Kanttekeningen bij Loe de Jong nc Turkije probeert maffia en staat van elkaar te schelden Extreem-rechts werkt aan een wederopstanding feiten en meningen Ontpoldering Conny Kristel: geschiedschrijver misleidt lezers over jodenvervolging De historicus prof. Loe de Jong heeft zich in zijn serie 'Het Koninkrijk der Nederlan den in de Tweede Wereldoorlog' schuldig gemaakt aan mislei ding van zijn lezers. Ook para fraseerde hij buitenlandse col lega's zonder daarbij de bron te vermelden. Dat stelt de histori ca Conny Kristel die gisteren aan de Universiteit van Amster dam promoveerde op haar proefschrift Geschiedschrij ving als opdracht. 16 april 1948 donderdag 16 april 1998 De Tweede Kamer heeft een uitspraak gedaan!- die de tegenstanders van ontpoldering langs de|j, Westerschelde voorlopig kan geruststellend Een meerderheid steunde de motie van de StaatkundigE Gereformeerde Partij waarin de plannen over ontpoijtc dering worden verworpen. j°> Het zou van naïveteit getuigen als de stellingname irJ het parlement wordt gezien als het einde van de discus-L sie die in 1996 met zoveel emotie werd gevoerd en daar-jj; na een kalmer karakter kreeg. Aan de uitspraak van de Tweede Kamer moet geen overdreven gewicht worden D toegekend. Over enkele weken zijn er verkiezingen.re Een op de valreep aanvaarde motie heeft zelden een11- zware politieke lading. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat weet nogr niet wat ze met de uitspraak van de Kamer zal aanvan gen. In ieder geval zal Rijkswaterstaat het onderzoek naar de gevolgen van de rijzende zeespiegel en de toe komst van de Westerschelde voortzetten, wordt van de zijde van haar departement verzekerd. Dat is in strijd met de bedoelingen van indiener J. var den Berg van de motie. Hij oordeelt dat het element var ontpoldering geen rol meer mag spelen in de studie var Rij ks waterstaat Het is uitermate onwaarschijnlijk dat Jorritsma die in terpretatie tot de hare zal maken. Zo ze al rekening! houdt met de wensen van de Kamer, dan zal ze haar dienst niet blokkeren als die alle aspecten van een stij gende zeespiegel wenst te bezien. In de discussie over ontpoldering gold aanvankelijk overwegend het argu ment van herstel van natuurwaarden rond de Wester schelde. Op een nogal oneigenlijke manier werd daar aan toegevoegd dat op termijn een uitweg moest wor den gezocht voor het wassende Westerscheldewater. Mede doordat de nieuwe overwegingen nogal plompverloren en zonder wetenschappelijke onder bouwing werden gedropt, werden de ontpolderings- plannen goeddeels afgeschoten. De kwestie is nu echter in een volgende fase beland. Rijkswaterstaat is alsnog aan de slag gegaan om in beeld te krijgen hoe de rivier zich in de loop van de tijd zal ontwikkelen. Als duidelijk wordt dat het water over decennia niet binnen de huidige beddingen kan worden gehouden, dan zal moeten worden bezien welke oplos singen voorhanden zijn. Het is bekrompen daarbij op voorhand het instrument van ontpoldering af te wijzen. Het is logisch dat, als omwille van de veiligheid nieuwe ingrepen noodzakelijk zijn, een afweging wordt ge maakt tussen bijvoorbeeld ingrijpende dijkverzwarin gen of het middel van ontpoldering. Ook de agrarische sector, die zichnu met grote felheid tegen ontpoldering keert, zal gediend zijn met alternatieven. Minister Jorritsma kan op cüt moment zonder te veel zorgen een beperking van het onderzoek van Rijkswa terstaat van tafel vegen. Over enkele weken is het kabi net demissionair en de Kamer zal haar over een onder werp als dit niet meer zwaar vallen. De nu aangenomen motie heeft een zeer voorlopig karakter. Loe de Jong op een archieffoto uit 1976. Volgens de historica Conny Kristel heeft De Jong zich schuldig gemaakt aan misleiding van zijn lezers. foto ANP door Aad Luymes In haar studie stelt Kristel de geschiedschrijving over de jo denvervolging in Nederland centraal. Ze neemt daarbij de geschiedschrijvers Abel Herz- berg (1893-1989), Jacques Pres- ser (1899-1970) en Loe de Jong (1914) onder de loep. Deze jood se geschiedschrijvers hebben met hun werk een belangrijke bijdrage geleverd aan het na oorlogse beeld op de jodenver volging in Nederland. Meer dan honderdduizend Nederlandse joden kwamen om het leven. Al tijdens het schrijven van het uit veertien, meestal dubbele, delen bestaande 'Het Konink rijk' kreeg De Jong het verwijt dat hij nogal spaarzaam was met voetnoten. De kroniek schrijver zei toen dat het pu bliek niet geïnteresseerd is in voetnoten en dat het schrijven van zijn magnum opus anders veel te lang zou duren. Boven dien zag hij het niet zitten om steeds het schrijven te moeten onderbreken voor het aanbren gen van literatuurverwijzingen. Hij haalde hierbij een citaat aan van de Amerikaanse filmspeler John Barrymore die over voet noten zei: „Het is... alsof je tij dens je huwelijksnacht telkens de trap af moet, omdat er gebeld wordt." De promovenda vindt de argu menten van de geschiedschrij ver op zich legitiem. Maar: „Desalniettemin is het ontbre ken van noten vooral bij de be handeling van controversiële thema's problematisch en enigs zins misleidend", aldus Kristel. „De Jong wekt de indruk een voudigweg de feiten te presen teren of een probleem te verhel deren, zonder anderevisies zelfs maar te noemen." Collaboratie De promovenda doelt hierbij vooral op omstreden vraagstuk ken zoals bijvoorbeeld of de jo den zich nu wel of niet passief als makke schapen lieten afvoe ren naar de concentratiekam pen en de collaboratie van de Joodse Raad met de Duitse be zetters. Hierover was al veel ge Voorzitter D. Cohen (m) van de Joodsche Raad was op 20 mei 1943, toen in Amsterdam grote razzia's plaatsvonden, op het Olympiaplein, één van de verzamelplaatsen, aanwezig. foto RIOD/GPD discussieerd en geschreven door buitenlandse auteurs, maar De Jong verwees hier, evenals Pres- ser in zijn boek 'De Ondergang', niet of nauwelijks naar. Kristel vindt dit kwalijk omdat De Jong, die zichzelf zag als een politiek-moreel volksopvoeder, zich wel degelijk door visies van anderen liet inspireren. Soms parafraseerde hij zelfs hele pas sages, zonder de bron te vermel den. Zo wijst de promovenda op enkele frapante overeenkom sten tussen passages uit 'Het Koninkrijk' en het boek 'The Destruction of the European Jews' van de Amerikaan Raul Hilberguit 1961. Plagiaat Het gaat Kristel 'te ver' om De Jong van plagiaat te beschuldi gen, maar ze vindt wel dat hij de lezers hadden moeten zeggen dat er meerdere visies op be paalde gebeurtenissen bestaan. Door het ontbreken van noten 'onthouden zij de lezer inzicht in andere visies en wekken zij bovendien soms de indruk een eigen analyse te presenteren, terwijl dit geenszins het geval is'. Volgens Kristel is De Jong ook sterk beïnvloed door zijn twee lingbroer Sally die tijdens de oorlog evenals zijn zusje en ou ders is omgekomen. Zijn broer werkte als arts in het kamp Wes- terbork en schreef een vernieti gend rapport over de Joodse Raad. Het rapport 'De Onder gang van het Nederlandsche Jo- dendom' belandde uiteindelijk in Londen, waar De Jong werk zaam was bij Radio Oranje. En kele zinnen uit 'Het Koninkrijk' komen rechtstreeks uit dit rap port. De titel van het boek van Presser is, op voorstel van De Jong, ook gebaseerd op dit rap port. In het verleden is er al veel kri tiek geweest op het feit dat juist de overheid joodse historici de opdracht gaf de jodenvervol ging te boekstaven. De drie door Kristel besproken historici had den zwaar geleden en zouden ex- emotioneel te zeer bij beti-okken zijn. Maar De Jong en Pi-esser, wiens vrouw in een vernieti gingskamp omkwam, meenden objectief te kunnen zijn. Overlevenden Wel presenteerden ze zich be wust niet als afstandelijke we tenschappers; maar als overie- venden en tijdgenoten die uit ei gen ervaring konden meepra ten. Hun persoonlijke ervarin- gen waren een belangi'ijke drij f- veer voor hun arbeid als ge schiedschrijver. Ze zagen het als een plicht tegenover hun familie en omgekomen joden verslag te doen van de donkere periode. De volkei-emnoord op de joden maakte het voor de drie historici vrijwel onmogelijk om te blij ven geloven in integratie en as similatie. Volgens Herzberg is assimilatie gedoemd te misluk ken, ondanks het feit dat veel j o- den al eeuwenlang in Nedeiiand woonden en niets met de joodse religie of het zionisme van doen hadden. Uniek Ondanks haar kritiek meent Kristel toch dat het werk van De Jong en zijn collega's zeer be langrijk is geweest. Door hun inzet kwam de geschiedschrij ving over de vervolging in Ne derland veel vroeger op gang dan in andere landen. Dat de Nederlandse overheid de op dracht hiertoe verstrekte, is vol gens Kristel uniek. Elders in West-Europa en de Verenigde Staten bleef de geschiedschrij ving van de j odenvervolging een particulier (joods) initiatief. De kennis over de jodenvervol ging in Nederland is dan ook veel wijder verbreid dan in an dere landen. Volgens Kristel is dat ook de oorzaak dat in Ne derland mensen die de holo caust ontkennen 'vooralsnog geen voet aan de grond hebben gekregen'. ANP van onze redactie binnenland De ondergang van extreem rechts in Nederland lijkt nabij. CP'86 stevent af op een faillissement, de CD keert na de komende verkiezingen waar schijnlijk niet terug in de Twee de Kamer en splinters als NVU en VNN slagen er niet in voet aan de grond te kijgen. Achter de schermen wordt al ge werkt aan een comeback. Niet skinheads en openlijke neona zi's, maar studenten en intellec tuelen moeten aan de basis van de wederopstanding van ex treem-rechts staan. De 'vernieuwingsgezinde' rechts-radicalen hebben zich verzameld in de actiegroep Voorpost. Deze organisatie werd twintig jaar geleden opge richt en heeft afdelingen in Ne derland, Vlaanderen en Zuid- Afrika. Voorpost streeft naar hereniging van Nederland en Vlaanderen. De Nederlandse afdeling werd jarenlang geleid door D. van de Bos, die in het ex treem-rechtse kamp huurlingen ronselde voor het Kroatische le ger. In september 1996 nam een groepje CP'86-leden Voorpost Nederland over. Ze verlieten de partij uit onvrede over de inter ne machtstrijd en de radicalise ring van CP'86. Onder hen wa ren oud-bestuurslid T. Mudde, de nieuwe aetieleider van Voor post, en M. Rüter, die de voorzit tershamer overnam. Nieuw Rechts Hoewel hij vaak op de achter grond blijft, heeft de 35-jarige Rüter een lange staat van dienst in het extreem-rechtse milieu. Rüter is aanhanger van Nieuw Rechts, een stroming die in de jaren zeventig in Frankrijk is ontstaan. Volgens Nieuw Rechts wordt het gebrek aan succes door ex treem-rechtse partijen veroor zaakt door een gebrek aan ken nis en ideologie bij de leden. Daardoor kunnen de rechts-ex- tremisten hun ideeën niet goed overbrengen. Pas als ze ideolo gisch zijn geschoold, kunnen de leden deelnemen aan het intel lectuele debat en de maatschap pij rijp maken voor het extreem rechtse gedachtengoed, is de vi sie van Nieuw Rechts. In Frankrijk werkte deze me- tffade,goed. Nieuw Rechts stond daar a^rj, jle, ,vvieg van de op komst van het Front National. Ook in Duitsland probeert ex treem-rechts op deze wijze meer voet aan de grond te krijgen. Rechtsradicale partijen trach ten aanhang te verwerven onder studenten in plaats van onder skinheads. Rüter wil de methode ook in Ne derland toepassen. Hij richtte enkele jaren geleden al de orga nisatie Studie, Opbouw en Strijd (SOS) op. SOS organi seerde kaderdagen waar CP'8 6- leden politiek werden ge schoold. Ook geeft SOS een nieuwbrief uit waarin ideologi sche kwesties worden behan deld en distribueert de organi satie boeken over extreem rechtse thema's. Bij Voorpost heeft Rüter deze lijn doorgezet. De activiteiten van Voorpost zijn sinds het na jaarvan 1996 flink toegenomen. Regelmatig zijn er in besloten kring bijeenkomsten waaraan leden van verschillende ex treem-rechtse partijen deelne men. Dat kan omdat Voorpost zich boven de partijen stelt. In een poging om ook onder stu denten medestanders te vinden voor Nieuw Rechts is in 1996 vanuit Voorpost de Nederlandse Studenten Vereniging (NLSV) opgericht. De NLSV moet, net als extreem-rechtse studenten verenigingen in Vlaanderen, het toekomstige kader voor ex- treem-rechts leveren. Dat Rüter en Mudde ook nauwe contacten met het Vlaams Blok onderhouden, werd in mei van het vorig jaar al duidelijk. Voor post Nederland zorgde toen voor de beveiliging van een persconferentie door het Vlaams Blok in Woerden. Be halve Mudde was ook Rüter van de partij. Het Vlaams Blok staat de Ne derlandse rechts-radicalen met advies bij. Vlaams Blok-voor man F. de Winter riep onlangs op een bijeenkomst van Voorpost in de Bollenstreek de Neder landse rechts-extremisten op door te gaan op de ingeslagen weg van scholing. Alleen zo kan extreem-rechts in Nederland weer een rol van betekenis gaan spelen, aldus De Winter. Zodra het extreem-rechtse ge dachtengoed ook in intelectuele kringen aanslaat, komt er een nieuwe partij. Voorpost-actie leider Mudde verwacht dat ech ter niet op korte termijn. „Maar over vier tot acht jaar is het zo ver", aldus Mudde. ANP door Jessica Lutz Niet langer schiet de Turkse maffia zichzelf in de voet door onderlinge strijd. Om hun macht uit te breiden of te consolideren, huwen de diver se misdadige families tegen woordig hun kinderen aan el kaar uit. In de loop van de jaren is ook een taakverdeling ontstaan: de import van morfine (de grondstof voor heroïne) die grotendeels op ezeltjes de ber gen aan de grens met Iran en Irak wordt over gesmokkeld; het transport ervan naar de f a- briekjes rond de Turkse ha venstad Istanboel; de produc tie van heroïne; de doorvoer naar Europa; de distributie daar en het witwassen van de opbrengsten. Elk van deze 'ta ken' wordt door aparte fami lies verzorgd. Volgens recente berichten in de Turkse pers schat de politie hun aantal op zo'n veertig. Le den daarvan verdwijnen sinds jaar en dag regelmatig achter de tralies, maar weten dankzij steekpenningen aan rechters of 'neven' op invloedrijke po sities er vaak met een lichte straf vanaf te komen. Inmid dels begint het net rond een aantal families zich te sluiten, dankzij betere wetgeving en internationale samenwerking. Geen uitlevering Het eerste resultaat werd eind vorige maand geboekt, toen in samenwerking met de Neder landse, Britse, Duitse en Roe meense politie, de familie Bay- basin opgerold werd. Leider Hoesein Baybasin werd an derhalf jaar geleden door een Nederlandse rechtbank be hoed voor uitlevering aan Tur kije, waar hij voor heroïne handel gezocht werd. De Ne derlandse rechter oordeelde dat zijn leven gevaar zou lopen in een Turkse gevangenis, on danks garanties van de Turkse overheid. In diverse inter views verklaarde Baybasin destijds dat hij inderdaad in heroïne gehandeld had, maar dat hij zijn dwaling inzag, na dat hij daarvoör een paar jaar in Engeland gevangen had ge zeten. Uit de recente operatie, waar bij zestien arrestaties verricht werden, blijkt het tegendeel. De drie gebroeders Baybasin t „WA W Koerdische PKK-guerrilla's op patrouille. De strijd tegen de PKK zou worden gebruikt als dek- foto Jessica Lutz/GPD gen de Turkse staat, omdat die omwille van zijn loslippigheid eén moordcommando op hem afgestuurd zou hebben. Het is geen geheim meer dat staat en misdaad verweven zijn. De strijd tegen de Koerdi sche PKK werd gebruikt als dekmantel voor moorden en drughandel. De Turkse politie publiceerde deze week een rapport over terreurbestrij ding waarin voorzichtig de hand in eigen boezem gesto ken wordt en gesteld wordt dat 'de staat onvoorwaardelijk verplicht is te handelen bin nen het kader van de wet'. „Het overschrijden van die grens is onaanvaardbaar", al dus het rapport. Maar hoewel een aantal betrokkenen in middels terecht staat, onder wie ook parlementsleden, heeft Turkije ten aanzien van Baybasin altijd aangevoerd dat zijn relaas bestaat uit ver zinsels om zijn uitlevering te voorkomen. GPD zie ook pagina 5 mantel voor de drugshandel. hebben een internationaal za- kenimperium opgebouwd dat goed is voor zo'n 30 miljoen gulden en bestaat uit import exportbedrijven, meubelza ken, hotels, restaurants en schoonheidssalons. In Turkije bezit de familie een grote hoe veelheid onroerend goed en een cementfabriek. Op alle be zittingen is inmiddels beslag gelegd, een maatregel die tot voor kort onmogelijk was in Turkije. Gladio Baybasin wordt er door Tur kije van beschuldigd heroïne te smokkelen om de Koerdi sche afscheidingsbeweging PKK te financieren. Zelf be weerde hij echter dit juist voor de Turkse staat gedaan te heb ben. Al in de jaren zeventig zouden hij en andere Turkse bendeleiders met de opbreng sten van de heroïnehandel Turkse verenigingen in Euro pa opgezet hebben, met name rond moskeeën. Via die orga nisaties zou de Turkse tak van de anti-communistische NAVO-organisatie Gladio zijn officiële, rechtse ideologie hebben willen uitdragen. Het auto-ongeluk in novem ber 1996 in het West-Turkse Susurluk, waarbij een inter nationaal gezochte moorde naar en heroïnehandelaar om kwamen samen met een hoge politiechef en een schoon heidskoningin en een parle mentslid in dezelfde wagen gewond raakte, bevestigde Baybasins verhaal dat top ambtenaren en politici be trokken waren bij de heroïne handel. Ook zouden militaire vliegtuigen en transportsche pen van staatsbedrijven inge schakeld zijn, omdat die nooit door de douane gecontroleerd werden. Baybasin zelf zei tijdens zijn actieve periode in het bezit ge weest te zijn van een diploma tiek paspoort en een politie- vergunning. Vorige maand diende hij een aanklacht in te- Goed vlasjaar Voor de Zeeuwse vlastelers is 1947 geen slecht jaar geweest en ook de vooruitzichten zijn gunstig. De moeilijkheden uit het verleden, zoals geringe vraag en tekort aan arbeids krachten, zijn verleden tijd. De mechanisatie van de teelt voltrekt zich in hoog tempo. Gerucht verloving De 27-jarige prins George van Denemarken zou zich gaan verloven met prins Margaret, de jongste dochter van het Britse koningspaar. Dat heeft de New York Times gemeld. De Deense prins ontkent de be richten: „Maak toch eens een eind aan al die praatjes. Er is heus niets van waar." Oproer Colombia Tijdens de opstand in Colom bia is het gebouw van de Ne derlandse gezant in de hoofd stad Bogota volledig verwoest. Vrijwel alle documenten wer den vernietigd. Ook de bu reaus van Philips werden ge plunderd, De Nederlanders zelf bleven ongedeerd. De re volte in Colombia heeft aan in totaal 500 mensen het leven gekost. St. Mary In de Electro-bioscoop in Mid delburg draait de film 'De klokken van St. Mary'. Bing Crosby en Ingrid B ergman, momenteel Hollywoods meest gevraagde sterren, spelen de hoofdrol. Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AAVIissingen Tel. (0118)484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115) 620951 Axel: Nassaustraat 15 4571 BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115) 561415 Hulst: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (01141373839 Fax. (0114)373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111)415380 Fax. (0111)414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118) 470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75, per jaar/366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.. 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities: tarief op aanvraag; voor brieven bureau van dit blad 7,-meer(excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17,5 pet. btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant B V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2