Toerisme biedt regio groeikans Het koor gaat in de toekomst swingen fPZC Begin mei zicht op toekomst Iguana PZC Accelerando gaat goochelen tijdens jaarlijkse uitvoering Van liberaal Jebbink moet de burger op tijd zijn mond roeren zeeland 17 Jarige Rabobank tracteert Noord-Beveland op studie naar perspectieven Tonnen schade bij brand op kotter Yerseke II IHf I mensenwerk Auto botst tegen boom Ruiten appartementen ingegooid Automobiliste dronk te veel Aanhangwagen ontvreemd Alcohol in spel bij botsing Tuinhuis Ossenisse uitgebrand Hond vergiftigd in Zandstraat Radar flitst 130 hardrijders afscheid van de raad donderdag 9 april 1998 Idoor Mieke van derJagt K1SSENKERKE - De Rabo- lank Noord-Beveland heeft het Iredase onderzoeksbureau •TV Consultants opdracht ge- jeven een toeristisch-recreatie- ie ontwikkelingsvisie op te stel len voor Noord-Beveland. Het onderzoek naar de moge lijkheden van Noord-Beveland moet na de zomer klaar zij n en is een cadeautje van de bank in het kader van het 75-jarig bestaan. Landelijk viert de Rabobank een eeuwfeest, maar op Noord- Beveland begon de Boerenleen bank pas 25 jaar later. Was het 75 jaar geleden de agra rische sector waarvan Noord- Beveland moest leven, nu liggen de kansen voor het eiland vooral op het gebied van recreatie en toerisme. Het eiland biedt de waterrecreant toegang tot het Veerse Meer, de Oosterschelde de Noordzee en geeft bovendien rust en ruimte aan duizenden verblijfsrecreanten. Jachthavens, campings, bunga lowparken, strand, vakantie woningen; het moet allemaal worden beheerd en levert daar om veel werkgelegenheid. Toe risten maken het bovendien mogelijk dat het voorzieningen niveau en de infrastuctuur op peil blijven. Groei De jubilerende Rabobank wil een bijdrage leveren om het toe risme op Noord-Beveland duur zaam en optimaal te ontwikke len omdat er, volgens de bank, nog genoeg groeikansen zijn. DTV in Breda is een afdeling van de Nationale Hogeschool voor Toerisme en Verkeer, die zich op dienstverlening aan der den richt. De onderzoekers gaan eerst vraag en aanbod inventa riseren en daarna het imago van het eiland meten met een onder zoek onder Nederlandse en Duitse bezoekers. De bestedin gen en hun effect op de werkge legenheid worden gemeten en tot slot wordt een actieplan voor de verbetering en versterking van de sector gemaakt. door René Schrier SINT-ANNALAND - De jaar uitvoering van de Ko ninklijke Fanfare Accelerando uit Sint-Annaland wordt deze keer omgeven door magische in vloeden. De uitvoering heet dan ook 'Hocus Pocus Toaverkot'. De bezoekers van gemeen schapscentrum De Wellevaete worden vrijdag 17 en zaterdag 18 april teruggebracht naar een sfeer van rond 1830. De vereniging heeft veel werk gemaakt van de entourage. Bij na twintig kostuums zijn in ei gen beheer vervaardigd. De jongste bezoekers krijgen in de pauze een toverdrankje. Ook is er een kleine historische markt. Tevens zijn er een demonstratie ^heksenpoppen maken, een oud- Hollands snoepkraam en een ■waarzegster. De fanfare speelt YERSEKE - Een brand op een mosselkotter in de Julianaha- ven in Yerseke heeft vannacht een schade van waarschijnlijk enkele tonnen aangericht. Het vuur, dat even na middernacht werd ontdekt, verwoestte de machinekamer volledig. De ma chinekamer was zojuist voor zien van nieuwe apparatuur en elektronica. De bemanning van de Duitse kotter, de Wyk 7, was aan boord toen de brand uitbrak. Zij kon zichzelf in veiligheid brengen en Waarschuwde de brandweer, bie is ruim een uur in touw ge- jveest. De oorzaak van de brand is waarschijnlijk kortsluiting in elektrische bedrading, aldus commandant Hollestelle van de brandweer in Yerseke. De rijks politie te water stelt vandaag (donderdag) een onderzoek in haar de precieze oorzaak van cle brand. De Wyk 7 was in Yerseke voor de inbouw van twee nieuwe moto ren. Die operatie zou vandaag worden voltooid. De mosselkotter is eigendom van het bedrijf Delta Mossel BV in Yerseke. onder meer werken als Fiefoer- niek, Centenial, Ouverture Aure Lee, Lustspiel ouverture enPas- time with Good Company. Diri gent is Pierre van Broekhoven, koperdocent aan de muziek school te Bergen op Zoom, die al weer dertien jaar cle Sint-Anna- landse leidt. Bijzonder is de choreografie van Nicole Oerle- mans die volgens een enthousi aste Van Broekhoven de muziek echt tot leven brengt. Accelerando laat de bezoekers een heel verhaal meebeleven. Zo binden Cees en Arthur van Broekhoven de strijd aan met twee Setallandse heksen. Muzi kaal wordt die geïntroduceerd door de dweilband "t is wezuluk waor'. De regie is in handen van Cees van Broekhoven, die te vens optreedt als spreekstal- meester, Beide uitvoeringen be ginnen om 19.30 uur. Waterrecreatie in Wissenkerke. Volgens de Rabobank zijn er voor het toerisme op Noord-Beveland nog genoeg groeikansen. foto Willem Mieras VLISSINGEN - Ad Bom van Iguana aan het Bellamypark in Vlissingen verwacht begin mei meer duidelijkheid te heb ben over de toekomst van de reptielenzoo. Iguana kampt met een ernstig ruimtegebrek. Een directielid van het minis terie van Landbouw, Natuur beheer en Visserij deelde giste ren mee dat het rapport van de stichting Nederlands Onder zoek Dierentuinen (NOD) dan door de overheid is besproken. Met dat rapport in de hand is een herverdeling van reptielen over de centra mogelijk. Het NOD onderzocht vorig jaar hoe de opvang van exoten in Nederland verbeterd ka wor den. Koen Brouwer, directeur NOD: ,,In vergelijking met an dere landen is de opvang van in beslag genomen dieren in Ne derland goed georganiseerd. Toch kan er altijd een betere structuur komen. We hebben een rondje langs de verschil lende Opvangcentra gemaakt en de capaciteiten en kwalitei ten zoveel mogelijk in kaart gebracht. Wat Iguana betreft kan ik zeggen dat de opvang professioneel is geregeld. Er zij n nog twee andere vergelij k- bare centra die gespeciali seerd zijn in reptielen en amfibieën: een in Delft, een in Zoetermeer. Iguana is wel gro ter." Het NOD heeft in ongeveer een half jaar ook een aantal basis voorwaarden onderzocht waaraan de opvangcentra moeten voldoen. Daarnaast adviseert het NOD over het vervolgtraject van de in beslag genomen dieren. door Anita Hoekman REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier (chef) M. J. van Barneveld A.M. van der Jagt M.A.deJongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T. Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Al een kwart eeuw beweegt hij zich in de wereld van de koren. L. C. Soeters uit Kapelle vertegenwoordigde zo'n tien jaar het gewest Brabant-Zee land voor het Koninklijk Nedrlands Zangersverbond. Aan het eind van de maand geeft hij de functie van verte genwoordiger en voorzitter van het gewest op om zich te storten op zijn an dere 'bijbaantje' als voorzitter van de Samenwerkende Koren (Sako). Soeters is een man met een visie. „In de toe komst voorzie ik een koorwereld vol en tertainment. Waar de mannen niet sta tisch en als een pinguïn op de bühne staan en de vrouwen gehuld in lange ge waden ook niet stilstaan. Nee, ik zie een voorstelling met dans, ballet en theater. Niet meer dat stijve. De koren zullen bewegen!" Bewegende koren, zittende koren, dan sende koren, toneelspelende koren en geschminkte koren. Volgens Soeters is het de toekomst en een toekomst die niet zo lang op zich zal laten wachten. „Ik denk dat je over een jaar of vijf hier en daar al wat beweging zal zien. Zeker bij de wat jongere koren. Die zijn dol enthousiast om wat afwisseling toe te passen. Het kan natuurlijk ook vrese lijk mooi worden. Stel jé voor een koor optreden met op de'voorgrond een bal letvoorstelling, of koorleden die al zingend een verhaal uitbeelden. Soort opera. Prachtig toch... Maar het zal waarschijnlijk rustig beginnen met zit tende en bewegende koorleden. De muziekliefhebber uit Kapelle begon ooit met zingen als een hobby. „Je weet hoe het gaat. Drukke baan, veel praten en 's avonds geen puf om ook maar iets te doen. Laat staan zingen. Zo was het in mijn geval. Iemand vroeg me mee te gaan naar een repetitie. Ik dacht nog: 'Da's niets voor mij'. Maar het greep me. Ik werd door het zingen gegrepen. Het ging niet gemakkelijk hoor. Zingen is moeilijker dan je denkt. Het is de lang ste studie aan het conservatorium! Ik heb ook lessen genomen. Als je gaat tenissen, neem je ook lessen. Bij zwem men gaat het net zo. Om te kunnen zin gen, om je stem goed te kunnen gebrui ken heb je ook lessen nodig. En nu... nu is zingen een vorm van ontspanning." Mannenkoor Soeters begon zijn zangcarrière in een gemengd kooi-, maar kwam na een ver huizing terecht bij het Zeeuws Man nenkoor. „Toeval dat ik daar naar toe ben gegaan." Het mannenkoor was de eerste stap in de richting van zijn be stuurlijke carrière bij het Koninklijk Nederlands Zangersverbond. Een ver bond dat alleen de belangen van de Soeters: „Als ik mijn stem niet meer onder controle heb, stop ik onmiddellijk." mannen- en jongenskoren behartigt. „Ik werd gevraagd om orde op zaken te stellen. Niet dat het slecht ging met het gewest Brabant en Zeeland. Verre van dat. Maar er moest ook nog veel gebeu ren." Al snel kwamen de bestuurlij ke kwalit- eten van Soeters naar boven en in 1989 kwam hij in het landelijk bestuur van het verbond terecht. „Het is een mooie tijd geweest. Een hele mooie tijd. Zeker vorig jaar november toen we het eerste Europees Mannenkoorfestival hebben georganiseerd. Drie dagen optredens van mannenkoren uit geheel Europa, lezingen, workshops en muziekfilms. Geweldig. Een hoogtepunt. Dat moeten we in 2003, als het KNZV 150 jaar be staat, nog zien te overtreffen." Roulatie Tien lange jaren was Soeters vertegen woordiger van het gewest Brabant en Zeeland. Hij heeft in die tien jaar geluk kig wat bereikt binnen de korenwereld. „Als je er aan begint heb je een hoger plan in gedachte en daar heb ik mij re delijk aan kunnen houden. Binnen het verbond is de houding veranderd. Dat: is een mooie prestatie, maar er moet nog veel meer gebeuren. Maar dat is mijn taak niet meer." Tijdens de jaarverga dering neemt Soeters afscheid van het verbond. „Dat heb ik al lang geleden besloten. Dit is mijn derde termijn bin nen het bestuur. Dat is in mijn ogen lang. Te lang. Ik wilde na twee termij nen al vertrekken. Maar er stond zoveel te gebeuren dat ik toen ben gebleven op voorwaarde dat ik er in 1998 een punt achter zou zetten. Er moet roulatie in het bestuur zitten. Ik hou er niet van als mensen lang op één plaats blijven zit ten. Dat is mijn persoonlijke mening. Een jonger iemand, met andere inzich ten en visies moet de kar maar gaan trekken." Met het opzeggen van zijn functie is Soeters, zoals hij het zelf zegt, nog niet verloren voor de korenwereld. Als er projecten zijn, wil hij best nog wel eens een handje helpen. Ook voor de Samen werkende Koren blijft hij beschikbaar „Daar is nog zoveel te doen." Soeters zal de muziek waarschijnlijk nooit met rust laten. D aarvoor is de lief de voor het vak te groot. „Ik heb altijd van muziek gehouden. Mijn ouders hielden van klassieke muziek, Ik zat, boven te luisteren naar radio Luxem burg 'Station of the Stars'. Naarmate ik ouder werd, begon ik klassieke muziek foto Willem Mieras meer te waarderen. Nu luister ik naar alle schitterende muziek, voornamelijk klassiek, maar ook naar popmuziek. Dat kan ook schitterend zijn. Nee, dan heb ik het niet over de Spice Girls. Dat is gezellig zingen, ook ontspanning, maar schitterende popmuziek is het ze ker niet." Prestatie „Zolang mijn stem het acceptabel doet, ga ik door met zingen. Voor mij is het Zeeuws Mannenkoor geen gezellig heidsclubje. Ik wil een prestatie neer zetten. Als ik mijn stem niet meer onder controle heb, als ik me niet meer hon derd procent kan geven, stop ik onmid dellijk. Het belang van het koor is voor mij belangrijker dan mijn persoonlijk belang. Misschien geef ik me rond die tijd wel op voor een seniorenkoor. Be stuurlijk kan ik ook nog een tijdje mee. Alleen mijn tijd bij de KNZV is voorbij. Mijn station komt eraan en 25 april stap ik uit. Ik stap wel met pijn en moeite uit en met spijt in het hart, want er is nog veel te doen. Maar ik weet dat het beter is dat ik stop. En ik geloof niet dat ik het zo slecht heb gedaan. Iedereen is tevre den. Daar kan ik dus met plezier naar terugkijken." SINT ANN A LAND - Een 2 3-jarige in woonster van Bergen op Zoom is woensdagochtend vroeg op de Havenweg in Sint An- naland met haar auto van de weg geraakt en tegen een boom tot stilstand gekomen. Door de regen was het wegdek glad ge worden. De Bergse kwam met de schrik vrij, maar de totaal vernielde auto moest door een takelbedrijf worden wegge haald. MIDDELBURG - Van een appartementencomplex aan de Blauwedijk in Middelburg zijn dinsdagavond tweeglasi-uiten ingegooid. De schade bedraagt 600 gulden. VLISSINGEN - Een 35-jarige automobiliste uit Vlissingen is dinsdagnacht in haar woonplaats aangehouden voor het rij den onder invloed van alcohol, Bij een controle op de Paul Krugerstraat blies zij bijna drie keer de hoeveelheid alcohol die is toegestaan. Verder bleek dat ze nog een boete van vijf honderd gulden had openstaan. Omdat ze hieraan niet kon voldoen is haar auto in beslag genomen. Ook haar rijbewijs moest ze inleveren. Ze kreeg een dagvaarding mee naar huis. ZOUTELANDE - Onbekenden zijn dinsdagnacht aan de haal gegaan met een aanhangwagen. De aanhanger stond vastge ketend op een bouwterrein aan de Houtenburgsewegin Zou- telande. De waarde was vierduizend gulden. TERNEUZEN - Bij een aanrijding op de Terneuzense Hoofd- weg bleek dinsdagavond een van de twee bestuurders onder invloed te zijn van alcohol. Een 40-jarige automobiliste uit Hulst zag te laat dat de voor haar lijdende 71-jarige Terneu- zenaar afremde. Een kop-staax-tbotsing met materiële schade was het gevolg. Ademanalyse wees uit dat de Hulsterse bijna twee keer de toegestane hoeveelheid alcohol in haar bloed had. Haar rijbewijs werd ingenomen. Ook kreeg ze een dag vaarding en een rijverbod van elf uur. OSSENISSE - De brandweer uit Hontenisse moest dinsdag iij actie komen voor een brand in een tuinhuis in Ossenisse. De oorzaak van de brand was vermoedelijk een frietpan op het gas in het tuinhuis. Het tuinhuis brandde volledig uit. De W0r ning naast het tuinhuis liep enige waterschade en een ge scheurde ruit op. ZANDSTRAAT - In de Zandstraat werd woensdagochtend de hond van een Zandstraatse familie vei'giftigd. Het dier werd uitgelaten in de Van Remooi-terepolder en at tijdens de wan deling iets waar gif in zat. Kort erna begon de hond te schuim bekken. Een bezoek aan de dierenarts mocht niet meer baten. TERNEUZEN - Bij een snelheidscontrole op de Willem de Zwijgerlaan en de Mr. F.J. Haarmanweg in Terneuzen zijn woensdag in totaal 130 van de 600 passanten geflitst. Op bei de wegen geldt een maximumsnelheid van 50 kilometer per uur. Eén hardrijder spande de kroon met 80 kilometer per uur. door Caroline Moerland KAPELLE - Een vraagbaak voor anderen in de politiek. Dat was één van de typeringen die de Kapelse burgemeester G. C. de Groot over had voor C. J. Jeb bink, toen die vorige week een koninlijke onderscheiding kreeg. Na maar liefst twintig jaar raadlidniaatschap voor de WD, is Jebbink een ervaren ge meentebestuurder. Nu hij een punt heeft gezet achter zijn po litieke carrièrre, blikt de libe- raal terug. Jebbink vindt dat de gemeente politiek zakelijker is geworden vergeleken bij twintig jaar gele- d'en. „In die beginperiode was het echt vechten in de raad. Wat je nu ziet - en dat is eigenlijk wel jammer - is dat mensen een ver haal voorlezen." De spontani teit van vroeger vindt hij nog het meest terug i n de commissiever gaderingen. Een ander verschil is naar Jeb- bink's opvatting de venninder- de betrokkenheid van de burger bij de politiek. Het is bijvoor beeld moeilijk voor een partij om mensen te interessei'en voor het raadslidmaatschap. Volgens Jebbink valt die geidnge belang stelling voor het openbaar be stuur niet alleen de gemeente zelf te verwijten. „Je moet het spel van twee kanten spelen." Openheid Hij weerspreekt de opvatting dat de verminderde betrokken heid van de burger bij het be stuur is te wijten aan een gebrek aan openheid van de gemeente. Hij wijst erop dat informatie avonden die worden belegd, doorgaans weinig mensen trek ken. „Voordat* een plan defini tief is, gaat het naar de burger. Als de buurt het er niet mee eens is, gaat het niet door. Maar je hoort betrokkenen doorgaans pas achteraf." Als voorzitter van de commissie voor bezwaar- en beroepschrif ten heeft hij vaak te maken ge had met burgers die het niet eens bleken te zijn met een be- sluit van het gemeentebestuur Op die manier werd hij gecon fronteerd met 'de andere kant van het gelijk', zag hij hoe be slissingen voor burgers uitpak ten. Dat heeft hem niet somber gestemd over de kwaliteit van de besluitvorming, integendeel zelfs, „De gemeenteraad moet op hoofdlijnen besturen. Dat kan betekenen dat een besluit C.J. Jebbink (VVD) voor de gemeenschap in zijn ge heel een goede zaak is, maar dat het voor een individu nadelig uitpakt. Als je in zo'n geval te gen een burger zegt 'U heeft ge lijk', wil dat niet zeggen dat het besluit verkeerd was." Inkomenspolitiek Als liberaal heeft hij geprobeerd te strijden tegen een in zijn ogen al te strakke regelgeving. Als voorbeeld noemt hij gemeente lijke belastingen, die volgens hem voor iedei'een in piïncipé even hoog moeten zijn. „De ge meente moet geen inkomenspo litiek bedrijven. Dat is iets wat je aan Den Haag moet overla4 ten." Omdat Jebbink zijn politieke activiteiten steeds moeilijker kon combineren met zijn dage lijkse werkzaamheden, droeg hij in 1996 het Iractievoorzitter- schap over aan J. H. Herselman. •En na twee jaar als 'gewoon' raadslid te hebben meege draaid, stopt hij er helemaal mee. „Ik heb het altijd heel leuk gevonden", zegt Jebbink over het raadslidmaatschap. Ook de verzakelijking die in de loop der jaren optrad, heeft zijn voorde^ len. „Je kuntje werk als raadslid pas echt goed doen als ambtena ren je betrouwbare informatie verstrekken. En dat gebeurt de laatste tijd steeds beter. Vroeger moest je gestudeei'd hebben orh een begroting te kunnen lezer) en dat is tegenwoordig niet meer

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 29