Tussen gokpaleis en natte horeca ABI naar steenfabriek PZC Bouwplaat van pijlerdam Oosterschelde Vitrite genomineerd als Fabriek van het Jaar Politie strijdt tegen lange aanrijtijden zeeland 21 ondernemend zeeland Bouwbedrijf in Aardenburg Prollon neemt verkoop en service in eigen hand Ruim zes miljoen voor nieuwe fietspaden Zorgpersoneel in actie tegen uitblijven cao donderdag 16 april 1998 door Wout Bareman Gokje wagen? Wedden dat de Eer ste Kamer nog dit jaar het besluit van de Tweede Kamer om voortaan per café of restaurant twee gokkasten toe te staan, aanvaardt? Ja, natuurlijk blijft het een gok. Want die Eerste Ka mer stelt zich de laatste tijd steeds ei genzinniger op. Maar feit is dat er nu eindelijk sprake is van een doorbraak in de welhaast eeuwig durende dis cussie over 'gokken in de horeca'. Het kabinet had daar bepaalde ideeën over, wilde de gemeenten toch nog enige ruimte laten, maar de Tweede Kamer wenste de zaak nu voor eens en altijd geregeld zien. Dus: twee gok kasten per 'hoogdrempelig' etablisse ment (een café of restaurant), 'gok kers' van minimaal achttien jaar en een exploitant die beschikt over de - al dan niet aangeleerde - gave een gok verslaafde te onderscheiden van een 'recreatieve speler', die ook even wat 'muntjes' kwijt wil. Jarenlang werd er maar wat aange rommeld in de wereld van de gokkast. Gemeenten maakten individuele af spraken met de horeca. Ze namen zo'n overeenkomst je op in de Algemene Plaatselijke Verordening en het was geregeld. De ene gemeente - ook in Zeeland - tolereerde drie gokautoma ten, de andere niet meer dan één, eventueel in combinatie met wat be hendigheidsspelen. In tal van ge meenten werden de gokfanaten zelfs samengedreven in een automatenhal. En hier en daar mocht de exploitant van een laagdrempelige zaak als de snackbar, de sportkantine en het buurthuis best een duit bijverdienen met de opbrengst van de automaat. Kweekvijver Langzaam groeide het besef dat die zogenaamde laagdrempelige etablis sementen een kweekvij ver dreigden te worden van toekomstige gokverslaaf den. En aangezien ons land volgens recente cijfers al tussen de 30.000 en 60.000 verslaafden telt, waren maat regelen op hun plaats. Nog even door bordurend op die cijfers: driekwart van de gokverslaafden dweept met de fruitautomaat. Vorig jaar zochten on geveer 4600 zware gokkers professionele hulp en daarbij ging het vooral om werkloze, laag opgeleide jongeren van nog geen 25 jaar. Zee land telt volgens recent cijfermateri aal van het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) al jaren ruim honderd gokverslaafden. Let wel, daarbij gaat het om mensen die zich bij het ZCAD melden; er moe ten er dus veel meer rondlopen. Direc teur drs. J. T. vandenBroek: „Hetlan- In de automatenhal kan de gokker nog altijd terecht, maar in bijvoorbeeld cafés moet hij het binnenkort met twee fruit kasten stellen. foto Charles Strijd delijke beeld zie je ook in Zeeland terug. Er is sprake van enige afname, mogelijk door het terugdringen van het aantal automaten en door de jaren voortslepënde discussie, die natuur lijk wel extra aandacht heeft geves tigd op de problematiek. Eigenlijk is er de laatste tijd vooral op Walcheren sprake van een toename. Maar dat heeft zeker te maken met het feit dat het advies- en begeleidingscentrum De Drempel in Vlissingen haar activi teiten heeft gestaakt." Snackbar Eind vorig j aar wees een telling van de Vereniging van Nederlandse Gemeen ten uit dat het aantal gokautomaten in Nederland de laatste j aren aanzien lijk is gedaald. Van 53.000 in 1992 naar 3 90 0 0 eind vorig j aar. Het aantal behendigheidsautomaten steeg in diezelfde periode met 5600 naar bijna 21.000. Een op de vier gemeenten meldde dat daar probleemgokkers rondliepen. De gokverslaving wordt, zo was al eerder vastgesteld, vooral aangewakkerd door de fruitautoma ten in snackbars en cafés. Ruim 58 procent van de verslaafden in behan deling begon ooit in een snackbar, 21 procent in een café. Van den Broek: ,,We moeten ervoor zorgen dat zo'n automaat geen 'nor maal' gegeven wordt in iemands leven. Ik denk dat het niet zoveel uit maakt of er nu één of twee van die din gen in een café staan. Natuurlijk zien we het aantal liever zo beperkt moge lijk, maar het is al heel wat dat de overheid de zaak nu formeel vastlegt, zodat iedereen weet waar-ie aan toe is." Het ZCAD poogt via vooidichting de gokdrif t in goede banen te leiden en binnen de perken te houden. Dat ge beurt onder meer in overleg met de grootste leverancier en exploitant van speelautomaten in Zeeland (en trou wens ook ver daarbuiten) Loontjes Automaten bv in Middelburg. Directeur Alexander Loontjes: „Ja, ons eigen personeel volgt bijvoor beeld een speciale cursus om gokver slaafden - en die pik je er echt niet altijd op het eerste gezicht uit - te her kennen. Daarnaast werken we in onze automatenhallen met een toegangs verbod voor mensen die daar zelf om vragen. En tenslotte is er intensief contact met de horeca om op een goe de manier excessen te voorkomen." Loontjes heeft niet de indruk dat de wettelijke maatregel, als die eenmaal het hele traject heeft doorlopen, in Zeeland tot grote verschuivingen zal leiden. „De gemeenten zitten nu be paald nog niet op één lijn, maar er ont staat ongetwijfeld een verschuiving van de laagdrempelige etablissemen ten naar de hoogdrempelige. Of ons dat extra automaten zal opleveren? Achik denk niet dat het zo 'n vaart zal lopen.Landelijk is de Vereniging van Automatenhandelaren Nederland in z'n nopjes met de nieuwe regels. Uit die hoek klinkt de verzuchting dat het 'eeuwige onderhandelen met indivi duele gemeenten' nu eindelijk verle den tijd is; de regels gelden - uniform - voor heel het land. Geen betutteling „Dit is wat ons als Horeca Nederland altijd voor ogen heeft gestaan", zegt regiovertegenwoordiger Jack van Ham. „Misschien is in onze kringen ooit wel eens gedacht aan een soepeler regeling voor de snackbars, de buurt huizen en de sportkantines, maar nu dat politiek niet haalbaar blijkt, moet je niet blijven drammen. Dat nu is ge kozen voor centraal beleid is goed. Het bant de willekeur en oneerlijke concurrentie uit en voorkomt illegali teit. Van Harn geeft toe dat de gokau tomaat een flink deel van de omzet be paalt. „Daarom moet de overheid ook niet al te betuttelend optreden. Met name de 'natte' horeca, de mensen dus met een drank vergunning, weten heel goed waar ze mee bezig zijn. Die men sen volgen cursussen over 'sociale hy giëne' en dergelijke. Dat gaat verder dan het tappen van een simpel pilsje. En laten we wel zijn: onze bedrijfstak heeft toch ook geen enkele behoefte aan mensen, die door dat gokken in een doolhof terechtkomen." En de Zeeuwse gemeenten? Ach, die zullen hier en daar de plaatselijke re gelgeving wat moeten bijstellen. Maar zwaar tillen ze daar niet aan. Niet zo zwaar in ieder geval als burge meesters elders in den lande, die vin den dat ze door die opgelegde regels nauwelijks nog greep hebben op de gokverslaving. „Als het echt zover is, treffen we wel maatrelegen", zegt vi- ce-voorzitter Th. Steenkamp van het Intergemeentelijk Samenwerkings orgaan Zeeuws-Vlaanderen monter. door Marcel Modde AARDENBURG - De Aarden- burgse Bouw en Industrie (ABI) begint rond de zomer met bedrijfsactiviteiten op het complex van de voormalige steenfabriek bij Aardenburg. ABI is een volle zuster van de tien jaar oude Belgische onder neming Depaco, dat is gespeci aliseerd in de bouw van land- bouwschuren en industriële gebouwen. Wat ABI precies gaat doen, wil directeur P. Deschepper nog niet prijsgeven. Volgens hem zullen de activiteiten 'licht aanverwant zijn' aan het pak ket van het moederbedrijf. De rubriek Ondernemend Zeeland staat onder re dactie van Claudia Son- dervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus 18, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. Depaco beschikt over vestigin gen in Bassevelde, Westkapelle en een metaalconstructiefa- briek in Zedelgem en tekende in Zeeuws-Vlaanderen voor verschillende aardappelschu- ren en loodsen. Het bedrijf kocht drie jaar ge leden het leegstaande fa briekscomplex in Aardenburg. De bedoeling is vooralsnog de helft van het ongeveer zeven duizend vierkante meter grote terrein zelf te gaan benutten. De overige gebouwen zijn be schikbaar voor verhuur aan andere belangstellende bedrij ven. Voor een stuk is dat aan deel al ingevuld door Europa Veilingen, dat vanaf 4 april we kelijks auto's en andere voer tuigen onder de hamer brengt in een van de hallen. Het complex is grotendeels verbouwd en zo goed als klaar voor de nieuwe bedrijfsactivi teiten, aldus Deschepper. De buitengevels van de gebouwen zijn vernieuwd, het parkeer terrein is opnieuw ingericht en de hallen zijn voorzien van be tonnen vloeren. Daarmee is een investering gemoeid van onge veer een miljoen gulden. Ontwerper Jan Troost met zijn doe-het-zelf-maquette van de pijlerdam in de Oosterschelde. foto Dirk-Jan Gjeltema ring van de marktbenadering heeft geen gevolgen voor de vestiging in Groede. Het besluit is volgens Aurik in gegeven door de beursgang van het bedrijf in juli vorig jaar, de goede jaarcijfers, de grote be langstelling voor de automati sche melksystemen en het streven om AMS Liberty en Freedom versneld op de markt te introduceren. De nieuwe dochter en samenwerking met regionale distributeurs in Duitsland bieden Prolion de gelegenheid om dichter be trokken te zijn bij de marke ting, verkoop en service van zij n produkten in Nederland en Duitsland. Meko Holland kan zich hierdoor meer richten op haar oorspronkelijke activi teit: de levering en service van melkkoeltanks aan boeren. door Pascalle Cappetti GROEDE - De producent van automatische melksystemen Prolion, met een fabriek in Groede, gaat de marketing, verkoop en service van de melkrobotten in eigen hand ne men. Voor deze taken richt het be drijf in Vijfhuizen op kosten van Prolion een nieuwe organi satie op: AMS Liberty Neder land. De verkoop van de melk systemen Liberty en Freedom was voorheen uitbesteed aan het bedrijf Meko Holland, dat vooral in melkkoeltanks is ge specialiseerd. Hoeveel geld en nieuw perso neel met de opzet van de nieu we organisatie zijn gemoeid, kon woordvoerder E. Aurik nog niet zeggen. De verande- door Claudia Sondervan GOES - Een bouwplaat in kleur van de pij - lerdam in de Oosterschelde-stormvloed- kering is binnenkort te koop bij Neeltje Jans. De Goese uitgeverij De Ramshoorn nam het ontwerp van de Middelburger Jan Troost op en wil de bouwplaat behalve in het bezoekerscentrum ook via de VW's en de boekhandels afzetten. Op Neeltje Jans wordt eerdaags een ma quette geplaatst van de bouwplaat-pijler- dam, eveneens van de hand van Troost. „Er is ooit een bouwplaat gemaakt bij de ingebruikname van de pijlerdam. Maar die was in zwart-wit. Deze uitvoering is sterk MIDDELBURG - Vitrite in Middelburg is een van de drie bedrijven die genomineerd zijn voor de prijs Fabriek van het Jaar. Een uitgebreid onderzoek van het bureau A T. Kearny bepaalt wie deze titel in de wacht sleept. De prijs wordt op 21 april in Amsterdam uitgereikt door werkgeversvoorzitter H. Blan ker!; van het VNO/NCW. Zo'n zestig bedrijven hadden zich aangemeld voor deelname aan de verkiezing. „Wij de den mee omdat we ons eens wilden vergelijken met anderen", aldus A L. Piet van Vitrite voor wie de nominatie als een grote verrassing kwam. Alle deelnemende bedrijven werden door A T. Kearny doorgelicht op tal van facetten. Uiteindelijk rolden er drie genomineerden uit. Naast Vitrite zijn dat. de motorenfabriek van DAF Trucks in Eindhoven en de Nederlandse Pillo-Pak Maatschappij in Eerbeek. De prijs Fabriek van het Jaar wordt voor de tweede keer uitgereikt. Du Pont Compoun ding in Dordrecht mocht vorig jaar als eerste de titel in ontvangst nemen. vereenvoudigd en in kleur", verklaart uit gever M. J. Ruissen. De bouwplaat vormt een sectie van de dam: twee pijlers met tus senstuk, bewegende schuiven en wegdek met een autootje op schaal 1:325. De dam- sectie is ongeveer tachtig centimeter lang en dertig centimeter hoog. Aanbouw is al tijd mogelijk, meldt Ruissen. „Je kan hem zo lang maken als je wilt." Een pakket be vat acht bouwvellen, een handleiding en een afbeelding van bet resultaat en kost 14,95 gulden. Het vergt enkele uren arbeid eer de klus ge klaard is, weet Ruissen. Ontwerper Troost stopte er zo'n honderd ontwerpuren in. Hij heeft nog meer bouwplaten van Zeeuwse markante bouwwerken op stapel staan. Ruissen is zeer genegen die ook via De Ramshoorn op de markt te brengen. De uitgeverij aan de Putwei in Goes begon twee jaar geleden met de uitgave van christelijke boeken. Inmiddels zijn de acti viteiten uitgebreid met hobbyhoeken, zo als een handleiding over zandschilderen. Eerder al gaf Ruissen een serie van elf bouwplaten uit die kopieerbaar waren. „Zo konden de platen worden hergebruikt op scholen en verenigingen en in gezin nen," verklaart hij de gedachte daarachter. Het besef kwam echter ook dat de uitgeve rij daarmee de eigen glazen ingooide door Jacques Cats MIDDELBURG - Het publiek in Zeeland moet ook in spoedei sende gevallen soms drie kwar tier wachten tot de politie er is. Gebrek aan geld en mensen is daar de oorzaak van. Een nieu we poging om via de politiek verandering in deze nij pende si tuatie te brengen faalde eerder deze week, toen de Tweede Ka mer niet instemde met een motie van het CDA om extra financië le middelen beschikbaar te stel len. De actie van het CDA vloeide voort uit een recent bezoek van landelijke politici aan de politie Zeeland. Bij die gelegenheid werd de aandacht gevestigd op een aantal hete hangijzers voor het Zeeuwse korps, zoals de kwestie van de recreatieproble- matiek, het grensoverschrij dend drugstoerisme en de uitge strektheid van de werkgebieden waarover toezicht moet worden gehouden. Nog een andere kwestie speelde een rol: daar waar de politie elders in het land kans ziet om om binnen een aan- rijtijd van een kwartier op een onheilsplek te arriveren, balen de Zeeuwse collega's dat in de meeste gevallen niet. Enige tijd geleden is de penibele politiezorg in beeld gebracht. Bij die gelegenheid bleek dat eenderde van alle betrokkenen bij levensbedreigende situaties als ernstige ongevallen, bloede rige knokpartijen en gevaarlij ke branden te lang op politie- hulp heeft moeten wachten. Lobbyen Voorlichter Jan van Mourick: „Op het moment dat er sprake is van een dodelijk ongeval is dat geen probleem. Daar laten we alles voorvallen. Maar alles wat daarna komt moet ontzettend lang wachten. Dat kan soms op lopen tot drie kwartier. Dat kunnen we naar de burger toe SINT LAURENS Kinderkledingbeurs - Speel- groep 't Groentje in Sint Lau rens houdt zaterdag 18 april van 9.00 tot 12.00 uur een kinder kledingbeurs bij kippenboerde- rij Sturms aan de de Ooststraat. De helft van de opbrengst is voor de speelgroep. De kleding kan dagelijks gebracht worden van 17.00 tot 18.00 uur. niet maken." De bezoekende politici vonden dat ook, maar haalden uiteindelijk in de Ka mer bakzeil. Daarmee blijft al les bij het oude. De politie Zee land blijft echter de politiek met verzoeken om bijstand besto ken. Van Mourick: „Het lobbyen gaat voort. We houden op meer dere fronten wat ijzers in het Jorritsma praat over betaling dijkherstel met waterschappen door Lianne Sleufjes DEN HAAG - Minister Jorrits ma van Verkeer en Waterstaat overlegt zo snel mogelijk met waterschappen en provincies over de financiering van de ex tra versterking van de zeedij ken. Zij overweegt een algeme ne regeling te maken, niet een die alleen is toegesneden op de steenzetting. Mocht straks onverhoopt blij ken dat er iets anders loos is aan de dijken, dan kun je weer een aparte regeling maken, ver klaarde Jorritsma in een overleg met de Tweede Kamer over de zeedijken. Dat zij nog steeds geen plan van aanpak op tafel heeft liggen komt doordat er nog honderden kilometers dijkvak nauwgezet moeten worden onderzocht. Dat vergt tijd, stelde de minister, De Tweede Kamer heeft er eind vo rig jaar op aangedrongen, snel met zo'n plan en toereikende fi nanciering te komen. In 1996 bleek dat van een groot aantal dijkvakken de betonblokken niet deugden. Ze voldeden niet aan de strengste veiligheidsei sen. Jorritsma schiet het dijkherstel vooralsnog voor. De water schappen vinden dat het Rijk de operatie moet betalen, Jorrits ma meent dat ook de water schappen hun deel moeten bijdragen. Ze heeft alvast 1,25 miljard gulden uitgetrokken voor het herstel tot en met 2015. Elk jaar komt daaivan een be drag vrij voor dijkherstel. Het geld is zowel vorig als dit jaar naar Zeeland gegaan omdat daar de situatie het slechtst is en omdat daar al de meeste dijk vakken zijn onderzocht. door Harmen van der Werf MIDDELBURG - De fietser hoeft zich niet meer het stief kindje te voelen van het wegen- beleid van provincie, gemeen ten en waterschappen. Dit jaar wordt er voor ruim 6,4 miljoen gulden in fietsvóorzieningen geïnvesteerd, met name in nieu we fietspaden. Onlangs schetste het Coördina tiepunt Fiets Zeeland van de provincie nog een somber beeld van het fietsbeleid van de ver schillende overheden in Zee land, Zij zouden alleen aan dacht hebben voor fietsers als het in hun kraam te pas komt. Het Coördinatiepunt is daar enigszins op teruggekomen. Waterschappen en gemeenten hebben inmiddels him commen taar kunnen geven op de kriti sche notitie. Autoluw Vooral het waterschap Zeeuwse Eilanden doet meer dan ge dacht. Het is met een fietsnota bezig, werkt aan het autoluw maken van plattelandswegen en laat onderzoek doen naar een fietspad tussen Heinkenszand en recreatiegebied Stelleplas. Ook zijn er met speciale rijks- gelden diverse projecten uitge voerd, zoals een fietspad langs de Kleverskerkseweg in Mid delburg, een fiets- en voetpad langs de Kloosterweg bij Wes- terschouwen, een fietspad op de Brouwersdam en verlichting langs de Veerseweg. Voorts is met gelden uit de 'gebundelde doeluitkering' (gdu) een fiets pad aangelegd langs de Strand weg bij Koudekerke. Dit jaar wordt een forse extra stap gezet. Op de lijst met pro jecten voor dit jaar komen acht nieuwe fietsvóorzieningen voor, a ruim 6,4 miljoen gulden. Daarvoor wordt bijna 1,7 mil joen gulden subsidie uit de ge bundelde doeluitkering (gdu) verstrekt. Waterschap Zeeuwse Eilanden legt een fietspad aan langs de weg van Grijpskerke over Me- liskerke naar de provinciale weg richting Zoutelande. De ge meente Hulst komt met een fietspad van Hulst naar Hei kant. De gemeente Terneuzen brengt fietsverbindingen aan bij Hughersluys (sportpark Ou de Vaart) en Oesterput Andere nieuwe fietsvóorzienin gen zijn gepland langs de Hon- tenissestraat ten noorden van Hulst (waterschap Hulster Am bacht), de Hulsterweg (water schap De Drie Ambachten), bij Terhole (gemeente Hontenisse), langs de kust van West-Zeeuws- Vlaanderen (gemeente Oost burg) en van Retranchement tot de Belgische grens in de richting van Knokke (waterschap Vrije van Sluis). Ter verbetering van de overstap van de fiets op de bus komen bij zeventien belangrijke bushaltes op het platteland nieuwe fiet senstallingen. Deze worden be taald uit een potje ter stimule ring van het openbaar vervoer. door Willem van Dam VLISSINGEN - Bij minstens drie Zeeuwse gezondheidszorg instellingen worden volgende week acties gevoerd tegen het uitblijven van een nieuwe cao in de zorgsector. Het betreft het verpleeghuis De Blaauwe Hoeve in Hulst, de Stichting Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen en het ziekenhuis Walcheren te Vlissingen. Moge lijk zal ook personeel van het verpleeghuis De Comeliastich- ting in Zierikzee zich daarbij aansluiten. Bij de Blaauwe Hoeve, Thuis zorg Zeeuws-Vlaanderen en het ziekenhuis Walcheren worden donderdag 23 april zondags diensten gedraaid. Dat bete kent dat in het ziekenhuis te Vlissingen geen operaties wor den verricht, aldus regiovoor zitter H. Geldof van de vakbond voor verplegend personeel NU '91. Daarbij wordt een uitzon dering gemaakt voor spoedei sende ingrepen. Bij De Blaauwe Hoeve wordt volgende week donderdag bo vendien een ludieke actie ge voerd; in de kantine wordt een zwarte markt gehouden, waar mee het verplegend personeel aandacht wil vragen voor zijn magere verdiensten en hoge werkdruk. Maandag 20 april trekt perso neel van de Thuiszorg Zeeuws- Vlaanderen in een demonstra tieve stoet naar het stadhuis van Temeuzen, waar een petitie zal worden aangeboden. De acties worden voorbereid door comités van de vakbonden Nu '91, de CFO en AbvaKabo.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21