EMM bevrijd van syndroom Yerseke moet na gelijkspel feest uitstellen Trainers delen heden en verleden PZC sport TUUS Successen Zeeuwse badmintonners in de Junior Master Handbalclub uit Middelburg keert na tien jaar terug in de eerste divisie 24 - door Gerard Borgman ARNHEM - Eindelijk, einde lijk, eindelijk. Na een afwezig heid van tien jaar heeft EMM zich weer geschaard bij het eli tecorps van eersteklassers. Vo rig jaar sneuvelde het handbal team uit Middelburg nog in de lachwekkende eendaagse pro motie-competitie, maar giste ren overleefde EMM de hand balfarce. Het syndroom van Arnhem is niet meer. „Vorig jaar ging alles fout, maar vandaag lukte alles", jubelde linkerop bouwer Eric Lijbers. Zondag 19 april 1998. Sport centrum Valkenhuizen, 15.26 uur. Het moment van de ultieme bevrijding. Na Hurry Up (19- 11) heeft EMM ook Swift van het lijf gehouden: 18-14. De pro motie is binnen. EMM uit Mid delburg stapt eindelijk de eerste divisie binnen. Tijd voor de ont lading. Eric Lijbers vindt de mooiste woorden.We waren de tweede divisie ongelooflijk beu. Het was moeilijk om ons voor dit seizoen te motiveren. Dat we vorig jaar in een blamage naast promotie grepen, dat heeft ons het hele seizoen achtervolgd. Schijtziek werd ik van het ge zeik van iedereen. We hebben minstens een jaar verspeeld, maar nu zitten we eindelijk in de eerste divisie." Natuurlijk deelt de trainer deze mening. Maar wat vindt-ie van het feit dat zijn ploeg al na twee van de drie af te werken partijen op een roze wolk was geklom men? Waar is-ie eigenlijk, Rob de Vos? Een half uurtje na het heroïsche moment? Ah, op de eerste rij van de tjokvolle tribu ne zit-ie te kijken naar een on beduidend damestreffen. Nou ja, kijken. „Het dringt helemaal niet tot me door wat er hier voor mijn ogen gebeurt", erkent De Vos met een ferme glimlach. „Ik zit gewoon stilletjes te genie ten." Overwinningsroes En eenmaal ontwaakt uit de za ligmakende overwinningsroes: „Door de spanning en de frus traties van vorig jaar stond de teamgeest onder druk. De spe lers konden de laatste tijd min der van elkaar hebben. Het was ook een lange en zware competi tie. Ik heb ze vanmorgen nog ge zegd dat ze fouten van elkaar Galgenwaard overgedragen aan WK hockey UTRECHT - Direct na afloop van het duel tussen FC Utrecht en De Graafschap (0-0) is het stadion Galgenwaard officieel overgedragen aan de organisa tie van het WK hockey. De Gal genwaard en het tijdelijke sta dion „Frockey" zijn tijdens het evenement van 20 mei tot en met 1 juni het podium van alle WK- wedstrijden. Burgemeester Opstelten over handigde als eigenaar van het stadion de sleutel aan Bob Da- vidzon, voorzitter van de WK- organisatie. Maandag begint die met het verwijderen van het huidige veld. Vervolgens komt er een kunstgrasveld in, dat blijft liggen tot half juli. FC Utrecht moet dan vanaf begin augustus weer kunnen beschik ken over een nieuw veld van echt gras. Enkele Utrecht-supporters be gonnen na afloop van de feeste lijke overdracht al met het ver wijderen van stukken gras. De op het veld gestroomde fans plukten rondom de middenstip pollen weg, om die daarna als sneeuwballen te smijten naar hen die op de tribune waren achtergebleven. De kans dat FC Utrecht ook in de verre toekomst op de locatie van Galgenwaard blijft, is ove rigens groot. De club moet kie zen voor uitbreiding of verhui zen naar een andere plek. Vol gens algemeen directeur Van Santbrink is de kans groot dat het uitdraait op uitbreiding. „We doenmomenteel onderzoek naar de beste optie. Over zes we ken moet dat onderzoek klaar zijn, dan beslissen we in overleg met de gemeente, want die is ei genaar van Galgenwaard. Als we kiezen voor uitbreiding, komt dat neer op vergroting van de capaciteit van 14.000 naar 20.000 tot 25.000 plaatsen. Ook de mogelijkheden voor busi- nessseats moeten aanmerkelijk beter." ANP Hoenselaar wint in Helsinki HELSINKI - Francis Hoense laar heeft de open Finse kampi oenschappen op haar naam ge schreven. De nummer één van de wereldranglijst van dartende vrouwen won in de finale in Hel sinki met 4-0 van de Engelse Chrissy Howat. Hoenselaar gooide in de finale een gemiddelde van 34,55 per pijltje. Met dat gemiddelde zou de Rotterdamse ook bij de man nen goed mee kunnen komen. ANP moeten accepteren. En dat heb ben ze ook gedaan. Het ging vandaag allemaal heel posi tief." Wat heet: vergeleken met vorig jaar stond de wereld voor EMM gisteren even volledig op z'n kop. Neem het speelplan. Een jaar geleden ging een moreel ge knakt EMM in de beslissende pot onderuit tegen het Drentse HVC, niet meer dan een verza meling welwillende mannetjes putters. Gisteren mocht EMM openen tegen de collega-kampi oen uit Drente, Hurry Up uit Zwartemeer. En wederom was de Drentse ploeg zonder twijfel de zwakste broeder van de vier. EMM zette de 10-6 voorsprong bij de rust lachend om in een rui me eindscore, 19-11, en onder vond daarbij nagenoeg geen te- >r' '■diÉs*. genstand. Het spel van Hurry Up was ontbloot van tactische structuren en zelfs van enige da dendrang was geen sprake. Na tuurlijk omarmde EMM dit ge stuntel met gepaste gretigheid. Francois Verrijzer: „Ik zei voor af al dat we zouden promoveren, wanneer we tegen Hurry Up zouden beginnen." Want in tegenstelling tot vorig jaar, toen EMM in nervositeit haar grootste tegenstander ken de, kon de ploeg van Rob de Vos nu met een lekkere ruggensteun aan het tweede karwei begin nen. De opponent heette Swift en deze jongens uit Helmond kunnen wel degelijk een potje handballen. Maar zie: EMM toonde karakter wanneer het karakter moest tonen en eta leerde bij vlagen ook nog eens uitstekend verzorgd handbal. Even keek het tegen een achter stand aan(0-l en 2-3), maar hal verwege was de score al keurig omgedraaid: 10-6. Slechts één keer liet EMM de marge verklei nen tot drie (bij 15-12), maar echt in gevaar kwam ook deze overwinning niet. Waar de eerste zege voorname lijk op het conto verdween van de veel scorende Erik van Broekhoven (met vijf treffers de gevaarlijkste flankspeler) en Eric Lijbers (7), daar was de tweede winst de verdienste van het hele team. Bijna alle veld- spelers scoorden, met name Francois Verrijzer zorgde voor de mentale body en doelman Remco Potter graaide in hache lijke situaties de fraaiste ballen uit de hoeken. Doordat de andere openings partij tussen Nijenrodes en Swift in een remise was geëin digd (17-17), kon EMM al na twee speelronden in polonaise van het veld. De slotmatch te gen Nijenrodes was gespeend van enige waarde, EMM verloor met 20-11. Ramp voorkomen De zegetocht in het Gelderse le verde EMM dus de felbegeerde retour richting eerste divisie op. Een fraaie prestatie, en boven dien een boordnodige. Want, zo onderstreepte Eric Lijbers, de promotie voorkomt een sportie ve ramp. „Dat kun je wel zeggen, ja. Als we niet warén ge promoveerd, dan dreigde een leegloop. Ik heb zelf geen aan biedingen gehad, maar zou er eventueel zeker over nagedacht hebben." Francois Verrijzer heeft wel een aanbieding op zak. „Vrijdag belde DWS, maar nu we naar de eerste divisie gaan, blijf ik bij EMM." Rob de Vos zal wel afscheid moeten nemen van Wally Houtepen en Erik Visser, die hun werk niet langer kunnen combineren met het trainings- intensieve handballen bij EMM. Daar moet dus wel wat tegen over komen te staan. Rob de Vos: „Zonder Wally en Erik houd ik acht spelers over. Er moeten er drie of vier bijkomen. Doorstro ming vanuit de jeugd laat nog even op zich wachten. We kijken daarom rond in de provincie en in de regio 's daar net buiten. "De trainer heeft al wat angels uit gestoken. „We zijn bezig met éen jongen uit Wouw, de naam is me even ontschoten. En we heb ben wat spelers van Delta Sport benaderd. Ik heb goede hoop dat Jean-Marie Toubiana naar EMM komt. En ook Ricky Evertse en Erwin Schaalje heb ben we gevraagd na te denken over een overstap." Nieuwtje Zo moet een eerste divisie- waardige handbalploeg in Zee land gestalte krijgen. Oh ja, over de eerste divisie gesproken. De handbalbond kwam in Arnhem nog met een nieuwtje. De laatste jaren moesten de kampioenen uit de tweede en derde divisies op één dag ten strijde voor pro motie. In halve competities, met wedstrij den van twee keer twin tig minuten. In alle wijsheid lijkt de bond van deze kolderie ke oplossing af te willen. Met in gang van volgend seizoen, zo willen de plannen, promoveren de kampioenen uit de tweede di visie rechtstreeks naar de eerste divisie. Uit de eerste divisie zal dan wel een ploeg meer moeten degraderen: twee, in plaats van een. Wie daarvan het slachtoffer kunnen worden? Clubs die in de eerste divisie lijfsbehoud als grote doel najagen. Pirecies, zo als EMM bijvoorbeeld.. EMM-Hurry Up 19-11 (10-6). Sco res EMM: Lijbers (7), Van Broekho ven (5), Jongepier (3), Engels (2), Pasman en Verrijzer. EMM-Swift 18-14 (10-6). Scores EMM: Verrijzer (5), Lijbers (5), Van Broekhoven (3), Houtepen (2), Jon gepier, Engels en Pasman. EMM-Nijemodes 11-20 (6-12). Sco res EMM: Lijbers (6), Pasman (2), Verrijzer, Engels en Visser. maandag 20 april 1998 doorEldridge Pentury YERSEKE - Geen bloemen, geen feestje, geen titel. Yerseke kon het kampioenschap zater dag nog niet vieren. Zoals ge hoopt, ging rivaal 's-Heer Arendskerke in de fout tegen WHS, maar de tweedeklasser zelf bleef tegen VVC'68 steken op 0-0. Volgende week, in de slotwedstrijd tegen degradant AZW, mag Yerseke het op nieuw proberen. Hans van de Rafelaar, coach van Yerseke: „Als we niet winnen dan ver dienen we de titel niet." Het had zo mooi kunnen zijn, zaterdag op sportpark Cleyn Moerken. Winst op WC, het verliezende Arendskerke defi nitief afgeschud op weg naar het kampioenschap van de tweede klasse A Drie punten in de knip, het totaal naar 42 getild; Yerse ke had zich kunnen laten kro nen tot kampioen. Officieus, dat wel. Omdat Arendskerke, tot zaterdag met 36 punten nummer twee, graag wil dat het verloren duel met Bruse Boys - wegens het onte recht opstellen van doelman Ja cob Muller - wordt overge speeld. De tuchtcommissie van de KNVB neemt daarover van daag of morgen een beslissing. Feestje bouwen Wordt 's-Heer Arendskerke door de KNVB in het gelijk ge steld, dan kan de f ormatie theo retisch nog zes punten bijschrij - ven, goed voor een totaal van 42 Bruse Boys, dat na de winst op AZW (4-1) tweede staat met 38 punten, moet in dat geval drie winstpunten (behaald tegen Arendskerke) inleveren en kan daarna nog op een puntentotaal komen van 41. In beide gevallen kan Yei'seke dus nog worden voorbijgestreefd door of Bruse Boys of Arendskerke. Maar wint Yerseke over vijf dagen in Axel van AZW, dan mag Yerseke een feestje bouwen. Hans van de Rafelaar had liever zaterdag het karwei al afge maakt. „Maar de druk wordt groter voor de ploeg, dat merk je. Dat geldt ook voor Arends kerke, die ploeg verliest niet zo maar. We hadden graag gewon nen van WC, en officieus kam pioen geworden. De jongens hebben hard gewerkt, maar er zat niet meer in." Hoosbui De Vlissinger had gelijk. Yerse ke-WC vei'diende geen win naar De thuisploeg wilde wel, maar kon niet. Voor WC, nog niet helemaal gevrijwaard van degradatie, gold hetzelfde ver haal. Weinig spektakel daax-- door op het soppige, hier en daar ondergelopen, grasveld, dat eerder dit seizoen werd afge keurd (voor het bekerduel met door Danny Mol VLISSINGEN - Voor de Zeeuws-Vlaamse badminton- ster Marleen Masclee (14) was het een succesvol weekeinde. Zowel in het enkelspel als in het dubbelspel van het Junior Mas ter toernooi veroverde zij de eer ste plaats. Bij de jongens tot 19 jaar ging de titel naar de Ter- neuzense Martijn van Hoye. Het Junior Master Circuit be staat uit tien toernooien voor landelijke spelers in diverse leeftijdsgroepen. Het circuit is bestemd voor spelers die de am bitie hebben uiteindelijk hoog op de Nationale Ranglijst Bad minton terecht te komen. Uit vooral de districten Zuid-Hol land, Brabant en Limburg kreeg de organiserende DCT inschrij vingen te verwerken, en ook uit Oostkapelle) na een beetje re- genval, maar waarop zaterdag gewoon werd gevoetbald, Scheidsrechter Gabriels dacht j- tien minuten voor aanvang, na^ een fikse hoosbui, aan afgelas-^ ten maar zag daarvan af op aan- dringen van beide teams. Wie weet, was het allemaal an-^ ders verlopen voor Yerseke ,g wanneer Bart van Steveninck zijn enige echte doelkans, in de j eerste minuut, had verzilverd,^ Als de aanvaller op aangeven b( van Padden van de Water in het doel had geschoten in plaats van ernaast. Yerseke kreeg zo'n kans de hele wedstrijd niet meer De^ ploeg heeft, zoals bekend, moei- c te het spel te maken, hetgeen te- 5£) gen WC, geen hoogvlieger in de tweede klasse, wel werd ge- vraagd. b( Hans van de Rafelaar gxreep na0( ruim een half uur in. Hij liet vc John Vette, die niet fit was om in de basis te starten, opdraven ten j faveure van Gerry Kats. Vette re bracht op het middenveld iets meer organisatie in het spel van Yerseke, maar doelkansen ble- ven uit. WC kreeg in het eersteg bedrijf een goede kans. Maxtijn b( van Elzakker zag zijn schot ech ter gekeerd door goalie Ramon Boone. Een fris WC zette Yerseke na - rust zowaar even met de rug te gen de muur. De Bevelanders r- moesten alle zeilen bijzetten om een achterstand te vooikomen. Gelukkig maar voor Yerseke, dat WC'er Marco de Jongh, geen goede kopper is, anders hadden de Brabanders zeker de leiding genomen. Onmacht Yerseke probeerde wel, maar vond geen succes. Zelfs toen WC met tien man verder moest, omdat Patiick van Kaam na twee keer geel werd wegge stuurd, kon Yerseke niet over tuigen. Twee viije trappen van Jos de Koeijer - beide malen zeilde bal hoog in de ballenvan- ger - waren illustratief voor Yei-seke's omnacht. De ploeg mocht zelfs van geluk spi'eken dat Willem-Jan Bennaai-s niet voor 0-1 zorgde. Oog in oog met Ramon Boone schoot hij de bal tegen het been van de doelman. Na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Gabriels, die waiTig had geleid, was er nog even commotie op weg naar de kleedkamer. De spelleider voel de zich beledigd nadat Hans van de Rafelaar hem in het voorbij gaan had bekritiseei-d. Spelers, suppoiiei-s en omstanders be moeiden zich ermee. Maar het bleef bij enig duw -entrekwerk. Yerseke - VVC'68 0-0. Scheidsrech ter: P. Gabriëls (Sint Willebrord). Aantal toeschouwers: 200. Gele kaart: De Koeijer en Christiaanse (Yerseke) en Bennaars (WC). Rode kaart (2x geel): Van Kaam (WC). België een selectie aanwezig. De uit Sluis afkomstige veer tienjarige Maiieen Masclee, die dit jaar speelde in de Belgische - competitie, pakte in de klasse j onder vijftien jaar haar eerste titel, door in drie games Nirosha Roovers te verslaan. Een tweede g titel behaalde zij in de klasse on- der 17 jaar. Samen met Arianne Verhaaf was ze succesvol in het dubbelspel. - Een andere knappe prestatie was de winst in het enkelspel I van Terneuzenaar Martijn van v Hoye. In de leeftijdsgroep tot 19 b jaar wist hij Ruben Mossel voor g te blijven. Samen met 'Rogier Crusio legde hij ook beslag op de eei'ste plaats in het dubbelspel Onno Quilt was in de klasse on- der 17 jaar de sterkste. In twee games versloeg hij Rogier Cru- n De Zeeuwse sport leefde vroeger van de burenru zies. De derby ivas een begrip. Niet alleen op het voetbalveld, want ook de andere teamsporten leef den van de regionale top- duels. En verschil tussen tuus en uut was er niet, want de derby stond al tijd garant voor span ning, sensatie, emoties en onvoorspelbare uitsla gen. De laatste jaren is de rivaliteit afgenomen, maar de derby bestaat nog steeds. In dit seizoen zal de sportredactie van de PZC wekelijks aan dacht schenken aan een bijzondere wedstrijd. Vandaag: De kruisende- wegen van twee trainers. Wim Ovaa (rechts) begroet Jan Meulmeester op het veld van Serooskerke. foto Dirk-Jan Gjeltema Wim Ovaa (Serooskerke) en Jan Meulmeester (Meeuwen) staan weer samen langs de lijn doorSven Remijnsen SEROOSKERKE - Even lijkt het of de tijd heeft stilgestaan, wanneer Wim Ovaa en Jan Meulmeester zaterdag geza menlijk het voetbalveld van Serooskerke betreden. Zij aan zij, zoals ze destijds samen aan het roer stonden van Seroos kerke, gedurende een woelig verblijf in de eerste klasse. Ovaa, de trainer, en Meulmees ter, aangesteld als technisch coördinator, vochten samen een niet te winnen strijd tegen degradatie, op een zinkend schip dat aan twist en muiterij ten onder ging. Vier jaar na dato lijdt Seroos kerke, de Titanic van het Zeeuwse zaterdagvoetbal, nog altijd onder de schipbreuk die toen werd geleden. De club, die sindsdien nog twee keer degra deerde, begon aan dit seizoen in de derde klasse A met het weinig hoopgevende doel niet nog verder af te zakken. Onder leiding van de teruggehaalde Wim Ovaa slaagde Seroosker ke daarin wonderwel, zodat het elftal zaterdag weinig meer te verliezen heeft in de derby tegen Meeuwen. Voor de club uit Zoutelande staat er daaren tegen nog voldoende op het spel; lijfsbehoud bijvoorbeeld, en eer. Want Jan Meulmeester, trainer van Meeuwen, wil win nen van Serooskerke. Ingrediënten De ingrediënten voor een sma kelijke tweestrijd langs de lijn zijn in overvloed aanwezig, maar de hoofdrolspelers willen er niet aan. Er is immers geen sprake van rivaliteit of oud zeer, benadrukken beiden. Nooit geweest ook. „Wij kon den goed samenwerken", zegt Meulmeester, en Ovaa knikt in stemmend. Geen vuiltje aan de lucht. „Nadat Serooskerke ge degradeerd was uit de eerste klasse, hebben Jan en ik het elftal het jaar daarop met ver eende krachten in de tweede klasse weten te houden. En ook later, bij Meeuwen, hebben we nog samengewerkt. Maar niet voor lang, want voiïg jaar ben ik weer bij Serooskerke aan de Zodat zich het aardige feit voordoet dat Ovaa, afkomstig uit Zoutelande, het als trainer van Serooskerke opneemt te gen de Meeuwen van Meul meester, een inwoner van Se rooskerke. De oefenmeesters kijken er niet van op. „Walche ren is niet groot", zegt Ovaa. „De kans is groot dat je elkaar regelmatig tegen het lijf loopt." Meulmeester is het met zijn collega eens. „Onze wegen kruisen zich voortdurend." Volgens Ovaa (41), die in de jeugd nog onder Meulmeester heeft gespeeld, heeft het wei nig zin om nog vaak terug te denken aan de periode dat hun wegen zich niet kruisten, maar parallel liepen aan elkaar. 1994, het zwarte jaar in de ge schiedenis van Serooskerke, is wat hem betreft een gesloten boek. „Het schip was al gezon ken toen Jan en ik aan boord stapten. De spelers van Seroos kerke speelden al enkele jaren op de toppen van hun kunnen in de eerste klasse, en er waren spelers die het mentaal al had den opgegeven. Daar kwam bij dat ze niet goed wisten wie de leiding over het elftal had, Jan of ik. De communicatie liep ui- tex*mate stroef." Meulmeester bevestigt de woorden van zijn collega. „Twee kapiteins op één schip is te veel van het goede geweest voor Serooskerke," De teloor gang die volgde is hem aan het hart gegaan, maar de 52-jarige oefenmeester denkt dat Se rooskerke het dieptepunt ach ter de rug heeft. Ook Ovaa ziet de toekomst weer met vertrouwen tege moet. „Het is hier heel lang heel slecht gegaan. Daarom ben ik blij dat enkele spelers van het eerste uur, zoals Hans Wattel en René, Reinco en Kees-Pieter Geschiere, zich bereid hebben verklaard om door te gaan of opnieuw te be ginnen, in het belang van de club. Hun ervaring is van grote waarde voor de jonge spelers van ons elftal." Ovaa durft zelfs weer naar bo ven te kijken. „Op de langere termijn moet Serooskerke ho ger spelen. Er heei'st hier een andere sfeer dan vier, vijf jaar geleden. Toen was er spanning, de club bezweek bijna onder de druk. Nu is Serooskeike weer ambitieus en hongeiig." Die honger vertaalt zich niet in het willen winnen van de der by, want Serooskerke begint ongeïnspireerd en slap aan het duel. In tegenstelling tot de bu- i~en uit Zoutelande, die gedre ven tegen degradatie vechten. Serooskerke-doelman Ronnie van Schaik blundert bij inzet ten van Wim Jobse en Rick de Buck, zodat Serooskerke na een kwartier tegen een 0-2- achterstand aankijkt. Initiatief Naarmate de wedstxijd vor- dert, herpakken Van Schaik en Serooskeike zich enigszins, waardoor de ploeg op slag van rust door Kees-Pieter Geschie re op 1-2 komt. In de tweede helft neemt Meeuwen het initi atief echter weer over en bouwt via Wim Jobse de voorsprong uit tot 1-3. Een sierlijk inge schoten vrije trap van Paul Wolfert kan niet verhelpen dat Serooskerke uiteindelijk met 2-3 ten onder gaat. Jan Meulmeester is na afloop een tevreden mens, want hij heeft de Meeuwen de veilige haven binnengeloodst. Met dank aan Wim Ovaa? Zo ver wil Meulmeester niet gaan. „We hebben de punten niet cadeau gekregen. Het is zeker niet zo dat Wim zijn opstelling door elkaar heeft gehaald om ons te laten winnen. Ging het maarzo gemakkelijk." Jos de Koeijer van Yerseke troeft de defensie van WC af in maar zal niet scoren. foto Willem

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 24