Mazarine fascineert Frankrijk PZC Paarse striptease Tom Poes en het Kukel Marc de Coster koestert taalkundige goudklompjes O varia 4 Onwettige dochter Mitterrand in de schijnwerpers na schrijven boek puzzel snelheidscontroles Sè> recept het weer vrijdag 10 april 1998 door Deborah Seward Ze heeft haar vaders glimlach en zijn passie voor boeken. Eu nu haar eerste roman is ver schenen is de onwettige dochter van Francois Mitterrand bezig de bekendheid te verwerven die ze toen haar vader nog leefde moest ontberen. De afgelopen week heeft de 23- jarige Mazarine Pingeot de om slag gehaald van een van de grootste Franse weekbladen, Le Nouvel Observateur, en werd ze een uur lang op prime time geïn terviewd voor de televisie. Haar boek, Premier Roman, werd al om gunstig besproken. De Fransen lijken gefascineerd door deze kordate vrouw, wier bestaan ooit een staatsgeheim vormde. Ze kopen massaal haar boek, dat in boekwinkels in het hele land in grote aantallen pro minent ligt uitgestald. Indruk Pas in 1994, nadat in het tijd schrift Paris Match een foto had gestaan waarop te zien was hoe de toenmalige president met zijn enige dochter door het Quartier Latin hep, erkende Mitterrand openlijk dat Maza rine bestond. Echt indruk maakte ze pas toen ze zich met haar moeder, Anne Pingeot, tij dens de begrafenis van haar va der in 1996 bij diens officiële ge zin voegde, om gezamenlijk achter de kist aan te lopen. Twee jaar later, na naar eigen zeggen voortdurend te zijn belaagd door paparazziprobeert Maza rine bekendheid te verwerven om wat ze zelf te vertellen heeft. 'Ik heb niets meer te verbergen', zei ze tegen Le Nouvel Observa teur. Mazarine, haar achter naam wordt meestal niet genoemd, heeft tot nu toe ge weigerd rechtstreeks op televi sie te verschijnen en intervie wen laat ze zich alleen door kwaliteitsbladen. Herdrukken Van Premier Roman, dat vorige week donderdag verscheen, was de eerste druk van 50.000 exem plaren binnen een dag uitver kocht. In zes dagen tijd bracht uitgever Julliard drie herdruk ken met elk een oplage van 10.000 uit. Meer dan om de plot is Premier Roman, een liefdes geschiedenis tussen twee Parij- se studenten, interessant door wat er uit op is te maken over de verhouding tussen Mazarine en haar beroemde vader. 'Haar vader heeft haar toleran tie en trouw bijgebracht', schrijft ze over haar vrouwelij ke hoofdpersoon Agathe. 'Haar moeder gevoel voor schoonheid. Samen leerden ze haar wat vrij heid is. Haar ouders waren oude geliefden die hun eigen leven leidden, al hielden ze meer van elkaar clan van wie ook. Ze leer den haar dat liefde de enige band is die zegeviert over uiter lijk en oordelen, conventies en taboes.' De lezers komen waarschijnlijk meer over Mitterrand te weten uit Mazarine's boek dan uit het laatste boek van zijn weduwe, Danielle. Mazarine, die filosofie studeer de en bezig is aan een proef schrift over Spinoza, heeft ge zegd dat haar vader haar hele leven zeer aanwezig is geweest. Hij hielp haar bij haar schooi en studiekeuze en praatte veel met haar over boeken en filoso fie. Maar pas tegen het eind van zijn leven duidde hij het aan om met haar in het openbaar te ver schijnen. Mazarine is al vergeleken met een aantal van de belangrijkste Franse schrijfsters van deze eeuw: Franyoise Sagan, Mar guerite Duras en Sünone de Beauvoir, ook een filosofe die romanschrijfster werd. AP door Willem Goudriaan In gewone woordenboeken staan ze niet, de kreten en slo gans die Mare de Coster al ja renlang verzamelt. Toch jam mer, vond hij, want de 'taal van de straat' is sappig en kleurrijk. Hij heeft daarom duizenden modieuze gezegden op een rijtje gezet in een naslagwerk van zo'n vijfhonderd pagina's. 'Taalkundige goudklompjes', noemt hij ze zelf, de kreten die hij opving in het café of in de trein. Ook putte hij volop uit stripverhalen, reclameblaadjes, en programma's op radio en te levisie. Als hij iemand een kreet hoorde slaken als 'arirmehoela', schreef hij het snel op, ,,Dat woord moet in mijn woorden boek", dacht hij dan. Informeel, modieus taalge bruik: daar gaat het om in het Woordenboek van Populaire Uitdrukkingen, Clichés, Kreten en Slogans. Gangbare spreek woorden staan er niet in. Daar zijn andere, al bestaande na slagwerken voor. ,,Ik wilde een totaal nieuw woordenboek ma ken", aldus De Coster. Alle kreten in het boek worden niet alleen verklaard, ook hun oorsprong wordt vermeld. De betekenis van 'ammehoela' is algemeen bekend, maar niet ie dereen zal weten dat de uit drukking stamt uit de tijd van koning Amanoullah van Afgha nistan (1892 -1960). Voor '.Algemeen Beschaafd Ne derlands' moet je niet bij De Coster zijn, wel voor de veel po pulairdere alternatieven. Waar om zou je een woord als 'onzin' gebruiken, als je kunt zegen dat iets pure 'bullshit' is? Of dat het als 'kut op Dirk' slaat? Of dat je er geen chocola van kunt ma ken? Of er geen omelet van kunt bakken? Kreten zijn tijdgebonden. In de jaren vijftig was iemand die niet goed wijs was, 'besoepketeld'. Dat hoor je in de jaren negentig niet meer. Varianten als 'ben je belazerd' hebben de tand des tijds wel doorstaan. Maar hoe veel mensen maken nu nog 'de blitz', zoals in de jaren zestig? Uit de jaren zeventig dateren uitdrukkingen als 'feedback ge ven' en 'baas in eigen buik' zijn. Daarna gooide Nederland alle remmen los, lijkt het als je het woordenboek van De Coster doorneemt. 'Krijg de shit', 'daar is geen fuck aan', 'de ballen', 'dat is pas kicken', 'helemaal te wauw'. We worden in ons taal gebruik elk jaar grover, lijkt het. Of, om het in een moderner jar gon te zeggen, zo langzamer hand een 'tikkeltje te wild, ami go'. GPD Toonder Studio's door Fred van Garderen Het ultieme geluk voor mi nister Jo Ritzen van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen was het uitstrooien van het losse zakje zout dat je vroeger bij zakken chips kreeg en minis ter Annemarie Jorritsma van Verkeer en Waterstaat had graag de rol van Meryl Streep gespeeld in de speelfilm Out of Afrika ('in de armen van Robert Bedford... jaaaa'). En er is meer. Vice-premier Hans Dijkstal is een slokop en een veelvraat, maar drinkt geen alcohol en CDA-leider Jaap de Hoop Scheffer heeft als bijnaam Jaap de Hoop Keffer en werd op school Aap de Hoop Scheffer ge noemd. Minister Borst van Volksgezondheid kent Frits Bolkestein vanuit haar school jeugd ('Hij droeg in die tijd een korte broek met van die grijsge- breide kabelkniesokken eron der. Daar was ik nou niet be paald wild van') en WD-leider Frits Bolkestein krijgt nog steeds op zijn donder van zijn moeder als hij een verkeerde das draagt. Ziedaar, politici zijn net men sen. Ze worden het in elk geval als ze geïnterviewd worden door Frénk van der Linden en Pieter Advertentie Shoes for Life Life Een sportieve herenschoen Voor informatie: Van Drunen Continental 073-5216292 internet: www.ecco.com Webeling. Het duo bereikt dat door de geïnterviewde het ge voel te geven dat die serieus ge nomen wordt. Van der Linden omschreef het onlangs in Laat de Leeuw als 'interesse tonen voor degene die je interviewt'. 'Je moet hem of haar willen be grijpen en dus met een open vi zier tegemoet treden. Want ga je er met een vooroordeel op af, dan hebben ze dat gelij k door en slaan ze dicht.' Brieven Hoeveel de politicus zich bij de ze aanpak wil blootgeven, be wees volgens Van der Linden oud-premier Dries van Agt. Tij dens een interview voor de NPS-radio ontlokte Van dei- Linden Van Agt de reden van zijn antipathie voor Den Uyl. Van Agt verloor op j onge leeftij d zijn vader. Bij diens overlijden het hij vijf brieven na. Hij gaf zijn vrouw de opdracht om elk jaar op zijn overlijdensdatum één brief te openen en aan tafel in de nabijheid van alle kinde ren voor te lezen. In de brieven stonden regels, wat wel en wat niet mocht. En de jonge Van Agt kreeg na een paar jaar alsnog een hekel aan zijn vader, omdat die na zijn dood zijn leven bleef beheersen. Vanaf die tijd zette hij zich af tegen betweters. En de eerste betweter die hij in zijn leven tegenkwam was Den Uyl met zijn vingertje. Stickie Ook in het onlangs verschenen boek Paarse Striptease, een ver- zameling interviews die eerder in Nieuwe Revu werd afge drukt, geeft het duo de politici een gezicht. Jo Ritzen die zijn eigen over hemden strijkt, Frits Bolkestein die pas schatert als hij Groucho Marx aan het werk ziet, Anne marie Jorritsma die collega Hans Wijers ('Mjammie') zo aantrekkelijk vindt en Els Borst die na het roken van een stickie toch maar teruggekeerd is naar haar eigen ontspanningsmid del: whisky. Paarse Striptease (de titel sug gereert het blootgeven van Paars 1) is een prettig lezend boek, geschreven in de vraag- en-antwoordstijl. Voor de twij felaars van 6 mei is het wellicht aan te raden om het boek voor die datum te lezen. Het zorgt wellicht voor een completer beeld van de politici om ons heen. GPD Paarse Striptease, gebundelde vraaggesprekken met politici. Frénk van der Linden en Pieter We beling. 176 blz. Prijs: 24,90 (L.J. Veen) 4865 - Aan de rand van het moeras hield het politievoertuig halt en de inzittenden ontlaadden behoedzaam een zwaar, metalen vat. „Voorzicht!", vermaande professor Prlvvytzkofsky, die de leiding van de operatie op zich had genomen. „Gene schokkens, bid ik u, her Bas! Der springstof is gans sterk en ontbindt licht." „Des te beter", gromde de politiechef. „Wat deze Droon is, weet ik niet. Ik wil het ook niet weten, want ik heb al genoeg van hem ge merkt. En daarom is het beter om hem te vernietigen voordat het ze ker is dat hij werkelijk bestaat. Want dan zou ik hem moeten arres teren." „Praw! Der waanzin!", riep de geleerde uit. „Men kan geen levens vorm arresteren, die ener kwintenstraler heeft!" Zo sprekende hadden de beide heren het fust naar de oever gerold en nu begon de natuurkundige er met grote zorg een soort klok op te monteren. Horizontaal: 1. Verward; 2. harlekijn; 3. streling, bontsoort, briefaanhef; 4. plant, oude vochtmaat; 5. tijdje, ton (afk.), periode; 6. lekkernij; 7. ronde van Italië, kansspel; 8. thans, persbu reau, slaapziekte; 9. melkachtige op lossing, en andere; 10. gewichtje, nonsens; 11. allee, Russisch geberg te; 12. bloeiwijze, generale staf, meis jesnaam; 13. bevel, hondenras. Verticaal: 1Soort glas; 2. roofvis, ver dovend middel, bijenprodukt; 3. lust om iets te ondernemen, vaartuig, pa pegaai,^. doordringing via een mem braam, pas geleden; 5. ruzie, loco burgemeester, naschrift, kleur; 6. electrisch geladen deeltje, verwant schap; 7. de oudere, onbegroeid, bijb. figuur, slee, deel van de bijbel; 8. en de zijnen (Lat. afk.), Italiaans gerecht, rivier in Brabant, persoonlijk vnw.; 9. technische school, klap, onder ande re, van allen. Oplossing donderdag: Bruin, steek, sloot, fruit, poster, braam, stomp, vezel, slaaf, ponton, ti ras, stoof, spoed, barak. Het citaat is van Don Herold: „Sommi ge mensen hebben karakter en verder niets". Vooruitzichten weer zaterdag zondag maandag dinsdag max. 9° 9° 9° 10° min. 6° 5° 4° 4° wind WNW 6 W 5 W 4 ZW 4 Zon Maan rijdag nder 20.32 op 6.58 vrijdag onder 6.39 zaterdag op 20.02 Nautisch bericht De wind is nog maar zwak tot matig uit het oosten. Het zicht is meestal goed, de temperatuur van het kustwater is nu 9 graden. Vannacht is er kans op onweer. Waterstanden VRIJDAG Hoog water aag water 10 APRIL uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.26 203 14.39 221 08.45 202 20.45 183 Terneuzen 02.41 229 14.58 246 09.08 21321.16 193 Bath 03.42 27416.00 294 10.12 242 22.20 223 Roompot Buiten 02.20 147 14.35 167 08.35 153 20.40 135 Zierikzee 03.55 14616.20 161 10.05 154 22.10 135 Stellendam Buiten 01.00 025 08.35 153 01.00 078 02.45 098 Wemeldinge 04.00 168 16.20 184 10.00 168 22.10 150 Philipsdam West 04.15 157 16.35 172 10.00 162 22.10 143 ZATERDAG Hoog water Laag water 11 APRIL VM uur cm uur cm uur cm uur cm Vlissingen 02.55 213 15.11 227 09.15 205 21.22 191 Terneuzen 03.12 238 15.31 252 09.42 21421.48 200 Bath 04.16 281 16.32 297 10.45 240 22.53 226 Roompot Buiten 02.55 15415.05 172 09.05 15621.15 141 Zierikzee 04.30 152 16.45 162 10.25 153 22.35 138 Stellendam Buiten 09.10 157 21.20 142 03.20 097 Wemeldinge 04.35 17416.50 187 10.30 169 22.45 154 Philipsdam West 04.55 162 17.05 172 10.25 162 22.35 148 „Over een halve stonde ontspringt der ganse poel".prevelde hij on der het sleutelen. „Het is ja ene schande om de inwoners van een welvaartsstad te verplichten hun kukel te laten meten om tien uur des voormiddags!" „Het is ongehoord!", gaf de commissaris toe. „Geen nood!besloot de ander met een laatste ruk. „Vóór die tijd is dezer droon ontbonden." Nu waren de meeste Rommeldammers onkundig van zijn bedrijvig heid en in het stadje en omstreken heerste dan ook grote verslagen heid. Zo betrad bijvoorbeeld de bediende Joost geheel verbleekt hel studeervertrek van zijn meester. „Het avondblad, heer Olivier", sprak hij. „Eh... Ik lees daar, dat Rommeldam wordt ontbonden, met uw welnemen." „Stoor me niet, Joost", zei heer Bommel met doffe stem. „Ik ben be zig mijn testament te maken." L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied lichte sneeuw malige sneeuw zware sneeuw lichte regen matige regen Europa: Veel regen De politie controleert vandaag op de volgende wegen op snelheid: A2 tussen Amsterdam-Utrecht-Eindhoven vice versa; A9 tussen Alkmaar en Diemen v.v.; A10 - ringweg Amsterdam; A76-t.h.v. Nuth. Janny van der Lee Varkenshaas in sherry-roomsaus (4 personen) Reken op een grote varkenshaas per twee personen en snijd het vlees voor het ser veren in schuine, dikke plakken. Omdat het haasje altijd wat puntig toeloopt kunt u het puntje eventueel omslaan en vastbinden zo dat het vlees gelijkmatig kan braden. Reken altijd op een baktijd van 16-20 minuten, af hankelijk van de grootte van de varkenshaas. Ingrediënten: 2 varkenshazen peper en zout mosterd bloem boter om te bakken 2,5 dl bouillon 1 dl slagroom glaasje sherry allesbinder Bereiding: Wrijf het vlees in met peper en zout. Bestrijk de varkenshazen met mosterd en bestrooi ze met bloem. Verhit boter in een flinke koekenpan en braad hierin het vlees rondom aan. Draai de warmtebron laag en braad het vlees onge veer 12 minuten verder. Blus de pan dan met de bouillon en de slag room en stoof het nogmaals 5 minuten. Schenk de sherry in de pan en laat alles op nieuw ongeveer 2 minuten pruttelen. Neem het vlees uit de pan, houd het warm onder een vel aluminiumfolie en bind de saus door er al roerend allesbinder in te strooien. Snijd de varkenshazen in plakken en geef de saus erbij. Het is een uiterst teleurstellende dag in grote delen van Europa. Verantwoordelijk is een knots van een lagedrukgebied boven Frankrijk. De bijbehorende regengebieden draaien met de wijzers van de klok rond de kern en zorgen voor nat en koel weer in West en Midden-Europa. Vooral op de Britse eilanden is het bar en boos: er waait een harde noordelijke wind en van tijd tottijd valt er regen, in de heuvels zelfs sneeuw. De temperaturen zijn laag: tus sen 0 graden in de Schotse hooglanden en 9 graden in Londen. Ook in Frankrijk vallen de nodige buien, maar tussen de buien doorschijnt af en toe de zon. In Spanje en Portugal is het al niet veel beter. Eigenlijk ontspringt alleen het zuiden van Portugal de dans. Het is er wel fris, maar de zon laat zich regelmatig zien en het blijft droog. Ondertussen krijgt Scandinavië nog een vleugje win ter te verwerken. Een hogedrukgebied boven het noorden van Rusland zorgt voor rustig weer met lokaal een sneeuwbuitje. 's Nachts is het overigens nog behoorlijk koud met op sommige plaatsen nog 15 graden vorst. Veel regen valt er in de zuidelijke Al pen met sneeuw boven 2000 meter. In Italië en Griekenland is het wisselvallig met regen- en onweersbuien. Het enige pluspuntje is de temperatuur: deze stijgt overdag naar circa 20 graden. foto Derrick Ceyrac/EPA Mazarine bij het graf van haar vader. Zeeland: Blijvend buiig Door: Jules Geirnaerdt We kunnen vandaag opnieuw de bui voelen hangen, vooral in de middag en avond is er kans op een regen- of onweersbui. Maar de meeste buien zijn vandaag bestemd voor het oosten van het land. Daar kan het vanavond hard doorregenen, wij ontspringen de dans groten deels. Maar een nat uurtje blijft evengoed mogelijk. De wind is nog steeds niet sterk, windkracht 2 tot 3 uit het oosten, later uit het noordoosten tot noorden. Morgen ligt er een compleet lagedruk gebied op de Noordzee, net ten noorden van Nederland. De wind zal daardoor uit het westen waaien. Hoe hard het waait moet nog even worden afgewacht. Dat hangt af van de uiteindelijke kerndruk van de kersverse depressie. Maar een windkracht 6 zit er dik in en windkracht 7 is zeker nog niet uitgesloten. Meestentijds is het be wolkt, vooral vannacht en morgenochtend. Dan is er ook de groot ste kans op regen. In de middag is het meestal droog, opklaringen wisselen tegen die tijd af met een losse bui. Zondag en maandag lijkt die storing zichzelf boven de Noord/ee te gaan pnrke ren. Dat is een iets andere vooruitblik dan gisteren, Wisselend «si want in plaats van een noor denwind zou er in dit geval een westenwind staan, net als morgen. Dat is een iets minder koude variant, maar voor het weerbeeld maakt het niet veel uit. Wisselvallig- -*' Z02 heid is tijdens de paasdagen troef, de buienkans blijft - vooral zondag nog hoog. Maandag is er wat meer ruimte voor de zon en er is minder wind. Maar een op stapje naar lenteweer is dat niet. Nog minstens een week is de temperatuur niet hoger dan een graad of 10. gg ypgywe-rrms vo'qp vpi^Asvinntp. ia appii isif

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 4