Zekerheid voorop bij RMC Bekendheid zegt niets over kwaliteit PZC PZC Nieuwe woningen aan haven gereed zeeland 19 Accent attracties project in Renesse komt binnen te liggen Schooljeugd Goes houdt sportolympiade Cabaret voor Goese Lyceum Het opstarten van de nieuwe ge meente is haar niet tegengevallen. Natuurlijk, niet alles is tot dusver op rolletjes gelopen. Zo werd G. van de Velde (VVD) als wethouder milieuza ken geconfronteerd met een enorme achterstand aan milieucontroles op Schouwen-Duiveland. „Maar je houdt er rekening mee dat zich problemen zullen voordoen. Bovendien, proble men zijn er om op te lossen." IhI S SI Portemonnee verdwijnt op school Autokraker neemt velgen mee Kop-staartbotsing Kapelle Eis werkstraf tegen autokrakers Aanrijding met ernstig letsel Vrouw in Hulst beroofd Verziekte sfeer verlamt gemeentehuis Noord-Beveland vrijdag 10 april 1998 door Andries Molengraaf RENESSE - De educatieve at tracties van het nog' te realiseren Recreatief Milieu Centrum (RMC) in Renesse zullen zich vooral 'binnen' bevinden. Dat is het gevolg van de keuze uit twee varianten die de gemeentelijke projectgroep RMC heeft ge maakt. De belangrijkste over weging was de betere financiële onderbouwing. Ook voorzag de gekozen optie meer in de be hoefte aan een elkweervoorzie- ning. De 'winnende' variant is inge diend door Van Amerongen/ Stalenhoef/Wandel Architecten uit Rotterdam. „Qua visie ver schilde de optie van Van Ame rongen niet veel van die van het andere architectenbureau dat een opzet heeft ingediend", zegt E. Caspers van de gemeente Schouwen-Duiveland, „Maar de offerte was duidelijker en bo vendien voldeed deze variant beter aan onze wens van een elkweervoorziening, omdat al les zich binnen afspeelt. Verder had Van Amerongen veel beter nagedacht over de doorstro ming in het gebouw op tijden dat het druk is." Het voormalige kampgebouw waarin het RMC wordt gehuis vest, moet van Van Amerongen ingrijpend worden verbouwd. Door in het schuurgedeelte bij voorbeeld de vloer te verlagen, ontstaat daar een 'ruimtelijke beleving', die nog versterkt wordt doordat aan het gebouw een grote serre gebouwd wordt. Verder moet er een Willie-Wor- telachtig laboratorium in ko men, waar jong en oud met be hulp van allerlei apparatuur proeven kunnen doen. Een in teractieve tentoonstelling over tal van zaken die met natuur en milieu te maken hebben, com pleteert het RMC a la Van Ame rongen. Verschil Het grote inhoudelijke verschil met de visie van het andere bureau is dat die uit ging van een 'naar buiten gericht RMC'. Bezoekers zouden daarbij via diverse camera's op heel Schou wen-Duiveland diverse typi sche natuur- en milieuplekjes kunnen observeren. Ook zoek opdrachten in het bos hoorden bij de afgewezen variant. Naam Omdat 'RMC' niet goed 'bekt', moet nog een andere naam wor den bedacht. „Dat is een van de dingen die nog niet uitgewerkt zijn", zegt Caspers. „Net zoals veel van de opzet nog verder uit gewerkt moet worden." Feit is in elk geval dat Van Amerongen de wens van de gemeente zal ho noreren om ook het thema 'duurzaam bouwen' in het mi lieucentrum op te nemen. Het pannenkoekhuis moet in de sfeer van het RMC gaan func tioneren, met de verkoop van natuurlijke 'Wereldwinkelach tige' producten, zoals Max-Ha- velaarkoffie. Ook streekeigen Schouwse of Zeeuwse etenswa ren zullen daar verkocht wor den. In totaal is 3,3 miljoen gulden beschikbaar voor het hele pro ject. De gemeenteraad is bereid het jaarlijks te verwachten ex ploitatietekort van 125.000 gul den aan te zuiveren. Het RMC, dat in 1999 moet worden ge opend, zal naar verwachting zo'n 25.000 tot 35.000 bezoekers per jaar trekken. GOES - Ruim vierhonderd kinderen uit de hoogste klassen van ne gen basisscholen uit Goes komen vrijdag 17 april in actie op het eer ste deel van de Schoolsport Olympiade. Dat gebeurt op sportpark Het Schenge, vanaf 9.30 uur. De olympiade begint op het korfbal- veld met medewerking van de drumband Euphonia, die de intocht ran de scholieren begeleidt. Na de officiële opening storten de deelnemers zich op klassieke on derdelen van de Olympische Spelen, zoals kogelstoten, verspringen en sprint. Daarnaast nemen de teams deel aan meer moderne spor ten zoals Tjoekbal, pillonbal en slagbal. De afsluiting is een estafet te op de atletiekbaan. Na enkele voorrondes lopen de vier snelste n scholen in de finale tegen elkaar. Wethouder M. L. 't Hart geeft het startschot en deelt de prijzen uit aan de winnende scholen. De organisatie van het evenement is in handen van de commissie Schoolsport Olympiade. Daarin zitten vertegenwoordigers van de Goese Sportraad, de gemeente, het CIOS en de Goese basisscholen. Het tweede deel van de olympiade wordt 7 juli gehouden. Dan doen nog eens acht scholen mee. Appartementencomplex De Muralt'in Brouwershaven. foto PieterHonhoff door Herre Steg eng a BROUWERSHAVEN - Na een lange vertraging is De Muralt in Brouwershaven vrijwel ge reed. Het luxe woningcomplex aan de haven heeft de eerste bewoners reeds ontvangen. De Muralt telt zestien koopap partementen voor vijftigplus sers. De bouw zou aanvankelijk in 1995 beginnen maar werd uit gesteld omdat de grond ver vuild bleek. Er volgden diver se voorstellen om het terrein te saneren, maar de provincie vond de vervuiling niet ernstig genoeg en weigerde geld be schikbaar te stellen. Uiteinde lijk besloot de voormalige ge meente Brouwershaven cle portemonnee te trekken en 180.000 gulden op tafel te leg gen. De gemeente was reeds de nodige verplichtingen aange gaan en wilde schadeclaims voorkomen. Eind 1996 kon uiteindelijk de fundering wor den gelegd. De bewoners van De Muralt wonen zelfstandig, maar kun nen zich abonneren op diverse vormen van hulpverlening. SOES - Docenten van Het Goe- i Lyceum hebben een cabaret [eschreven onder de titel Man- al lela goes Goes. Aanleiding is o iet feit dat de school is uitgeroe pen tot voorhoedeschool, wat inder meer met zich meebracht e, lat de school extra geld heeft [ekregen om onderwijs met de 11 nodernste middelen aan te bie- len. Zo is er een uitgebreid com- ii luternetwerk, waarbij voor el- s tien leerlingen één computer 'beschikbaar is. )at gegeven is voor de docenten Indré Sukel en August Ver aanleiding geweest een abaret te schrijven. Volgens ieiun verhaal heeft minister Jo 11 iitzen in verband met het pre- 31 likaat 'voorhoedeschool' het ioese Lyceum opgedragen de :ri üxid-AfrikaansepresidentNel- on Mandela te ontvangen. En laartoe heeft de schoolleiding lie secties opgeroepen Mande- er a iets bijzonders te presenteren. laast de twee schrijvers zijn in g, iet cabaret hun collega's Jan dlarten en Gerard Cremers te i' ien, Het optreden is vrijdag 24 pril in de aula van het Goese yceum aan de Vogelzangweg nis vooriedereentoegankelijk. )e aanvangstijd is 20.00 uur. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JKZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax: (0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M. E. M. Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl door Herre Stegenga Ze komt uit een liberaal nest; haar grootvader was al WD-raadslid in de voormalige gemeente Duivendijke. Op betrekkelijk jonge leeftijd werd Van de Velde reeds gepolst door de Brouwse li beralen: of ze belangstelling had om 'mee te doen'. Na zeven jaar in de steun- fractie te hebben gezeten, veroverde ze in 1990 een plekje in de gemeenteraad. Vier jaar later werd ze wethouder. In 1996 was Van de Velde lijsttrekker van de Schouwen-Duivelandse WD-frac tie, samen met C. W. Veerhoek werd ze uiteindelijk wethouder voor de WD. Vond u het moeilijk om als partti me-wethouder van Brouwersha ven fulltime-wethouder voor Schomoen-Duiveland te worden? „Het is best een grote stap. Gelukkig ben ik drie jaar wethouder geweest in Brouwershaven. De kennis en ervaring die ik daar heb opgedaan, zijn goed van pas gekomen. Daarnaast heb ik natuur lijk een andere portefeuille gekregen. In Brouwershaven deed ik onder meer onderwijs, sociale zaken en welzijn, nu heb ik openbare werken, milieuhaven zaken en gx-ondzaken bijvoorbeeld in mijn portefeuille. Die verandeiïng vond ik overigens wel leuk. Van colle ga's uit andere gemeenten in de provin cie, die na de verkiezingen ook een nieuwe portefeuille hebben gekregen, hoor ik dezelfde geluiden. Je moet je weer opnieuw inwerken, dat is stimu lerend. Een ander verschil met Brou wershaven is dat we nu veel meer met mandaten werken. Vroeger kreeg je werkelijk alles op je bureau, dat kan te genwoordig niet meer, dat is onmoge lijk te doen." Uit de PZC-opiniepeiling van eind februari bleek dat u het minst bekende collegelid van Schouwen-Duiveland bent. Is dat niet raartemeer daar u ook loco burgemeester bent? „Nee, het verbaast me niet. Uit een on derzoek dat rond de verkiezingen van 1996 werd gehouden, bleek ook al dat mijn bekendheid niet groot was. Ik be greep uit het artikel dat college- en raadsleden vooral bekendheid genieten inhun eigen woonomgeving. Ik kornuit een dunbevolkte gemeente, dat zou er iets mee te maken kunnen hebben. Ver der heb ik weinig voor Asselbergs hoe ven in te vallen. Dus nee, het heeft me Wethouder G. van de Velde (VVD): „Ik ben niet het type dat roept 'we gaan iets nieuws doen' als dat er nog niet is." foto Pieter Honhoff niet uit het veld geslagen. Je bekend heid zegt per slot van rekening niets over je kwaliteiten. Ook mijn porte feuille zou een rol kunnen spelen. Ruimtelijke ordening staat bijvoor beeld veel meer in de belangstelling dan openbare werken. Als portefeuillehou der openbare werken kom je dan auto matisch minder in de publiciteit." Is dit voor u een reden om uzelf nadrukkelijker te profileren? „Nee, ik ga gewoon verder op de inge slagen weg. Ik ben niet het type dat roept 'we gaan iets nieuws doen' als dat er nog niet is. Ik zeg zoiets pas als er daadwerkelijk iets nieuws is. Zo zit ik gewoon in elkaar, dat is mijn persoon lijkheid." Op landelijk niveau lijkt het iets minder te gaan met de VVD. Uit een recente peiling blijkt zelfs dat het. CDA op dit moment groter is. Hoe verklaart u dit? „De varkensproblematiek is een hot item en ik denk dat de herstructurering binnen deze sector hierbij een belang rijke rol speelt. Ook de zaak rond Van Baaien (het WD-Kamerlid dat in op spraak is geraakt wegens vermeende ultra-rechtse neigingen) kun je in dit verband noemen. Van de andere kant: cle race is pas gelopen als het 6 mei is, Er zijn veel zwevende kiezers en er kan de laatste weken nog veel gebeuren." De lokale peilingen tonen een an der beeld: de WD blijft de groot ste op Schomoen-Duiveland. „Ja, we hebben natuurlijk een grote af deling met zoYi 350 leden. Dat zegt ook iets. Plus het feit dat de WD binnen de colleges van de vorige zes gemeenten sterk was vertegenwoordigd. Onze hui dige fractieleden wonen ook verspreid over het eiland. Ik denk dat die herken baarheid een belangrijke rol speelt. En ja, men zal ook wel tevreden zijn over het beleid." Dat lijkt tegenstrijdig, omdat het eerste jaar van de nieuwe ge meente niet vlekkeloos is verlo pen. „Ja, maar als je je ambities durft bij te stellen dan wordt dat volgens mij wel geaccepteex-d. Als je het maar open en eexiijk durft te zeggen. De burger is er trouwens ook bij gebaat, een pas op de plaats in plaats van twee stappen voor uit." Wat is uw grootste blunder ge weest? „(denkt na) ...mm, moeilijk. Ik hoop dat ik het te horen krijg als ik een blunder maak. Dan kun je er tenminste iets mee doen. Nou, er is wel iets, maar dat is niet echt een blunder Vorig jaar heb ik in een gespx-ek met de krant (de PZC, red.) iets verteld over de afdeling gemeente werken. In de kop boven dat artikel werd de suggestie gewekt dat de afde ling niet goed functioneerde en dat was niet waar. Het model dat voor gemeen tewerken was bedacht, werkte niet naar behoi'en, maar aan de mensen op de werkvloer lag het niet. Ik heb toen in elk district moeten uitleggen wat er werkelijk aan de hand was." GOES - Een zeventienjarige Dordtenaar heeft donderdag bij de politie in Goes aangifte gedaan van diefstal van zij n porte monnee. De jongen was zeer gedupeerd omdat, behalve con tant geld, zijn OV-kaart, zijn identiteitspapiex-en en zijn bromfietscertificaat in de portemonnee zaten. De beurs zou uit zijn sporttas zijn gestolen terwijl de ClOS-leerling bezig was in één van de sportzalen van zijn school. YERSEKE - Uit een auto die geparkeerd stond op de Kijkuit te Yei-seke is in de nacht van woensdag op dondex-dag een cd- speler gestolen. Tevens worden vier velgen van de auto ver mist. De eigenai'es, een 37-jarige inwoonster van Yerseke, heeft donderdag bij de politie aangifte gedaan. Men kreeg toegang tot de auto na het forceren van de deur. KAPELLE - Op de Vroonlandseweg te Kapelle heeft zich donderdag een kop-staaidbotsing voorgedaan tussen twee pex'sonenauto's. De ooi'zaak van de aanrijding is onbekend. Iix de vooxste auto zat een 48-jarige inwoonster van Hansweert en in de achterste een 77-jarige inwoonster van hetzelfde doxp. MIDDELBURG - Tegen twee VUssingers, van 21 en 29 jaar, zijn gisteren voor de rechtbank in Middelburg werkstraffen geëist van 240 uur. De twee hebben zich in februari en maaid vorig jaar schuldig gemaakt aan hét plegen van 28 autokra ken in verschillende plaatsen op Walcheren. Dit gebeurde telkens via het uitsnijden van een autoruitje, waarna zij vervolgens het portier wisten te openen en op zoek gingen naar voorwerpen van hun gading. Bij de aanhouding van het tweetal wexxl een indrukwekkende hoeveelheid goedex-en in beslag genomen, waaronder geluids apparatuur-, gereedschap, zonnebrillen en verrekijkers. Geldgebrek was aanvankelijk de aanleiding om op stroop tocht te gaan, maar later werd het een verslaving. De Vlissin- gers zijn zich achteraf rot geschxukken van de gevolgen van hun daden. De oudste van de twee: „Jullie mogen mij een proeftijd geven die langer duux-t dan mijn leven, want dit doe ik echt niet meer." Zo ver wilde de officier van jusititie, mr. C. Fetter, niet gaan. Zij eiste naast de wei'kstra f een voorwaai'de- lijke gevangenisstraf van zes maanden, met de gebruikelijke pi-oeftijd van twee jaar. De uitspraak is op 23 april. SLUISKIL - Een 25-jarige autobestuurster uit Terneuzen i-aakte woensdagavond ernstig gewond bij een aanrijding. Het ongeval gebeurde op de pxuvinciale weg N252, waar de 25-jaxige Terneuzense vanaf de afrit brug Sluiskil de px-ovin- ciale weg wilde oprijden. Zij verleende daarbij geen vooi'rang aan een 29-jarige plaatsgenoot. Bij dè aanrijding werd de vrouw uit haar auto geslingerd en liep daarbij letsel op aan haar hoofd, fractux-en aan haar borstkas en haar arm. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis in Gent. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. HULST - Een vijftigjarige vrouw uit Hengstdijk werd woens dagmiddag beroofd van ongeveer vijfhonderd gulden. Het geld zat in haar tas, die door de dader uit haar handen werd gepakt. Deze dader, een onverzorgd type met lichtbruin haai en gekleed in een bx-uine jas, liep met de tas weg en stapte in een grijze personenauto. door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De sfeer in het gemeentehuis vaxi Noord- Beveland in Wissenkerke is om te snijden. Er wordt nauwelijks gewerkt, een aantal ambtena- ren zit ziek of overspannen thuis en andere ambtenaren is te ver staan gegeven dat ze een andere functie krijgen. Over het hoe en waarom zijn de raadsleden niet ingelicht. A Oudshoorn, frac tievoorzitter van Noord-Beve- lands Belang, heeft het college van burgemeester en wethou ders andei-maal om een extra raadsvergadering verzocht. „Dit gaat over de ruggen van mensen en het kost de gemeente handenvol geld." In een brief aan het college heeft Oudshoorn het standpunt van de Kiesvereniging Noord-Beve land en Gemeentebelang Noord-Beveland, de twee par tijen die in de volgende raad Noord-Bevelands Belang vor men, nog eens uiteen gezet. „De brief handelt over beleidsmati ge zaken, waarvoor onze frac- ties geen enkele verantwoorde lijkheid wensen te nemen. Maar het gaat ook om personen en met name ambtenaren die zich door het college in een uitei'st kwets bare positie gemanouvreerd zien. Deze ambtenaren kunnen zich niet verdedigen. Wij bren gen deze bx-ief dus niet in de openbaai-heid." Afschuiven Oudshoorn wil echter desge vraagd wel vertellen wat hem zo steekt bij de gang van zaken in het gemeentehuis. Dat is vooi-al de poging van het college van burgemeester en wethouders om de problemen binnen het be stuursapparaat op de ambtena- ren af te schuiven. „Er is al eer der een reorganisatie geweest bij de afdeling sociale zaken, mensen die naar huis zijn ge stuurd met het behoud van hun salaris. Dat zijn hoge kosten die op het bordje van de inwoners worden gelegd. Het kan toch niet zo zijn dat de gemeente- raad, het hoogste orgaan in de gemeente, in het ongewisse blijft over de redenen van zulke x-eorganisaties. Op dit moment hebben ambtenaren van wie ons nooit iets anders is opgevallen dan dat ze goed fuctioneren, sancties aangezegd gekregen. Ons is telefonisch gemeld dat dat gebeurd-is, niet waarom en hoe precies. Dat kan niet. Daar over moet de raad goed worden geïnformeerd", aldus Ouds hoorn. „Het college verschuilt zich achter het feit dat het over per sonen gaat, maar ons inziens gaat het over beleid", gaat de fractievoorzitter van Noord- Bevelands Belang verder. „De burgemeester heeft sinds 1 ja nuari 1995 personeelszaken en organisatie in zijn portefeuille. De raad mag toch op z'n minst weten hoe het zo zeer uit de hand kon lopen." Oudshoox-n heeft met de Ge meentewet in de hand een extra raadsvergadering gevraagd, waarin het dagelijks gemeente bestuur aanvankelijk niet wilde bewilligen. Nu de druk op het college is toegenomen heeft het college gemeld te zullen 'probe ren' nog voor de installatie van de nieuwe raad een vergadering te beleggen. Openheid Oudshoorn zegt geen genoegen te zullen nemen met een beraad van fi-actievoox-zitters of een be sloten commissievergadering. „De hele raad is vex-antwoorde- li jk voor het politiek en bestuur lijke beleid, of in dit geval het ontbreken daarvan. De raad is als werkgever ook verantwoor delijk voor een rechtvaardige behandeling van de werkne mers. De handelingen van het college moeten raadsbreed en in alle openheid worden getoetst. Daar hebben de inwoners, maar ook het personeel recht op." Stagnatie Noord-Bevelands Belang ziet, behalve persoonlijke ellende onder de werknemers, ook grote stagnatie in het ambtelijk appa raat. „De ambtenaren worden lamgeslagen door de onzeker heid en de dreiging, die voortdu rend in het gebouw hangt. Bo vendien kost het scheppen met geld omdat het werk toch een keer moet gebeuren, ook als de helft ziek of overspannen thuis zit. Een zwaar opgetuigde klei ne gemeente als Noord-Beve land kampt al met hoge perso neelskosten. Bovendien wordt het ene na het andere onder zoeksbureau ingeschakeld om de problemen te helpen oplos sen. Wij willen nu weieens we ten wie er incapabel is en wie niet. De i*aad moet in ieder geval de kans krijgen om dat op een verantwoorde manier te beoor delen", aldus Oudshoorn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 37