Tholen bekijkt aanvragen stallen Tien jaar techniek om de geest tot rust te brengen Leerlingen beginnen met opknapbeurt Bloemenlaan Pas onthuld beeld Oedelande vernield Scheldeoord wil uitbreiding recreatie ondanks stank uien Meikermismarkt Zeemanshuis krijgt over enkele maanden een nieuwe dominee Fusie waterschappen bespaart 2,5 miljoen aan personeelskosten zeeland donderdag 16 april 1998 s 18 Milieuvergunningen varkensmesters in behandeling na uitspraak Raad van State doorMarten de Jongh OUDELANDE - Onverlaten hebben het nieuwe kunstwerk van Oudelande flink beschadigd. Eén van de twee hengsels van het onlangs onthulde kunstwerk 'de dorpspomp' is met brute kracht afgebro ken. De gemeente Borsele heeft bij de po litie aangifte gedaan. De schade bedraagt ongeveer duizend gulden. De gemeente Iaat het kunstwerk herstellen. Beleids ambtenaar cultuur en sport R. Knuit: „We zwichten niet voor dit soort fratsen." Het kunstwerk van de hand van de Bors- selse kunstenaar Hans de Win is het acht ste in de beeldende kunstenroute van Bor sele. Het werd in de nacht van zaterdag op zondag beschadigd. Of het gaat om een actie van vandalen of van kunsthaters, Knuit kan er alleen maar naar gissen. „Het is in elk geval met bruut geweld ge beurd. Dat hengsel zat vast met een tien millimeter dikke bout." Hoewel de gemeente zich niet kan verze keren tegen dergelijke vernielingen wordt het kunstwerk zo snel mogelijk gerepa reerd. Volgens Knuit is het de eerste keer dat Borsele te maken heeft met kunstver nielers. „Er is destijds wel sprake geweest van enige aversie tegen het kunstwerk voor Nisse maar dat had een heel andere achtergrond." De gemeente gaat onverstoorbaar verder met de route voor beeldende kunst. Op termijn moeten alle vijftien dorpen van een kunstwerk zijn voorzien. Als negende kern is binnenkort Ellewoutsdijk aan de beurt. door René Schrier BAARLAND - Het kwam alle maal een beetje vreemd over, woensdagmorgen op een hoor zitting van Gedeputeerde Sta ten. Aan de ene kant klaagde de exploitant van Recreatiepark Scheldeoord te Baarland over stank van zijn buurman, het ui- enverwerkende bedrijf SVZ. Aan de andere kant wil hij de oppervlakte van het recreatie terrein groter maken en tevens op de Westerscheldedijk een pa viljoen neerzetten. Recreatieondernemer P. Northolt heeft al een jarenlange juridische strijd met het uienbe- drijf achter de rug en zich ken nelijk neergelegd bij de huidige stand van zaken. Op de hoorzit ting gaf hij aan dat het bedrijf vroeger rechtstreeks in de Wes- terschelde loosde, maar dat na herhaaldelijk klagen de ge meente wat strenger is gaan controleren. Northolt, gesteund door de ge meente, heeft nu echter nieuwe tegenstanders tegenover zich. Dat zijn de provinciale planolo gische commissie, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de ei genaar van een recreatiehuisje op Scheldeoord. Die zijn tegen de uitbreiding van het terrein, tegen de bouw van een recrea tiepaviljoen en een container voor een reddingboot. De raads man van Northolt, K. J. F. Buk- holczer, rekende voor dat het allemaal wel meevalt met de uitbreiding, in ieder geval als het om aantallen woningen gaat. Want er komen wel 120 nieuwe huizen op een nieuw ter rein dat grenst aan het bestaan de complex, maar er worden er ook 89 afgebroken. Dus per sal do valt het volgens hem wel mee Natuur Northolt voegde er aan toe dat het bedrijf zich richt op natuur- en rustzoekers die niet uit zijn op het verstoren van natuur en milieu. Daarop reageerde G. de Krogt van de ZMF met de vast stelling dat mensen die zich in de natuur begeven niet zelden onbewust toch schade aanrich ten. Overigens is de ZMF het roerend eens met de kritiek die de provinciale planologische commissie op het plan heeft. Het paviljoen op de dijk moet mobiel worden, aldus Bukholc- zer, zodat het in geval van nood snel verwijderd is. Northolt vul- de aan dat het paviljoen ook de functie van informatiecentrum over de Zak van Zuid-Beveland en de Westerschelde moet krij gen. Ook daarwas De Krogt niet gerust op. Een toename van de recreatie onderaan de Wester scheldedijk is een bedreiging van de nabij gelegen waarde volle slikken en schorren, gaf ze aan. Relevant Northolt uitte nog kritiek aan het adres van de commissie door op te merken dat er geen gesprek met hem was geweest en dat er ook geen onderzoek naar de plaatselijke situatie was ge weest. Gedeputeerde J. G. van Zwieten wees die kritiek van de hand. Als er relevante informa tie is, moet die in de bestem mingsplanbeschrijving van de gemeente staan, gaf hij aan. Het college van GS neemt over een zestal weken een beslissing over de plannen van het recrea tiecentrum. BROUWERSHAVEN I Wandeltocht - De Brouwse Ro de Kruis-afdeling houdt zater dag 2 5 april wandeltochten over 8 en 15 kilometer. Dit initiatief is onderdeel van de wereldwijde Rode Kruiscampagne tegen kinderarbeid en het gebruiken van kinderen als soldaat. Daar om wordt deelnemende basis scholen gevraagd om een span doek of een banier te maken, Vertrekpunt is café 't Seepaerd- je aan de Markt in Brouwersha ven. De wandelaars moeten zich hier om 13.15 uur melden. WESTENSCHOUWEN Wandeltochten - De Lions Club Schouwen-Duiveland houdt zaterdag 16 mei wandeltochten door de natuur bij Westen- schouwen. De af te leggen rou tes zijn 8, 15 of 25 kilometer lang. Startpunt voor alle wan deltochten is Paviljoen De Ro tonde, aan het einde van de Kraayensteinweg in Burgh- Haamstedè. De starttijden vari eren, afhankelijk van de te wan delen afstand. Inschrijven kan vanaf 09.30 uur bij de start. foto Willem Mieras door Jean-Lou de Gucht STEKENE - De Internationale Meikermismarkt Koewacht heeft het publiek dit jaar heel wat te bieden. Dat betoogde voorzitter P. Apers woensdag avond bij de bekendmaking van het programma in het gemeen tehuis van het Belgische Steke- ne, de gastgemeente van dit jaar. De toeristisch/ recreatieve grensoverschrijdende markt wordt traditiegetrouw de eerste zondag van de maand mei in Koewacht gehouden. Op 3 mei staan er een kleine 200 kramen op zowel Nederlands als aan grenzend Belgisch grondgebied. Het wordt een handelsmarkt waar voor de koopman nog iets te verdienen moet vallen en ge let op de geboden kwaliteit is het volgens de organisatie een markt die zichzelf verkoopt. Grote publiekstrekker op de markt, het eerste grote open luchtevenement in de regio in het voorjaar, is de verkoop van planten en bloemen. Attracties zijn onder meer oldtimer-trac toren, een kleindierenshow en een standwerkersconcours. Nieuw is de voorronde van het Nederlands kampioenschap su persjoelen. Er wordt gespeeld op een supergrote sjoelbak met een lengte van 5 meter. De offici ële opening van de 15e editie van de Internationale Meiker mismarkt Koewacht is 3 mei om 10.30 uur en wordt verricht door mevrouw M. Smet, minister van Arbeid van de Federale Belgi sche regering. door Marten de Jongh SINT-MAARTENSDIJK - Tho len neemt de zeven aanvragen voor milieuvergunningen van intensieve varkenshouderijen in behandeling. Met die beslis sing geeft het dagelijks gemeen tebestuur gevolg aan een uit spraak van de Raad van State. Tot voor kort weigerden burge meester en wethouders de aan vragen in behandeling te nemen omdat provinciale regels zou den voorschrijven dat voor der gelijke grote varkenshouderijen zogeheten milieu-effectrappor tages (nier) nodig zijn. De Raad van State schorste eind maart het besluit van Tholen de aanvragen te weigeren. De ge meente kreeg een paar weken de tijd alsnog een beslissing te ne men over de zeven aanvragen. Het rechtscollege betwist de rechtsgeldigheid van de provin ciale verordening die een MER voorschrijft voor varkenshou derijen met meer dan duizend mestvarkens. Het ontbreken van de effectrapportages was destijds voor Tholen reden de aanvraag voor zeven mesterij- en, samen goed voor honderd duizend vleesvarkens, niet in behandeling te nemen. Voor het voorschrijven van een MER zijn volgens de Raad van State slechts twee criteria van belang. Er moet sprake zijn van een verontreinigd gebied of van een gebied met een uitzonderlij ke natuurwaarde. In Tholen zou aan geen van die twee criteria worden voldaan. Dat de ge meente de aanvragen nu wel in behandeling neemt, betekent niet dat de varkenshouders hun doel al hebben bereikt. Het is zeer wel denkbaar dat de pro vincie bezwaar aantekent tegen het feit dat de gemeente nu voorbij gaat aan de milieu-ef fectrapportages. Bestemmingsplan Weten de varkenshouders die hindernis te passeren en krijgen zij de felbegeerde milieuver gunning in handen dan kunnen zij nog geen stallen gaan bou wen. Daarvoor hebben zij na- melij k ook een bouwvergunning nodig. Een vergunning die Tho len onmogelijk kan verlenen zo lang de gemeente een nieuw bestemmingsplan voor het ves- tigingsgebied in voorbereiding heeft. Gedurende de voorberei dingen mogen in het gebied geen ontwikkelingen plaatsvinden. Het toekomstige bestemmings plan zal naar verwachting nau welijks mogelijkheden bieden voor het vestigen van grote var- kensmesterijen. De diverse pro cedures kunnen nog geruime tijd gaan duren. door Marten de Jongh 's-HEER ABTSKERKE - Zelfverwerkelijking, groei van innerlijk geluk en verrui ming van het menselijk be wustzijn; termen uit de wereld van de transcedente medita tie. De 44-jarige TM-leraar Wim Kooy uit 's-Hecr Abts- kerke kent ze als geen ander. Zijn meditatiecentrum be staat tien jaar. Een periode waarin hij veel Zeeuwen leer de tot rust en ontspanning te komen. Dat hij daarmee geld verdient, zou zijn idealisme niet in de weg staan. „Als mensen wat meer stilte en rust in zichzelf zoeken, kunnen we tot een betere wereld komen. Daar gaat het om." Het TM-centrum bevindt zich op een bovenverdieping van een fraai woonhuis in 's-Heer Abtskerke. Op een toontafel liggen boeken over transcen dente meditatie. In een hoek staat een vitrine met daarin kruiden, thee, gezonde koffie, massage-olie, shampoo en zeep. Verantwoorde produc ten voor hen die in zichzelf willen afdalen. Aan de muur hangt een poster met daarop de tekst: 'Maharishi's wereld bestuur door de natuurwet'. Het is de bebaarde maharishi uit India die de eeuwenoude leer van de transcedentie meditatie bekendheid gaf in het westen. Kooy respecteert hem vanwege zijn wijsheid maar van kritiekloze aanbid ding is geen sprake. „Als je in een auto rijdt hoef je nog geen volgeling te zijn van de ver brandingsmotor. TM staat los van religie of levensovertui ging. Het is gewoon een tech niek om de geest tot rust te brengen. Je hoeft er niet in te geloven om het te laten wer ken. Er zijn geen leefregels aan verbonden." Diepe rust In een basiscursus leren deel nemers in zeven bijeenkom sten hoe zij zonder moeite of concentratie tot zeer diepe rust en ontspanning kunnen komen. Na afloop moeten de cursisten in staat zijn geheel zelfstandig twee maal per dag twintig minuten te mediteren. Iedereen zou daar baat bij kunnen hebben. Maar het zijn volgens Kooy de mensen met de volgeplande agenda's die het effect het beste merken. „Omdat er innerlijk meer rust komt zal het lijken alsof die agenda's minder vol zijn.". Toen Kooy tien jaar geleden begon, was de belangstelling overweldigend. Hij rekende op vijfentwintig mensen bij de eerste bijeenkomst. Meer dan honderd kwamen er opdagen. In de loop der jaren was de belangstelling voor transcen dente meditatie aan schom melingen onderhevig. Tegenwoordig is het aantal geïnteresseerden redelijk sta biel. Al is de concurrentie toe genomen. „Tien jaar terug konden de mensen kiezen tus- sen Yoga en TM. Nu is er een heel scala aan activiteiten waaruit een keus te maken valt." Het zijn wervende folders waarmee Kooy zijn specialis me aanprijst. Het laten draai en van het centrum is zijn hoofdberoep. Het moet in komsten opleveren. De com merciële aspecten staan zijn idealisme echter absoluut niet in de weg, zegt hij„Als je echt op geld uit bent. moet je wat anders gaan doen. Trouwens, wat is er verkeerd aan geld verdienen? Dat taboe moet een keer worden doorbro ken." Kooy hoopt dat transce dente meditatie ooit een plaats krijgt in de bedrijfsge zondheidszorg en de zieken fondsen. Bijvoorbeeld als een wapen tegen stress op de werkplek. „Het moet als pre ventie worden gezien. Daar kan Nederland miljoenen, zo niet miljarden mee besparen." Wim Kooy: „Als mensen wat meer stilte en rust in zichzelf zoeken, kunnen we tot een betere wereld komen. foto Willem Mieras door Edith Ramakers VLISSINGEN - In een grote shovel haalden vier kinderen van de Vlissingse basisscholen Het Vlot en de Sint Jozefschool gisteren de eerste straatklinkers uit de Bloemenlaan weg. De re constructie van de Bloemenlaan maakt onderdeel uit van de op knapbeurt van het Middenge bied. De Bloemenlaan moet weer een rustige laan in een woonbuurt worden. Meer dan vijfhonderd kinderen uit het Middengebied waren ge tuige van de openingshande ling. Voor de kinderen van Het Vlot was het dubbel, feest. Ook hun schoolplein wordt bij de re novatie betrokken. Berbel, Ayesta en Kristine van groep 7 zijn er blij mee. „We krijgen veel meer tegels. Gras is wel fijn, maar we stonden daar wel vaak in de blubber." Directeur Sam Gideonse vult aan dat er speelplekken komen met veilige toestellen. Het speelterrein moet buiten schooltijd toegankelijker wor den voor de jeugd van het Mid dengebied. „De zware beplan ting maakt plaats voor lage hekjes. Het terrein moet open heid uitstralen." Over ongeveer zeven weken is de eerste fase van de herinrich ting van de Madelievenstraat richting Singel afgerond. Een aantal rioleringen zal tegelij kertijd worden vernieuwd. Daarna wordt het andere ge deelte van de Bloemenlaan rich ting President Rooseveltlaan aangepakt. Bas Schrikenberg van de sectie nieuwe werken van de gemeente Vlissingen hoopt de volledige reconstructie voor de bouwvakvakantie te hebben afgerond. De komende maanden zullen bewoners van de Bloemenlaan overlast hebben van de werk zaamheden en zal het door gaande verkeer worden omge leid. Sluiproute De gemeente noemt het onwen selijk dat veel automobilisten de Bloemenlaan als sluiproute gebruiken. Daarvoor zou de weg niet geschikt zijn. Ongeveer twee jaar geleden werd de bus uit de Bloemenlaan gehaald. Nu zal door enkele verkeersrem- mende maatregelen de ver keersdrukte verder terugge bracht moeten worden. „We zullen nostalgische materialen gebruiken om het laantjes-ef fect terug te krijgen. Ook de trottoirs worden verbreed." door Harmen van der Werf VLISSINGEN - Het Zeemans huis in Vlissingen-Oost ver wacht binnen enkele maanden een nieuwe Anglicaanse domi nee te hebben. Sinds vorig jaar zit The Mis sions to Seamen zonder domi nee na het vertrek van voorgan ger Victor Story, die in conflict kwam met de ondertussen ook teruggetreden manager Jim Holloway, Wie naar Vlissingen komt, is nog onbekend. In mei zijn er sollici tatiegesprekken met twee kan didaten. Dat gebeurt in Londen door het hoofdkantoor van The Missions. Voorzitter Bert Beer man van het Vlissingse Zee manshuis heeft goede hoop dat er een juiste kandidaat tussen zit. „Al is het vreselijk moeilijk een geschikte dominee te vin den, iemand die ook goed met zeelui kan opschieten. Wij heb ben eerder iemand op bezoek gehad. Die was erg jong en hij wilde liever verder weg." Opzegtermijn Als er een nieuwe dominee is, zal het volgens Beerman nog drie tot zes maanden duren voor hij kan aantreden. „Ook dominees hebben een opzegtermijn." Het Zeemanshuis draait onder wijl gewoon door, alleen op vrij willigers. Beerman: „Zij zetten zich voor de volle honderd pro cent in. door Gonny van Gremberghe TERNEUZEN - Het nieuwe wa terschap Zeeuws-Vlaanderen kan zijn taken naar behoren vervullen met 152 personeelsle den. Ten opzichte van de huidi ge personeelsbezetting bij de drie schappen in de regio bete kent dit een vermindering van het aantal formatieplaatsen met 27. Financieel levert de personeels reductie het fusieschap een be sparing op aan personeelslasten van 2,5 miljoen gulden op jaar basis. Hetgeen beduidend meel is dan de adviseur van de Zeeuws-Vlaamse fusieschap pen Vb-Accountants in eerste instantie berekend had. Overigens kan de omschakeling naar het nieuwe ambtelijke ap paraat zonder veel personele problemen geschieden. De schappen hebben het voorbije jaar 8,8 vacante formatieplaat sen niet ingevuld. Daarnaast hebben 27 oudere medewerkers te kennen gegeven gebruik te willen maken van de afvloei ingsregeling die in het Sociaal Statuut van de fusieschappen is opgenomen. De integratie van de drie ambtelijke organisaties tot één nieuwe kan gebeuren zonder dat er gedwongen ont slagen moeten vallen. Het algemeen bestuur van hel waterschap De Drie Ambachten spreekt zich woensdag 22 april uit over het formatieplan vooi het nieuwe schap. Daarnaast komt in de vergadering in Axel het uitbestedingsbeleid in de toekomst aan de orde. Verschil lende commissies hebben zich de voorbije maanden geboden over de mogelijkheden en on mogelijkheden op het gebied van uitbesteden. De adviezen van de commissies worden vol gend week voorgelegd aan de al gemene vergadering. Voor zover het gaat om onderhoudstaken in het buitengebied menen de des kundigen van de schappen dat met de vier Atlaskranen en df vier tractoren die de schappen tot hun beschikking hebben alle belangrijke werkzaamheden kunnen worden uitgevoerd. Zaak is alleen om de inzet van dt machines in heel Zeeuws- Vlaanderen zorgvuldig te plan nen. Voor administratieve zaken wordt geadviseerd om tegen het jaar 2000 alle heffingen eji aan slagen te verwerken op één aanslagbiljet. Daarbij moet in gezetenen wel de mogelijkheid geboden worden om gespreid te betalen. Of de afhandeling var de aanslagen in eigen beheer moet worden gedaan, moet no| nader worden onderzocht. Miriam, Lisa, Christian en Rody (van links naar rechts) van de basisscholen Het Vlot en de Sint Jozef school helpen de aannemer bij de wegwerkzaamheden aan de Vlissingse Bloemenlaan een handje. foto Ruben Oreel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 32