Onderzoek naar Dapemo-debacle affaires A. J. Croce heeft altijd gezocht naar de wortels van Amerikaanse muziek PZC Bevrijdingsfestival Zeeuwser dan ooit zeeland 21 Verstraeten wil duidelijkheid over rol medeaandeelhouders Delta en Verbrugge Financiële injectie Delta houdt V&V in leven kunst cultuur Dienstverlening 'giga-gebruiker' Tachtigjarige gestraft na ontucht Marine neemt schip in gebruik Afval gedumpt op parkeerplaats Opnieuw hond vergiftigd OPVALLEND ANDERS PALLADIO vrijdag 10 april 1998 door Wout Bareman Sandieson Holding BV, een van de drie aandeelhouders van afvalverwerker Verstraeten Verbrugge BV (V V) in Terneuzen, heeft donderdag bij de Ondernemingskamer in Amsterdam een verzoek ingediend een grondig onderzoek in te stellen naar het debacle rond Dapemo VV Watco, het vroegere Tankcleaning Rotterdam. Sandieson wil vooral duidelijkheid over de rol die de medeaandeelhouders Delta Nutsbedrijven en Verbrugge International van V «Si V in die miljoenenverslindende affaire hebben gespeeld en nog spelen. De advocaten van Sandieson (eigendom van D. Verstraeten) kondigden het inschakelen van de Ondernemingskamer aan tijdens een kort geding voor de rechtbank in Middelburg. Het geding, met zes advocaten van V V, Delta Nutsbedrijven, Verbrugge International en ^Sandieson, nam ruim vijf uur in jbeslag. Het was aangespannen door V V dat Sandieson via de rechter wilde dwingen mee te werken aan de overdracht van 'molensteen' Dapemo en twee andere afvalverwerkers van de holding VeVeWe BV aan de Belgische afvalgigant Watco. De advocaten van Sandieson wezen erop dat Verstraeten in het recente verleden, wanneer hij informatie vroeg over de gang van zaken rond Dapemo steevast tegen een muur opliep. Die werd volgens hen voornamelijk opgeworpen door ir. P. Stoter van Delta.en M. J. Verbrugge van de gelijknamige firma. „Van Stoter kwamen weinig mededelingen, waarschijnlijk omdat hij niet alles wist; Verbrugge wist alles maar hield z'n mond. Kennelijk hadden zij belang bij dat schimmenspel om op die manier Watco uit de wind te houden. Er spelen kennelijk andere belangen", suggereerde advocaat mr. dr. Hendriks. Gegevens Sandieson probeert de gegevens nu via de Ondernemingskamer hoven tafel te krijgen. l)e advocaten hebben tegelijkertijd gevraagd voorlopige voorzieningen te treffen, variërend van schorsing van Verbrugge als bestuurder en Stoter als commissaris van Verstraeten Verbrugge en benoeming van een nieuwe bestuurder en commissarissen tot gedwongen overdracht van een deel van de aandelen van Verbrugge voor de duur van de behandeling van de zaak. Sandieson speelde de 'Zwarte Piet', waarmee de advocaten van V V, Delta en Verbrugge International het bedrijf in de kwestie rond de financiële problematiek bij Verstraeten Verbrugge tij dens het geding hadden opgezadeld, direct terug. Volgens hen is V «Si V in moeilijkheden gekomen door 'mismanagement, falend toezicht en eigengereid optreden' van Verbrugge. De advocaten van Sandieson wezen fijntjes op een andere belangrijke consequentie van het 'mismanagement': omdat Verbrugge enkele jaren geleden Delta als aandeelhouder binnenhaalde bij V «Si V en daarmee eerdere afspraken met Watco negeerde, is de kans nu levensgroot aanwezig dat Watco gebruik maakt van het recht om zich één extra aandeel in de Belgische joint venture Watco/V «Si V toe te eigenen. Die verhouding in aandelen is nu nog 50-50, maar wordt dan 51 procent voor Watco en 49 voor V&V. Somber Watco zou de Belgische tak van V&V overigens ook helemaal kunnen overnemen voor een al eerder berekend bedrag van 30 miljoen gulden. Advocaat G. C. van Daal van V V schetste een uiterst somber beeld van de situatib bij de Terneuzense afvalverwerker. Door de ellende rond Dapemo W Watco in Rotterdam staat V&V aan de rand van de afgrond. Zou de transactie met Watco niet doorgaan, dan kan V&V niet alleen fluiten naar de uitgeleende 25 miljoen gulden, maar dient het bedrijf ook nog eens in te staan voor de aflossing aan de banken. Dat zou uiteindelijk ï-esulteren in een verlies van ongeveer 39 miljoen gulden. Watco pompte tot nu toe 35 miljoen in Dapemo en de banken deden daar nog eens 28 miljoen bij. Van Daal vond de weigering van Sandieson mee te werken aan de 'bevrijding' van V V uitermate vreemd. Hij kon niet anders dan concluderen dat de dwarse aandeelhouder munt probeert te slaan uit de situatie. Sandieson/Verstraeten wil immers haar aandelen in V V tegen een veel te hoge prijs overdoen aan de overblijvende aandeelhouders. Van Daal kreeg bijval van advocaat mr. W. Koster van Delta enmr.H. D. M. Mulder van Verbrugge International ('Verstraeten blokkeerde vorig jaar al een bod van Watco, dat 50 procent van Dapemo wilde kopen voor 6 miljoen.'). De advocaten van Sandieson/Verstraeten spraken ronduit schande over die 'verdachtmakingen'. Ze onderstreepten nogmaals de goede bedoelingen van hun cliënt D. Verstraeten. „Juist in het belang van de ondernemingen wenst hij de onderste steen boven als het gaat om wanbeleid." Ze wezen rechtbankpresident mr. M. Steenbeek erop dat het kort geding het onderzoek door de Ondernemingskamer zou kunnen belemmeren. De Ondernemingskamer behandelt de kwestie op 21 april. Mr. Steenbeek doet dinsdag uitspraak. Delta Nutsbedrijven heeft de laatste tijd in totaal al 4,35 miljoen gulden aan Verstraeten Verbrugge overgemaakt om indirect of direct de liquiditeitstekorten van Dapemo te voldoen. Daar kwam begin deze week de garantstelling tot 1 miljoen gulden bij voor uitbetaling van de salarissen over de maand april. Deze bedragen, die overigens geen verplichting waren, komen bovenop de vaste investeringen. Advocaat mr. W. Koster„namens het nutsbedrijf donderdag in Middelburg: „Als Delta dit niet had gedaan was de vennootschap al vóór dit geding gefailleerd." Het opknappen van Dapemo kostte tot nu toe in plaats van de geraamde 40 miljoen gulden al meer dan 85 miljoen. En daar komen zeker nog tientallen miljoenen bij. Tijdens het kort geding werd gisteren duidelijk dat dc verwerker van scheepsafval nu heel snel 9 miljoen gulder. nodig heeft. V V heeft (lat geld niet heeft en kan het ook niet lenen. Zou de 'Watco-deal' doorgaan dat zou de toekomst van V V er plotseling veel rooskleuriger uilzier.. In plaats van een tekort van 14 miljoen gulder. dit jaar zou plotseling een overschot van miljoenen guldens ontstaan. De VeVeWe-holding boekte in '97 een verlies van 10 miljoen gulden. Dit jaar wordt rekening gehouden met minstens) eenzelfde bedrag. V&V had op 13 maart '98 nog een lening uit VeVeWe uitstaan van 25 miljoen gulden, Watco van 35 miljoen en de banken 28 miljoen. Omdat V&V ook instaat voor betaling van aflossingen aan de banken moet bij die geleende 25 miljoen nog eens 14 miljoen worden opgeteld. Van links naar rechts: D. Verstraeten, B. Meijers (interim-directeur V V), Delta-directeur P. Stoter en M. Verbrugge. archieffoto Ruben Oreel MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft een 37- jarige drugsdealer uit Arnemuiden veroordeeld tot 240 uur dienstverlening. Bovendien moet hij de Staat 2470 gulden be talen wegens het opstrijken van illegale drugswinsten. Er was tegen de man, die doorzijn advocaat werd omschreven als een giga-gebruiker, negen maanden cel en teruggave van 2780 gulden geëist. De Arnemuidenaar gebruikte tot voor kort twee tot drie gram heroïne per dag en verkocht de drugs bovendien aan enkele kennissen. Na klachten uit de omge ving deed de politie een inval bij de dealer. Hij heeft tijdens de behandeling van zijn strafzaak verklaard dat hij bij het ZCAD komt en alleen nog methadon gebruikt. MIDDELBURG - Een tachtigjarige inwoner van Kruiningen is door de rechtbank in Middelburg wegens ontucht met een meisje veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden en een boete van 2500 gulden. Tegen de man was een celstraf geëist van een jaar waarvan zes maanden voorwaardelijk, om te zetten in een werkstraf van 240 uur. De bejaarde werd beschuldigd van ontucht met een meisje dat destijds tussen de twaalf en zestien jaar oud was. Hij had vol gens officier van justitie mr. H. Hartog misbruik gemaakt van de slechte financiële positie van het gezin waaruit het meisje kwam. „Omdat er geld nodig was kluste zij wat bij hem in huis en ondertussen kluste hij wat aan haar", zei Hartog tijdens de behandeling van de zaak tegen de Kruininger. Ook zou hij naaktfoto's van het meisje hebben gemaakt. Bij de uitspraak hield de rechtbank rekening met de hoge leeftijd van de ver dachte en diens slechte lichamelijke conditie. DEN HAAG - De marine neemt het amfibisch transportschip Rotterdam zaterdag 18 april officieel in gebruik. Minister van Defensie J. Voorhoeve is bij deze plechtigheid in de Rotter damse haven aanwezig. Het schip is gebouwd op de werf van de Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen, Hoofdtaak van het schip is het vervoeren, aan land brengen en ondersteunen van een mariniersbataljon van 600 man, inclusief materieel en voorraden. De Rotterdam heeft een inwendig dok waar landingsvaartuigen uit kunnen varen. Ook beschikt het over een vliegdek voor helikopters. Daarnaast kan het schip wor den ingezet bij rampenbestrijding en hulpverlening. RILLAND - De politie heeft een 48-jarige inwoner van Roo sendaal betrapt op het dumpen van afval. De man werd don derdagmorgen om 6.00 uur aangetroffen op de parkeerplaats Scheld aan de A58 nabij Rilland, Hij had in een afvalbak schuimrubberafval gedeponeerd. Op de parkeerplaats Sel- nisse bij Lewedorp heeft hij eveneens soortgelijk afval ge dumpt. Uit een onderzoek van de politie bleek dat de man dat al zo'n anderhalf jaar deed. ZANDSTRAAT - Opnieuw is er een hond vergiftigd in de Zandstraat. Het was het tweede slachtoffer. De Sasse dieren arts E. Davids kon dit dier nog net van de dood redden. Eerder die dag overleed een andere hondBeide dieren werden uitge lateninde Van Remoorterepolder Volgens de Sasse dierenarts zijn de etenswaren waar de honden tijdens het uitlaten van gegeten hadden, vergiftigd met mollengif. De dieren krijgen er binnen tien minuten krampen van, gaan schuimbekken en moeten overgeven. Een snelle behandeling is noodzakelijk, wil het beest in leven blijven. Het gif, dat ook voor mensen do delijk is, is niet in Nederland verkrijgbaar, aldus de diei-en- arts. Er is een onderzoek ingesteld. door Jacob Haagsma TERNEUZEN - „Is dit voor de radio? Nee? Okee, dan is het niet zo erg als mijn kind wat lawaai maakt." Waarmee meteen het ietwat onwaarschijnlijke tijdstip van het inter view, half acht 's ochtends, is verklaard. „Mijn zoontje is nog veel eerder wakker", zegt A J. Croce. „Dus ja, dan moet je wel." Nuis A J. Croce (26) toch al geen stereotiepe rocker. In gesprek is hij uiterst beschaafd en geeft hij met zachte stem uitgebreid tekst en uitleg. Op het podium verandert hij in een onvervalst beest, dat ranselend op de toet sen van zijn piano allerlei demonen lijkt uit te drijven. Op zijn platen doet hij allerlei uithoeken van de menselijke geest aan. „Tja, dat is een interessante tegenstelling", zucht hij. „Als je muziek maakt, heb je een dosis egoïsme nodig. Je bent op jezelf terug geworpen, als het ware. Dat moet ook wel, wil je dit bestaan volhouden. Maar aan de andere kant: als je ouder, volwassener wordt, en er mensen zijn voor wie je de zorg en verantwoordelijkheid hebt, dan kun je je dat egoïsme niet veroorloven. Je moet met beide kanten van de medaille leren leven. En als je er van een afstandje naar kijkt, kun je er nog om lachen ook. Fit to serve, zoals zijn laatste, derde cd heet, is een titel die veel kan betekenen. „Het is van oorsprong een militaire term. 'Goedge keurd', zeg maar. Maar het kan ook over eten gaan. Wat mij betreft slaat de titel op de muziek: die is goed genoeg om geserveerd te worden, om onder de mensen te komen Croce woont in het Californische San Die- go, maar voor de opnames van Fit. to serve trok hij naar het bijna legendarische Mem phis, Tennessee. „Vooral omdat daar een goede studio beschikbaar was en omdat Tim Gaines, mijn producer, daar zit. Verder was er geen gegronde reden, maar je krijgt er toch een tik van mee, of je wil of niet. Van daar het soultintje, dat sommige nummers dankzij een vrolij k schetterende blazerssec tie meekrijgen. „We namen de nummers in principe live op, mijn band en ik, en daarna lieten we lokale muzikanten los op de over- dubs. Ja, dan krijg je dat. Maar het was niet de bedoeling om het Stax-geluid te her scheppen of zo." Vliegtuigongeluk A J. Croce was nog geen twee toen zijn va der Jim Croce bij een vliegtuigongeluk om het leven kwam. Net als zijn even betreurde als beroemde vader wordt A J. nogal eens ingedeeld in de categorie singer-songwri ters, een jasje dat de oude Croce overigens beter past dan de jonge. „Ik denk niet dat ik zo goed in de bestaande categorieën pas. Al is singer-songwriter niet eens zo slecht. Het is in ieder geval een brede definitie. En breed is ook de muzikale achtergrond van Croce. „Tuurlijk, er zit blues in, maar ook country, rock 'n' roll, soul, rhythm and blues, noem maar op." Op grond van zijn vo rige twee, hooggeprezen cd's werd hij zelfs ingedeeld bij de jazz, ietwat tegen zijn wil trouwens. Fit to serve laat dan ook een bre dere benadering horen: een bonte verzame ling Americana, vol referenties aanhetrijke muziekverleden van dat land. „Het is erg Amerikaanse muziek. Ik ben al tijd op zoek geweest naar de wortels van die muziek, dat geeft me erg veel voldoening. Op de laatste heb ik het idee dat ik er nu wel het een en ander van weet en dat ik het een plaats heb weten te geven. Daarom is het ook een heel persoonlijke plaat geworden. Het was bijzonder plezierig om aan deze plaat te werken." Beroemd Ook al omdat Croce zelf een grotere inbreng had dan ooit. „Op de vorige twee cd's speel den nogal wat beroemde mensen mee. Mijn vorige platenmaatschappij had bepaalde ideeën van wie ik was, of zou moeten zijn, zonder dat ze me echt begrepen. Ik werd als een soort jazzmuzikant gelanceerd, of als een bluesman, maar dat is niet wat ik wilde zijn. En het is leuk om met beroemde lui te spelen, maar met je eigen band is altijd be ter, natuurlijker. Want die kennen het reper toire tenslotte al. Met die beroemde mensen moest je maar afwachten hoe zo'n nummer zou uitpakken. Mijn huidige platenmaat schappij laat me mijn eigen gang gaan en dat betekent dat er veel druk van mijn schouders is gevallen. Het is vooralsnog onvermijdelijk om in een gesprek met A J. Croce zijn jonggestorven vader ter sprake te brengen. Ook al bewaart hij geen herinneringen aan die nog veel be roemdere Croce, die met hits als 'Bad bad Leroy Brown' ook in Nederland flink scoor de. „Ik hóóp dat de kwaliteit van mijn mu ziek uiteindelijk het enige is dat ertoe doet. Het kan ergerlijk zijn als mensen over mijn vader praten, maar op den duur slijt dat wel. Ik hoop dat ik nog lange tijd mijn muziek kan blijven maken, zonder dat ik de nieuwe Spice Girl wordt.GPD Concert: AJ. Croce, vrijdag (vandaag) in Porgy Bess in Terneuzen. Aanvang: 22 uur. The Royal Dutch Disco Philharmonic. foto Lex de Meester A J. Croce: „Het is leuk ommet beroemde lui te spelen, maar met jeeigen band is altijd beter, natuurlijker." foto DirkW. de Jong/GPD door Anouk Mommer VLISSINGEN - Nog nooit is het programma van het Bevrij dingsfestival zo Zeeuws ge weest. „Bijna alle optredens hebben een Zeeuws element. Dat hebben we heel bewust ge daan. We wilden sowieso Bief en 2 Unlimited in onze program mering hebben", vertelt Klaas Overdam van de Culturele Raad Vlissingen. „We hadden voor het Arsenaaltheater en voor het Festival Cultureel Gekleurd ook voornamelijk Zeeuwse ar tiesten. Van daaruit hebben we verder gewerkt." De grote publiekstrekkers zijn de popgroepen Blof en 2 Unli mited. Zij staan op het podium in het Bellamypark. Bief verte genwoordigt Zeeland in de Ne derlandse hitlijsten met hun hit 'Liefs uit Londen'. De helft van het nieuwe duo 2 Unlimited, Marion van Iwaarden, is Zeeuws. De twee zangeressen doen het net als Blof goed in de muziekwereld. Zelfs op de En gelstalige muziekzender MTV zijn ze regelmatig te zien en te horen. Op het podium in het Bellamy park treedt ook The .Royal Dutch Disco Philharmonic op. Het wordt het officiële Neder landse debuut van de groten deels Zeeuwse formatie. Het orkest heeft naast een basisbe zetting ook een aantal blazers en strijkers en speelt discomu- ziek uit de jaren zeventig. De band van Marlies Helder is niet Zeeuws. Deze groep speelt verschillende stijlen, zoals de tango, het chanson en country en blues met Oost-Europese klanken. Het ensemble weet niet zijn muziek verschillende stemmingen op te roepen. Stemmen voor Vrijheid is een nationale 'geluidsgolf' van Ne derlandse koren die in Den Haag begint. Die brengen een speciaal bevrijdingslied naar alle bevrijdingsfestivals in Ne derland. Een van die koren komt ook naar Vlissingen en zingt in het Bellamypark. De naam van het koor is nog niet bekend. Het podium in het Dijktheater staat in het teken van het Festi val Cultureel Gekleurd. Het fes tival wil zoveel mogelijk men sen op verschillende manieren in contact brengen met andere culturen. „Op 5 mei wordt het Festival Cultureel Gekleurd in Vlissingen afgesloten,.Daarom willen we hen een podium bie den", aldus Overdam. In het Dijktheater is muziek uit verschillende culturen te horen. Er zijn optredens van Inalo (Mo luks), Nergiz (Turks), Maijied (Iraans), Cheb Laid Berkani (Marokkaans), Creative Obses sion (intercultureel), Dynamic Joy (R&B) en Koma Helin (Koerdisch). „Ook deze pro grammering heeft een zwaar Zeeuws accent", zegt Klaas Overdam. Op de Marokkaanse band na zijn al deze artiesten af komstig uit Zeeland. Troubadour Het Arsenaal theater staat in het teken van de troubadour en de verhalenverteller uit Zeeland. Liederen en verhalen van het Zeeuwse land worden dpor het Scheldeloodsenkoor, Piet Brak man, Peter Dieleman en Anja Kopmels tweemaal ten gehore gebracht. Van 20.00 tot 22.00 uur is het theater voor The Fourty Hongarian Gipsies. Hun programma is opgebouwd rondom muziekstukken waarin zij hun virtuositeit kwijt kun nen. Ze spelen onder andere klassieke stukken van Liszt, Brahms en Strauss. Dit optre den staat ook in het teken van het Festival Cultureel Ge kleurd. Het Scheldeplein en de Kleine Markt zijn voorde Stichting Ar duin. Voor het eerst presenteren bedrijven van de stichting zich gezamenlijk. Daaronder zijn ook de twee muziekgroepen De Zeeuwse Muzikanten en Basu- ra. De Zeeuwse Muzikanten is een showorkest dat zowel klas sieke als populaire muziek speelt. Basura is een Caribisch getinte slagwerkgroep. Het bevrijdingsfestival begint 5 mei om 10.30 uur op de lÜeine Markt met de doorlopende pre sentatie van de Arduin-bedrij ven. De laatste klanken zijn af komstig van The Royal Dutch Disco Philharmonic, vanaf 22.30 uur op het Bellamypark. (Advertentie) de nieuwe collectie buitenmeubelen en accessoires van: tuin- serremeubelen WESTWAL 13 - GOES 2e PAASDAG GEOPEND VAN 10.00 - 16.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 21