Tegenslag Iers akkoord Banken maken einde aan tweedeling geldautomaten A Dolfijn Renée went weer aan de zee Gentse ambtenaar op bierrantsoen 4 WEKEN w mo° ■QÉA 14° Aardgas twee cent goedkoper door olieprijs Slijptol voor t ontsnapping TBS'ers zat in televisie Leden protestantse Oranje-orde vooralsnog tegen Kleuter raakt in coma door steen vanaf viaduct Zalm twijfelt aan Italië Studie afkicken VOOR 15,00 Natte akkers spelen boer parten Zie Mitsubishi. Seedorf en Davids in finale ZW 4 i Overwegend droog I, Zonnige perioden en zeer lokaal een bui. ji Matige tot vrij krachtige zuidwestenwind. Middagtemperatuur 9 a 10 graden. door Lizette Dalebout NEELTJE JANS - Voorzichtig wordt het gestreepte dolfijntje Renée in het zoute water van de Oosterschelde ge zet. Medewerkers van het Dolfinarium Harderwijk stappen in waterdichte pakken achter haar aan. Ze spreken kalmerende woorden. Bioloog R. Kas telein van het Dolfinarium kijkt ge spannen toe: „Gestreepte dolfijnen zijn veel schichtiger dan bruinvissen." Als Renée rustig rondzwemt om haar nieu we omgeving te verkennen, haalt Kastelein opgelucht adem. „Ze doet het goed. Ze raakt niet in paniek." Tot nu toe heeft het Dolfijnencentrum op Neeltje Jans alleen bruinvissen te gast gehad. Kastelein: „Gestreepte dol fijnen zijn in Nederland zeldzaam. Ze komen gewoonlijk alleen in de grote oceanen voor. Het is een raadsel hoe Renée in de Noordzee terecht is geko men." Jaarlijks stranden er ongeveer dertig dolfijnen aan de Nederlandse kust, waarvan zo'n negentig procent sterft. Renée is vernoemd naar Renesse; de plaats waar ze december 1997 aan spoelde. Het was de eerste keer in de ge schiedenis dat een gestreepte dolfijn le vend op het droge werd aangetroffen. Kastelein: „Renée is ter plaatse heel goed verzorgd en opgevangen door de politie. Maar ook zij had het bijna niet overleefd. Doordat ze van zo'n wilde en schuwe soort is, heeft ze, voordat ze werd gevonden, urenlang met haar staart in het zand geslagen en is ze over verhit geraakt." Tot het begin van dit jaar was het niet zeker of Renée zou overleven. „Tiental len vrijwilligers hebben haar dagen lang door het bassin van het Dolfinari um gedragen om te voorkomen dat ze zou verdrinken. We hebben moeten vechten voor haar leven", zegt Kaste lein. Inmiddels is Renée op krachten geko men. Kastelein: „Ze is heel langzaam aan mensen gewend geraakt. Zo heeft het een tijd geduurd voordat ze vis uit de hand durfde te eten." Renée is nu 1.87 lang en weegt 63 kilo. Haar leeftijd wordt geschat tussen de twee en drie jaar. Kastelein: „Ze is nog niet volwassen. Vrouwtjesdolfijnen kunnen pas op achtjarige leeftijd kin deren krijgen. Renée is nu te vergelijken met een kleuter." De overplaatsing van Harderwijk naar N eelt je J ansdie woensdag plaats vond, heeft tot doel Renée te laten wennen aan de zeeomstandigheden. Kastelein: „Ze wordt er hier op voorbereid om straks weer voor zichzelf te zorgen." Terugkeer Het Dolfijnencentrum op Neeltje Jans is een gezamenlijk project van Water land Neeltje Jans, Dolfinarium Har derwijk en Rijkswaterstaat. Sinds 1995 worden er dolfijnen voorbereid op te rugkeer naar open zee. Op dit moment is Renée de enige dolfijn die in het cen trum op Neeltje Jans verblijft. Kaste lein: „Het is de bedoeling dat ze in sep tember, oktober van dit jaar in het wild wordt teruggezet. Ze zal waarschijnlijk terug worden gebracht naar wat zuide lijker wateren, nabij Frankrijk of Spanje, zodat ze zich bij haar soortge noten kan aansluiten." Medewerkers van het Dolfinarium Harderwijk zetten Renée woensdag op Neeltje Jans in het Oosterscheldesop. foto Pieter Honhoff REKKEN - De slijptol waarmee drie TBS'ers vorige week kans zagen te ontsnappen uit de TBS- kliniek Oldenkotte in Rekken, werd waarschijnlijk de kliniek binnengesmokkeld in een om gebouwd televisie- of videotoe stel. De politie heeft op een parkeerplaats in Eemnes een 65-jarige man uit Almere aan gehouden op verdenking van hulp bij de ontsnapping. Dit heeft een politiewoordvoer der gisteren bevestigd. De poli tie wil over de exacte betrok kenheid van de verdachte geen mededelingen doen, maar vol gens advocaat J. Plasman wordt zijn cliënt ervan verdacht te hebben geholpen bij het bin nensmokkelen van de slijptol. Daarmee zaagden de gedeti neerden drie spijlen door en ko zen vervolgens de vrijheid. De slijptol zou de verdachte hebben verstopt in een televi sie- of videotoestel, die vervol gens ongehinderd de strafin richting binnenkwam. Wanneer dit gebeurde, is de raadsman niet bekend. De verdachte heeft een strafblad en is geruime tijd werkzaam geweest voor de Stichting Themis, een belan gengroep voor gedetineerden. Volgens Plasman is zijn cliënt een half jaar geleden met de werkzaamheden voor de stich ting gestopt. De verdachte ken de een 26-jarige man, de enige van de drie ontsnapten die in middels is aangehouden. Hij werd vrijdag opgepakt op een parkeerplaats inBussum. Dat is slechts 15 kilometer van de plek waar de Almeerse verdachte is aangehouden. De politie kan niet zeggen of er een verband is tussen deze twee. locaties. Waar- Ivan de twee elkaar kennen, is evenmin bekendgemaakt. Twee van de ontsnapte TBS'ers zijn nog voortvluchtig. ANP van onze redactie buitenland BELFAST - De Oranje orde in Noord-Ierland, die rond 30.000 protestanten verenigd, heeft gisteren het vredesakkoord voor het gebied vooralsnog af gewezen. Secretaris John McCrea zei na afloop van een besloten verga dering dat de leiders eerst opheldering wensen over de vrijlating van gevangenen, het inleveren van wapens en een hervorming van de politie. De afwijzing is een klap voor leider David Trimble van de grootste partij van Noord-Ierse protestanten, de Ulster Unio nist Party (UUP)De orde tekent namelijk voor ongeveer een kwart van de stemmen binnen zijn partij. Trimble moet in het weekeinde het akkoord door zijn 700-koppige partijraad zien te krijgen. De orde is ver antwoordelijk voor de duizen den marsen die protestanten in Noord-Ierland jaarlijks door katholieke gebieden houden. Vijf van Trimbles negen partij genoten die net als hij in het Britse parlement zitten, hebben zich tegen het akkoord ver klaard. Een zesde collega, Mar tin Smyth, zei 'sceptisch' te zijn over de overeenkomst. „Het lijkt mij dat sprake is van een opstapje naar wat zij (de katho lieken) willen: een verenigd Ier land", zei Smyth, een voormalig 'grootmeester' van de Oranje orde. Paisley Radicaal tegenstander van elk akkoord, dominee Paisley, die niet deelnam aan de onderhan delingen, startte gisteren een campagne voor afwijzing van het akkoord in het komende re ferendum van 22 mei. De 72-ja- rige leider van de Democratisch Unionistische Partij (DUP) zei woensdag op een persconferen tie dat de overeenkomst zal lei den tot de vernietiging van de 77 jaar oude unie van Noord-Ier- land met Groot-Brittannië, en de provincie zal brengen 'op de weg naar een verenigd Ierland' De DUP is momenteel goed voor ongeveer 15 procent van het electoraat, maar Paisley zelf kan - naar is gebleken bij ver kiezingen voor het Europarle ment sinds 1979 - rekenen op veel meer steun onder het pro testantse deel van de bevolldng. De regels van de volksraadple ging vereisen dat een meerder heid van de 1,6 miljoen Noord- Ieren - 55 procent pro-Brits en protestants, en 40 procent pro- Iers en katholiek - het akkoord ratificeert, wil het worden uit- gevoei'd. De Britse premier Blair riep de Noord-Ieren gisteren op geen aandacht te schenken aan scep tici. „Luister naar degenen die een succesvolle toekomst willen voor Noord-Ierland en niet naar degenen die slechts willen dat de hele overeenkomst in duigen valt." Gerry Adams, de leider van Sinn Fein zal zaterdag op het jaarlijkse partijcongres steun van de leden vragen voor het vredesverdrag. ANP/RTR/AP GRONINGEN - Kleinverbrui kers (gezinnen) gaan op 1 juli twee cent minder voor een ku bieke meter aardgas betalen. De verlaging kan worden doorge voerd door de lagere prijzen op de wereldmarkt voor huis- brandolie. De prijzen van gas en olie zijn met een vertraging van een half jaar direct aan elkaar gekop peld. Het is de tweede verlaging binnen een jaar. Ook op 1 janua ri ging de gasprijs almet 1,4 cent omlaag. Een en ander heeft gisteren de Gasunie bekend gemaakt. De kale aardgasprijs, dus exclusief milieuheffingen en dergelijk, komt op 1 juli uit op 46,8 cent. Een gemiddeld gezin mêt een verbruik van 2000 kubieke me ter is op jaarbasis zo'n vijf tien tjes voordeliger uit, afhankelijk overigens wel van hoe het regio nale gasbedrijf de prijs vast stelt. Van de verlaging eerder dit jaar werd concreet in de huishoud portemonnee niets gevoeld. Die werd namelijk teniet gedaan door een hogere milieuheffing. GPD zie ook pagina 6 door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Gentse ambtena ren die tijdens werkuren te veel pintjes achterover slaan, lopen straks het risico naar de politie gestuurd te worden-voor een ademtest. Bij meer dan 0,8 pro mille volgt een werkverbod ge durende de rest van de dag. De 'schepen' voor personeelszaken van de gemeente Gent, Guy Ser- raes, wil op deze manier bet al coholmisbruik in de ambtelijke dienst van de Vlaamse stad te rugdringen. Volgens Serraes mag van het ge- meentepersoneel verwacht worden dat zij na twee glazen bier of wijn overschakelen op alcoholvrije dranken. Dat dit niet geheel spontaan zal gebeu ren, beseft de bestuurder ook wel, vandaar dat hij de nuchtere collega's wil inschakelen voor de onderlinge sociale controle. Gisteren publiceerde de wet houder een reglement dat bij het gemeentepersoneel nogal op de lachspieren heeft gewerkt. Want hoe omschrijft Serraes een ambtenaar die te diep in het glaasje heeft gekeken? Onder het hoofdstukje 'uiterlijke ken tekenen van alcoholgebruik' is te lezen: 'De betrokkene heeft bloeddoorlopen ogen, verhit ge laat, schuim op de lippen, heeft de hik, vertoont sporen van braaksel, heeft een onvaste gang, zoekt naar een breed steun vlak, spreekt met dubbele tong, is lawaaierig, weet niet waar hij zich bevindt, grijpt on zeker naar voorwerpen...' Ambtenaren die hun collega's op dergelijk liederlijk gedrag betrappen, dienen 'onverwijld' hun chef daarvan in kennis te stellen. De redenering van Ser- HULSHORST - Een 4-jarige kleuter uit Hollandscheveld (Drente) is gisteren in coma ge raakt, nadat zij in de auto van haar vader getroffen was door een flinke kei. Onbekenden gooiden die vanaf een viaduct op de auto, die op de A28 reed. Het is nog niet duidelijk vanaf welk viaduct de kei gegooid is. Voor de politie staat het vast dat iemand de grote steen moet heb ben gegooid, gezien de kracht waarmee het projectiel door de voorruit van de auto sloeg. ANP De toetreding van Italië tot de Europese Monetaire Unie is wat Nederland betreft nog steeds niet zeker. Minister van Fi nanciën Zalm houdt nog steeds rekening met een 'nee' van Den Haag, zo bleek gisteren tijdens het kamerdebat. Het kabinet wacht de maatregelen van Rome af ter sanering van de overheidsfinanciën. van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Rekeninghou ders van de Postbank kunnen vanaf half mei geld opnemen bij geldautomaten van andere ban ken en omgekeerd. Daarmee komt een einde aan het jaren lange gesteggel tussen de ban ken over het gebruik van el- kaars automaten. Vorig j aar al werd het zogeheten gastgebruik aangekondigd, maar dat is keer op keer uitge steld. Gisteren zijn de banken het er definitief over eens ge worden dat het gebruik van el- kaars automaten vanaf half mei mogelijk moet zijn. Voor de klanten is de nieuwe dienstverlening gratis. Het kost geen geld om bij andere auto maten geld op te nemen. Maai de banken hebben wel afspra ken gemaakt over onderlinge tarieven. De banken eisten een vergoe ding, omdat de Postbank-klan ten het meest profiteren van het 'gastgebruik'. De rijen wach tenden voor de Postbank-auto- maten zijn meestal langer dan die bij de banken. „Wij willen onze ldanten het zelfde serviceniveau bieden als wij nu gewend zijn", aldus een woordvoerder van de ABN Am- ro Bank. Hij wijst erop dat de ABN Amro 1300 automaten heeft voor 3 miljoen rekening houders, terwijl de Postbank slechts 1200 automaten heeft voor 7 miljoen klanten. De ABN Amro wil nieuwe automaten plaatsen als blijkt dat door de Postbank-klanten ook rijen voor de ABN-automaat te lang worden. Daarom hebben de banken en de Postbank afgesproken om el kaar een vergoeding te betalen voor elke keer dat een klant geld opneemt bij een automaat die niet van zijn eigen bank is. Hoe hoog die vergoeding is, willen de woordvoerders van de banken niet kwijt. Het zou om minder dan een dubbeltje per transactie gaan. De verwachting is dat dat de Postbank per saldo geld kost. Tegenover de 1200 geldautoma ten van de Postbank staan in to taal 5000 automaten van de ove rige banken. Sinds 1992, na de fusie van de NMB en de Post bank, is het voor Postbank klanten al mogelijk om bij auto- DEN HAAG - Minister Borst van Volksgezondheid wil een landelijk onderzoek naar het af kicken onder narcose. Zij gaf woensdag in de Tweede Kamer ook aan een studie naar marihuana voor medisch ge bruik te willen betalen. ANP maten van de ING Bank te pin nen. Sinds vorig jaar kunnen ING-klanten omgekeerd ook bij de Giromaten contant geld op nemen. Jarenlang heeft Nederland twee banksystemen gekend: dat van de Postbank en dat van de 'ge wone' banken. De afgelopen ja ren is geprobeerd de systemen te integreren. Zo is het sinds vorig jaar mogelijk om direct geld over te maken vanaf een Post bank-rekening naar een bank rekening. Het gastgebruik van de geldautomaten is een ander onderdeel van het streven naar integratie. Een recentere scheiding tussen de Postbank en de overige ban ken betreft de elektronische portemonnee. De Postbank heeft de chipper, terwijl de ban ken de chipknip ter beschikking stellen van hun klanten. Hier wordt onderhandeld over tech nische samenwerking. ANP raes is een juweel van eenvoud: teveel drinken mag in het ver keer niet, dus ook niet tijdens kantooruren. Toch wordt betwijfeld of de Hollands aandoende regelge ving in Gent veel effect zal sor teren. Zullen ambtenaren hun collega's-al dan nietmet braak sel op het revers - wel willen ver linken? Wat ook niet helpt, is dat de wethouders en burgemeesters zichzelf niet gebonden achten aan de alcoholbeperking. GPD Advertentie (eenmalig binnen zes maanden) JAj ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voorletters: m?v Straat: Postcode: Telefoon: :°te A Een comfortabele auto die ruimte biedt aan grote gezinnen? Die bestaat. Zie de Space Wagon. Standaard met elektrisch bedienbare ramen, airco, 2 airbags en maar liefst 7 zitplaatsen. Bel voor 'n kennismaking 0800-0383. TJÏtsUbIshT De Space Wagon is er vanaf 49.995,-. MOTORS Prijs iiicl, BPM/BTW, excl. venvijdermgsbijdrage, kosten rijklaar maken, af Hoofddorp. Leaseprijs Space Wagon v.a. f 1.126,- per maand (exel. BTW. 4S mnd/20.000 km). Wijzigingen voorbehouden. Met 3 jaar MiiltigaramieHnter-Euro Service. Imp MMSN B.V. (023) 55 55 222. Mitsubishi Dealer Lease (070) 51 51 151. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 !z41e jaargang no. 90 donderdag 16 april 1998 losse nummers 1,75 feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; radio en televisie: 7; dossier: 9,10, 11 en 13; zeeland: 15,17,19,20 en 21; sport: 23,25 en 27 (Advertentie) De Zeeuwse akkerbouwers wachten op beter weer. Door de aanhoudende reeks buien, met zelfs sneeuw, is voorjaarsar- beid op het land onmogelijk. De weersvoorspellingen blijven somber. „We zien lijdzaam toe. Je doet er toch niets aan", zegt de directeur van de koninklijke maat- schap De WilhelminapolderinWilhelminadorp. w Clarence Seedorf en Ed gar Davids treffen elkaar op 20 mei in de Amster dam Arena voor de finale van de Europa Cup I. See dorf had met Real Madrid aan de 0-0 in Dortmund genoeg voor de eindstrijd. Davids verloor met Ju- ventus weliswaar met 3-2 bij Monaco, maar had het eerste duel thuis met 4-1 gewon- yr nen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1