Van Lingen in een andere wereld Werner Tak: nu alle hens aan dek i Tegla Loroupe met gouden schoen naar Rotterdam Zeeuwse dambeker voor team GZC Voetbaldocent volgt Dick Advocaat naar Glasgow Rangers Operatie voor Wennemars Graf zegt af voor Fed Cup Petrov komt weg met geldboete NAC en Scheepers uit elkaar Vrouwen Iran mogen voetballen Premie voor Vierklau en Makaay Bulgaarse spelers de mond gesnoerd Jdoor Pim van Bakel jZEIST - Het voortijdig vertrek Ivan Dick Advocaat naar Glas gow Rangers baarde veel opzien jin de Nederlandse voetbalwe reld. Dat in het voetspoor van de PSV-trainer ook Bert van Lin- Jgen samen met echtgenote en re- Jcordinternational Vera Pauw de (Noordzee oversteekt, deed min- Jder stol' opwaaien. Van Lingen |52) is het gewend. Hij heeft Jwintig jaar lang in de schaduw Jvan de Zeister bossen gewerkt, jkls assistent bij het Neder lands elftal, verantwoordelijke kNVB-man voor het vrouwen- .Tvoetbal, bij jeugdselecties, het Jamateurelftal, het zaalvoetbal team, en natuurlijk ook bij de Jlrainers- en docentenopleidin gen. Wat heeft hij in Zeist eigen- ijk niet gedaan? ,Ik heb in mijn leven nog geen dag gewerkt. Tenminste, dat ge voel heb ik. Want ik ben natuur lijk dag en nacht met voetbal bezig, maar ik ervaar dat niet als ïrbeid. Al op het CIOS in Over een heb ik voor de sport geko- én. En bewust geen onderwijs- levoegdheid gehaald. Sporters ;ijn over het algemeen gemoti veerd, op scholen móet veel neer. Leerplicht, het woord zegt igt al. Maar in Zeist houden we ins vanzelfsprekend ook na- lrukkelijk met opleiden bezig. Ên trekken we lijnen naar de sa- nenleving. Zo hebben we een [j ipogramma voor de basisscho en ontwikkeld, als voortraject ■an het vier-tegen-vier. Op sym- losia zetten we onze visie op eugdvoetbal en bewegingson- ierwijs uiteen. Ook daarin zijn re baanbrekend. Tjonge, wat ïebben we een kilometers ge- [i naakt in die grote Mercedes van iinus Michels. Met Advocaat en leenhakker op preekmissie in iet land. We noemden ons The •team, naar die tv-serie." ,De sport als maatschappelijk enomeen, daarvan is iedereen iich wel degelijk bewust. Ik lees ■eel, volg alles. De ophef over i lie voetbalwedstrijd tegen Ni- [eria bijvoorbeeld. Dat vind ik ïypocriet. Weer typisch het Ne- lerlandse vingertje. We bemoei- >n ons overal mee, leggen onze lormen op aan anderen. Ze noe- nen ons niet voor niets de Chi- ïezen van Europa. ,De Nederlandse voetbaloplei Vrouwenvoetbal n Hoek ter ziele 10EK - De vrouwen van voet- lalvereniging Hoek hebben ich met onmiddellijke ingang eruggetrokken uit de competi- ie. Nadat zaterdag met 0-2 van Üoetinge werd verloren, nam wedstrijdsecretaris Saar de iOoff, in samenspraak met trai ler Martijn Bakker en de speel- ters, de beslissing om af te zien Tan verdere deelname aan de R weede klasse A, waarin Hoek de 'oorlaatste plaats bezette. l, leden voor het drastische be- re iluit was het feit dat Hoek maar Bi net moeite elf speelsters op de ieen kon brengen,Veel van on- :e speelsters werken op zater- legt De Looff uit. ,,Voor len werd het steeds moeilijker >m het voetballen te combine en met hun werk. Omdat het er liet naar uitzag dat die situatie nel zou veranderen, hebben wij lesloten om er dan maar mee te ii toppen." De Looff benadrukt dat er geen prake is van een ondoordachte leslissing. „Het ging gewoon liet langer. Het bestuur staat ""^chter dit besluit, hoewel ze het /erschrikkelijk jammer vinden lat Hoek na eenentwintig jaar onder vrouwen verder moet." Sinds de oprichting in 1977 leeft Hoek altijd een bloeiende rouwenafdeling gekend, die in Ie hoogtijdagen dertig speel- ters, verdeeld over twee elftal en, op de been wist te brengen, in )e laatste jaren zat de klad er is ehter in, constateert De Looff. Er is sprake van een grote te ugloop in het vrouwenvoetbal- Hoek is niet de eerste club waar le vrouwenafdeling is opgehe sen. Breskens, Axel, Philippine, Siei vliet en Hoofdplaat zijn ons ding heeft een grote naam in het buitenland, maar denk niet dat we ons gedragen alsof we het wiel hebben uitgevonden. 'Don't copy us', zeg ik altijd bij internationale bijeenkomsten. Wij reiken objectieve criteria aan, de praktische invulling is voor elk land anders. Die karak teristieke Nederlandse speel wijze, dat initiatiefrijke, dat do minante, is niet zomaar na te bootsen. Hier hebben we voetballers geleerd verant woordelijkheid te nemen, in het buitenland zie je toch vaak elf marionetten op het veld. Een verschil in cultuur." Bedrijfstak Je,merkt het, ik ben zeker nog niet uitgekeken in Zeist. Ik ga nog steeds niet met de pest in m'n lijf werken, durf te zeggen dat we hier in de afgelopen twintig j aar heel wat hebben be reikt. En ook voor de toekomst zijn er nog genoeg uitdagingen. Het voetbal ontwikkelt zich steeds meer als bedrijfstak. De continuïteit van de sport, alles wat nu op ons afkomt. De NV Eredivisie, de scheiding tussen amateurs en profafdeling. De KNVB mag niet uiteenvallen in allerlei elkaar beconcurrerende belangengroepen. Er moeten kaders, uitgangspunten en mo dellen worden geformuleerd. „En nu dus Glasgow Rangers. Dat is heel wat anders. Ik heb in de loop der jaren meer aanbie dingen van clubs gehad, maar ze waren nooit aantrekkelijk ge noeg. En dit is natuurlijk prach tig. Een compleet andere we reld. De positie die voetbal in die samenleving inneemt: on voorstelbaar. Het voetbalstadi on als ontmoetingsplaats voor gelijkgezinden. Waar ze in Noord-Ierland elkaar vanwege het geloof voor de kop schieten, fungeert in Schotland het voet bal als ontlading van dat soort emoties. Zeker wanneer het protestante Rangers tegen het katholieke Celtic speelt. Die in tense beleving wil ik wel eens meemaken. Ik krijg nu de kans en die grijp ik. Dick Advocaat ken ik al heel lang. Van zijn ver schillende periodes bij de KNVB, als assistent van Michels en later als bondscoach. We hebben heel nauw samenge werkt, zaten op één kamer. Dan groeit er natuurlijk iets." „We voelden elkaar goed aan, ook buiten het voetbal. Dick had altijd al het idee in zijn ach terhoofd om iets samen te on dernemen. Maar dat het nu al zou gebeuren, kwam ook voor mij onverwacht. Dat zijn keuze op mij viel, was géén verrassing. We kennen elkaar door en door en vullen elkaar op voetbalge- bied goed aan. We weten wat we kunnen en de vereniging van onze kwaliteiten moet een goe de basis voor succes zijn. „Het is inderdaad een trend in het internationale voetbal om als trainer j e eigen assistent mee te nemen. Zeker bij de topclubs is dat geen overbodige luxe. Kijk maar naar Gullit, die bij Chelsea in de rug is aangevallen door zijn assistent Vialli. Vroe ger had je één trainer die alles deed. Door de professionalise ring wordt die nu met zoveel za ken geconfronteerd, dat dat niet meer haalbaar is. Zeker niet in Bert van Lingen vertrekt met Dick Advocaat naar Glasgow Rangers. „Met die club willen we de Euro pese top halen." foto Leo Vogelzang een andere cultuur. Dan heb je er behoefte aan samen te wer ken met mensen die je heel goed kent en kunt vertrouwen." Deelbelangen „Tot nu toe vond ik een club al tijd te klein. Bij de KNVB ont stijg je de deelbelangen, ben je bezig met algemeen en breed be leid. De grote lijnen. In Schot land word ik assistent-teamma nager, sta ik dagelijks op het veld. Het werk daar is veel ge richter: kunnen we dat elftal zo kneden dat het de tegenstander dicteert, dominantie uitstraalt. De Europese top is voor Glas gow Rangers nog steeds het doel. Dat Paul Gascoigne en Brian Laudrup vertrekken, doet daar niets aan af. Voor hen zul len ongetwijfeld waardige ver vangers komen. „Het is toch knap dat een klein voetballand als Schotland steeds op de grote toernooien van de partij is. Op de één of an dere manier weten ze altijd een representatieve groep bij elkaar te scharrelen. Nu spelen ze in Frankrijk weer de openings wedstrijd van het WK tegen Brazilië. Ook voor Dick en mij van belang, want daar spelen toch een paar jongens van Ran gers." Status „Ik sluit niet uit dat de samen werking met Dick ook na deze twee jaar Schotland wordt voortgezet. Daarover hebben we al gesproken. Of ik mijn lot niet al te zeer in de handen van Advocaat leg? Kijk, ik kan niet bogen op een grote internatio nale carrière, en dan is het moei lijk om aan de weg te timmeren. Mensen als Rinus Michels heb ben veel meer status en uitstra ling. En terecht, zo werkt dat toch in deze wereld. Je moet re- eel blijven." „Een sprong in het diepe, ik heb er zin in. En gelukkig is ook mijn vrouw Vera razend enthousiast. Ze kan het goed vinden met de vrouw van Advocaat en wilde na dit seizoen toch al een punt achter haar actieve loopbaan zetten. Vera is avontuurlij kei- ingesteld dan ik. Ze heeft al eens in het Italiaanse Modena ge voetbald. En na haar ontslag bij de KNVB zijn er waarschijnlijk mogelijkheden binnen de Schotse voetbalbond." )e Looff verwacht niet dat loek aan het begin van het vol lende seizoen over voldoende Qi Touwen beschikt om opnieuw en team te kunnen samenstel- en. Mocht dat onverhoopt wel iet geval zijn, dan zal het elftal lelemaal opnieuw moeten be- |innen, in de vijfde klasse, de ïagste klasse die er is. De speel- ters die deel uitmaken van het ipgeheven team zullen daar veinig zin in hebben, beseft De .ooff. Maar onderaan beginnen r leeft als voordeel dat de .verre lUsreizen tot het verleden beho- en. Nooit meer Quick Boys uit, net vertrek om zeven uur 's och- I ends. [j ,Die verre reizen zijn ook zeker fan invloed geweest op de moti- [atie van de speelsters zegt De -ooff. „Je zou eigenlijk alleen tjdaar vrouwen moeten hebben elie niet werken, en ook geen ,j Tiend hebben die ze achterla- j en als ze moeten spelen. Maar tii «ar vind je zulke vrouwen Volleyballers Morres verwikkeld in spannende degradatiestrijd door Peter van Kouteren HULST - Werner Tak debu teerde twaalf jaar geleden als 17-jarige speler van Morres- /Hulst in de hoofdmacht van Zeelands sterkste volleybal club. De aanvoerder van de Zeeuws-Vlamingen speelde met TDK/Brevok in de eredivi sie en kwam in het shirt van de Bredase club, WC en Morres- /Hulst in de eerste divisie uit. Zo zout als in zijn zevende jaar op dat niveau heeft hij het ech ter nog nooit gegeten. Twee wedstrijden van het ein de bivakkeert Morres/Hulst aan de staart van de ranglijst. De Zeeuws-Vlamingen ver gaarden 25 punten uit twintig wedstrijden en weten alleen het al gedegradeerde EAW en VCE/PSV onder zich. De tien de plaats die de ploeg inneemt, leidt tot het spelen van een na- competitie. De achterstand op de overige teams is klein, maar lijkt moeilijk te overbruggen. Het op de derde plaats geklas seerde Facopa is morgen (za terdag) om 17.00 uur voor een inhaalwedstrijd te gast in Hulst. Volgende week zaterdag ontvangen de Zeeuws-Vla mingen WC, de nummer acht van de rangschikking. Met nog maar twee wedstrij den te gaan is het plussen en minnen voor de formatie van Jan Schut, die er zelf altijd vanuit ging dat 28 punten voldoende zouden zijn voor lijfsbehoud. „Maar dit is na tuurlijk een ongelooflijke competitie"vindt Werner Tak. „Ik heb nooit willen toegeven dat we laag zouden eindigen, omdat ik vooraf niks wist van onze tegenstanders. Ik heb al tijd gedacht dat het mogelijk moest zijn om minstens op de zevende of achtste plaats te eindigen." Minimaal „Dat kan nog steeds hoor. Stel dat we onze laatste twee wed strijden winnen. Dan zouden wè nog wel eens vijfde kunnen worden. We hebben een hele tijd op de zesde, zevende plaats gestaan, maar steeds is het ver schil met de andere ploegen minimaal geweest. In onze klasse kan iedereen van ieder een punten pakken. Alleen wa ren Facopa en Jola/Olympus in het begin van de competitie veel beter. De bovenste ploe gen zijn in de tweede helft van de competitie ook punten gaan - Werner Tak staat met Morres op twee wedstrijden van het einde in de degradatiezone. „Maar alles is mogelijk in deze klasse." foto Peter Nicolai verliezen, alleen niet tegen ons. Dat zou ons wel eens op kunnen breken." Waar alleen Morres/Hulst en Facopa nog twee wedstrijden moeten spelen, en de rest nog slechts één keer in actie komt, komen nog zeven teams in aan merking voor de tiende plaats. „Het is ook een beetje de char me van deze competitie", vindt Tak. „Als we zouden degrade ren, dan zou je in eerste instan tie moeten vinden dat je sei zoen naar de knoppen is. Maar dat is niet zo, omdat je tot aan de laatste wedstrijd meedraait voor een plaats in de midden moot. Dit is niet te voorspellen geweest." Specialisten De aanvoerder van de ploeg uit Hulst stelt vast dat zijn ploeg voor dit niveau eigenlijk een te smalle selectie heeft. „Ieder een die het niveau aankan, staat in het veld, maar we heb ben een tekort aan echte speci alisten. We kunnen niet an ders, maar ik ben niet blij met ons systeen. Wij kunnen in aanvallend opzicht te weinig variëren. We trainen twee keer per week, maar vrij intensief. Alleen: als je capaciteiten te kort komt, dan moet je dat compenseren met mentaliteit. Harry van Putte is daar ook sterk in. We zijn het alleen niet gewend om een hele wedstrijd goed te spelen. Ik probeer zelf altijd de ploeg voorop te gaan en te sturen, omdat ik wat over heb ten opzichte van de rest. Maar ik ben ook niet altijd scherp geweest." „Ik geef mezelf een zeven", kijkt hij terug op een bijna af gelopen seizoen. „Passend en blokkerend was het goed, hoe wel de trainer daar anders over zal denken. Maar blokkerend is er weinig tegen mij gescoord. In aanvallend opzicht ben ik niet zo tevreden. Als de tegen stander weet op wie ze een blok moeten zetten, dan wordt het wel eens moeilijk. Zeker als de pass wat minder komt." Mogelijkheden Tegen Facopa ziet de routinier evenwel mogelijkheden. „Het was in Weert een ploeg met één uitblinker, op wie we weinig vat hadden. Ze stonden des tijds aan kop, maar ik vond het geen kampioenskandidaat. Dat is wel uitgekomen. De ploeg is op elkaar ingespeeld, maar passend en aanvallend zijn er mogelijkheden. Ik vond ze vooral blokkerend vrij zwak. Ik weet nog dat ik daar door het midden vrijwel alles heb gescoord. Ik geef ons goede kansen." „We hebben thuis de meeste punten uit handen gegeven en eigenlijk uit onze beste wed strijden gespeeld. We moeten in de laatste twee thuiswed strijden nog eens kunnen laten zien dat we in de eerste divisie thuishoren. Ik hoop dat het heel druk wordt, want het is al tijd lekker om voor een volle tribune te spelen. Dan weet je dat het leeft bij de mensen." „Ik heb zelf het idee dat we ze ventig procent kans hebben dat het nog lukt. Maar dan moeten we wel met zijn allen op scherp staan. Eigenlijk moet je er als speler een hele week aan denken. De meesten van ons willen een leuk potje spelen, maar staan er niet om te winnen, Dat is nèt dat beetje dat j e nodig hebt om een tegen stander te kunnen verslaan. Je moet gefixeerd zijn op win nen." ZWOLLE - Erben Wennemars moet alsnog aan zijn schouder worden geopereerd. De schaatser kwam bij de Olympische Winterspelen in Nagano tijdens zijn rit op de 500 meter tegen Grunde Njös ten val waarbij zijn schouder uit de kom schoot. Wennemars werd in de bocht onderuit gegleden door de Noor. De hoop was dat rust de kwetsuur zou genezen. Onderzoek in een ziekenhuis in Zwolle wees uit dat een operatie noodzake lijk is. Wennemars wordt op 22 april geopereerd. „Het gaat om een kijkoperatie waarbij de artsen naar de ingescheurde pees willen kijken", aldus Wennemars. ANP MANNHEIM - Steffi Graf doet niet mee aan de Fed Cup-wed- strijd tegen Spanje op 18 en 19 april in Saarbrücken. De ten nisster heeft nog te veel last van een spierblessure. De kwet suur liep ze op tijdens het toernooi in Indian Wells, begin maart. Op advies van artsen begint de Duitse pas in de loop van de volgende week weer met trainen. DPA ALMELO - Tweeduizend gulden boete en een voorwaardelij ke ontzegging van de rijbevoegdheid van een half jaar. Die straf heeft de rechter de oud-speler van FC Twente, Joeri Pe trov (23) opgelegd wegens het rijden onder invloed. Petrov werd op 30 oktober 1997 's avonds door de politie in Enschede aangehouden toen hij met zijn auto zonder verlichting ron dreed. Nader onderzoek leerde dat hij zonder rijbewijs reed en had gedronken. In zijn bloed werd 1,45 promille alcohol aangetroffen: drie maal de toegestane hoeveelheid. Petrov werd in februari door FC Twente ontslagen, nadat hij zich op een trainingskamp in Kroatië had misdragen, naar verluidt door overmatig alcoholgebruik. Hij voetbalt inmiddels bij RKC. GPD BREDA - Twan Scheepers vertrekt aan het eind van het sei zoen bij NAC. Beide partijen hebben in goed overleg besloten het dan aflopende contract niet te verlengen. De aanvaller (26) is aan zijn derde seizoen bezig bij de Bredase club. De laatste twee jaar kwam Scheepers nauwelijks tot spelen. Blessures (knie en lies) hielden hem aan de kant. Hij heeft nog geen nieuwe club. ANP TEHERAN - Voor het eerst sinds de Islamitische revolutie in 1979 mogen wouwen in Iran officieel weer voetballen. Dat meldde een Iraanse regeringskrant. Volgens de krant komen er ook cursussen voor vrouwen om trainer of scheidsrechter te worden. Van de conservatieve autoriteiten mochten wouwen nooit een bal beroeren omdat mannelijke toeschouwers bij de aanblik van blote benen en armen zondige gedachten zouden kunnen krijgen. De regering laat de wedstrijden daarom voortaan spelen op plaatsen waar alleen vrouwen het veld en de tribunes bevolken. SID TENERIFE - Voorzitter Javier Pex-ez van de Spaanse voetbal club Tenerife belooft zijn spelers, onder wie Roy Makaay en Ferdi Vierklau, een vette premie om ze tot prestaties te dwin gen. Perez beloont zijn pupillen met in totaal ruim drie mil joen gulden als ze degradatie uit de hoogste divisie ontlopen. Tenerife staat zes speelronden voor het einde tweede van on deren. Voor het eerst in negen jaar dreigt een roemloze aftocht uit de hoogste klasse. Perez wil daar niets van weten en trok de beurs flink open.RTR van onze sportredactie ROTTERDAM - Dat de beste at lete van de wereld in Rotterdam aan de start verschijnt, was al bekend. De Keniaanse Tegla Loroupe prijkt al weken promi nent op het affiche van de 18e marathon van Rotterdam. Nu wordt haar faam ook in een on derscheiding uitgedrukt: de gouden schoen, een prijs die aangeeft dat ze inderdaad de beste is. De prijs is ingesteld door de as sociatie van internationale ma rathons en wegwedstrijden, de AIMS. De organisatie vond dat de 24-jarige Loroupe in 1997 met tien overwinningen de meeste indruk heeft gemaakt. De Keniaanse won onder meer in Rotterdam (2.22.07) en het WK op de halve marathon in Kosice (1.08.14). Loroupe krijgt de prijs op 17 april in Rotter dam, twee dagen voor de mara thon. De organisatie van de wedstrijd legde met Danilo Goffi de acht ste atleet vast die een persoon- lijk record beneden de 210 heeft- staan. De 26-jaiige Italiaan ves tigde vorig jaar in Rotterdam zijn persoonlijk record van 2.09.13 en eindigde daarmee als negende. Bij de WK atletiek in Athene afgelopen zomer finish te Goffi als vierde in 2.14.47. Ook de Portugees Castro, in 1997 winnaax-, de Kenianen Ki- maiyo en Koxir, de Zuid-Kore- aanLee, de Japanner^aho en de Spanjaarden Serrano en Ronce- ro finishten al eens binnen de 2.10. Voor Nederland startten bij de mannen onder anderen Beit van Vlaanderen, Greg van Hest en Luc Krotwaar.. Bij de vrouwen doen Wilma van Onna? Kristijna Loonen en Mieke Pul len mee. ANP van onze sportredactie SOFIA - De Bulgaarse voetbal bond heeft voor de aanloop naar het WK een motto van wijlen Ernst Happel geleend: „Niet lullen maar voetballen." En wel zo letterlijk mogelijk. De offi cials willen de selectie, befaamd om de interne strubbelingen, en andere betrokkenen tot het be gin van de eindronde in Frank rijk (10 juni) de mond snoeren. Vanaf nu komt er alleen nog of ficiële informatie over het na tionale team naar buiten", zei Ivan Slavkov. Deze afschaffing van de vrijheid van meningsui ting zal volgens hem in belang rijke mate bijdragen aan een rustige vooi'bereiding op het WK. Hristo Stoitsjkov was in de selectie de bekendste onruststo- ker. RTR/ANP van onze sportredactie OOST-SOUBURG - Het team van GZC is winnaar geworden van de Zeeuwse dambeker. Het versloeg Aris de Heer uit Souburg met 7-1. Niets wees na drie uur spelen op een grote ovei-winning. Er kwam pas tekening in de strijd toen Aart Walraven een foutje van Jouke van 't Padje afstrafte. Walraven won een schijf en later ook de partij. Andres van de Berge kon tegen Pim Filius en doorbraak forceren. Dat bleek later voldoende om de partij te winnen. Kees Rijk trof in Max-c Bronke een lastige tegenstander. Bronke verweerde zich fel maar moest, net voor de tijdcontrole erkennen dat Rijk met secuur positiespel een winnende stand bereikte. Piet Allaaxt leek in zijn partij tegen Jos de Wild de enige winstpaxlij voor de Souburgers te gaan boeken. Maar met de vlag op vallen vond De Wild nog een ontsnappingsmogelijkheid, die voldoende was voor remise. Beide ploegen hebben zich geplaatst voor de Nederlandse dambe ker. Dat toernooi start op 2 mei.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29