College Goes wil derde koffieshop PZC Veilig bouwverkeer rond Schutse Granaten slaan meterdiepe krater Initiatief dorpsraad 's-Gravenpolder werpt vruchten af Expositie en reünie in kader jubileum school Ellewoutsdijk Actie voor tehuis kinderen Tsjernobyl zeeland b20 Naast twee commerciële ook een ideëel verkooppunt van drugs Gereformeerde vrouwen houden actiedag in Goes vrijdag 10 april 1998 door René Schrier GOES - Goes krijgt geen twee, maar drie koffieshops, als het aan het college van burgemees ter en wethouders ligt. Naast de twee al aangekondigde com merciële koffieshops mag een op te richten ideële stichting ook een verkooppunt voor drugs gaan exploiteren. De Goese ge meenteraad moet echter nog 'ja' zeggen tegen dat plan, en die heeft al eerder duidelijk ge maakt weinig te voelen voor le galisering van twee koffieshops. Wat burgemeester drs. D. van der Zaag betreft wordt het slik- WAO-uitkering slachtoffers OPS loopt door SINT JANSTEEN - Mensen die lijden aan de 'schildersziekte' Organisch Psycho Syndroom (OPS) en in verband daarmee een wao-uitkering hebben, hou den die inkomsten ook na een herinkeuring. De uitkering is persoonlijk en niet afhankelijk van het inkomen van de partner, aldus consulente E. Groen van Het Klaverblad Zeeland. Groen reageert daarmee op een uitlating van OPS-slachtofferP. Haulez uit Sint Jansteen. Hau- lez verklaarde donderda'g in de PZC niet te kunnen begrijpen dat hij na zijn herkeuring vol gend jaar financieel volledig af hankelijk wordt gemaakt van zijn echtgenote, die een vaste baan heeft. Hij achtte de kans groot dat zijn wao-uitkering in verband daarmee wordt stopge zet. Volgens Groen klopt die denk wijze niet. „Een uitkering in het kader van de wet arbeidsonge schiktheid is niet inkomensaf hankelijk. Als iemand honderd procent wordt afgekeurd, houdt hij gewoon zeventig procent van het laatst verdiende loon. Wat wel kan is dat iemand voor min der wordt afgekeurd en dus een deel van die uitkeringmoet inle veren. Alleen uitkeringen die zijn gerelateerd aan de bijstand zijn afhankelijk van het inko menvan de partner".benadrukt de consulente van de Zeeuwse stichting ter belangbehartiging van de zorg- en dienstverlening. ken of stikken. Hij vindt dat het hoog tijd wordt dat er werk wordt gemaakt van het drugs beleid in Goes. „We hebben lang genoeg niks gedaan," is zijn op vatting. Als de gemeenteraad in mei weer 'neen' zegt tegen een aangepast voorstel om een stichting een derde koffieshop te laten exploiteren 'dan gooi ik het touwtje in de boot. Dan kun nen we niets anders doen dan de drugsnota terugnemen.' Eigenlijk had al op 1 januari het softdrugsbeleid in Goes van kracht moeten worden. Dat be leid staat beschrevenin een nota over gedoogbeleid en voorziet in een koffieshop aan de Vlas- markt en een boven discotheek het Pakhuis aan de Wijngaard straat. Op de valreep echter raakte de Goese gemeenteraad verdeeld, waardoor het beleid niet uitgevoerd kan worden. Er was geen meerderheid te vinden voor de twee koffieshops. En PvdA en Groenlinks voelden meer voor de oprichting van een stichting van exploitanten van koffieshops, zoals dat bijvoor beeld ook in de gemeente Bus- sum gebeurt. Zo'n stichting, is de gedachte, richt zich niet al leen op verkoop, maar ook op voorlichting en preventie. De medewerkers worden betaald uit de opbrengst van de ver koop. Combinatie In een poging uit de impasse in Goes te komen heeft het college nu een combinatie bedacht; twee commerciële verkooppun ten en een van een stichting. Het is cle bedoeling dat voorstel eind april in een vergadering van de commissie algemene en be stuurlijke zaken te bespreken, dan kan het in mei in de gemeen teraad behandeld worden. Ondertussen gaat de handel in softdrugs in Goes op verschil lende punten gewoon door en is er nog geen koffieshop gesloten. Min of meer vooruitlopend op de gebeurtenissen is aan de Vlasmarkt al begonnen met de verkoop van softdrugs. De in gangvan dit pand is bewust aan de Rijffelstraat gehouden om te gemoet te komen aan proble men die omwonenden vrezen. Ook aan de beoogde koffieshop in de Wijngaardstraat wordt druk gewerkt. door Caroline Moerland ELLEWOUTSDIJK - De school in Ellewoutsdijk doet de viering van het vijftigjarig bestaan nog eens dunnetjes over. In januari was het precies een halve eeuw geleden dat het gebouw aan de Van Hattumstraat werd ge opend, een feit waarbij de ou derraad stilstond met een par tijtje voor de jarige. Het feest was slechts een voorbode van een nieuwe happening op zater dag 25 april. Die dag is er in het schoolge bouw een foto-overzichtsten- toontstelling te zien. Het feest comité heeft overal oude foto's opgediept die op de één of ande re manier met de historie van de school te maken hebben. Omdat er zulke bijzondere exemplaren boven water kwamen, is beslo ten ook kiekjes van vóór 1948 te exposeren. „De oudste dateert van 1869", zegt ouderraadlid Hannie Zegers enthousiast. De foto's zullen na de tentoonstel ling worden gebundeld in een gedenkboekje, waar de bezoe kers 25 april op kunnen inteke nen. Bouwtekeningen De expositie bestaat overigens niet uit louter foto's. Allerlei spullen die herinneren aan de geschiedenis van de dorps school in Ellewoutsdijk zijn welkom. Zo heeft de ouderraad wat handwerkjes van mensen gekregen en zijn de bouwteke ningen van de school opgevist uit het archief. Zo'n 95 oud-leerlingen zijn uit genodigd om op 25 april naar him vroegere school te komen. Dat hadden er meer kunnen zijn, maar de ouderraad heeft niet alle adressen kunnen ach terhalen. Iedereen die ooit in El lewoutsdijk naar school is ge weest, is in ieder geval welkom. Voor de bezoekers zal een feest tent worden opgezet, waar ze van 's ochtends elf tot 's middags twee uur terechtkunnen. De ou derraad zorgt voor een hapje, een drankje en voor zelfge maakte soepEn verder is het de bedoeling dat ze het met elkaar gezellig maken. Reputatie De school in Ellewoutsdijk be gint zo zachtjes aan een reputa tie te krijgen als het gaat om het bouwen van een gezellig feestje. „Het gaat natuurlijk om het feit dat wij al die jaren hebben moe ten knokken voor het bestaan", zegt Zegers. „We willen erop blijven hameren dat dit een hele goede school is." Er zijn op dit moment zoveel leerlingen dat voorlopig even niet voor het voortbestaan hoeft worden gevreesd, Toch zijn meer kinderen altijd welkom. De feestdag op 25 april is daar om ook toegankelijk voor men sen die niets met Ellewoutsdijk te maken hebben. Zegers: „Stel je voor dat ze kinderen hebben die ze hier naar school willen doen." GOES - De Bond van Christelij ke Gereformeerde Vrouwen, kring Zeeland, houdt dinsdag 21 april een vrouwenactiedag. Dat gebeurt in de Maranatka- kerk in Goes tussen 10.00 uur en 16.00 uur. Met deze dag wil de bond bekendheid geven aan het vijftigjarig bestaan. Dat is aan leiding om in actie te komen voor vijf goede doelen. Dat zijn een ambachts-huis- houdschool voor kinderen van 9 tot 17 jaar in Camrambeï in Bra zilië, aanloophuis de Steiger in Alkmaar waar activiteiten wor den ontplooid voor Latijns- Amerikaanse prostituees, re creatie voor lichamelijk gehan dicapten, instelling 'De Hoop' die hulp biedt aan mensen die hun verslaving willen doorbre ken en radio 's voor Mozambique zodat mensen in dat land het evangelie via de radio kunnen horen. Verschillende verenigin gen van de Kring Zeeland zullen op de vrouwenactiedag stands en kraampjes inrichten met ar tikelen als (droog)bloemstuk- jes, kinderspeelgoed, kaarten, handwerken en kado-artikelen. Bovendien wordt aandacht aan de actiedoelen geschonken door beeld en geluid. Er zullen ver schillende creatieve workshops worden gehouden en er is een restaurant. Voor de kinderen is er een grabbelton. door Caroline Moerland 'S-GRAVENPOLDER - Een groepje mensen uit 's-Graven polder wil een dorpsraad vor men. De oprichtingsvergade ring is op woensdag 22 april, 's- Gravenpolder is één van de wei nige dorpen in de gemeente Bor- sele dat nog geen dorpsraad heeft. Het idee ontstond toen burge meester en wethouders vorig jaar het dorp bezochten. De ge meente zoekt in zo'n geval altijd - een aantal bewoners dat het col- legebezoek wil voorbereiden. Uit de mensen die er vorig jaar bij waren betrokken, is het initi atief geboren voor cle oprichting van een dorpsraad. Onder begeleiding van het Bor- sels Orgaan voor Samenlevings opbouw (BOS) is inmiddels een voorbereidingsgroep gevormd van ongeveer tien mensen. Eén van hen is Huib de Kok. Hij bekent dat hij aanvankelijk weinig vertrouwen had in de invloed die een dorpsraad kan uitoefenen op het gemeentelijk beleid. De Kok veranderde van gedach ten nadat hij samen met een an der lid van de voorbereidings groep een dorpsraclenoverleg had bezocht. „Die avond zag ik dat gemeen tebestuurders toch wel bereid zijn naar die dorpsraden te luis teren." Meedenken „Een dorpsraad is een soort spreekbuis van de bevolking richting de gemeente en niet an dersom", zegt opbouwwerker Karin van Exel van het BOS. „De leden kunnen aangeven wat er in het dorp leeft en welke knelpunten er zijn. ITet is alleen niet de bedoeling dat de dorps raad individuele klachten van bewoners gaat oplossen." De Kok: „Wij hopen dat de op richting van een dorpsraad de bewoners van 's-Gravenpolder in de gelegenheid stelt om mee te denken over beleid dat het dorp aangaat. Dat kan wanneer het gemeentebestuur al in een: vroeg stadium zijnplannenken- baar maakt. Want als de raadj eemnaal heeft besloten, ben je te» laat." Aanmelden De voorbereidingsgroep heeft op woensdag 22 april een infor matieavond belegd in dorpshuis Ons Dorpslevén (vanaf 20 uur), Dan zal een voorlopige dorps raad worden gekozen uit de mensen die zich tot dan toe be schikbaar hebben gesteld. Be langstellenden kunnen zich nog tot het laatste moment aanmel den. De voorlopige dorpsraad func tioneert totdat volgend jaar voorjaar een nieuwe wordt ge kozen, tegelijk met de verkie zingen voor Provinciale Staten. Jongeren De Kok en Van Exel benadruk ken dat een dorpsraad een zo goed mogelijke afspiegeling van de bevolking van 's-Gravenpol der moet zijn. Het is mooi als er zowel mannen als vrouwen in zitten, mensen met een verschillende kerkelij ke achtergrond en leden die va riëren qua leeftijd. „We hopen dat er nog wat jonge ren bijkomen", zegt De Kok, die net als enkele andere leden van de voorbereidingsgroep met de VUT is. Van Exel beklemtoont verder dat toekomstige dorps raadleden geen ervaring hoeven te hebben met bestuurswerk „Iedereen kanhet in principe. Je kunt het leren, erin groeien." De voorbereidingsgroep heef! een lijstje gemaakt van onder werpen waarmee de dorpsraad zich zou kunnen bezighouden De Kok somt op: „Wonen, voor zieningen, verkeer, werk, de re latie tussen burgers onderling.' Het eerste wat de leden van de dorpsraad echter zullen moeten doen, is de bevolking van 's- Gravenpolder duidelijk maker dat ze er zijn. De Kok: „Dat is een cruciaal punt. Je moet als dorpsraad re presentatief zijn voor de bevol king." De voorbereidende werkzaamheden voor de nieuwbouw bij De Schutse zijn al begonnen. foto Willem Mieras door Marco van Barneveld SINT-ANNALAND - Omwo nenden van De Schutse hoe ven niet meer te vrezen voor onveilige situaties door ma noeuvres van vrachtverkeer in verband met de bouw van twintig nieuwe aanleunwo ningen. Speciaal om de vrachtwagens niet op openba re wegen te laten keren is een deel van het bouwterrein ge ëgaliseerd. Dit zegt J. Wesdorp, directeur van De Schutse. Voor inwo ners van De Schutse zelf en voor bezoekers van het woon zorgcentrum is bovendien een speciale tijdelijke route aan gelegd, zodat ze niet over het bouwterrein hoeven te lopen of te rijden. Wesdorp: „Ook ambulances kunnen van dat speciale pad gebruikmaken. Dat is veel veiliger. Op vrijdag 24 april wordt offi cieel de eerste paal geslagen voor de nieuwe aanleunwo ningen. De bouwactiviteiten zijn echter al begonnen. Bo men zijn al verwijderd en het terrein is geëgaliseerd. Omwo nenden maakten zich, toen de plannen bekend werden, zor gen met het oog op het vracht verkeer dat bij de bouw be trokken is. Onlangs is met de omwonenden over "die moge lijke problemen gesproken en daar is volgens Wesdorp de op lossing met het 'draaiplateau' voor de vrachtwagens uit voortgekomen. Bovendien is inmiddels gebleken dat de Tienhoven, waar veel gezin nen wonen, tè smal is voor de vrachtwagens. De truck zullen daarom in die straat niet ma noeuvreren. De directeur zegt de vrees van de omwonenden wel te begrijpen. Er wonen veel gezinnen met kleine kin deren in de buurt. Bouwer van het project is de Landelijke Hervormde Bouw- stichting voor Bejaarden (LHBB). De komst van de aan leunwoningen heeft heel wat voeten in de aarde gehad. Op gemeentelijk niveau is er veel gediscussieerd over het al dan niet verstrekken van subsidies voor het project. Uiteindelijk is in december vorig jaar be sloten dat niet te doen. Reden: er zouden volgens het gemeen tebestuur slechts bijdragen verleend mogen worden aan ouderenprojecten in kernen waar nog niets is voor bejaar den. De komst van de wonin gen was overigens niet afhan kelijk van de gemeentelijke subsidie. Na het laten ontploffen van de granaten meet deEOD de krater op. foto Lex de Meester door Michelle Middendorp WEST-SOUBURG - De explosievenopruimingsdienst (EOD) uit Gilze-Rijen heeft donderdag de drie verstopte granaten in West- Souburg met behulp van springstof onschadelijk gemaakt. De explosieven, die bijna een week in het Bunkerbos hebben gele gen, sloegen een krater van anderhalve meter doorsnede en een meter diep. De granaten werden ingegraven en met kneedspringstof tot ont ploffing gebracht. „Nu kun je zien wat een granaat kan aanrich ten", zegt sergeant-majoor S. Vervoort. Voor hem en zijn collega is dit een routineklus. Jaarlijks komen bij de centale meldkamer van de EOD drie- tot vierduizend meldingen van achtergelaten en gevonden explosieven binnen. „Dit i s voor ons lopende-band- werk", vult sergeant-majoor M. Wijn aan. „Op veel plaatsen in Nederlandzijn nog overblijfselen uit de oorlogte vinden. Ik denk dat er voor ons nog wel voor honderd jaar werk is." Alle voorzorgsmaatregelen werden genomen. Twee agenten hielden de omgeving nauwlettend in de gaten om persoonlijke ongelukken te voorkomen. En na de explosie werd het terrein eerst grondig gecontroleerd voordat het weer werd vrijgegeven. Zand en stenen waren tot honderd meter verderop terug te vin den. Vindplek Niek Ross die de projectielen samen met zijn vrienden.in het Bunkerbos had verstopt, heeft inmiddels besloten om de politie de vindplektoch aan te wijzen. Ze wilden de plek geheimhouden, om naar meer oorlogstuig te zoeken. „Maar na overleg met mijn vrienden, vonden we het toch beter om naar de politie te gaan. Ik vind wel dat de hele zaak is opgeblazen. We hebben in de duinen vaker explosieven gevondenbij elkaar zo'n negen granaten. De een nog erger verroest dan de ander. En er is nooit iets misge gaan." door Mieke van der Jagt RILLAND - De stichting HENK (hulp en nazorg voor kinderen uit Tsjernobyl) begint deze week een actie voor een kinder tehuis in Wit-Rusland. De stich ting wil in de maanden april en mei geld bijeen krijgen voor sa nitaire voorzieningen in het tehuis, waarin stralingsslacht offertjes van de ramp in Tsjer nobyl onderdak hebben gevon den. De actie is uitverkoren tot verdubbelingsactie bij de Wilde Ganzen. Al het geld dat binne- komt in de maanden april en mei, wordt verdubbeld. L. van Raayen uit Rilland, één van de motoren achter de stich ting Henk, zou het liefst willen dat de actie in heel Zeeland zou aanslaan. „Wij doen huis-aan- huis machtigingskaarten in de bus in Rilland en Krabbendijke, maar we hebben posters opge hangen in heel Reimerswaal. Een deel van de kinderen in het tehuis is ook al in Ellemeet op vakantie geweest, dus de link met Zeeland ligt er al." Me vrouw Van Raaijen wil zoveel mogelijk geld bijeen brengen omdat het bedrag verdubbeld wordt. Vorig jaar heeft de stichting HENK al een actie gehou den om het dak van het kindertehuis te repareren. „Mijn man ging, naar aanleiding van die vakantie in Ellemeet, met een "konvooi mee en hij kwam met het verhaal te- rug dat de kinderen in natte bedjes lagen. Gewoon omdat het dak op alle plaatsen lekte. Dat was dus het eerste werk: een dak. Vorig jaar hebben we sa men een bezoek gebracht. In die veexTien dagen dat we er waren, konden we niet één keer dou chen. Als je een poosje eigens verblijft, merk je vanzelf waar- aan er het hardste gebrek is." Vrijwilligers van de stichting HENK halen de machtigings kaarten na verloop van tijd weer op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 34