nodig Borsels beleid schooluitval Zilveren speld voor brandweerman Geslaagd Museumweekeinde trok minder publiek dan vorig jaar Nieuwe kiezels op stoomtreintracé zeeland maandag 20 april 1998 w 10 Pools bezoek gehandicaptenzorg Eerste nummer dialecttijdschrift Stelen shag levert fikse boete op Gewonde bij botsing op A58 Nationale titel voor twirlster Jongeren moeten bij plannen worden betrokken Politie flitst 194 hardrijders bij Biggekerke Thema-avond over ziekte OPS Reddingstations hopen op nieuwe donateurs tijdens informatiedag Roncalli-reünisten voor 't laatst in school Bergen op Zoom Politiek café in Middelburg Burgemeester Van der Doef (links) speldt Peter ter Meulen de gemeentelijke onderscheiding op. foto Dirk-Jan Gjeltema Gemeente beloont tomeloze inzet voor Vlissings jeugdkorps door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Voor de vijfde keer is de zilveren speld met het wapen van de ge meente Vlissingen uitgereikt. Burgemees ter J. C. Th. van der Doef reikte deze bij zondere onderscheiding zaterdag uit aan Peter ter Meulen. Vierentwintig jaar lang heeft de Vlissinger zich ingezet voor de plaatslijke jeugdbrandweer. Vele vrije uurtjes en energie stak hij in het trainen en begeleiden van de jonge brand weerlieden. Niet voor niets wordt hij in Vlissingen het gezicht van het j eugdkorps genoemd. Ter Meulen, die ook in het dagelijks leven brandweerman is, werd in het zonnetje gezet tijdens de reünie ter gelegenheid van het vijfentwintigjarig bestaan van de jeugdbrandweer in Vlissingen. Nog niets vermoedend nam hij deel aan de barbecue die in het trainingscentrum werd gehou den. Toen de burgemeester het woord nam, ging er langzaam aan een lichtje branden. Beduusd nam hij de onderschei ding in ontvangst. „Gelukkig is het geen koninklijke onder scheiding, want daar houd ik niet van", sprak Ter Meulen. Hij voegde er aan toe dat hij niets had kunnen bereiken zonder zijn collega's, de jeugdleden en het colle ge. En verder had hij een belangrijk devies voor de reünisten die naar het trainings centrum waren gekomen: „Richt ook een jeugdkorps op in je eigen korps. Als het aan Ter Meulen ligt komt er in elke plaats in Nederland een jeugdbrandweer. Alleen al om het concurrentie-element tijdens wedstrijden er in te houden. VLISSINGEN - Een Poolse delegatie, bestaande uit hulpver leners in de gehandicaptenzorg, brengt van maandag 11 me tot en met vrijdag 15 mei een bezoek aan Zeeland. De Polen komen op uitnodiging van de Stichting Eurocare een organisatie die in tweede- en derde wereldlanden mate riële en immateriële hulp biedt aan lichamelijk en meervou dig gehandicapte kinderen, hun ouders en hulpverleners. De ze hulp wordt geboden op pedagogisch, onderwijskundig er revalidatie-geneeskundigkundig gebied. In het kader daar van organiseert de stichting in mei een werkbezoek van des kundigen uit de Poolse gemeenten en Glogow en Kalisz. Het programma voorziet onder meer in een bezoek aan eer aantal instellingen en - ter afsluiting - een seminair. OOSTKAPELLE - De stichting Zuudwest 7 presenteert 0{ dinsdag 28 april het eerste 'echte' nummer van het Zeeuwse tijdschrift Noe. In december verscheen al een nulnummer van het blad. Uit de belangstelling voor dit proefexemplaar blijkt dat Noe zeker levensvatbaar is. In het café bij Vakantieoord Weltevreden aan de Noordweg 50 even buiten Oostkapelle wordt nummer 1 van Noe feestelijk gepresenteerd. Het veer tig pagina's tellende tijdschrift bevat bijdragen over een grondveiling in het Walcherse Serooskerke, de West-Zeeuws- Vlaamse hardcore-scene, Doel, de opleving van de streektaal in Oost-Nederland en Zeeuwse verhalen en gedichten. Elk nieuw nummer van Noe wil Zuudwest 7 opluisteren met een vertelavond. Op 28 april worden bijdragen vernacht van Ber- tus Limonard, Jan Zwemer, Theo Raats en Jos van den Broe- ke, die ook voor de muziek zal zorgen. GOES - Een 27-jarig"e vrouw uit Goes is zaterdag betrapt op diefstal van drie pakjes shag uit een supermarkt in haai woonplaats. Zij kreeg een transactie van 240 gulden. KAPELLE - Een 81-jarige automobilist uit Zoutelande is zondag met nek- en rugklachten opgenomen in het Ooster- scheldeziekenhuis in Goes na een aanrijding op rijksweg A58 ter hoogte van Kapelle. De auto van de man werd aan de ach terzijde geraakt door een 47-jarige bestuurder uit Middel burg, die te laat opmerkte dat voor hem rijdende auto wat langzamer reed. Zijn auto kwam door de botsing in de mid denberm terecht, het andere voertuig belandde in de rechter- berm. Beide auto's werden flink beschadigd en moesten wor den weggesleept. Het tienj arig zoontje van de Middelburger klaagde na de bot sing over pijn in de buik. KLOOSTERZANDE - Mariska Duerinck uit Kloosterzande heeft zaterdag tijdens de Nederlandse kampioenschappen batontwirling in Zoetermeer de nationale titel behaald bij het onderdeel compulseries in de categorie junioren. De veertien- j arige twirlster moest het in sporthal Olympus opnemen tegen acht medekandidaten. In de categorie freestyle junioren ein digde Mariska als derde, van de dertien deelneemsters. Door deze prestatie verdiende zij een deelname-ticket voor het Europese kampioenschap dat in juli in het Engelse Ports mouth plaats vindt. In het combinatieklassement behaalde Duerinck eveneens een derde plaats. Dit betekende tegelij kertij d plaatsing voor de wereldkampioenschappen die in au gustus in het Franse Villeurbanne worden gehouden. Mariska Duerinck komt uit voor de Showgirls uit 's-Heerenhoek. Met het team van deze vereniging scoorde zij zaterdag in het on derdeel freestyle nog een tweede plaats. door Marco van Barneveld HEINKENSZAND - In de ge meente Borsele moet zo snel mo gelijk een onderwijsachter- standsbeleid worden opgesteld. Daarin moet onder meer aan dacht worden besteed aan schooluitval en spijbelgedrag. Verder moet in de gemeente Borsele worden bekeken of er in de verschillende kernen goede jongerenontmoetingsplaatsen zijn en of daar al dan niet be hoefte aan is. Dit zijn enkele be langrijke punten uit de Jeugd- nota Borsele 1998. De nota is er gekomen omdat de gemeente het jongerenbeleid VLISSINGEN - Bij snelheids controles op diverse plekken op Walcheren zijn het afgelopen weekeinde 196 auto's geflitst. De bulk van de snelheidsover tredingen werden gemaakt op de Rondweg in Biggekerke. Hier betrapte de radar zaterdag tus sen 9.55 en 19.25 uur maarliefst 194 overtreders. Op de Wilgen- hoekweg in Sint Laurens en de Westkapelseweg in Zoutelande werden twee bestuurders ge flitst. In Sint Laurens werd zon dagochtend gecontroleerd en in Zoutelande zondagmiddag. HULST - De Bouw- en Hout bond FNV houdt vanavond, maandag, in Den Dullaert in Hulst een thema-avond over de ziekte OPS (Organisch Psycho Syndroom). OPS is een vaak on herstelbare aandoening van het zenuwstelsel die'wordt veroor zaakt door het langdurig wer ken met oplosmiddelen. Aan het woord komen de Zeeuwse Europarlementariër J. Boogerd-Quaak, G. van der Laan (Nederlands centrum voor beroepsziekten, AMC Amster dam), A Schrijvers (patiënten vereniging OPS) en verfpromo- tor W. Davidse. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. wil aanpassen. Allerlei invloe den, bijvoorbeeld vanuit Rijk en provincie, geven daar aanlei ding toe. In het stuk wordt een hele reeks aanbevelingen ge daan om tot een nieuw, beter be leid te komen. Het onderwij sachterstandsbe- leid zou er, zo schrijft rijksbeleid voor, voor augustus '98 moeten zijn. Bedoeling is om uitval van scholieren tegen te gaan. De school wordt, na het gezin, vol gens de nota als belangrijkste 'milieu' gezien waarin jongeren zich ontwikkelen. Vandaar dat. zo veel waarde wordt gehecht aan het voorkomen van uitval. Voor Borsele is het belangrijk op dat gebied samen te werken met Goes, waar veel Borselse jonge ren naar school gaan. In dat achterstandsbeleid is een-hele belangrijke rol weggelegd voor leraren. Die hebben een belang rijke 'signaalfunctie'. De com municatie tussen scholen en hulpverleningsinstanties moet volgens de nota worden verbe terd. Overlast Bij de totstandkoming van jon gerenontmoetingsplaatsen is het erg belangrijk om de over last voor omwonenden zo veel mogelijk te beperken. Boven dien moet worden bekeken of er 'mobiele' ontmoetingsplaatsen te creëren zijn. De.ervaring leert dat de plekken waar jongeren elkaar ontmoeten nogal eens wijzigen. Ander belangrijk punt in de no ta vormt de kinderopvang. In Borsele moet bijvoorbeeld wor den onderzocht of de buiten schoolse opvang voor kinderen van acht tot twaalf jaar aan trekkelijker kan worden ge maakt. Verder moet volgens de nota het speeltuinbeleid wor den aangepast. Momenteel ver keren nogal wat speeltuinen in moeilijke omstandigheden, om dat de veiligheidseisen veel strenger zijn geworden. Nieuw beleid moet oplossingen bieden voor die problemen. Bij de ontwikkeling van het nieuwe jongerenbeleid is het volgens de nota van het grootste belang daar de jongeren zelf op zoveel mogelijk punten bij te betrekken. Ook in de uitvoering van het beleid moeten jongeren een vinger in de pap krijgen. De gemeenteraad van Borsele moet zich nog over de nota buigen. door Nicole Kluijtmans VLISSINGEN - Het Nationale Museumweekeinde trok dit jaar minder bezoekers dan vo rig jaar, alhoewel de Walcher se musea tevreden waren met de opkomst. Honderden mensen maakten van de gelegenheid gebruik om een gratis bezoek te bren gen aan een museum als het Zijdemuseum in Grijpskerke, het Stedelijk Museum in Vlis singen of het Marie Tak van Poortvlietmuseum in Dom burg. Het gros van de bezoe kers kwam overigens van Wal cheren of elders uit Zeeland. Alleen bij het Zeeuws Museum in Middelburg liepen zaterdag meer mensen binnen dan zon dag. De beheerster vermoedt dat het te maken heeft met het zonnige weer op zondag. „Na al die regen wilden de mensen niet binnen blijven hangen. Ik vermoed da t ze liever een wan deling maakten of in de tuin zaten. Toch telde ze nog zo'n vijf a zeshonderd bezoekers. Het Zeeuws Biologisch Muse um in Oostkapelle profiteerde echter van het lentezonnetje. Veel wandelaars combineerde een wandeltocht of rondlei ding met een bezoek aan de tentoonstelling over zand. In totaal registreerde het muse um dit weekeinde meer dan vierhonderd bezoekers. Opvallend was dat de meeste musea constateerden dat veel bezoekers niet eens op de hoogte waren van het muse umweekeinde. Mensen waren verbaasd dat ze niet hoefden te betalen. Dat gebeurde regel matig bij het Marie Tak van Poortvlietmuseum waar nog tot 12 juni de tentoonstelling van de schilder Berserik hangt. Ook bij de balie van het Stedelijk Museum in Vlissin gen werden veel bezoekers aangenaam verrast. Het muse um trok overigens ruim twee honderd bezoekers, in een nor maal weekeinde is dat hooguit zestig a zeventig. door René Hoonhorst BRESKENS - De Bressiaanse reddingsboot Prinses Margriet stuitert zaterdagmorgen met een vaartj e van een kleine vijftig kilometer per uur over het wa teroppervlak in de Westerschel- demonding. De verslaggevers moeten zich aan boord stevig vasthouden om niet uit de kajuit te worden geslingerd. „Maar dit is nog niks. De boot haalt een topsnelheid van 63 kilometer. Bovendien is het nu windkracht vier of vijf. Als de windkracht zeven of acht bedraagt, blijft de kajuitdeur dicht en snoert ieder bemanningslid zich stevig vast", legt schipper H. de Lobel uit. De Lobel en zijn bemanning hebben vertegenwoordigers van de regionale media uitgeno digd voor een proefvaartje. Ze vragen aandacht voor de open dag van de Koninklijke Neder landse Redding Maatschappij (KNRM) op zaterdag 2 mei. Alle 35 KNRM-stations, waaronder vijf in Zeeland en twee op Goe- ree, geven donateurs en andere belangstellenden die dag de kans om kennis te maken met het werk van de reddingmaat schappij. Door met een boot mee te varen en in boothuizen rond te neuzen, komen de bezoekers meer te we ten over het werk van de Red ding Maatschappij. Natuurlijk hoopt de KNRM er op dat ken nismaking ook een aantal nieu we donateurs ('Redders aan de wal') oplevert. Over het algemeen trekken al leen de spectaculaire reddings acties van KNRM-boten de aan dacht. De bemanning van een reddingsboot rukt echter niet alleen uit om in schepen in nood bij te staan. Reddingsboten ha len ook visser-s en andere be- roepsvaarders van hun schip. Omdat ze ziek of gewond zijn geraakt aan boord, maar ook omdat ze naar huis moeten van wege droevige familie-omstan digheden. Daarnaast geeft het moderne materieel de Redding Maatschappij de gelegenheid om vaker preventief in te grij pen. Snelheid De Lobel: „De Prinses Margriet vaart twee, drie keer zo hard als onze vorige boot en ook de com- municatie-apparatuur is stuk ken beter als vroeger. Als sche pen maar op tij d laten weten dat ze in moeilijkheden dreigen te komen, kunnen we meestal al hulp bieden voor er iets ernstigs gebeurt. Als een schip laat weten dat het aan de grond dreigt te lopen, kunnen wij door onze snelheid vaak nog bijtijds aanwezig zijn om het een zetje in de goede, richting te geven. Als dat lukt, hoeven we niet even later een aantal gestrande zeelieden op te halen." Vrijwilligers De KNRM draait voornamelijk op vrijwilligers (De Lobel is de enige beroepskracht en heeft tien vrijwillige bemanningsle den in Breskens) en bijdragen van donateurs. Gemeenten en andere overhe den verstrekken geen structure le subsidies. Toch is de mede werking van een gemeente af en toe noodzakelijk. De beman ning van de Bressiaanse red dingsboot wacht al enkele jaren op een betere aanlegplaats in de haven van Breskens. Ook een nieuw (omkleed)verblijf en een materiaalberging zijn nog niet immer niet in gebruik genomen, hoewelal langere tijdgesproken wordt over een niet meer ge bruikt deel van de Standfast- loods. De schipper van de Prinses Mar griet houdt zich op de vlakte door welke oorzaak de verwe zenlijking van de wensen op zich laat wachten. „We hopen dat we snel over een nieuwe ver- fa lijfsruimte en een aanlegplaats kunnen beschikken. Maar wie uiteindelijk de knoop moet doorhakken om dat mogelijk te maken, weet ik niet." Tochtje Belangstellenden kunnen za terdag 2 mei tussen 10 en 16 uur een tochtje maken met de Prin ses Margriet en een kijkjenemen in de keet van de Redding Maat schappij bij de vissershaven. Ook. bij de Zeeuwse stations in Cadzand (spuisluis Wielingen), Westkapelle (Boothuis Zeedijk), Veere (sluis) en Noordland (Roompotsluis) en Oudland (boothuis Stoofweg) en Stellen dam (boothuis Meester Snijder- weg) op Goeree is iedereen dan welkom. „Om de verschillen in boten en onderkomens te zien, kunnen mensen 2 mei natuurlijk ook bij meerdere stations langsgaan. Dan krijgen ze een nog breder beeld van ons werk", geeft De Lobel als suggestie mee. door Peter Urbanus GOES - Vrijwilligers van de Stoomtrein Goes-Borsele zijn zaterdag de hele dag bezig ge weest met het onderhouden en vernieuwen van de ballastlaag onder de spoorrails. In totaal re den ze negenhonderd ton bal- lastmateriaal uit. Het ballastmateriaal was aan gekocht bij de Nederlandse Spoorwegen, die het in zogehe ten onderlossers had afgeleverd op station Goes. Onderlossers zijn wagons waarin stortgoed wordt vervoerd. Ze hebben kleppen aan de zijkanten waar door het lossen van het materi aal in een oogwenk is gebeurd. De gehele trein, met een totale lengte van driehonderd meter, werd vervolgens achter de stoomlocomotief van de stoom trein Goes-Borsele gehangen, die de ene helft naar 's-Graven- polder bracht en de andere naar Hoedekenskerke. Van daar uit" gingen twee ploegen vrijwilli gers op pad met kleinere die- selocomotieven, die per rit twee tot drie wagons trokken. Met name op de gedeelten van het tracé die tijdens de afgelo pen winter zijn vernieuwd, zo als bij Kwadendamme, moest een-nieuwe ballastlaag komen. Daarnaast moet een dergelijke laag geregeld worden aange vuld. door Mooike de Moor BERGEN OP ZOOM - Zelfstan digheid, samenwerking en vrijheid. Dat zijn de leerdoel stellingen die het Roncalli Scholengemeenschap in Bergen op Zoom haar studenten bij brengt. Aan het begin werd de middelbare school met argus ogen gevolgd. Nu is de Roncalli- werltwijze een voorbeeld van hoe de havo en atheneum bo venbouw in de Tweede Fase er uit moet gaan zien. Deze maand bestaat de school veertig jaar. Het jubileum viert het Roncalli met alle leerlingen en medewer kers. Zaterdag kwamen zo'n duizend oud-studenten en do centen bijeen tijdens een groot scheepse reünie. De oud-leerlingen die een kaartje voor de reünie wisten te bemachtigen, liepen voor de laatste keer door het complex. De ex-Roncallianen, die vanwe ge de massale belangstelling te leurgesteld moesten worden, zullen bij een eerstvolgend be zoek een nieuwe stenen vleugel met twee verdiepingen aantref fen. Het rooms-katholieke/protes- tants-christelijke Roncalli gaat uitbreiden. Niet omdat er het volgend schooljaar een record aantal van 240 nieuwe aanmel dingen zijn. Als gevolg van de verplichte onderwijsvernieu wing wordt de gehele bovenver dieping ingericht als studiehuis. De overheid wil in de Tweede Fase de bovenbouw van havo en atheneum meer zelfstandig la ten studeren. Het studiehuis van het Roncalli wordt een grote ruimte waar zo'n honderd leer lingen terecht kunnen. Zij kun nen daar gebruik maken van een modern computernetwerk en een grote mediatheek vol met boeken en videobanden voor studiedoeleinden. Eigen tempo Dp Roncalli-werk wij ze houdt in het kort in dat de leerling de vrijheid krijgt om op eigen tem po de lesstof te verwerken. De leraren geven instructies en be geleiding. „De plannen van het ministerie liggen precies in de lijn van onze werkwijze", zegt aardrijkskundeleraar en pr-me- dewerker Willem de Weert. De school heeft echter niet alleen een voorbeeldfunctie voor de onderwijsvernieuwing in de Tweede Fase. Het Ministerie van Onderwij s geeft het Roncal li subsidie om de leerlingen bekwaam te maken voor de ver volgstudie Informatie en Com municatie Technologie. De Weert: „Wij leren mensen zelf standig werken en dat is na tuurlijk een goede aansluiting op de huidige ontwikkelingen in de maatschappij Het Roncalli heeft echter niet altijd zoveel krediet gekregen. De aparte werkwijze werd vaak argwanend bekeken, maar was ook voor ouders de reden om hun kinderen aan te melden. Van de achthonderd leerlingen komen er meer dan honderd uit Zeeland. Beschonken automobilist rijdt fietsen omver OOSTKAPELLE - Getuigen hebben er zaterdagavond voor gezorgd dat de politie een dron ken automobilist kon aanhou den die in Oostkapelle twee fietsen had omver gereden. Omstreeks tien uur reed de au tomobilist, een 45-jarige man uit Oostkapelle, in de Dorps straat in zijn woonplaats tegen twee fietsen. Mensen die dit hadden zien gebeuren, noteer den het kenteken en waar schuwden de politie. Iets later kon de politie de man aanhou den. Uit de blaastest bleek dat hij veel te diep in het glaasje had gekeken. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt voor het doorrijden na een aanrijding en het rijden onder invloed. MIDDELBURG - De Middel burgse afdelingen van de PvdA het CDA en de WD houden dinsdag 28 april een politiek ca fé in 't Schuttershof in Middel burg. Zeeland, waarheen? is de vraag die centraal staat tijdens de dis cussie. Deelnemers zijn onder meer: gedeputeerde D. J. Bruin- ooge, de burgemeesters D. J. van de Zaag (Goes), J. C. Th. van der Doef (Vlissingen) "en L. H. B. Spahr van der Hoek (Middelburg) en de drie Zeeuw se kandidaten voor de Tweede Kamer A Koppejan (CDA), J. te Veldhuis (WD) en G. B. Schoenmakers (PvdA). Het po litiek café begint om 20.00 uur. Belangstellenden die tijdens het museumweekeinde een bezoek brachten aan het Zeeuws Museum in Middelburg werd rondgeleid door gids mevrouw Gerding (r). foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 10