de patiënt verslechteren langzaam maar zeker. Op dit moment be staat er nog geen afdoende be handelmethode voor deze ziek te, waardoor de vooruitzichten somber zijn. Verrassend Bij de vrijetijdsbestedingen die tijdens de doe-dag werden ge demonstreerd werd dan ook rekening gehouden met de be perkingen die de ziekte van Par kinson met zich meebrengt. Toch kunnen de resultaten nog verrassend zijn, zegt Tineke Karman, die samen met haar man Hans van der Genugten op treedt als contactpersoon van de vereniging van Parkinsonpa tiënten. „Er is hier een man die schilderijen maakt. Die zijn zo mooi, je zou niet zeggen dat dat nog mogelijk is met deze ziek te." De dOe-dag voor Parkinsonpa tiënten was een primeurtje. Ti neke Karman is van plan elk jaar een dergelijke bijeenkomst te gaan houden. De opkomst en reacties van de bezoekers geven daar alle aanleiding toe. De in vulling van de dag zal per jaar verschillend zijn. Voor volgend jaar denkt Karman aan een boottocht. 's-HEER ABTSKERKE - De doe-dag voor Parkinsonpatiën ten was zaterdagmiddag in dorpshuis Versvliet in 's-Heer Abtskerke goed bezocht. Deze bijeenkomst die, behalve voor patiënten, bestemd was voor fa milieleden en mensen die op de een of andere manier met de ziekte te maken hebben, had als thema 'hobby en spel'. In het dorpshuis waren vel schillende mensen aanwezig om demonstraties te geven van hun vrijetijdsbestedingen, zoals het maken van poppen en poppen- kleeidjes, kindermeub eitjes, vo- door Peter Urbanus

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 28