ZVP lonkt naar CDA'er Stoffels Natuurmaand en projectenbureau staan op de tocht Nu f30,-gratis beltegoed. Extra bij Libertet iZi.® Wilhelm Teil in Fruitteeltmuseum Middelburg bouwt te veel woningen Automobilist overleeft botsing met trein Ik bepaal zelf welk tarief ik betaal. Heel iZi: Kamer tegen reclamevluchten zeeuwse almanak Collega Conferentie ouderenbeleid Kindertelefoon in 't nieuw Statenlid verbindt eisen aan kandidatuur bij eigen partij Kijken naar afbeeldingen van je favoriete fruit kan natuurlijk ook in het Fruitteeltmuseum tijdens het Museumweekend. foto Willem Mieras seert het Fruitteeltmuseum vij f- tien zogeheten fruito's die inge zonden zijn in het kader van een fotowedstrijd. Het gaat om op merkelijke, grappige of origine le foto's waarin fruit een centrale plaats inneemt. De ten toongestelde foto's zijn geselec teerd door de culturele commis sie van de gemeente Kapelle. Deze expositie is nog tot en met september te bezichtigen. Het ligt in de bedoeling dat er ook nog een fotowand komt, waar bezoekers zelf hun favoriete fruitfoto's kunnen ophangen. In het Fruitteeltmuseum is ver der een permanente expositie van onder andere landbouw werktuigen en oude foto's van de Zeeuwse fruitteelt te zien. Volgens beheerder-conservator Ingrid Leeftink is het vooral een doe-museum. In het kinder-ate- lier hangen kijkkasten en diora ma's, die de bezoekers zelf moe ten openen om te zien wat er achter schuil gaat. Achter het museum is een tuin waar oude fruitrassen als de sterappel en juttenpeer worden geteeld. Tijdens het Wilhelm Teil-week end is het museum zaterdag van 's morgens tien tot vijf uur 's middags en zondag van twaalf tot vijf uur geopend. Zondag heeft het museum uitsluitend binnenactiviteiten. DEN HAAG - De Tweede Kamer wil dat liet kabinet het recla- mevliegen verbiedt. Ze heeft gisteren met een meerderheid van drie stemmen een D66-motie aangenomen die om een dergelijk verbod vraagt. Een motie van GroenLinks om het recreatief vliegen in het weekeinde, tijdens feestdagen en 's avonds door de week te verbieden haalde het echter niet. Dat gold ook voor een motie van D66 die het circuitvliegen in de buurt van woningen en boven natuurgebieden wilde tegengaan. door Jacques Cats MIDDELBURG - Donkere wol ken pakken zich samen boven de manifestatie 'Zeeland Na tuurmaand' en het aan het Toe ristisch Bureau Zeeland ver bonden projectenbureau. Het voortbestaan wordt bedreigd nu duidelijk wordt dat gemeen ten weigeren activiteiten die het toeristisch product Zeeland aantrekkelijk maken, mede te financieren uit een verhoging van toeristenbelasting. „We zit ten nu in een spannende fase", omschrijft gedeputeerde J.G. van Zwieten de stand van za ken. In mei komt er meer duide lijkheid. De problemen die zich aan de horizon aftekenen, komen voort uit terugtrekkende bewegingen van de overheid. In plaats van zelf het voortouw te nemen om ontwikkelingen op gang te brengen wordt het initiatief nu meer overgelaten aan het be drijfsleven. Op toeristisch en re creatief gebied geldt dat met na me voor de organisatie van de Zeeland Natuurmaand, be doeld om in het voorseizoen meer mensen naar dit gewest te halen. Dit jaar tast de provincie voor de derde en laatste keer in de buidel om de natuurevene menten in juni te financieren. Daarna is het aan het bedrijfsle ven om daar voortgang aan te geven. Dezelfde situatie speelt bij het projectenbureau. Dit in BV- vorm opererend instituut ont stond enkele jaren geleden bij de herstructurering van de pro vinciale VW. Hoofdtaak is via productvernieuwing en -ver breding en met interessante projecten de publieke belang stelling voor Zeeland gaande te houden en zo mogelijk op te vij zelen. Provinciaal bestuur en het ministerie van Economische Zaken vonden elkaar in de op lossing dit bureau bestaans grond te geven door gedurende drie jaar de vaste kosten (drie ton) te delen. EZ stelde daarbij wel als voorwaarde dat het be drijfsleven het financiële aan deel van het ministerie na die periode zou overnemen. De be- drijfstak ging daarmee ak koord. Inmiddels is diep nagedacht hoe het straks verder moet. Een werkgroep uit de Consultatie- groep Toerisme Zeeland kwam tot de slotsom dat het mogelijk moet zijn met een bedragje van bijvoorbeeld een dubbeltje bo venop de toeristenbelasting een fonds te vormen waaruit de voortgang van het - Natuur- maandinitiatief en het projec tenbureau kon worden bekos tigd. In januari is aan de gemeenten het verzoek gedaan als incassokantoor medewer king te verlenen. Tevens is aan gekondigd dat de gemeenten medezeggenschap kunnen krij gen in de besteding van de gel den. Negatief Hoewel in mei pas de balans valt op te maken, zijn er nu al indica ties dat de gemeenten negatief reageren. Men beschouwt het als een aanslag op hun midde len. Gedeputeerde Van Zwieten heeft er met treurnis kennis van genomen. Hij wijst op de wer vende waarde van de projecten voor het aantrekken van pu bliek van elders. „Het lijkt erop alsof gemeenten zich niet zoveel zorgen maken over de ontwik keling van het toerisme." Blijven de gemeenten bij hun negatieve standpunt, dan 'gaan er een paar dingen omvallen', vreest de gedeputeerde. Het Na- tuurmaandproject loopt de kans door de zijdeur te worden afgevoerd en voor het projec tenbureau valt de helft van de financiering weg. Daarmee dreigen de gangmakers van het bureau vleugellam te raken. Jarenlang hebben we ons ge koesterd in de luwte van zijn warme -persoonlijkheidEen blijmoedig collega die nooit zijn werk zou aanvangen of beëindigen zonder de colle ga's uitbundig te groeten en in een enkel geval zelfs licht opdringerig over de bol te strijken, kan menig potje breken. Daarom riepen we enthousi ast 'leuk!' toen hij onlangs trots met een hoofddeksel kwam aanzetten, dat wij eer der bij strenge kerkgangers zouden plaatsen. We 'lieten het maar zo dat hij zijn jas voortdurend achteloos op andermans bureau wierp. En we leden in stilte als hij weer eens de vlam in zijn pijp joeg en er een geur loskwam die aan het verstoken van een zak carameltoffees deed den ken. We zullen hem missen, zeker de eerste dag, op z'n minst tot tien uur in de ochtend. Wat zal het stil zijn zonder het aanhoren van de belangstel lende telefoongesprekken die hij enkele keren per dag, gezeten aan een belendend bureau, met het thuisfront voerde. 'Nog nieuws? Wat bij zonders bij de post?' Troost rijke woorden ook, als het kroost ergens mee zat. Maandag begint de collega, ver weg van de beschaving, op een andere post, aan het zelfde werk. Hij ziet het zelf als een promotie, maar wij weten beter. Hij is gewoon verbannen naar een afgrijse lijk saai oord, waar de nieuw tjes nog per tamtam worden verspreid en rieten rokjes in de mode zijn. Ik ga lekker een paar jaar wat anders doen", becom mentarieerde hij de blije af loop van de interne sollicita tie. „Leuk!", riepen wij, ditmaal oprecht. VLISSINGEN - In het Vlissingse Arsenaaltheater wordt woensdag 22 april (aanvang 9.15 uur) een conferentie over ouderenbeleid ge houden. Deelnemers daaraan zijn kaderleden van ouderenbonden in Zeeland en Belgisch Vlaanderen. Op deze door het Vlaams Zeeuws Ouderenoverleg georganiseerde dag spreken gedeputeerden uit Zeeland, West- en Oost-Vlaanderen over provinciaal en lokaal ouderenbeleid. Daarna is er discussie. Advertentie Wie nu Libertel iZi Totaal of iZi GO! neemt, krijgt direct \4[Xf maar Hefsfl f^O,- extra beltegoed. Gratis. Bovenop de f60,- die u al standaard krijgt. Heel voordelig. Heel iZi. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkooppunten gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL ledereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen Libertel iZi* iso.a. verkrijgbaar bij: BGC; BclCompany; Blokker; Brezan; CnrConncct; Combi foto; Computer Company, Comshop; Correct Telecom: Dc Block; De Grote Kén; Dixons; Electro World; EP:ElcctronicPartner; Europa Foto; Expert; Filmpost; Flandrin; Foto Klein; Free Record Shop; Halfords; HORN Electro; In Car Quality Center; It's Electric; Kijkshop; Kinorama; MEGAPOOL; Ml KRO Electro; Objectief; Office Centre, PHONES4o; Poleetro; RoadPhonc; Radio Modern Electronics; Raf; Scheer Foppen; Steenweg; Telecom Today; Tele Masters; Telcgarnm; Valkenberg; Vogelzang; Vroom U Drecsmann, zeeland vrijdag 17 april 1998 door Wout Bareman TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse Volkspartij (ZVP) lonkt naar het CDA- statenlid M. A Stoffels. Dat gebeurde al eerder, in de aanloop naar de verkie zing van Provinciale Staten, drie jaar geleden. Toen hield Stoffels de boot af. Of dat nu opnieuw gebeurt, is voorna melijk afhankelijk van de opstelling van het CDA „Ik verbind bepaalde ei sen aan mijn nieuwe kandidatuur voor het CDA Wordt daaraan niet tegemoet gekomen, dan trek ik mijn conclusies en kijk ik waar ik meer ruimte krijg om de Zeeuwse belangen te behartigen", zei Stoffels donderdag. Eerder die dag bevestigde J.P. Hage- man, voorzitter van de tweemansfrac tie van de ZVP, dat er al enige tijd spra- laatdunkend te constateren dat de ZVP een regionaal clubje is. Wacht maar af! Stoffels zelf - hij werd drie jaar geleden na een actie van sympathisanten met 2339 voorkeurstemmen in de staten ge kozen - reageerde donderdag enigszins afhoudend. „Ik heb nog geen officieel verzoek van de kant van ZVP ontvan gen. Maar ik geef toe dat ik wel veel sympathie voor die club heb. De situa tie is momenteel zo, dat ik bij het CD A- bestuur een aantal eisen heb gedepo neerd. De manier waarop de rest van de fractie mij de afgelopen tijd heeft be handeld, heb ik bepaald als onprettig ervaren. Dat moet niet meer gebeuren. Van opstappen is in dit stadium na tuurlijk nog geen sprake. Het is hele maal afhankelijk van de opstelling van de partij. Ik herhaal het nog maar eens: de wijze waarop ze mij hebben beje gend, pik ik niet meer. Zijn daarover goede afspraken te maken, dan blijf ik. Zoniet, dan zoek ik elders mijn heil." Laconiek CDA-fractievoorzitter J. Ramondt reageerde donderdagavond laconiek op de 'vrijage' tussen de ZVP en Stof fels. „Hij heeft mij vanavond gebeld met de mededeling dat hij verrast was door deze ontwikkelingen. Ach, ik wacht maar even af. We zijn nog niet toe aan het opstellen van een kandida tenlijst. Stelt Stoffels eisen? Ik denk dat niemand iets te eisen heeft. Zo werkt dat niet. Maar ik zal hem wel vragen of, wat nu wordt beweerd, allemaal klopt. De eventuele gevolgen? Daar kan ik nu geen zinnig woord over zeggen. door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De gemeente Middelburg moet niet te veel nieuwe woningen tegelijk bou wen, maar haar woningbouw programma over een groter aantal jaren uitsmeren én meer aandacht besteden aan her structureringsgebieden. De snelheid waarmee de stad nu bouwt, heeft nadelige gevolgen voor de leegstand. Die waarschuwing uitte direc teur J. P. Onderdijk van Woon- goed Middelburg donderdag na afloop van het slaan van de eer ste paal voor de nieuwe woon wijk De Hooge Plaaten. Daar komen in totaal 151 woningen en appartementen. Het gaat volgens Onderdijk te goed in Middelburg. Overal wordt gebouwd of zijn woning bouwprojecten in voorberei ding. Als voorbeelden noemde hij de Veerse Poort, Veldzigt en de ontwikkeling van De Mortie- re aan de rand van de stad. „Die snelheid kan een ontspanning tussen vraag en aanbod tot ge volg hebben.De laatste jaren is het bevolkingsaantal van Mid delburg gedaald. Ook vorig jaar is de Zeeuwse hoofdstad achter uit gegaan. „Zelfs als de economische groei van Walcheren boven de lande lijke economische groei uit stijgt, laat zich dat niet vertalen in een migratiesaldo", betoogde de Woong'oed-directeur. „Op termijn dreigt overschot en leegstand moet voorkomen worden. Het is niet de leegstand die het signaal geeft, want wij weten waar de pijn zit. We moe ten leegstand voor zijn, want dat is zonde van het maatschap pelijk kapitaal dat is geïnves teerd." Wethouder P. M. Bruinooge (Volkshuisvesting) bestreed dat Middelburg bouwt voor de leeg stand. Hij verwacht dat onder meer door de aanleg van de Wes- terscheldetunnel meer mensen ervoor kiezen om in Middelburg te komen wonen. MIDDELBURG - De vestiging van de Kindertelefoon en SOS Telefonische Hulpdienst Zee land in Middelburg is grondig opgeknapt. Om de operatie te bekostigen hebben de twee or ganisaties financiële hulp ge kregen van verschillende instel lingen. Het jaren-zestiginterieur was volgens de Kindertelefoon en SOS Telefonische Hulpdienst Zeeland hard aan renovatie toe. De afgelopen twee maanden is daarraan gewerkt: gordijnen zijn vervangen door lamellen, stoelen zijn opnieuw gestof feerd, er is gedeeltelijk nieuwe vloerbedekking gelegd, er is ge schilderd en de verlichting is vernieuwd. Bijdragen De organisaties hebben om de opknapbeurt te realiseren een ton aan financiële bijdragen en toezeggingen ontvangen van de provincie Zeeland, het Juliana Welzijn Fonds, het Nationaal Fonds Kinderhulp, de Stichting Go'dshuizen, de Stichting Ka tholieke Noden, Stichting Kin derpostzegels Nederland en de Stichting VSB Fonds. door René Schrier EINDEWEGE - Een personenauto en een goederentrein zijn donderdagmiddag om streeks kwart voor vier in Eindewege in de buurt van 's-Heer Arendskerke met elkaar in botsing gekomen. De auto werd be stuurd door iemand die in de buurt woont en zeer regelmatig de overweg bij Einde wege passeert. Volgens de politie is door die dagelijkse routine waarschijnlijk de aandacht van de man verslapt, waardoor hij niet in de gaten had dat er een trein aankwam. On danks het feit dat de rode waarschu- wingslichten knipperden en het alarmsi- gaal gewoon functioneerde. De auto is aan de achterkant geraakt en kwam in de sloot terecht. Uit mededelin gen van de politie blijkt dat het 'een won der' is dat de bestuurder slechts met de schrik vrij kwam en ongedeerd uit het voertuig kon komen. Hij is direct na de botsing door een omwonende uit de auto geholpen en in diens huis wat op verhaal gekomen. De auto is geheel vernield. De goederentrein, die uit de richting Goes j kwam, heeft nog geruime tijd op de plaats van de botsing gestaan omdat de spoor wegpolitie en andere diensten van de Ne derlandse Spoorwegen alle gegevens die met de botsing te maken hadden moesten vastleggen. door Peter Urbanus KAPELLE - De legendarische Zwitserse vrijheidsstrijder Wil helm Teil herleeft het komend weekeinde in het Fruitteeltmu seum in Kapelle. De verschij ning van deze held en een aantal andere typisch Middeleeuwse figuren staat in het teken van het nationaal Museumweekend. Tijdens het nationaal Museum weekend kan een groot deel van de Nederlandse musea gratis worden bezocht. De gedachte hierachter is dat mensen die an ders nooit of zelden een museum van binnen zien, op deze manier kunnen worden veiieid tot een bezoek. tiet verhaal van Wilhelm Tell is in grote lijnen bekend. De be kende Middeleeuwse boog schutter werd door de wrede landvoogd Gessier gedwongen met zijn pijl en boog een appel van het hoofd van zijn eigen zoon te schieten. Gelukkig slaagde hij daarin zonder het hoofd van zijn zoon te doorbo ren. Toen Gessier vroeg waarom Teil nog een pijl bij zich had, antwoordde deze dat die voor hem bestemd was geweest, in het geval dat zijn zoon de actie met de dood had moeten beko pen. Het verdere verloop van het verhaal is ongewis, omdat er nogal wat verschillende versies van bestaan. Op de foto De connectie met fruit mag dui delijk zijn. Tijdens het Wilhelm Teil-weekend kunnen de bezoe kers zich naar hartlust overge ven aan Middeleeuwse tijdspas seringen als steltlopen, een appelrace, zaklopen en uiter aard boogschieten. Daarnaast biedt het museumweekend de bezoeker een unieke kans om met Wilhelm Teil op de foto te gaan, waar de laatste zeshon derd jaar verder niemand meer in geslaagd is. Vanaf vandaag (vrijdag) expo- De totaal vernielde auto na de botsing met de trein in Eindewege. foto Willem Mieras Advertentie Naast het iZi standaardtarief nu ook Piek Dal-tarief. Libertel kwam als eerste met iZi. Oftewel mobiel bellen zonder abonnement. En maakt dat nu nog flexibeler. Want naast het standaard gesprekstarief, kunt u ook kiezen voor 'n Piek Dal-tarief. Zo belt u 's avonds en in het weekend al voor f 0,75 per minuut. En u bent vrij om van tarief te wisselen wanneer u dat uitkomt. Heel flexibel, Heel iZi. Bel voor meer informatie of de dichtstbijzijnde verkoop punten gratis Libertel 0800 05 60. LIBERTEL Iedereen bereikbaar, bereikbaar voor iedereen. ke is van een 'vrijage' tussen zijn partij en Stof fels, die zich volgens Hage- man niet echt gelukkig voelt binnen de CDA-frac- tie. „We hebben over en weer de voelhorens uitge stoken. Er is inderdaad contact. Ik vind Stoffels een integere man, een on dernemer die zich heeft be wezen. Het is natuurlijk nog te vroeg om te zeggen dat hij komt, maar het feit dat we vóór de statenverkiezingen ai contact met hem hadden, toont wel aan, dat wij hem er graag bij hebben. Ik persoonlijk zou het een aanwinst vin den." ZVP-voorzitter W. van Helden het zich in soortgelijke bewoordin gen uit. „We zijn volop be zig van de ZVP een Zeeuw se Volkspartij te maken en daarin past Rinus Stoffels heel goed. We zijn op dit moment hard bezig de ZVP over de Westerschelde heen te tillen. Binnenkort heb ben we gesprekken met lo kale partijen op Noord-Be veland, in Kapelle en in Reimerswaal. En inder daad...we praten ook met Rinus Stoffels. We willen nu eenmaal mensen die aan de weg timmeren, dus waarom zouden we niet met hem pra ten. Ik denk dat onze expansie commis saris der koningin Van Gelder zal ple zieren. Die hoeft straks nooit meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29