1 Boeren wachten op beter weer Zeekat in Arsenaal legt eieren Voorjaarsarbeid onmogelijk op natte akkers Kameruitspraak tegen oit poldering stelt de landbouw niet gerust Spectaculaire show De langste nacht sluit theaterseizoen af Bestuursvoorzitter ZLG stapt op om affaire De Schans Harddrugs-gebruik ligt bij allochtone leerlingen hoger PILAAR zeeuwse almanak Aanbiedingen 9$- zeeland donderdag 16 april 1998 joor Rolf Bosboom GISSINGEN - De akkerbou- vers rest dezer dagen niets an- lers dan wachten. Wachten op leter weer. De aanhoudende eeks buien, met zelfs sneeuw, naken de voorjaarsarbeid op iet land onmogelijk. De weers voorspellingen blijven somber. ,Voor iedereen die met dit vak lezig is, is deze situatie heel rustrerend', zegt J. P. C. van loven, directeur van de ko- ïinklijke maatschap De Wilhel- ninapolder in Wilhelminadorp. ,Maar we zien lijdzaam toe. Je loet er toch niets aan." )p de laatste dag van maart Itelde de maatschap vast dat het verstandig was om het werk op iet land voorlopig te staken, fan Hoven: „Sindsdien is de si- uatie alleen maar verslechterd, let is nóg natter geworden." Nestig hectare suikerbieten is gezaaid en dertig hectare aard- ippelen gepoot, maar dat is nog naar een kwart van wat dit voorjaar op de akkers van de iVilhelminapolder moet gebeu- •en. De afgelopen twee jaar was ïalf april de klus al helemaal ge haard. ïakelijk gezien is er nog geen nan overboord. Als het weer rerbetert kan de achterstand lormaal gesproken snel worden ngehaald en mocht bij voor meld het poten van de aardap pelen helemaal mislopen, dan ;aat door het geringe aanbod de ciloprijs omhoog. De jaren waarin de poters pas in juni de grond in gingen, waren in f inan- :ieel opzicht vaak de beste sei zoenen. Hemdsmouwen Extremen in de landbouw hoe ven niet altijd slecht te zijn", zo als Van Hoven het uitdrukt. ,Maar leuk is toch andersIk zat nu liever in hemdsmouwen bui ten. Een boer is toch primair een plantenteler. Hij wil als het ware een mooi tuintje van zijn akker maken. Zaadj e zaaien en op zien komen - dat is de kick van de boer. Het is mooi om in deze tijd van het jaar te zien dat de bieten al boven de grond komen. Dat dit niet gebeurt is heel verve lend, maar je kunt het weer nu eenmaal niet sturen." Geen paniek „Het wordt voor de boeren een laat voorjaar", beaamt G. van der Schelde, sectorspecialist akkerbouw bij de landbouwor ganisatie GLTO/NCB (tot voor kort GLTO-ZMO) in Goes. „We moeten de werkzaamheden uit stellen. Maar de zaak moet niet worden overdreven. Er is zeker geen sprake van een panieksitu atie. Er zijn nog geen grote pro blemen." Volgens Van der Schelde moet er nog heel wat worden gezaaid. Hij schat dat ongeveer veertig procent van de bieten in de grond zit. Bij de uien ligt dat percentage wat hoger, terwijl het overgrote deel van de aardappelen nog moet gebeuren. Verder willen de zomertarwe en -gerst, vlas en de vroege aardap pelen onder deze omstandighe den ni'et echt doorgroeien. Voorzitter J. A IJsebaert van de kring Zeeland van de NCB, de Noordbrabantse Christelijke Boerenbond, noemt de situatie 'wat zorgelijk'. „Boeren hebben problemen om de onkruidbestrijding uit te voeren en de poters die klaarlig gen krijgen last van scheutvor ming. Maar het is vooral verve lend dat èr veel werk is, maar dat je niets kunt doen met dat treiterige weer. Alle werk komt op een hoop. Bij mij ook. Het is paasvakantie, dus de jongens zijn thuis en zouden mooi kun nen helpen. Daar komt nu niets van terecht. Maar het weer moet toch een keer omslaan en dan gaan we hard aan de slag. En dan maar een uurtje langer. Akkers in de Wilhelminapolder ten noorden van Goes staan half onder water, waardoor er voorlopig niets kan worden gepoot. foto Willem Mieras door Harmen van der Werf GOES - De Zeeuwse landbouw is niet gerustgesteld door de uit spraak van de Tweede Kamer tegen ontpoldering langs de Westerschelde, omdat de motie niet is overgenomen door minis ter A Jorritsma. De Zeeuwse Milieufederatie (ZMF) put daar juist hoop uit en rekent erop dat Rijkswaterstaat nog in alle openheid onderzoek mag doen naar de toekomst van de Wes terschelde. Volgens projectlei der Westerschelde bij Rijkswa terstaat Zeeland, J. Coosen, zal dat ook gebeuren. „Het is een stapje in de goede richting." Veel meer waarde hecht J. G. Meijer niet aan de kameruitspraak. Meijer is be oogd voorzitter van de centrale landbouworganisatie LTO- Zeeland. „De uitspraak van de Tweede Kamer is helder. Er hoeft van de politiek geen land onder water gezet te worden, vanwege een al dan niet ver meend veiligheidsrisico. Ik ben daar blij mee. Alleen jammer dat de minister een slag om de arm houdt." Dat ontpoldering een oplossing kan bieden voor het stijgende water in de Westerschelde, on der meer door de verdieping van de vaarweg naar Antwerpen, gaat er bij Meijer niet in. „Zee land is er in de eerste plaats voor de mensen. Als er een veilig heidsprobleem is, moet er maar eens goed naar de dijken wor den gekeken." Meijer verwijt de politiek geen Bloemkooltelers in debat over 'falende' veiling KLOOSTERZANDE - Zeeuws- Vlaamse bloemkooltelers hou den vandaag, donderdag, in Kloosterzande een bespreking over de 'misstanden' op de Ne derlandse groentenveilingen. De Greenery, waarin veilingen zijn verenigd, werkt zo ondoel matig dat groentenkwekers grote delen van hun omzet on nodig verliezen. Ook verkopen grote supermarktketens - mede door tegenwerking en misma nagement van de Greenery, al dus regionale telers - liever bui tenlandse bloemkolen dan Nederlandse. Het debat met mensen van de veiling is in Hotel van Leuven en begint om 19.30 uur. keuze te maken. „Als de Wester schelde echt zo'n bijzonder na tuurgebied is, dan begrijp ik niet dat dit aan de havenbelan- gen van de Antwerpen wordt opgeofferd. Om vervolgens het probleem op het bord van de landbouw te leggen." ZMF-medewerker Th. Kramer kan daar wel in meegaan. De ZMF heeft zich, in tegenstelling tot de landbouw, altijd verzet tegen de lopende verdieping van de Westerschelde. Nu die verdieping gaande is, wil de ZMF ook een goed natuur compensatie-plan. En daarbij hoort een gedegen studie naar de toekomst van de Wester schelde, vindt Kramer. Dat de Tweede Kamer zonder onder zoek al de mogelij kheid van ont poldering schrapt, is naar zijn mening 'kortzichtig'. „Er zijn binnenkort verkiezin gen. Zou het daar misschien iets mee te maken hebben?", stelt Kramer zich een vraag, waarop hij het antwoord al weet. Buiten kijf Dat Rijkswaterstaat ontpolde ring zal meenemen in de studie, staat voor hem buiten kijf. „Ze zullen wel moeten. Er zijn aller lei opties om de rijzing van de zeespiegel in het Scheldebek- ken op te vangen. Ontpoldering is er daar één van, om het water extra ruimte te geven. Ik begrijp absoluut niet dat de Tweede Ka mer alvast de gordijnen sluit, terwijl helemaal niet bekend is of er goede argumenten zijn voor ontpoldering of welke op lossing dan ook." Gedeputeerde G. de Kok (PvdA) is verantwoordelijk voor uit voering van het natuurherstel- programma Westerschelde, waarin ontpoldering niet is op genomen. Maar waarin wél sprake is van een lange termijn studie. Dat dit onderzoek inge perkt dreigt te worden, is Jor- ritsma's probleem, vindt De Kok. „Wij zullen niet aandrin gen op een studie mét ontpolde ring als optie. Dat is haar ver antwoordelij kheid. Pi'ojectleider Westerschelde J. Coosen bij Rijkswaterstaat Zee land laat weten dat een oproep ook niet nodig is. In de lange ter- mijn-studie wordt ontpoldering 'gewoon' meegenomen. Landbouwvoorman Meijer heeft overigens bij voorbaat weinig vertrouwen in zo'n on derzoek. „Ik heb al te vaak mee gemaakt in de discussies rond de Westerschelde dat Rijkswa terstaat naar een bepaalde eindconclusie toepi'aatte." door Michelle Middendorp VLISSINGEN - Het maritiem attractie centrum het Arsenaal in Vlissingen heeft een bijzondere aanwinst. In het Ooster- scheldebassin heeft één van de zeekatten in totaal honderd eitjes gelegd. Voor zee katten is het leggen van eitjes in gevan genschap uitzonderlijk. Naar verwach ting zal het nog twee maanden duren voordat de eitjes uitkomen. Zeekatten leven in zout water en behoren tot de inktvissensoort. De vissen beschik ken over tien tentakels waarmee ze met katachtige bewegingen prooien vangen. Een zeekat heeft een nieuwsgierig en vriendelijk karakter. Zij kan bovendien als enige vissoort kleuren waarnemen en aannemen. Ze wordt ook de kameleon van de zee ge noemd omdat ze haar huid om de seconde van kleur kan laten verwisselen. Trosje De eitjes van een zeekat zien eruit als een trosje zwarte druiven. Ze worden één voor één gelegd. In het Arsenaal heeft het vrouwtje met haar tentakels de eitjes zorgvuldig aan een plastic buis vastgezet. De zeekatten die in de Oosterschelde le ven bevestigen de eitjes meestal aan zee wier of de touwen van fuiken. Zeekatten worden hooguit twee jaar oud. De vrouwtjes gaan na het leggen van de ei tjes meestal dood. Omdat zeekatten geen lang leven is beschoren wil het Arsenaal de jonge zeelcatjes gaan opkweken. Van de honderd eitjes die uitkomen blijven meestal rond de twintig zeekatten in le ven. foto Ruben Oreel door Ernstjan Rozendaal MIDDELBURG - Directeur Ge rard Peijs van de Stadsschouw burg in Middelburg spreekt van een unieke en spectaculaire the atershow. Zaterdag 20 juni ko men Brigitte Kaandorp, Lebbis en Jansen, Jack Spijkerman, Niet Uit Het Raam, Martin van Waardenberg en Acda De Munnik naar Zeeland om een malig het programma De lang ste nacht op te voeren. Deelname van Bert Visscher en Jeroen van Merwijk is nog onze ker. Als afsluiting van het thea terseizoen brengen de artiesten vanaf elf uur 's avonds tot diep in de nacht een compilatie van het beste uit hun shows van dit seizoen. Het idee is als grap geboren aan de bar van de Middelburgse Stadsschouwburg, vertelt Peijs. „Vroeger hum-den schouwburg directeuren en artiesten aan het eind van elk seizoen een tennis park af in Amsterdam. Daar gingen ze dan een beetje dollen. Met de steeds verdergaande ver zakelijking van de theaterwe reld is dat verwaterd. 'Wat jam mer dat we zoiets nooit meer doen', zei een aantal artiesten tegen mij. Zo kwamen we op het door Willem van Dam GOES - Voorzitter D. Klaas- sen van de Raad van Bestuur van de Stichting Zorg Licha melijk Gehandicapten (ZLG) heeft zijn functie neergelegd. Aanleiding daartoe vormen de proble men in het pensiontehuis voor lichamelijk gehandi capten De Schans te Goes. De Schans is onderdeel van de ZLG. Klaassen was woensdag niet bereid om een toelichting te geven op zijn plotselinge ver trek. Wel gaf hij toe, dat de perikelen bij De Schans een rol hebben gespeeld. Klaassen was ongeveer vijf jaar directeur van de ZLG die in Zeeland een aanzien lijk aantal voorzieningen voor lichamelijk gehandi capten beheert. Mevrouw drs. M. G. M. Cazemier-Kleij (voorzitter van de Raad van Toezicht) is tijdelijk be noemd tot gedelegeerd be stuurder. De bedoeling is dat op korte termijn wordt voor zien in de vervanging van Klaassen. Daarbij wordt ge dacht aan een interimmana ger. Ook drs. Cazemier wilde gis teren nauwelijks ingaan op de reden van het vertrek van de ZLG-topman. Volgens Cazemier is Klaassen op ei gen verzoek uit zijn functie ontheven; hij was van me ning dat er een vertrouwens breuk was ontstaan tussen Raad van Bestuur en Raad van Toezicht. De Schans, waar ruim twin tig volwassen lichamelijk ge handicapten verblijven, raakte recent in opspraak. Een extern onderzoeksbu reau, ingeschakeld na klach ten van bewoners, signaleer de dat in het tehuis onder meer sprake is van vergaan de betutteling en gebrek aan privacy. Bovendien zouden de bewoners door het perso neel vaak op een onheuse manier zijn behandeld. Het onderzoeksbureau sprak in zijn rapportage zelfs van stelselmatige initimidatie. Op grond van dat rapport kondigde de Raad van Be stuur van de ZLG (lees: voor zitter Klaas§en) een aantal disciplinaire maatregelen te gen het personeel aan. Zo zouden twee medewerkers gedwongen worden overge plaatst. Conflict De manier waarop de Raad van Bestuur de problemen aanpakte leidde tot een con flict met de ondernemings raad. Dat liep zo hoog op, dat de o.r. hetoveiieg opschortte. De ondei'nemingsraad meen de dat de ZLG-top onzorg vuldig omsprong met de belangen van de personeels leden; het onderzoek naar de situatie binnen De Schans- werd door de ondernemings raad te eenzijdig bevonden, medewerkers kx-egen ixiet of nauwelijks de ruimte voor een weerwoord. Volgens vakbondsbestuur der J. van Dongen van de Ab vaKabo hebben de moeilijk heden i'ond De Schans inmiddels geleid tot een groot aantal ziekmeldingen van pei'soneelsleden. Hij noemde het veitrek van Klaassen 'een persoonlijk drama'. Van Dongen ver- klaai'de woensdag dat de dis ciplinaire maatregelen tegen het personeel inmiddels zijn teiTiggedraaid en dat er een nieuw onderzoek komt naar de situatie binnen De Schans. Drs. Cazemier wilde dat bevestigen noch ontken- door Willem van Dam VLISSINGEN - Leerlingen met een allochtone achtergrond ge bruiken vaker harddrugs dan hun leeftijdgenoten van Neder landse afkomst. Dat blijkt uit een landelijk onderzoek van het Trimbosinstituut naar het mid delengebruik onder scholieren. Bij de enquête wei-den zeven VBO-scholen in Zeeland be trokken. Zevenhonderdvijfen twintig VBO-4 leerlingen die in Goes, Middelburg, Terneuzen of Vlissingen op school zaten, kre gen vragen voorgelegd over hun rook- en gokgedrag, alcohol consumptie en drugsgebruik. Daaruit is gebleken dat onge veer de helft van de VBO-4 leer lingen in Zeeland rookt; onder meisjes is roken iets gangbaar der dan onder jongens. Bijna ie dere VBO-4 leexiing gebruikte wel eens alcohol; deze gewoonte hoox-t meer bij jongens dan bij meisjes. Met gokken op de fruit automaat heeft ongeveer twee derde van de VBO-4 leei-lingen ex-varing. Cannabis (hasj) is veruit de po pulairste dxug. Bijna een kwart van de ondex-vraagde scholieren gebruikte dit onlangs nog. Pad do's, cocaïne, en amfetaminen werden door ongeveer drie pi*o- cent van de geënquêteerde leer lingen gebiuikt. XTC en kalme ringsmiddelen zijn met vijf en zes procent iets populairder Het gebruik van heroïne en slaap middelen (respectievelijk één en twee procent) komt veel minder voor. Vooral spijbelaars,-» oudere en niet-gelovige leex-lingen en scholieren met twee wex'kende ouders gebxuiken met enige re gelmaat. Voorts blijkt uit het onderzoek, dat leerlingen met een allochtone achtergrond re latief vaak in contact komen met harddrugs. Opvallend Tegen alcohol en sigaretten wordt door VBO-4 leerlingen positiever aangekeken dan te gen drugs. In vergelijking met meisjes wijzen jongens gokken veel minder sterk af en bieden ze er ook minder weerstand tegen. De onderzoekers noemen het opvallend dat gelovige leerlin gen relatief veel problemen heb ben met alcohol en hasj, terwijl allochtone leerlingen roken en alcohol wat sterker afwijzen. Spijbelaars hebben met alle middelen minder moeite dan niet-spijbelaars. Over het algemeen kunnen drugs met name in de disco vrij gemakkelijk verkregen worden. (Advertentie) Showroom- en magazij nopruiming zie pag. 22 BOUWMATERIALEN ALBERT IOACHIMIKADE 33 GOES-TEL 0113-215401 Openingstijden nva t/m vrij: 8.30-17.30; za. 9-30-15-30 uur; don. 19.00-21.00 uur idee om het hier in Middelburg te organisei-en." De groep Niet Uit Plet Raam neemt de eigen band mee, zodat de muzikale begeleiding gere geld is. De artiesten kiezen voor de 'leukste gein en gekheid' uit het afgelopen seizoen en treden wellicht op in veiTassende com binaties (Kaandorp met Waar denberg). Zaterdagmiddag wordt het pro gramma in elkaar gezet en wordt gerepeteerd. Met de op brengst van het theaterpro gramma bekostigen de artiesten hun tweedaagse verblijf in Zee land. We smullen ervan, iedere week weer. Van die stijl bloempjes, ontsproten aan de geest van kleine zelfstandi gen die in fraaie advertenties den volke kond doen van hun 'meer dan fenomenabele' aanbiedingen. Sla de pagi na's maar om.. Nu eens is er sprake van een enthousiaste ondernemer die bereid is 'al uw bruiloften' te organise ren, dan weer meldt een collega dat 'al uw begrafenis sen bij hem in goede handen zijn. Hoeveel had u er gehad willen hebben... Een dezer dagen viel ons oog op wéér zo'n hoogstandje van onder nemingslust. In een pracht- advertentie wierp een stunt- markt in Zeeuws-Vlaande- ren zonder scrupules een 'vrijetijdspak voor dames' in de aanbieding, maar ook een 'bestekcassette'. De aanbie ding van de week sloeg echter alles: een 'kinderfiets met rij- wieltjes'. Fietsjes voor de hele kinder schaar dus. En dat voor nog geen 120 gulden...

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 15