Blair praat Netanyahu om Ulster wacht op Sinn Fein Vlagvertoon voor de Rotterdam Moderne Engelandvaarder Duistere praktijken in Brusselse metro 4 WEKEN ém Tegla Loroupe snelste vrouw op marathon Israël gaat in op uitnodiging Britse leider voor top Midden-Oosten Linda McCartney -\ overleden Man (62) uit Koudekerke verongelukt China zet dissident het land uit Tweede brug Zandkreeksluis Ajax viert behalen landstitel Toestand Havel verbetert niet Grote sneeuwbal verplettert kind België gedoogt roken stickie VOOR 15,00 JA, ik wil: 13° it" Am ooi °l H Z 4 Enige regen Eerst bewolkt en enige regen, vanmiddag opklaringen en nog een enkele bui. Maxima rond 13 graden. pagina 13 241e jaargang no. 93 maandag 20 april 1998 losse nummers 1,75 Paul en Linda McCartney in ok tober vorig jaar. LONDEN - Linda McCartney, de echtgenote van ex-Beatle Paul McCartney, is op 56-jarige leeftijd aan de gevolgen van borstkanker overleden. Dat heeft de muziekuitgever van de Britse popster, Geoff Baker, gis teravond gemeld. Linda McCartney blijkt al op vrij dag te zijn overleden in San ta Barbara, in Californië. Ze leed al sinds 1995 aan borstkan ker, die was uitgezaaid naar haar lever. Paul McCartney was aan haar zijde toen ze stierf. Paul McCartney en Linda East man, afkomstig uit een schatrij ke familie van Amerikaanse in dustriëlen, trouwden in 1969. Na het uiteenvallen van The Beatles speelde ze toetsen en zong ze mee op zijn soloprojec ten. In de jaren zeventig maakte ze deel uit van zijn band Wings. Erg veel muzikaal talent had ze volgens ingewijden niet, maar er is vaak geopperd dat dat niet de belangrijkste overweging voor haar betrokkenheid bij Pauls projecten was. Feit is dat de McCartneys er in de woelige showbusiness in slaagden hun huwelijk in stand te houden. De McCartneys hadden vier kinderen: een zoon, twee doch ters en een dochter uit het eerste huwelijk van Linda. ANP zie ook pagina 4 KOUDEKERKE - De 62-jarige A Ciere uit Koudekerke is zater dagmiddag in zijn woonplaats bij een ongeval om het leven ge komen. Door nog onbekende oorzaak reed hij met zijn auto in een sloot langs de Koksweg in Koudeker ke. Dat gebeurde in de nabijheid van een flauwe bocht. Een inzit tende, een 35-jarige Vlissinger, werd uit de auto geslingerd en is met zware verwondingen naar het ziekenhuis gebracht. De brandweer verleende ter plaat se assistentie. Naar de toedracht van het onge val wordt een onderzoek inge steld. De politie is nog op zoek naar getuigen van het ongeval. De auto kwam omstreeks tien voor half drie uit de richting van Dishoek. van onze redactie buitenland TEL AVIV - De Israëlische premier Netanyahu heeft een voorstel van de bezoe kende Britse premier Blair geaccepteerd om op 4 mei een vredesconferentie te beleggen in Londen. Netanyahu zei dit gisteravond na afloop van een werkdiner in Jeruzalem met Blair. Met het besluit van Netanyahu om in Londen te gaan praten, lijkt er voor het eerst sinds tij den weer wat beweging te zitten in de gestagneerde besprekin gen over vrede in het Midden- Oosten. Vandaag zou de Ameri kaanse diplomaat Ross zich in Israël melden om met de rege- ring-Netanyahu te overleggen over hoeveel gebied het Israëli sche leger bij de tweede fase van het overdragen van de Westelij ke Jordaanoever aan de Pales tijnse regering zou moeten ont ruimen. Een eerder bezoek van Ross over dit onderwerp leverde niets op. Blair nodigde gisteren behalve Netanyahu ook de Palestijnse president Arafat en de Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Albright uit. De Israëlische radio meldde later dat de besprekingen op 4 mei zullen worden gehouden. Premier Netanyahu verklaarde gisteravond dat het kort gele den onder auspiciën van Blair bereikte vredesakkoord in Noord-Ierland 'ons zal inspire ren' om de vredesbesprekingen in het Midden-Oosten, die al meer dan een jaar geleden stukliepen, weer vlot te trekken. Eerder gisteren had Blair een ontmoeting met de Jordaanse koning Hoessein. Ook Hoessein noemde het Noord-Ierse ak koord 'een goed voorteken' voor het vredesproces in het Midden- Oosten. Vandaag ontmoet de Britse premier de Palestijnse president Arafat. Blair lijkt de misstap van zijn minister van Buitenlandse Za ken Robin Cook grotendeels goedgemaakt te hebben. Cook schoffeerde vorige maand de Is raëlische autoriteiten door Pa lestijnse politici te ontmoeten bij de omstreden joodse woon wijk Har Horna in Oost-Jeruza- lem. Netanyahu zegde toen zelfs een dinerafspraak met Cook af. AP/AFP De militaire kapel verlaat in ganzenpas het nieuwe amfibische transportschip Rotterdam. door Ben Maandag ROTTERDAM - De sabels waren nog eens extra opge poetst, de petten schitterden oogverblindend wit en de kleurrijke lintjes contrasteerden opvallend vrolijk met het sombere zwart der marinierskostuums. Niet vaak was zoveel hoog militair vertoon te aanschou wen als zaterdag op het kille helikopterdek van het gloednieuwe door de Koninklijke Schelde gebouwde transportschip Rotterdam langs de Wilhelminakade in de Maasstad. Tijdens een strak geregisseerde plechtigheid werd het schip zaterdagochtend in gebruik genomen. Met ver trouwen nam commandant J. G. A Brandt dit, zoals hij zelf zei 'nieuwste en grootste schip van de marine' onder zijn hoede. ,,Het echte werk gaat nu pas begin nen", riep hij zijn strak in het gelid staande 122 be manningsleden toe. Helikopters De Hr. Ms. Rotterdam zal worden ingezet voor tal van activiteiten: militaire, maar ook humanitaire opera ties. Een mariniersbataljon van zo'n 600 man, inclu sief materieel en voorraden, is moeiteloos te vervoe ren en op wat voor punt ook aan land te zetten. Uit het inwendige dok van het schip kunnen landingsvaar- foto Robert Vos tuigen het ruime sop kiezen; helikopters kunnen op het achterdek landen. Enige consternatie was er op de achtergrond van de plechtigheden over het al dan niet deugen van de kleppen van het schip, sinds het zinken van de Herald of Free Enterprise een heikel thema in de scheepvaart. Defensie heeft de deuren van de Rotterdam, die ook op volle zee open moeten kunnen uiteindelijk toch maar laten vervangen om ze aan de modernste eisen aan te passen. „Het schip was veilig en is nu nog veiliger", zegt woordvoerder A Mons van de marine. „Wij zijn met de vervanging van de deuren ook binnen de be groting van 288 miljoen gulden gebleven." GPD door Hans Geleijnse LONDEN - Noord-Ierland komt langzaam maar zeker uit de nachtmerrie van geweld, zei David Trimble, de leider van de Ulster Unionistische Partij gis teren. De weg naar het referen dum over het recent afgesloten vredesakkoord ligt open nadat de UUP, de grootste onder de protestantse partijen, zich za terdag met grote meerderheid achter de partijleider opstelde. Nu moeten we nog van Sinn Fein horen dat de oorlog over is, zei Trimble. Zover wai'en Sinn Fein-ièider Adams en de zijnen dit weekeinde echter nog niet. De jaarlijkse partijconferentie in Dublin zal over enkele weken opnieuw woi'den bijeengeroe pen om zich over het akkoord, dat onder meer de deling van Ieiiand bevestigt, uit te spreken. Trimble suggereerde gisteren dat de protestantse gemeen schap op 22 mei ja zegt tegen de .ovei'eenkomst. Maar hoe gevoe lig het allemaal nog ligt. bewees zijn oproep aan de Amerikaanse president Clinton om Noord- Ierland pas na de referendum datum te bezoeken. „Anders denkt men hier dat een buiten landse mogenheid ons de wet voorschrijft", zei hijzinspelend op de overtuiging van veel pro testanten dat Washington uit is op eenwording van Ierland. Niettemin verdedigde Trimble op een speciale partijraad in Belfast het in de protestantse gemeenschap met veel kritiek en wantrouwen begroette ak koord met zoveel verve dat liefst 72 procent van de 840 afgevaardigden 'ja' zei. Het 'partijpaiiement' was daarmee een stuk positiever dan het par tijbestuur en de Lagerhuisfrac tie. In deze - gemiddeld wat ou dere - gezelschappen is zeker de helft tegenstander van het ak koord. Sinn-Feinleider Gerry Adams, was zo onder de indruk dat hij Trimble lof toezwaaide tijdens zijn toespraak tot de 1400 gedelegeerden op de jaar lijkse partijconferentie in Dub lin. „Goed gedaan, David", zei Adams, die zijn eigen achtei'ban nog niet op het vredespad kreeg. Oude dogma's, zoals de afwij zing van een gedeeld Ierland en daaraan gekoppeld de weige ring om zitting te nemen in een Noord-Iers parlement bleken bij Sinn Fein zo hardnekkig dat een finaal besluit over het vre desakkoordpas over enkele we ken zal worden genomen. Ter wijl Trimble in Belfast betoogde dat het akkoord de banden tus sen Noord-Ierland en Engeland versterkt, verzekerde Adams zijn gehoor in Dublin het tegen overgestelde. GPD Hans Weeber krijgt tij dens zijn tocht naar Harwich wat warms te drinken van een bemanningslid van de mijnenjager Willemstad. foto Marine Voorlichtingsdienst/ANP door Henk Ruijl HARWICH - Met een indruk wekkende en emotionele bloemenhulde in zee is gister middag een einde gekomen aan de oversteek van 'Enge landvaarder' Hans Weeber. Samen met zijn grote voor ganger Willem de Waard, die in de Tweede Wereldoorlog van Nederland naar Engeland overstak, en met burgemees ter Andy Morrison van Har wich was de 47- jarige avontu rier getuige van dit plechtige moment voor de Engelse kust. Weeber vertrok zaterdagmor gen met zij n vletj e rond elf uur uit Scheveningen en kwam gistermiddag om kwart voor vier in Harwich aan. Velen van ons kermen de ver halen van jullie bijzondere oorlogshelden niet", zei Mor rison, „Hans Weeber heeft ons de ogen geopend." Staande op de mijnjager Wil lemstad was Willem de Waard (80), wiens tocht Hans Weeber nabootste, zichtbaar geroerd. „Ik verloor later in de oorlog de twee kameraden met wie ik in het vlet je de oversteek haal de", aldus De Waard. „Ze zijn gesneuveld. Het is goed hen op deze manier te herdenken." Hans Weeber was na zijn over tocht van ruim tweehonderd kilometer evenzeer geroerd. „Met een brok in mijn keel maak ik deze herdenking mee", zei hij na een avontuur van bijna dertig mm De over steek verliep zeer voorspoe dig, al had Weeber het tijdens de nachtelijke uren op zee heel moeilijk. GPD De zondag door China vrijgelaten en op het vliegtuig naar de VS gezette dissident Wang Dan is gistei-avond bij zijn aan komst in Detroit onmiddellijk door artsen onderzocht. Pe king gaf als reden voor de vrijlating van de voormali ge studentenleider op dat hij medische behandeling sr* nodig had. De provincie Zeeland onderzoekt de mogelijkheden om een tweede brug over de Zandkreeksluis te bouwen. Daarmee zou een einde moeten komen aan de vexdceersopstoppin- gen voor de Zandkreekbrug. De provincie heeft voorlopig echter geen geld voor het plan. Een week geleden werd Ajax kampioen zonder te spelen. Ajax dankte het vooi-jaarsge schenk aan de misstap, die PSV tegen Sparta maakte. Gisteren werd de titel uitbundig gevierd. Eerst in Groningen, waar aan voerder Blind de schaal in ontvangst nam; later in Amster dam, waar tienduizen den fans de spelers /j warm onthaalden. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,21,23 en 24 INNSBRUCK - De gezond heidstoestand van de Tsjechi sche president Havel is dit weekeinde niet verbeterd. Hij moet dx-ie keer per dag een bron- choscopie aan de longen onder gaan, meldden de behandelende artsen gisteren op een perscon ferentie. Zij houden hem voor onbepaalde tijd kunstmatig in slaap. De 61-jarige Havel onderging zaterdag in het universiteitszie kenhuis van het Oostenrijkse Innsbruck een eerste broncho- scopie om het slijm te verwijde ren dat de bronchieënblokkeei"- de en ademhaling bemoeilijkte. Volgens de Tsjechische vice-mi nister van Gezondheidszaken, Cerbak, zijn deze problemen aan de bronchieën niet onge bruikelijk na een spoedoperatie wegens een darmperforatie, zo als Havel dinsdag moest onder- gaan. AFP/DPA BERN - Een negenjarig kind is in het Zwitserse Meiringen om gekomen toen het werd geplet onder een enorme sneeuwbal die het zelf had gerold. Om te voorkomen dat de bal van een helling zou rollen, ging de jongen ervoor staan om hem te gen te houden. Hij gleed daarbij uit en kwam onder de bal te recht, meldde de politie giste ren. AFP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Het rommelt in de onderbuik van Brussel. Veilig heidsagenten van de hoofdste delijke metro jagen meedogen loos op zwartrijders om hun verplichte 'vangstquotum' van twaalf per dag .te halen. Colle ga's worden afgeluisterd met in TL-balken verborgen micro foons. En het racisme neemt hand over hand toe. „De veiligheidsdienst is een staat in een staat geworden", verklaarde een wanhopige voorzitter Daem van de Raad van Bestuur van het Brusselse metro-, tram- en busbedrijf af gelopen weekeinde. Directe aanleiding voor deze zware beschuldiging vormden de anonieme getuigenissen van twee veiligheidsagenten over afluistexpraktijken in opdracht van hun directe chef. Aanvankelijk waren alleen vak bondsleden het doelwit van de ze spionage, later ook directeu ren en overige werknemers. Ook werden collega's geschaduwd met behulp van de technologi sche hoogstaande foto- en film apparatuur die eigenlijk is be doeld om vandalen en graütti- spuiters te betrappen. Daem verzet zich hevig tegen de vangstquota die het hoofd van de veiligheidsdienst aan zijn personeel heeft opgelegd. Het gevolg is een drijfjacht op ver- dachten, waarbij omwille van het quotum veelal ouderen wier kaartje net is verlopen in hun kraag worden gevat. De veiligheidsagenten hebben onlangs een paramilitaire tx-ai- ning gevolgd. Daarin is hen on der meer geleerd hoe ze hun langwei-pige zaklamp als knup pel kunnen gebruiken. Vooral BRUSSEL - Hasj- en wietro- lcers in België hoeven niet meer voor de politie te vrezen. Het stickie blijft verboden maar de vervolging door justitie moet 'de laagste prioriteit krijgen'. Een nieuwe richtlijn voor het OM stelt dat het bezit van kléine hoeveelheden hasj en wiet voor eigen gebruik weliswaar nog steeds tot een verbaal zal leiden, maar vervolging blijft uit. Het parket moet zelf uitmaken hoe veel gram softdxmgs nog onder de noemer 'voor eigen gebruik' kan vallen. Coffeeshops blijven verboden. GPD migrantenjongeren zijn de dupe van deze nieuwe technieken. De controleurs bejegenen pas sagiers ook verbaal onheus. Een busritje met gehandicapte kin deren ontlokte een van de sur veillanten de uitspraak dat de kinderen 'allemaal goed waren om naar Buchenwald te gaan'. Voorzitter Daem startte ander halve week geleden een per soonlijke protestactie tegen de misstanden bij de dienst. De di rectie heeft een intern onder zoek gelast. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 8 713214 000002 fê

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1