Munitiedump eist waakzaamheid Nieuwe oogst olifantengras Ook camera's in Zeeuwse ZWN-bussen Wijers beticht Gasunie en Delta van gebrek aan samenwerking Zeehonden met zender in Oosterschelde Marine verbouwt kazerne Vlissingen voor tien miljoen KwekNet als veilige Internetvorm van Scouting Nederland Senatoren vragen minister opheldering over mosterdgas voor de Vlaamse kust Lilipaly voorzitter commissie Schelde zeeuwse almanak Lied zeeland vrijdag 10 april 1998 door Harmen van der Werf ZIERIKZEE - Streekvervoer der ZWN Groep gaat ook in Zeeland bussen uitrusten met camera's. Begin mei begint het project. Op buslijnen met veel scholieren zullen de eerste ca mera's verschijnen. De ZWN Groep heeft besloten het gebruik van camera's uit te breiden na een succesvolle proef op Voome-Putten. Die heeft anderhalf jaar geduurd. Onderzoek onder passagiers en chauffeurs heeft uitgewezen dat zij zich door de camerabe veiliging veiliger voelen. En het vandalisme is teruggedron gen. Reizigers zullen door een op vallende sticker attent worden gemaakt op de aanwezigheid van een camera. Die filmt het middenpad en de stoelen erom heen. De band wordt alleen af gekeken na een incident. De opnamen worden anders aan het einde van de dag gewist. De camerabeveiliging is vooral bedoeld om vernielingen in bussen tegen te gaan. Op Voor- ne-Putten is het systeem enke le keren gebruikt om vandalen te achterhalen. De ZWN Groep laat het hier niet bij, aldus woordvoersters, de Koster. Er lopen ook anti- vandalismeprojecten bij scho len en er zijn contacten met het bureau HALT voor alternatie ve straffen. Afhankelijk van de beschikba- i*e financiële middelen worden geleidelijk alle bussen met ca mera's uitgerust. De ZWN Groep is in het streek vervoer koploper met dit pro ject. door Harmen van der Werf DEN HAAG - Nederland moet de vinger aan de pols houden met betrekking tot de dump plaats van munitie uit de Eerste Wereldoorlog voor de Vlaamse kust bij Knokke. De CDA-sena- toren drs. H. Eversdijk en J. Baarda dringen daarop aan in vragen aan de ministers van Verkeer en Waterstaat, VROM en Defensie. ,,Er is geen enkele reden voor paniek of opwinding", stelt Eversdijk, „maar er is wel aan leiding tot waakzaamheid. En wij willen vooral informatie." Die heeft hij gevraagd. Met zijn collega Baarda wil Eversdijk vooral weten of de Nederlandse regering contact heeft met Bel gië oyer dit onderwerp. En of er een plan klaar ligt, als er iets fout gaat met de ongeveer 35.000 ton munitie, waaronder naar schatting 500 ton aan mos terdgas-granaten. Aanleiding voor de vragen is, verklaart Eversdijk, een repor tage die NOS-radio aan het ma ken is over de munitie-stort plaats. Al eerder is dat gebeurd. „Dit duikt met de regelmaat van de klok op", reageert een woord voerder van het Vlaams minis terie van Leefmilieu. Hij ver wijst door naar het Belgische staatssecretariaat voor Leefmi lieu. In 1989 trok de Stichting Beter door Lianne Sleutjes DEN HAAG - John Lili paly wordt voorzitter van de Internationale Scheld- ecommissie. Zijn benoe ming gaat op 1 januari 1999 in en duurt twee jaar. Lilipaly (54) stopt dit jaar na de verkiezingen als Tweede-Kamerlid. Hij heeft dan twaalf jaar voor de PvdA in het parlement gezeten. Minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) heeft Lilipaly voor het voorzit terschap gevraagd omdat hij jarenlang een van de specialisten Verkeer en Waterstaat is geweest voor zijn partij. Als woordvoerder 'natte wa terstaat' heeft hij zich in de Tweede Kamer onder meer beziggehouden met de Westers cheldetunnel en de verdieping van de vaargeul. Ook heeft hij zich ingezet voor een b ete- re verhouding tussen Ne derland en de Belgische gewesten in de tijd dat de partijen bakkeleiden over de waterverdragen. De Scheldecommissie is in 1994 opgericht door Frankrijk, Nederland en de drie Belgische gewes ten: Vlaanderen, Wallon- nië, Brussel. Haar taak is de kwaliteit van het Scheldewater te bescher men en te verbeteren. Op 9 maart van dit jaar is ze of ficieel geïnstalleerd in Antwerpen. In december van dit jaar verwacht de commissie een actiepro gramma voor de bescher ming van de Schelde op te kunnen stellen. Vorig jaar is er voor de Schelde een internatio naal waarschuwings- en alarmeringssysteem in het leven geroepen. Bij vervuiling van het water worden de leden van de commissie gewaar schuwd zódat zij maatre gelen kunnen treffen. Het voorzitterschap rou leert onder de leden. Nu is de Vlaming F. van Seven- coten voorzitter. Het vooi'zitterschap is onbe taald en neemt een dag in de week in beslag. Leven van Jan Oosthoek uit Sint-Michielsgestel aan de bel. Kamervragen volgden en een redelijk geruststellend ant woord van de toenmalige minis ter N. Smit-Kroes. Zij sloot niet uit dat er in de loop der tij d stof fen vrijkomen, maar 'de afstand tot de Nederlandse kust is zo groot dat er geen schadelijke ge volgen voor bewoners van de Nederlandse kust te verwach ten zijn'. Zes jaar later, in 1995, kwam de dumpplaats weer in het nieuws. DitkeerinBelgië,bij mondevan senator M. Maertens. Hij zei on der meer: „Het kan daar niet eeuwig blijven liggen. We móe ten iets doen. En dat wordt zo duur, dat België die kosten niet alleen kan dragen. Ik vind het een zaak van Europees belang." Maertens haalde Deense rap porten aan waaruit blijkt dat de mantels van de gedumpte gas- granaten rond 2000 kunnen -gaan doorroesten. Berging van de eind 1919, begin 1920 gestorte munitie is echter zo kostbaar en gevaarlijk, dat het volgens het Belgisch minis terie van Defensie verstandiger is het oorlogstuig te laten liggen. Dat brengt minder risico's met zich mee. Senator Maertens stelde daarop voor de dump plaats tijdelijk in te polderen en vervolgens te schonen. Woordvoerster A Julia Horstink van het Belgisch staatssecreta riaat van Leefmilieu herhaalde donderdag het indertijd gege ven commentaar van Defensie. België houdt de dumpplaats - op de zandplaat Paardemarkt voor Knokke - wel goed in de gaten. Er worden jaarlijks op honderd plekken monsters genomen. In 1997 heeft dit onderzoek duide lijk gemaakt dat de toestand veilig is. Julia Horstink: „Maar het is goed dat er aandacht voor blijft. Wij mogen op de vingers gekeken worden. Met een uit Groningen afkomstige oogstmachine wordt het olifantenriet van het land gehaald. door Bianca Abrahamse IJZENDIJKE - De metershoge donker bruine massa olifantengras in de IJzen- dijkse polder gaat tegen de vlakte. Dui zenden dikke rietstengels ontkomen niet aan het geweld van de rietoogst- machine, die voor de gelegenheid speci aal uit Delfzijl is opgetrommeld. Het olifantengras is in geringe mate in Ne derland te vinden is. Olifantengras, met de Latijnse naam mischanthus giganteus, is een nieuw gewas dat nog in 'experimentele fase' verkeert, vertelt N. Risseeuw, één van de twee Zeeuws-Vlaamse boeren die het gewas telen. Woensdag werd begonnen met het oog sten van één hectare van het dunne bamboe. In Nederland wordt ongeveer vijftig hectare olifantengras verbouwd, waarvan twee hectare in Zeeuws- Vlaanderen. De landbouwers Vinke in Hulst en Risseeuw in IJzendijke zijn de eerste twee Zeeuwse telers van het oli fantengras in Zeeland. Risseeuw heeft het gewas nu vijf jaar op zijn land, en oogst voor de tweede keer. Zeven jaar geleden is het gewas uit Zuid-Oost-Azië naar Nederland ge haald. Daar was het een lekkerij voor de olifanten, wat de naam al aangeeft. W. H. Braskamp, directeur van Linex Pro-Grass in Koewacht, het bedrijf dat het gras verwerkt, is ervan oveiïuigd dat er in de toekomst geheel natuurlijke foto Peter Nicolai bouwmaterialen van het gewas ge maakt kunnen word en. Eigenschap van het gewas is dat het na verwerking enorm sterk is en warmte- en geluids- i solerend. „Het gewas heeft enorm veel opbrengst in vergelijking met andere gewassen. Nu worden er ook al bouwmaterialen van gemaakt, die nog niet helemaal na tuurlijk zijn. Ook zullen er stuif scher men voor op het strand van het olif an- tengras vervaardigd worden." door Lianne Sleutjes DEN HAAG - Het aanleggen van twee aardgasleidingen na bij Zelzate kost in de breedte één meter grond meer dan de aanleg van een enkele leiding. Gasunie en Delta Nutsbedrij ven letten bij de aanleg slechts op het eigen belang van de on derneming, niet op het alge meen belang. Beide denken hun leiding rendabel te kunnen ex ploiteren, antwoordt minister Wijers (Economische Zaken) op kamervragen van de PvdA Door beide leidingen moet straks Brits aardgas stromen, via het Belgische Zeebrugge naar het Brabantse Ossen drecht. Gasunie en Delta heb ben geprobeerd één gezamerdij- Geld voor 'Blijf van mijn Lijf' DEN HAAG - Het Zeeuwse Blijf van mijn Lijf-huis krijgt voort aan jaarlijks ruim negen ton subsidie. De Tweede Kamer is hiermee gisteren akkoord ge gaan. 'Blijf' kreeg eerst 430.000 gulden per jaar en kon daaxvan niet rondkomen. ke leiding aan te leggen maar daar werden ze het niet over eens. Daarop besloten ze elk een eigen leiding aan te leggen. Dat is mogelijk omdat er in Neder land vrijheid van leidingaanleg bestaat, aldus Wijers. De pro vincie heeft de bedrijven wel verplicht de buizen tegelijker tijd aan te leggen. Zo ondex-vin- den de grondeigenaren tijdens de aanleg nauwelijks meer hin der dan bij de aanleg van één iets grotere leiding. De aanleg en het gebruik van buisleidingen is in piincipe vrij van vergunningen indien er overeenstemming is met de grondeigenaar. Volgens'Wijers geschiedt dit in de praktijk doorgaans op grond van een concessie die door zijn ministe rie wordt veiieend. Vergunningen Aan het tracé voor de buizen wordt al gewerkt. Delta en Gas unie moeten echter nog wel enkele vergunningen binnen krijgen. Zij wachten op een ver klaring die twee grondeigena ren uit Westdorpe, die zich verzetten tegen de aanleg, ver plicht de leidingen onder hun grond te gedogen. door Richard Hoving GOES - Zes jonge zeehonden worden binnenkort met een sa tellietzender op hun kop losge laten in de Oosterschelde. Met behulp van de zenders bestude ren onderzoekers van het Insti tuut voor Bos- en Natuuronder zoek (IBN) op Texel het gedrag van de dieren bij hoog water. Het onderzoek wordt uitge voerd op verzoek van de Stuur groep Oosterschelde. Het be stuursorgaan dat is belast met het beheer van de zeeax'm hoopt onder meer duidelijkheid te krijgen over het belang van het afsluiten van de Oliegeul. Dit deel van de Oosterschelde is sinds 1992 nog maar beperkt toegankelijk voor het scheep- vaai-tvei'keer om de rust van zeehondenpopulatie (ongeveer vijftien exemplaren) op de Rog- genplaat net achter de Ooster- scheldekering niet te verstoren. Volgens B. Bouwman, namens de provincie betrokken bij het onderzoek, bestaat al enige tijd het vermoeden dat de zeehon den van de Roggenplaat bij hoog water voedsel gaan zoeken bij de Zeelandbrug. „Als dat daadwei'kelijk blijkt te kloppen zou besloten kunnen woi'den om de Oliegeul weer open te stel len." De zenders blijven naar ver- door Harmen van der Werf VLISSINGEN - De Koninklijke Marine is van plan voor tien a dertien miljoen gulden te inves teren in de Vlissingse marineka zerne. Het geld is bestemd voor de bouw van een nieuw verblijf met ruim honderdvijftig slaap plaatsen en voor renovatie van het bestaande complex uit 1969 aan de Buitenhaven in Vlissin gen. Met de nieuwbouw- en renova tieplannen geeft de Koninklijke Marine aan dat het haar menens is om in Vlissingen te blijven, in elk geval tot en met het jaar 2005. „En", zegt kapitein ter zee H. R Wirth, „daarna zal de Ko ninklijke Marine nog nieuwe schepen nodig hebben." De ma rinekazerne in Vlissingen fun geert onder meer als hotel voor marinepersoneel dat betrokken is bij de nieuwbouw van sche pen bij de Koninklijke Schelde Groep (KSG). Marinemensen De nieuwbouw is mede noodza kelijk in verband met het ver blijf van marinemensen uit de Verenigde Arabische Emiraten (VAE), Zij volgen in Vlissingen een opleiding. De huidige groep van honderdvijftig Arabieren vertx-ekt begin juli. De marine rekent erop dat er in september een even grote, nieuwe lichting naar Vlissingen komt. De nieuwbouw- en renovatie activiteiten zullen, aldus com mandant J. van Dijk van de ma rinekazerne, in elkaar overlo pen. Het zomeiwerlof van de Arabieren wordt alvast aange- grepen om ondei'houd te plegen. Vervolgens zijn die gebouwen weer nodig. Voor het einde van het jaar moet de nieuwbouw klaar zijn. Landmacht Voor de marinekazerne in Vlis singen was het donderdag een bijzondere dag. Kapitein ter zee Wix-th en kolonel P. M. C. Winc- kelmolen van de Koninklijke Landmacht tekenden een ge- bruikerscontract. Daaxin zijn afspraken vastgelegd tussen de Koninklijke Marine en Land macht over het mede-gebruik van de marinekazerne Vlissin gen door de landmacht. Veteranendag De Koninklijke Landmacht ge bruikt de marinekazerne onder meer voor de twee Zeeuwse compagnieën van de Nationale Resexve (Nati-es), voor perso neel dat betrokken is bij de ver scheping van militair materieel via de haven van Vlissingen en voor veteranendagen. Bij de max-ine in Vlissingen wer ken momenteel 79 mensen, van wie een groot aantal in Vlissin gen is gelegerd in verband met de aanwezigheid van de Arabie ren. De vaste bemanning be staat uit niim dexdig mensen. De landmacht heeft, aldus Wincke- lmolen, een staf van 'een man of vijf' in Vlissingen. Verkiezing waterschap hoeft niet over DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft donderdag het bezwaar van de Goesenaar J. Smits tegen de waterschapsverkiezingen op Zuid-Beveland ongegrond ver klaard. Smits had volgens de Raad van State het kiesregister moeten raadplegen en hij had zijn be zwaar allereerst kenbaar moe ten maken bij het hoof dstembu- reau van het waterschap Zeeuwse Eilanden. Beide heeft hij nagelaten. Woordvoei'der A van der Wel van Zeeuwse Eilanden toonde zich verheugd namens het wa terschap over de snelle uit spraak en de uitslag exwan. „De algemene vergadering kan nu officieel wox-den beëdigd." door Michelle Middendorp VLISSINGEN - Voor scouts tot 15 jaar opent Scouting Neder land zaterdag in Leusden het KwekNet op Internet. Scouting Nedei'land gaat haar leden be kend maken met het fenomeen 'chatten'; met elkaar praten via het Web. Via het Internetmedium IRC (Internet Relay Chat) geeft Scouting Nederland toegang tot het KwekNet. Met een speciale diskette kunnen alle scouting- verenigingen in Nederland zich aanmelden. Iedere vereniging krijgt een code waarmee jonge leden op hun computer thuis het KwekNet op kunnen. Door de code is de centrale com puter van het normale IRC net werk afgesloten. Dit is belangrijk want dit maakt het KwekNet veilig voor kinde- ren. Nox'maal gesproken kan ie- dex'een elk willekeurig IRC-ka- naal binnen. Exclusief Door de beveiliging te gebrui ken is KwekNet exclusief voor leden en kunnen 'schadelijke chatters' gemakkelijk vemij- derd worden. Eventueel onge wenste bezoekei's worden door een speciaal 'KwekNet Leiding Team' in de gaten gehouden. Het KwekNet wil jonge scouts de kans geven exwaringen en ideeën uit te wisselen. Daar naast leren zij op een veilige en prettige manier met Internet omgaan. Na verloop van tijd is het KwekNet ook van plan scoutingverenigingen uit ande- x*e landen toelaten. Zo kan een nationaal en internationaal netwerk ontstaan. Het KwekNet is wel een indivi duele activiteit. In principe staat dit haaks op de ideologie van een scouting. Want daar le ren de kinderen samenwerken en samen delen. Maar volgens Ad de Ponti van Scouting Ne- derland is deze individualiteit juist de bedoeling. „Kinderen kunnen hun vragen en ideeën de vrije loop laten en nu eens een keer zonder de bemoeienis van volwassenen. De kinderen leren op deze manier dus wel degen- lijk om elkaar te helpen." Nog niet alle scoutingvereni gingen zijn van het toekomstige KwekNet op de hoogte, want het nieuwe project is alleen nog maar op Internet aangekon digd. Pas in mei wordt het chat- kanaal in het tijdschrift van Scouting Nederland aan jeugd leden bekend gemaakt. Karin Uijl van Scouting Gou den Cirkelgroep in Vlissingen had xxog niet van het KwekNet gehoord maar vindt het wel een goed initiatief. „Onze scouting gaat er zeker aan meedoen. We hebben al een Internet-site. Die is wel door oudere leden ge maakt. Met een scoutinggroep uit Slowakije communiceren we via Internet. Hieruit zijn leuke contacten ontstaan, want deze zomer gaan we met een groep twaalfjarigen op zomerkamp in Slowakije. Internet is echt iets dat bij deze moderne tijd hoort. Maar ik denk niet dat veel kin- deren onder de vijftien jaar gaan internetten; het is een indi viduele activiteit en kinderen in deze leeftijd doen liever iets sa men." foto Dirk-Jan Gjeltema wachting een aantal maanden op de koppen van de zeehonden zitten. Zodra de dieren gaan verhax-en vallen ze af. Het IBN zette in september 1997 al negen zeehonden in de Delta uit met zenders op hun kop. De resulta ten van dit onderzoek worden binnenkort verwacht. De studie naar het gedrag van de zeehon den in de Oosterschelde wordt tegen het eind van het jaar afge rond. Het bevreemdde die Middel burgse grootvader een beetje en het vervulde hem ook wel met enige zorg. Bij ieder ple zierig treffen met zijn klein dochters hieven zij een luid gezang aan, waarin steeds één zinnetje terugkeerde: Seks op de biets." Hij vond dat een tikkeltje voorlijke tekst voor Marianne van vijf en Nanneke van bijna drie. En ook nogal gewaagd, dat gejubel over gejatte erotiek. Dezer dagen werd hem dui delijk waar ze het zo vrolijk gezongen lied vandaan had den. Op de autoradio hoorde hij een energiek muziek groep je dezelfde melodie ver tolken. „Sex on the beach", klonk het. Kijk, daar kan hij wel vrede mee hebben. Want och, op het strand, daar mag het leven toch een wat lossere loop hebben.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 43