Kindertelefoon heeft probleem Leenpoel neemt productie Mullié over PZC Paasactie tegen landschapsbederf Zoomweg-Noord Geen vergunning voor bouw grote kuikenstal in Waterlandkerkje Ondernemerskring Tholen wordt breder Steltkluut kraakt landinrichtingsplan voor omgeving Hoek zeeland 23 ondernemend zeeland in detail vrijdag 10 april 1998 door A. J. Snel Het jongetje van negen ziet zijn da gen vergallen. Elke ochtend staat hij misselijk van angst op. Hij gaat een dag vol pesterij tegemoet, daar is hij zeker van. Het duurt nu al ruim twee jaar. Ze moeten hem niet in de klas. Ze stompen en duwen, schelden. Of, en dat is zeker zo rottig, ze laten hem compleet links liggen. Hij heeft er op school over gepraat met één van de onderwijzers maar dat heeft niet echt geholpen. Die heeft hem namelijk voor de klas gehaald en de daders streng toegevoegd dat het afgelopen en uit moest zijn. Daarna werd het nog erger. Dat jongetje heeft de Kindertelefoon gebeld: 0800-0432. Daar heeft hij een man aan de telefoon gekregen die zijn probleem niet zomaar kon oplossen, maar die toch hielp. Al was het alleen maar door de luisteren. Hij heeft ook de suggestie gedaan nog eens goed na te denken over de vraag of er echt nie mand is met wie hij verder zou kunnen praten; met een andere leerkracht, een oudere zus. En hij heeft hem dui delijk gemaakt dat hij er goed aan deed in ieder geval iets aan zijn ellen de te doen. Niet weg te kijken, maar samen met vertrouwelingen zoeken naar manieren om het draaglijker te maken. Ze hebben er heel ernstig over gepraat en dat was voor dat jongetje lang geleden, dat hij serieus genomen werd. De Kindertelefoon zit nu zelf met een probleem. Het is minder zwaar dan dat van veel jongeren die het nummer bellen, maar toch. PTT Telecom heeft aangekondigd zich terug te trekken als sponsor en ook andere instellingen maken aanstalten de bijdragen te stoppen. Het komt de Kindertelefoon op een financieel tekort te staan van 10.000,-per jaar, de kosten voor 3.000 gesprekken. Directeur Ger Wolters zit er lelijk tegenaan te hikken. Hij heeft zich intussen tot het bestuur van de provincie gewend. „Dat heeft zich al tijd heel welwillend tegenover ons op gesteld. Ik hoop dat we een oplossing vinden want wij hebben nooit reser ves. Tussen twee uur 's middags en acht uur 's avonds zijn er altijd vrij willigers beschikbaar die de kinderen te woord staan. Dat moet echt door gaan, het is heel hard nodig." Klein Voor dat meisje van dertien bijvoor beeld. Ze heeft nu al een aantal malen contact gezocht met de mensen van de Kindertelefoon. Aanvankelijk was ze weinig mededeelzaam. Ze wilde eerst weten of dat wel aardige, betrouwba Dat de Kindertelefoon gratis blijft, is van levensbelang. re mensen waren die ze aan de lijn kreeg. Tastte af. Bij het derde gesprek kwam het eruit. Ze wordt seksueel misbruikt door haar vader. Al een tijd lang. Haar verhaal is gruwelijk, de manier waarop ze wordt behandeld weerzinwekkend. Ze zit volkomen klem, durft met haar moeder niet te praten en haar oudere broer is al het huis uit. Ze wil een eind gemaakt zien aan wat haar steeds weer wordt aangedaan, maar ze weet niet hoe ze moet begin nen. Vragen Aan de andere kant van de lijn zit een vrouw die goed kan luisteren en heel subtiel is in de manier van vragen. Ze hebben het erover of er niet iemand is in de omgeving met wie het meisje toch zou kunnen praten: een tante die haar wel zal aanvoelen, een leraar, een schooldecaan. Het meisje krijgt infor matie over een mogelijk contact met een vertrouwensarts. Maanden later neemt ze nog eens contact op. Ze heeft met een buurvrouw gepraat en heeft ook contact met iemand uit de jeugd hulpverlening. Ze krijgt weer hoop. „Kinderen moeten ons gratis kunnen bellen, dat is van levensbelang", zegt Wolters. Als het betaalde gesprekken zijn, kunnen die teruggevonden wor den op gespecificeerde rekeningen. De man die zij n dochter mishandelt en die zo'n rekening napluist, hoeft maar één keer het nummer te bellen en hij weet met wie zijn dochter contact heeft. Dat kan tot vreselijke wraakne mingen leiden. Kinderen kunnen met alles wat ze maar willen bij ons te recht, maar ze moeten er dan wel ze ker van zijn dat ze anoniem blijven. Dat ze zelf in de hand hebben wie er van afweet dat ze zoeken naar hulp en bij wie." Hij is behoorlijk in de war, die jongen van vijftien. Al zijn vriendjes doen 'het' al met meisj es en nou heeft hij een vriendinnetje maar hij weet- niet hoe en wat. Hij weet niet of dat meisje het wel genoeg vindt wat ze tot nu toe sa men gedaan hebben. Via de Kinderte lefoon krijgt hij te horen dat hij heus niet de enige is die een beetje onzeker is. Plij zou eens voorzichtig of mis schien minder voorzichtig met dat meisje kunnen praten. Best kans dat zij helemaal niet op stoer valt en dat ze liever nog een tijdje wacht tot ze 'het' doen. Daar moet hij ook rekening mee houden. En: mocht het er op enig mo ment toch van komen dat kan ze heel goed in verwachting raken, ook als het voor allebei de eerste keer is. Jazeker, ook als ze 'het' staande zouden doen." Onzeker „Het is helemaal niet zo dat de jeugd over de hele breedte behoorlijk is voorgelicht," zegt Wolters. „Meisjes zijn vaak onzeker en weten niet hoe ze duidelijk moeten maken dat ze nog niet met een jongen naar bed willen. En dat een jongen die blijft proberen zijn zin te krijgen alleen al daarom foto Lex de Meester niet de moeite waard is. Jongens ko men nogal eens met technische vragen over vrijen. Er is heel wat angst en verwarring. Lang niet alle ouders gaan goed met voorlichtingom en nogal wat kinderen zoeken dan een steuntje bij de Kindertelefoon. Je kunt de resultaten natuurlijk niet goed meten, maar die contacten kun nen heel wat narigheid voorkomen. Daarom hebben we dat geld echt no dig. Sponsoi's willen meestal liever niet structureel hulp geven. Die zijn wel vaak in voor steun aan bij voor beeld een project tegen pesten op school. Ze willen zich niet jaar in, jaar uit verplichten. Veel organisaties zien het belang van ons werk en helpen ons. Die incidentele hulp is zeer wel kom. Voor renovatie van ons gebouw heb ben we onlangs geld gekregen van de provincie, de Stichting Kinderpostze gels, Kinderhulp, Het Juliana Wel- zijnsfonds, het VSB-fonds en de Stichting Katholieke Noden. Die inci dentele hulp, daar zijn we dolgeluk kig mee. Maar wij moeten ook jaar in, jaar uit zekerheid kunnen geven. van onze regioredactie DEN HAAG - De gemeente Oostburg zal de maatschap A en F. de Maat geen toestemmingge ven voor de bouw van een stal voor twintigduizend slachtkui- ltens aan de Pliilipsweg in Wa terlandskerkje. Op grond van het nieuwe bestemmingsplan Landelijk Gebied' kan geen bouwvergunning worden ver leend. Buurman L. Hemelaar klonk deze mededeling van de ge meente gisteren tijdens een be roepszaak voor de afdeling be stuursrechtspraak van de Raad van State als muziek in de oren. Na afloop van de zitting zei hij verrast te zijn door de medede ling van de gemeente. Zelf had het gemeentebestuur niet de moeite genomen een vertegen woordiger naar de hoorzitting in het paleis van de Raad van State in den Haag te sturen. Evenmin had de gemeente He melaar een afschrift van de brief aan de Raad van State gestuurd. Hemelaar tekende bij de Raad van State bex-oep aan tegen de door de gemeente in maart 1995 verleende milieuvergunning. Als de gemeente geen toestem ming geeft voor de bouw van de stal, kan de maatschap De Maat deze vergunning echter niet ge bruiken. Niettemin besloten de rechters van de Raad van State voor een inhoudelijke behande ling van de beroepszaak over de milieuvergunning. De uit spraak in deze zaak zal naar verwachting zes weken op zich laten wachten. Mesthoop Hemelaar zei dat zijn beroeps zaak tegen de milieuvergunning de bouw van de tweede stal ver traagd en daardoor afgelast heeft. De buurman ondervindt nu reeds veel overlast van een stal met meer dan twintig dui zend kuikens. Hij zegt wel eens de rijkspolitie te hebben moeten 'inschakelen om de maatschap De Maat een mesthoop achter zijn tuin te laten weghalen. door Marco van Barneveld BERGEN OP ZOOM - 'Zoom- weg-Noord Landschaps- moord'. Onder dit motto houdt een aantal natuur- en milieube schermingsorganisaties op tweede paasdag een grote mani festatie nabij Bergen op Zoom, tussen het aan de Hoofdlaan te Halsteren gelegen Vrederust en Fort Roovere. De natuurbeschermers vrezen een groot aantal problemen in dien de verlenging van de A4 er komt. Bovendien zou volstrekt onduidelijk zijn waarom de nieuwe snelweg er precies moet komen. De demonstratie op maandag 13 april bestaat uit een breed scala aan activiteiten, zoals wandelingen in het bosge bied van het Brabants Land schap en ponyrijden. Deelnemende organisaties zijn bijvoorbeeld de vereniging Mi lieudefensie, de Brabantse Mi lieu Federatie en de vereniging BENEGORA (Belgisch Neder lands Grensoverleg Regio Ant werpen). Volgens die verenigin gen zal de Zoomweg-Noord de rust en openheid van het land schap nabij Bergen op Zoom vernietigen. Het ecosysteem van dat landschap zou danig worden verstoord. De noodzaak van de komst van de Zoomweg- Noord, bedoeld om een snellere verbinding tussen Antwerpen en Rotterdam te creëren, zou bo vendien onvoldoende zijn aan getoond. De manifestatie op Tweede Paasdag duurt van 12.00 uur tot 16.00 uur. Er zullen onder ande re sprekers uit de politiek en sprekers van natuurorganisa ties aanwezig zijn. Landbouwmechanisatiebedrijf in Kamperland gaat transportwagens bouwen door Claudia Sondervan KAMPERLAND - Landbouw mechanisatiebedrijf Leenpoel BV in Kamperland is de nieüwe producent van Mullié-kipwa- gens en dumpers. Het bedrijf heeft productie en naam voor dat merk overgenomen van Nordland Engineering in Ber gen op Zoom. Leenpoel BV nam met de pro ductiefaciliteiten en de merk naam ook de zes Thoolse Mul- lié-medewerkers over van Nordland. Voor die werkne mers verandert hun werkloca- tie nu voor de derde maal in twee jaar: tot twee jaar geleden was Mullié in Poortvliet geves tigd, tot Nordland de productie naar Bergen op Zoom overhe velde. Leenpoel is dealer voor een groot aantal landbouw- en grondbewerkingsmachines en heeft een trekkertestcentrum, Erik Weug is gestart met zijn bedrijf Kraanverhuur Borssele aan de Catalijneweg in Borsse le. Weug verhuurt mobiele tele- I scoopkranen van 30 tot 160 ton en zelfrijdende hoogwerkers. Weug betrekt zijn materieel van verhuurder Richards Wallington Rotterdam. De kra nen worden geleverd met be manning, in principe Weug zelf. Momenteel heeft hij een dertigtons Faunkraan gesta tioneerd staan in Borssele, mocht de vraag die ruimte ge ven dan worden er meerdere kranen naar Borssele gehaald. Projectinrichter en binnen huisadviseur Jurry Terneuzen BV heeft de showroom aan de mr. F. J. Haarmanweg ver nieuwd. Bovendien werd een nieuwe lijn kantoormeubelen geïntroduceerd. De showroom staat enkel op afspraak open voor particuliere klanten. Met die wijziging wil het bedrij f een ongestoorde raadpleging voor die klanten garanderen, vertelt B. Serrarens van Jurry Terneu zen. Volgens hem maken parti culiere opdrachtgevers circa tien procent van het totaal aan opdrachten uit. In de maand mei hoopt het bedrijf de ISO 9002-certificatie af te ronden. Jurry Terneuzen heeft twintig medewerkers. R. A van de Putte te Ouwer- kerk is een bureau voor prakti sche marketing, VDP, begon nen aan de Oostweg. Hij verricht gericht marktonder zoek en biedt producenten ver koopmethodieken waarmee ze hun marktbereik alsmede de afzetmarkt voor hun produc ten kunnen verbreden. In prin cipe neemt Van de Putte proj ec- ten aan in de sectoren horeca en voeding, maar hij wijst andere sectoren niet bij voorbaat af. maar produceerde zelf tot nu toe enkel rooi- en loofverwer- kingsmaterieel voor de uien- teelt. Met de Mullié-land- bouwkipwagens van tien tot zestien ton, dumpers tot 24 ton en containercarriers voorland- bouw en grondverzet heeft het bedrijf een productie in huis gehaald die veel breder af te zetten is. De nieuwe activiteit moet volgens het bedrijf een derde van de totale omzet gaan uitmaken. Leenpoel had een personeelsbestand van twaalf medewerkers. „Nordland boodt ons de divisie aan op een moment dat wij aan het uitkijken waren naar een nieuwe activiteit", zegt ver koopmedewerker Perry van Westen van Leenpoel. Leen poel is afdoende ruim behuisd aan de Ruiterplaatweg om de nieuwe productiepoot zonder problemen in te passen. De ver huizing van de productieeen heid naar Kamperland is nu af gerond, de eerste dumper loopt momenteel bij het bedrijf van de band. Leenpoel verwacht de Mulliéploeg met nog eens vier mensen uit te breiden wanneer De gepensioneerde Ouwerker- kenaar was voorheen in com merciële dienst bij een lucht vaartmaatschappij en was actief als ondernemer. Automobielbedrijf Van Oeve- ren heeft donderdag 16vrij dag 17, zaterdag 18 en maandag 20 april een aantal Mercedes- Benz A-klasse-auto's ('Baby- Benz') beschikbaar voor proef ritten en het uitproberen van het Electronic Stability Pro gram ESP waarmee hij stan daard is uitgerust. Zaterdag 18 april worden er bij het bedrijf aan de A Plesmanweg in Goes demonstraties gegeven van de elandtest en slalom waarbij publiek kan meerijden. Eetcafé Panaché Dishoek, voorheen Randduin, is her opend na een verbouwing. De nieuwe eigenaren, de vennoten Vromans en Troost, lieten in de voorbije wintermaanden een ijsverkoophoek bouwen en de voorgevel vervangen door een pui die bij mooi weer kan wor den weggeklapt. De snackbar werd aangekleed in de formu- lekleuren van Big Snack en aan de achterzijde van het pand aan de Kaapduinseweg is een serre gebouwd met terras. Het eetcafé verhuurt tevens kamers en verzorgt groepsevenemen- ten tot honderd mensen. De Milieuwinkel bij het Mi lieu Informatie Centrum aan de Reigerstraat in Middelburg is vast verkooppunt geworden voor de Panda-logo-artikelen van het Wereld Natuur Fonds (WNF). In de winkel is een sélectie van het WNF-assorti- ment aan kleding, gebruiksar tikelen en speelgoed onderge bracht. De Milieuwinkel is momenteel het enige vaste ver kooppunt voor het WNF in Zeeland. de productie voluit loopt. Het bedrijf in Kamperland behan delt zelf de verkoop voor Wal cheren, de Bevelanden en Tho- len. Leenpoel wil het landelijk netwerk aan actieve wederver kopers van de Mulliélïjn de ko mende tijd verdubbelen van de huidige tien naar twintig. Daarna komt wellicht export in beeld voor het bedrijf, zegt Van Westen. De verkoop over de grens bleef tot nu toe voor zowel Leenpoel als Mullié be perkt tot incidentele orders. Volgens een woordvoerster van Nordland Engineering/Den Exter Metaal in Bergen op Zoom is de clivisie Mullié afge stoten omdat het bedrijf zich wil concentreren op appara tenbouw en constructiewerk. Kortgeleden haalde de onder neming ook de Den Exter Me taal-vestiging te Krabbendijke naar Bergen op Zoom. De woordvoerdster stelt dat er verder geen wijzigingen in de bedrijfsorganisatie van Nord land voorzien zijn. Mullié bestaat als producent sinds 1957. Het familiebedrijf Leenpoel staat sinds 1847 gere gistreerd. Leenpoel BV in Kamperland foto Willem Mieras De rubriek Onderne mend Zeeland staat on der redactie van Claudia Sondervan. Vragen, tips en mededelingen kunnen schriftelijk worden aan geboden aan de redactie van de PZC, postbus IS, 4380 AA Vlissingen, of via fax 0118-470102. door Claudia Sondervan THOLEN - De Thoolse onder nemerskring Overleg Orgaan Industrie (OOI) vormt zich om tot Ondernemers Overleg Tho len (OOT). De kring wil in de nieuwe vereniging ruimte ma ken voor ondernemers uit het midden- en kleinbedrijf. Tot voor kort konden deze onder nemers zich niet aansluiten bij het OOI. Het bestuur van het OOT tekent-21 april de oprich tingsakte van de nieuwe ver eniging bij notariskantoor Schot te Tholen. De vereniging telt momenteel vijftig leden. Vijftien nieuwe leden traden onlangs aan, waaronder enkele vertegen woordigers uit het mkb, licht bestuurslid H. Verschoor toe. Volgens Verschoor bestond er behoefte bij de kring het draag vlak te verbreden en de vereni ging te professionaliseren. Het karakter van de kringbijeen komsten, gemiddeld vier maal per jaar, was de afgelopen jaren voornamelijk sociaal, vertelt verschoor, directeur van Delta Glas. Dat sociale karakter ver dwijnt. niet, maar komt meer op de achtergrond. OOT moet een lokale belangen behartiger worden voor het be drijfsleven op gemeentelijk en provinciaal niveau. Het be stuur toetst komende tijd een aantal nieuwe doelstellingen bij de leden. Het aantal bijeen komsten per jaar wordt ver ruimd naar zes. Zij moeten ruimte bieden voor contact tussen ondernemers onderling en voorlichting op gebieden als milieu en kwaliteitssystemen. De vereniging wil een ge sprekspartner zijn voor lokale en regionale overheid in be leidszaken als invullingen van bedrijventerreinen en de infra structuur- in en rond Tholen. Het verruimen van de lidmaat- schapsvoorwaarden moet het OOT een vitale vereniging ma ken, meent Verschoor „Het is moeilijk om een grens te trek ken voor lidmaatschap bij een bepaald aantal werknemers. Zelfstandigen als architecten werden voorheen niet toegela ten." OOT staat evenwel niet open voor alle ondernemers: „Er is een aantal autobedrijven bij ons aangesloten, maar we moeten geen middenstands vereniging worden." Onderne mers in horeca en detailhandel worden verwezen naar hun ei gen lokale klingen. door Wout Bareman TERNEUZEN - Natuurbe- schermingsvereniging De Stelt kluut heeft geen goed woord over voor de manier waarop het landinrichtingsplan voor het gebied rond Hoek gestalte krijgt. Alle rapporten en be leidsnota's, die de afgelopen ja ren over de herinrichting van het gebied verschenen, blijken nu 'papieren tijgers'. „Wat heb ben ze voor zin gehad nu er in eens zo radicaal van de eerdere planvorming wordt afgewe ken", vraagt secretaris Luciën Calle zich af in het jongste num mer van het verenigingsblad. Volgens Calle is de geloofwaar digheid van de overheid in het geding. „Het lijkt er wel op dat hier handjeklap achter gesloten deuren heeft plaatsgevonden om het plan wat acceptabeler te maken. Dat is wrang, want juist in deze herverkaveling is door de bevolking in de inspraak op vallend vaak om meer bos ge vraagd." En juist dat bosplan is tot af schuw van Calle geminimali seerd. Hij wijst erop dat er tot nu toe steeds vanuit was gegaan dat erin de Kanaalzone 300 hec tare bos bij zou worden geplant, waarvan 150 hectare in Braak man-Noord. Van die 150 hectare blijft nu plotseling nog maar 25 hectare over.Veel te weinig om een tegenwicht te bieden aan de uitbreidende industrie en om de grote drukte in de bestaande Braakmanbossen beter op te kunnen vangen, oordeelt de se cretaris van de Steltkluut. Op de schop De komende jaren gaat het ge bied tussen Braakman-Noord, Sluiskil en Terneuzen compleet op de schop. Het wegenstelsel van de Westerscheldetunnel, de aanpassing van de N61, de bouw van een nieuwe zeesluis en industrievestigingen zullen een zwaar stempel drukken op het gebied en vooral ook de na tuur- en landschapswaarden aantasten. Calle wijst in dat verband ook op de gevolgen van de aanleg van een containerter- minal bij de Braakmanhaven. Die terminal zal worden ontslo ten via een nieuwe verbinding door Braakman-Noord. De Steltkluut vindt dat onaan vaardbaar en wil enkel akkoord gaan met een directe aanslui ting op de tunnelwegen. De natuurbeschermers uiten ook scherpe kritiek op het feit dat afspraken, zoals die over on der meer industriële ontwikke lingen zijn gemaakt in het project Gebiedsgerichte Bena dering Kanaalzone, alweer worden doorkruist door nieuwe plannen. Waarom niet eerst de gereserveerde grond aan het Kanaal Gent-Terneuzen (Axel- se Vlakte) benut, vraagt secre taris Calle zich af. „Het over heersende beeld is dat ondanks de goede inrichting van het landschappelijk gebied, de toe komstige grootschalige indu striële en infrastructurele ont wikkelingen een al te grote wissel zullen trekken in deze streek." Vrouwenraad herdenkt honderd jaar vrouwenarbeid MIDDELBURG - Het Platform Zeeuwse Vrouwenraad wijdt de komende jaarvergadering aan de herdenking van honderd jaar Vrouw Arbeid. De bijeen komst vindt op maandagmid dag 20 april plaats in het kan toor van de Stichting SCOOP in Middelburg. De raad wil dan met belangstel lende vrouwen bezien wat in die honderd jaar veranderd is ten gunste van vrouwen en welke maatregelen nodig zijn om de arbeidspositie van vrouwen te verbeteren. Er zijn drie spreeksters uitgeno digd: de historica Elly Kloos, Margriet van Groeningen van Arbeidsvoorziening Zeeland en Corry Verburg, consulent bij SCOOP en deskundige op het gebied van arbeid en zorg. CTRA/vsal— Vliegtuigenverhuur: Hannover Messe '98 20 - 25 april 1998 Bel voor prijsopgave: 0113-612406! Transal Aviation, Annelies.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 49