1 XI Loroupe geeft marathon glans Van Vlaanderen en Van Hest in het voorste gelid Vreugde een ernstige zaak Tennisteam stuntelt tegen VS in Fed Cup Louis van Gaal is trots op z'n spelers Jalabert bij Boogerd in de schuld VRAAG IK ME INEENS AF...! 0800-805 Keniaanse loopt record in Rotterdam, Roncere strandt in zicht van de haven ANS - was eigenlijk best een grappig onderonsje daar op dat bankje in de dopingcaravan van Luik- Bastenaken-Luik. Lau rent Jalabert kwam opge wonden naar binnen. Hij was in tijdnood, moest het vliegtuig halen. Michael Boogerd liet zijn grote voorbeeld snel voorgaan. De Fransman vroeg hoe veel hij daarvoor kreeg. De Hagenaar antwoordde dat ze zaterdag, in de Am- stel Goldrace, wel zouden afrekenen. De nummer één van de wereld staat dus in de schuld bij het aanstor mende talent. Dat de twee elkaar bij de dopingcon trole troffen geeft al aan, dat Boogerd de sprong naar de top nu echt heeft gemaakt. Uitblinken in de Waalse Pijl akkoord, maar met de besten mee in de veel langere en zwaardere wereldbekerkoers Luik- Bastenaken-Luik, dat is toch heel andere koek. Vóór de start wist Boogerd nog niet of hij het aan kon. Tegen de ontketende Mi- chele Baidoli kon hij in derdaad niet op, maar met zijn vijfde plaats, slechts luttele tellen achter Jalabert, Massi en Casa- grande, bewees de Neder- landerveel, óókvoorzich- zelf. „Tegen Bartoli was niet te rijden, hij is op dit terrein een van de besten van de wereld. Maar ik hoop hier ooit nog een keer net zo spectaculair te kunnen winnen als hij nu twee keer achter elkaar heeft gedaan." Nog nooit eerder eindigde Michael Boogerd bij een wereldbekerwedstrijd bij de eerste tien. Gisteren zat tot de laatste meters een tweede plaats erin. „Be langrijker dan de uitein delijke klassering vind ik dat ik nu weet dat ik een topkoers van deze lengte (265,5 km, red) aankan. Bovendien de zwaarste klassieker van allemaal. Natuurlijk is de Amstel Goldrace voor onze ploeg het belangrijkste, maal ais je diep in mijn hart kijkt, zie je dat qua uit straling niets tegen Luik- Bastenaken-Luik op kan." GPD Waarom maakt de gulden plaats voor de euro? En wanneer komt die ene Europese munt? Wilt u de brochure? Verkrijgbaar bij postkantoor en biblio theek. Of bel de Postbus 51 infolijn ELKE WERKDAG VAN 9 TOT 9 r 9 w Het grote loperspeloton aan de voet van de Erasmusbrug. foto Toussaint Kluiters/ANP door Pim van Esschoten ROTTERDAM - Hoe verschil lend hun karakters ook zijn, voor beiden werd de aanpak van ontspanning op de Coolsingel uitbetaald. De routinier en de debutant hadden ook het gevoel dat het nog wel harder had ge kund. „Ik had misschien iets eerder moeten aanzetten," zei Bert van Vlaanderen nadat hij In Rotter dam opnieuwz'npersoonlijk re cord had aangescherpt (2.10,27, zesdeplaats). „In jeachterhoofd hou je altijd zoiets, dat het snel ler had gekund," aldus Greg van Hest. Van Vlaanderen, de flegmatie ke, was hard toe aan zo'n opste ker. In 1995 had hij een machti ge opmars vanuit het achterveld beloond zien worden met een tweede plaats achter Martin Fïz en een pr (2.10,36). Die race was tevens de inleiding tot een lange periode van kommer en kwel. Van blessures aan rug, scheen been en heup. Van marathons die niet brachten wat mocht worden gehoopt. In samenspraak met trainer Jon Wellerdieck en sportarts Peter Vergouwen werd gekozen voor een andere aanpak. Een op bouw met minder kilometers, met meer ontspanning en rust. De oogst kwam gisteren. Een opmars van achteruit in schui- felpas, ter afsluiting van die rot- periode. Greg van Hest, de ontstuimige, had goed geluisterd naar alle waarschuwingen. Hij moest zich inhouden, de marathon zou immers pas beginnen na 30 kilo meter. ,,Ik heb hem niet eerder zo ingehouden zien lopen," zei vader Ad, tot vorige zomer de coach van zoonlief. Ook toen Bert van Vlaanderen na 25 kilo meter had versneld, bleef hij luisteren naar wat z'n eigen be nen hem vertelden. Hij kwam uit op 2.12,57, een fraai negende plaats bovendien. Van Hest gaat nu voorlopig weer terug naar de 'halve' afstand en naar de baan om verder aan z'n snelheid te werken. Bij de vrouwen werd Mieke Pullen (voorheen Hom bergen) beste Nederlandse (2.39,24). GPD Ruud Hesp (13) en Michael Reiziger maken een vreugdedansje, na dat het karwei tegen Zaragoza is geklaard. foto Gustau Nacarino/Reuters van onze sportredactie BARCELONA - De kranten El Mundo Deportivo en Sport had den voor de wedstrijd tegen Real Zaragoza hun kampioens- bijlage al klaar. Maar Barcelona had in het eigen Nou Camp voor 120.000 uitzinnige supporters de grootste moeite met Zarago za. Pas diep in de tweede helft kopte Giovanni zijn ploeg naai de eerste landstitel sinds 1994. Aan een gelijkspel had Barca niettemin al genoeg om het kampioenschap in de wacht te slepen. „Maar deze 1-0 over winning geeft meer voldoe ning", zei keeper Ruud Hesp. „Niemand kan zeggen dat we de titel aan Real Madrid hebben te danken." Barcelona speelde vooral in de eerste helft niet goed, maar Louis van Gaal vond dat zijn ploeg „heel erg goed had ge speeld". De trainer was enorm trots op zijn spelers, aan wie hij de titel opdroeg. Hoewel hij daarmee zijn eigen prestatie enigszins tekort deed. „Zij heb ben een heel zwaar seizoen ge had", wist Van Gaal. „Dat ik het moeilijk zou krijgen, wist ik wel. Vorig seizoen heb ben de spelers de Super Cup, de Spaanse beker en de Europa Cup II gewonnen, waarna er een trainer kwam die ze vertelde dat het allemaaal anders moest. Dat was een heel moeilijk proces. Ik kan me voorstellen dat zij iets hadden vanwie ben jij dan wel? Hier kenden ze me natuurlijk niet. Ja, ik was die trainer die zoveel bekers had gewonnen met Aj ax, dus zou ik dat hier ook gaan doen." Winston Bogarde was de enige dissonant op het kampioens feestje. De verdediger van Bar celona schoot zaterdagavond na afloop van de kampioenswed strijd tegen Real Zaragoza weer ouderwets uit zijn slof. „Ik schijt op de Nederlandse jour nalisten, jullie zijn klootzak ken", schreeuwde hij, nota bene in de perszaal. Bogarde het weten „slechts met mijn voeten te spreken." Even later stond hij niettemin een aantal Nederlandse journalis ten te woord. Hij vertelde hen „zeer gelukkig" te zijn met de landstitel van zijn club. ANP zie ook pagina 14 Voor de tweede achtereenvolgende keer was Michele Bartoli de sterkste in Luik-Bastenaken-Luik. foto Gerard Guissard/AP Bartoli op herhaling in Luik-Bastenaken-Luik doorGuido Bindels ANS - Hij is een Toscaan, maar heeft een Belgische kop. Hij mist het Italiaanse tempera ment, wordt thuis een Flandrien genoemd. Het leven van Michele Bartoli bestaat uit tv-kijken en koersen. En als hij wint, zoals gisteren in Luik-Bastenaken- Luik, dan schreeuwt hij dat niet van de daken. Want vreugde is voor Bartoli een ernstige zaak. Net zoals de beroepsernst, die hem ooit door Adrie van dei- Poel werd bijgebracht. In de straat naar de top van de Cote de Saint-Nicolas, op enke le kilometers van Ans, wonen veel Italianen. Oude mannen, die vroeger als mijnwerkers naar deze streek trokken en er zijn blijven hangen. Nu hokken ze samen. Met hun kinderen, die Belg zijn geworden. Dolenhou- siast schreeuwden vaders en zo nen gisteren Michele Bartoli naar zijn tweede opeenvolgende overwinning in Luik-Bastena ken-Luik. 'Michelino', een cou reur, die eigenlijk net als zij tus sen twee culturen in leeft. Bartoli houdt meer van de Bel gische dan van de Italiaanse manier van koersen. Bovendien mist hij dat typisch Italiaanse temperament. Het thuisfront dweept met een renner als de al- tij d lachende en extroverte Ma rio Cipollini, maar beseft niet, dat een immer vrolijk mens ei genlijk een oppervlakkig wezen is. Hoe vrolijker je bent, hoe meer je vaak nog hebt te leren. Daarom is vreugde voor Bartoli een ernstige zaak. Vorig jaar troefde Bartoli de (toen nog) twee ploegmakkers Jalabert en Ztille af, nu reed hij samen met Boogerd, Vanden- broucke, Massi, Jalabert, Casa- grande en Dufaux achter de ontsnapte Berzin aan. Acht ren ners uit acht verschillende ploe gen leken alzo de finale te gaan bepalen. Maar Bartoli kon daar niet echt op wachten. Bronchitis Nadat Jalabert even vooruit was gesneld, benutte de Italiaan de Fransman als ideale spring plank voor een mooie vlucht. Eenmaal bij Berzin aangeko men stoomde hij meteen in z'n eentje door. En dat terwijl Bart oli nog zo tegen de dag van giste ren had opgezien. Dit voorjaar tobde hij immers met zijn ge zondheid. Al voor Milaan-San Remo was er opeens die astmatische bron chitis, die hem soms zomaar de adem af sneed. De kwaal werd behandeld met antibiotica en aerosol. Het leek te helpen, maar toen kwamen opeens die vreselijke hoestbuien. Zoals af gelopen woensdag in de Waalse Pijl, toen hij naar de vijfde plaats werd teruggeworpen. „Het is om gek van te worden. De benen zijn goed, de conditie is uitstekend, maar die aanval len komen altij d net als j e ze niet verwacht. Daar word ik heel erg droevig van. Door de bronchitis werd de am bitie groter dan zijn mogelijk heden, maar gisteren overwon Bartoli ook het fysieke onge mak. „Er is wat dat betreft spra ke van een dubbele triomf", sprak hij opgelucht voordat hij in het vliegtuig richting Italië stapte. Of Michele Bartoli te rugkomt voor de Amstel Gold race is nog niet zeker. Zijn vol gende grote doel is de Giro, maar het belangrijkste van alles vindt hij het wereldkampioen schap dit najaar in Valkenburg. De afgelopen dagen benutte hij alvast om het parcours te ver kennen. Het beviel hem uitste kend. „Een omloop die op mijn lijf is geschreven. Niets voor sprinters en niets voor de grote ronderenners, maar echt iets voor een coureur als ik." GPD van onze sportredactie KIAWAH ISLAND - Begin vo rig jaar leidde Miriam Oremans de Nederlandse Fedcupploeg in Haarlem langs de Verenigde Staten en later in Praag zelfs naar de finale. Oranje kon de stunt niet herhalen. De Ameri kaanse tennissters namen op Kiawah Island revanche: 5-0. De Amerikaanse vrouwen spe len in de halve eindstrijd tegen Spanje, dat met 3-2 bij de Duit sers won. Titelhouder Frankrijk (3-2 bij België) ontmoet Zwit serland (4-1 in Tsjechië). Voor Oranje rest slechts een degrada tieduel, eind juli. Vorig jaar won Oranje van een verdeelde Amerikaanse ploeg. Lindsay Davenport had ruzie met haar voormalige dubbel- maatje Mary Joe Fernandez. Debuterend coach Martina Na- vratilova kreeg er helemaal geen vat op. En op de snelle baan in Haarlem kregen Fernandez en Rubin evenmin vat op het spel van Miriam Oremans. Je kunt niet elke keer verschrik kelijk veel geluk hebben. Op Kiawah Island presteerden de Nederlandse tennissters naar hun kunnen. En dat is niet veel momenteel. Brenda Schultz ontbrak, de Heemsteedse die op de wereldranglijst hard terug valt is weer eens geblesseerd. Hemmes kon evenmin een be roep doen op Kristie Boogert, die in een juridische procedure met de bond is verwikkeld. Hemmes hoopte op een nieuwe stunt van Oremans, maar de Amerikanen waren vooral bang voor Amanda Hopmans. „Ik weet echt helemaal niks van haar", sprak de super serieuze en meestal toch goed voorberei de coach Billie Jean King. Ze verwachtte een Nederlandse stunt, ze ontmoette Nederlands gestuntel. „Ik ben niet echt nerveus, vind het wel leuk tegen deze toppers te mogen spelen", sprak de Nè~ derlandse nummer tweehon derd vooraf. En zo liep ze ook over de baan, als een toerist. Zich verheugend op het einde, als ze de hand zou mogen schud den van Davenport en Seles. Zou ze nog om een handteke-i ning durven vragen? Het had op Kiawah Island van Oremans moeten komen. De Fedcupheldin van vorig jaar (Haarlem/VS en Praag/Tsje chië) was echter strijdbaarder met de mond dan met het racket. Ze zag wel kansen tegen Monica Seles, die de afgelopen weken vooral haar doodziek vader ver zorgde. De Berlicumse verloor met 6-1 6-2, maar had deson danks nog hoop voor de zondag. „Ik vond D avenport een nerveu ze indruk maken, ze miste veel makkelijke ballen." En weer werd het 6-1 6-2. Rest een degradatieduel en heel, heel veel werk. ANP (Advertentie) jdoor Frans Dreissen ROTTERDAM - De Coolsingel, hemel en hel. Een wereld van extremen. Fabian Roncero ver steende na de verlossende ma- lathonfinish. De Spaanse furie damde 39 km lang in het Rot terdamse vagevuur. Totdat de duivel onbarmhartig ingreep. Ordinaire kramp: 2.07.26. Weg wereldrecord, weg bonus van 150.000 dollar. „Het was alsof de wereld verging." Even later volgden de vreugdehupjes van Eegla Loroupe. De lichtvoetige Keniaanse was wel opgewassen tegen het meedogenloze regime van de klok. Met een wereldtijd van 2.20.47 voorzag zij de Rot terdam alsnog van een gouden gloed. het waren aandoenlijke tafere len. Het meewarig hoofdschud den van Roncero en de frivole sprongetjes van Loroupe. Voor Atleet overleden jtijdens marathon IROTTERDAM - Een 55-jarige man uit Hilversum is gisteren tijdens het lopen van de mara thon overleden. Hij kreeg op de Laan op Zuid een hartstilstand. Politiemensen en ambulance personeel probeerden hem ter plekke te reanimeren, maar de hulp mocht niet meer baten. De Hilversummer was met een groepje hardlopers uit zijn woonplaats naar Rotterdam gekomen om de marathon te lo pen. De GGD had in de mensen massa grote moeite familiele den van de man op te sporen, maar met behulp van de mara thonorganisatie lukte het uiteindelijk toch hen van het droeve nieuws op de hoogte te brengen. Ook een andere deel nemer moest de marathon met hartproblemen staken. In het ziekenhuis werd een hartinfarct geconstateerd. De toestand van deze deelnemer is inmiddels stabiel. GPD de Spanjaai'd waren de druiven wel bijzonder zuur. Met de fi nish in zicht en het wereldre cord binnen handbereik viel de 27-jarige dwangarbeider van de weg ten prooi aan platvloerse kramp in de rechterhamstring. Roncero maakte een pas op de plaats, stretchte zijn lijf en ver volgde zijn weg. Ruim een kilo meter verderop verspeelde hij met een tweede korte noodstop definitief het wereldrecord. En kel met een uiterste krachtsin spanning wist hij te voorkomen dat de Koreaanse vechtjas Bong Ju-Lee (2.07.44) er ook nog met de zege vandoor ging. „Ik dacht heel even dat de race voorbij wasGelukkig hervond ik net op tijd de kracht om te finishen. Schrale troost Roncero kookte van ingehou den woede en frustratie. Hij was rotsvast overtuigd van zijn krachten. Hij was de man in vorm. Voor een prikkie (30.000 dollar) gecontracteerd. „Het Spaans record is een schrale troost," meende de atleet die in 1996 in Italië debuteerde met 2.09.43. In de beginfase was de ongedu rige Madrileen al onstuimig te keer gegaan. Hij schold op de gangmakers, die in zijn optiek nog niet hard genoeg gingen. „Ik was gefixeerd, geobsedeerd door dat record. Als klein jochie droomde ik al van de marathon in Rotterdam. Hij had de 19e april tot een me morabele dag willen maken. Al le condities voor een wereldre cord waren optimaal. Na 25 km vond Roncero dat zijn geduld lang genoeg op de proef was ge steld en ontworstelde zich aan de kluwen van de kopgroep. Net voor het moment waarop de ge doodverfde favoriet Domingos Castro het strijdtoneel verliet door opspelende spieren. Vochttekort Roncero wilde zich ontfermen over de erfenis van de Ethiopiër Densamo, die in 1988 het we reldrecord op 2.06.50 had gezet. lelijk opgebroken," legde Her mens de vinger op de gevoelige plek. Waar Roncero door fysieke te genslag faalde, oogstte Tegla Loroupe bewondering en ado ratie. Het 'pluisje' uit Kenia luidde een nieuw tijdperk in. Zij is de voorbode van een mara thongeneratie, die zeker in het nieuwe millennium aardver schuivingen op de marathon zal veroorzaken. Waterdragers 42 km en 19 5 meter lang werd zij geflankeerd door haar trouwe metgezellen Losian en Boiyo. Waterdragers en menselijke windschermen. Het gedienstig haaswerk van beide Kenianen mondde uit in een waar mees terwerk. Een symfonie van be weging. Loroupe betoverde Rotterdam met een wereldtijd: 2.20.47. „In de laatste twee kilometer werd ik nog vreselijk opge zweept door Jos Hermens op de motor. Ik moest bijna huilen, zo kapot zat ik toen." Uitzinnig De atlete, die in 1994 de liefde aan de marathon verklaarde en tijdens haar debuut meteen New York won, was uitzinnig aan de finish. „Ingrid Kristian- sen heeft het zelf een keer in New York voorspeld: jij wordt de nieuwe recordhoudster." De eruptie op de marathon komt niet als een bliksem uit een wol kenloze hemel vallen. Het we reldrecord van Ingrid Kristian- sen (2.21.06) was met dertien jaar al jong belegen. De 2.20.47 van Loroupe is het logische ge volg van de progressie op de lan ge afstanden. Ook bij de mannen zal binnen afzienbare tijd het wereldre cord sneuvelen. Zeker na de sportieve dadendrang van Ge- brselassie, Tergat en Komen op de 5 en 10 km. „Als zij zich ooit op de marathon wagen liggen tijden van 2.05 of zelfs nog snel ler in het verschiet," voorspelt Jos Hermens. GPD „Die jongen heeft geen respect voor tijden," blikte race-mana ger Jos Hermens achterom. Door vochttekort werd de hoop uiteindelijk aan gruzelementen geslagen. „Hij heeft te weinig gedronken. Alleen bij het 20 km-punt stond een drinkbus met electrolieten. Dat heeft hem Tegla Loroupe voltooit haar recordrace op de Rotterdamse Coolsingel. foto Toussaint Kluiters/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 13