PvdA Hulst royeert drie leden PZC zeeland vrijdag 10 april 1998 z 20 Stuvesandeplein gaat op de schop Ton voor herstel van basiliek Hulst De Mul koninklijk onderscheiden W oningbou wbeleid drijft grondprijs op Terneuzenaar Prinse uit NCPN gezet Anderhalf jaar cel geëist voor steken van cafébezoeker Drie kandidaten Progressief Hulst niet meer welkom bij sociaal-democraten In mei begin sanering PZC-Iocatie Terneuzen Jaarlijks vaste subsidie Varenscentrum Terneuzen door Bianca Abrahamse HULST - Drie leden van de PvdA die bij de laatste verkie zingen op de lijst van Progres sief Hulst stonden, zijn door de PvdA uit de partij gezet. De Hulstenaren F. de Vries, A Huijsmans en W. van de Ree uit Heikant besloten in januari de zijde te kiezen van het afvallige PvdA-raadslid A Hegger, die de partij Progressief Hulst opgezet had. Woensdag werd het roy ement tijdens een bijeenkomst van Progressief Hulst bespro ken en gisteren door A Spork van het landelijk partijbureau van de PvdA in Amsterdam be vestigd. ,,De brieven liggen klaar om verstuurd te worden, om te be vestigen dat de drie van de lijst geschrapt zijn", aldus Spork. Als reden voor het royement door Marcel Modde TERNEUZEN - De gemeente begint volgende maand met de sanering van de bodem en het grondwater onder en rond het PZC-kantoor aan de Axelse- straat in Terneuzen. De operatie gaat naar verwachting rond een half miljoen gulden kosten. De bodem rond het kantoor en de naastgelegen bakkerij is ern stig verontreinigd met vluchtige aromatische koolwaterstoffen en minerale olie. De vervuiling is afkomstig van een voormalig tankstation dat op die locatie was gevestigd. Het terrein wordt deels afgegraven. De pro vincie betaalt het leeuwedeel van de kosten, te weten 360.000 gulden. Het overige deel komt voor rekening van de gemeente. Bodemsanering Het college wil tegelijkertijdbe- ginnen met de bodemsanering rond de even verderop gevestig de woningtextielzaak Vema. Hoewel daar geen sprake is van een ernstig geval van bodeni- verontreining, willen burge- draagt Spork aan dat de drie 'er zelf voor gezorgd hebben dat ze nu geen lid meer zijn van de PvdA.'. In de statuten en de huis houdelijke regelementen van de partij staat dat als een lid op de kandidatenlijst van een andere partij terechtkomt, diegene van de lijst van de PvdA gestreept wordt, aldus Spork. De Vries, Huijsmans en Van de Ree zijn, volgens A Cleven-Ne- lis, voorzitter van de PvdA Hulst, in november bij een ver gadering al gewaarschuwd voor royement, als zij zich bij een an dere partij op de kandidatenlijst zouden plaatsen. Bewijs De plaatsing van de bewuste na men op de lijst van Progressief Hulst zorgde ervoor dat Cleven- Nelis de drie vanaf 20 januari niet meer als lid van de PvdA be- meester en wethouders de zaak in één keer meenemen in ver band met de reeds begonnen herinrichting van de Axelse- straat. De kosten van deze schoonmaak zijn voorlopig ge raamd op twee ton en komen volledig ten laste van de ge meente. Sluizencomplex Beide raadsvoorstellen worden donderdag 16 april besproken in de commissie VROM. De openbare vergadering in het stadskantoor begint om 19.30 uur. De commissie welzijn die tegelijkertijd bijeen komt, buigt zich over het uittrekken van 280.000 gulden voor verbete ring van de wegen rond het slui zencomplex. Daarnaast wil het college een kwart miljoen uittrekken voor 'dringend onderhoud' aan de Lange Reksestraat in Terneuzen en nog eens tweehonderddui zend gulden voor verbetering van de fietspaden langs de Otheense Kreek en het stuk langs de Rooseveltlaan tussen de noordelijke jachthaven en de Reuzenhoeksedijk. schouwde. „Toen was het bewijs zwart op wit, ze hoorden vanaf toen bij een andere partij. De drie halen nu oude koeien uit de sloot om op een vervelende ma nier ten koste van de PvdA pu bliciteit te zoeken", aldus ele ven. Progressief Hulst haalde bij de afgelopen verkiezingen op 4 maart drie zetels, net zoveel als de PvdA behaalde in de ge meente. F. de Vries, één van de drie ge- royeerden, zegt dat zijn roy ement hem 'officieel nog hele maal niet bekend is'. Hij heeft nog geen bericht van de PvdA ontvangen, en stelt dat hij wel gewoon contributie betaalt heeft. De Vries: „Ik krijg al van af half vorig jaar geen pos t meer van de partijIedereen wiens ge zicht ze niet aanstaat, krijgt blijkbaar geen post meer." door Conny van Gremberghe AXEL - Het restrictieve wo ningbouwbeleid van de provin cie Zeeland zal de komende ja ren tot gevolg hebben dat de prijs voor bouwgrond in diverse gemeenten fors zal stijgen. Aan dat prijsopdrijvend effect zal, zo gaf de Axelse wethouder A van Waes donderdagavond aan tijdens een vergadering van de commissie financiën, 'niet te ontkomen zijn'. De bouwruimte die Axel de ko mendejaren door Gedeputeerde Staten van Zeeland gegund wordt, is niet groot. Hooguit en kele tientallen woningen mogen er tot 2007 bijkomen. Reden voor de gemeente Axel om de uitgifte van bouwgrond in het nieuwbouwplan Buthstraat derde fase weer zelf ter hand te nemen. Tot nu toe liet de ge meente projectontwikkelaars zorgdragen voor de planont wikkeling. Door zelf voor de uitgifte van grond te zorgen kan de gemeen te de grondprijs bepalen op het moment van uitgifte. Van Waes hield de commissieleden voor dat vraag en aanbod meer op el kaar moeten worden afgestemd en dat kan alleen door de grond- door Conny van Gremberghe HULST - De restauratiecom missie van de Hulster Willibror- dusbasiliek krijgt een bijdrage van honderdduizend gulden van het Prins Bernhard Fonds. Het subsidiebedrag is door het Fonds toegekend voor de derde restauratiefase van de Hulster kerk. De volledige restauratie van de basiliek dreigde vorig jaar in het geding te komen doordat de rijkssubsidie met tien procent verlaagd werd. Voor de opknap beurt van het koor met omgang en de transepten was nog een bedrag van ruim 4,4 miljoen gulden nodig, maar de restaura tiecommissie kon slechts een kleine vier miljoen gulden bij- eensproklcelen. Er bleek een fi nancieringstekort te zijn van ruim 440.000 gulden. prijzen voor de kavels behoor lijk te verhogen. Welke vierkan te meterprijs Axel de komende jaren voor de 21 kavels vragen zal, wilde de wethouder niet prijsgeven, maar gedacht moet worden aan voor Axel hoge prij zen tussen de 185 en 220 gulden per vierkante meter. Loting Het CDA wilde weten hoe de ge meente de kavels denkt te zullen gaan uitgeven, Ook daarover bestaat nog geen duidelijkheid, alhoewel Van Waes dacht dat lo ting het meest aangewezen mid del zou zijn. „We willen niet naar een situatie dat zaken door middel van handjeklap geregeld kunnen worden", zei hij. Op vragen van CDA, PvdA en GPV zei de wethouder dat Axel niet de bedoeling heeft om dure bouwgrond lange tijd te laten liggen. „Als er behoorlijk wat vraag is laten we die dure grond niet liggen om daarmee vervol gens de leegstand in Terneuzen mee op te lossen. Geven we de kavels ineens uit, dan zullen we er echter wel rekening mee moe ten houden dat als we dan ver volgens bij de provincie afko men met nieuwe bouwplannen we tegen een muur aanlopen." Om de restauratie niet in gevaar te brengen stelde de gemeente Hulst een renteloos voorschot beschikbaar dat het tekort dek te. De restauratiecommissie werd vervolgens gewaagd om andere subsidiebronnen aan te boren. Dat werd ook gedaan. Het Prins Bernhard Fonds komt nu als eerste van de aangeschre ven fondsen met een bijdrage over de brug. Restauratie-coördinator P. E. Hamelink heeft er goede hoop op dat voor het resterende te kort nog dekking gevonden zal worden. Bij wijze van dankbe tuiging is de restauratiecom missie van plan het fonds te eren met een bronzen plaquette op de kerk. De restauratiecoördinator ver wacht dat de complete restau- i ratie over een klein jaar een feit j zal zijn. Naast de Churchilllaanin Terneuzen wordt een parkeerplaats aangelegd. foto Charles Strijd door Conny van Gremberghe TERNEUZEN - Het Axelse aannemings bedrijf Gebroeders van de Wege is in op dracht van de gemeente Terneuzen begonnen met de aanleg van een parkeer terrein naast de Chuchilllaan. De voorzie ning, waarop plaats is voor tachtig perso nenauto's, wordt aangelegd om tijdelijk het parkeerterrein bij Scheldorado en voor de Stuvesandeflats te ontlasten. De bewoners van de flats die anders hun wa gen voor de deur parkeren worden ge vraagd om tot de zomer gebruik te maken van het nieuwe parkeerterrein. Na de paasdagen wordt vervolgens be gonnen met de reconstructie van het plein voor de Stuvesandeflats. Het is de bedoe ling om daarop ruimte te scheppen voor 127 auto's. Het terrein wordt bereikbaar via Scheldorado en een nieuwe ontslui- tingsweg via de Nautilusflat die de naam Stuvesande zal dragen. De nu nog be staande oprit naar de Scheldedijk wordt uit de weg geruimd. Op die plek komt straks een nieuwe bushalte vanwaar een voetpad doorgetrokken wordt tot aan Stuvesande. Bij de appartementencom plexen Aquarius en Gemini zullen een aantal bomen bijgeplant worden. Het fietspad op de Scheldedijk richting Oes terputten zal toegankelijk gemaakt wor den voor ambulance en verder is het de bedoeling dat tussen parkeerplein en Scheldedijk extra verlichting wordt aan gebracht. Op de dijk komen ook wat extra banken te staan. De werkzaamheden moeten klaar zijn medio oktober. Burgemeester J. van Rest van Sas van Gent reikte R. de Mul bij zijn afscheid van de politiek de onderscheiding tot Lid in de Orde van Oranje-Nassauuit. foto Charles Strijd door Bianca Abrahamse SAS VAN GENT - Na 32 jaar actief te zijn geweest in de politiek, zwaait hij af. Tij dens zijn afscheidsreceptie in De Vlaan deren in Sas van Gent donderdag werd R. AR. de Mul, benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. De Mul toonde zich zeer verrast met de koninklijke onder scheiding en voelde zich 'zeer vereerd'. „En dat alleen voor wat ik in de politiek heb gedaan", aldus een ontroerde De Mul. Burgemeester J.M.H.M. van Rest reikte de onderscheiding uit. De Mul (57), woon achtig in Philippine, is momenteel werk zaam als mediathecaris bij het Zelden- rust-Steelantcollege in Terneuzen. Zijn roots lagen bij de KVP, en later het CDA Naast zijn werk als mediatheca ris maakte hij vanaf 1982 deel uit van de Sasse ge meenteraad. Als lid van de CDA-fractie had hij zitting in verschillende raadscom missies. Vanaf 1994 fungeerde de Mul als wethouder van Volkshuisvesting, Open bare Werken, Gezondheidsvoorzieningen en Haltbureau. Nadat wethouder L. Marquinieplotseling overleed, werd zijn portefeuille aange vuld met Wet Voorziening Gehandicap ten, Arbeidsaangelegenheden, Ouderen beleid en Welzijn. De Mul bekleedt boven- dien een bezoldigd commissariaat bij OZ Zorgverzekeringen te Breda. door Marcel Modde TERNEUZEN - De Nieuwe Communistische Partij (NCPN) heeft Terneuzenaar T. Prinse met onmiddelijke ingang uit de partij gezet. Het besluit is vol gens woordvoerder W. van der Klift van het landelijk bestuur genomen omdat Prinse ondanks herhaaldelijke waarschuwin gen is 'doorgegaan met het schrijven van brieven (interna tionaal) aan mensen buiten de partij, waarin leden van het partijbestuur en anderen wor den aangevallen'. De stap is ge nomen na overleg met vertegen woordigers van het Zeeuwse afdelingsbestuur, aldus de zegs man. „We beschouwen je handelen als partijvijandig en in de prak tijk schadelijk voor de opbouw van onze partijTevens is in aan- WAO-uitkering slachtoffers OPS loopt door SINT JANSTEEN - Mensen die lijden aan de 'schildersziekte' Organisch Psycho Syndroom (OPS) en in verband daarmee een wao-uitkering hebben, hou den die inkomsten ook na een herinkeuring. De uitkering is persoonlijk en niet afhankelijk van het inkomen van de partner, aldus consulente E. Groen van Het Klaverblad Zeeland. Groen reageert daarmee op een uitlating van OPS-slachtofferP. Plaulez uit Sint Jansteen. Hau- lez verklaarde dondexfiag in de PZC niet te kunnen begrijpen dat hij na zijn herkeuring vol gend jaar financieel volledig af hankelijk wordt gemaakt van zijn echtgenote, die een vaste baan heeft. Hij achtte de kans groot dat zijn wao-uitk.ering in verband daarmee wordt stopge zet. Volgens Groen klopt die denk wijze niet. „Een uitkering in het kader van de wet ax-beidsong'e- schiktheid is niet inkomensaf hankelijk.. Als iemand hondex'd procent wordt afgekeurd, houdt hij gewoon zeventig procent van het laatst verdiende loon. Wat wel kan is dat iemand voor min der wordt afgekeurd en dus een deel van die uitkering moet inle veren. Alleen uitkeringen die zijn gerelateerd aan de bijstand zijn afhankelijk van het inko men van de partner", benadrukt de consulente van de Zeeuwse stichting ter belangbehartiging van de zorg- en dienstverlening. merking genomen dat mede door jouw aanhoudende vijan dige agitatie tegen de partij, le den van het partijbestuur en het dagelijks bestuur ook de activi teiten van de afdeling ernstig worden geschaad", motiveert Van der Klift het royement in een brief aan het gewraakte lid. Prinse is verboden nog langer uit naam van de NCPN te han delen. Hij ontkent de aantijgin gen en heeft beroep aangete kend bij het partijcongres. In zijn beroepschrift verwijst de Terneuzenaar naar drie partij bestuurders die hetzelfde is overkomen, omdat ze net als hem zouden weigeren naar de pijpen van de partijleiding te dansen. „Hiermee zijn de meest militan te kameraden monddood ge maakt. Daarmee is ook aange toond dat elk verzet tegen de revisionistische stroming in de NCPN niet meer wordt getole reerd en, al voor men zich op het congres daarover een vrije me ning kan vormen, de kop wox'dt ingedrukt. Ik distantieer mij uitdrukkelijk van de lasterlijke beschuldigingen van Van der Klift als zou er tegen het belang van de partij zijn gehandeld. Vooral waar misschien gezegd is wat er van de nu al maanden lang durende zuiveringsacties op instructie van Van der Klift her en der gedacht wordt", luidt de reactie van Prinse. Hij laat weten zich te zullen blij ven verzetten tegen de doorhem betwijfelde koers die het pax*tij- bestuur heeft uitgezet. Prinse kwam begin jaren negentig in Terneuzen ook al in opspraak toen hij wegens soortgelijke praktijken uit de lokale partij Links Perspectief werd gezet. Nadien trad hij toe toe de Socia- litische Partij, maar ook daar moest hij vertrekken. TERNEUZEN Dialoog godsdiensten - In ver zorgingscentrum Bachten Die- ke aan de Koninginnelaan in Tex-neuzen wordt donderdag 23 april een bijeenkomst gehouden van de werkgroepen Kerk Is raël en Nederland-Israël. Spre ker is ds. E. Vexwaal* uit Koe wacht die zal ingaan op de dialoog tussen het jodendom, christendom en de islam. „Ploe staat het ermee? Wat zijn de mo gelijkheden en ook de onmoge lijkheden?" Verwaal geldt als een deskundige op dit gebied. De lezing (die aanvankelijk in de Goede Herderkerk zou wor den gehouden) begint om 2 0 uur. TERNEUZEN - Burgemeester en wethouders van Terneuzen zijn bereid jaarlijks 25.000 gul den uit te trekken voor de op vang van zeevarenden. De gemeente Sas van Gent en het havenschap vex'strekkeix evexx- eens een bescheiden bijdrage, zodat in ieder geval de helft van het ontstane exploitatietekort van het Varenscentrum in Ter neuzen kan worden wegge werkt. De Stichting Varenscentrum Kanaalzone Zeeuws-Vlaande- ren is in de problemen gekomen door een forse verlaging van het rijkssubsidie. Daardoor wordt het voortbestaan van het zee manshuis aan de Temeuzense Westkolkstraat bedreigd. De stichting kampt met een tekort van ruim honderduizend gul den. Het college geeft in zijn voort stel aan de raad te kennen het door het bestuur gevraagde subsidie van Veertigduizend gulden teveel van het goede te vinden, omdat van de gemeente niet mag worden veiwacht dat zij de gevolgen draagt van een tekort veroorzaakt door het Rijk. Om de voorziening over eind te houden, is gekozen voor een jaaxdijkse vaste subsidie van 25 mille. Het voorstel wordt donderdag 16 apiil besproken in de com missie welzijn. De openbax~e vergadering in het stadskantoor begint om 19.30 urn: door Selma Osman MIDDELBURG - Officier van justitie nxr. H. I. den Hartog heeft donderdag voor de recht bank in Middelburg anderhalf jaar cel geëist tegen eexx 24-jari- ge Terneuzenaar voor het steken van een cafébezoeker in zijn woonplaats. De man moet zich bovendiexx onder toezicht stel len van het Zeeuws consultatie bureau voor alcohol en drugs. De komende drie jaar moet de man zich rustig houden, axxders hangt hem ook nog een celstraf van zes maanden boven het hoofd. De verdachte zocht medio janu ari van dit jaar in café Uncle Bens in Terneuzen inzie met een andere cafébezoeker. Aanlei ding daarvoor was een woor denwisseling, waarbij het slachtoffer racistische leuzen zou hebben geuit. Beide man nen wai'en op dat moment dron ken. De lezingen over wat er toen gebeurde lopen uiteen. Te genover de politie verklaarde de verdachte aanvankelijk dat hij een kapot bierglas in de nek van het slachtoffer had gedrukt. La ter zwakte hij dat verhaal af. Volgens zijn tweede lezing wa ren de verdachte en het slacht offer van een barkruk gevallen en sneuvelde daarbij een glas. Het slachtoffer zou de snee bij die schennutseling hebben op gelopen. De baxman bevestigde dat verhaal. Na de vechtpartij zette het slachtoffer zijn kroegentocht voort in café De Ster. De ver dachte ging naar huis. In opge fokte toestand ging hijmet een mes op zak, terug naar het cen trum om het slachtoffer op te zoeken. In de deuropening van café De Ster stak hij hem met een mes in zijn gezicht. Het slachtoffer liep daarbij een steekwond op van zijn oogkas tot aan zijn mondhoek. De advocaat van de Terneuze naar betoogde voor de recht bank dat van opzet geen sprake was. Volgens hem had de man zich met het mes afgeweerd en was het slachtoffer daarbij ge wond geraakt. Ook de ernst, vaix de verwondingen trok hij in twijfel. Het slachtoffer meldde zich pas de volgende ochtend bij een ax-ts. Volgens de advocaat kon poging tot doodslag niet be wezen worden, maar was er slechts sprake van mishande- ling. De officier van justitie bleef bij haar standpunt. „Uit het letsel blijkt dat het heel makkelijk fa taal had kunnen aflopen." Zij wilde aanvankelijk een hogere celstraf eisen, maar zag daaraan af omdat uit het psychiatrisch rapport bleek dat de 'man ontoe- x-ekeningsvatbaar was. De steekpartij in hetTerneuzen- se café vormde het sluitstuk van een reeks mishandelingen die de man in 1996 pleegde tegen zijn (ex) vriendinnen Uitspraak op 23 april. Raad Rotterdam akkoord met verplaatsen van deel luchtvaart ROTTERDAM - De gemeente raad van Rotterdam heeft don derdag ingestemd nxet de ver plaatsing van recreatieve vluchten naar andere vliegvel den, zoals Midden-Zeeland. Al leen de Stadspartij en Rotter dams Belang stemden tegen de intentieverklaring die wethou der Kombrink sanxen met de ge bruikers van Rotterdam Airport heeft opgesteld. Het streven van Rotterdam is de geluidshinder te beperken door een deel van het vliegvex'keer te verplaatsen naar andere vlieg velden. De kleine luchtvaart, zoals xeclame- en lesvliegtui- gen, zou dan moeten uitwijken naar bijvoorbeeld vliegveld Midden-Zeeland. Kombrink meldde de raad donderdag dat een aantal gebruikers van Rot terdam Air port inmiddels ook heeft ingestemd. Minister Jor- ri'tsma zei maandag tijdens een Kamerdebat dat het aan de x-e- gio's, waaronder Zeeland., is om ja of nee te zeggen tegen de over heveling van Rotterdams vlieg verkeer naar hun regio. Busreis naar Pinkpop OOSTBURG - De werkgroep jongeren vaix de Stichting Lc- deltheater in Oostburg verzorgt voor maandag 1 juni een busreis naar Pinkpop. Het muziekfestival wordt zoals altijd gehouden in Landgraaf. Liefhebbers die mee willen rei- zen moeten zich voor 20 april aanmelden op het kantoor van j de stichting Welzijn, Volder- straat 23 in Oostbxxrg. Voor meer infonnatie: 0117-455349.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 46