EMM smacht naar promotie Er is te weinig ruimte voor de fantasie Geld rolt in Engels voetbal T oelatingsexamen Gerets en Daerden Alle categorieën aan de start in Lewedorp sport [j.Handballers jagen voor derde keer op plaats in eerste divisie Uitnodiging Bergkamp en Jonk Chang uitgeschakeld in Tokio Harry van der Laan in het gips Mexico moeizaam langs Peru Sportgala gratis toegankelijk Achillespeesoperatie voor Huber Club jeu de boules in competitie vrijdag 17 april 1998 door Gerard Borgman el MIDDELBURG - De handbal- Iers van EMM nemen zondag hun derde aanloop richting de eerste divisie. Twee eerdere po gingen eindigden in een hemel tergende deceptie. De Middel burgers zijn uitgekeken op de tweede divisie, da's al jaren ge noegzaam bekend. Maar welk lot wacht EMM deze keer in de ^belachelijke eendaagse promo tie-competitie? Nieuwe schaamte en ergernis? Of einde lijk verlossing, opluchting en bevrijding? „We gaan op de schouders", zegt rechterhoek speler Erik van Broekhoven (29). „Het móet nu een keer luk ken. Geen twijfel mogelijk." Het moet een keertje lukken. Dat dachten de Middelburgers vorig jaar ook, toen ze goedge mutst naar Arnhem karden om één van de drie te vergeven startbewijzen in de eerste divi sie op te halen. Trainer/coach Rob de Vos was er niet eens bij ,Ik kon mij n vakantie naar Kre ta niet meer annuleren." Maar ach, wat zou dat? Drie van de vier ploegen promoveerden, dus wat kon er misgaan? Een hele boel, zo bleek. EMM kende een jrante off-day, finishte als laatste en terwijl Rob de Vos zich nog maar eens insmeerde met zonnebrandolie dropen zijn pupillen als schlemielen af rich ting Zeeland. ,Dit jaar zal de instelling bij ons anders zijn", zegt de trainer- /coach. „Vorig jaar hadden we zoiets van: dat klusje gaan we wel even klaren. Misschien was het overschatting van onszelf. Nu staan we steviger op de grond." En Erik van Broekho ven: „Het was vorig jaar een verplicht nummertje. Althans, dat dachten we." Erik van Broekhoven: „Het móet nu een keer lukken." Zo af en toe wil de mens nog wel eens leren van zijn fouten. Met de benadering van het competi tie-extraatje zit het deze keer wel snor, beaamt Van Broekho ven. „We praten er natuurlijk ook over. In ons achterhoofd zit zoiets van: dat moet niet weer gebeuren. Onze voorbereiding is nu ook anders. We hebben minder getraind en meer wed strijden gespeeld. In zes keer twintig minuten, dus drie korte wedstrijden, moeten we het la ten zien. Vorig jaar misten we twee man en hadden we maar twee spelers op de bank. Nu gaan we met vijf reserves naar Arnhem. We staan er veel ster ker voor." njvan onze sportredactie LONDEN - De spelerssalaris- Jsen in de hoogste Engelse voet- j}baldivisie zijn vorig seizoen met 35 procent gestegen. JVolgens een onderzoek van een n Engels accountantsbureau zit- Jten de inkomens van de prof- voetballers nog steeds in de lift. De twintig clubs in de premier league gaven in de vorige com petitie ruim 250 miljoen gulden aan salarissen uit. De omzet in de hoogste divisie bedroeg meer dan 1500 miljoen gulden, een stijging van 32 pro cent ten opzichte van het jaar ervoor. De sterke groei is voor namelijk te danken aan de in komsten uit tv-rechten die meer dan verdubbeld zij n. De clubs uit de premier league boekten uit de normale voet balactiviteiten een gezamenlij ke winst van 290 miljoen gulden. De eindbalans telt een verlies van 32 miljoen gulden, 170 miljoen minder dan in het voorafgaande seizoen. RTR Sterker? Maar EMM heeft, on danks het behaalde kampioen schap, toch niet bepaald een tropenjaar achter de rug? „Ons spel was minder dan in het sei zoen hiervoor", erkent De Vos. „We hebben weinig flitsende wedstrijden laten zien", beseft ook Van Broekhoven. „Het heeft meer moeite gekost, maar de te genstand was dit seizoen ook beduidend beter. Westlandia, Animo en Hellas 2 hebben mee gestreden om de titel. En er wa ren natuurlijk de derby's tegen Delta Sport. We hebben er ge woon meer voor moeten knok ken." Ervaring Het gevolg laat zich raden. Van Broekhoven: „EMM is als team veel sterker geworden. We heb ben dit seizoen een extra keeper, Manuel Kremer, voor het geval dat Remco Potter zijn dag niet heeft. En met Francois Verrijzer foto Ruben Oreel hebben we er een spelverdeler met enorm veel ervaring bij ge kregen. Vergeleken met vorig seizoen is EMM nu veel comple ter." Maar of dit versterkte EMM de schande van vorig jaar kan uit wissen? Op papier lijken de vooruitzichten gunstig. Swift, Hurry Up en Nijenrodes heten zondag de tegenstanders. Swift, uit Helmond, is geen onbekende voor EMM. In oefenduels bleek de Zeeuwse ploeg telkens te sterk. Van de overige opponen ten willen de verhalen dat ze beide een sterke linkshandige speler als machtigste wapen hebben. „Voorspellen is heel moeilijk", weet Van Broekhoven. „De wedstrijden duren zondag slechts twee keer twintig minu ten. Dat is vrij kort. Het gaat vooral om de eerste twintig mi nuten. Dit seizoen hebben we veel wedstrijden gehad waarin we twintig minuten echt goed hebben gehandbald. Laten we hopen dat dat zondag telkens de eerste twintig minuten zijn.En De Vos: „Bepalend is hoe je zon dag met de spanningen omgaat. Daarom is het belangrijk dat je de eerste wedstrijd wint." T eruggetrokken Van de vier gegadigden mogen zich zondagavond twee teams gelukkig prijzen met een over stap naar de eerste divisie. Dat de kampioenen uit de tweede di visie in een halve, eendaagse competitie moeten jagen op roem en glorie, is een lachwek kende constructie waarover veel is gemopperd en geschre ven. De Vos: „Satumus heeft zich teruggetrokken uit de eer ste divisie, omdat het geen team meer heeft. Nou heb ik gehoord dat DWS de licentie heeft over genomen, maar DWS is dit sei zoen gedegradeerd uit de twee de divisie! Ongelooflijk! Top sport met een b Toch zal EMM zich een weg moeten banen over de onna volgbare wegen van de hand- balbond. Want, zo roept ieder een in Middelburg al jaren, EMM is het niveau van de twee de divisie allang ontstegen. „Voor Zeeland is het ook brood nodig dat EMM naar de eerste divisie gaat", meent Van Broek hoven. „Want het gaat met het handbal in onze provincie ach teruit. En nee, ik kan het ook niet tegenspreken dat de kans erin zit dat enkele jongens gaan afhaken als het ons weer niet lukt. Dit seizoen is gebleken dat het al moeilijk was om ons op nieuw voor de tweede divisie te motiveren." En voor hem zelf? Hoe zit het met de aspiraties en ambities van de gymnastiekdocent uit Middelburg? Van Broekhoven: „Ik heb altijd gevoetbald, bij VCK uit Koudekerke, in de vier de klasse. Zeven jaar geleden ben ik een jaartje met sporten gestopt, na allerlei enkelblessu res. Mijn vriendin, Suzanne Wohrmann, die ook bij EMM speelt, heeft me toen warm ge maakt voor het handbal. Ik had nooit verwacht dat ik in de tweede divisie zo'n grote rol zou spelen als ik dit seizoen heb ge daan. En j anu ben ik natuurlij k benieuwd naar de eerste divisie. Dat lijkt me echt geweldig." MILAAN - Dennis Bergkamp en Wim Jonk zijn uitgenodigd op 11 mei in San Siro mee te doen in de afscheidswedstrijd van Walter Zenga. De legendarische doelman heeft voor dat duel voetballers geïnviteerd met wie hij ooit bij Inter heeft samen gespeeld. ANP TOKIO - Michael Chang is gisteren in de derde ronde van het tennistoernooi in Tokio uitgeschakeld. De Amerikaan, die dit jaar door een blessure uit de top-10 van de wereldranglijst duikelde, verloor in drie sets van de Duitser Hendrik Dreek- man: 6-2 5-7 6-4. RTR LEEUWARDEN - Harry van der Laan komt in de reguliere competitie niet meer uit voor Cambuur. De topscorer van de eerste divisie verrekte woensdag in het verloren duel tegen Veendam de banden van zijn rechterenkel. Het gewricht werd gisteren in het gips gezet. Maandag gaat het gips van de enkel af. Van der Laan is zeker drie tot vier weken uit de roulatie. ANP LOS ANGELES - De nationale voetbalploeg van Mexico heeft in Los Angeles een vriendschappelijk duel met Peru ge wonnen met 1-0. Hernandez maakte in de 72e minuut het doelpunt uit een strafschop. Mexico is op 25 juni in Saint Etienne tijdens het WK tegenstander van Oranje. AFP MIDDELBURG - Het sportgala in Tholen, waarbij de Zeeuw se sportprijzen worden uitgereikt, is voor iedereen toeganke lijk. Het evenement wordt op vrijdag 24 april in gemeen*- schapscentrum Meulvliet in Tholen-stad gehouden en begint omT9.30 uur. Kaarten zijn verkrijgbaar bij de gemeente Tho len en de Zeeuwse Sportraad te Middelburg. NEUSS - Anke Huber heeft woensdag in Bazel een operatie aan een achillespees ondergaan. De 23-jaxige tennisspeelster uit Heidelberg heeft zich afgemeld voor de toernooien van Hamburg, Rome en Berlijn. Haar deelneming aan Roland Garros, eind mei, is hoogst dubieus. Huber had al maanden last van de achillespees. In de laatste weken werden de klachten zo sterk dat ze zich liet onderzoe ken door de Zwitserse specialist Segesser. Die adviseerde een operatie om te voorkomen dat de blessure haar carrière in ge vaar zou brengen. S1D MIDDELBURG - Club jeu de boules Middelburg doet weer mee aan de competitie voor triplettes van de Nationale Jeu de Boules Bond (NJBB). Zeventien Middelburgse triplettes ver deeld overvier klassen doen er aan mee. Eén triplette komt uit in de tweede klasse, zes triplettes spelen in de derde klasse, vijf teams spelen vierde klasse en eveneens vijf in de vijfde klasse. De competitie bestaat uit drie wedstrijddagen. Zon dag 19 april is de eerste ontmoeting op het eigen terrein van de Middelburgse boulers aan de Koudekerkseweg. Zondag 3 mei wordt er in Breda gespeeld en veertien dagen daarna in Ber gen op Zoom. Alle wedstrijden beginnen om 10.30 uur en du ren tot rond vijf uur 's middags. Eventuele promotie/degrada tiewedstrijden worden op 21 juni in Breda gespeeld. door Mark Caldenhoven ZEIST - Zwetend in de school banken, het was lang geleden moest Eric Gerets bekennen. De Belgische oefenmeester van Club Brugge, beoogd trainer van PSV, deed gisteren in Zeist met landgenoot Jos Daerden een toelatingsexamen voor de cursus Coach Betaald Voetbal. „Ik denk dat die toelating geen probleem wordt." Gerets verwacht volgende week van de voetbalbond KNVB uit sluitsel of hij en Daerden vanaf september op mogen gaan voor- het hoogste trainersdiploma in het Nederlandse voetbal. De voormalige speler van onder meer Standard Luik, AC Milan en PSV heeft het papiertje nodig om een Nederlandse profclub te mogen trainen. De huidige trai ner van de aanstaande Belgi sche kampioen moet medio 1999 Bobby Robson opvolgen als trainer van PSV. Gisteren werden Gerets en Daerden, oud-speler van onder meer Roda JC en oud-ploegge noot van Gerets bij Standard Luik, op het veld en in het leslo kaal zes uur lang aan de tand ge voeld door onder anderen Jan Reker, directeur van de Coaches Betaald Voetbal, en oud-bonds- coach Rinus Michels. Boven dien moest het Belgische duo tests afleggen over management en de psychologie van de spor ter. „Het was behoorlijk zweten. Vooral omdat ik weer met pen en papier in de schoolbanken zat." Angst dat hij voor de eerste de beste test is gezakt, heeft Gerets niet. Wel verwacht hij prakti sche problemen. De cursus- Coach Betaald Voetbal behelst vanaf september tot de winter stop vier bijeenkomsten van drie dagen. Na de gedwongen pauze staan nog eens drie bij eenkomsten van drie dagen op de rol. „Ik was daarvan op de hoogte, maar meende dat het de dinsdag, woensdag en donder dag betrof. Het blijken nu woensdag, donderdag en vrij dag te zijn. Daarvoor zal ik met Club Brugge een regeling moe ten treffen." Gerets moet daarvoor in con claaf met Antoine van Hove, voorzitter van de koploper uit de Belgische eerste klasse. „Ik denk dat we er wel uitkomen. Echt onoverkomelijke proble men verwacht ik niet." GPD door Eddy Bogaert LEWEDORP - De Zeeuwse wie- Ierliefhebbers kunnen zaterdag ter gelegenheid van de negen tiende ronde van Lewedorp ge nieten van een omvangrijk wie- Ierprogramma. De plaatselijke organisatoren geven namelijk startgelegenheid aan alle cate gorieën van de Zeeuwse trim- bond en aan de amateurs en nieuwelingen van de KNWU. Het programma wordt om 1300 uur geopend door de C-trim- mers. De plaatselijke renners krijgen één minuut later de ge- legenheid hun kunnen te tonen. Om 14.00 uur beginnen de A- trimmers aan hun wedstrijd over 63 kilometer, verdeeld over vijftien ronden. Kanshebbers voor de zege in deze categorie zijn zeker Robert de Jonge en Rudi van Vlimmeren. De B- trimmers starten één minuut na de A-categorie en krijgen 55 ki lometer voor de wielen. Een veertigtal elite- en neo- amateurs begint om 15.45 uur aan hun ruim tachtig kilometer lange klus. De plaatselijke favo rieten Johnny van de Klooster en Martin de Kok zullen zich ze ker van hun beste kant willen laten zien. Maar de concurren tie in Lewedorp is bijzonder groot. Blikvanger is Francois Franse, winnaar van de Ronde van de Braakman en al vroeg in grootse vorm. Maar ook sterke renners als Theo Akkermans en Ruud Zijlmans moeten zeker kansrijk voor de zege worden geacht. Eén minuut na de start van de amateurs vertrekt het peloton van de nieuwelingen, waarbij de Zeeuwse jongelingen kunnen aantonen dat het provinciale wielrennen weer in de lift zit. Johnny Hoogerland is één van de Zeeuwen, van wie zeker wat van verwacht mag worden. Maar ook in deze categorie,ligt de concurrentie op de loer, want renners als Sander Rotmensen en Peter van Agtmaal geven ze ker geen cadeautjes weg. Freek de Jonge houdt van Ajax en van Heerenveen Een deel van het geheugen van Freek de Jonge wordt in beslag genomen door voetbalfeiten. „Nutteloze informatie", vindt hij zelf. Het zal wel komen omdat hij door een voetbalgekke vader erfelijk belast is. Foppe de Haan vindt hij authentiek, de vliegangst van Bergkamp begrijpt hij niet en Johan Cruijff was de allerbeste. Liever zou hij wat minder weten en zien. door Bonne Stienstra AMSTERDAM - Freek de Jonge is cabaretier van zijn vak, de aanvoerder van alles wat na Toon Hermans en Wim Kan komt. Maar De Jonge is ook een voetballiefhebber in hart en nieren. Hij speelt het spel zelf nog en bij Ajax en SC Heeren veen ziet hij de kunst af. Dat hij fan van Ajax is ligt voor de hand; zijn liefde voor Heeren veen dateert van nog eerder, uit de tijd dat hij in Workum woon de. „Vroeger", zegt Freek de Jonge terwijl hij een stukje van een tamme-eendenborst afsnijdt, „vroeger moest je er wat voor doen om een voetbalwedstrijd te zien." Hij herinnert aan zijn vader, die van Workum naar Heerenveen fietste om Abe Len stra te zien voetballen. Nu zit De Jonge jr., twee uur voor het bekerduel SC Heerenveen-For- tuna Sittard, te midden van sponsors en hun uitgenodigde relaties in het restaurant van het Abe Lenstra-stadion. „Een hele vooruitgang", vindt een van Neerlands bekendste cabare tiers. Nee, hem hoor je niet klagen over de vermeende verdorven heid van de huidige profvoet baller. Niks geen 'vroeger was alles beter'. Nochtans, het ge heugen van De Jonge is aardig gevuld met feiten en feitjes uit het verleden Vraag hem naar de opstelling van FC Twente in 1976 en hem zal op een paar plaatsen de naam van de speler zijn ontschoten, maar in grote lijnen zal hij het elftal, inclusief Jan Jeuring, schilderen. „Het is natuurlijk allemaal nut teloze informatie", geeft hij toe, „maar ik zuig het allemaal op en het beklijft. Ik weet niet waar om. Misschien omdat ik schat plichtig ben aan mijn vadei'. Hij heeft mij het voetbal geopen- baai'd. Hij kwam met de verha len thuis die maakten dat ik nog steeds zeer geïntei'esseei'd ben in het spel en zi jn spelers." Dankzij zijn vader heeft SC Heerenveen een apai'te plaats in de beleving van De Jonge ver worven. Vader, dominee te Workum, ging op de fiets naar Heei'enveen en eenmaal terug- gekeei'd legde hij uit wat hij had gezien. Wat hij niet vertelde, fantaseerde de jonge Freek er zelf wel bij. „Vroeger hoorde je iemand over een wedstrijd ver tellen, of je las een stukje in de krant. Meer was er niet, de ï'est moest j e zelf bedenken „Van een bergetappe in de Tour de France kreeg je een kwartier te zien. Een samenvatting, daarin zaten alle hoogtepunten. Alsjeblieft, bedenk de ï'est zelf maar. Nu verliest de televisie de renners geen tel uit het oog. Je rijdt de hele etappe mee. Voet bal, wielrennen, het is tegen woordig nooit heldhaftiger dan de werkelijkheid. Dat vind ik jammer," Heldenverhalen Het zijn juist de helden en de heldenverhalen die Freek de Jonge al die jaren bij deles heb ben gehouden. Hij haalt ze even terug. „Was het Nederland- Oostenrijk. Wonnen we, dan waren we gekwalificeerd. We verloren met 3-2. Was Dienst niet scheidsrechter? Naaide hij ons toen niet? Ik dacht dat het Dienst was. Of DDR-Neder- lancl. 4-3. Ajax-Liverpool in de mist. Ajax-Bochum. 2-0 achtei', in vijf minuten alles recht zet ten, 4-2. Ik denk graag in hel denverhalen, als metafoor-." Thuis heeft hij nog een stapel Europa Cup-bijlagen van de Re vue uit de jaren zestig liggen. Allemaal bewaai'd. En waarom? „Ik heb negen jaar over de HBS gedaan, ik kon niks onthouden. Maar al die nutteloze informa tie over voetbal zit in mijn hoofd. Maar ik heb er geen last van. Ik win er wel eens een quiz- je mee. Dat stemt me zeer te- vree." Hij vindt zichzelf een liefhebber- van de voetbalsport en daarom kwam hij in 1978 in het geweer tegen de deelname van Neder land aan het WK in het dictato riale Argentinië. „Omdat de zuiverheid van de sport werd aangetast, daarom. Ik vond dat ik verplicht was dat te doen.De spelers van toen trokken het zich niet aan, ze gingen. „Achteraf, jaren later, als je ze spreekt, geven ze toe dat ze maar aan één ding hadden ge dacht, voetballen. Gaven ze toe vlak, qua persoon. De Jonge heeft dat ook met Dennis Berg kamp. „Tsja, Bei'gkamp. Zoekt altijd de mooiste oplossingen, dat waardeer ik wel in hem. Maar toch, die vliegangst, het zal wel menselijk zijn, maar het kan natuui'lijk niet als topvoet ballen Ooit van een popster ge hoord, die niet durft te vliegen?" „Vroeger had je ook wel spelers, die niet durfden vliegen. Abe bijvoorbeeld. Maar de meesten waren zo gezagsgetrouw, die vlogen als de leiding vond dat er gevlogen moest worden.. Sjakie Swart, doodsbang om te vlie gen. Maar hij vloog, hij durfde niet te weigeren. Hij speelde in het militaire elftal, met de hele ploeg naar Portugal in zo'n vliegtuig zonder stoelen. Zat 'ie op de vloer, raakte het vliegtuig in een luchtzak. Maar hij heeft nooit geweigerd. „De huidige voetballer is an ders. Ik zou willen dat ze drie jaar verplicht bij dezelfde club zouden moeten spelen. Weg met de Klinsmannen die overal een half j aar spelen en weer naar een club elders in Europa stuiteren. Ik zou willen dat ze uitgelegd werd dat het niet meer uitmaakt of je 20 miljoen of 50 miljoen op de bank hebt staan. Dat soort lessen in de opleiding zouden moeten worden meegenomen." Meer geld „Niets wordt meer aan het toe val overgelaten. Ajax gaat naar de beurs, weer meergeld, kan de club weer meer zekerheden ko pen. Vroeger had je de jeugdop leiding. Af en toe kwam er een pi-achtig talent door. Dat noem ik toeval en dat spreekt me aan. Als straks Ronald en Frank de Boer weggaan is er niets meer Ajax-eigen aan het elftal. Ik ben bÜj met Foppe de Haan bij Hee renveen, die is authentiek, hij is Heerenveen." Freek de Jonge heeft zo zijn kri tiek op het huidige voetbal, maar men moet het vooral niet verkeerd begrijpen. Hij voelt zich nog steeds strak verbonden aan het spel en de spelers. „Ik zit 25 jaar in het vak, ik ben al 25 jaar topsporter. Ik moet voor de voorstelling dezelfde concen tratie opbrengen, dezelfde spanning opbouwen. Als Ro nald de Boer na Grasshoppei's- Ajax huilt dan ontroert me dat. Omdat ik weet hoe het komt, omdat je leeg bent, alles hebt ge geven. Zoveel, datje de controle over je emoties even kwijt bent. Ik begrijp dat, het is me zelf na een voorstelling ook wel eens gebeurd." GPD mmsm Freek de Jonge op de tribune van Heerenveen. foto Jan de Vries/GPD dat ze er later toch wat genuan ceerder over dachten. Ik vei'wijt het hen niet, een topvoetbalier moet wel oogkleppen op hebben om topvoetbalier te worden. Maar een statement van een van de Oranje-spelers zou wel im pact hebben gehad. Ik ben er van overtuigd dat als Elvis Pi'es- ley dienst had geweigerd, er nooit een Vietnamooxiog was gekomen." Maar Heex-enveen, daar hadden we het over-. Dat kwam dus door zijn vader en later, toen Heeren veen wat uit het oog dreigde te raken, praatte Jopie Huisxnan, schilder en Heex-enveen-fan, hem nog wel eens bij. En toen vroeg Heex-enveen liem eens voor een onthullinkje en een an- dex-e feestelijke gelegenheid. Dat deed Freek de Jonge en toen ze hem vroegen wat dat moest kosten, stelde hij een warme ontvangst bij thuiswedstrijden voox'. Vandaar die vip-plaats en de tamme-eendenborst. En het was toch ook wel Abe Lenstra, die maakte dat Hee renveen Freek de Jonge nooit los liet. Lenstx'a was een groot voet baller, vindt De Jonge of beter gezegd, vermoedt De Jonge: „Want veel van Abe heb ik uit ovexievering en van alles wat, Abe deed werd niks uitgezon den én Abe had zat wedstrijden waarin hij er met de pet naar gooide. En hij kon snel schaat sen en hij was een eierzoekex-. En hij was wel eens dwars. Hij is dus zo'n held, dat kleurt mijn mening over hem. „Maar gevoelens kleuren toch altijd je oordeel over een speler. Kijk, de allex-beste was natuur lijk Cruijff. Daar valt ook niet over te twisten. Je kan hem een vervelende vent vinden en toch zeggen: Cruijff was de beste. Ik zie hem nog spelen. Haarlem- Ajax, de eerste wedstrijd na zijn tex-ugkeer bij Ajax. Met Cruijff hadden veel mensen een haat- liefdevei'houding en hij stookte dat graag op. Dus bij die wed strijd zaten velen op zijn afgang te wachten. Weei'galoos was 'ie toen, weex'galoos, Zette alles in een keer weer recht. Dan ben je een grote." Gullit vindt De Jonge ook wel een held en Van Hanegem idem dito. Van Basten minder, wel een schitterende voetballer, jammer dat hij nooit op nummer 10 heeft gespeeld vanwege zijn korte loopbaan, maar toch, een beetje

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25