Opvang senioren in Scharendijke Oranjevereniging slaat de vleugels uit PZC Hak ze in mootjes, brult het plebs PZC Inspectie eist snel oplossing voor stop op thuisbevallingen Raad Middelburg kan weer integraal notulen teruglezen zeeland 17 Dorp moet volgens gemeente ouderen in Westhoek gaan huisvesten Duik in historie op exposities in Burghse Schoole Brandstichting in Goese woning Schelde draagt marineschip over Jongen in coma na val uit boom Politie bewaart nota varkenspest Drie lichtgewonden bij ongeval Truckers geven uitleg over hun werk op school mensenwerk donderdag 16 april 1998 ^idoor Herre Stegenga °]SCHAKENDIJKE - Het senio- -jjrenwoningencomplex in Scha- gjjrendijke is weer in beeld. Het dorp krijgt in de gemeentelijke Structuurvisie een 'opvang- functie' toegewezen en dat is een stap in de goede richting, al dus directeur Bh. H. van Doorne van Beter Wonen. De dorpsraad heeft er bij de woningbouwver eniging reeds op aangedrongen om bewoners van Scharendijke voorrang te geven. De belang stelling voor een plaats in het complex is voorlopig nog ge ring. De plannen voor een servicewo- ningencomplex in Scharendijke bestaan al jaren. Aanvankelijk jwilde Beter Wonen het complex aan de Dijkstraat neerzetten, waarvoor de gereformeerde kerk tegen de vlakte zou moe ten. De Samen-Op-Weg-ge- meente gooide echter roet in het eten: het gereformeerde deel van deze kerkelijke gemeente bleek nog teveel gehecht aan het godshuis. Beter Wonen moest op zoek naar een nieuwe plek en BURGH-HAAMSTEDE - Drie exposities zijn vanaf zaterdag in museum de Burghse Schoole in Burgh-Haamstede te zien en twee daarvan hebben een sterk historisch karakter. De ene toont oude schoolplaten, die vroeger aan de wanden in de klaslokalen hingen om het on derwijs aanschouwelijker te maken. Te denken valt onder meer aan platen over vader landse geschiedenis en aard rijkskunde. De andere handelt over de kroning van koningin Wilhelmina, dit jaar honderd jaar geleden. In de derde tentoonstelling staat iets heel anders centraal: hommels. Aan de hand van fo to's en teksten wordt een beeld gegeven van het leven van deze insecten. Het museumseizoen, en daarmee de drie exposities, wordt zaterdag om 10.00 um' ge opend door gemeentearchivaris Huib Uil. liet uiteindelijk, eind 1996, haar oog vallen op het nog te ontwik kelen gebied Scharendijke- West. De gemeente had in het nieuwe bestemmingsplan al ruimte gereserveerd voor zo'n veertig seniorenwoningen. Belangen 'Scharendijke-West' heeft even in de ijskast gelegen, maar kan met het verschijnen van de Structuurvisie weer op her nieuwde aandacht rekenen. In deze nota schrijft de gemeente Schouwen-Duiveland dat in de komende dertig jaar grootscha lige woningbouw zal moeten plaatsvinden in gebieden waar voldoende werk is, bijvoorbeeld Zierikzee, Bruinisse en de Kop van Schouwen. Voor de 'Kop' moet Scharendijke als op- vanglocatie fungeren. Dit is no dig omdat teveel woningbouw in dit gebied de belangen van de natuur en landbouw schaadt. Hiermee is de kans op realisatie van een servicewoningencom- plex in Scharendijke weer toe genomen, beseft Van Doorne. „Hoewel we wel een paar jaar verder zijn voordat het gebouw er staat." Er zijn nog enkele hindernissen te nemen. Zo moet de provincie zich achter de structuurvisie van Schouwen-Duiveland scharen. Los hiervan, moet er nog toestemming worden ver kregen voor de bouw van senio renwoningen. Want in het door de provincie toegekende bouw volume zit weinig rek, aldus Van Doorne. „Voor dit project in Scharendijke zal dus een uit zondering moeten worden ge maakt." Belangstelling De dorpsraad heeft inmiddels al bij de woningbouwvereniging aan de bel getrokken. Inwoners van Scharendijke moeten als eerste in aanmerking komen voor een woning, is de bood schap. „We weten dat veel men sen uit de Randstad op het vin kentouw zitten", verklaart dorpsraadlid B. Herder. De raad zal onder dorpsbewoners de be langstelling peilen voor een plekje in het complex. Voor Van Doorne zijn dit soort geluiden niet nieuw. „Ik heb gezegd: maak je geen zorgen. Iedereen die belangstelling heeft, kan ge holpen worden. Dat leert de er varing." Hij raadt geïnteres seerden aan zich bij Beter Wonen te melden, want voorals nog is er weinig belangstelling. „Er hebben zich nog geen tien mensen gemeld. Dat is voor ons geen reden om dit project voor rang te geven boven andere pro jecten De dorpsraad zal zich in de vergadering van maandag 20 april over de zaak buigen. Deze bijeenkomst begint 20.00 uur in dorpshuis De Putmeet. Verbeeldingskracht tijdens repetitie van het Oproer van Zierikzee. fotoPieterHonhoff door Herre Stegenga ZIERIKZEE - „Jaa!" Op het teken van regisseur Cees Möhlmann stormt het 'plebs' de geïmproviseerde raadszaal van Zierikzee binnen. Schout en schepenen kijken verrast op, maar voordat ze kunnen vluchten, zijn ze omsingeld en zet het volk ze letterlijk het mes op de keel. „Hak ze in mootjes, voer ze aan de var kens!", klinkt het. Woensdagavond in het multi functioneel centrum in Zierik zee. De vaste repetitie-avond van het Oproer van Zierikzee. Zo'n vijftig acteurs en actrices zijn paraat; een uitgedund ge zelschap deze keer, aldus Möhlmann. De regisseur houdt ze in het gareel, brult 'stilte!' als dat nodig is. Het is intensief, zegt hij, om een voorstelling met ruim honderd spelers te regisseren. „Maar ontzettend leuk. Iedereen is gemotiveerd en de creatieve inbreng is groot. Als ik tot stil te maan, dan is dat om het en thousiasme in te dammen. Niet de verveling." De nieuwe serie voorstellingen van het Oproer verschilt aan zienlijk van de eerste reeks die eind 1996 werd opgevoerd. Het stuk is langer, het duurt in totaal drie uur, waardoor com ponist Mar van der Veer meer muziek moet componeren en het aantal spelers is uitge breid. Bovendien wordt het Oproer in de open lucht opge voerd - op vier zaterdagavon den in juni - in plaats van in Theater Mondragon. Op twee locaties: op het Havenplein en rond de Oude Haven. Het spektakel kan vanaf een tribune worden gevolgd. Be zoekers krijgen waar voor hun geld, belooft Möhlmann. „De voorstelling is groter opgezet, er valt meer te beleven." Van de oorspronkelijk groep mede werkers is een aanzienlijk deel overgebleven. Möhlmann: „Blijkbaar vinden ze het leuk om weer mee te doen. De bedoeling van de gemeente Schouwen-Duiveland, de ini tiatiefnemer, is dat het Oproer jaarlijks wordt opgevoerd en dat de voorstelling uitgroeit tot een toeristische trekpleis termet landelijke bekendheid. GOES - In een woning aan de Oudhof in Goes is dinsdagnacht brand gesticht. De brandweer vermoedt dat er opzet in het spel is omdat er ten tijde van de brand niemand in het pand was en het vuur in de hal is ontstaan. De buren ontdekten het vuur kort na middernacht en alarmeerden de brandweer, die de voordeur openbrak en de brand snel bluste. De vlammen waren vanuit het halletje overgeslagen naar de keuken en de woonkamer. De brand- en rookschade wordt geschat op 50.000 gulden. De politie onderzoekt de zaak, maar tast nog in het duister naar de motieven van de brandstichters. VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep heeft het am fibisch transportschip Rotterdam gis teren overgedragen aan de Koninklijke Marine. Dat gebeurde tijdens een plechtig heid aan boord van het schip. Vertegenwoordigers van de werf en de marine tekenden de akte van overdracht en de vlag van de KSG werd verwisseld voor die van de stad Rotterdam. Za terdag neemt de marine het amfibisch transportschip offici eel in gebruik. Dat gebeurt in Rotterdam. De hoofdtaak van het schip is het vervoeren, aan land bi'engen en ondersteunen van eenmariniersbataljon van zeshonderd man. Hetschip be schikt over een inwendig dok, waar landingsvaartuigen uit kunnen varen, en een vliegdek voor helikopters. Het kan ook worden ingezet voor transport en evacuatie, hulp bij rampen bestrijding en humanitaire acties. De bemanning van het am fibievaartuig bestaat uit 123 personen. KAPELLEBRUG - Een vijftienjarige jongen uit Stekene raakte gistermiddag gewond toen hij op de Van Hogendorp- laan in Kapellebrug uit een boom viel. De jongen maakte een val van vierenhalve meter en kwam vermoedelijk met zijn hoofd op de grond terecht. Hij kwam niet meer bij kennis en is in comateuze toestand per ambulance overgebracht naar het universiteitsziekenhuis in Gent. MIDDELBURG - De regiopolitie Zeeland kijkt liever even de kat uit de boom, voordat een rekening van de extra kosten die verband houden met de varkenspest naar Den Haag wordt ge stuurd. Het korps Brabant-Noord heeft zes ton aan overuren, maaltijden en kilometervergoedingen gedeclareerd bij demi- nister van Binnenlandse Zaken. De kosten in Zeeland zijn erg beperkt gebleven, stelt politievoorlichter Jan van Mourick. Het betrof slechts het toezicht op twee in eikaars nabijheid gesitueerde bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen. „We zullen eerst kijken wat die actie uit Brabant oplevert. Wij denken dat het weinig zin heeft. Op een ander gebied hebben wij daar al ervaring mee opgedaan", meldt Van Mourick met verwijzing naar het op het politiebudget drukkende toezicht op gebeur tenissen rond de Europese landbouwtop in Zeeland en de uit reiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg. IJZENDIJKE - Bij een ongeval gistermiddag rond half zes op de rijksweg N61 ter hoogte van de IJzendijkse Zevenhofste- denstraat zijn drie mensen lichtgewond geraakt. Een 31-jari- ge automobilist uit Schoondijke reed richting IJzendijke, toen hij waarschijnlijk de controle over het stuiïr kwijtraakte. Hij botste op een tegemoetkomende auto, waarin een 72-jari ge vrouw en haar 95-jarige moeder uit Vlissingen zaten. De auto van de Schoondijkenaar vloog over de kop en belandde in een sloot. De slachtoffers zijn naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen gebracht. De Schoondijkenaar en de 95-jaiige Vlissingse werden opgenomen, de 72-jarige vrouw mocht na onderzoek gaan. YERSEKE - De leerlingen van de christelijke basisschool 'Het Kompas' in Yerseke krijgen op maandag 20 april bezoek van een team van de vervoersorga nisatie Transport en Logistiek Nederland. De leden van het team vertellen over het werk van vrachtwa- Jenchauffeurs. Dat gebeurt met iet oog op de veiligheid in het verkeer. Het bezoek van de vertegen woordigers van de vervoersor ganisatie past in de actie 'Zorg lat je gezien wordt'. De kinde ren krijgen een aantal vuistre gels te horen, zodat ze veilig en bewust om kunnen gaan met vrachtauto's in het verkeer. De kinderen krijgen eerst een les in de klas. Daarna mogen ze naar buiten om in de praktijk kennis te maken met de vracht auto. De leerlingen kunnen dan onder meer zelf zien wat de po sitiefs van de chauffeur in de ca bine en wat hij wel en niet kan zien van hetgeen er naast en achter hem rijdt. Twee vrachtauto's zullen daar toe naar de school in Yerseke ko men. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M.E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Inge Heuff Een Oranjevereniging die zich niet beperkt tot de viering van de ver jaardag van de koningin en de Konin ginnedag. Die de Sinterklaasviering en een mosselmaaltijd voor de senioren van Nieuwerkerk ook tot haar activi teiten rekent. Voor JanPeter Niemants- verdriet, voorzitter van de Oranjever eniging Nieuwerkerk, betekent het dat hij veel bezig is met de vereniging, ei genlijk wel het hele jaar door, meent hij zelf. „Maar dan natuurlijk niet altijd even hard, na de evaluatie van de Ko ninginnedagviering is er wel een pauze van een paar maanden." In Nieuwerkerk vieren de inwoners en thousiast Koninginnedag. Voor alle leeftijden is er op dertig april wel iets te beleven. De inwoners van Nieuwerkerk komen er graag op af. „Zo'n driehon derd man op die dag is echt niet ver keerd", vindt JanPeter Niemantsver- driet zelf. „De afgelopen jaren zijn we langzaam naar dit aantal gegroeid. En die groei geeft natuurlijk voldoening." Zes jaar geleden las hij een oproep waarin om Zwarte Pieten werd ge vraagd voor de jaarlijkse Sinterklaas viering van de Oranjevereniging. Dat leek hem wel eens leuk om te doen en zo rolde hij de Oranjevereniging in. Want al tijdens het af schminken werd hem gevraagd zitting te nemen in het be stuur van de vereniging. „Ik heb daar geen 'nee' opgezegd, al wilde ik verder geen bijzondere functie hebben." De huidige voorzitter was ook helemaal niet van plan om zi ch een paar j aar latei- verkiesbaar te stellen als voorzitter. „Maar hoe gaat dat in een vrij williger s- organisatie? Iemand moet het toch doen en zo werd ik het", verklaart Niemants- verdriet. „Nu ik een jaar of vier bezig ben, vind ik het eigenlijk toch heel leuk. Ik voel me als een spin in haar web. Er is veel saamhorigheid en ieder bestuurs lid doet wat hij of zij kan. Samen met de secretaris heb ik de coördinatie. Wij zijn goed inwisselbaar en alles staat op papier." Draaiboek In het verleden is dat wel anders ge weest. Toen JanPeter Niemantsver- driet voorzitter werdstond er weinig of niets op papier van alle activiteiten. Om te voorkomen dat alles in het hoofd van één of twee bestuursleden zou blijven, besloot de nieuwe voorzitter dat er draaiboeken moestenkomen. Datis een tijdsinvestering geweest die zijn meri tes heeft bewezen. „We hebben daar nu veel plezier van. Elke activiteit staat op papier. Vooraf kunnen we precies op slaan wie wat waarom en wanneer moet doen. Na afloop van het evenement evalueren we alles en waar dat nodig is JanPeter Niemantsverdriet„Ik voel me als een spin ii passen we het draaiboek aan. Het jaar daarop kunnen we er zo weer mee ver der. Dus nu kosten de voorbereidingen ons veel minder tijd en energie." De Oranjevereniging Nieuwerkerk heeft nog meer veranderingen onder gaan. Niemantsverdriet: „Vroeger had den we nauwelijks eigen materiaal. Al les moesten we lenen of huren. Voor de elektriciteit, bijvoorbeeld, liepen we talloze dorpsbewoners af om haspels te lenen. Vreselijk. Langzaam aan zijn we eigen spullen gaan kopen van het geld dat we soms overhielden na bijvoor beeld Koninginnedag. Nu hebben we een opslagruimte vol met eigen materi aal, ook voor bijvoorbeeld de zes kamp." Naast de komende Koninginnedag, die dit jaar geen zeskamp kent maar een echte survival en waar 's middags een dweilband speelt, heeft de Oranjever eniging ook een middagprogramma voor de senioren in Nieuwerkerk. „Mis schien is dat wel het leukste werk van onze vereniging", bedenkt Niemants verdriet. „Het is plezierig om iets voor deze mensen te organiseren, vooral om dat ik vind dat de gemeente te weinig bijdraagt aan him sociale beleving. Dat blijkt ook uit onze subsidie-aanvraag voor dit evenement. Die krijgen we nooit toegekend, omdat we een oranje vereniging zijn en geen evenementen vereniging. Dat we er de mensen een leuke middag mee bezorgen is blijkbaar verder niet interessant. Toch proberen we ook dit jaar er weer subsidie voor te krijgen, je weet maar nooit." Mosselen Elk jaar in oktober serveert de Oranje vereniging mosselen met alles erop en eraan aan de 60-plussers. Daarna kun nen de ouderen meedoen aan een spel letjesprogramma. Succes is verzekerd en in vier jaar is het aantal deelnemers verdubbeld tot tachtig mensen." Oor spronkelijk kregen de senioren met Ko ninginnedag een boeketje bloemen of een fruitmandje. Met de wet op de pri vacy mag de gemeente echter niet meer bekend maken wie de pensioengerech tigde leeftijd bereikt hadden of wat hun adressen zijn. „Met de oude gemeente konden we het nog wel op een akkoord je gooien en kregen we de gegevens wel los. Maar met de nieuwe gemeente Schouwen-Duiveland valt daarover niet te praten. Het zal wel terecht zijn, maar ik vind dat toch een nadeel van de schaalvergroting. fotoPieterHonhoff De Oranjevereniging neigt inderdaad een evenementenvereniging te worden. De voorzitter is al sinds zijn aantreden bezig het bestuur warm te krijgen voor de viering van het millennium. De ver eniging spaart al enige tijd voor de vie ring en verschillende ideeën doen de ronde. Maar nog niet iedereen is 'om' en Niemantsverdriet is van plan zich er goed tegen aan te bemoeien. „Tenmin ste, als niemand anders dat wil doen." De bestuursleden zijn creatief genoeg om elk jaar met nieuwe ideeën te ko men. Hun eigen creativiteit slaat aan maar kost hen ook wel weer extra werk. „Dit jaar hadden we eigenlijk als grap bedacht dat het leuk zou zijn om de to ren van Nieuwerkerk, ons verenigings gebouw, te verlichten met een grote 60. Met een kroontje van kerstverlichting erboven." De grap werd serieuzer en uiteindelijk zadelde het bestuur zich zelf met een flink karwei op. „Ga maar na, lampjes indraaien, snoe ren in de juiste vorm stellen (vooral het kroontje was een werk), de hele handel veilig ophijsen en bevestigen. En een week later doen we alles weer in omge keerde volgorde. Eigenlijk zijn we maf dat we ons dit aan doen. Maar leuk is het wel" door Andries Molengraaf ZIERIKZEE - Er moet snel een oplossing komen voor de pro blemen die de sluiting van de kraamkliniek in Zierikzee ver oorzaakt. Deze eis heeft de Inspectie voor de Gezondheids zorg neergelegd bij de Stichting Oosterscheldeziekenhuizen, waar de kraamkliniek toe be hoort. „We hebben in elk geval aange drongen op een korte-termijn oplossing", zegt inspecteur M. Westerouen Van Meeteren. „Wij zijn als inspectie de toezicht houdende instantie en vinden deze situatie op zijn zachtst ge zegd niet best." Omdat één van de drie gynaecologen die bij de ziekenhuizen van Goes en Zie rikzee werken, met ziekteverlof is, is klinisch bevallen in Zierik zee sinds vorige week niet meer mogelijk. Huisartsen op Schou wen hebben daarom besloten geen thuisbevallingen meer te doen, omdat zij daar de verant woordelijkheid niet voor willen nemen. Bij complicaties zijn de dichtstbijzijnde ziekenhuizen van Dirksland en Goes te ver weg, vinden ze. De Duivelandse artsen willen nog wel thuisbe vallingen doen, maar zullen bij problemen in plaats van naar het ziekenhuis in Goes naar het ziekenhuis in Dirksland door verwijzen. C. Breederveld van de Raad van Bestuur van de Stichting Oosterscheldezieken huizen zegt in gesprek te zijn met enkele kandidaten. Hij durft geen voorspelling te doen over de termijn waarop er een vervangende gynaecoloog ge vonden is. „Er wordt in elkgeval heel hard aan gewerkt. Behalve de korte termijn oplos sing die de Inspectie eist, moet ook voor de lange duur iets ge vonden worden. De Stichting Oosterscheldeziekenhuizen lanceerde in september immers het plan de kraamkliniek te sluiten wegens geldgebrek. Na een storm van protest werd een besluit daarover afhankelijk gemaakt van een onderzoek door deskundigen. Die brengen in mei of juni een rapport uit. Helikopterdienst „Als dat onderzoek ertoe zou leiden dat de sluiting verant woord wordt geacht, moet er een heel goed alternatief zijn", aldus Westerouen Van Meete ren. „Je zou dan kunnen denken aan een verloskundig centrum, aan hele goede afspraken met de ambulancedienst en aan een he likoptervoorziening. Het moet een goed afgebakend plan zijn, anders kunnen wij er niet mee akkoord gaan." door Ab van der Sluis MIDDELBURG - De Middel burgse raadsleden kunnen hun eigen woorden - uitgesproken tijdens raadsvergaderingen - binnenkort weer woordelijk te ruglezen. Vorig jaar januari besloot die zelfde gemeenteraad de woor delijke verslaglegging af te schaffen en over te gaan tot een korte besluitenlijst. De raadsle den hebben daarmee nu iets meer dan een jaar ervaring op gedaan. Een aantal van hen vindt het vastleggen van stem verklaringen en het: opnemen van toezeggingen in de beslui tenlijst onvoldoende. Tot vorig jaar januari werd elk gesproken woord vastgelegd. Bij lange raadsvergaderingen leverde dat soms veertig volge- tikte kantjes A4 op. De notuliste had daar meer dan een week werk aan. B en W zijn na overleg toch over stag gegaan. Een offerte van een stenografisch bureau leverde voor Middelburg een prijs kaartje op van 46 mille voor een integraal verslag en 32 mille voor een samenvattend verslag. Het college vindt dat te duur. Het geeft de voorkeur aan het vroegere systeem, waarbij de notuliste de raadsvergadering op de band opneemt en daarna uitwerkt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 31