Gemeente N-Beveland verlamd Harmoniseren moet wel in harmonie PZC PZC Een wokkei op een blauwe sokkel Toon Poppe wil niet discrimineren zeeland 19 Personeelsbeleid gaat ten koste van mensen én van veel geld Wegwerken bij Oost-Souburg Eis werkstraf tegen autokrakers Kop-staart-botsing Kapelle Autokraker neemt velgen mee Portemonnaie weg in Goes Aanrijding met ernstig letsel afscheid van de raad vrijdag 10 april 1998 door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - De sfeer in liet gemeentehuis van Noord- Beveland in Wissenkerke is om te snijden. Er wordt nauwelijks gewerkt, een aantal ambtena ren zit ziek of overspannen thuis en andere ambtenaren is te ver staan gegeven dat ze een andere functie krijgen. Over het hoe en Workshop voor popmuzikanten MIDDELBURG - De Stichting Ujung en Jongerenwerk Mid delburg houden vanaf zaterdag 18 april een tweewekelijkse professionele workshop voor beginnende en gevorderde mu zikanten. Aan het slot van het project tre den de deelnemers op tijdens een eindpresentatie op De Zeeuwse Popdagen, zaterdag 27 juni. De muzikanten kunnen vele (nuziekstijlen beoefenen, varië rend van sub stream en hiphop tot funk en jazz. Backline en in strumenten zijn aanwezig. De workshops vinden plaats in het jongerengebouw Stromen- wijk aan de Arnelaan in Middel- [burg en beginnen elisie zaterdag (18 april, 2 mei, 16 mei, 30 mei en 13 juni) om 19.30 uur. LMIDDELBURG OOST-SOUBURG REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl waarom zijn de raadsleden niet ingelicht. A Oudshoorn, frac tievoorzitter van Noord-Beve- lands Belang, heeft het college van burgemeester en wethou ders andermaal om een extra raadsvergadering verzocht. „Dit gaat over de ruggen van mensen en het kost de gemeente handenvol geld." In een brief aan het college heeft Oudshoorn het standpunt van de Kiesvereniging Noord-Beve land en Gemeentebelang Noord-Beveland, de twee par tijen die in de volgende raad Noord-Bevelands Belang vor men, nog eens uiteen gezet. „De brief handelt over beleidsmati ge zaken, waarvoor onze frac ties geen enkele verantwoorde lijkheid wensen te nemen. Maar het gaat ook om personen en met name ambtenaren die zich door het college in een uiterst kwets bare positie gemanoeuvreerd zien. Deze ambtenaren kunnen zich niet verdedigen. Wij bren gen deze brief dus niet in de openbaarheid." Oudshoorn wil echter desge vraagd wel vertellen wat hem zo steekt bij de gang van zaken in het gemeentehuis. Dat is vooral de poging van het college van B en W om de problemen binnen het bestuursapparaat op de ambtenaren af te schuiven. „Er is al eerder een reorganisatie ge weest bij de afdeling sociale za ken, mensen die na%r huis zijn gestuurd met het behoud van hun salaris. Dat zijn hoge kos ten die op het bordje van de in woners worden gelegd. Het kan toch niet zo zijn dat de gemeen teraad, het hoogste orgaan in de gemeente, in het ongewisse blijf t over de redenen van zulke reorganisaties. Op dit moment hebben ambtenaren van wie ons nooit iets anders is opgevallen dan dat ze goed fuctioneren, sancties aangezegd gekregen. Ons is telefonisch gemeld dat dat gebeurd is, niet waarom en hoe precies. Dat kan niet. Daar over moet de raad goed worden geïnformeerd. Het college ver schuilt zich achter het feit dat het over personen gaat, maar ons inziens gaat het over beleid. De burgemeester heeft sinds 1 januari 1995 personeelszaken en organisatie in zij n portefeuil le. De raad mag toch op z'n minst weten hoe het zozeer uit de hand kon lopen." Oudshoorn heeft met de Gemeentewet in de hand een extra raadsvergade ring gevraagd, waarin het dage lijks gemeentebestuur aanvan kelijk niet wilde bewilligen. Nu de druk op het college is toege nomen heeft het college gemeld te zullen 'proberen' nog voor de installatie van de nieuwe raad een vergadering te beleggen. Oudshoorn zegt geen genoegen te zullen nemen met een beraad van fractievoorzitters of een be sloten commissievergadering. „De hele raad is verantwoorde lijkvoor het politiek en bestuur lijke beleid, of in dit geval het ontbreken daarvan. De raad is als werkgever ook verantwoor delijk voor. een rechtvaardige behandeling van de werkne mers. De handelingen van het college moeten raadsbreed en in alle openheid worden getoetst. Daar hebben de inwoners, maar ook het personeel recht op." Noord-Bevelands Belang ziet, behalve persoonlijke ellende onder de werknemers, ook grote stagnatie in het ambtelijk appa raat. „De ambtenaren worden lamgeslagen door de onzeker heid en de dreiging, die voortdu rend in het gebouw hangt. Bo vendien kost het scheppen met geld omdat het werk toch een keer moet gebeuren, ook als de helft ziek of overspannen thuis zit. Een zwaar opgetuigde klei ne gemeente als Noord-Beve land kampt al met hoge perso neelskosten. Bovendien wordt het ene na het andere onder zoeksbureau ingeschakeld om de problemen te helpen oplos sen. Wij willen nu weieens we ten wie er incapabel is en wie niet. De raad moet in ieder geval de kans krijgen om dat op een verantwoorde manier te beoor delen", aldus Oudshoorn. Rommelmarkt - Het Leger des Heils in Middelburg houdt za terdag 18 april een rommel markt in de kelder van het ge bouw aan de Hoogstraat. De op brengst komt ten goede aan de hulpverlening. De rommel markt is open tussen 10.00 en 15.00 uur. iPinkstergemeensehap - Ir. het gebouw van de gereformeerde kerken in Oost-Souburg houdt de pickstergemeenschap Shalom op zondag 12 april var- ai 14.15 uur eer. paasjubel- dionst. Gospelkoor Sound of Hope verleent hieraan mede werking. Om 18.00 uur is er een paasliefdemaalaanmeldingen hiervoor via telefoonnummer pil 8-461646. Cabaret op het Goese Lyceum GOES'- Docenten van Het Goe- ?e Lyceum hebben een cabaret geschreven onder de titel Man dela goes Goes. Aanleiding is het feit clat de school is uitgeroe pen tot voorhoedeschool, wat onder meer met zich meebracht dat de school extra geld heeft gekregen om onderwijs met de modernste middelen aan te bie den. Zo is er een uitgebreid com puternetwerk, waarbij voor el ke tien leerlingen één computer beschikbaar is. Dat gegeven is voor de docenten André Sukel en August Ver- donck aanleiding geweest een cabaret te schrijven. Volgens hun verhaalheeft minister Jo Ritzeri in verband met het pre dikaat 'voorhoedeschool' het Goese Lyceum opgedragen de Zuid-Afrikaanse president Nel son Mandela te ontvangen. En daartoe heeft de schoolleiding alle secties opgeroepen Mande- la iets bijzonders te presenteren. Naast de twee schrijvers zijn in het cabaret hun collega's Jan Barten en en Gerard Cremers te zien. Het optreden is vrijdag 24 april in de aula van het Goese Lyceum aan de Vogelzangweg en is voor iedereen toegankelijk. De aanvangstijd is 20.00 uur. door Nicole Kluijtmans KOUDEKERKE - De wokkei op de sokkel. Zo wordt het beeldwerk dat sinds kort de ro tonde aan de Beatrixlaan in Koudekerke siert in de volks mond al genoemd. Donderdag ochtend onthulde burgemees ter A C. de Bruijn het opvallende kunstwerk van beeldend kunstenaar Ronald Mullié uit Gapinge. Hij ont wierp voor de rotonde een wulk (een gedraaide schelp) op een metershoge, felblauwe sokkel. Het beeld is vanaf alle rijrichtingen goed zichtbaar. Al geruime tijd voor de officië le onthulling maakte het kunstwerk bij de entree van Koudekerke gevoelens los. Zo konden de voormalige ge meente Valkenisse, de werk groepen kunst en verkeersvei ligheid en de dorpsraad het eerst niet eens worden over welk beeld op de rotonde moest komen. Daarna moesten de in woners van Koudekerke nog enkele jaren wachten op hun beeld. Een paar weken geleden werd de driehonderd kilo zware schelp op de sokkel getild. In afwrachting van de officiële plechtigheid werd het kunst werk onder een doek verstopt. Veel jongeren konden hun nieuwsgierigheid niet onder drukken en besloten om zelf het beeld te onthullen. Diverse keren hebben ambtenaren de schelp weer moeten toedek ken. Over het kunstwerk zelf zijn de meningen in het dorp nog steeds verdeeld. Sommige Koudekerkenaren vinden het beeld maar niets. Niet alleen kost het de gemeente weer geld, tot overmaat van ramp leidt het de aandacht van de weggebruikers af. Anderen zijn weer lovend over het kunstwerk van Mullié. Het is overigens de bedoeling dat het verkeer dat de rotonde oprijdt de vaart mindert. Verder moet de schelp een waardige blik vanger zijn op een markant punt, namelijk de entree van de kustgemeente Veere. Burgemeester A C. de Bruijn onthult het monument met hulp van kunstenaar Ronald Mullié. foto Ruben Oreel door Nicole Kluijtmans Nu moeten de ondernemers in de kustgemeente Veere uiteenlopende bedragen neerleggen voor hun terras sen. Zo betaalt een ondernemer met een terras van 75 vierkante meter 3500 gul den per jaar, terwijl een collega met een wat kleiner terras in Domburg maar 1890 gulden kwijt is. Met de Terrassen- nota 1998 in de hand wil de gemeente Veere de tarieven op één lijn krijgen. Gedacht wordt aan een onderscheid tussen terrassen in recreatie- en niet- recreatiekernen. Voor de terrassen in de recreatiekernen denkt het college aan een maandtarief van 10 gulden per vierkante meter in het hoogseizoen en 7,50 gulden daarbuiten. In de niet-toe- ristische kernen wil het college een ta rief van 5 gulden heffen. Het gevolg is dat er ondernemers zijn die in plaats van drie straks elfduizend gulden moe ten betalen. Tijdens de commissievergaderingen gaven vier van de acht fracties aan dat ze de tariefsverhogingen te fors vinden. Ze willen de verhogingen geleidelijk in voeren. Dan komt de klap minder hard aan. Burgemeester A C. de Bruijn voelt daar weinig voor. Volgens haar moet de raad het algemeen belang van de har monisatie niet uit het oog verliezen. De- gemeente wil een goed toeristisch pro duct leveren en daar mag best voor be taald worden. Als je toch een verhoging doorvoert, kun je het beter in één keer goed doen, is haar stelling. Een felle pleitbezorger van de gefaseerde ta riefsverhogingen is de WD'er Kees Huiszoon. De WD vindt de verhogingen te fors. Is dat niet overdrevenHet gaat toch niet in alle gevallen om een verdrievoudiging van de ta rieven? „Alleen voor enkele ondernemers met kleine terrassen blijven de tarieven vrijwel gelijk. De ondernemers die wel worden geconfronteerd met verhogin gen zien de tarieven wel met duizenden guldens stijgen. Als je het hebt over ta rieven harmoniseren kun je dat ook in harmonie doen. Je moet er zorg voor dragen dat je niet de indruk wekt dat door de herindeling alles duurder wordt." Ondernemers kunnen toch ook gewoon wat stoelen weghalen of het terras slechts enkele maan den per jaar openhouden. Dan zijn ze toch ook van alle ellende <Lf? „Dat soort overwegingen laten meewe gen in de besluitvorming betekent dat we willen ingrijpen in de bedrijfsvoe ring van een ondernemer. Hij weet zelf wel hoe hij zijn bedrijf moet voeren. Dat mag de overheid niet bepalen. Het bê- leid is toch al tweeslachtig. Dat een on dernemer moet betalen voor het VVD'er Kees Huiszoon, Veere: „Met die tariefsverhoging voor terrassen kom je rechtstreeks aan de boterham van de horeca-ondernemers." foto Ruben Oreel gebruik van grond van de gemeente is voor ons allemaal acceptabel. De grond is tenslotte van de gemeenschap. Maar het college stelt voor om de tarieven te koppelen aan de omzet. Dat de grond af welke tarieven straks voor de win keluitstallingen worden gerekend. Denkt u dat de horeca-onderne mers zich echt druk maken om de verhogingen? „Ze maken zich er wel degelijk druk om. Je komt rechtstreeks aan hun bo terham. Zij kunnen hun terras niet mis sen, en wij ook niet. Wat is een recrea tiegemeente als Veere zonder terrassen? toevallig grenst aan een horeca-eta- blissement geeft nog geen recht om er hoge tarieven op los te laten. Voor ter rassen en voor uitstallingen bij winkels is de basis hetzelfde. Er wordt grond van de gemeente gebruikt. Ik vraag me Waarom zat er dan geen enkele ondernemer op de publieke tribu ne tijdens de commissievergade ringen? „Ik denk dat ze na de perikelen rondom de horecasluitingstijden er even hun buik van vol hebben. U sprak over ondernemers die de verhogingen willen doorbereke nen in de prijzen van de consump ties. Zouden ze dat werkelijk doen? „Ik heb al met ondernemers gesproken die spelen met de gedachte om voor de consumpties buiten hogere prijzen te rekenen dan binnen. Ze moeten tenslot te voor de terrassen een seizoensmede werker in dienst nemen. Voor sommige bedrijven is de verhoging zo groot dat het ten koste gaat van het personeel. Dat kunnen ze alleen compenseren door de verhoging door te berekenen. Ze denken aan de dubbeltje of kwartje per consumptie." Dat merkt de consument toch niet? „De klanten hebben al gauw door dat eenconsumptie buiten een kwartje meer kost. Dat vind ik geen gewenste toestand. Het-gaat om de beeldvor ming. De toerist blijft misschien niet weg, maar vertelt er thuis wel over. Dat is slecht voor het imago van Veere. Een van de uitgangspunten van het college is dat dagtoeristen ook moeten meebetalen aan de toeristische voorzieningen. Bent u het daar niet mee eens? „Ook de verblijfstoeristen zitten op de terrasjes. Die betalen dus dubbel. Daarom vind ik het geen goed uitgangs punt, net zo min als de motivatie dat ze het toch wel kunnen betalen. De onder nemers moeten betalen voor het ge bruik van een aantal meters grond van de gemeente, ongeacht waarvoor de ruimte wordt gebruikt. Dat is het enige juiste uitgangspunt." U kwam met een revolutionair voorstel. Verkoop de ondergrond of geef hem in erfpacht, het is wel iswaar openbare ruimte maar je kunt er volgens u toch niets mee doen. Hoe moetje dat zien? „Alleen de ondernemers die dat willen kunnen de grond kopen. Op dat mo ment kun je overigens wel een discussie voeren over de economische waarde van de grond. Hoeveel is de grond de on dernemer waard. Tegen een investering kijken ze heel anders aan dan tegen een heffing. Mijn redenering is dat je de grond toch niet kunt gebruiken, dus be ter kunt verkopen voor een aantrekke lijke prijs. Het geld kan de gemeente weer op andere manieren inzetten." Niet iedereen was gecharmeerd van uw voorstel. „Dit soort voorstellen breng ik bewust in. Ik wil mensen dwingen om op een ander manier tegen de problematiek aan te kijken. Raadsleden zijn vaak geneigd om de voorstellen van het col lege klakkeloos over te nemen. Voor mij is het een sport om ze aan het nadenken te zetten." OOST-SOUBURG - Het verkeer op Rijksweg A58 bij Oost- Souburg moet vanaf volgende week dinsdag tot en met begin juli rekening houden met wegwerkzaamheden. Rijkswater staat laat nieuw asfalt, zeer open asfalt beton (zaob), aan brengen op de viaducten in de Rijksweg bij Oost-Souburg. Tijdens de werkzaamheden is in beide richtingen slechts één rijstrook beschikbaar. Enige hinder voor het wegverkeer is onvermijdelijk, aldus Rijkswaterstaat, dienstkring Noord en Midden-Zeeland. MIDDELBURG - Tegen twee Vlissingers van 21 en 29 jaar zijn gisteren voor de rechtbank in Middelburg werkstraffen geëist van 240 uur De twee hebben zich in februari en maart vorig jaar schulcüg gemaakt aan het plegen van 28 autokra ken in verschillende plaatsen op Walcheren. Dat gebeurde telkens via het uitsnijden van een autoruitje, waarna zij ver volgens het portier wisten te openen en op zoek gingen naar voorwerpen van hun gading. Bij de aanhouding van het tweetal werd een indrukwekkende hoeveelheid goederen in beslag genomen, waaronder geluids apparatuur, gereedschap, zonnebrillen en verrekijkers. Geldgebrek was aanvankelijk de aanleiding om op stroop tocht te gaan, maai' later werd het een verslaving. De Vlissin gers zijn zich achteraf rot geschrokken van de gevolgen van hun daden. De oudste van de twee: „Jullie mogen mij een proeftijd geven die langer duurt dan mijn leven, want dit doe ik echt niet meer." Zo ver wilde de officier van jusititie, mr. C. Fetter, niet gaan. Zij eiste naast de werkstraf een voorwaarde lijke gevangenisstraf van zesmxaanden, met de gebruikelijke proeftijd van twee jaar. De uitspraak is op 23 april. KAPELLE - Op de Vroonlandseweg te Kapelle heeft zich donderdag een kop-staart-botsing voorgedaan tussen twee personenauto's. De oorzaak van de aanrijding is onbekend, in de' voorste auto zat een 48-jarige inwoonster uit Hans weert en in de achterste een 77-jarige inwoonster van hetzelfde dorp. YERSEKE - Uit een auto die geparkeerd stond op de Kijkuit te Yerseke is in de nacht van woensdag op donderdag een CD- speler gestolen. De dader nam ook vier velgen van de auto GOES - Een 17-jarige Dordtenaar heeft donderdag bij de po litie in Goes aangifte gedaan van diefstal van zijn portemon naie. De jongen was zeer gedupeerd omdat, behalve contant geld, zijn OV-kaart, zijn identiteitspapieren en zijn brom fietscertificaat in de portemonnaie zaten. De beurs zou uit zijn sporttas zijn gestolen terwijl de ClOS-leerling bezig was in één van de sportzalen van zijn school. SLUISKIL - Woensdagavond raakte een 25-jarige autobe stuurster uit Terneuzen ernstig gewond bij een aanrijding. Het ongeval gebeurde op de Provincialeweg N252, waar de 25-jarige Terneuzense vanaf de afrit brug Sluiskil de Provin cialeweg wilde oprijden. Zij verleende daarbij geen voorrang aan een 29-jarige plaatsgenoot. Bij de aanrijding werd de vrouw uit haar auto geslingerd en liep daarbij letsel op aan haar hoofd, fracturen aan haar borstkas en haar arm. Het slachtoffer werd overgebracht naar het ziekenhuis in Gent. Beide voertuigen raakten zwaar beschadigd. door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het moet maar eens uit de wereld geholpen worden dat de Burger Partij Ne derland (BPN) tegen buitenlan ders is. Dat probeert de schei dende fractievoorzitter Toon Poppe van de Vlissingse BPN- afdeling duidelijk te maken. „Ik heb een schoonzoon uit Irak. Hoe kan ik dan tegen buitenlan ders zijn? Even heb ik wel ge dacht, als het maar geen profi teur is. Maar hij wil terugkeren naar zijn land, zodra het daar rustig is. Dat vind ik een goede zaak." De BPN deed niet meer mee aan de laatste verkiezingen. In de cember besloten Toon Poppe en fractiegenoot Lagace af te zien van de raadsverkiezingen. Er zou te weinig kader zijn om de BPN in Vlissingen in stand te houden. Poppe vond het aantal van vijf kandidaten op de lijst te gering. Het avontuur van Poppe en twee fractieleden begon vier jaar geleden. Welgemoed stap ten zij onder de vlag van de ex treem-rechtse Centrum-Demo craten de gemeenteraad binnen. „Er volgde een tumultueuze pe riode. Lagace en ik keerden de CD de rug toe. Het was uit pro test tegen excessen in de CD." Staatsidioot Poppe doelt op de discrimina toire acties van Y, Graman, lang de nummer twee van de lande lijke CD. Hij mishandelde ooit Marokkanen, stichtte brand en trad vaak op als lij&vacht van partijleider J. Glimmerveen van de Volksunie. „Ik wei'd ter ver antwoording geroepen voor hun Toon Poppe. acties. Die Glimmerveen is een echte staatsidioot." Poppe kon zich in een, ten op zichte van de CD, gematigder Burger Partij Nederland vin den. „Ons partijprogramma is niet discriminerend, maar wordt discriminerend uitgelegd door mensen die verkeerd wil len lezen. Ik vind wel dat Neder land vol is, maar niet zo vol dat er geen plaats meer is voor men sen die op de vlucht zijn voor de oorlog of die vluchten vanwege hun politieke ideeën. Als gezegd wordt dat extreem-rechts kiest voor het eigen volk, dan slaat dat op alle burgers in Neder land. Daardoor moeten de lan den van de Europese Unie de vluchtelingen eveni'edig vex-de- len. Nederland kan dan fatsoen lijk zorgen voor zijn ouderen of de gezondheidszorg serieus ne men. Nederland moet niet altijd voorop lopen met het binnenla ten van mensen." Maar is Nederland wel zo gast vrij?,.Datvindik wel. Het linkse standpunt vindt veel navolging. Stel dat twee mensen van twee boterhammen eten. Een derde meldt zich. Iemand met linkse sympathieën verdeelt die boter ham direct. Maar dat kan niet eindeloos doorgaan. Extreem rechts laat de ander één keer van de boterham meeëten en daarna moet het afgelopen zijn. Zo hoort dat, want het is belangrij ker om de oorzaak van het kwaad aan te pakken. Dat kan door zelf tai'we te verbouwen. Ik noem maar een voorbeeld." Bolkestein Toen Poppe bekend maakte dat hij niet vei'kiesbaar zou zijn, zei hij tegen zijn volgers dat ze maar op de WD in Vlissingen moesten stemmen. „Want in de visie van die partij kan ik me re delijk vinden. Zeker op lande lijk niveau. Frits Bolkestein is duidelijk. Hij zwengelt met zijn opmerkingen over bxiitenlan- ders de discussie aan over het toelatingsbeleid. Door te praten met elkaar overwin je proble men en dat hij een selectief toe latingsbeleid voorstelt, bevalt me. Ik denk echt dat Janmaat (lijsttrekker van de landelijke CD) een prima collega van Bol kestein zal zijn." Poppe wil over vier jaar terug komen in de gemeenteraad. „Maar ook ben ik in voor de lan delijke politiek. Op dit moment zijn er gesprekken tussen rechts-georiënteerde groepe ringen. We kijken of we in een goede organisatie op één lijn kunnen komen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 19