Mammoetfusie in banksector VS Paasverkeer eist zware tol 4 WEKEN Redelijke start seizoen in Zeeland Protestantse mars in Noord-Ierland verloopt vreedzaam p! m. VOOR 15,00 JA, Komende weken in prijs verlaagd. Vermogen BankAmerica en NationsBank samen bijna 1,2 biljoen gulden Kans op doorbraak Korea-overleg Goesenaar redt jongetje (7) van de rails Nederlandse economie kan volgens IMF oververhit raken CSM negeert zondagsrust Ajax kampioen na verlies PSY Bloedig oproer gevangenen in Colombia Nu 250g 75 cent? 500g en kuip ƒ1,50? ■nu ZW4 Buien Vrij veel bewolking met daarbij enkele buien. Aan de frisse kant met maximumtemperaturen van 8 graden. 241e jaargang no. 87 dinsdag 14 april 1998 losse nummers 1,75 onder klassiekers ordes hebben een enorme macht over het sociale, kerkelijke en politieke leven van de Noord- Ierse protestanten. De Ulster Unionist Party (UUP) geldt als hun politieke instrument. Paus Johannes Paulus II heeft gisteren zijn vreugde over het vredesakkoord uitgesproken. ANP/DPA zie ook pagina 4 (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving k 93,50 Straat: door John Wanders WASHINGTON - Twee van de grootste Ameri kaanse banken, BankA merica en NationsBank gaan fuseren. Samen wor den zij veruit de grootste bank van de Verenigde Staten gemeten aan hun vermogen van 570 miljard dollar 1.183 miljard, of wel bijna 1,2 biljoen). De markt had het voorspeld: de afgelopen week aangekondigde mammoetfusie van 83 miljard j dollar tussen verzekeraar Tra velers Group en bankier Citi-, corp zou het startsein vormen voor een golf megafusies in de financiële dienstverlening. En inderdaad, vier Amerikaanse bankbedrijven kondigden gis teren twee afzonderlijke fusie overeenkomsten aan met een gezamenlijke waarde van 90 miljard dollar 187 miljard). BankAmerica (90.000 werkne mers) uit San Francisco en Na tionsBank (80.000) uit Charlot te (North Carolina) gaan op in een nieuwe onderneming met bijna vijfduizend vestigingen van oost- tot westkust. De om vang van de deal wordt geschat op 60 miljard dollar 125 mil jard). Het is daarmee de één na grootste fusie aller tijden. De nieuwe combinatie, die naar verwachting BankAmerica zal heten, heeft vestigingen in 24 Amerikaanse staten. De tweede fusie die gisteren de aandacht opeiste van de aande lenmarkt in New York, betreft die tussen Banc One (55.000 werknemers) uit Columbus (Ohio) en First Chicago (33.000) uit Chicago. Banc One en First Chicago zijn de twee grootste banken in het midden-westen van de VS. Ze hebben samen 1.850 vestigingen. De gecombi neerde activa van beide banken komt uit op 240 miljard dollar 498 miljard). Deze fusie heeft een waarde van 30 miljard dol lar (ƒ63 miljard). De nieuwe combinatie krijgt de naam Banc One, met de hoofdvestiging in Chicago. De nieuwe fusiegolf in de Ame rikaanse financiële sector komt op een moment waarop de fi nanciële wereld nadenkt over een nieuwe internationale orde. De crisis in Zuid-Oost-Azië heeft aangetoond hoe kwets baar het mondiale financiële systeem is voor onvexwachte verstoringen van de balans. In de 24-uurs economie zijn finan ciële instituties elke seconde van de dag aan elkaar gescha keld. Wereldwijde informatie netwerken verspreiden elk be richt met de snelheid van het licht. In een zo nauw verweven systeem kan een ernstig 'virus' zoals dat in Azië de kop opstak, razendsnel negatieve effecten sorteren in andere delen van de wereld. Financiële instellingen beogen met fusies over het algemeen de eigen efficiency te vergroten. Door te bezuinigen op overlap pende activiteiten kunnen insti tuten kosten besparen. Een an der motief is het verbreden van de afzetmarkt. GPD Wandelen op het strand, een van de favoriete tijdsverdrijven tijdens de paasdagen. foto Lex de Meester door Ab van der Sluis VLISSINGEN - Naar schatting 200.000 mensen hebben het Paasweek- einde doorgebracht in Zeeland. Het ging vooral om Duitsers, Nederlanders en Belgen. Volgens het Nederlands Bureau voor Toerisme kwamen in totaal circa 850.000 buitenlandse toeidsten, voor namelijk Duitsers, naar Nederland. Zo 'n 32 5000 Nederlanders vierden bo vendien een korte vakantie in eigen land. Het NBT had op 25.000 meer bui tenlandse en op 25.000 meer binnen landse toeristen gehoopt. IngE. ter Hei de, directeur van het Bureau voor Toerisme Zeeland, toonde zich redelijk tevreden met het aantal gasten, dat evenhoog is als in voorgaande jaren. De verblijfsgasten overnachtten veelal in bungalowparken, hotels en pensions en campings met overdekte en verwarmde voorzieningen langs de kust. De toeris tische bedrijven en mini-campings in het achterland hadden het relatief rus tig. Wè stonden wat ambivalent tegen over het paasweekeinde", ei-kende Ter Heide, „want de weersvooruitzichten waren matig. Maar al met al mogen we tevreden zijn. Het sléchte weer zorgde er volgens de directeur van het Bureau voor Toerisme Zeeland voor dat 'losse toexisten' minder snel naar Zeeland kwamen. Volgens Ter Heide hebben de Duitsers Zeeland het paasweekeinde doorgehol pen. „Duitsers laten zich met afschrik ken door slecht weer.De meeste toeris ten die het weekeinde doorbrachten in Zeeland, verbleven vooral aan de kust. Mini-campings hadden naar schatting een bezettingsgraad van dertig pro cent. Ter Heide: „Als het slecht weer is zijn vooral campings in trek met een overdekt zwembad en een verwarmd toiletgebouw." De bezoekers hebben zich vooral beziggehouden met wande len over het strand, 'windowshopping', surfen, fietsen en skeeleren. De Zeeuw se dagattracties sponnen garen bij het matige weer. Het Arsenaal in Vlissingen trok ongeveer 3.300 bezoekers, Minia tuur Walcheren 1.000 personen en pu bliekstrekkernummer 1 in Zeeland, het WaterpaviljoenNeeltje Jans telde4.600 betalende bezoekers. De in- en uittocht van de recreanten leidde vrijwel nergens tot verkeerspro blemen. iiiiii"1 GOES - Een inwoner van Goes heeft zondagmorgen een zeven jarig jongetje en zijn fietsje van de rails gehaald op het station in Goes. De man hoorde een kind huilen en ging op het geluid af in de richting van het station. Bij het perron bleek een jongetje op de rails te liggen met een hoofd wond. Zijn crossfietsje lag er- j naast. Enkele treinreizigers op |het perron reageerden met op I het hulpgroep van de man, die er I uiteindelijk alleen in slaagde j het kind en het fietsje in veilig- heid te brengen, j Het jongetje is vermoedelijk bij het spelen op het perron op de rails gevallen. Hij kon na be handeling in het ziekenhuis te- I rug naar zijn ouders. De CSM wil in de komende campagne ook op zondag bieten laten aanvoeren. Groepen voor wie de zondagsrust heilig is komen in het verweer. Zij wensen geen denderende vrachtwagens en verplichte werkzaamheden op zondag. Ajax is voor de 27e keer kampioen van Nederland geworden. De Amsterdammers heroverden de titel op PSV, dat zondag met 3-1 verloor bij Sparta. Een dag eerder T ^2 had Ajax Heerenveen met 7-2 verslagen. radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19. WASHINGTON - Het Interna tionaal Monetair Fonds (IMF) ziet nog steeds een gevaar dat de Nederlandse economie overver- hit raakt. In zijn gisteren ver schenen halfjaarrapport over de wereldeconomie noemt het fonds vermindering van dat ri- i sico een belangrijke uitdaging. Het IMF waarschuwt Neder land al langer dat al te sterke groei kan leiden tot prijs- en loonstijgingen. In het jongste rapport krijgen ook Groot-Biit- tannië, Ierland, Denemarken, Finland en Noorwegen dergelij - ke vermaningen. Uit de prognoses in het rapport blijkt dat het IMF er wel ver trouwen in heeft dat Nederland de economie in de hand houdt. felfSSSKSSfi Twee dodelijke ongelukken op Zeeuwse wegen De Noord-Koreaanse hoofdonderhandelaar Chun Kum-chul amveerde gisteren bij een hotel in Peking voor verder overleg met zijn Zuid-Koreaanse collega. De eerste directe onderhan delingen tussen de beide Korea's in vier jaar hebben tot nu toe geen concreet resultaat opgeleverd, maar het beraad wordt omschreven als ernstig en oprecht. Een door- braak wordt met uitgesloten. Advertentie van onze redactie buitenland BOGOTA - Leden van verschil lende bendes die gevangen zit ten in een strafinrichting in de Colombiaanse hoofdstad Bogo ta, hebben elkaar gisteren met vuurwapens en messen aange vallen. Daarbij zijn ten minste vijftien gedetineerden om het leven gekomen. Drie anderen zijn gewond geraakt. De gevechten in de La Picota- gevangenis braken uit doordat bendeleider Oscar Rodriguez werd gedood en diens aanhang wraak nam op de daders en hun medestanders. Gevangenisdirecteur Luis Edu- ardo Herrera sprak van 'een slagveld'. Gewapende gevange nen baanden zich op een gege ven moment een weg door be waakte poorten, maar bleven binnen de vleugel waar zij vast zitten. De meeste gevangenissen van Colombia zijn ovei-bevolkt en kampen met corruptie. AP BELFAST - De eerste traditio nele protestantse mars in Noord-Ierland sinds het sluiten van het vredesakkoord is zon dag vreedzaam verlopen. De or de van de 'Apprentice Boys' had haar marsroute gewijzigd om een confrontatie met katholie ken te voorkomen. Zo'n duizend deelnemers trok ken tot vlak voor een katholiek bolwerk in Belfast. Daar over handigden ze de politie een blief waai'in ze protesteerden tegen de omleiding die door de 'Para des Commission', de organisa tor van de marsen, was bevolen. Vervolgens stapten ze in een bus en reden naar andere manifes taties. Met de jaarlijkse marsen vieren de protestantse 'loyale' ordes de overwinningen van de protes tantse Noord-Ieren op de rooms-katholieken in het verle den. Waarnemers zien het be sluit van de organisatie als een teken dat de Unionisten het vre desakkoord aanvaarden. Wel vreest het hoofd van de poli tie in Nooi-d-Ierland dat de pro testantse mai'sen nog voor 'enorme onlusten' kunnen zor gen. Het marsseizoen bereikt zijn hoogtepunt pas in juli met onder meer het naspelen van de slag aan de ïdvier de Boyne uit 1690. Daarbij versloeg de En gelse koning Willem van Oranje de rooms-katholieke ex-koning James II. Een ondergrondse protestantse bewbging noemde zich eind achttiende eeuw naai de oveiwinnaar Oranje. Aan vankelijk ageerden deze gehei me oranje-ordes tegen groot grondbezitters, maar al gauw ï-ichtten ze zich tegen de katho lieken. De in Vrijmetselaarsstijl gestructureerde protestantse aantrekt van 3,3% in 1997 tot 3,8% dit jaar, maar het ver wacht in 1999 een vermindering tot 3,1%.De vorige week gepu bliceerde ramingen van de Or- ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) zitten ongeveer op de zelfde lijn. De inflatie daalt van 2,2 tot 2,0%, maar komt in 1999 weer op 2,2%. Het percentage werk lozen onder de beroepsbevol king gaat verder omlaag van 6,6 in 1997 tot 5,6 dit jaar en 5,1 in 1999. ANP zie ook pagina 5 Bel gratis 0800 05 60. Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 Libertel iZi! Mobiel zonder abonnement. Maar met de beste landelijke dekking. van onze verslaggevers VLISSINGEN - Het verkeer heeft tijdens het paasweekeinde in Nederland aan zeker tien mensen het leven gekost. Onder de dodelijke ongelukken waren er twee op Zeeuwse wegen. In België kwamen twintig mensen om, waaronder een inwoner van Zeeland. De 29-jax-ige L. van Asselen uit Mijdrecht kwam zondagmór gen om het leven bij een ongeluk op de Lange Blokweg tussen Schuddebeurs en Zierikzee. Zij reed, samen met een 27-jai'ige inwoonster van Hillegom, mee in de auto van een 28-jarige Noordwijker, die door onbeken de oorzaak in de rechterberm tei-echtkwam, slipte en onder steboven in de sloot belandde. Beide vrouwen werden uit de auto geslingerd. De Mijdrechtse ovex-leed ter plaatse aan haar verwondingen, de vrouw uit Hillegom is met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis in Goes gebracht.Er was geen alcohol in het spel. Bij een fi-ontale botsing tussen twee autp's op de provinciale weg bij Groede is zondagmid dag ï-ond half zes de 37-jarige C. Schautteet-Devreese uit Aardenburg, omgekomen. Haar 15-jarige zoon is met ernstig let sel overgebracht naar het zie kenhuis in Brugge. De drie inzittenden van de andere (Duitse) personenauto zijn met botbi-euken opgenomen in het ziekenhuis in Terneuzen. Het ongeluk gebeurde tussen het kruispunt Roofack en Groe de. De Aardenburgse kwam uit de richting Breskens en beland de door onbekende oorzaak op de verkeerde rijbaan. Daarbij botste zij op een tegemoetko mende Duitse wagen. Een ach terop komende auto, bestuurd door een 29-jarige man uit Ter- neuzen, kon de ravage niet ont- Beeld van de ravage na het dodeli en Hoorn. wijken en botste op de Duitse wagen. De inzittenden van deze auto bleven ongedeerd. Een 37-jarige man uit Dronten is zaterdag in zijn woonplaats levenloos in zijn auto gevonden. Het voertuig lag op de kop in een sloot. In het Mook reed een 65- jarige man uit Venlo zich dood tegen een boom. Een 9-jarig meisje uit Nibbix- woud is bij Heerhugowaard ge dood toen de auto waarin zij zat geen voorrang kreeg van een an dere auto. De aangereden auto werd op de linkerbaan ook nog door een tweede aangereden. Een 38-jarige motorrijder uit Ophemert verongelukte door dat hij bij Buren de macht over het stuur verloor. Hij botste te- t ongeluk tussen Heerhugowaard foto Martin Mooij/GPD gen een vangrail. Een voor- rangsfout kostte gisteren het leven aaneen 57-jarige automo bilist uit Putten. Hij werd in zijn woonplaats aangereden door een 28-jarige plaatsgenoot. Bij een eenzijdig ongeval in het Belgische dorpje Sint Pauwels nabij Stekene kwam zondag ochtend kort voor negen uur de 28-jarige P. Goossens uit Nieuw-Namen om. Hij zat in een auto waarvan de bestuur der tegen een boom aanreed. De Zeeuws-Vlaming werd uit de wagen geslingerd. Hij overleed ter plekke aan zijn verwondin gen. Elders in België kwamen nog eens minstens 19 mensen om bij verkeersongelukken zie ook pagina 7 Advertentie ■■■I

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1