Tegla Loroupe is op oorlogspad Oiitdeballenteam als het nieuwe doel Danny Hoekman krijgt toch gelijk Bondssponsor beloont Gemser Harm Wiersma loopt in op koploper NK sport donderdag 16 april 1998 25 Rafter verliest in Tokio Boetes voor Groningen en PSV Dambond blaast Olympiade af Edmundo in selectie Brazilië Russinnen missen Fed Cup Wild card Pete Sampras Keniaanse marathonloopster doet aanval op wereldrecord in Rotterdam Michel de Vries uitgeschakeld 307c van onze sportredactie DEN HAAG - Schaatscoach Henk Gemser heeft gisteren de Aegon Award gekregen. De prijs - een trofee en een reis - is hem toegekend op grond van zijn verdiensten voor de schaats sport. Het is de tweede keer dat de 58-jarige Fries de onderscheiding kreeg uitgereikt. „Je krijgt 'm omdat je op beslissende momen ten je schaatsers met geweldig veel kracht en inzet hebt weten te motiveren tot absolute top prestaties", zei Ton Elias, directeur communi catie van de verzekeraar uit Den Haag. De Ae gon Award was sinds 1994 niet meer uitgereikt. „De verhoudingen waren er niet naar", aldus Elias. „Als wij iets niet willen, doen we het niet. Maar deze keer geven we de prijs graag weg. Schouderklop Henk Gemser (58) is de laatste drie jaar zeer succesvol geweest als coach van de mannen- kernploeg. Tijdens de Olympische Winterspe len in Nagano wonnen zijn schaatsers drie maal goud en twee keer zilver. De plannen voor de toekomst zullen in mei worden ontvouwd door de KNSB en bondssponsor Aegon. Gem ser: „Ik beschouw deze prijs als een schouder klop voor de voorbije drie jaar." GPD TOKIO - De Australiër Patrick Rafter is al in de tweede ronde van het tennistoernooi in Tokio uitgeschakeld. De nummer één van de plaatsingslijst verloor verrassend van de Ameri-; kaan Brian Macphie, nummer 181 van de wereld. De setstan den waren 6-3 7-6. Met Rafter vlogen nog zeven geplaatste spelers voortijdig uit het toernooi. Michael Chang bereikte de volgende ronde wel. De als tweede geplaatste Amerikaan ver sloeg in de tweede ronde John van Lottum met 6-4 6-1RTR ZEIST - De KNVB heeft FC Groningen en PSV boetes van res pectievelijk 7500 en 5000 gulden opgelegd wegens misdra gingen van supporters. Groningen kreeg de zwaarste boete voor wangedrag van aanhangers rondom de thuiswedstrijd tegen De Graafschap, op 22 februari. PSV kreeg de geldstraf omdat haar supporters zich ongeoorloofd uitleefden op 8 fe bruari, toen PSV in Doetinchem eveneens tegen De Graaf schap speelde. ANP APELDOORN - De werelddambond FMJD heeft besloten de Olympiade, die voor september in Italië op het programma stond, af te blazen. Enkele belangrijke sponsors haakten af en daarmee viel de basis voor het evenement weg. Een poging van de werelddambond om de organisatie in Stadskanaal on der te brengen, vond geen gehoor. Vorige week nog maakte de FMJD bekend in de toekomst sponsors inspraak te willen ge ven bij de samenstelling van het deelnemersveld van grote toernooien als EK en WK. Dit uit angst de organisatie van die evenementen niet langer rond te kunnen krijgen. GPD RIO DE JANEIRO - Edmundo is terug in de Braziliaanse se lectie. Bondscoach Mario Zagallo heeft de speler opgenomen in de ploeg voor de oefenwedstrijd tegen Argentinië eind deze maand. Voidge maand zette Zagallo de talentvolle, maar ei genwijze voetballer uit de selectie. De voetballer had toen zijn Italiaanse club Fiorentina verlaten, omdat hij niet kon accep teren dat hij geen basisplaats kreeg. In 1994 miste Edmundo het WK omdat de Braziliaanse bond hem een speelverbod van veertig dagen had opgelegd. SID PERTH - De Russische tennissters Anna Koemiko va en Elena Litsjovtsjeva hebben zich afgemeld voor de eerste ronde van de Fed Cup tegen Australië. Koernikova heeft last van een buikspierblessure. Litsjovtsjeva heeft geen reden voor haar afmelding gegeven. Rusland treedt nu aan met Tatjana Pano- va, Ekaterina Sissojeva en Anastasia Miskina. Australië speelt met Rachel McQuillan. Kerry-Anne Guse, Annabel Ell wood en Rennae Stubbs. SID MONTE CARLO - Pete Sampras heeft een wild card geaccep teerd voor het graveltoernooi van Monte Carlo dat maandag begint. Richard Krajicek maakt in het vorstendom zijn ren tree na zijn verlies tegen Jan Siemerink in de halve finales van Rotterdam. Sampras zal in Monte Carlo een poging doen de nummer-éénpositie op de wereldranglijst te heroveren. De Chileen Marcelo Rios won vorig j aar de Super 9 in Monte Car lo en heeft daarom 504 punten te verdedigen. Deze week meldde hij zich af voor het toernooi van Barcelona met een peesontsteking in de linkerpolsDe loting zal vrijdag verricht worden door Prins Albert van Monaco en het Nederlandse fo tomodel Karen Mulder. ANP door Frans Dreissen DISTELBRUCK - Tegla Lorou- j pe heeft haar nederigheid verlo ren. Ze is gretig, ambitieus, I helemaal gefixeerd op het we reldrecord in de marathon van Rotterdam. De pezige Keniaan se atlete, 's werelds beste lange afstandsloopster van 1997, heeft de stoute schoenen aange trokken. De gedateerde tijd van Ingrid Kristiansen (2.21.06 uit 1985) lijkt eindelijk rijp voor de sloop. „Ik ben er klaar voor, dit jaar moet het lukken." Tegla Loroupe (25) behoort tot de kleinsten onder de groten. Ze meet slechts 1.53 meter, is met 40 kilogram uitzonderlijk licht, maar blaakt van kruin tot kleine teen van het zelfvertrouwen. 'Loroupe is het toonbeeld van souplesse en atletisch vermo gen. Een explosief typetje ook, getuige haar sportieve erupties in onder meer het Nederlandse wegcircuit. Onlangs liep de postbeambte het officieuze wereldrecord hal ve marathon tijdens de CPC- Roy Beukenkamp naar Groningen GRONINGEN - Roy Beuken- kamp speelt komend seizoen bij FC Groningen. De 30-jarige doelman, die nu nog onder con tract staat bij ADO Den Haag, «tekende voor drie jaar bij de club uit de eredivisie. Beuken kamp is aangetrokken als op volger van Patrick Lodewijks, die naar PSV vertrekt. ANP loop slechts op enkele tellen na mis. Een foute markering van het 10 km-punt was daar de oor zaak van. „Op grond van de tijd op dat punt heb ik de recordpo ging min of meer opgegeven. Later bleek dat de markering niet klopte en kwam ik op de meet uiteindelijk een paar tel len te kort," treurt de tweevou dig winnares van de Marathon New York nog na over een ge miste kans. Amateurisme Manager Volker Wagner kan zich gruwelijk opwinden over zoveel amateurisme. Zijn meest waardevolle pupil was vorig jaar exact hetzelfde overkomen in de Rotterdam Marathon. „Toen ging hij bij km-paal 3 al misLoroupe dacht dat ze te snel ging en temporiseerde." Later moest ze het tempo weer corri geren. Veel kostbare seconden waren ondertussen verloren ge gaan. De klokken op de Coolsin- gel stonden uiteindelijk stil op 2.22.07. De vierde tijd ooit door een vrouw gelopen. „Ik ben er van overtuigd dat ze anders akelig dicht in de buurt van het wereldrecord was gekomen," aldus Wagner. Was de strategie vorig jaar nog relatief behoudend, dit jaar gaat Tegla Loroupe vol in de aanval. „Ze is sterker gewor den, kerngezond en uiterst ge motiveerd. Alleen de wind en kou zouden nog roet in het eten kunnen gooien. Loroupe heeft zich tien weken lang in Duitsland voorbereid op de mogelijke triomftocht. Vier weken langer dan vorig jaar. „De aanpak was veel serieuzer. Doelgerichter ook. Haar land genoten Bernard Boyo en Jacob Losian zullen haar gangmaken. Ze hebben lang met haar ge traind om zich zodoende aan het tempo van Loroupe aan te pas sen," aldus manager Wagner. Missie Tegla Loroupe is een atlete met een missie. Ze is op oorlogspad. Met een wereldrecord in Rotter dam kan het loopwonder uit de Riftvallei haar beurs flink spek ken. Met een nieuwe toptijd wil ze bovendien haar volk, dat ver wikkeld is in een stammenoor- log, een hart onder de riem ste ken. De pokot (waartoe ook Loroupe behoort) leven op voet van oorlog met de markwet, die ervan worden beticht vee te hebben gestolen. „De situatie wordt met de dag grimmiger. Vandaar dat ik me ook volledig in Duitsland heb voorbereid." Ver weg van alle onrust en tu mult probeert Tegla Loroupe zich helemaal aan haar op dracht te wijden. „Ik doe mijn best, maar ben geen machine." Haar ondeugdende glimlach verraadt echter een enorm zelf vertrouwen. Vorig weekeinde scherpte ze het parkoersrecord in een 10 km in Paderborn nog speels aan tot 31.46 minuten. Zondag wil Tegla Loroupe op nieuw haar onvoorwaardelijke strijdlust demonstreren. „Het wereldrecord is de ultieme uit daging." 42 km en 195 meter lang vechten tegen het regime van de klok. „De vorm is beter dan ooit. Dus daar zal het beslist niet aan liggen." GPD Tegla Loroupe (rechts) met de atleet Simon Lopuyet: klaar voor een aanval op het wereldrecord in de marathon van Rotterdam. foto Frans Dreissen/GPD van onze sportredactie NIJMEGEN - Na een slepende procedure van ruim tien jaar lijkt oud-voetballer Danny Hoekman gelijkte krijgen in de rechtszaak tegen doelman Jan Willem van Ede. Daarmee groeit de kans dat zijn eis op schadevergoeding wordt inge willigd. Volgens zijn advocaat zijn alle vragen in het deskundigenrap port, dat is opgesteld door oud spelers Jan Mulder en Keje Mo lenaar en voormalig top- scheidsrechter Leo van der Kroft, in het voordeel van Hoek man beantwoord. In het rapport moest het drietal bepalen of de overtreding van Van Ede op Hoekman in het seizoen 1986- '87 grensoverschrijdend was. De doelman haalde destijds de toenmalige aanvaller van Roda JC op grove wijze onderuit. De actie van Van Ede bleef onbe straft, maar de knie van de spe ler raakte daarbij zwaar be schadigd. Pas na een revalidatie van anderhalf jaar maakte Hoekman zijn rentree. In die tijd besloot hij een zaak aan te span nen om de kosten voor zijn her stel terug te krijgen. Hoekman heeft inmiddels zijn carrière be ëindigd. Mulder, Molenaar en Van der Kroft moesten in het rapport antwoord geven op een aantal vragen. Waren de gedragingen van Van Ede in ernstige overtre ding met de geldende regels bin nen de voetballerij, welke straf had de scheidsrechter in dit ge val kunnen opleggen, welke' maatregelen had de tuchtcom- missie tegen Van Ede kunnen nemen, had Hoekman kunnen verwachten dat Van Ede een dergelijke overtreding zou ma ken, was de ingreep op Hoek man abnormaal gevaarlijk. Het ziet er zeer gunstig uit"zei Hoekmans raadsman mr. W. Brunet de Rochebrune. In eerder tussenvonnis bepaal de de rechter dat de overtreding op Hoekman in strijd met de re gels was. Volgens de reglemen ten moet een overtreding over en laag boven de grond worden gemaakt. In de ogen van de rechter maakte Van Ede de overtreding te ver boven de grond. Aan de hand van het deskundi genrapport kunnen de beide partijen de rechter om vonnis vragen. Brunet de Rochebrune: „Maar we hebben ook nog de kans om via een conclusie op het rapport te reageren. Ik zie daar geen reden toe, maar de tegen partij wellicht wel. In dat geval verwacht ik een vonnis na juli- augustus. Als we meteen om een uitspraak vragen, verwacht ik dat voor de zomervakantie." J an Willem van Ede was niet be reikbaar voor commentaar. ANP van onze sportredactie HOOGEZAND - Enigszins ge lukkig maar wel fraai heeft oud wereldkampioen Harm Wiers ma in de tiende ronde van het NK dammen iets van zijn ach terstand op koploper Gerard Jansen goedgemaakt. Wiersma versloeg titelverdediger Hans Jansen, terwijl de koploper de punten deelde met Rob Cleïc. Daardoor staat Wiersma nu al leen op de tweede plaats. Van de drie spelers die Gerard Jansen op drie punten afstand volgden, staakte Wieger Wesse- link als eerste de achtervolging door de punten te delen met Oudshoom. De andere twee hadden steviger weerstand te overwinnen, hoewel het er lange tijd naar uitzag dat de situatie aan het einde van de ronde on gewijzigd zou zijn. Clerc had tegen Gerard Jansen aanvankelijk lichtelijk het ini tiatief, maar naarmate de partij vorderde wijzigde zich het spel- beeld ten gunste van de koplo per. Doorslaggevend was dit echter niet. In het duel tussen Hans Jansen en Wiersma speelde de klok ook nog een rol. Jansen maakte in de tijdnoodfase een misrekening, waardoor de oud-wereldkam pioen plotseling kansen kreeg. Die greep die mogelijkheid met beide handen aan, voerde op fraaie wijze de partij naar winst en bracht de spanning in het NK weer enigszins terug. Maar ook Clerc en Wesselink kunnen het de eerste twee in het klassement nog lastig maken. ANP Rugbypionier Daan van Gorp op weg naar rode broek door Rudy Boogert WEMELDINGE - Ooit zong rugbyer Daan van Gorp midden in de nacht met zijn ploeggeno ten van Tovaal het Zeeuwse volkslied. Niet op het veld, maar boven in een hoogwerker die toevallig op de Grote Markt in Goes stond. Typisch Daan van Gorp. Zondag speelt deze 44-jarige rugbygek uit Wemel- dinge zijn laatste competitie wedstrijd voor Tovaal en het liefst viert hij zijn afscheid met een kampioenschap. Daan van Gorp staat al ruim 25 jaar als een rots in de scrum, maar hij voelt dat hij zijn plaatsje moet. af staan aan de jongere garde. „Ik vind het spel nog steeds fantastisch. Het pro bleem isdat ik vroeger alleen de dag na de wedstrijd last van 'mijn nek en mijn schouders had, terwijl ik tegenwoordig tot de volgende wedstrijd overal last van heb. Ik lig wekelijks een uur bij de masseur om alles los te maken. En dan nog word ik bij de trainingspartijtjes als laatste gekozen!" Helemaal afstand van zijn sport doet Van Gorp niet. „Ik zou niet stoppen als ik niet ergens op kon terugvallen. Ik ga met een aan tal andere veteranen een oude- ballenteam oprichten. We wil len zo 'n zes wedstrij dj es per jaar spelen en dat is goed mogelijk. Er is zelfs een veteranentoer- nooi in Oisterwijk. Daar spelen BRESKENS - Voor de tweede keer binnen een tijdsbestek van enkele weken was Terneuzen zondag vierdeklasser Breskens in een oefenwedstrijd de baas. Werd het de vorige keer 2-3, dit keer was de eindstand 1-3. Terneuzen liep voor rust weg naar een 2-0 voorsprong door treffers van Nieskens en Nieu- jvelink. In de tweede helft was het duel in evenwicht. Nadat Boeckhout tegen had gescoord, }vas het Bany van der Hooft die de eindstand op 2-3 bepaalde. Voor Terneuzen-verdediger Mi ehei de Vries liep de wedstrijd minder goed af. De Vries raakte al vroeg in de wedstrijd gebles seerd aan het been. Pnderzoek in het ziekenhuis in Terneuzen wees later echter uit dat het om een zware kneuzing ging. allemaal 3 5-plussers en de oud ste speler van ieder team draagt een rode broek, ten teken dat hij niet getackeld mag worden." Vrijbuiters Zover is het voor Daan van Gorp echter nog niet. Komende zon dag staat voor Tovaal het be langrijke competitietreffen met koploper Te Werve op het pro gramma. In geval van winst kunnen bij de Goese vrijbuiters de tappen worden openge draaid, maar bij verlies dreigen zelfs nog degradatiewedstrij den. Van Gorp heeft echter alle ver trouwen in een goede afloop. „Te Werve is de ploeg van Shell en daar spelen veel Engelsen, Schotten en Welshmen. Tegen buitenlandse ploegen spelen we altijd goed en gezien de recente uitslagen lijkt het me niet waar schijnlijk dat we verliezen. Wat is er nou nog mooier dan af scheid nemen met een kampi oenschap?" Twintig jaar geleden was Van Gorp één van de oprichters van Tovaal. Samen met zeven ande re spelers van het tweede team van Oemoemenoe uit Middel burg, wilde hij de rugbysport. in Zeeland promoten. Slechts drie mensen van het eerste uur zijn ovei'gebleven: voorzitter Hans Markusse, trainer Ad Buijs en wedstrijdsecretaris Van Gorp, die als enige nog actief lid is. Liefdesbaby Gouden tijden heeft Van Gorp beleefd met zijn Goese liefdes baby. „Alles hebben we zelf op gebouwd bij Tovaal: kantine, kleedkamers, verlichting en ga zo maar door. Die zelfwerk zaamheid, die mentaliteit van 'niet zeuren maar doen' spreekt me aan bij Tovaal." Helemaal lyrisch wordt Van Gorp, wanneer de jaarlijkse trips naar de gerenommeerde rugbylanden ter sprake komen. „Ik denk dat we voor Neder landse begrippen een unieke tripgeschiedenis hebben. Al acht of negen jaar maken we die reizen. Vorig jaar zaten we bij voorbeeld in Zuid-Afrika. Wat we daar beleefden! We speelden in het dorpje Graskop. Het hele dorp was uitgelopen en zat aan de rand van het veld te barbe cuen en te feesten. We speelden een heerlijke wedstrijd. Indivi dueel waren we minder, maar ons collectief verzekerde de winst." Afgelopen weekend stond een trip naar Ierland op het pro gramma. Wederom een onver- (Advertentie) Koninginnedag! Om zulke din gen mee te kunnen maken, daar voor heb ik thuis wel een ru zietje over." Levenspartner In meer dan één opzicht fun geert Tovaal als Van Gorps tweede, levenspartner. „Op dit moment hebben we een ideale mix van j eugd en oudere spelers Ik zou zelfs de vader van de jon ge spelers kunnen zijn, maar die diversiteit is juist mooi. Er loopt bij ons bijvoorbeeld een kandi daat-notaris rond, maar ook een bakker in opleiding. Die mêlee aan spelers moet zon dag voor Tovaal de klus klaren. Het laatste kunstje van Van Gorp zou een gouden randje moeten krijgen. Hij weet niet of zijn ploeggenoten iets op stapel hebben gezet voor zijn afscheid, maar hij heeft zo zijn vermoe dens. „Misschien krijg ik wel een publiekswissel, het liefst bij een grote voorsprong. Het zou me overigens tegenvallen als ze niks zouden organiseren. Voor de zekerheid heb ik maandag maar een vrije dag genomen op mijnwerk." getelijk belevenis. „We speelden tegen Dungarvan. Toevallig had de voorzitter van die ploeg voor Drechtstreek gespeeld. Op een gegeven moment staat die man achter de bar en herinnert zich dat hij zeventien jaar geleden ook al eens tegen Tovaal heeft gespeeld. In Wissenkerke, op Daan van Gorp: „Ik denk dat we voor Nederlandse begrippen een unieke tripgeschiedenis hebben." foto Willem Mieras TIJDELIJK EXTRA VOORDEEL. 'O kassakorting op alle jacks en truien voor mannen en vrouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 25