Borsels beleid schooluitval nodig PZC Een keuze uit onze weekreklames Nieuwe kiezels op stoomtreintracé Roncalli-reünisten voor 't laatst In schoot Bergen op Zoom Ponyclub sprokkelt met acties geld bijeen voor nieuwe stallen Vlaamse en Zeeuwse volkdansertjes een wereld van verschil DUIDEWK DE GOEDKOOPSTE! Activiteitendag voor Parkinsonpatiënten succesvol verlopen Van Aartsen opent museumsmidse zeeland Jongeren moeten bij plannen worden betrokken maandag 20 april 1998 b10 door Marco van Barneveld HEINKENSZAND - In de ge meente Borsele moet zo snel mo gelijk een onderwijsachter- standsbeleid worden opgesteld. Daarin moet onder meer aan dacht worden besteed aan schooluitval en spijbelgedrag. Verder moet in de gemeente Borsele worden bekeken of er in de verschillende kernen goede jongerenontmoetingsplaatsen zijn en of daar al dan niet be hoefte aan is. Dit zijn enkele be langrijke punten uit de Jeugd- nota Borsele 1998. De nota is er gekomen omdat de gemeente het jongerenbeleid wil aanpassen. Allerlei invloe den, bijvoorbeeld vanuit Rijk en Thema-avond over ziekte OPS HULST - De Bouw- en Hout bond FNV houdt vanavond, maandag, in Den Duliaert in Hulst een thema-avond over de ziekte OPS (Organisch Psycho Syndroom). OPS is een vaak on herstelbare aandoening van het zenuwstelsel die wordt veroor zaakt door het langdurig wer ken met oplosmiddelen. Aan het woord komen de Zeeuwse Europarlementariër J. Boogerd-Quaak, G. van der Laan (Nederlands centrum voor beroepsziekten, AMC Amster dam), A Schrijvers (patiënten vereniging OPS) en verfpromo- tor W. Davidse. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. Gewonde bij botsing KAPELLE - Een 81-jarige au tomobilist uit Zoutelande is gis teren met nek- en rugklachten opgenomen in het Oosterschel- deziekenhuis in Goes na een aanrijding op rijksweg A58 ter hoogte van Kapelle. De auto van de man werd aan de achterzijde geraakt door een 47-jarige bestuurder uit Mid delburg, die te laat opmerkte dat voor hem rijdende auto wat langzamer reed.Beide auto's werden flink beschadigd. Het tienjarige zoontje van de Middelburger klaagde na de botsing over pijn in de buik. provincie, geven daar aanlei ding toe. In het stuk wordt een hele reeks aanbevelingen ge daan om tot een nieuw, beter be leid te komen. Signaalfunctie Het onderwijsachterstandsbe- leid zou er, zo schrijft rijksbeleid voor, voor augustus '98 moeten zijn. Bedoeling is om uitval van scholieren tegen te gaan. De school wordt, na het gezin, vol gens de nota als belangrijkste 'milieu' gezien waarin jongeren zich ontwikkelen. Vandaar dat zo veel waarde wordt gehecht aan het voorkomen van uitval. Voor Borsele is het belangrijk op dat gebied samen te werken met Goes, waar veel Borselse jonge ren naar school gaan. In dat achterstandsbeleid is een hele belangrijke rol weggelegd voor leraren. Die hebben een belang rijke 'signaalfunctie'. De com municatie tussen scholen en hulpverleningsinstanties moet volgens de nota worden verbe terd. Overlast Bij de totstandkoming van jon gerenontmoetingsplaatsen is het erg belangrijk om de over last voor omwonenden zo veel mogelijk te beperken. Boven dien moet worden bekeken of er 'mobiele' ontmoetingsplaatsen te creëren zijn. De ervaring leert dat de plekken waar jongeren elkaar ontmoeten nogal eens wijzigen. Ander belangrijk punt in de no ta vormt de kinderopvang. In Borsele moet bijvoorbeeld wor den onderzocht of de buiten schoolse opvang voor kinderen van acht tot twaalf jaar aan trekkelijker kan worden ge maakt. Verder moet volgens de nota het speeltuinbeleid wor den aangepast. Momenteel ver keren nogal wat speeltuinen in moeilijke omstandigheden, om dat de veiligheidseisen veel strenger zijn geworden. Nieuw beleid moet oplossingen bieden voor die problemen. Bij de ontwikkeling van het nieuwe jongerenbeleid is het volgens de nota van het grootste belang daar de jongeren zelf op zoveel mogelijk punten bij te betrekken. Ook in de uitvoering van het beleid moeten jongeren een vinger in de pap krijgen. De gemeenteraad van Borsele moet zich nog over de nota buigen. De oude Amerikaanse legerloc van de SGB trekt de wagons met kiezels naar de Zak van Zuid-Beveland. foto Willem Mieras door Peter Urbanus GOES - Vrijwilligers van de Stoomtrein Goes-Borsele zijn zater dag de hele dag bezig geweest met het onderhouden en vernieu wen van de ballastlaag onder de spoorrails. In totaal reden ze ne genhonderd ton ballastmateriaal uit. Het ballastmateriaal was aangekocht bij de Nederlandse Spoor wegen, die het in zogeheten onderlossers had afgeleverd op sta tion Goes. Onderlossers zijn wagons waarin stortgoed wordt vervoerd. Ze hebben kleppen aan de zijkanten waardoor het los sen van het materiaal in een oogwenk is gebeurd. De gehele trein, met een totale lengte van driehonderd meter, werd vervolgens achter de stoomlocomotief van de stoomtrein Goes-Borsele ge hangen, die de ene helft naar 's-Gravenpolder bracht en de ande re naar Hoedekenskerke, Van daar uit gingen twee ploegen vrij willigers op pad met kleinere dieselocomotieven, die per rit twee tot drie wagons trokken. Met name op de gedeelten van het tracé die tijdens de afgelopen winter zijn vernieuwd, zoals bij Kwadendamme, moest eennieu- we ballastlaag komen. Daarnaast moet een dergelijke laag gere geld worden aangevuld, zegt Arjen Huzen van de afdeling Weg en Werken van de Stoomtrein Goes-Borsele, die zich bezig houdt met het onderhoud van de spoorbaan. De laag kiezels heeft vol gens Huzen de neiging na verloop van tij d in de grond weg te zak ken. De Stichting Stoomtrein Goes-Borsele draait geheel op vrijwilligers en bestaat sinds 1971. door Mooike de Moor BERGEN OP ZOOM - Zelfstan digheid, samenwerking en vrijheid. Dat zijn de leerdoel stellingen die het Roncalli Scholengemeenschap in Bergen op Zoom haar studenten bij brengt. Aan het begin werd de middelbare school met argus ogen gevolgd. Nu is de Roncalli- werkwijze een voorbeeld van hoe de havo en atheneum bo venbouw in de Tweede Fase er uit moet gaan zien. Deze maand bestaat de school veertig jaar. Het jubileum viert het Roncalli met alle leerlingen en medewer kers. Zaterdag kwamen zo'n duizend oud-studenten en do centen bijeen tijdens een groot scheepse reünie. De oud-leerlingen die een kaartje voor de reünie wisten te bemachtigen, liepen voor de laatste keer door het voor hen vertrouwde schoolcomplex. De ex-Roncallianen, die vanwege de massale belangstelling" te leurgesteld moesten worden, zullen bij een eerstvolgende be zoek een nieuwe stenen vleugel met twee verdiepingen op de plaats van het houten bijge bouw aantreffen. Het rooms-katholieke/protes- tants-christelijke Roncalli gaat uitbreiden. Niet omdat er het volgend schooljaar een record aantal van 240 nieuwe aanmel dingen zijn. Als gevolg van de verplichte onderwijsvernieu wing wordt de gehele bovenver- dieping ingericht als studiehuis. De overheid wil in de Tweede Fase de bovenbouw van havo en atheneum meer zelfstandig la ten studeren. Het studiehuis van het Roncalli wordt een grote ruimte waar zo'n honderd leer lingen terecht kunnen. Zij kun nen daar gebruik maken van een modern computernetwerk en een grote mediatheek vol met boeken en videobanden voor studiedoeleinden. Eigen tempo De Roncalli-werkwijze houdt in het kort in dat de leerling de vrijheid krijgt om op eigen tem po de lesstof te verwerken. De leraren geven instructies en be geleiding. „De plannen van het ministerie liggen precies in de lijn van onze werkwijze", zegt aardrijkskundeleraar en pr-me- dewerker Willem de Weert. De school heeft echter niet allee L een voorbeeldfunctie voor d onderwijsvernieuwing in d Tweede Fase. Het Minister: van Onderwij s geeft het Ronca li subsidie om de leerlinge bekwaam te maken voor de vet volgstudie Informatie en Com municatie Technologie. D Weert: „Wij leren mensen zelf standig werken en dat is na tuurlijk een goede aansluitin op de huidige ontwikkelingen i0 de maatschappij Het Roncalli heeft echter nie' altijd zoveel krediet gekregei De aparte werkwijze werd vaa argwanend bekeken, maar wa ook voor ouders de reden or hun kinderen aan te meldeifc Van de achthonderd leerlinge komen er meer dan honderd ui Zeeland. En dat is volgens D Weert niet alleen te danken aai11 de zelfstandige werkwijzi maar heeft vooral te maken me?! het karakter van de school, me name de samenwerking tussei katholieken en protestanten. Daarom heeft de school oolf1 voor de naam Roncalli gekozen Paus Johannes XXIII, Angel'1: Guiseppe Roncalli, was groot voorstander van samen werking tussen chitstenen. Thoolse politie flitst hardrijders POORTVLIET - De politie Tho len heeft zaterdag op drie plaat sen snelheidscontroles gekou den. Op de Poortvlietsedijk bi Poortvliet reden twintig van di 575 voertuigen te snel. Op di Philipsdam bij Sint-Philips land gold dat voor 24 van de 37 voertuigen. Op de Broeksewe te Oud-Vossemeer reden 3 5 var de 295 gecontroleerde voert ui gen te snel. Twirlkampioen KLOOSTERZANDE - Marisk; Duerinck uit Kloosterzandt heeft zaterdag tijdens de Neder landse kampioenschappen bat ontwirling in Zoetermeer di nationale titel behaald bij he onderdeel compulseries in di categorie junioren.Marisk Duerinck komt uit voor di Showgirls uit 's-Heerenhoek. door Marco van Barneveld GOES - Op een parkeerterrein bij de Spinne in Goes is zaterdag een druk bezochte doe- en spel- middag voor kinderen gehou den. De kinderen konden van alles en nog wat doen: steltlo pen, een ritje op een pony maken of een rondjemaken per huifkar bijvoorbeeld. De dag was geor ganiseerd door de Goese pony club Het Hummeltje. Doel was de kinderen in de Goe se Polder kennis te laten maken met deze club. Het Hummeltje verhuist, zoals bekend, binnen kort immers van een locatie aan het Watervlietwegje in Goes Zuid naar de Nieuweweg in de Goese Polder. De club moet verhuizen omdat er bij het Watervlietwegje een asfaltweg komt. Nicole de Keij- zer, drijvende kracht achter Het Hummeltje: „In overleg met de gemeente konden we hier in de Goese Polder terecht. De grond bij de Nieuweweg kunnen we gebruiken. Er is al een buiten- bak, dus er kan al worden gere den. Alleen moeten er nog stallen komen. Maar dat is ont zettend duur." Premie Via een speciale 'premie-op-ac tieregeling' van de gemeente heeft de club drieduizend gul den gekregen voor de bouw van de nieuwe onderkomens. De Keijzer: „Voorwaarde bij die premie is dat we heel veel zelf doen. En dat is dan ook zo." Het geld is echter nog niet ge noeg. De Keijzer stelt dat er voor de komende herfst min stens vier stallen moeten staan. En dat kost bij elkaar zo'n zes duizend gulden. Om alles hele maal perfect te maken, maar dat is een meerjarenplan, is zo'n twintigduizend gulden nodig. Via allerlei acties, zoals de za terdag gehouden spel- en doe- middag, moet dat geld er ko men. „En lukt het niet", zegt De Keijzer, „dan verkoop ik des noods m'n eigen auto. Want het is verschrikkelijk belangrijk dat die kinderen kunnen pony rijden. We hebben zo'n zestig le den en er staan er nog 120 op de wachtlijst. Het zijn allemaal meisjes inde leef tijd tot veertien jaar. Daar is al zo weinig voor te doen en ze zijn echt helemaal gek van die pony's. Ik vroeger zelf ook. Je kunt als kind je ver haal aan zo'n pony kwijt. Die zeggen weliswaar niks terug, maar ze geven wel een knuffel." Dierenvrienden bijeen op de speldag van de Goese ponyclub Het Hummeltje. foto Willem Mieras t/m zaterdag 25 april ,;,U van Doornestraat 2 Goes De PZC bezorgt de Agrlmarktfolder, heeft u onze folder niet ontvangen-bei dan: 0113 62 92 00 door Peter Urbanus GOES - Een bontgekleurde sliert kinderen beweegt op tra ditionele volksmuziek, die op het schoolplein uit een geluids installatie tettert. De Vlaamse en Zeeuwse volksdansertjes zijn eenvoudig van elkaar te onder scheiden. De Vlaminkjes zijn gehuld in min of meer uniforme, traditionele boerenkledij en staan tamelijk gehoorzaam ter zijde als ze niet aan de beurt zijn. De Zeeu wen dansen in hun gewone kloffie en de wat oudere meisjes houden zich stoer-non- chalant en rokend buiten de groep op. Zaterdag hield de Volksdans groep Goes, kortweg Vodago, een uitwisseling met de jeugd groepen van twee West-Vlaam se volksdansgezelschappen. De jeugdleden namen deel aan spel-en dansactiviteiten in de sociale werkplaats De Betho én op het plein van openbare basi- school de Zuidwesthoek in Goes. Voorzitter Johan Moreels van de groep Rozemarijntje uit Moen heeft de indruk dat de belang stelling voor volksdansen in Zeeland niet minder groot is dan in Vlaanderen. Zijn groep brengt typisch Vlaamse volks dansen en treedt vooral in de ei gen pi'ovincie en de streek rond door Peter Urbanus 's-HEER ABTSKERKE - De doe-dag voor Parkinsonpatiën ten was zaterdagmiddag in dorpshuis Versvliet in 's-Heer Abtskerke goed bezocht. Deze bijeenkomst die, behalve voor patiënten, bestemd was voor fa milieleden en mensen die op de een of andere manier met de ziekte te maken hebben, had als thema 'hobby en spel'. In het dorpshuis waren ver schillende mensen aanwezig om demonstraties te geven van hun vrijetijdsbestedingen, zoals het maken van poppen en poppen- kleertjes, kindermeubeltjes, vo gelhuisjes en speeldozen en het werken met computers. Daar naast kon de bezoeker kennis maken met spelen als biljarten, schaken, dammen en sjoelen. De ziekte van Parkinson is een zogeheten chronisch-prog'res- sieve aandoening aan het cen trale zenuwstelsel. De gezond heid en het functioneren van de patiënt verslechteren langzaam maar zeker. Op dit moment be staat er nog geen afdoende be handelmethode voor deze ziek te, waardoor de vooruitzichten somber zijn. Bij de vrijetijdsbestedingen die werden gedemonstreerd werd dan ook rekening gehouden mei de beperkingen die de ziekte van Parkinson met zich mee brengt, Toch kunnen de resulta ten nog verrassend zijn, zegt Ti neke Karman, die samen met haar man Hans van der Genug- ten optreedt als contactpersoon van de vereniging van Parkin sonpatiënten. „Er is hier een man die schilderijen maakt. Die zijn zo mooi, je zou niet zeggen dat dat nog mogelijk is met deze ziekte." De doe-dag voor Parkinsonpa tiënten was een primeurtje. Ti neke Karman is van plan elk jaar een dergelijke bijeenkomst te gaan houden. De opkomst en reacties van de bezoekers geven daar alle aanleiding toe. De in vulling van de dag zal per jaar verschillend zijn. Voor volgend jaar denkt Karman aan een boottocht. Antwerpen op. Rozemarijntje houdt volgens Moreels ook gere geld uitwisselingen met verge lijkbare groepen in Bretagne. Dat het volksdansen ook leeft bij de Goese jeugd blijkt wel uit de belangstelling voor het lid maatschap van Vodago. „Onze twee jeugdgroepen puilen zo wat uit", zegt bestuurslid Marco Wagenaar. „We hebben momen teel een bloeiende vereniging, het loopt als een tierelier." Zanglust zwaait voorzitter uit RILLAND-BATH - De vogel vereniging Zanglust in Rilland- Bath heeft zaterdagavond in het dorpshuis Luctor et Emergo af scheid genomen van haar voor zitter Jan Moerland. Moerland vervulde de functie zestien jaar. Na het officiële ge deelte bood het bestuur hem en zijn familie een diner aan. 's Avonds was er een receptie. Penningmeester Marinus Schout bood de scheidende voorzitter namens de vereni ging een plaquette aan en ver leende hem het erelidmaat schap. Burgemeester Verbree roemde de scheidende voorzit ter om zijn grote verdiensten voor het verenigingsleven. door Marco van Barneveld SINT-ANNALAND - Honder den mensen bezochten afgelo pen weekeinde gratis diverse musea op de Bevelanden en Tholen. In het Museum voor Zuid- en Noord-Beveland wa ren schilderijen van de Goese kunstenaar Mathisse Arendsen te bezichtigen en in het Kapelse fruitteeltmuseum herleefden de Middeleeuwen. Alles stond daar in het teken van Wilhelm Teil. Bezoekers konden boogschieten en appelraces houden. Honder den mensen kwamen op het Ka pelse museum af. In Sint-Annaland werd het nieuwe museumseizoen zater dagochtend geopend door mi nister Van Aartsen (landbouw). Hij verrichtte ook de officiële opening van de nieuwe schuur die bij het streekmuseum De Meestoof is gebouwd. Daar is onder meer een oude smidse in gericht, compleet met gereed schap en materiaal van een oude smederij uit Anna Jacobapol- der. Bij wijze van openingshande ling ontstak Van Aartsen het vuur in de smederij. Bovendien stelde hij een door riemen aan gedreven 'boorkolom' in wer king en gaf hij een paar ferme klappen op een aambeeld. Van Aartsen toonde zich zater dag erg onder de indruk van de bonte verzameling tentoonge stelde stukken in De Meestoof. Hij noemde het erg belangrijk om op die manier het 'verleden een plaats te geven in liet heden' en stond nadrukkelijk stil bij de inzet van de vrij willigers van de Meestoof. „Die werken hier met heel veel liefde en enthousias me. Dat is erg mooi." Alcoholactie KRUININGEN - Bij een grote alcoholcontrole vrijdagnacht in de gemeente Reimerswaal zijn zeven drankrijders betrapt. Drie personen kregen een dag vaarding en een rijverbod van drie uur, de andere vier kregen rijverboden van een tot acht uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 26