Akkoord Ulster lijkt nabij Afvalverwerker op rand afgrond Zingende kinderen ontroeren politici Kok neemt in zorgconflict regie over van Borst VACATURES 4 WEKEN Goudse glazen peperduur op kermis Reorganisatie PTT Telecom kost banen Nostalgie in Rotterdam VOOR 15,00 JA, ik wil: Delta garant voor salaris van 200 personeelsleden Verstraeten Verbrugge Terneuzenaar doodgeschoten in Lelystad Karadzic nog steeds in Pale Twee gokkasten per café Vlissingse marinekazerne breidt uit Sfeq is meer dan jazz Enkele bui Vanochtend droog en wat zon. Vanmiddag en vanavond kans op een regen- of onweersbui. Maximum rond 11 graden. J241e jaargang no. 85 i vrijdag 10 april 1998 i losse nummers ƒ1,75 GOUDA - Wie dit jaar een glas of een geopend blikje bier op de Goudse kermissen loopt, kan in het ernstigste geval een boete van vijfduizend gulden op lo pen. De stad krijgt daarmee een tweede soort Goudse glazen, naast de beroemde glas-in- lood-ramen in de Grote- of Sint Janskerk. Aanleiding tot die verstrekken de maatregel zijn de ongere geldheden die zich eerder voor deden op kermissen. B en W hebben het alcoholverbod op genomen in de Algemene Plaat selijke Verordening. De kermis op de Markt liep twee jaar geleden behoorlijk uit de hand. De kermis in de wijkBloe- mendaal kon vorig "jaar zelfs geen doorgang vinden door pro blemen in het jaar daarvoor. In de meeste gevallen bleek alco hol daarvan de oorzaak. ANP door Hans Geleijnse BELFAST - Gerry Adams is ontroerd. „Daarvoor zijn we nu allemaal hier", zegt hij met schorre stem. Het pubhek verzamelde zich gisteren in de gure wind bij het ijzeren hek van Stor- mont's Castle Buildings. In het gebouw wordt tegen de klok gediscussieerd om rond het middernachtelijk uur de Noord- Ierse vrede officieel te laten losbreken. Maar de groep kinderen die met hun ge zang over een vreedzaam Ierland Gerry's gevoelige ziel weten te raken trekken zich niets aan van politieke tijdslimieten aan. Ze zijn van het kustplaatsje Dundrum naar Stormont gereisd om de politici op te peppen. Samen zingen terwijl ze toch op aparte katholieke en protestantse lagere scholen zitten, zie je nou wel dat het kan. De Britse minister voor Noord-Ierland Mo Mowlam had beide scholen eerder dit jaar bezocht. Ze zingt uit volle borst mee. „Weet je nog wat ik jullie toen verteld heb? We praten hier om j ullie een ander leven te geven dan jullie ouders". En wat moet er dus komen? Vrede, brult het koor. GPD foto Alan Lewis/EPA AMSTERDAM - PTT Telecom trekt een bedrag van 500 tot 800 miljoen uit voor een 'ma jeure reorganisatie', waarbij een onbekend aantal arbeids plaatsen verloren gaat. Door de kosten van de reorganisatie zal de nettowinst dit jaar dalen, vermoedelijk met zeker 400 miljoen tot 1,5 miljard. Het telecombedrijf moet vol gens bestuursvoorzitter W. Dik slanker worden om de prijzen slag op de telefoniemarkt te kunnen volhouden. Hij zei gis teren dat er arbeidsplaatsen- verloren gaan, maar hij wilde geen aantahen noemen. De nettowinst van Koninklijke PTT Nederland (KPN) steeg vo rig jaar met 9,3 procent tot 2,7 miljard. PTT Telecom nam daarvan 1,9 miljard voor zijn rekening. ANP zie ook pagina 7 (Advertentie) i m r 1 T f SLAGER AUTOMONTEUR GRAFISCH ONTWERPERS COUMS.H- Offeïk ««CUew&flKfcK i'HFkC jPEUBEk ACCOUNT MgOCWF.R^SR j :f$ ES U1NS8AN tttéMÉSDEtf fcKÖSÖ' f kir* StiUi fiJikh'AM kOOiiOff f iS V»OÉ»aW!S t MORGEN IN DEZE KRANT!! ROTTERDAM - In het Maritiem Museum Prins Hendrik Rotter dam is gisteren de tentoonstelling 125 jaar Holland Amerika Lijn ge opend. Tot en met zondag 20 sep tember vindt de bezoeker er veel nostalgische her inneringen aan de lijndienst tus sen Rotterdam en Noord Amerika, foto archief ANP door Hans Geleijnse BELFAST - De 'deadline' werd niet gehaald, maar het akkoord tussen protestant en katholiek Noord-Ierland was gisteravond een uur voor middernacht wel 'in grote lijnen' rond. De door braak leek bezegeld nadat Uni onistenleider David Trimble van een speciale partijraad het groene licht kreeg. „Er moeten nog teveel details worden opgehelderd, dus we zullen vannacht door moeten werken", zei een katholiek dele gatielid op basis van anonimi teit. „Maar op de hoofdpunten zijn we er". Zijn woorden wer den bevestigd door de Ierse staatssecretaris Liz O'Donnell: „Ja, we zijn op weg naar een overeenkomst". Fanatiek Er is met de Britse premier Tony Blair en zijn Ierse collega Bertie Ahem, in het Stormont-verga- dercomplex, fanatiek en aan een stuk door onderhandeld. Tot op het laatste moment ble ven er op twee punten menings verschillen bestaan tussen de Unionisten enerzijds en Sinn Fein, de gematigde nationalisti sche sociaal-democratische SDLP en de Ierse regering. Het eerste was de instelling van een Noord-Zuiclraad, met ver tegenwoordigers van de Ierse regering en het nieuw op te zet ten Noord-Ierse parlement, dat 80 zetels zal tellen. Teifwijl de Ierse nationalisten deze Noord- Zuidraad zoveel mogelijk be stuurlijk gewicht probeerden te geven, was het doel van de Uni onisten er een ondergeschikt 'adviesorgaan' van te maken. Medezeggenschap Door de Noord-Zuidraad te aanvaarden accepteren de Uni onisten voor het eerst dat de Ier se regering medezeggenschap krijgt in Noord-Ierse zaken. Het nieuwe parlement zal echter niet ondergeschikt worden ge maakt aan de Noord-Zuidraad. En het zag er gisteravond niet naar uit dat de nationalisten op dit punt hun zin zouden krijgen. Zij wilden een assemblee, die op basis van zetelverdeling een uit voerende raad zou krijgen, een soort regering. Naar het voor beeld van de Europese minister raden zouden dan 'ministers' van het Noord-Ierse parlement zaken doen met Ierse ministers in de Noord-Zuidraad. Koppeling Sinn Fein-onderhandelaar Martin McGuinness riep gister avond dan ook dat de Unionis ten de zaak blokkeerden. Vol gens goed geïnformeerde zegslieden had dit vooral te ma ken met de koppeling tussen Noord-Zuidraad en Noord-Iers parlement die de Unionisten voorstonden. Die behelst dat de Britse regeling het nieuwe Noord-Ierse parlement tijdelijk buiten werking stelt als de Noord-Zuidraad niet tijdig van de grond komt. Daarmee wilden de Unionisten voorkomen dat Sinn Fein het Noord-Ierse par lement zou boycotten of sabote ren waardoor het bestuurlijk gewicht geheel bij de Noord- Zuidraad zou komen. Statuten Sinn Fein heeft nog steeds niet laten weten of het zitting zal ne men in de Assemblee. Omdat deze groepering de deling van Ierland afwijst, is in de par tijstatuten opgenomen dat Sinn Fein geen zitting zal nemen in 'Britse parlementen'. McGuin- nes en Adams moeten op 18 april dan ook formeel toestem ming krijgen vooV deelneming in de Assemblee van het in Dub lin vergaderende partijparle- ment. Omdat er nog zoveel details moesten worden opgehelderd was er vannacht bij Stormont zeker geen juichstemming over het feit dat de eerste stap is gezet naar beëindiging van een 30-ja- rige periode van geweld in Noord-Ierland. Bovendien stonden buiten de poorten van het vergadercomplex zo'n hon derd aanhangers van de fana tieke ds. Paisley, die elk akkoord met de Ierse nationalisten af wijzen. Het kwam tot schermut selingen met de politie toen zij, "Trimble, verrader' schreeu wend, het complex wilde bin nendringen. Als er op het laatste moment geen kinken in de kabel komen zal de Britse regering nu wetge ving introduceren voor Noord- Ierse autonomie. Daarna zal het vredesakkoord per referenda aan de bevolkingen van Ierland en Noord-Ierland worden voor gelegd. Eind juni worden de verkiezingen voor het Noord- Ierse parlement gehouden. GPD zie ook pagina 2 door Harm Harkema DEN HAAG - Premier Kok neemt de regie over van minister Borst van Volksgezondheid in het loonconflict in de zorgsec tor. Hij overlegt dinsdag met voorzitter Krol van de werkge vers in een poging om uit de im passe te komen. Daarbij zullen ook Borst en minister Zalm van Financiën aanwezig zijn. Kok maakte gisteren na afloop van de ministerraad duidelijk dat het conflict te ernstig is om als premier aan de kant te blij ven staan. Hij liet in het midden of het kabinet bereid is meer geld uit te trekken voor verbete ring van de arbeidsvoorwaar den. Op directe vragen daarover sloot hij die mogelijkheid echter niet uit. Voor alles, aldus Kok, gaat het erom om in een direct gesprek met de werkgevers in de zorgsector te bekijken of er sprake is van misverstanden die opgehelderd kunnen worden. De vakbonden in de zorg heb ben gedreigd met acties nu de werkgevers zeggen maar 1 pro cent loonsverhoging te kunnen bieden. De werkgevers schuiven de zwarte piet door naar het ka binet dat ruim 900 miljoen gul den beschikbaar heeft gesteld voor loonsverhogingen. De werkgevers vinden dat te wei nig. Het kabinet heeft echter be rekend dat met de 900 miljoen de lonen met ongeveer drie pro cent kunnen stijgen, hetgeen volgens Kok ongeveer gelijk loopt met de ontwikkelingen in de marktsector, Volgens de werkgevers kloppen de reken sommen van het kabinet niet. Kok sloot niet geheel uit dat het kabinet fout zit, maar wil nu Advertentie Leder molière zwart en bruin, 40 - 47 MIDDELBURG: Merkt 45 (naast ING) eerst eens persoonlijk in het ge sprek met de werkgevers aan de weet komen of hun berekenin gen wel kloppen. Kok zei een aantal kritische vragen voor de werkgevers te hebben. Waarom, zo vroeg hij zich af, zijn de Aca demische Ziekenhuizen met de zelfde financiële ruimte er wel in geslaagd een CAO af te slui ten en slaagt de rest van de sec tor daar niet in? GPD (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Straat: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC Kindertelefoon nu zeifin nood door Wout Bareman MIDDELBURG - Afvalverwer ker Verstraeten Verbrugge (V V) in Terneuzen staat aan de rand van de afgrond. Als niet binnen een week maatregelen s worden getroffen, gaat het be drijf failliet. Aandeelhouder Delta Nutsbedrijven heeft zich inmiddels garant gesteld voor het salaris van het personeel (on geveer 200 mensen) over de maand april, tot een maximum van een mil joen gulden. De vakbonden hadden die garantstelling als eis gesteld met een aangekondigde staking als stok achter de deur. Donderdag werd duidelijk dat V Vin grote financiële nood is gekomen door de aanhoudende financiële problemen bij Dapemo W Watco (het voormalige Tankcleaning Rotterdam). Die onder neming heeft V V ondergebracht in een aparte holding: VeVeWe BV, waarin ook Heeren Vuilverbranding Roosen daal BV en Verstraeten Verbrugge Bra bant zijn opgenomen. Aandeelhouders van het overkoepelende VeVeWe zijn Verstraeten Verbrugge en de Belgi sche afvalverwerker Watco (ieder 50 procent). Molensteen Delta Nutsbedrijven en Verbrugge In ternational BV, twee van de drie aan deelhouders van V V, willen zich in één klap van molensteen Dapemo in Rotterdam ontdoen door de hele VeVe- We-holding over te doen aan Watco. Voor V V zou dat de redding beteke nen omdat Watco bereid is de tot nu verstrekte leningen aan Dapemo (on geveer 25 miljoen gulden) terug te stor ten. Watco zou VeVeWe BV overigens over willen nemen voor het symboli sche bedrag van een gulden. De derde aandeelhouder van V V, Sandieson Holding BV van D. Ver straeten, weigert echter mee te werken aan die transactie. Volgens Verstraeten moet er eerst een gedegen onderzoek komen naar de oorzaak van de aanhou dende problemen bij Dapemo. In de tussentijd moeten Delta en Verbrugge maar zorgen dat V V draaiende kan worden gehouden. De twee poogden Verstraeten donderdag via een kort ge ding te dwingen mee te werken aan de transactie, die overigens de goedkeu ring heeft van de ondernemingsraad van V V. zie ook pagina 21 TERNEUZEN - De vijftigjarige J. van den Boomgaard uit Ter- neuzen is in Lelystad door een misdrijf om het leven gekomen. Over de precieze achtergrond wilde woordvoerster G. Nijland van de politie Flevoland nog geen mededelingen doen. Vast staat wel dat de man is doodge schoten. Het ontzielde lichaam werd zondagochtend gevonden in een bosschage aan de rand van Le lystad. Gisteren maakte de poli tie bekend dat het om een vijf tigjarige Terneuzenaar ging. De ontdekking van het dode li chaam werd gedaan door een medewerker van de Wegen wacht. De politie ter plaatse heeft een vijftien mensen sterk team geformeerd dat de moord gaat onderzoeken. Daarbij zal ook worden samengewerkt met het korps in Terneuzen In het belang van het onderzoek wer den geen nadere mededelingen gedaan. Niet uitgesloten wordt dat het om een afrekening gaat in het criminele circuit. WASHINGTON - De voormali ge Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic is nog steeds in zijn woonplaats Pale, bij Sa rajevo. Een hoge Amerikaanse functionaris heeft dit gisteren in Washington gezegd. Het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag beschuldigt Karadzic onder meer van oorlogsmisda den. Hij geldt als één van de voornaamste architecten van de Servische terreur tegen moslims en Kroaten in de Bosnische oor log (1992-1995). Woensdag meldden verschillen de media dat Karadzic al zeker sinds begin dit jaar spoorloos is. Volgens het Franse dagblad Le Monde zou Karadzic in novem ber vorig jaar Bosnië hebben verlaten en zich in een Oost-Eu ropees land hebben gevestigd. Enkele media speculeren dat Karadzic, die zijn woning heeft verkocht, in Bosnië is gebleven en onderhandelt over zijn even tuele overgave aan het VN-tri- bunaal. AFP zie ook pagina 2 Gemeenten raken de vrij heid kwijt om het aantal gokkasten in cafés en de overige 'natte' horeca te beperken. Een wijzigings voorstel van de regerings partijen PvdA WD en D66 biedt horeca-exploitanten de ruimte om maximaal twee speelautomaten op te stellen zonder dat de ge meente daartegen kan op treden. De Amsterdamse muzi kanten, die samen het po dium betreden onder de naam Sfeq, moeten het vooral van improvisatie hebben. En daarmee wor den saxofonist Bart Suèr en zijn companen al snel in de jazz-hoek gezet. Maar Sfeq is meer. Genres als funk, hiphop en wereldmu ziek klinken in hun muziek door. Zodat Sfeq tot de voorhoede van de heden daagse j azz kan worden ge rekend. De marine zal Vlissingen voorlopig nog niet verlaten. De ka zerne aan de Vlissingse Buitenhaven wordt uitgebreid. Het huidige gebouw zal bovendien worden gerenoveerd. De bouwwerkzaamheden zijn begroot op ruim tien ""jj [j miljoen gulden. feiten en meningen: 2 binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9; kunst cultuur: 11,12,13,15 en 16; zeeland: 17,19,21,22 en 23; sport: 27, 28, 29 en 31.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1