Gemeente N-Beveland verlamd Die Scheldetunnel gaat vanzelf leven PZC PZC Vertrek met koninklijk tintje Welbespraakte heer verlaat na 20 jaar Reimerswaalse raad zeeland b 19 Portemonnee verdwijnt op school Autokraker neemt velgen mee Kop-staartbotsing Kapelle Eis werkstraf tegen autokrakers Aanrijding met ernstig letsel Vrouw in Hulst beroofd Personeelsbeleid gaat ten koste van mensen én van veel geld Cabaret op het Goese Lyceum afscheid van de raad vrijdag 10 april 1998 GOES - Een zeventienjarige Dordtenaar heeft donderdag bij de politie in Goes aangifte gedaan van diefstal van zijn porte monnee. De jongen was zeer gedupeerd omdat, behalve con tant geld, zijn OV-kaart, zijn identiteitspapieren en zijn bromfietscertificaat in de portemonnaie zaten. De beurs zou uit zijn sporttas zijn gestolen terwijl de ClOS-leerling bezig was in één van de sportzalen van zijn school. YERSEKE - Uit een auto die geparkeerd stond op de Kijkuit te Yerseke is in cle nacht van woensdag op donderdag een cd- speler gestolen. Tevens worden vier velgen van de auto ver mist. De eigenares, een 37-jarige inwoonster van Yerseke, heeft donderdag bij de politie aangifte gedaan. Men kreeg toegang tot de auto na het forceren van de deur. KAPELLE - Op de Vroonlandseweg te Kapelle heeft zich donderdag een kop-staartbotsing voorgedaan tussen twee personenauto's. De oorzaak van deaanrijdingïs onbekend. In de voorste auto zat een 48-jarige inwoonster van Hansweert en in de achterste een 77-jarige inwoonster van hetzelfde dorp. MIDDELBURG - Tegen twee Vlissingers. van 21 en 29 jaar, zijn gisteren voor de rechtbank in Middelburg werkstraffen geëist van 240 uur. De twee hebben zich in februari en maart vorig jaar schuldig gemaakt aan het plegen van 28 autokra ken in verschillende plaatsen op Walcheren. Dit gebeurde telkens via het uitsnijden van een autoruitje, waarna zij vervolgens het portier wisten te openen en op zoek gingen naar voorwerpen van hun gading. Bij de aanhouding van het tweetal werd een indrukwekkende hoeveelheid goederen in beslag genomen, waaronder geluids apparatuur, gereedschap, zonnebrillen en verrekijkers. Geldgebrek was aanvankelijk de aanleiding om op stroop tocht te gaan, maarlater werd het een verslaving. De Vlissin gers zijn zich achteraf rot geschrokken van de gevolgen van hun daden. De oudste van de twee: „Jullie niogen mij een proeftijd geven die langer duurt dan mijn leven, want dit doe ik echt niet meer. "Zo ver wilde de officier van jusititie, mr. C. Fetter, niet gaan. Zij eiste naast de werkstraf een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zes maanden, met de gebruikelijke proeftijd van twee jaar. De uitspraak is op 23 april. SLUISKIL - Een 25-jarige autobestuurster uit Terneuzen raakte woensdagavond ernstig gewond bij een aanrijding. Het ongeval gebeurde op de provinciale weg N252, waar de 25-jarige Terneuzense vanaf de afrit brug Sluiskil de provin ciale weg wilde oprijden. Zij verleende daarbij geen voorrang aan een 29-jarige plaatsgenoot. Bij de aanrijding werd de vrouw uit haar auto geslingerd en liep daarbij letsel op aan haar hoofd, fracturen aan haar borstkas en haar arm. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis in Gent. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. HULST - Een vijftigjarige vrouw uit Hengstdijk werd woens dagmiddag beroofd van ongeveer vijfhonderd gulden. Het geld zat in haar tas, die door de dader uit haar handen werd gepakt. Deze dader, een onverzorgd type met lichtbruin haai en gekleed in een bruine jas, liep met de tas weg en stapte in een grijze personenauto. door Mieke van der Jagt YERSEKE - Reimerswaal heeft donderdagmiddag af scheid genomen van acht raadsleden, onder wie twee wethouders. Het gemeen schapscentrum De Zaete in Yerseke zat dan ook al stamp vol bij de aanvang van het offi ciële gedeelte, waarna het huis nog veel voller liep tijdens de receptie. Het leek wel of heel Reimerswaal uitliep om han den te schudden. De scheidende raadsleden hadden dan ook een heel be hoorlijke staat van dienst. Wethouder A P. Bruinooge zat 24 jaar in de raad, waarvan twaalf als wethouder, zijn col lega J. W. P. Cornelissen deelde gedurende de hele periode de collegetafel met hem en func tioneerde daarvoor acht jaar als gewoon raadslid. P. de Jong heeft er 24 jaar opzitten in de raad en A Geertse-Filius en J. M. Goud draaiden beide twaalf jaar mee. Voor die vijf had burgemeester A Verbree een koninklijke onderschei ding in zijn binnenzak. De vijf werden benoemd tot Lid van de Orde van Oranje Nassau. Ook van A van Diepenbeek, J. J. Nagelkerke en J. Scheur water nam het gemeentebe stuur- afscheid. Burgemeester Verbree dankte hen in een toe spraak voor hun bijzondere, eigen inbreng. Verdienste Voor beide scheidende wet houders had Verbree, behalve een koninklijke onderschei ding, ook een Reimerswaalse onderscheiding bij zich. De penning van verdienste van de Gemeente Reimerswaal wordt niet zomaar toegekend, daar moeten jaren van inzet in dienst van de Reimerswaalse gemeenschap aan vooraf gaan. In hun afscheidstoespraakjes toonden de scheidende wet houders zich dankbaar jegens het gemeentebestuur maar ook jegens het ambtelijk appa raat. Volgens Cornelissen is het besturen net zoiets als een concert. „Je kunt je wel diri gent voelen, af en toe, maar de harmonie klinkt pas als ieder een zij n werk goed doet en zich inzet om het resultaat indruk wekkend te maken. door Mieke van der Jagt iVISSENKERKE - De sfeer in het gemeentehuis van Noord- Beveland in Wissenkerke is om te snijden. Er wordt nauwelijks gewerkt, een aantal ambtena ren zit ziek of overspannen thuis en andere ambtenaren is te ver staan gegeven dat ze een andere functie krijgen. Over het hoe en waarom zijn de raadsleden niet ingelicht. A Oudshoorn, frac tievoorzitter van Noord-Beve- lands Belang, heeft het college van burgemeester en wethou ders andermaal om een extra raadsvergadering verzocht. ,Dit gaat over de ruggen van nensen en het kost de gemeente ïandenvol geld." [n een brief aan het college heeft Oudshoom het standpunt van le Kiesvereniging Noord-Beve- and en Gemeentebelang Noord-Beveland, de twee par tijen die in de volgende raad Noord-Bevelands Belang vor- nen, nog eens uiteen gezet. „De jrief handelt over beleidsmati ge zaken, waarvoor onze frac- :ies geen enkele verantwoorde- ijkheid wensen te nemen. Maar iet gaat ook om personen en met ïame ambtenaren die zich door iet college in een uiterst kwets bare positie gemanoeuvreerd sien. Deze ambtenaren kunnen :ich niet verdedigen. Wij bren gen deze brief dus niet in de ipenbaarheid." Afschuiven Dudshoorn wil echter desge vraagd wel vertellen wat hem zo iteekt bij de gang van zaken in iet gemeentehuis. Dat is vooral ie poging van het college van B >n W om de problemen binnen iet bestuursapparaat op de imbtenaren af te schuiven. „Er s al eerder een reorganisatie ge veest bij de afdeling sociale za ten, mensen die naar huis zijn gestuurd met het behoud van ïun salaris. Dat zijn hoge kos- en die op het bordje van de in woners worden gelegd. Het kan och niet zo zijn dat de gemeen teraad, het hoogste orgaan in de gemeente, in het ongewisse ilijft over de redenen van zulke eoi'ganisaties. Op dit moment lebben ambtenaren van wie ons ïooit iets anders is opgevallen ian dat ze goed fuctioneren, lancties aangezegd gekregen. Ons is telefonisch gemeld dat dat gebeurd is, niet waarom en hoe precies. Dat kan niet. Daar over moet de raad goed worden geïnformeerd. Het college ver schuilt zich achter het feit dat het over personen gaat, maar ons inziens gaat het over beleid. De burgemeester heeft sinds 1 januari 1995 personeelszaken en organisatie in zijn portefeuil le. De raad mag toch op z'n minst weten hoe het zozeer uit de hand kon lopen." Oudshoorn heeft met de Gemeentewet in de .hand een extra raadsvergade ring gevraagd, waarin het dage lijks gemeentebestuur aanvan kelijk niet wilde bewilligen. Nu de druk op het college is toege nomen heeft het college gemeld te zullen 'proberen' nog voor de installatie van de nieuwe raad een vergadering te beleggen. Openheid Oudshoorn zegt geen genoegen te zullen nemen met een beraad van fractievoorzitters of een be sloten commissievergadering. „De hele raad is verantwoorde lijk voor het politiek en bestuur lijke beleid, of in dit geval het ontbreken daarvan. De raad is als werkgever ook verantwoor delijk voor een rechtvaardige behandeling van de werkne mers. De handelingen van het college moeten raadsbreed en in alle openheid worden getoetst. Daar hebben de inwoners, maar ook het personeel recht op." Noórd-Bevelands Belang ziet, behalve persoonlijke ellende onder de werknemers, ook grote stagnatie in het ambtelijk appa raat. „De ambtenaren worden lamgeslagen door de onzeker heid en de dreiging, die voortdu rend in het gebouw hangt. Bo vendien kost het scheppen met geld omdat het werk toch een keer moet gebeuren, ook als de helft ziek of overspannen thuis zit. Een zwaar opgetuigde klei ne gemeente als Noord-Beve land kampt al met hoge perso neelskosten. Bovendien wordt het ene na het andere onder zoeksbureau ingeschakeld om de problemen te helpen oplos sen. Wij willen nu weieens we- teh wie er incapabel is en wie niet. De raad moet in ieder geval de kans krijgen om dat op een verantwoorde manier te beoor delen", aldus Oudshoorn. De scheidende Reimerswaalse raadsleden (vlnr) Bruinooge, Cornelissen, Geertse, De Jong en Goud werden Lid van de Orde van Oranje Nassau. foto Willem Mieras door René Schrier SOES - Docenten van Het Goe ie Lyceum hebben een cabaret ;eschreven onder de titel Man- lela goes Goes. Aanleiding is iet feit dat de school is uitgeroe- ien tot voorhoedeschool, wat »n der meer met zich meebracht lat de school extra geld heeft gekregen om onderwijs met de modernste middelen aan te bie den. Zo is er een uitgebreid com puternetwerk, waarbij voor el- le tien leerlingen één computer beschikbaar is. Dat gegeven is voor de docenten kndré Sukel en August Ver- lonck aanleiding geweest een cabaret te schrijven. Volgens ïun verhaalheeft minister Jo Ritzen in verband met het pre dikaat 'voorhoedeschool' het Goese Lyceum opgedragen de Suid- Afrikaansepresident Nel son Mandela te ontvangen. En daartoe heeft de schoolleiding alle secties opgeroepen Mande- la iets bijzonders te presenteren. Naast de twee schrijvers zijn in iet cabaret hun collega's Jan Barten en en Gerard Cremers te :ien. Het optreden is vrijdag 24 april in de aula van het Goesè Lyceum aan de Vogelzangweg an is voor iedereen toegankelijk. De aanvangstijd is 20.00 uur. REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M.van derJagt M.A. deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118)484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Op een bijeenkomst die de vijf Zuid- Bevelandse Rabobanken deze week hielden stond de aanleg van de Westerscheldetunnel centraal. In het kader daarvan werd een onderzoek ge presenteerd onder Zeeuwse onderne mers. Een belangrijk deel daarvan ging over de vraag: wat verwacht u van de Westerscheldetunnel? Opvallend daar bij was dat vrij veel Zeeuwse onderne mers van de veronderstelling uitgaan dat de komst van de Westerscheldetun nel hen niet of nauwelijks zal raken. Uit de resultaten van een enquête onder een groot aantal bedrijven kon worden afgeleid dat de ondernemers last heb ben van het Calimero-effect. Ze zijn de mening toegedaan: het zal allemaal wel belangrijk zijn voor de regio, maar of het mijn bedrijf raakt? Het is opvallend dat uit de onderzoeksresultaten duide lijk blijkt dat er nogal wat ondernemers zijn die liever de kat uit de boom kijken. Een in Zeeland geen onbekend feno meen, maar het kan voor ondernemers verlammend werken. Deze mentaliteit is in regelrechte te genspraak met de betekenis van het woord 'ondernemen'. Ad de Boot is directeur van het trans port- en opslagbedrijf Boot en Buteijn in Nieuwdorp, lid van het algemeen be stuur van de Kamer van Koophandel en op landelijk niveau bekleedt hij ver- schilende functies op transportgebied. Wat verwacht uvan de aanleg van de Westerscheldetunnel doorMiekevan der Jagt „Het is natuurlijk duidelijk dat' ik als transportondernemer vóór die tunnel ben. Hij wordt wel een regionale ver binding genoemd, maar het is vooral een economische verbinding. En het ef fect van die tunnel stopt niet buiten Zeeland. Dat heeft uitstraling naar noord-Frankrijk, via de kanaaltunnel naar Londen en daardoor is het ook voor bedrijven uit Rijmnond van be lang. Je ziet ook dat bedrijven die na tionaal en internationaal bezig zijn, ze ker in onze branche maar ook andere sectoren, zich daar al op oriënteren. Een route over de weg is toch betrouw baarder dan per schip of door de lucht, je bent minder afhankelijk." Uit het Rabo-onderzoek kwam ook naar voren dat de tunnel nog niet echt leeft, zeker niet huiten Zeeland. „Daar heb ik wel begrip voor. Wij heb ben dat ook gezien met de aanleg van de dammen en de wegen die daarover voe ren. Als Zeeuws bedrijf hield je daar al rekening mee, maar je contacten in bij voorbeeld Rotterdam waren op dat mo ment nog wat sceptisch. Die hadden zo iets van: we zien wel verder als de dam er eenmaal ligt. Met de tunnel is nu net zo. Maar dat zal zeker veranderen. KRUININGEN - Zoiets als The Queen's English, een onberispe lijke spreektrant, kennen we in het Nederlands niet, maar als we het wél zouden hebben, zou wethouder J. W. P. Cornelissen, raadslid in Reimerswaal sinds 1978, het spreken. Hij staat be kend om zijn zorgvuldigheid, soms is hij wat lang van stof en niemand in de Reimerswaalse gemeenteraad heeft hem ooit uit zijn evenwicht gezien. Van zichzelf zegt De CD A'er:,Ik heb er altijd naar gestreefd om ruimte te maken voor ieders ar gumenten. Alles wil ik afwegen, zaken van alle kanten bekijken. Besturen is keuzes maken, maar niet alleen op grond van je eigen overtuigingen en principes. Wie denkt dat hij altijd gelijk heeft, ziet gemakkelijk dingen over het hoofd. Ik heb altijd gepro beerd alle facetten hauwkeurig te bekijken. Als je een voorstel moet verdedigen, dan moet alles wat erover gezegd kan worden al eens door je hoofd zijn ge gaan. Daar heb je als wethouder ambtenaren voor en medebe stuurders. Het leuke is dat het ook inspirerend werkt als idee- en van anderen op je afkomen. Je hoeft het er niet altijd mee eens te zijn, verschillen in op vatting zetten juist aan tot den ken, dialoog en vernieuwing. Dat heb ik altijd erg gewaar deerd in dit werk." Zachte sector Cornelissen, van oorsprong do cent, spreekt dan over de afgelo pen twaalf jaar van zijn wet houderschap. Zijn portefeuille bestond al die jaren uit welzijn, monumentenzorg, midden standszaken en de afgelopen acht jaar ook sociale zaken. „Ik heb me altijd graag hard ge maakt voor de zachte sector, om het zo maar eens uit te drukken. Welzijn en sociale zaken hebben direct betrekking op mensen. De keuzes die je maakt, hebben meteen gevolgen voor de inwo- ners en verdienen daarom een zorgvuldige afweging. Vooral voor kwetsbare groepen in de samenleving, ouderen, jeugd en mensen die om de een of ander reden niet aan het arbeidspro ces kunnen deelnemen, kan en moet de gemeentelijke overheid voorwaarden scheppen." Terugkijkend op zijn loopbaan als wethouder is Cornelissen best een beetje trots op de bi- Wethouder Cornelissen bliotheekvoorziening die in Reimerswaal tot stand is geko men. Waren er vroeger wat zelf standig opererende volksbiblio theken, nu is er een stichting Openbare Bibliotheken Rei merswaal met vestigingen in al le kernen, die 25 procent van de inwoners tot de klanten kan re kenen. „Waar ik ook blij mee ben is het behoud van het buitenbad van Den Inkel en de totstandkoming van het overdekte zwembad. In Reimerswaal, -omgeven door veel water, kunnen kinderen zwemlessen krijgen en hebben we het schoolzwemmen in stand kunnen houden. Recreatief zwemmen, ook heel gezond, kan in ónze gemeente nog steeds." Zondagsrust Wethouder Cornelissen, die in de volgende raadsperiode niet meer terugkomt, is ervan over tuigd dat de verhouding tussen een wethouder en zijn porte feuille staat of valt bij een op rechte belangstelling.„Ik heb aan elke uitnodiging voor uit voeringen en demonstraties ge hoor gegeven. Het is bijzonder aardig om erbij te zijn als de re sultaten van ieders inspannin gen worden getoond. Dan moet je als wethouder zorgen dat je er ook bent. Alleen op zondag werk ik niet. Ik vind dat de zon- dagrust gehandhaafd moet blij ven, al was het alleen maar voor de rust die je zelf ook nodig hebt." Transportondernemer Ad de Boot: „Je hoeft de Belgen niets meer wijs te maken. Die vinden de weg snel genoeg." foto Willem Mieras gezamenlijk als aantrekkelijk koop centrum in Zeeuws-Vlaanderen of Bel gië presenteren. Trouwens je hoeft de Belgen niets meer wijs te maken. Die vinden de weg snel genoeg. Ik denk dat er, als de tunnel open is, nog meer Belgi sche toeristen naar Yerseke komen en naar de restaurants in Zeeland. Van daar dat de tunnel dus echt niet alleen grote bedrijven zal raken, maar ook kleinere in Zeeland. Ik vind het ook niet verstandig om een afwachtende hou ding in te nemen. Wijzelf zijn ons ook aan het oriënteren. Ieder heeft zo zijn netwerken. Of dat nu op landelijk of op regionaal niveau is. Binnen je eigen brancheorganisatie of ondernemers vereniging. Via de kamer van koophan del knoop ik ook contacten aan in Zeeuws-Vlaanderen. Wat ik ook een erg goede zaak vind, is het initiatief van de gemeente Borsele om met onderne mers, vertegenwoordigers van ver schillende branches, om de tafel te gaan zitten en een commissie op te richten. Die commissie richt zich op de vraag: wat biedt de tunnel. Daarin denkt de gemeente met de ondernemers mee." Welke regio zal naar uw mening het meest profiteren? „Naar mijn inschatting zal dat Goes zijn. Je ziet die ontwikkelingen nu al op het bedrijventerrein van Goes. Die plaats komt echt op een knooppunt van wegen te liggen en de praktijk heeft al tijd nog bewezen dat daar de bedrijven zich concentreren. En bedrijven trek ken ook weer bedrijven aan. Je gaat toch in de buurt van je klanten zitten. Kijk maar naar Venlo, daar is precies hetzelfde gebeurd. Of naar het Moer- dijkgebied. Dat begon wel wat lang zaam, maar het loopt nu toch ook vol. Je ziet het gewoon als je op.de weg om je heen kijkt. Overigens moet natuurlijk wel de noord-zuidverbinding aange pakt worden. Je kunt nu wel zeggen we laten die noord-zuidverbinding voor wat hij is en concentreren ons op de Zoomweg, maar vroeg of laat moet je er toch aan geloven. De knelpunten zullen een keer opgelost moeten worden want het wordt steeds drukker op de weg. Je moet je kop wat dat betreft niet in het zand steken." Wat vindt u er van dat nogal ivat ondernemers de kat uit de hoorn kijken? „Ja, voor een kledingzaak in Goes kan ik dat nog wel begrijpen. Zo iemand zal misschien zeggen waarom moet ik re clame maken in Zeeuws-Vlaanderen. Maar anders is het als de Goese onder nemers de handen ineen slaan en zich Naarmate er duidelijker aan de tunnel gewerkt wordt en er meer over in de pu bliciteit komt gaat dat project meer le ven."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 33