Dreigende taal van Nigeria Botha verkiest de rechter boven Tutu JNis Euro mag de burger geen cent kosten Tsjechië houdt adem in over Vaclav Havel Topfax. Wereldprijs. PZC Studentenprotest Indonesië zwelt aan Tientallen doden bij strijd tegen Koerden in Turkije Straf op aanvaarden EU-hulp buitenland Laatste frank-biljet België Geld Marcos naar Filipijnen Straf ex-president Venezuela Bloedbad in café Kroatië Drugsvangst bij Kanaaltunnel Ross maandag weer in Israël jèèêêêê VS negeren met executie VN Kenianen herdenken Vasco da Gama Omstreden burgemeester van Tèheran komt vrij donderdag 16 april 1998 van onze redactie buitenland Een student spreekt per megafoon zijn mede-demonstranten toe voor een politieafzetting in Bandoeng. foto Pikiran Ra ky at/AP door Mare Peeperkorn BRUSSEL - De introductie van de euro moet voor de burger gratis zijn. Als de banken toch dreigen hun klan ten op kosten jagen bij het omwisselen van de nationale munt of het omzetten van bank- en girorekeningen, zal de Europese Commissie dat met maatregelen verbie den. De Commissie verwacht echter dat voor 99,9 pro cent van de burgers de nieuwe eenheidsmunt niet tot ex tra uitgaven leidt. Commissie-voorzitter Santer, commissaris Monti van Financiële Zaken en commissaris Bonino van Consu mentenbelangen presenteerden gisteren een serie aan bevelingen om de euro kosteloos en efficiënt in te voe ren. Op 2 mei moeten de regeringsleiders hun zegen ge ven aan deze adviezen, als zij beslissen welke landen di rect meedoen met de euro. Vanaf 1 januari staat het de overheden, bedrijven en burgers in die landen vrij om giraal met de nieuwe eenheidsmunt te betalen. De euro bankbiljetten en -munten worden in 2002 ingevoerd. De Commissie vindt dat het omzetten van rekeningen en hypotheken in euro's gratis moet gebeuren. Ook een overschrijving per giro of bank in euro's mag niet meer kosten dan dezelfde verrichting in nationale valuta. Vanaf 2002 moet iedereen een (bescheiden) hoeveelheid contant geld zonder kosten kunnen omwisselen. Winkeliers zullen niet worden verplicht tijdelijk hun producten in zowel de nationale als de Europese munt soort te prijzen. Dat zou een te kostbare operatie wor den. Maar als een winkelier het doet, dient dit duidelijk te gebeuren. Bij de omrekening geldt dat het derde cijfer achter de komma vanaf vijf en hoger naar boven mag worden afgerond. Als in het najaar blijkt dat de banksector de aanbeve lingen aan hun laars lappen, komen er verplichtende maatregelen. In Nederland hebben de banken al toege zegd niets extra te rekenen voor de introductie van de euro. Commissaris Monti verwacht dat op den duur de prijzen voor bankdiensten zullen dalen. Niet alleen de wisselkoersverliezen vallen immers weg, ook het bank personeel krijgt minder te doen. Monti voorziet dan ook een ingrijpende herstructurering van de bankwereld als gevolg van de euro. De Commissie adviseert de eurolanden aparte centra op te richten die toezien op een soepele invoering van de nieuwe munt en de burgers informeren. Het onderwijs moet de jeugd bekend maken met de munt. Commissaris Bonino riep de leveranciers van gas, electra en water op om hun rekeningen vanaf 1 januari in euro's te vermel den. Op die manier went de burger geleidelijk aan de waarde van de nieuwe munt. GPD BRUSSEL - De Nationale Bank van België heeft gisteren het laatste nieuwe bankbiljet in de historie gepresenteerd. Amper vier jaar voor de introductie van de euro voor het grote pu bliek, brengt de centrale bank een nieuw briefje van vijfhon derd frank, circa 28 gulden, in omloop. Op het biljet is werk en een portret van de Belgische kunst schilder René Magritte te zien. Van diens oeuvre loopt in Brussel een grote overzichtstentoonstelling. De kleur van het biljet is blauw-groen. Bijna alle Belgische bankbiljetten zijn gewijd aan vaderland se kunstenaars. De eurobiljetten zullen de Belgische serie vanaf januari 2002 vervangen. ANP ZÜRICH - De hoogste rechtbank van Zwitserland heeft het laatst mogelijke beroep afgewezen tegen de teruggave van het geld van bevroren Zwitserse bankrekeningen van wijlen dic tator Marcos aan de Filipijnen. Het arrest betekent dat er geen wettelijke obstakels meer zijn om de 520 miljoen dollar naar de centrale bank van de Filipij nen over te maken, aldus de Zwitserse politie. De Zwitserse regering bevroor de rekeningen na de verdrij ving van Marcos in 1986. Sindsdien werd het vermogen opge ëist door de Filipijnse regering, de erfgenamen van de in 1989 overleden Marcos en slachtoffers van de vervolging onder het Marcos-regime. AFP CARACAS - Ex-president Carlos Andrés Pérez Rodriguez van Venezuela is dinsdag (plaatselijke tijd) onder huisarrest geplaatst. Hij wordt verdacht van onrechtmatige verrijking met overheidsgeld. Onderzoekers hebben hoge bedragen op Pérez' buitenlandse bankrekeningen ontdekt, die volgens hen op een onrechtmatige manier zijn verworven. Pérez werd in 1993 wegens corruptie uit zijn functie gezet en later wegens misbruik van overheidsgeld tot ruim twee jaar celstraf veroordeeld. Eind vorig jaar heeft de75-jarige Pérez, die van 1974tot 1979 en van 1989 tot 1993 president is geweest, zijn politieke terug keer aangekondigd. RTR/AFP/DPA/EFE ZAGBREB - Een 51-jarige man heeft in de nacht van dinsdag op woensdag zeven mensen doodgeschoten in een café-res taurant in de Kroatische stad Slavonski Brod. De man is later dood in zijn uitgebrande auto aangetroffen. Volgens de politie had de man zijn bier opgedronken en daar na het café verlaten. Even later kwam hij terug en schoot in het wilde weg op de aanwezigen. Zeven mannen tussen de 19 en 41 jaar overleden ter plekke. Een ander raakte zwaarge wond. De politie ontdekte gisterochtend de uitgebrande auto, met daarin het verkoolde lichaam van de moordenaar. De man heeft waarschijnlijk zelfmoord gepleegd. DPA CALAIS - De Franse douane heeft aan de ingang van de Ka naaltunnel een recordhoeveelheid xtc onderschept. In een vrachtwagen met Belgisch kenteken werden vorige maand onder pallets met conservenblikken 357.900 pillen gevonden. Dat is ruim twee keer zoveel als de totale Franse xtc-vangst in 1997. Volgens de politie komt de xtc uit België of Nederland. De drugs waren bestemd voor de Britse markt. In de vrachtwa gen bevond zich verder tien kilo cocaïne. De Belgische chauf feur is gearresteerd. Om het onderzoek niet in gevaar te bren gen is het nieuws pas woensdag bekendgemaakt. AFP/DPA GENEVE - Nigeria heeft men senrechtenorganisaties in dat land met vervolging bedreigd y; als zij Europese hulp accepte- |j ren. Minister Tom Ikimi van H Buitenlandse Zaken zei dat e« voor de VN-commissie voor de mensenrechten in Genève. ■Ja De Europese Unie heeft in de it begroting voor 1998 3 miljoen ecu (ongeveer 6,6 miljoen gul- den) gereserveerd voor een g fonds voor pro-democratische activiteiten in Nigeria. De mili- taire regering in dat land noemt dit een onaanvaardbare inmen- f ging in binnenlandse aangele- at genheden. De EU kondigde drie jaar gele- den strafmaatregelen tegen het Afrikaanse land af wegens de executie van negen strijders voor de rechten van het Ogoni- volk, onder wie de schrijver Ken Saro-Wiwa. Volgens Nigeiïa heeft het EU-fonds slechts ten doel een crisis in het Afrikaanse land te veroorzaken. Ikimi: „Onze wetgeving met betrek king tot staatsgevaarlijke acti viteiten is overduidelijk voor ie dereen. Degenen die zich hier mee inlaten, kunnen zich opma ken voor de consequenties van hun activiteiten." Vertegenwoordigers van Nige- riaanse mensenrechtenorgani saties reageerden geschokt op de uitlatingen van de bewinds man. Ayo Obé van de Civil Li- - berty's Organisation (CLO) noemde het 'ongelooflijk dat Ikimi in de VN-commissie drei gementen kan uiten tegen dege nen die zich juist sterk maken voor de mensenrechten'. Willie Nwiido van de beweging voor de Ogoni-bevolking (Mosop) leidt uit de uitlating af dat de rege ring onder druk komt te staan. De speciale VN-waarnemer -J voor Nigeria Soli Jehangir Sor- 1 abjee uitte woensdag voor de commissie zware kritiek op het I regime. Hij riep de Nigeriaanse leider generaal Sani Abacha op alle politieke gevangenen vrij te laten. Sorabjee mocht Nigeria niet in en verzamelde gegevens op basis van rapporten van hulporganisaties, buitenlandse regeringen en particulieren. Nigeria sluit niet alleen dissi denten, journalisten en vak bondsleiders op, maar voert ook nietsontziende campagnes te gen de misdaad, zei Sorabjee. De omstandigheden in Nigeri aanse gevangenissen noemde hij levensbedreigend. In de in richtingen, die op 33.000 gedeti neerden zijn bereikend, verblij ven zeker 55.000 mensen. Ook worden steeds vaker achterge bleven familieleden van dissi denten die in ballingschap leven gearresteerd. De Nigeriaanse politie heeft gisteren in de stad Ibadan het vuur geopend op een demon stratie tegen de militaire bevel hebber Abacha. Volgens oogge tuigen kwam daarbij drie demonstranten om het leven. Meerdere mensen zouden zwaar gewond zijn geraakt. ANP/AP van onze redactie buitenland JAKARTA - Duizenden studen ten hebben gisteren op 25 cam pussen in en rond de Indonesi sche hoofdstad Jakarta en in ze ker vijf andere steden gedemon streerd. Het waren de omvang rijkste protesten sinds het begin In deze raad smeedden leden van de regering en de top van het leger en de politie plannen om anti-apartheidsgroepen als het Afrikaans Nationaal Congres te bestrijden. Een van de doelen van de commissie is om vast te stellen waar het bevel om anti- apartheidsactivisten uit de weg te ruimen precies vandaan kwam. Politici van de bl anke Nationale Partij hebben voor de commis sie volgehouden dat misdaden van soldaten en politiemannen het werk was van individuen, die daarvoor geen opdracht 'van boven' hadden gekregen. Maar de voormalige hoofdcommissa ris van de politie, generaal Jo- han van der Merwe, heeft ver klaard dat Botha zelf de op dracht gaf om het hoofdkwar tier van de Zuidafrikaanse Raad van Kerken in Johannes burg op te blazen. GPD JERUZALEM - De Amerikaan se gezant Ross komt maandag in Israel aan voor een nieuwe ron de vredesbesprekingen tussen Israël en de Palestijnen. Dat heeft een Israëlische rege ringswoordvoerder woensdag gezegd. De besprekingen tussen de Isra ëlische regering en de Palestijn se Autoriteit kwamen vorig jaar tot stilstand, nadat Israël nieu we plannen voor het bouwen van nederzettingen ontvouwde. RTR van de studentenacties, zo'n zes weken geleden. In Jakarta ging een groep stu denten ondanks een waarschu wing van het leger om de protes ten beperkt te houden tot de universiteitsterreinen, de straat op en hield het verkeer op door op een snelweg te gaan zitten. van onze redactie buitenland ANKARA - Bij een offensief van het Turkse leger tegen rebellen van de Koerdische Arbeiders partij PKK zijn in de provincie Sirnak in het zuidoosten van Turkije zeker 64 PIvK-strijders en elf militairen om het leven gekomen. Dit hebben officiële bronnen in het leger gemeld. Een bron in de krant Hürriyet ontkent dat Turkse militairen bij de jacht op PKK-rebellen Noord-Irak zijn binnengedron gen. De Turkse pers meldde gis teren verder dat de maandag opgepakte tweede man van de PKK, Semdin Sakik, de schuil plaats van de PKK zou hebben verraden. Een eenheid van het Turkse le ger ontvoerde de 45-jarige Sa- kik maandag in Do huk in de au tonome Koerdische regio in Noord-Irak. Ook zijn broer Hasan werd opgepakt. Sakik - bijgenaamd 'Vingerloze Zeki', nadat hij zijn duim had verloren bij het af schieten van een raket - was ooit de rechterhand van PKK-leider Abdullah Öcalan. In Bandoeng kwam het tot een handgemeen tussen studenten en met stokken gewapende agenten, die wilden verhinde ren dat de demonstranten de straat opgingen. De studenten begonnen hun protesten toen begin maart het Raadgevend Volkscongres bij- De twee kregen echter ruzie, waarop Sakik met Öcalan brak. Vorige maand gaf Sakik zich over aan strijders van de KDP, een Iraaks-Koerdische militie die Turkije steunt in zijn strijd tegen de PKK. Volgens Turkse brormen wilde hij zo voorkomen dat Öcalan hem uit de weg zou ruimen. Het Turkse leger heeft dit week einde een voorjaarsoffensief te- eenkwam om president Soehar- to te herkiezen voor een vijfde termijn. Behalve tegen de her verkiezing van Soeharto richt ten de studenten hun acties te gen de manier waarop de rege ring de economische crisis aan pakt waarin het land sinds hal verwege vorig jaar verkeert. AP gen de PKK ingezet in het zuid oosten van het land, nabij de grens met, Irak. Daarbij zijn dui zenden militairen betrokken. De PKK strijdt sinds 1984 voor een onafhankelijke Koerdische staat, in het zuidoosten van Tur kije. Daarbij zijn naar schatting 30.000 mensen omgekomen, on der wie 20.000 'separatistische terroristen', leden van de PKK. DPA door Hans Gertsen PRAAG - De Tsjechische presi dent Vaclav Havel lijkt de spoedoperatie die hij dinsdag avond in het Oostenrijkse Inns bruck onderging goed te hebben doorstaan. Gistermorgen, am per twaalf uur na een zware darmoperatie, legde Havel al weer volop belangstelling voor de Tsjechische politiek aan de dag- Het nieuws dat president Havel opnieuw ernstig ziek is, is in Tsjechië als een bom ingeslagen. De 61-jarige voormalige dissi dent en toneelschrijver is nog altijd veruit depopulairste poli ticus van het land. Maar Havel is meer dan 'slechts' een populaire president. Veel Tsjechen en heel wat buiten landse waarnemers zien Havel niet alleen als het morele gewe ten van de Tsjechische politieke klasse. Sinds de val van de ja renlang oppermachtige premier Vaclav Klaus en de ernstige eco nomische crisis die vorige zo mer gepaard ging met een forse devaluatie van cle Tsjechische kroon, geldt Havel als het enige van onze redactie buitenland TEHERAN - De hervormings gezinde burgemeester van Te heran, Gholamhossein Karbas- hi, is gisteren vrijgelaten. Kar- bashi zat sinds 4 april vast op verdenking van corruptie. Onderminister Ahmad Bourg- hani van Cultuur bevestigde het bericht over de vrijlating. Hon derden mensen gingen in Tehe ran de straat op om hun vreugde te uiten. Zij deelden onder voet gangers en automobilisten affi ches met het portret van de bur gemeester uit. Machtsstrijd De burgemeester geldt als me destander van de gematigde president Khatami. Zijn aan houding wordt in verband ge bracht met een machtsstrijd tussen conservatieven en rela- nog overgebleven symbool van stabiliteit in Praag. Hoewel de president volgens de Tsjechische grondwet slechts beperkte macht heeft, is Havels invloed de afgelopen maanden duidelijk toegenomen. Hij be moeide zich in december vorig jaar eerst nadrukkelijk met de politieke crisis die tot de val van premier Klaus leidde en vervol gens met de vorming van de in terim-regering van premier To- sovsky. Politieke analisten voorzien dat Havels rol de komende maan den alleen maar belangrijker zal worden. De parlementsver kiezingen van juni leveren naar verwachting geen duidelijke meerderheid op, zodat de for matie van een nieuwe, stabiele regering een moeizame aangele genheid dreigt te worden. „Als Havel er onverhoopt niet zou zijn om dat proces te sturen, zie ik niet wie die rol kan vervullen Hij is de enige die de vereiste morele autoriteit heeft", zo meent bijvoorbeeld Jonathan Stein van het in Praag gevestig de Oost-West Instituut. „Ik vrees dat Tsjechië het nog niet zonder Havel kan stellen." GPD tief vooruitstrevende krachten binnen de Iraanse regering. De Iraanse justitie is in handen van de behoudende stroming in Iran, die van de nieuwlichter Karbashi afwil. Het Hof van Be roep in Teheran verwierp maan dag nog een verzoek om vrijla ting van de burgemeester. Aanhangers Dinsdag raakten enkele duizen den aanhangers van Karbashi voor het ministerie van Binnen landse Zaken slaags met funda mentalistische jongeren. De po litie hield honderden betogers aan. De rellen begonnen toen een fundamentalistische jonge re de dochter van oud-president Rafsanjani, die een toespraak ter ondersteuning van de burge meester hield, vroeg waarom zij een vreedzame oplossing voor de burgemeester wilde "terwijl er wetten zijn'. AFP/RTR door Peterter Horst KAAPSTAD - Onbuigzaamheid was het handelsmerk van presi dent P.W. Botha. Toen de hele wereld zich tijdens de jaren tachtig tegen zijn bewind had gekeerd en sancties de Zuid- Afrikaanse economie verlam den, bleef Botha de weerbarsti ge schutspatroon van de apart heid. Dreigend zwaaiend met zijn wijsvinger las hij elf jaar lang als premier en president zijn critici de les. P.W. Botha is nu 82, oud-president, en nog steeds dezelfde. Met karakteristieke stugheid bleef hij zich de afgelopen da gen verzetten tegen de oproep om voor de Waarheidscommisie van aartbisschop Desmond Tu tu te verschijnen. Persoonlijke interventies van president Nel son Mandela, een toegeeflijke opstelling van Tutu, urenlange onderhandelingen tussen zijn advocaten en die van de Waar heidscommissie: niets mocht baten. De Commissie voor Waarheid en Verzoening onder zoekt de misdaden van de staat en de bevrijdingsbewegingen tijdens de apartheidsjaren en kan amnestie verlenen aan de daders. Circus P.W. Botha, bijgenaamd 'die Groot Krokodil', koos er liever voor om voor de - zwarte - rech ter te verschijnen dan vóór de Waarheidscommisie, die hij minachtend 'een circus' heeft genoemd. Na meer dan 24 uur touwtrekken begon gisteren in het kuststadje George waar hij woont de rechtszaak tegen de Advertentie Telefax 34Ë High-end inkjetfax voor intensief gebruik. Drukt af op gewoon papier. Hoge afdrukkwaliteit. Zendsnelheid 10 pagina's per minuut. Documentgeheugen voor 30 pagina's. oud-president. Botha is ten las te gelegd dat hij een dagvaar ding om voor de Waarheidscom missie te verschijnen heeft ge negeerd. De wet waarop het werk van de commissie is geba seerd verplicht iedereen die daartoe wordt opgeroepen voor de commissie te verschijnen. Toen Botha herhaaldelijk wei gerde, besloot justitie tot ver volging over te gaan. Botha kan worden veroordeeld tot twee 'jaar gevangenisstraf of een boe te. Door deze gang van zaken moet de Waarheidscommissie het doen zonder de kroongetuige uit de apartheidsjaren. De commis sie had Botha willen ondervra gen over het werk van de Staats- veiligheidsraad die hij leidde in de jaren tachtig. Bevel Kopieerfunctie met vergrotings- en verkleiningsmogelijkheid (70%-141%). Bookscanfunctie (faxen van pagina's uit boeken/tijdschriften). Leaseprijs (36 maanden) 53,- per maand. Verkoopprijs 1.495,- (excl. BTW). business center DE ZAAK VOOR ONDERNEMERS Kom langs in: Goes, Livingstoneweg 11. Bergen op Zoom, Fruiteniersdreef 10-12. Geopend van ma t/m vr. van 08.00 uur tot 18.00 uur Bellen kan van ma. t/m vr. van 08.00 uur tot 20.00 uur, za. van 09.00 uur tot 18.00 uur Direct bestellen? www.bcon iline.nl bel0800-0403. WASHINGTON - Met de executie van de Paraguayaan Angel Francisco Breard heeft de Amerikaanse staat Virginia een uitspraak van het Internationaal Gerechtshof en een appèl van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Ma deleine Albright, genegeerd. Het VN-hof in Den Haag stelde vorige week dat het doodvon nis in strijd met het internationaal recht tot stand was geko men en gelastte uitstel. Gouverneur Gilmore van Virginia weigerde dat en liet de Paraguayaan gisterochtend met een injectie doden. Het Amerikaanse ministerie van Justitie advi seerde de executie door te laten gaan. Het ministerie vindt dat het VN-hof zich niet met de strafrechtspleging in Virginia mag bemoeien. Breard was in 1993 ter dood veroordeeld we gens de moord op zijn buurvrouw. RTR/ANP/AFP MALINDI - Een Keniaanse padvinder blaast een deuntje bij een parade ter gelegenheid van het feit dat de Portugese ontdekkingsreiziger Vasco da Gama vijfhonderd jaar geleden tij dens zijn tocht langs de Afrikaanse oostkust op weg naar India de Keniaanse stad Malindi aan deed. De herdenking van Da Gama's tocht speelt ook een rol op de Wereldtentoonstelling van Lissabon, die binnenkort opengaat. foto Brennan Linsley/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5