Scepsis over beloftes Rome blijft PZC Reserves bij Inspectie over zorg verpleeghuis iViTi lY/i Jorritsma neemt voorstel baan Schiphol noodgedwongen terug Coalitie eist extra Inzet voor light-rail Straf voor jonge grafschenners Brugmai Kamer hecht weinig geloof aan mooie woorden Van Mierlo Kabinet reserveert meer geld voor een soepeler ANW binnenland Parlement behoudt zich recht voor tegen deelname Italië aan EMU te stemmen Gepakt bij witwassen 1,2 miljoen Volgsysteem voor boefjes Aangifte ontucht op school Celstraf voor rechercheur Jomanda doet het rustig aan Biograaf: Colijn liet in Indië vrouwen en kinderen doden donderdag 16 april 1998 Jdoor Maurice Wilbrink ^DEN HAAG - Het is twee weken ijvoor de finale beslissing welke gEU-landen worden toegelaten L- tot de monetaire unie nog altijd onzeker of Nederland de toetre ding van Italië zal accepteren. Minister Zalm van Financiën '"houdt er nog alti j d rekening mee "idat Nederland tegen stemt. De WD riep het kabinet giste ren opnieuw op tegen de opna me van Italië in de monetaire Kabinet schrapt bescherming titel makelaar DEN HAAG - De titel ma kelaar is, als het aan het kabinet ligt, niet langer beschermd. Ook hoeven makelaars geen eed meer af te leggen. In plaats daarvan komt een certificeringsregeling en een onafhankelijke ge schillencommissie. die door de markt zelf met de consumentenorganisaties moeten worden opgezet. De ministers Sorgdrager (Justitie) en Wijers (Eco nomische Zaken) hebben hun voorstel gisteren naar de Tweede Kamer ge stuurd. De stap past in de lijn om meer aan de markt zelf over te laten. Volgens het kabinet biedt de huidige titelbescher- ming geen garantie voor goed werk, omdat er slechts een eenmalige toets op deskundigheid is. In een certificeringrege ling, die de branche op kan zetten, wordt regel matig op kwaliteit en des kundigheid getest. De NVM reageert weinig enthousiast op de kabi netsplannen. „Het simpel opheffen van de beëdiging komt de consument niet zonder meer ten goede", aldus een woordvoerder van de makelaarsvereni ging. ANP unie te stemmen, als er in dat land onvoldoende politieke steun is voor verdergaande sa nering van de overheidsfinanci ën. Het kabinet wacht nu op het pakket maatregelen, dat de re- gering-Prodi heeft beloofd. D e Italiaanse regering zal de ko- mende dagen met een meerja- renbegroting komen, die het Italiaanse financieringstekort terugbrengt tot 1% van het bru to nationaal produkt in 2001. Nederland is het enige land in de EU dat als voorwaarde stelt voor de Italiaanse toetreding, dat dit pakket ook in het Itali aanse parlement voldoende wordt ondersteund. Aanvallen WD-leider Bolkestein moest zich gisteren verweren tegen aanvallen van PvdA en D66 dat hij zich in het buitenland te ac tief had betoond in het pleiten voor harde toelatingscriteria. PvdA-fractievoorzitter Walla ge zei dat Bolkestein zo de in druk heeft gewekt dat de Neder landse regering het niet alleen af kon. De WD-leider vindt dat 'een bekrompen opvatting over het Kamerlidmaatschap'. „Wat hebt gedaan voor de hardheid van de Europese munt", zo vroeg hij aan Wallage. De liberale leider diende ook een motie in waarin hij steun uitspreekt voor de benoeming van de Nederlander Duisenberg als president van de Europese Centrale Bank. Bolkestein wil met de motie een signaal afge ven aan Frankrijk dat het niet langer deze benoeming moet blokkeren. Premier Kok raadde de motie af. Hij vreest dat deze alleen maar een negatieve in vloed heeft op de Franse opstel ling. Bolkestein kreeg geen steun voor zijn motie en verweet de andere partijen 'slappe knie- Oppositiepartij GroenLinks vindt dat de Europese Unie nog niet klaar is voor één munt. Fractieleider Rosenmöller zei dat Europa eerst tot meer ge meenschappelijk sociaal en eco logisch beleid zal moeten ko men. Met uitzondering van het CDA waren alle oppositiepar tijen tegen de manier waarop de Economische en Monetaire Unie nu van start gaat. GPD zie ook pagina 5 Premier Kok en minister van financiën Zalm betreden opgewekt de zaal voor het kamerdebat over de EMU. foto Toussa i nt KI u ite rs/AN P door Dineke van der Burg DEN HAAG - De regeringsfracties vinden dat er in een komende kabinetsperiode veel meer aandacht moet komen voor de ontwikkeling van light-rail, de tram- en metroverbindingen tussen de grote ste den. Volgens de regeringsfracties heeft minister Jorritsma van Verkeer en Water staat de ontwikkeling van deze verbin dingen te traag ter hand genomen. Ook zijn de paarse fracties het niet eens met'de aanbeveling van een commissie, bestaande uit vier gerenommeerde plan bureaus, die onlangs berichtte dat de ont wikkeling van light-rail niet rendabel kan worden. Deze commissie ontraadde een volgend kabinet tot aanleg over te gaan. Uit de berekeningen zou blijken dat het vervoerssysteem tussen de verstedelijkte gebieden in het westen van het land erg duur zou worden, terwijl de file-omvang gelijk zou blijven.D66-minister Wijers, die het zogenoemde ICES-rapport pre senteerde, zei op basis hiervan dat de ont wikkeling van light-rail 'geen prioriteit' hoeft te krijgen. WD-woordvoerder J.D. Blaauw bestempelt deze opmerking als een 'uitglijder' van de minister. Net als de andere twee regeringsfracties, was ook de WD 'verbaasd' over de ICES- benadering. PvdA en D66 menen even eens dat dit vervoerssysteem noodzake lijk is om het autoverkeer terug te dringen en ook zij maken zich zorgen over de 'zeer trage voortgang van de ontwikkeling van light-rail'. D66-woordvoerder Van 't Riet zegt dat Jorritsma dit onderwerp 'ge woonweg niet heeft aangepakt'. Volgens PvdA-woordvoerder Van Heemst heeft de bewindsvrouw slechts 'mondjesmaat' dit vervoer in onderzoek laten nemen. Bij het ministerie van Verkeer en Water staat zijn zes plannen voor een light-rail- project in de Randstad ingediend. GPD AMSTERDAM - Twee mannen, uit Frankrijk en Colombia, zijn gisterochtend aangehouden op het centraal station in Amsterdam op verdenking van het witwassen van 1,2 miljoen gulden. Het geld is vermoedelijk afkomstig van de handel in verdovende middelen. Rechercheurs van het landelijk rechercheteam (LRT) hielden, in samenwerking met de spoorwegpolitie, het tweetal aan toen zij bij het grenswisselkantoor (GWK) Nederlandse gul dens en Engelse ponden omwisselden in ongeveer 600.000 Amerikaanse dollars. Het LRT begon het witwasonderzoek na meldingen van het wisselkantoor. Daar was sinds augustus voor ruim acht mil joen gulden gewisseld. ANP ROTTERDAM - De politie, Justitie en de Raad voor de Kin derbescherming gaan hun gegevens over jonge criminelen koppelen via een computer. Met het nieuwe 'volgsysteem' krijgen agenten, medewerkers van Justitie en de Kinderbe scherming in een oogopslag te zien hoe vaak en wanneer een jongere eerder is ontspoord. Het systeem is gisteren in Rotterdam gepresenteerd. De be doeling is dat ook elders in Nederland de jongeren beter in kaart worden gebracht. Het Cliëntvolgsysteem (CVS) geldt voor jongeren tot achttien jaar. De gegevens omvatten wets overtredingen, veroordelingen, maar ook opvoedingsproble men, schoolverzuim en ondertoezichtstellingen. ANP AMSTERDAM - Drie oud-leerlingen van de Vrije Scholenge meenschap Geert Groote in Amsterdam-Zuid hebben vorige week aangifte gedaan van seksuele mishandeling door een docent. De jongens zeggen in 1989 door de leerkracht te zijn misbruikt. De ontucht met de jongens kwam bijna 10 jaar geleden aan het licht. De school besloot na een intern onderzoek de leer kracht te ontslaan. De directie deed echter geen aangifte bij de politie. Drie maanden geleden besloten de jongens alsnog aangifte te doen. De directie van de school onthoudt zich van ieder commentaar. ANP BREDA - Wegens schending van het beroepsgeheim is een re chercheur uit Etten-Leur woensdag veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie maanden, waarvan 74 dagen voor waardelijk. De ï-esterende zestien dagen komen overeen met het vooraiTest. Het vonnis van de politierechter in Breda is conform de eis van officier van justitie. De politieman van het korps Midden- en West-Brabant speel de in 1995 en 1996 vertrouwelijke informatie uit politieregis ters door aan het detectivebureau CIO uit Breda. De recher cheur is geschorst en wordt vrijwel zeker ontslagen. De agent had een blanco strafblad en werkt 35 jaar bij de politie. ANP TIEL - Jomanda heeft haar 'healings' in Tiel tijdelijk ge staakt. Het medium heeft 'een sein van boven' gekregen dat ze het even rustig aan moet doen. „En daar moet ik naar luiste ren." De berichten dat Jomanda stopt omdat ze ziek en overver moeid zou zijn, doet de'Lady of the Light'af als 'je reinste kol der'. Volgens het sein dat Jomanda van de 'goddelijke wereld' heeft gekregen, moet ze het even rustig aan doen, omdat er grote ontwikkelingen voor haar op komst zijn. „Dus wacht ik even af." Zondag hield ze haar laatste 'healing'. Ze weet nog niet wanneer ze haar bij eenkomsten kan hei-vatten. „Op 5 mei ben ik jarig. Misschien dat ik tegen die tijd meer weet." GPD Systematische controle op wat een patiënt eet en drinkt ontbreekt van onze redactie binnenland DEN HAAG - Verpleeghuizen moeten meer aandacht schen ken aan toediening van vocht en voeding aan patiënten. In veel instellingen bestaan nauwelijks vaste richtlijnen en ontbreken systematische controles op de hoeveelheid eten en drinken die een patiënt dagelijks werkelijk (binnenkrijgt. Hierdoor kan de voedingssituatie van patiënten onnodig verslechteren. Dat stelt de Inspectie voor de Gezondheidszorg na een repre sentatief onderzoek onder 29 van de 328 verpleeghuizen in Nederland. Het rapport is giste ren gepresenteerd. Aanleiding voor de inventarisatie is de zorg die de inspectie al jaren heeft over de basiszorg in verpleeg huizen, niet alleen over de vocht- en voedselvoorziening, maar ook over de incontinentie- zorg. Ook de publiciteit vorig jaar rond het onthouden van voedsel en vocht bij doodzieke patiën ten (versterving), onder meer in de Groningse instelling 't Blauwbörgje, was reden de situ atie snel te onderzoeken. Uit het onderzoek blijkt dat op de meeste verpleegaf delingen geen of onduidelijke richtlijnen zijn voor situaties waarin patiënten slecht drinken of eten. Zo is me dewerkers ni et duidelijk in welk stadium zij een arts moeten in schakelen en wanneer zij tot kunstmatige voeding moeten overgaan. Voor dit specifieke probleem wordt dit jaar nader onderzoek verricht. Voedingsproblemen kunnen ontstaan doordat de service van het verpleeghuis niet aansluit op de behoeftes van de patiën ten. De tijdstippen van maaltij den stemmen niet overeen met het dagritme, tussen ontbijt en lunch zit te weinig tijd en tussen lunch en diner te veel en er is on voldoende variatie in het voed selaanbod. Wat betreft toilet gang zijn er vaste toiletronden en zijn er te weinig toiletten, waardoor de wachttijden lang zijn. Te vaak wordt teruggegre pen op incontinentiemateriaal. De inspectie vindt dat voor ie dere bewoner een individueel zorgplan moet komen waarin de eigen behoeftes zijn vastgelegd. De knelpunten worden voor een groot deel veroorzaakt door te kort aan personeel en organisa torische beperkingen (dienst roosters). ANP Defensie wil langer contract DEN HAAG - Staatsse- cretaris Meijling van De fensie wil beroepsmilitai ren voor bepaalde tijd (BBT-ers) een langer con tract aanbieden. Zij tekenen nu in principe voor 2,5 jaar, maar de staatssecretaris wil dat voor de landmacht tot 4,5 jaar verlengen. Meijling zei gisteren in een overleg met de Tweede Kamer te verwachten dat een langere contractsduur meer jongeren over de streep trekt om voor een baan bij Defensie te kie zen. ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Hendrik Co- lijn, tussen 1910 en 1940 meer maals minister en premier èn de onbetwiste leider van het gere formeerde volksdeel, was in Ne- derlands-Indië verantwoorde lijk voor de moord op negen vrouwen en drie kinderen. Tijdens zijn militaire loopbaan in Nederlands-Indië tussen 1895 en 1904, waarbij Colijn de vertrouweling was van gouver neur Van Heutsz, liet hij 'negen vrouwen en drie kinderen, die genade vroegen, op een hoop zetten(...) en doodschieten'. Dat blijkt uit een briefwisseling van Colijn met zijn vrouw Helena. Dit wordt onthuld in de gisteren verschenen biografie van Colijn van de hand van de VU-histori- cus Herman Langeveld. Colijn schreef in een brief aan zijn vrouw: „Het was onaangenaam werk, maar 't kon niet anders." De terechtstelling gebeurde tij dens de Atjeh-oorlog begin deze eeuw, waarbij de inlandse be volking, die voor haar vrijheid streed, genadeloos werd bestre den. GPD BLEIJERHEIDE - Duitse jongetjes van tien jaar zijn bezig met het herstel van vernielingen op de begraafplaats bij het centrum van Bleij- erheide bij Heerlen. Vorige week vernielden ze daar een aantal graven. Ze werden door hun ouders aangegeven. Gisteren meldden de jon gens zich om mee te helpen bij de reparatie. De ouders draaien voor de kosten op. foto ANP (Advertentie) Gratis geïntegreerde Pelgrim vaatwasser t.w.v. 1.500,-'' bij aankoop van <2# een complete keuken cia. KEUKENS Adressen vindt u in de Gouden Gids 5. Actie geldt t/m 26 opril 1998 Of do helft van de waarde in contui van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Jorritsma van Ver keer en Waterstaat heeft de Tweede Kamer gisteren om uitstel gevraagd van de behan deling van het wetsvoorstel over de versnel de aanleg van een vijfde start- en landings baan van Schiphol. Door het uitstel zal over het wetsvoorstel pas na de zomer worden gestemd. Jorritsma werd tot de manoeuvre gedwon gen omdat er momenteel geen meerderheid voor versnelling Van de procedure is. De tijdwinst van vijf maanden, die het kabinet wilde boeken, is met het uitstel verloren ge gaan. Als de wet wordt aanvaard zal deze hooguit verdere vertragingen voorkomen. Jorritsma meent dat het uitstel nodig is om de vele vragen van de Kamerleden, met na me over onteigening, te beantwoorden. Het kabinet wil met de noodwet bereiken dat de vijfde baan uiterlijk in het jaar 2003 in gebruik kan worden genomenD eze baan zou de geluidhinder rond de luchthaven verminderen. WD-Kamerlid Te Veldhuis wil redden wat er te redden valt aan het wetsvoorstel. Vol gens hem kan ten minste een deel van het wetsvoorstel nog voor de zomer worden aanvaard. Het meest omstreden hoofdstuk, over de onteigening, kan er wat hem betreft desnoods worden uitgehaald. Met de split sing van het wetsvoorstel hoopt de liberaal te bereiken dat een Kamermeerderheid van CDA D66 en WD de aanleg van een vijfde baan alsnog bespoedigt. D66-Kamerlid Van 't Riet is niet ongelukkig met het uitstel van de behandeling van het voorstel. „Van uit stel komt afstel. De wet zal geruisloos van de agenda verdwijnen", voorspelt ze. Minister Jorritsma werd gisteren onaange naam verrast door D66. Die partij nam gis teren alsnog afstand van het kabinetsbe sluit om Schiphol jaarlijks 20.000 vluchten extra toe te staan. De democraten vinden dat Schiphol zich dit jaar tot de reeds goed gekeurde 360.000 vluchten moet beperken. Pas als de groei van de luchtvaart binnen milieugrenzen wettelijk goed is geregeld wil D66 instemmen met 100.000 extra vluchten in de periode tot het jaar 2003. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat) uitte onverholen kritiek op D66-Kamerlid Van 't Riet. „Zo kunnen wij niet bestuurlijk omgaan niet derden. Ik ga er altijd vanuit dat. wij verder kunnen werken aan ons be sluit, tenzij de Kamer duidelijk maakt dat het anders moet. Ik zet toch niet voor niets mijn ambtenaren aan het werk", bromde de minister. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - De Tweede Kamer is er niet van overtuigd dat de gebrekkige ondersteuning van Nederlandse gevangenen in het buitenland uitsluitend is toe te schrijven aan incidenten. De paarse fracties plus het CDA vinden dat minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken serieus werk moet maken van een struc turele oplossing voor het bij staan van het snel groeiend aan tal Nederlandse gevangenen in het verre buitenland. Dat bleek gisteren tijdens een hoorzitting van de Tweede Ka mer met vijf organisaties die zich het lot van Nederlandse ge detineerden in het buitenland aantrekken. In een recente brief aan de Ka mer schreef Van Mierlo dat zijn departement enigszins is over vallen door de explosieve toena me. Momenteel zitten zestien honderd Nederlanders buiten onze landsgrenzen vast. Van Mierlo overweegt de instel ling van een soort vliegende on dersteuningsbrigade, het ver sterken van enkele ambassades en het opzetten van een speciaal fonds om armlastige gevange nen in hun eerste levensbehoef ten te kunnen voorzien. WD en CDA uitten kritiek op het beeld dat de minister in zijn brief over de inspanningen van zijn ministerie probeerde te schetsen. De liberaal Blaauw vond dat de bewindsman de ge brekkige organisatie bij de on dersteuning van Nederlandse gevangenen in met name landen buiten West-Europa probeert te maskeren. Het CDA-Kamerlid Bremmer constateerde dat 'er iets structureel verkeerd zit' bij de begeleiding. ANP door Hans van Soest DEN HAAG - Het kabinet heeft meer geld toegezegdvoor een verdere versoepeling van de Al gemene Nabestaandenwet (ANW). Voormalige AWW-ge- rechtigden mogen, afhankelijk van hun inkomen, meer bijver dienen zonder dat er op hun ANW-uitkering wordt gekort. Daarnaast wordt de bodemuit- kering die zij mogen houden, opgetrokken van 30 procent van het netto minimumloon naar 30 procent van het bruto mini mumloon. Dit scheelt hen maandelijks meer dan honderd gulden. De veranderingen gel den met terugwerkende kracht tot 1 januari dit jaar. De extra versoepelingen kosten 150 miljoen gulden, aflopend over een periode van vijftien jaar. Staatssecretaris De Grave zag op korte termijn geen ande re oplossing dan dit te betalen uit het overschot op het budget voor de sociale zekerheid. Ei genlijk was dit geld bedoeld voor het tekort in de gezond heidszorg. Het kabinet moet de komende maanden nog een op lossing zoeken om de rijksbe groting sluitend te houden. Dinsdag schaarden de rege ringspartijen zich tijdens het debat over de ANW onverwacht achter enkele verdergaande versoepelingen die de oppositie voorstelde. De Grave schortte het debat op om te kij ken hoe hij die moest betalen. Om de terugval in inkomen van oud-AWW'ers op te vangen, kwamen de coalitiepartijen PvdA D66 en VVD in september vorig j aar met een eerste versoe peling van de wet. De getroffen groep mocht ongeacht het inko men of geboortedatum in ieder geval een bedrag houden van 30 procent van het netto mini mumloon. Dit bedrag is nu ver hoogd. Daarnaast is de ANW in tegen stelling tot cle vroegere AWW af hankelijk van het inkomen. In het oorspronkelijke wetsvoor stel mochten oud-AWW'ers 50 procent van het bruto mini mumloon en eenderde van wat zij meer verdienden uit arbeid houden, zonder dat er werd ge kort op de ANW. Dit percentage- wordt nu 70 procent. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 3