Bijval voor plan school Goes-Zuid Ik zal op mijn manier m'n zegje doen PZC PZC Waterschap zoekt oplossing voor parkeren bij strandje Ritthem bestuut zeeland 17 Verschillende onderwijsinstellingen in nieuw complex Nieuwe cd van Bruinisser Visserskoor Belg meteen achter tralies gezet Studenten in debat met Kok Politie betrapt drankrijder Celstraf voor dealer harddrugs Interim-burgemeester voor Sas Balende Everaers zal ambtenarij kapittelen over watervervuiling vrijdag 17 april 1998 door Marten de Jongh r GOES - Ouders en besturen van [de Goese basisscholen Prinses Beatrix en Zuidwesthoek staan in beginsel positief tegenover het plan een nieuw scholencom plex te bouwen aan de te verlen- _gen Van Hertumweg. Beide "scholen zien belangrijke voor delen in het nieuwbouwproject in Goes-Zuid. Ze gaan samen niet de gemeente pogingen on dernemen de onderwij sinstel- jlingen in één nieuw gebouw on- }der te brengen. Dat zal echter in BRUINISSE - Het Bruinisser Visserskoor gaat een nieuwe cd uitbrengen. Het album, getiteld Op de Haven, wordt 15 en 16 mei opgenomen in de Hervormde kerk in Dreischor. Burgemees ter J. J. P. M. Asselbergs van iSchouwen-Duiveland neemt vrijdag 19 juni het eerste exem plaar in ontvangst. Dit gebeurt tijdens de officiële presentatie in Theater Mondragon in Zie- rikzee. Het wordt de tweede cd van het visserskoor. De eerste schijf, Als de Zuidwester loeit, werd in 1995 uitgebracht. Alle 2000 cd's en 750 cassettes van dit werkje zijn inmiddels uitverkocht, meldt koorlid Luuk Ottens. Op de Haven wordt in dezelfde op lage uitgebracht. Ook het reper toire sluit naadloos aan op het debuut: bekende zeemansliede ren. Muzikale medewerking tijdens de opnamen wordt ove rigens verleend door muziek vereniging Oosterlands Fanfa re. Het Bruinisser Visserskoor bestaat nu zes jaar. De bezetting is met zo'n zestig leden 'redelijk stabiel', aldus Ottens. ,,Er ver trekt wat en er komt wat bij." Het koor is ontstaan uit een een malig optreden tijdens een feestavond van het plaatselijk kerkkoor. Op initiatief van de latere voorzitter Jaap Huizer zong een groep mannen, in ge paste kledij, een aantal zee mansliederen. Het was een groot succes en korte tijd daar na was het koor een feit. Weefkring Goes exposeert in fort Ellewoutsdijk ELLEWOUTSDIJK - De weef kring Goes houdt van 25 april tot en met 9 mei een expositie van weefwerk in Fort Elle woutsdijk. Er zal werk worden Igetoond van leden van de weef- j kringen Zeeland, Brabant en |Limburg. Het thema is 'Zee- Land'. In de regionale of lokale weef- kringen zijn weefsters die op traditionele wijze werken ver enigd, maar ook die experimen teel of kunstzinnig bezig zijn. De weefkring Goes heeft het thema 'Zee-land' bedacht. Het kan zaken als water, lucht, strand, duinen, akkers, weiden en polders, maar ook typisch Zeeuwse verschijnselen als kle derdracht, boerenschuren, del tawerken en vliedbergen om vatten. De keuze voor Fort Ellewoutsdijk is geen toeval. Volgens de weefkring symboli seert deze locatie de overgang tussen zee en land. De plaatse lijke en regionale weefkringen organiseren de jaarlijkse con tactdag bij toerbeurt in hun re- De expositie is vanaf 25 april elke dag te bezoeken van half elf 's ochtends tot half vijf 's REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl geen geval leiden tot een scho lenfusie. De locatie nabij de ijsbaan en Goes-Overzuid voldoet aan een aantal belangrijke eisen. De plek is makkelijk bereikbaar voor schoolkinderen uit de di verse wijken van Overzuid. Ook de kinderen uit de aangrenzen de nieuwbouwwijken van Groot-Overzuid kunnen er te recht. Het is goed mogelijk ver keersveilige fietsroutes aan te leggen richting de nieuwe school. De christelijke basisschool Prinses Beatrix en de openbare basisschool de Zuidwesthoek hebben beiden hun redenen om uit te kijken naar een nieuw on derkomen. ,,Mijn eerste reactie was er één van grote blijd schap", zegt directeur W. J. van Noort van de prinses Beatrix. ,,Het gebouw waarin we nu zit ten dateert uit de jaren zestig. Het heeft onderwijskundige be perkingen en daar komt bij dat we uit ons jasje groeien." Van Noort die op persoonlijke titel praat, vindt dat er gekozen is voor een mooie locatie. Hij is zeer benieuwd naar de invulling van het project. Daarover valt in dit stadium echter nog weinig te zeggen. Passen en meten Ook de Zuidwesthoek kampt met ruimtegebrek. Nadeel van de huidige huisvesting is dat er moet worden gewerkt vanaf twee locaties. „Organisatorisch gezien is dat voortdurend pas sen en meten", aldus directeur ad-interim H. Hoogerland. Hij denkt dat het heel wel mogelijk is twee scholen met een eigen identiteit onder te brengen in één gebouw. „Het kan een be langrijk voordeel zijn wanneer ■er bijvoorbeeld een mogelijk heid bestaat van eikaars lokalen gebruik te maken." Ouders van beide scholen zijn inmiddels geïnformeerd over de plannen. Zij staan in beginsel positief tegenover het nieuw- bouwplan. De nieuwe school wordt op z'n vroegst januari 2000 in gebruik genomen. Hoo gerland had liever de datum van 1 augustus 1999 gezien. „Janua ri 2000 is middenin het school- seizoen. Maar als het moet kan het niet anders. Zolang we maar niettwee keer hoeven te verhui zen. Ons is er alles aan gelegen dat te voorkomen." Geparkeerde auto's van strandbezoekers bij Ritthem beschadigen soms bermen van de wegen van het waterschap. foto Dirk-Jan Gjeltema door Harmen van der Werf RITTHEM - Het weer wil nog niet erg meewerken, maar bezoekers van het strandje bij Ritthem (vlakbij Fort Ram- mekens) kunnen alvast met een gerust hart uitkijken naar de zomer. Waterschap Zeeuwse Eilanden zoekt een publieks vriendelijke oplossing voor het parkeer probleem op de dijk naar het strandje. Vorig jaar juli zorgde het waterschap Zeeuwse Eilanden nog voor een verras sing. Liefhebbers van het strandje onder de rook van Vlissingen-Oost vonden plotsklaps een slagboom op hun weg. Zij waren onaangenaam verrast. Geen waar schuwing of officiële publicgtie was aan de afsluiting van de weg voorafgegaan. De maat was vol voor het waterschap. Au to's reden de bermen van de waterkering kapot en geparkeerde auto's hadden het zelfde effect. Lang duurde het niet of de slagboom was weg. Compleet gesloopt door (waar schijnlijk) ontstemde strandbezoekers. Het waterschap leerde snel, zette geen slagboom terug en ging op zoek naar een meer geschikte oplossing voor het par keerprobleem. Volgende week woensdag beslist het dagelijks bestuur van Zeeuwse Eilanden wat er gaat gebeuren. Er is al eerder een voorstel in het dagelijks be stuur geweest om a 625 00 gulden een par keerterrein aan te leggen. Dat is aange houden, omdat de bestuurders eerst zelf poolshoogte wilden nemen. door René Schrier De lokale partijen hebben het goed gedaan bij de laatste gemeente raadsverkiezingen. Zo links en rechts zijn er heel wat raadszetels voor deze politieke groeperingen bijgekomen. Dat heeft landelijk gezien nauwelijks geleid tot een vertaling in het aantal wethouderszetels. De lokale partijen blijven veroordeeld tot het pluche van de raadsstoelen. Ze kunnen hun nieuw verworven invloed niet in de dagelijkse besturen van de gemeenten doen gel den. Gemeentebelang in Kapelle vormt, sa men met lokale partijen in met name Zeeuws-Vlaanderen en Reimerswaal, wat dat betreft een uitzondering. Om te beginnen is dat een lokale partij die bij de gemeenteraadsverkiezingen verloor. Ze ging van vier naar drie zetels. En de tweede uitzondering - die enigszins in tegenspraak lijkt met het zetelverlies - is dat deze lokale partij wél een wet houder kan leveren. Dinsdag werd de 39-jarige Peter Ganseman tot wethou der gekozen. Hij maakt deel uit van een college van drie wethouders (Gemeen tebelang, CDA en WD) in een gemeen te van nog geen 11.000 inwoners. Gan seman staat bekend als iemand die het hart op de tong draagt en in de gemeen teraadsvergaderingen er nog wel eens wat. uit wil flappen. Hij maakt van zijn volledige baan een deeltijdbaan en de resterende tijd gaat naar de wethou dersfunctie. „Het is best een pittige functie, ook in Kapelle. We zijn niet zo groot als Goes, maar we moeten wel hetzelfde werk doen. We hebben met dezelfde regelingen te maken en ook Kapelle moet bestemmingsplannen maken en dergelijke." Het zal wel even wennen zijn als u alleen nog over zaken die uw ei gen portefeuille betreffen, het woord mag voeren. „Ik zal dat aspect van het raadswerk best wel missen. Maar de persoon Peter Ganseman verandert niet. Daar staan natuurlijk weer andere dingen tegen over. Je hebt nu invloed in het dagelijks bestuur van de gemeente. En ook als vertegenwoordiger van Kapelle in ge meenschappelijke regelingen zal ik op mijn eigen manier mijn zegje doen. Na tuurlijk wel het standpunt van de ge meente, maar op de manier waarop ik het gewend was. Waarom zijn plaatselijke partijen eigenlijk nodig „Vaak ontstaan lokale partijen als pro testpartijen. Dat is met Gemeentebe lang Kapelle niet gebeurd. Het voordeel van plaatselijke partijen in het alge meen is dat ze niet gebonden zijn aan allerlei landelijk bepaalde partijregels en -voorschriften. Het beleid wordt voor een belangrijk deel landelijk be- 1 Ganseman: „Een gemeente zit in een tijd van bezuinigingen niet te wachten op dure kunstwerken. foto Willem Mieras paald. Dat zie je bijvoorbeeld met het CDA in Kapelle. Die hadden acht jaar geleden zes zetels, nu nog vier. Daar is in sterke mate van bovenaf het beleid bepaald, die handelden echt zonder last of ruggespraak. Wij hebben altijd naar de bevolking willen luisteren. Zo wil ik me ook als wethouder opstellen. Wij hebben in de gemeenteraad altijd ge pleit voor meer openheid en inspraak. Dat kunnen we nu in de praktijk bren gen. Onze partij staat daar niet alleen in. De nieuwe burgemeester is ook voor meer openheid. Ili denk dat het nieuwe college meer een team is. Met het oude college kon onze partij absoluut niet door de bocht. Die wethouders handel den te veel vanaf een soort eilandje, waar hooguit een ambtenaar kon ko men. Wij willen juist ook gebruik ma ken van de deskundigheid van de ande re raadsleden. Daarom ben ik ook blij dat mevrouw Kole (oud-WD-wethou der) nog in de gemeenteraad zit. Die heeft veel ervaring en kennis. Daar kunnen wij ons voordeel mee doen." U gaat de portefeuille beheren met onder meer welzijn, cultuur, recreatie en zorg. Wat zal de ge meente Kapelle daar van mer ken? „Onze insteek is dat we meer naar de mensen zullen luisteren. Je kunt niet één beleid voor Kapelle opstellen. Je moet rekening houden met Kapelle, Wemeldinge en Schore. Dat zijn drie verschillende dorpen. De andere partij en zeggen ook wel dat ze naar de bevol king luisteren, maar het gebeurt in de praktijk niet. Ik heb vaak genoeg op een hoorzitting gezeten en dan was ik het enige gemeenteraadslid. Wat specifiek mijn portefeuille betreft denk ik dat er veel werk te doen is op het gebied van de recreatie. Ook mijn aanpak van het cul tuurbeleid zal wat anders zijn. Ik denk niet dat een gemeente zit te wachten op dure kunstwerken in een tijd van bezui nigingen. Dat wil de bevolkingook niet. Verder streef ik er naar, niet alleen van uit het college maar ook vanuit de frac tie, om met initiatieven te komen. Dat hebben we de afgelopen vier jaar ook gedaan. Kijk maar naar de bouw van het woonzorgcomplex in Wemeldinge. Daar hebben we ons als Gemeentebe lang echt voor ingezet om het uit de im passe te halen. Ook weer door goed te luisteren naar de bevolking." Wat vindt u van de initiatieven om als lokale partijen op Zeeuws niveau samen te gaan werken? „Dat zie ikzeker zitten. Daar waren wij samen met Bewoners Belangen Rei merswaal het eerst mee. We hebben dat namelijk al gedaan voor de water schapsverkiezingen. We zijn onlangs dok benaderd door de ZVP uit Zeeuws- Vlaanderen om tot een samenwerking te komen. Daar voelen wij wel voor. Ik denk dat er ook op Zeeuws niveau veel beter naar de bevolking geluisterd kan en moet worden." SCHOONDIJKE - Een 26-jaiige automobilist uit Gent is woensdagnacht na zijn aanhouding in de Schoondijkse Lan ge Heerenstraat meteen ingesloten door de politie nadat bleek dat hij bijna twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol in zijn bloed had. Bovendien wees nader onderzoek uit dat hij niet in het bezit was van een rijbewijs, zijn auto niet was ver zekerd en de kentekenplaten van zijn voertuig in België wa ren ontvreemd. Tot slot bleek dat de Gentenaar nog een maand en negentien dagen gevangenisstraf moest uitzitten. MIDDELBURG - Negentig leerlingen van het Regionaal Op leidingencentrum (ROC) Zeeland gaan maandag 20 april in discussie met Wim Kok. De premier en PvcLA-lijsttrekker brengt die dag een bezoek aan Zeeland als begin van de ver kiezingscampagne van zijn partij. De discussie duurt van 13.15 tot 14.00 uur en wordt gevoerd in de centrale hal van de vestiging Zeeland College (sectoren MTO en Economie) in Middelburg. Twaalf leerlingen nemen als gesprekspartners plaats aan de 'Tafel van Kok'. De andere studenten zitten op de tidbune. Aan bod komen thema's zoals studiefinanciering, openbaar vervoer in Zeeland, werkgelegenheid en politiek in het alge meen. Eerder deze maanden gingen studenten van de school in de debat met CD A-lijsttrekker Jaap de Hoop Scheffer. Voor de discussie praat Kok, tussen 12.00 en 13.00 uur, bij Omroep Zeeland Radio over actuele ontwikkelingen in de provincie. Daarna krijgen luisteraars gelegenheid vragen te stellen. TERNEUZEN - Een 32-jarige automobilist uit Terneuzen kreeg woensdagnacht een dagvaarding van de politie, nadat bleek dat hij twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol had genuttigd. De Terneuzenaar werd aangehouden in de Terneu- zense Lingestraat. MIDDELBURG - Een 2 5-jarige man uit Westdorpe is gisteren door de rechtbank in Middelburg voor handel in xtc en cocaï ne veroordeeld tot vijftien maanden gevangenisstraf, waar vanvijf maanden voorwaardelijk. De rechtbank achtte bewe zen dat de Westdorpenaar zestien maanden in harddrugs heeft gehandeld. Een 20-jarige man uit Sas van Gent kreeg voor het dealen in harddrugs over een kortere periode (een jaar) 240 uur dienst verlening en drie maanden voorwaardelijk opgelegd, met re- classeringstoezicht als bijzondere voorwaarde. Twee weken geleden had de officier van justitie tegen beide mannen iets hogere straffen geëist. SAS VAN GENT - De gemeente Sas van Gent krijgt waar schijnlijk in augustus of september pas een nieuwe burge meester. Voor de periode tussen het vertrek van de huidige burgemeester ing. J. van Rest op 1 juni en het aantreden van haar opvolger, wordt mogelijk een interim-burgemeester be noemd. Dit zou een zittende burgemeester uit een van de buurgemeenten zijn. Wethouder R. Noët: „Ik heb die genachten ook gehoord, maar ik kan ze niet bevestigen." Zeker is in elk geval dat er 33 kan didaten voor de vacature zijn. De voorkeur van commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder gaat ui t naar eën burge meester van een herindelingsgemeente. Over het gesprek dat de fractievoorzitters van de politieke partijen gisteren met de commissaris van de koningin hadden, wilden de betrokkenen geen mededelingen doen. door René Schrier WISSENKERKE - „Ik baal er ontzettend van dat dit is ge beurd. Je kunt dit niet maken als overheid. De gemeente moet het voorbeeld geven. Je schrijft zelf ook particulieren aan als hun vergunningen overtreden. Ik kan me nu de reacties wel voorstellen." Het is duidelijk, de Noord-Bevelandse burgemees ter M. L. Everaers is bepaald niet gelukkig met het feit dat zijn gemeente als één van de grootste overtreders werd aangewezen bij een groot scheepse controle van de watersportbranche op het ei land. In totaal zijn veertig overtredin gen geconstateerd waarvan er alleen al twaalf te maken had den met de gemeentelijke ha ven-ontvangstinstallatie. De si tuatie bij deze installatie wordt door de controlerende instan ties, waaronder de waterpolitie, de provincie en rijkswaterstaat, omschreven als 'zeer onge wenst'. De officier van justitie is niet van plan het er bij te laten zitten en heeft al aangekondigd dat de gemeente Noord- Beveland voor de gemaakte overtredingen zal worden ver volgd. Burgemeester Everaers kreeg dinsdag, bij de verkiezing van het nieuwe college van burge meester en wethouders, officieel de beleidstaken gemeentelijke havens en visserijzakbn onder zijn hoede. Toevallig werd die zelfde dag werd het rapport over de controle van de water sportbranche op Noord-Beve land openbaar gemaakt. Ambtelijk apparaat Een complete verrassing waren de conclusies van het onderzoek niet. Ook bij de gemeente was al bekend dat een aantal zaken dringend aan verbetering toe was. Voor sommige punten had Noord-Beveland ook al een plan van aanpak opgesteld. Volgens Everaers heeft de inspectie plaatsgevonden juist tussen dat moment en het moment waarop de problemen zouden worden bestreden. De Noord-Bevelandse burge meester is van plan eerst in ei gen huis te kijken wat er is foutgelopen. Hij wijst met een beschuldigende vinger naar het ambtelijk apparaat van zijn ge meente. „Als je onderling af spreekt dat er wat aan gedaan moet worden, dan ga je er van uit dat dat ook uitgevoerd wordt. Dat is niet of te laat ge beurd. Ik wil gewoon weten wat er is fout gegaan. Ik weet best dat de ambtenaren van de be treffende afdeling het druk heb ben gehad, onder meer met de problematiek van de vliegen- overlast en de mest. Daar is ook veel tijd in gaan zitten, maar ik zal toch eens met de mensen om de tafel moeten gaan zitten." Visafval Zijn kritiek richt zich niet al leen op de ambtenaren in het ge meentehuis, maar ook naar die in het veld. „Veel van de overtre dingen hebben te maken met de jachthaven en de vismijn. Ik weet wel als er particulieren of vissers zijn die afval willen aan bieden op het moment dat de havenmeester er niet is, dan heb je een probleem. Maar ik zal de havenmeester en de directeur van de vismijn tóch eens recht in de ogen moeten kijken en met hen nagaan wat er allemaal fout is gelopen." In het rapport: stond ondermeer dat visafval direct de haven in werd gegooid. Ook staat de ge meentelijke haveninstallatie meer dan een meter te laag. Bij erg hoog water loopt die het ge vaar onder te lopen en kunnen alle schadelijke stoffen weg stromen. Het is ook een zeer amateuristische voorziening vergeleken met de insta 1 la ties i n de havens van Reimerswaal en Tholen. Niet op de hoogte Uit het rapport blijkt ook dat er nogal wat dingen in de branche gebeuren waar de gemeente niet van op de hoogte is. In een ge controleerde loods bij Kortgene bleken drie kleine bedrijven te zitten. De gemeente wist niet eens dat die bedrijven daar zijn gevestigd. Everaers: „Er ge beurt zo veel wat je niet weet. Niet iedereen komt elke activi teit spontaan aanmelden. We hebben een grote gemeente in oppervlakte, met zes dorpen. Daar komen nog eens een aantal toeristendorpen bij. Dan kun je best eens wat over het hoofd zien. Het is duidelijk dat. men steken heeft laten vallen. Er zijn ook wel gesprekken gaande, maar zoiets vergt tijd. En we praten over soms gespeciali seerde en complexe vergunningen. Maar normaal moeten ze dat werk toch aan kunnen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31