Tenminste 150 doden bij Mekka a Katholieke kerk in België is aansprakelijk in pedofilie-zaak Tientallen slachtoffers door tornado's VS Scientology zou eigen geheime dienst hebben Palestijnse politie pakt leider van Harnas op Postbezorging rond Pasen. Japanse regering verlaagt belastingen Voedselschaarste bedreigt Indonesiërs buitenland vrijdag 10 april 1998 Paniek onder pelgrims Britten woest over verlenen ridderorde aan keizer Japan Indianen dreigen met zelfmoord Eurostar moet illegalen weren Roslin kloont commercieel Doden in taxi-oorlog Zuid-Afrika Clinton wil Pol Pot arresteren Koude embryo's bas+mar de jager van onze redactie buitenland WASHINGTON - Door tornado's in het zuidoosten van de Verenigde Staten zijn zeker 39 personen gedood. De autoritei ten vrezen dat het dodental nog zal stij gen. Zeker 160 personen raakten gewond. De wervelwinden en felle stormen teister den met name de staat Alabama en het aangrenzende Mississippi en Georgia. Hagelstenen zo groot als tennisballen ver woestten talrijke huizen. In de grote stad Birmingham (Alabama) vielen zeker zestien doden, meldden plaatselijke autoriteiten. Behalve huizen raakten ook een kerk, een brandweerka zerne en een aantal scholen beschadigd. In de regio Jefferson County zijn enkele kleine nederzettingen van de aardbodem weggevaagd. DPA/RTR/ANP Een wervelstorm heeft een huis in Tuscaloosa, Alabama, weggevaagd. Twee bewoonsters kwamen met de schrik vrij. foto Neil Brake/AP van onze redactie buitenland MEKKA - Op de laatste dag van de jaarlijkse pelgrimstocht van moslims naar Mekka zijn giste ren zeker 150 doden gevallen toen er paniek uitbrak in een menigte. Het ongeluk gebeurde toen zich op de vlakte van Mena, elf kilometer van Mekka, een mensenmassa aan het verzame len was voor de rituele symboli sche steniging van de duivel. De paniek ontstond toen in het LONDEN - Britse ex-gevange nen uit de Japanse kampen zijn woedend dat keizer Akihito de hoogste Britse ridderorde krijgt. Buckingham Palace maakte gisteren bekend dat ko ningin Elizabeth de Japanse keizer in de Orde van de Kou senband zal verheffen tijdens diens bezoek aan Groot-Brit- tannië volgende maand. De onderscheiding' komt net terwijl veel slachtoffers de uit komst afwachten van hun wet telijke strijd om schadevergoe ding". Zij eisen ook een officieel excuus voor hun behandeling in de kampen. Volgens een woordvoerder van de koningin gaat het bij het ver lenen van de orde om een gebruikelijk gebaar van goed willendheid bij de traditionele uitwisseling van cadeaus. Ook de vorige drie Japanse keizers kregen de onderscheiding. Bij de dragers van de Orde van de Kousenband gaat het om een ui terst exclusieve groep, onder wie koningin Beatrix. RTR gedrang op een brug een aantal oudere en zieke pelgrims ten val kwam. De veiligheidsdiensten slaagden er niet in de zaak snel in goede banen te leiden. Aan vankelijk spraken de autoritei ten van 107 doden, maar later bleken er meer slachtoffers te zijn. Vorig jaar kwamen honderden pelgrims om het leven tijdens een brand in een tentenkamp op de vlakte van Mena. Het officië le dodental bedroeg 343, maar volgens officieuze cijfers waren ei" veel meer slachtoffers. Ondanks de miljardeninveste ringen die de Saudische regering heeft gedaan om de veiligheid rond de jaarlijkse te rugkerende hadj te vergroten, zijn sinds 1987 vele honderden mensen bij deze tocht om het le ven gekomen door onlusten, on gelukken en brand. Botsingen In 1987 vonden in Mekka zeker vierhonderd mensen de dood bij botsingen tussen Iraanse sjiïeti- sche pelgrims en ordetroepen. In 1992 verloren 1.800 mensen het leven in een voetgangers tunnel toen een grote menigte op hol sloeg na het uitbreken van een brand. Twee jaar later stierven 270 mensen toen pa niek uitbrak in een dicht opeen gepakte menigte, In mei 1995 kostte een brand in het tenten kamp bij Muna drie mensen het leven. De hadj is de tocht naar de ge boorteplaats van de profeet Mo hammed, Mekka. Een volwas senmoslim moet die eens in zijn leven maken als hij daar finan cieel en lichamelijk tenminste toe in staat is. De zesdaagse pel grimage begint bij Mekka op de zevende dag van de laatste maand van de islamitische ka lender en eindigt na vijf dagen van voettochten langs heilige plaatsen. RTR/ANP van onze redactie buitenland HAMBURG - De Scientology organisatie beschikt over een ei gen geheime dienst die op een effectieve manier totalitaire doelen nastreeft. Dit deelde de Duitse geheime dienst gisteren in Hamburg mee. In een rapport geeft de Duitse geheime dienst een overzicht van de Scientology-afdeling 'Office of Special Affairs', die sinds 1959 actief is. Deze afde ling streeft zaken na die in strijd zijn met grondwet, aldus woordvoerder Hartmuth Wroc- klage. Hij deelde niet mee om welke ongrondwettelijke acti viteiten het gaat. Wel werd herhaald dat Sciento logy geen kerk is. Het gaat om 'een multinationaal streng hië rarchisch opgebouwd en totali tair psychoconcern'. De relatie tussen de Duitse overheid en de organisatie is twee jaar geleden tot een dieptepunt gedaald. Sinds 1997 wordt Scientology na een besluit van de minster van Binnenlandse Zaken ge volgd door de Duitse geheime dienst. De beweging zou een nieuwe maatschappelijke orde nastre ven die de democratie moet ver vangen. Enkele deelstaten sluiten scientologen uit van overheidsbanen. De beweging heeft de vermeende discrimina tie door de overheid tot woede van velen vergeleken met de jo denvervolging in nazi-Duits- land. DPA GENÈVE - Vijfduizend Colombiaanse U'wa-indianen drei gen met collectieve zelfmoord als de Amerikaanse oliemaat schappij Oxy weer aan het werk gaat in hun leefgebied. Dit dreigement deponeerden ze gisteren in Genève bij de VN- commissaris voor de mensenrechten Mary Robinson. Onder druk van de publieke opinie liet Bogota de olieactivi teiten van de maatschappij uit Californië in '1995 stilleggen. De indianen vrezen dat de regering nu om geld binnen te krij gen weer toestemming geeft tot winning. ANP LONDEN - Eurostar, het bedrijf dat het treinvervoer door de Kanaaltunnel verzorgt, moet de Britse regering een boete van 2.000 pond (bijna/ 7.000)betalenvoorelke passagier diezon der geldige reisdocumenten vanuit Brussel in Londen te rechtkomt. In de eerste zes dagen van april zouden 140 asielzoekers, voor namelijk uit ex-Joegoslavië, vanuit België op het Londense Waterloo Station zijn aangekomen. In maart waren dat er zes honderd. De maatregel geldt niet voor treinen uit Parijs, omdat op de Franse stations veel strenger wordt gecontroleerd. AP LONDEN - Het Britse Roslin Institute, dat wereldbekend werd met het klonen van het schaap Dolly, gaat een kloon- technologie ontwikkelen voor commercieel gebruik. Het nieuwe bedrijf Roslin Bio-Med legt zich toe op biomedi sche toepassingen die. door de genetische manipulatie van vee, de menselijke gezondheidzorg ten goede moeten komen. De commerciële verkoop komt in handen van andere bedrij ven. AP PRETORIA - In het noorden van de Zuid-Afrikaanse stad Pretoria zijn gisteren vijf doden en veertien gewonden geval len bij schietpartijen. De gewelddadigheden houden verband met de 'taxi-oorlog' die sinds drie maanden in de stad woedt tussen concurrerende minibusondernemingen, zegt de poli tie. In de afgelopen twee weken zijn in de township Soshanguve bij de oorlog om de klanten, de routes en de halteplaatsen veertien doden en 38 gewonden gevallen. Veertien mensen zijn aangehouden. Gisterochtend werden drie chauffeurs van een taxionderneming en twee van hun klanten doodgescho ten door een groep mannen die tijdens het spitsuur al schie tend door de stad reden. Op 26 maart betoogden drieduizend scholieren in Soshangu ve tegen het geweld onder de minibusondernemingen. Nadat een taxichauffeur een schot had gelost, liep de betoging ge heel uit de hand. Meer dan tachtig onderkomens in de town ship werden in brand gestoken. AFP NEW YORK - De Amerikaanse president Clinton heeft op dracht gegeven tot de aanhouding en berechting van Pol Pot, de beruchte voormalige leider van de Cambodjaanse Rode Khmer. Volgens de New York Times heeft Clinton zijn minis teries opgedragen daarvoor een plan op te stellen. Het plan moet in samenwerking met Thailand worden uitgevoerd. Het zou de bedoeling zijn Pol Pot uit Thailand te ontvoeren naar de VS. Thailand kan zich complicaties rond een omstreden fi guur als Pol Pot moeilijk veroorloven. Functionarissen van de Amerikaanse inlichingendienst zeiden dat Thailand Pol Pot vorige week al had aangehouden, maar hem weer had vrijge laten uit angst de woede te wekken van China, een traditione le bondgenoot van de Rode Khmer. AP 5 van onze redactie buitenland 5 q GAZA - De Palestijnse politie 3 heeft gisteren in de Gazastrook woordvoerder Abdel-Aziz al- Rantissi van de moslimverzets beweging Harnas gearresteerd. Hij heeft ongefundeerde be- schuldigingen en beledigingen aan het adres van de Palestijnse 6 Autoriteit geuit, lichtte een 1 hooggeplaatste politiefunctio- g naris de arrestatie toe. Het nieuws van de aanhouding 4 komt vlak nadat de fundamen- 8 talistische beweging het ontslag - had geëist van drie medewer- GÖTEBORG - Kinderen die ge boren zijn uit bevroren embryo's zijn net zo gezond als kinderen die op natuurlijke wijze of door 'verse' reageerbuisbevruchting (IVF) zijn verwekt. Dit meldt de onderzoekster Ul- la-Britt Wennerholm van het academisch ziekenhuis in Göte- borg vandaag in het medische vakblad The Lancet. Bij IVF wordt een eicel in een reageerbuis bevrucht, waarna een arts de embryo in de baar moeder brengt, of invriest. RTR kers van de Palestijnse presi dent Arafat. Die zitten volgens de terreurorganisatie achter de moord op Hamas-leider Sharif op 29 maart, terwijl de Pales tijnse politie zegt dat die door zijn collega's is gepleegd. Harnas en de Palestijnse politie zijn verwikkeld in een heftige woordenstrijd over de moord. De Palestijnse Autoriteit dreig de gisteren Hamas-leiders te zullen oppakken als die blijven doorgaan openlijk vraagtekens te plaatsen bij de resultaten van het Palestijnse onderzoek naar de moord. De gearresteerde al- Rantissi, een belangrijk Hamas- politicus, was in het verleden al herhaaldelijk verhoord maar nog nooit gearresteerd. Sharif werd dood aangetroffen naast een ontplofte auto. Aan vankelijk dacht de Palestijnse politie dat de bommenmaker een ongeluk had gehad met een van zijn eigen bommen. Uitein delijk kwam de Palestijnse Au toriteit na onderzoek met de mededeling dat de moord een interne afrekening was binnen de pro-Iraanse Hamas-bewe- ging. De Hamas-leider die verdacht wordt van het dood schieten van Sharif is nog voort vluchtig. AFP/RTR Gepost vóór de buslichting op: Bezorgd op:* vrijdag 10 april zaterdag 11 april zaterdag 11 april dinsdag 14 april zondag 12 april dinsdag 14 april maandag 13 april dinsdag 14 april dinsdag 14 april woensdag 15 april Continu extern onderzoek geeft aan dat wij 96% van alle post die vóór de lichting is gepost volgens bovenstaand schema zullen bezorgen. (Advertentie) Op 2e paasdag, 13 april, zal er geen post bezorging plaatsvinden. De dag waarop uw post bezorgd wordt, kunt u terugvinden in onder staand overzicht. Wij vragen uw bijzondere aandacht voor tijds- gevoelige post, zoals rouwbrieven. Hebt u vragen over de postbezorging rond Pasen, bel dan met PTT Post Klantenservice: 0800-0417 (gratis). op tweede paasdag zijn wij er van 12.00 tot 17.00 uur. maarten vrolijk is er vanaf 13.00 uur. zijn ontwerpen zijn er t/m 25 april. kerkplein 57 kapelle door Mare Peeperkorn BRUSSEL - Kardinaal Dan- neels, de hoogste geestelijke van België, moet een half miljoen frank (ruim 25.000) smarten geld betalen aan de familie van een minderjarig jongetje dat is verkracht door een priester. Met deze uitspraak stelde de Brusselse rechtbank gisteren voor het eerst de katholieke kerk als instituut aansprakelijk voor de pedofiele praktijken van haar werknemers. Danneels is 'teleurgesteld' en beslist vol gende week of hij in beroep gaat tegen deze juridische primeur. D e betrokken priester werd ver oordeel d tot zes jaar gevange nisstraf. Tegen hem was vijf tot acht jaar geëist. De 65-jarige priester heeft bekend een tien tal jongetjes te hebben mis bruikt. Hij buitte zijn werk als aalmoezenier bij de verkenners uit om zijn slachtoffers te kie zen. Soms stopte hij de jongetjes enkele tientjes toe, in andere ge- wallen dreigde hij hen de com munie te weigeren als ze niet de den wat hij wilde. Het misbruik vond plaats tijdens zijn werk zaamheden als priester, onder meer in de sacristie. Eind 1996 werd kardinaal Dan neels per brief gewaarschuwd over de pedofiele praktijken van de priester. Danneels scha kelde hulpbisschop Lanneau in, die de priester aan de tand voel de. Deze biechtte daarbij op dat hij een jongetje langdurig op de mond heeft gekust. Lanneau deed dit evenwel af als 'een inci dent onder invloed van te veel drank', De kardinaal riep des tijds op tot 'grote omzichtig heid' vanwege 'de uitstekende reputatie' van de priester. Acht maanden later arresteerde de politie de nu veroordeelde priester in zijn woning die vol hing met foto's van kinderen. Beroering De lakse houding van de kerk - eerdere hulpverzoeken van de priester werden niet beant woord - wekte veel beroering in België, Ook de aanvankelijke weigering van Danneels om zelf voor de rechtbank te verschij nen, deed de reputatie van de kerk geen goed. Danneels betoogde destijds niet verantwoordelijk te zijn voor het doen en laten van al zijn werknemers. De rechtbahk volgde evenwel het pleidooi van de advocaat De Kerchove van de getroffen familie, die steeds be nadrukte dat de kardinaal als werkgever wel aansprakelijk is omdat het misbruik plaatsvond tij dens de werktij d van de pries ter en niet privé. De Kerchove reageerde opgeto gen over het 'zeer vergaande vonnis'. Hij verwacht dat de ka tholieke kerk klachten over sek sueel misbruik door priesters nu niet zo snel meer terzijde zal schuiven. GPD van onze redactie buitenland TOKIO - De regering van Japan wil de economie van het land nieuw leven inblazen door de inkomstenbelastingen de ko mende twee jaar- te verlagen. Daarmee is een bedrag van 4 biljoen yen gemoeid 62 mil- jard). Deze lastenverlichting vormt een onderdeel van een groter pakket maatregelen, dat bij el kaar 16 biljoen yen 249 mil jard) omvat. Daarin zijn voor 10 biljoen yen aan nieuwe over heidsuitgaven opgenomen, zo heeft de Japanse premier Hashi moto gisteren verklaard. Hij stelt een heivorming van de belastingen voor bedrijven in het vooruitzicht. Het Japanse stelsel zal binnen drie jaar ver gelijkbaar zijn met wat interna tionaal gebruikelijk is. Dat zou wijzen op een verlaging van het huidige tarief van 46 procent. Hoeveel invloed de verlaging van de inkomstenbelasting op de economische bedrijvigheid heeft, is volgens Hashimoto moeilijk aan te geven. Hij zei niet te kunnen voorspellen of de Japanners dat geld gaan beste den of vasthouden om te sparen. De economie van Japan ver keert in een 'ernstige situatie', zo constateerde Hashimoto, Het geringe vertrouwen van zowel het bedrijfsleven als de consu ment en de lage bestedingen van huishoudens missen hun uit werking niet op de activiteiten in het land. De premier gelooft dat de economie uiteindelijk weer zal groeien. Volgens de Or ganisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OESO) krimpt de Japanse eco nomie dit jaar. Op de financiële markten werd teleurgesteld gereageerd op de plannen, omdat die onvoldoen de zouden zijn. Vooral dat de verlaging slechts twee jaar geldt, viel slecht. Dat leidde op nieuw tot een zwakkere koers van de yen. Op de wisselmarkt van Amsterdam gleed de munt eenheid van 132,10 per Ameri kaanse dollar naar 133,25. Japan heeft er een specialiteit van gemaakt om stimulerings maatregelen te nemen. Sinds 1992 heeft de regering er zes ge presenteerd voor in totaal 82.400 miljard yen 1,275 mil jard). Tot nu toe hebben de maatregelen niets uitgehaald of alleen voorkomen dat Japan verder afgleed. In 1992 lag het percentage van de economische groei op .1in 1993 op 0,3in 1994 op 0,6, in 1995 op 1,5, in 1996 op 3,9 en in 1997 op 0,9. Analisten wijzen erop dat slechts de helft van de uitge trokken gelden daadwerkelijk werd besteed aan projecten die waren bedoeld om de economie te stimuleren. De ander helft ging bijvoorbeeld naar het aan kopen van grond. Daarmee werd wel voorkomen dat de on- roerendgoedsector weer onder uit ging, wat het bankwezen voor wederom een ramp be hoedde. KRF/RTR/AFP/DPA van onze redactie buitenland ROME - Na de zwaarste droogte van de eeuw worden in Indonesië 7,5 miljoen mensen bedreigd door acute voedselschaarste. Dit heeft de FAO, de voedsel- en landbouworganisatie van de VN, gisteren in Rome meegedeeld. FAO en het Wereldvoedselprogramma WFP hebben de internatio nale gemeenschap opgeroepen tot 'grootschalige hulpmaatrege len'. De regering in Jakarta wil tot september in totaal 1,5 miljoen ton rij st invoeren, maar dan is er nog een tekort van twee milj oen ton en dat zou de internationale gemeenschap moeten aanzuiveren, menen beide organen. De droogte gaat gepaard met de gevolgen van de economische crisis in Zuid-Oost-Azië, met toenemende werk loosheid en stijgende voedselprijzen. DPA/RTR (Advertentie) Met touwen om hun nek en een net over hun hoofd beelden Indonesische studenten de onderdrukking uit door de regering, die in hun ogen de economische crisis slecht aanpakt. foto Muchtar Zakaria/AP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5