Strijd om de protestantse gunst PZC PZC Israëlische krant voedt stroom geruchten over kernwapens Iran 91 feiten en meningen 2 Extremist Paisley probeert gematigde Ierse politicus Trimble onderuit te halen Betalen voor tv 10 april 1948 Gissen naar nieuwe verblijfplaats van Radovan Karadzic ym- Ir vrijdag 10 april 1998 Dominee Ian Paisley: „Of Trimble het nu op een akkoordje gooit met Sinn Fein-IRA of niet, er komt geen vrede in Noord-Ierland, maar oor log." foto John Giles/EPA De zenders van de Holland Media Groep willei 1 meer geld in het laatje. De tegenvallende in-' komsten moeten worden gecompenseerd. Var S de adverteerders zijn blijkbaar geen extra revenuen t( verwachten. Dus gaan de blikken nu richting de kabel exploitanten. Zij zouden een kleine vergoeding moeten gaan betalen voor het doorgeven van RTL4, RTL5 em Veronica. Tot nu toe gaat het niet om spectaculaire be- s dragen, maar de vraag is of met de eerste kleine vergoe- ding het hek niet van de dam isj De kabelexploitanten hebben voorzichtig gereageerc op het voornemen van de Holland Media Groep. Dt Zeeuwse kabelexploitant Zekatel verwacht dat de re-1 gioraden, die gaan over dit soort zaken, wel akkoord zullen gaan met de verhoging. Voor de kabelexploitan-1 ten staat als een paal boven water dat de vergoeding.' die aan HMG per 1 september betaald moet worden, i uiteindelijk voor rekening komt van de kijker. En daar wringt de schoen. Het voornemen van HMG za! op korte termijn wel eens navolging kunnen krijgen SBS wacht voorlopig de stappen van HMG af, maar zal ook betaling vragen als de eis van de concurrent wordt ingewilligd. Hoeveel geld SBS van de kabelexploitan ten wil zien, is nog niet bekend, maar de kijker zal hot dan ook gaan betalen. Voor consumenten, die geen be hoefte hebben aan de commerciële zenders, is geer voorziening getroffen. Individueel kan de televisiekij ker geen invloed uitoefenen op de samenstelling var het pakket dat hem of haar wordt aangeboden. Daar zou - als HMG toestemming krijgt voor de ge vraagde vergoeding - snel iets aan moeten veranderen, Zonder een wijziging in het huidige systeem zou eer groot deel van de televisiebezitters moeten betalen vooi televisieprogramma's waar men in dat geval geen be langstelling voor heeft. De commerciële zenders zien niets in een vorm van keu zemogelijkheden voor de kijker. Zij vrezen dat eer groot aantal kijkers niet wenst te betalen voor hun pro gramma's. Dat zou hun opzet om meer geld te krijgen via de exploitanten danig dwarsbomen. Uiteindelijk kan dat zelfs leiden tot het opdoeken van een commer ciële zender. Maar de televisiekijker wordt lelijk gepakt als zonder meer kosten in rekening worden gebracht voor zenders waar hij niet naar wenst te kijken. De oplossing is de kijker een basispakket van publieke zenders aan te bie den en daarnaast een pakket waarvoor apart betaald moet worden. De regioraden en de kabelexploitanten dienen zich goed te realiseren dat de kleine doorberekening, die nu bij de consument terecht komt, in de toekomst kan stij gen als de commerciële zenders weer met minder in komsten kampen. Nu moet een keuze worden gemaakt, De enige manier om de kijker te beschermen tegen ge dwongen betalingen voor diensten waar men geen ge bruik van maakt, is op dit moment neen te zeggen tegen het verzoek van HMG. door Hans Geleijnse In 1963 organiseerde dominee Ian Paisley zijn eerste demon stratie. Ruim duizend aanhan gers volgden de stichter van een eigen Presbyteriaanse sekte naar het stadhuis van Belfast. Het was de sterfdag van paus Johannes XIII en de woede van Paisley was gewekt door het be sluit van de gemeenteraad om de Union Jack halfstok te han gen. Geen rouwbetoon voor de 'anti-christ', fulmineerde Pais ley, want voor hem is het hoofd van de katholieke kerk 'Satans vertegenwoordiger op aarde'. Vijfendertig jaar later was de domineeszoon die al vanaf 16- jarige leeftijd zijn interpretatie van de Goddelijke opdracht tot naastenliefde van de kansel slingert, opnieuw op oorlogs pad. Woensdag stevende hij met een handvol lijfwachten en op gestoken veren naar Stormont Castle. Dit keer was niet een ge hate papist of een bewoner van het 'duivelsrijk' (Ierland) het doel van zijn legendarische woede. De nu 72-jarige Paisley wilde David Trimble aan het kruis nagelen wegens 'uitver koop van het Unionisme' aan de 'terroristen van Sinn Fein/IRA' Jurist Trimble was in het verga dercomplex tot over zijn oren verwikkeld in de koortsachtige pogingen om Noord-Ierland een vredesakkoord te bezorgen. Trimble is leider van de Ulster Unionistische Partij (UUP), sinds jaar en dag de grootste van de nu vijf protestantse politieke partijen in de provincie. Popu list Paisley stapte daar begin j a- ren zeventig uit en richtte zijn eigen partij op, de Democrati sche Unionistische Partij (DUP). Wangedrag Paisley is in zijn langjarige car rière als querulant al vele malen buiten politieke deuren gezet wegens wangedrag, zelfs die van Downingstreet 10 en het Europees Parlement. Maar bij de onderhandelingen in Stor mont bleef hij op eigen initiatief weg. Die zullen volgens hem on afwendbaar leiden tot verbre king van de 'bloedbanden' met Engeland en een Ierse eenheids staat. Paisley bij Stormont was een doorSrecko Latal Is hij in Rusland? In Mon tenegro misschien? Of zit Radovan Karadzic gewoon in de Bosnische hooglanden, ook al ontkent iedereen dat? Maar waar hij ook uithangt, de internationale gemeen schap laat steeds duidelijker weten dat het net om de vroe gere Bosnische-Servische leider zich sluit. De geruch ten dat hij van plan is om zich over te geven aan het VN-tri- bunaal in Den Haag werden gisteren hardnekkiger. De arrestatie, woensdag, van twee Bosnisch-Servische verdachten van oorlogsmid- aden door de SFOR-troepen hebben het Westen weer eens aan de belangrijkste prooi Karadzic doen ruiken. De laatste keer dat hij in het openbaar is gezien, was in september 1996. Nu hoopt het Westen dat hij zal zwichten onder de psy chologische druk en zich zal overgeven aan het VN-tribu- naal in Den Haag, dat hem jaren geleden al bovenaan de Lijst met verdachte oorlogs misdadigers heeft gezet. Karadzic wordt verantwoor delijk gehouden voor het op stoken van de Bosnische- Servische bevolking tot het voeren van een dfieeneenhalf jaar durende oorlog waarin 200.000 mensen zijn gedood of vermist zijn geraakt. Onverschilligheid De Bosnisch-Servische auto riteiten weigeren uiteraard elk commentaar over de ver blijfsplaats van Karadzic. Maar het opvallendste is wel de reactie van de bewoners van Pale, de machtsbasis van Karadzic. Vele van hen kan het weinig schelen waar Ka radzic uithangt. ,,Ik denk dat hij ergens heen is gegaan waar hij in alle rust zijn oude dag kan doorbrengen", zegt en 60-jarige inwoonster. „Wat ons bezighoudt, is hoe we hier van dag tot dagleven. Deze plaats is stervende, de mensen hebben geen werk." Een jonge vrouw sluit zich daarbij aan. „Karadzic is ge schiedenis. Daar hoort hij ook: in het verleden." Maar voor de internationale functionarissen die hem. voor het gerecht willen brengen, is Karadzic geenszins verge- novititeit en waar hij verschijnt valt altijd iets te beleven. Niet alleen journalisten stormden op hem af, maar ook Sinn Fein- voorzitter McLaughlin mengde zich onder zijn gehoor. „De da gen van Trimble als UUP-leider zijn geteld", bulderde Paisley met het volume van een klok kentoren. „En ik voorspel u dit: of Trimble het nu op een ak koordje gooit met Sinn Fein- IRA of niet, er komt geen vrede in Noord-Ierland, maar oorlog. Oorlogspad Het was een typisch-eenzijdige Paisley-analyse. Zijn redene ring was dat IRA-dissidenten hun geweldscampagne zouden verhevigen als er een akkoord kwam. Het mislukken van de onderhandelingen zou de IRA zelf weer op het oorlogspad brengen. Geen woord over de protestantse terroristen, de Loyalist Volunteer Force, die netalszijnpartij feltegende on derhandelingen zijn. En dat terwijl zijn schoonzoon Sammy Wilson en zijn zoon Ian jr. bij de begrafenis van de ver moorde LVF-voorman Billy Wright nog de loftrompet over deze 'helfdhaftige verdedigers van de Unie' hadden afgesto ken. Misrekening Paisley's protestvertoon van woensdag had maar een doel: Trimble van de Unionistische troon werken. Paisley had erop gegokt dat zijn Stormont-boy- cot hem de steun van de 60 pro cent protestantse meerderheid onder de 1,6 miljoenNoordieren zou brengen. Het bleek een mis rekening. Het Unionisme is tot op het bot verdeeld. Opiniepeilingen wezen uit dat een protestantse meerderheid Trimble's toenadering tot Ier land en, indirect, tot Sinn Fein steunt. Paisley's DUP bleef op de gehate tweede plaats hangen en de onderhandelingen hebben niet Paisley maar Trimble het image van groot staatsman ge geven. En dat terwijl Trimble in 1995 de bejaarde partijleider James Molyneaux opvolgde met een goed zichtbaar etiket van Unio nistisch dogmatist. Berucht was zijn optreden tijdens de Oranje- rellen in Drumeree dat jaar, zijn geren tussen de Oranje-mar- cheerders en de politie die hen niet door wilde laten. Het bleek een slimme zet. De UUP-aan- hang werd bevestigd in het ge loof dat Trimble een onver schrokkenleider was, die als het erop aan kwam van geen wijken wist. Paisley's tweede gok is nu dat UUP-dissidenten Trimble ten val zullen brengen, of, als dat niet lukt, naar zijn DUP zullen overstappen. Woensdag kwa men vier leidende UUP'ers met een manifest waarin Trimble zo'n beetje het bevel werd gege ven om bij zijn aanvankelijke afwijzing van het ontwerp-ak- koord van de Amerikaanse overleg-voorzitter George Mit chell te blijven. „De situatie is zeer ernstig", waarschuwde het kwartet. Realist Het was daarom niet verrassend dat de onderhandelingen over het akkoord zich tot de deadline voortsleepten. Trimble had woensdagavond eerst nog de goedkeuring van zijn partijbe stuur nodig en de kans om de overeenkomst aan zijn achter ban te verkopen als de 'defini tieve aanvaarding' van de schei ding van Ierland door Sinn Fein. Trimble is een realist. Hij beseft maar al te goed dat met Tony Blair aan het hoofd van een La- bour-regering de dagen van Paisley's primitieve Unionisme zijn geteld. Paisley zal ooit ter verantwoording worden geroe pen voor dertig jaar haat zaaien in een verdeelde gemeenschap. Trimble bleef op de weg van de dialoog en werd om die reden al vergeleken met de Zuid-Afri kaanse ex-president De Klerk. Zelf gaat hij ook in de vergelij king liever een stapje verder. Ik voel me meer verwant met Nel son Mandela, zei hij ooit. Die bracht Zuid-Afrika immers een meerderheidsregering Van Trimble mag verwacht wor den dat hij net als Mandela ook de laatste verzoenende zet zal doen: Sinn-Feinleider Gerry Adams omhelzen. GPD Woningen Zeeland mag van minister In't Veld dit jaar 1400 woningen bouwen. In de toewijzing is re kening gehouden met de oor logsschade in de provincie. Naar verwachting behoort de woningnood in Zeeland bin nen enkele jaren tot het verle den. Argentinië Argentinië heeft tijdens een inter-Amerikaanse conferen tie in Colombia een soort Marshall-plan voor Zuid- Amerika gepresenteerd. Doel is economische samenwerking en de oprichting van een conti nentale bank. waaraan Argen tinië het meeste kapitaal le vert. Streekziekenhuis In Zierikzee moet een nieuwe streekziekenhuis komen, dat het hospitaal in Noordgouwe vervangt. Een commissie die hiernaar onderzoek doet, zal dat de Schouwse gemeentera den voorstellen. Nieuwbouw in Zierikzee vergt vijf jaar. De kosten bedragen 1,25 miljoen gulden. Passagiersschip De directeur van de rederij Holland-Amerika Lijn ver wacht dat de bouw van een nieuw passagiersschip, een tweede 'Nieuw Amsterdam', nodig is door de toenemende trek naar de Verenigde Staten en de verwachte stijging van Amerikaans toerisme. ten. De belangrijkste inter nationale bemiddelaar voor Bosnië, de Spanjaai'd Carlos Westendorp, zei onlangs dat Karadzic dit voorjaar gear resteerd zou worden, maar misschien was de wens de va der van de gedachte. De komst van een nieuwe re gering in Servisch Bosnië heeft veel veranderd. Die ge matigde regering, die gemo delleerd is naar de smaak van het Westen, heeft Karadzic van veel populariteit bij de bevolking beroofd. Nog maar een half jaar gele den stelde de NAVO dat het te riskant was om de SFOR- troepen op Karadzic af te sturen en hem te arresteren. Een dergelijke militaire ope ratie zou de woede van de Servische bevolking wek ken, rellen veroorzaken en uiteindelijk het leven van de aanwezige bemiddelaars en soldaten in gevaar kunnen brengen. Maar nu is Karadzic zo geïso leerd geraakt van de macht en van het benodigde geld voor zijn beveiliging, dat hij kwetsbaarder is geworden. Op 2 april zwermden hon derden SFOR-soldaten en 50 pantservoertuigen een paar uur lang rond zijn huis. ■NAVO-functionarissen zei den dat het een routinema noeuvre betrof, bedoeld om de speciale Bosnisch-Servi sche politie te inspecteren. Karadzic nam de afgelopen maanden geen enkel risico. In Pale wordt gefluisterd dat hij net zo vaak van huis en auto verwisselt als van on derbroek en dat hij zelfs in vermomming rondloopt. Zijn vrouw Ljiljana en hun dochter Sonja worden nog regelmatig in Pale gesigna leerd, hetgeen erop zou wij zen dat Karadzic ergens in Bosnië moet zijn. Sommige denken dat de NAVO Karadzic helemaal niet wil arresteren, omdat uit zijn eventuele getuigenis voor het VN-tribunaal wel licht ook de schuld zal blij ken van andere Servische en Kroatische leiders. Als ook die in Den Haag moeten ver schijnen, valt de bodem uit de vredesakkoorden. Mensen die geloven in samenzwe- ringstheorieen vermoeden dat Karadzic Den Haag nooit levend zal halen. AP i: fh ■Ml i'-s flik Êt- ■11 'u lltu •si t I m —a." Ai-:-'. SF Hashemi Rafsanjani (r), inmiddels opgevolgd door Mohamed Khatami als president van Iran, ontkende in 1997 in een gesprek met Hans Blix (1) van het Internationale Agentschap voor Atoomenergie (IAEA) dat Iran probeert een eigen kernwapenarsenaal op poten te zetten, foto EPA door Ad Bloemendaal Iran heeft in het begin van de jaren negen tig verrijkt uranium en enkele kernwa pens gekocht van Kazachstan, via bemidde ling door de Russische onderwereld. Dat schreef gisteren het dagblad 'The Jerusalem Post', op basis van documenten die Israël zouden hebben bereikt via het Amerikaanse Congres. De krant citeert 'een belangrijke Israëlische bron' die zegt: „We kunnen nog niet met zekerheid zeggen of het gaat om au thentieke documenten, maar ze zien er wel verschrikkelijk echt uit." Het bericht in The Jerusalem Post valt samen met een bezoek aan Israël van de Amerikaanse presidentiële gezant Robert Galluci. Die heeft met vertegenwoordigers van de Israëlische regering gesproken over de pogingen van Iran raketten te fabriceren die Israël kunnen bereiken. De documenten waarover de Post schreef, behelzen, briefwisselingen tussen officieren van de Revolutionaire Garde en vertegen woordigers van het Iraanse atoomagent schap. In een brief van 26 december 1991 schrijft het plaatsvervangend hoofd van de garde dat 'twee stuks oorlogsmaterieel van nucleaire aard' uit Rusland zijn aangeko men. Onderaan het document staat een met de hand geschreven aantekening van een Iraanse inlichtingenofficier, die de schrijver waarschuwt dergelijke documenten niet te verzenden, om lekken te voorkomen. In een ander document, gedateerd op 2 ja nuari 1992, staat dat de kernwapens zijn opgeslagen op de militaire basis Lavizan, bij Teheran. De schrijver, een hoge officier in de garde, schrijft dat volgens ingenieur 'Turkan' de wapens fbankementen vertonen in de veiligheidssystemen en dat hij wacht op de aankomst, van Russische deskundi gen. In een latere brief wordt gesproken over de productie in Lavizan van de Zalzal- 300, een raket met vaste brandstof die zou zijn gebaseerd op het Chinese model M-ll. Een Amerikaanse regeringsadviseur vertel de de Post dat Amerika beschikt over honderden documenten over de Iraanse po gingen kernwapens te bemachtigen. „De documenten zijn authentiek en we hebben ze al jaren", zegt de adviseur. Een klein deel efvan zou nu zijn overgedragen aan de Isra ëlische inlichtingendienst. Volgens de Jerusalem Post bevestigen de documenten een rapport dat in 1992 is uit gebracht door een onderzoekscommissie van het Congres. Daarin staat dat het 'voor 98 procent zeker' is dat Iran al beschikt over 'alle, of bijna alle' onderdelen voor twee of drie operationele kernwapens, afkomstig uit islamitische staten binnen de voormali ge Sovjetunie. De inhoud van het rapport werd destijds in twijfel getrokken. In de kop van het verhaal spreekt de Post over 'vier atoomwapens', maar uit de in houd wordt niet duidelijk waar dat aantal vandaan komt. Ook de rest van het bericht bevat weinig harde feiten. Het Iraanse ra ketprogramma is al jaren onderwerp van een stroom geruchten en desinformatie. Is raël beschouwt de Iraanse pogingen raket ten voor de middellange afstand te verwer ven als de belangrijkste bedreiging van dit moment. Het wil dat de Amerikaanse rege ring sancties aankondigt tegen Moskou, dat de Iraanse militaire industrie technische bijstand zou verlenen. De Russen ontkennen dat ze Iran helpen bij de fabricage van raketten. Als er al hulp wordt verleend, dan gebeurt dat volgens Moskou door paiticuliere Russische onder nemingen en door individuele Russische in genieurs. De regering in Washington is ge neigd de Russische verklaring te geloven. Robert Galluci is de opvolger van Frank Wisner als speciale presidentiële adviseur inzake de Iraanse raketdreiging. Hij reist volgende week naar Moskou. Volgens de Je rusalem Post heeft zijn bezoek aan Israël een goede indruk achtergelaten en wil pre mier Benjamin Netanyahu zijn lobby in het Congres voorlopig stopzetten. Maar een ander Israëlisch dagblad, 'Ha'ar- etz', schreef gisteren dat Israël van de Ame rikaanse volksvertegenwoordiging sancties tegen Moskou blijft verlangen, Ondanks ve le waarschuwingen zouden de Russen nog steeds technologische hulp aan het raket programma verschaffen. Volgens Israël kan Iran al in de loop van volgend jaar proeven gaan uitvoeren met het prototype van een eigen raket met een bereik van 1.300 kilo meter. GPD Uitgever: W. F. de Pagter Hoofdredactie: A. L. Oosthoek A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Redactiefax: (0118) 470102 's avonds op zondag t/m vrijdag: vanaf 19.00 uur in het weekeinde: verwijzing via de telefonische boodschap op de kantoren Vlissingen: Postbus 18 4380 AA Vlissingen Tel. (0118) 484000 Fax. (0118) 472404 Goes: Voorstad 22 4461 KN Goes Tel. (0113) 273000 Fax. (0113) 273010 Terneuzen: Axelsestraat 16 4537 AK Terneuzen Tel. (0115) 694457 Fax. (0115)620951 Axel: Nassaustraat 15 4571-BK Axel Tel. (0115) 568000 Fax. (0115)561415 Huist: 's Gravenhofplein 4 4561 AJ Hulst Tel. (0114) 373839 Fax. (0114) 373840 Zierikzee: Oude Haven 41 4301 JK Zierikzee Tel. (0111) 415380 Fax. (0111)414126 Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17 00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30-17.00 uur Zaterdags in Vlissingen van 8.00 tot 10.30 uur Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV Wegener Arcade NV City OnLine Internet Postbus 18 4380 AA Vlissingen http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Bezorgklachten: 0800 - 0231231 of maandag t/m vrijdag: op de kantoren gedurende de openingstijden; zaterdags tot 14.00 uur: op de kantoren door de klacht in te spreken op de band of de verwijzing op te volgen Overlijdensadvertenties: tijdens kantooruren en uitsluitend maandag- t/m vrijdagavond van 20.30 tot 22.00 uur en zondagavond van 20.00 tot 22.00 uur: Tel. (0118) 484000 Fax(0118)470100 Abonnementsprijzen: per kwartaal 95,00; franco per post 125,50; per maand 34,75; per jaar 366,50; franco per post 485,00; bij automatische afschrijving per termijn 1,50 korting; losse nummers maandag t/m vrijdag 1,75, zaterdag 2,50 p.st.; (alle bedragen inclusief 6 pet. btw); Postrek.nr.: 3754316 t.n.v. PZC ab.rek. Vlissingen Advertentietarieven: 184 cent per mm; minimumprijs per advertentie 27,60; ingezonden mededelingen 2,5 x tarief; speciale posities; tarief op aanvraag, voor brieven bureau van dit blad 7,- meer (excl. 17,5 pet btw); volledige tarieven met contractprijzen op aanvraag; (alle advertentieprijzen exclusief 17.5 pet btw) Giro: 35 93 00, Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant: B.V. Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 2