Jaap Stam wil snel zekerheid Australiër Vogels bloeit op in Frankrijk Mare Overmars verliest van Ajax Oranje slaapt op historische grond en in adelaarsnest Alberto Elli verslaat Jalabert in de sprint esprek PSV en Manchester United Tennissers loten tegen Ecuador Drie doden tijdens rally van Tunesië van onze sportredactie ZEIST - Ajax hoeft geen 3 mil joen gulden te betalen aan Mare O vermar s. De internatio nal eiste dat bedrag van de Am sterdammers als deel van zijn transfersom (15 miljoen) naar Arsenal. De arbitragecommis sie van de KNVB wees de vor dering van Overmars echter af. De aanvaller voerde vorige maand tijdens de behandeling van de zaak aan dat hij recht had op het geld gezien een clausule in zijn contract met de Amsterdamse club. Die be paalde dat hij 20 procent van een transfersom zou ontvan gen. Ajax bestrijdt dit: de clau sule zou met instemming van Overmars zijn vervallen. Op papier staat dat echter niet. Ajax had namelijk een nieuw contract opgesteld, waarin on der meer een forse loonsverho ging was opgenomen. Als te genprestatie, zo redeneerden de Amsterdammers, zou de zo genoemde 2 O-procentsclausu le uit het voorgaande contract logischerwijs vervallen. Over mars had zich mondeling ak koord verklaard met de inhoud van de nieuwe verbintenis, maar zei zelf niet te weten dat de clausule daarvan geen deel meer uitmaakte. Aangezien een mondelinge afspraak rechtsgeldig is, beriep Ajax zich vorige maand tijdens de behandeling in Zeist op het ja woord van de speler. De club bleef er toen bij dat Overmars wel degelijk afwist van het ver vallen van de transferbepa- ling- Wat voor de arbitragecommis sie uiteindelijk doorslagge vend is geweest, kon zij donderdag nog niet zeggen. De motivering komt pas later naar buiten. Zeker is wel dat de uit spraak bindend is, Overmars kan er niet tegen in beroep gaan. ANP loor Mark Caldenhoven 5INDHOVEN - Voor Jaap Stam s het zo klaar als een klontje. Lis het aan de verdediger van 'SV ligt, hult hij zich na het we- ildkampioenschap voetbal in -raaklij k - komende zomer - in iet rode shirt van Manchester [Jnited. „Het ziet er heel goed lit. Ik ga er absoluut vanuit dat iet rond komt." Iet hangt van PSV-voorzitter larry van Raaij en collega Mar in Edwards van Manchester Jnited af of het daadwerkelijk ot een transfer komt. Tijdens ien eerste onderhoud onder vier igen, gisteren in het Philips- itadion, kwam het duo er niet lit. Volgende week hervatten jan Raaij en Edwards, die ook prakeri over zaken als mer- ihandising en supporterspro- lematiek, de onderhandelin- over een aanstaande ivergang van Stam naar Old frafford. Edwards: „Ikheb heel onstructief met Van Raaij ge- proken. Ik denk dat op zeer [orte termijn zal blijken of het len vruchtbaar gesprek is ge feest." lussen vraag en aanbod, zo ver- luidelijkte Stams zaakwaarne- ner Ton van Dalen, gaapt voor alsnog een te groot gat. „Het was een oriënterend gesprek, waarin beide partijen hun standpunten hebben bepaald. Dat United een bod heeft uitge bracht, is een groot woord. Voorlopig liggen ze in elk geval nog te ver uit elkaar. Jaap Stam, die via DOS Kam pen, FC Zwolle, Cambuur en Willem II bij PSV belandde, denkt daar nu al anders over. Hij liep gisteravond alvast vooruit op een naderende verhuizing naar het noordwesten van En geland. „Het is een droom voor iedere voetballer om bij Man chester United te spelen. PSV moet begrijpen dat er sportief en financieel een uitdaging ligt. Daarin zal PSV me niet kunnen remmen. Manchester is absolu te top. Ik wil dolgraag naar En geland en heb vertrouwen dat het snel goed komt. Als Oranje aan de voorbereiding op het WK begint, wil ik in elk geval overal vanaf zijn. Ik moet veel dingen, zoals de verhuizing, in korte tijd regelen." Bovendien verwacht Stams vrouw Ellis in augustus hun eer ste kind. „Daarom wil ik zo snel mogelijk duidelijkheid. Dan kan ik me in alle rust op het W'K richten." Manchester United zou gisteren negen milj oen pond - een slordi ge dertig miljoen gulden - heb ben geboden voor Stam. Van Raaij vraagt tweeëneenhalf miljoen pond - negen miljoen gulden - meer, zodat PSV een eventueel vertrek van de 26-ja- rige verdediger uit Kampen kan compenseren met het aantrek ken van een opvolger. Edwards: „Er is nog een verschil, maar ik weet dat ons nieuwe bod serieus wordt genomen." Manchester United wil vaart maken met de komst van Stam, omdat het in Chelsea opnieuw een concurrent heeft. Drie maanden geleden meldde Chel sea zich al bij de Eindhovena- ren. Edwards: „Binnen twee weken wil ik duidelijkheid." PSV zit vooralsnog hoog in de boom, daar de elfvoudige inter national vorig jaar in Eindho ven bijtekende tot 2003. Van Dalen, die namens World Soccer Consult al in januari de contacten legde tussen United en PSV: „Het is niet aan mij be dragen naar buiten te brengen. Duidelijk is wel dat het verhaal van die vijftig miljoen gulden een eigen leven is gaan leiden." GPD Jaap Stam (met Gilles de Bilde): ik wil voor de WK zekerheid over de transfer naar Manchester. foto Hans van Weel/GPD van onze sportredactie PARIJS - Wat de prestaties van het Nederlands elftal tijdens de komende WK voetbal in Frank rijk ook zullen zijn, aan de ac commodaties zal het niet liggen. De KNVB heeft voor de spelers en hun begeleiding in Versailles en Roquebrune Cap-Martin bij Monaco twee vier-sterrenhotels uitgekozen die er zijn mogen. Twee prijzige hotels die goed van de buitenwereld zijn af te sluiten en met goede trainings mogelijkheden in de buurt. De geselecteerde hotels, het Tria non Palace in Versailles en het Vista Palace bij Monaco, be schikken bovendien over een breed scala aan fitnessruimten, sauna's en zwembaden. De hotels zijn bijzonder vereerd met de komst van de Nederlan ders. Het Nederlands elftal speelt zijn eerste (groeps)wed- strijd tegen België in het nieuwe Stade de France ten noorden van Parijs. Het Trianon Palace ligt, als het verkeer meezit, op 20 minuten rijden daarvan daan. Voetballers met historisch besef komen in dit klassiek ingerichte hotel ruimschoots aan hun trek ken. De drie hectare tuin rond het hotel grenzen aan het be roemde kasteelpark van Ver sailles. In een van de weelderige salons van het gebouw vond de voorbereiding plaats van de Vrede van Versailles, het ver drag dat een einde maakte aan de Eerste Wereldoorlog. Nederland verhuist na de wed strijd tegen België naar het Vis ta Palace in Roquebrune Cap- Martin aan de Middellandse Zee. Het nationale team speelt van daaruit de twee overige groepswedstrijden in Marseille en Saint-Etienne tegen respec tievelijk Zuid-Korea en Mexico. Het Vista Palace ligt als een soort adelaarsnest op een rots punt, 300 meter boven en in de zee, met uitzicht op Monaco. Men ontvangt er vaak club teams die in Europacup-ver- band tegen de AS Monaco spe len. Het Nedei'lands elftal maakt hier gebruik van de trai ningsaccommodatie van deze club, op vijf kilometer van het hotel. ANP van onze sportredactie LONDEN - Het Nederlands Da- viscupteam speelt een promo tie/degradatiewedstrijd tegen Ecuador. Het geplaatste Neder lands team speelt eind septem ber een thuiswedstrijd. De lo ting was gistermiddag in Londen. In de promotie-/degradatie- groep zitten de acht verliezers van de wereldgroep aangevuld met acht winnaars van de zone- groepen I. Bij winst tegen Ecua dor mag Nederland volgend jaar weer meedoen in de wereld- groep. De promotie/degradatie wedstrijd was nodig door het verlies tegen België in de eerste ronde van de wereldgroep. In september is Jacco Êltingh niet van de partij. Plij wordt dan vader. Hij stopt aan het eind van het seizoen. Tegen België heeft hij zijn laatste Daviscup-wed- strijd gespeeld. Waarschijnlijk is Richard Krajicek wel van de partij. De bekendste speler van Ecua dor is Andres Gomez. Andere wedstrijden uit de pro- motie/degradatiegroep: Au- stralië-Oezbekistan, Brazilië- Roemenië, Tjechië-Zuid-Afri- ka, Israël-Frankrijk, Groot- Brittannië-India, Japan-Rus- land en Argentinië-Slowakije. RTR Avonturier wil in Parijs-Roubaix niet twee keer dezelfde fout maken door Fred Segaar GENT - Als waar is dat de historie van een klassieker bestaat bij de gratie van de anekdote, mag de volgende daarin niet ontbreken. Henk Vogels reed vorig jaar zijn eerste Parijs-Rou baix. Zelfmoord, zo schreeuwde de opgewonden Franse televisieverslag gever toen de Australiër met Neder landse ouders veel te vroeg de aanval koos. Hij kreeg gezelschap van de Belg Mare Wauters. Kort nadat de twee vluchters waren achtérhaald door het groepje, dat later op de wielerbaan om de prijzen zou strijden, schoot Vogels met zijn schoen uit de sluiting van zijn pedaal. De 25-jarige renner moest vaart min deren om het mankement te herstel len, maar slaagde er niet in zijn voet terug op het pedaal te krijgen. Pas toen hij volledig tot stilstand was ge komen, kon hij zijn schoen weer op de hefboom klikken. Vogels brieste van woede over zoveel pech, sloeg wild met zijn armen om zich heen. In de verte zag hij de koplopers steeds vér derbij hem vandaan rij den. Bij het op draaien van de Velodrome, zette de leidersgroep de eindsprint in. „Ik heb daar vreselijk van gebaald. Als ik die pech niet had gehad, had ik kunnen meesprinten om de zege. Heel lullig, zeker toen ik zag dat die Mare Wauters er wel bij zat. Die had zich zitten sparen in mijn wiel", zegt Henk Vogels bijna een jaar later. Het is de avond voor Gent-Wevelgem, de laatste test voor Parijs-Roubaix. In het hotel van Gan, de ploeg van Vo gels, is ook Saeco, het team van Mario Cipollini, gehuisvest. De aanwezig heid van de Italiaan is de oorzaak van het rumoer in de lounge, waar opge schoten tienermeisjes tot laat in de avond hopen op een glimp van 'Super Mario'. Hij laat zich niet meer zien. Bakkebaarden Henk Vogels wel, maar die kennen ze (nog) niet. Kwestie van tijd, vermoe delijk. Samen met zijn land- en ka mergenoot Stuart O'Grady vormt hij een opmerkelijk koppel. Niet alleen op de fiets, ook in burgerkleding val len de twee Australiërs op. O'Grady draagt een oorring van piraten-afme ting, Vogels' haar is gemillimeterd en hij heeft bakkebaarden die ergens bij zijn mondhoeken eindigen. „Pleb ik na het Criterium International zo la ten knippen. Na 25 jaar hetzelfde kap sel wilde ik wel eens wat anders.Wat ook opvalt is de beugel in zijn mond. Het apparaat - zoals Vogels het noemt - herinnert aan de twee operaties die zijn voorbereiding op het lopende sei zoen verstoorden. In augustus, vlak na de Tour, kreeg hij klachten. „Ik was met Chris Boardman in Engeland een speciale tij dritfiets aan het uitprobe ren toen ik vreselijke pijn kreeg. Op Henk Vogels aan de vooravond van Parijs-Roubaix „Wij Australiërs staan bekend als avonturiers, maar hechten ook aan onze eigen omgeving." foto Cor Vos advies van een vriendin ben ik onmid dellijk naar de tandarts gegaan. Daar bleek dat ik teveel tanden in mijn mond had." Na het seizoen, terug in Perth bij zijn ouders, volgde een tweede ingreep. Vogels, de revelatie van het vorige voorseizoen, stond weer op nul. „Ik wilde zo snel mogelijk de draad op pakken. Daarbij heb ik me geforceerd. Ik werd ziek. Door al die toestanden heb ik drieduizend kilometer minder getraind dan vorig jaar. Dat merkte ik zondag in de Ronde van Vlaanderen. Ik kon lang met de kopgroep mee, maar op de top van de Bosberg moest ik lossen." Hij werd veertiende. Om dezelfde problemen zondag in Pa rijs-Roubaix te voorkomen heeft Gan-ploegleider Roger Legeay aan sluitend op Gent-Wevelgem een trai ning van zestig kilometer ingelast. „Geen pretje, maar om met de besten mee te kunnen doen is het noodzake lijk. Parijs-Roubaix ligt me, ik vind het prettig om over die keien te dende ren. ïk deed het vorig jaar pas voor het eerst. Als je dan meteen met de top pers meegaat, geeft dat hoop. Ik heb een kans om te winnen, maar ben niet de enige uit onze ploeg. Wat dacht je van Moncassin..,?" Henk Vogels maakt de kopman dage lijks mee. Ze wonen beiden in de buurt van Toulouse. Moncassin deelt zijn huis met zijn vrouw en kinderen, Vo gels met zijn landgenoot O'Grady, „Ik heb het niet zo op Frankrijk, geef mij maar Australië of Holland. Maar het weer is er nu eenmaal veel beter, dus het trainen veel prettiger. En ik heb vaste trainingsmaten bij me in de buurt, veel Australiërs. Wist je dat er vijftien Australische profs zijn?" Vogels was de eerste sinds Phil Ander son in een Nederlandse ploeg. Vogels was jong, ambiteus en talentvol toen Jan Raas hem in 1995 contracteerde voor de Novellploeg. Hij had net Olympia's Tour gewonnen, op een wij ze die waardering afdwong. Zonder zijn uitgevallen ploeggenoten weer stond hij de Nederlandse concurren tie. Eenmaal prof wisselde hij blessu res met ziekten af. De knie-kwetsuren wisselden elkaar in hoog tempo af. In Brakel, het dorp in de Vlaamse Arden nen waar Raas hem onderbracht, ver- rasselen (50,2 kml PARIJS ROUBAIX De 96ste Parijs-Roubaix: Zondag 12 april, derde wereldbekerwedstrijd 1998. Afstand: 266,5 kilometer. 25 ploegen van acht renners. De eerste 22 van het klassement aangevuld met drie wild cards. Start: 10.25 uur op het Place du Palais in Compiegne. Finish: 16.42 uur (bij gemiddelde van 43 km per uur) op ve lodrome in Roubaix. Kasseienstroken: 27. Totaal 50,2 kilo meter kasseien. Overwinningen: Roger de Vlaeminck (Belg. 4 x), Gaston Rebry (Belg. 3 x), Octave Lapize (Fr. 3x), Rik van Looy (Belg. 3 x), Eddy Merckx (Belg. 3 x), Francesco Moser (Ital. 3 x). Uitslag vorig jaar: 1, Frederic Gues- don (Fr.) 2 Jo Planckaert (Belg.) 3, Jo- han Museeuw (Belg.) Beste Nederlander: Aart Vierhouten (18de). Belangrijkste kanshebbers: Ballerini, Casarotto, Guesdon, Moncassin, Mu seeuw, Sörensen, Tsjmil, Zanini. GPD pieterde hij. Later in Haarlem, de ge boorteplaats van zijn ouders, had hij meer gezelschap. De prestaties bleven ondermaats. Novell werd Rabobank, maar Vogels bleef dezelfde, kwakke lende, Vogels. Verwachtingen „Ik was niet verbaasd toen Theo de Rooy me kwam vertellen dat hij niet met me verder wilde. Ik had niet aan de verwachtingen voldaan. Gelukkig kon ik onderdak bij Gan. O'Grady had goede dingen over me verteld aan de ploegleiding. Ik had nog niet gete kend, of ik won een etappe in de Tour de l'Avenir. De Rooy zal me toen wel terug gewild hebben, maar ik was al akkoord met Legeay." Onder de hoede van de zachtaardige ploegleider leefde Vogels op en - be langrijker nog - bleef hij gespaard van blessures. „In de directe omgeving van al die Australiërs voelde ik me prettig. Misschien begon ik er ook meer voor te leven. In elk geval train de ik harder. In de ploeg van Raas ging ik altijd gewoon een uur of drie, vier fietsen. Nu werk ik met een persoon lijke trainer en stemmen we de trai ning op de wedstrijden af." Vijftiende in de Ronde van Vlaande ren, tiende in Parijs-Roubaix, zesde in Gent-Wevelgem, elfde in de Amstel Goldrace, zeventiende op het WK en derde in Parijs-Tours. Vogels laat zijn gedachten afdwalen naar Australië, waar hij de wintermaanden verblijft. „Perth, waar mij ouders wonen, is te gek. Mooie plaats, fantastische stran den, blonde meiden." Computer In de tijd dat hij bij Raas fietste, belde hij heel vaak en lang met zijn ouders en vrienden.,Mijn hele salaris ging er aan op." Tegenwoordig bij Gan is er nog vaak contact, maar de portable heeft hij uit kostenoverwegingen in geleverd. Ik heb nu een computer, we proberen een beetje te e-mailen." De heimwee is ook minder. „Wij Austra liërs staan bekend als avonturiers, maar hechten toch ook erg aan onze omgeving. Ik verheug me al op de komst van mijn vader. Hij komt in Amsterdam kijken naar het derny cri terium en blijft dan een paar weken. Henk Vogels senior was enkele jaren prof in de Caballero-ploeg en bege leidde de Australische ploeg die in 1994 deelnam aan Olympia's Tour. Een groep agressieve wielrenners van de andere kant van de wereld zette de toon in een typisch Nederlandse wed- stiïjd. „Wij rijden altijd aanvallend, net als de Denen. Agressief koersen, dat ligt ons het best. Maar soms kun je ook te vroeg gaan, zoals vorig jaar in Parijs- Roubaix. Daar heb ik een fout ge maakt. Het zal me geen tweede keer gebeuren." GPD De Italiaan Alberto Elli won de vijfde etappe in de Ronde van Bas- foto David Aguilar/AP kenland. van onze sportredactie VITORIA - Alberto Elli is win naar geworden van de vierde etappe in de Ronde van Basken land. De Italiaan rekende in de 187 km lange rit van Viana naar Vitoria in een sprint af met de Fransman Laurent Jalabert en de Italiaan Francesco Casa- grande. Het drietal maakte deel uit van een uitgebreide kopgroep van 35 man, waarin ook de Neder lander Michael Boogerd, acht ste in de algemene rangschik king, zat. De Rabobankrenner lanceerde aan de meet ploeg- makker Beat Zberg, maar deed dat veel te vroeg. De Zwitser werd gemakkelijk voorbij gere den door het trio. Een andere Nederlander, Maar ten den Bakker, was betrokken bij een kortstondige ontsnap ping van vijf renners. Vier van de vijf coureurs bleven tot veer tig kilometer van de finish weg. De vijfde, Den Bakker zelf, was kort daarvoor ingelopen omdat hij kampte met materiaalpech. De Spanjaard Inigo Cuesta be hield de leiding in het klasse ment. Zijn landgenoot Abra ham Olano stapte af, zoals Tour winnaar Jan Ullrich een dag eerder deed. Net als de Duitser kampt Olano met overgewicht, zo'n vijf kilo. Vandaag valt de beslissing, met een etappe over 108 km en een afsluitende tijdrit over 25 km. In de rit tegen de klok krijgen de specialisten de kans nieuw materiaal te testen. DPA/ANP EL BORMA - De zesde etappe van de rally van Tunesië is overschaduwd door het overlij den van drie deelnemers. De Belgische motorcoureur Patrick Adrien bezweek volgens de or ganisatoren aan een even raad selachtige als hevige koortsaan val. De Fransman René Girard kreeg achter het stuur van zijn Nissan een fataal hartinfarct. De doodsoorzaak van zijn land genoot Emmanuel Pouchet, Yamaha-rijder, was woensdag avond nog onbekend. In ver band met de drama's is besloten het parcours voor donderdag, een rit van El Borma naar Ksar Ghilane, in te korten. AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 27