Tholen bekijkt aanvragen stallen Die kampsfeer blijft je nog lang bij PZC Pas onthuld beeld Oudelande vernield Scheldeoord wil recreatie uitbreiden ondanks stank uien zeeland Milieuvergunningen varkensmesters in behandeling na uitspraak Raad van State Brandstichting in Goese woning Schelde draagt marineschip over Jongen in coma na val uit boom Raad Bergen op Zoom stelt functioneren van politici ter discussie Politie bewaart nota varkenspest Drie lichtgewonden bij ongeval Auto gestolen mensenwerk Truckers geven uitleg over hun werk op school in Yerseke donderdag 16 april 1998 door Marten de Jongh SINT-MAARTENSDIJK - Tho- ilen neemt de zeven aanvragen voor milieuvergunningen van intensieve varkenshouderijen in behandeling. Met die beslis sing geeft het dagelijks gemeen tebestuur gevolg aan een uit spraak van de Raad van State. iTot voor kort weigerden burge meester en wethouders de aan vragen in behandeling te nemen omdat provinciale regels zou den voorschrijven dat voor der gelijke grote varkenshouderijen zogeheten milieu-effectrappor tages (mer) nodig zijn. De Raad van State schorste eind maart het besluit van Tholen de aanvragen te weigeren. De ge meente kreeg een paar weken de tijd alsnog een beslissing te ne men over de zeven aanvragen. Het rechtscollege betwist de rechtsgeldigheid van de provin ciale verordening die een MER voorschrijft voor varkenshou derijen met meer dan duizend mestvarkens. Het ontbreken van de effectrapportages was destijds voor Tholen reden de aanvraag voor zeven mesterij- en, samen goed voor honderd duizend vleesvarkens, niet in behandeling te nemen. Voor het voorschrijven van een MER zijn volgens de Raad van State slechts twee criteria van belang. Er moet sprake zijn van een verontreinigd gebied of van een gebied met een uitzonderlij - ke natuurwaarde. In Tholen zou aan geen van die twee critexia worden voldaan. Dat de ge meente de aanvragen nu wel in behandeling neemt, betekent niet dat de varkenshouders hun doel al hebben bereikt. Het is zeer wel denkbaar dat de pro vincie bezwaar aantekent tegen het feit dat de gemeente nu voorbij gaat aan de milieu-ef fectrapportages Bestemmingsplan Weten de varkenshouders die hindernis te passeren en krijgen zij de felbegeerde milieuver gunning in handen dan kunnen zij nog geen stallen gaan bou wen. Daarvoor hebben zij na melijk ook een bouwvergunning nodig. Een vergunning die Tho len onmogelijk kan verlenen zo lang de gemeente een nieuw bestemmingsplan voor het ves- tigingsgebied in voorbereiding heeft. Gedurende de vooi'berei- dingen mogen in het gebied geen ontwikkelingen plaatsvinden. Het toekomstige bestemmings plan zal naar verwachting nau welijks mogelijkheden bieden voor het vestigen van grote var- kensmesterijen. De diverse pro cedures kunnen nog geruime tijd gaan duren. GOES - In een woning aan de Oudhof in Goes is dinsdagnacht brand gesticht. De brandweer vermoedt dat er opzet in het spel is omdat ten tijde van de brand niemand in het pand was en het vuur in de hal is ontstaan. De buren ontdekten het vuur kort na middernacht en alarmeerden de brandweer, die de voordeur openbrak en de brand snel bluste. De vlammen wa ren vanuit het halletje overgeslagen naar de keuken en de woonkamer. De brand- en rookschade wordt geschat op 50.000 gulden. De politie onderzoekt de zaak, maar tast nog in het duister naar de motieven van de brandstichters. VLISSINGEN - De Koninklijke Schelde Groep heeft het am fibisch transportschip Rotterdam gisteren overgedragen aan de Koninklijke Marine. Dat gebeurde tijdens een plechtig heid aan boord van het schip. Vertegenwoordigers van de werf en de marine tekenden de akte van ovei'dracht en de vlag van de KSG werd verwisseld voor die van de stad Rotterdam. Za terdag neemt de marine het amfibisch transportschip offici eel in gebruik. Dat gebeurt in Rotterdam. De hoofdtaak van het schip is het vervoeren, aan land brengen en ondersteunen van eenmariniei'sbataljonvanzeshondei'dman. Hetschip be schikt over een inwendig dok, waar landingsvaartuigen uit kunnen varen, en een vliegdek voor helikopters, Het kan ook worden ingezet voor transport en evacuatie, hulp bij rampen bestrijding en humanitaire acties. De bemanning van het am fibievaartuig bestaat uit 123 personen. KAPELLEBRUG - Een vijftienjarige jongen uit Stekene raakte gistermiddag gewond toen hij op de Van Hogendor- plaan in Kapellebrug uit een boom viel. De jongen maakte een val van vierenhalve meter en kwam vermoedelijk met zijn hoofd op de grond terecht. Hij kwam niet meer bij kennis en is in comateuze toestand per ambulance ovei'gebracht naar het universiteitsziekenhuis in Gent. foto Willem Mieras door Marten de Jongh OUDELANDE - Onverlaten hebben het nieuwe kunstwerk van Oudelande flink beschadigd. Eén van de twee hengsels van het onlangs onthulde kunstwerk 'de dorpspomp' is met brute kracht afgebro ken. De gemeente Borsele heeft bij de po litie aangifte gedaan. De schade bedraagt ongeveer duizend gulden. De gemeente laat het kunstwerk herstellen. Beleids ambtenaar cultuur en sport R. Knuit: „We zwichten niet voor dit soort fratsen." Het kunstwerk van de hand van de Bors- selse kunstenaar Hans de Win is het acht ste in de beeldende kunstenroute van Bor sele. Het werd in de nacht van zaterdag op zondag beschadigd. Of het gaat om een actie van vandalen of van kunsthaters, Knuit kan er alleen maar naar gissen. „Het is in elk geval met bruut geweld ge beurd. Dat hengsel zat vast met een tien millimeter dikke bout." Hoewel de gemeente zich niet kan verze keren tegen dergelijke vernielingen wordt het kunstwerk zo snel mogelijk gerepa- reerd. Volgens Knuit is het de eerste keer dat Borsele te maken heeft met kunstver nielers. „Er is destijds wel sprake geweest van enige aversie tegen het kunstwerk voor Nisse maar dat had een heel andere achtei'grond." De gemeente gaat onverstoorbaar verder met de route voor beeldende kunst. Op termijn moeten alle vijftien dorpen van een kunstwerk zijn voorzien. Als negende kern is binnenkort Ellewoutsdijk aan de beurt. door René Schrier BERGEN OP ZOOM - De ge meenteraad van Bergen op Zoom houdt dinsdag 28 april een extra vergadering. Dat ge beurt op verzoek van de fractie voorzitters van WD, PvdA CDA en Gemeentebelangen- /Werltnemerspartij. Ze willen praten over het functioneren van de raad en het college van Burgemeester en Wethouders. Tevens willen ze het hebben over het functioneren van indi viduele leden, alsmede de com municatie met de media. Het rommelt al enige tijd in de gemeenteraad- van Bergen op Zoom. Steeds valt daarbij de naam van wethouder A J. F. M. Linssen van de Lijst Linssen, een broer van de Goese C-DA- wethouder C. R. M. M. Linssen. Enkele weken geleden werd er nog gespeculeerd over een motie van wantrouwen aan zijn adres. Zo ver is het niet gekomen. Ziek gemeld Vorige week was er kritiek op het feit dat Linssen zich ziek had gemeld bij de gemeente, maar wel op televisie te zien was als lijsttrekker voor de partij Nederland Mobiel bij de lande lijke verkiezingen. Enkele Bergse raadsleden wilden we ten hoe zoiets mogelijk is. Linssen heeft irxmiddels zijn wei'kzaamheden weer gedeelte lijk hervat. Dat betekent dat de extra raadsvergadering door kan gaan. De bijeenkomst wordt gehou den in het stadhuis aan de Gx-ote Markt te Bergen op Zoom en be gint om 19.30 uur. MIDDELBURG - De regiopolitie Zeeland kijkt liever eveix de kat uit de boom, voordat een rekening van de extx*a kosten die verband houden met de varkenspest naar Den Haag wordt ge stuurd. Het korps Brabant-Noord heeft zes ton aan overux*en, maaltijden en kilometervergoedingen gedeclareerd bij de mi nister van Binnenlandse Zaken. De kosten in Zeeland zijn erg beperkt gebleven, stelt politievoorlichter Jan van Mourick. Het betx-of slechts het toezicht op twee in elkaai*s nabijheid gesitueerde bedrijven in Zeeuws-Vlaanderen. „We zullen eerst kijken wat die actie uit Brabant oplevert. Wij denken dat het weinig zin heeft. Op een ander gebied hebben wij daar al ex-vai-ing mee opgedaan", meldt Van Mourick met verwijzing naar het op het politiebudget dxmkkende toezicht op gebeur tenissen rond de Europese landbouwtop in Zeeland en de uit reiking van de Four Freedoms Awards in Middelburg. IJZENDIJKE - Bij een ongeval gistermiddag x*ond half zes op de x-ijksweg N61 ter hoogte van de IJzendijkse Zevenhofste- denstraat zijn drie mensen lichtgewond geraakt. Een 31-jari ge automobilist uit Schoondijke ï-eed x'ichting IJzendijke, toen hij waarschijnlijk de controle over het stuur kwijtraakte. Hij botste op een tegemoetkomende auto, waarin een 72-jari- ge vrouw en haar 95-jarige moeder uit Vlissingen zaten. De auto van de Schoondijkenaar vloog over de kop en belandde in een sloot. De slachtoffers zijn naar ziekenhuis De Honte in Terneuzen gebracht. De Schoondijkenaar en de 95-jarige Vlissingse werden opgenomen, de 72-jarige vx-ouw mocht na onderzoek gaan. Groot Stelle fietst voor kinderfonds GOES - Leerlingen van de afde ling brood en banket van de vbo-school Groot Stelle uit Goes ondernemen morgen een sponsorfietstocht naar Middel burg en terug. De opbi'engst van de fietstocht schenken de 23 examenkandi daten aan het Ronald McDo nald Kinderfonds. Dit fonds fi- nancieexd ouderverblijven in kinderziekenhuizen. GOES - Bij de Goese politie is aangifte gedaan van de diefstal van een witte Opel met het ken teken PL-99-SX. De diefstal moet gepleegd zijn in de loop van dinsdagavond. De auto stond geparkeerd aan de De Ruijterlaan in Goes. De waarde van de auto was onge veer 3500 gulden. In 's Heerenhoek werden in de zelfde nacht de zij/schuiframen compleet met rubbers van een bedrijfsbus gestolen. De auto stond aan de Dregmanstraat. Voor de politie is de diefstal van dergelijke ramen nogal bijzon der. Het moet in ieder geval op vakkundige wijze gebeurd zijn, zo is na een onderzoek duidelijk. REDACTIE MIDDEIM-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Anita Hoekman Chips naast je bed. Kruimels in je slaapzak. Geen elektriciteit. Geen stromend water. Twee dagen achter el kaar dezelfde sokken aan. Meters lopen om je behoefte te kunnen doen. Niet douchen. Lekker stinken. Laat naar bed. Vroeg weer op of helemaal niet naar bed en gewoon doorgaan. Charlot te den Toonder uit Ovezande wacht ex- elk jaar met smart op. Kinderkamp Borsele! Als één van de enthousiaste kamprotten staat ze elk jaar weer te springen om een weekje in de bossen van Ossendrecht door te brengen en zo'n vijftig kinderen te vermaken. „Lekker even een weekje er tussenuit. Jij weg van de dagelijkse sleur. De kin deren weg van hun ouders. Alles magen niets moet. Je bent tenslotte op kamp." Charlotte is nog maar 26 jaar. Toch gaan haar kampex-varingen en -herin neringen ver terug. Als kind ging ze al mee naar de bossen van Ossendrecht om daar zoals ze het zelf noemt 'en ge weldige week te beleven die soms sprookj esachtig en soms spannend was maar altijd oergezellig'. „Toen riep ik al: 'Als ik oud genoeg ben, ga ik mee als kampstaf'. Ik vond het heerlijk om een weekje in de buitenlucht te leven. Lek ker in een tentje. Af en toe de regen op het zeil horen en 's morgens door de vo gelt j es gewekt te wordenIn het j aar dat ik achttien werd, ging de telefoon of ik nog steeds eens meewilde als staf. Ze hadden niet genoeg vrijwilligers en ik zag een weekje kamperen wel zitten." Het gebrek aan vrijwilligers is het enige wat de succesvolle kamporganisatie nog wel eens parten speelt. De kinderen van groep zes, zeven en acht van de Bor- selse basisscholen zijn in elk geval dol enthousiast. „We hebben zelfs een wachtlijst, Wie het eerst komt, het eerst maalt en dat weten ze. Nadat we een be zoekje hebben gebracht aan de scholen, zit de brievenbus de dag erna barstens vol." Ook de organisatie loopt goed. Er is een werkgroep die het hele jaar door elke maand een keer samerxkomt. Er ver- schijnen kranten voor vrijwilligers, vooruitblikken voor de kinderen, te rugblikken voor staf en kinderen, en ga zo maar door.,Er komt veel ox-ganisatie bij kijken. Van de brieven voor de ou ders, het terrein bespreken en thema's verzinnen tot het voedsel x-egelen en na tuurlijk vrijwilligers zoeken." Kookstaf Een kampweek telt rond de vijftig kin deren. Om lekker te kunnen laten dx-aaien, zijn er rond de tien kinderstaf leden nodig. Die houden zich de gehele week bezig met de 'gasten'. Ze gaan mee Charlotte den Toonder: „Kinderen hebben vandaag de dag steeds meer uitdaging nodig." foto Willem Mieras zwemmen, organisei-en spelletjes en speurtochten en houden in de gaten of er geen problemen zijn. Dan is er nog de kookstaf van drie personen die voor het ontbijt, de lunch, diner zoxgen en de af was zorgen. Verder is er een chef inkoop voor de boodschappen, een klusjesman voor de reparaties en het water halen en een coördinator die alles in goede ba nen leidt. Charlotte: „Met zestien man lukt het net om de kinderen bezig te houden en er zelf niet onderdoor te gaan. Voor eventjes relaxenis dan geen tijd. Je moet gewoon doorgaan. Ook al ben je de hele nacht opgeweest. Ja, dat komt bij stafleden ook voor. We hebben het hier wel over kamp hoor. Zestien man en dat drie weken. Reken maar uit hoeveel mensen we nodig hebben. Het komt in elk geval neer op een behoorlijk aantal." Pastoor Volgend jaar is het 25 jaar geleden dat pastoor Pontenagel met het kinder kamp begon. Of beter gezegd een vax-ia- tie ex-op. Pontenagel nodigde alleen misdienaars en schooljongens uit die wat minder bedeeld wax-en. Nu mag in px-incipe iedere leerling mee. „Maar we kijken nog wel naar mensen die het moeilijk hebben. Ons kamp kost in ver gelijking met andere soortgelijke kam pen een schijntje. Voor 125 gulden is je kind een week onderdak of in dit geval onder zeil. Voor ouders die dat niet op kunnen brengen is er nog een kortings regeling. Kinderkamp Borsele is elke gulden waard. Als ik tenxgdenk aan de herinneringen, kan ik alleen maar glimlachen. Die echte kampsfeer met kaarsjes, olielampjes, chips in je slaap zak en heel veel vx-iendjes. Dat blijft je gewoon lang bij Trollen Elke actie die de kampx-otten van Kin derkamp Borsele ox-ganiseren, is een groot spektakel. De kinderwerving op de Borselse basisscholen wordt elk jaar anders aangepakt. Bijvoorbeeld de kinderen ontvangen in de kookkeet van het kamp. Vervolgens worden de kampgangex-s een paar maanden latex- door 'vreemde figuren'opgewacht voor het busreisje naar Ossendx-echt. Dit kunnen reisleidsters zijn, indianen, es kimo's of trollen. Eenmaal in de bossen van Ossendx-echt aangekomen worden de kinderen en hun ouders - „die komen steeds vaker mee vanwege de opgevoerde act" - on derschept door opnieuw 'vreemde figu ren'. Kosten nog moeite worden ge spaard om de kinderen een geweldige week te bezorgen. Charlotte: „Die the ma's wox-den zo goed uitgewerkt dat ze jaren later nog indruk maken. Ik weet nog precies welke ik allemaal meege maakt heb. Een hele belevingswereld. Prachtig." Brutaaltjes Het aantal vrijwilligers levert altijd problemen op. Hoe leuk de kampva- kanties ook zijn voor zowel staf als kin deren. Maar wie wil er nu een week in de bossen zitten met vijftig brutale snota pen. „Nou ja... brutale snotapen. Zo erg is het ook weer niet. Het is wel zo dat de kinderen vandaag de dag steeds meer uitdaging nodig hebben. Ze zijn meer gewend, hebben meer gezien, weten meer dan kindex-en vroeger op die leef tijd wisten. En natuurlijk zijn er bruta le snotapen bij. Maar die had je er vroe ger ook tussen zitten. Toen zeiden ze: 'Dit lust ik niet'. Nu zeggen ze mis schien: 'Dit lust ik niet. Vreet het zelf maar op'. Als je er een paar brutaaltjes bij hebt zitten, moet je die gewoon ge noeg uitdaging bieden, zodat de grote mond wegebt. Maar we hebben niets te klagen hooi-. Bijna alle kinderen vinden het hier prachtig. Die jutten elkaar wel op, maar op een positieve manier. Met zo'n groep is het echt prachtig werken. Dat moet je meegemaakt hebben." door René Schrier BAARLAND - Het kwam alle maal een beetje vreemd over, woensdagmorgen op een hoor zitting van Gedeputeerde Sta ten. Aan de ene kant klaagde de exploitant van Recreatiepark Scheldeoord te Baarland over stank van zijn buurman, het ui- enverwerkende bedrijf SVZ. Aan de andere kant wil hij de oppervlakte van het recreatie terrein groter maken en tevens op de Westerscheldedijk een pa viljoen neerzetten. Recreatieondernemer P. Northolt heeft al een jarenlange juridische stiijdmet het uienbe- drijf achter de rug en zich ken nelijk neergelegd bij de huidige stand van zaken. Op de hoorzit ting gaf hij aan dat het bedrijf vroeger rechtstreeks in de Wes- terschelde loosde, maar dat na hex-haaldelijk klagen de ge meente wat strenger is gaan controleren. Northolt, gesteund door de gemeente, heeft nu ech ter nieuwe tegenstanders tegen over zich. Dat zijn de provincia le planologische commissie, de Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) en de eigenaar van een recrea tiehuisje op Scheldeoord. Die zijn tegen de uitbreiding van het terrein, tegen de bouw van een recx-eatiepaviljoen en een con tainer voor een reddingboot. De raadsman van Northolt, K. J. F Bukholczer, rekende voor dat het allemaal wel meevalt met de uitbreiding, in ieder geval als het om aantallen woningen gaat. Want er komen wel 120 nieuwe huizen op een nieuw ter rein dat grenst aan het bestaan de complex, maar er worden er ook 89 afgebroken. Dus per sal do val t het volgens hem wel mee. Natuur Northolt voegde er aan toe dat het bedrijf zich richt-op natuur- en rustzoekers die niet uit zijn op het verstoren van natuur en milieu. Daarop reageex-de G. de Krogt van de ZMF met de vast- stelling dat mensen die zich in de natuur begeven niet zelden onbewust toch schade aanlich ten. Overigens is de ZMF het roei'end eens met de kritiek die de provinciale planologische commissie op het plan heeft. Het paviljoen op de dijk moet mobiel worden, aldus Bukholc- zer, zodat het in geval van nood snel verwijderd is. Noiiholt vul de aan dat het paviljoen ook de functie van informatiecentrum over de Zak van Zuid-Beveland en de Westerschelde moet krij gen. Ook daar was De Krogt niet gex-ust op. Een toename van de recreatie onderaan de Wester scheldedijk is een bedreiging van de nabij gelegen waarde volle slikken en schorren, gaf ze aan. Northolt uitte nog kritiek aan het adres van de commissie door op te merken dat er geen gesprek met hem was geweest en dat er ook geen onderzoek naar de plaatselijke situatie was ge weest. Gedeputeerde J. G. van Zwieten wees die kritiek van de hand. Als er relevante informa tie is, moet die in de bestem mingsplanbeschrijving van de gemeente staan, gaf hij aan. Het college van GS neemt over een zestal weken een beslissing over de plannen van het recrea- tiecenti-um. YERSEKE - De leerlingen van de christelijke basisschool 'Hel Kompas' in Yerseke krijgen op maandag 20 april bezoek van een team van de vervoersorga nisatie Transport en Logistiek Nederland. De leden van het team vertellen over het werk van vrachtwa genchauffeurs. Dat gebeurt met het oog op de veiligheid in het verkeer. Het bezoek van de vex*tegen- wooi'digers van de vervoersor ganisatie past in de actie 'Zorg dat je gezien wordt'. De kinde ren krijgen een aantal vuistre gels te horen, zodat ze veilig en bewust om kunnen gaan met vrachtauto's in het verkeer. De kinderen krijgen eerst een les in de klas. Daarna mogen ze naar buiten om in de praktijk kennis te maken met de vracht auto. De leerlingen kunnen dan onder meer zelf zien wat de po sitie is van de chauffeur in de ca bine en wat hij wel en niet kan zien van hetgeen er naast en achter hem rij dt. Twee vrachtauto's zullen daar toe naar de school in Yerseke ko men. De les begint om half ne gen 's ochtends en duurt de hele schooldag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29