Senaat stemt in met varkenswet Handgranaten blijven liggen op terrein bij West-Souburg ïssintratuin Ibiuitengebied Kabinet steekt geen extra geld in de zorgsector 4 WEKEN Koningin opent nieuw complex Naturalis 1 W Van Aartsen krijgt na zwaar debat meerderheid achter zich Vlaams Blok krijgt klappen VMELIESTE Jiwaiiteit in q£ció GOES Noodlanding 27 t/m 31 Tammy Wynette overleden MVV boekt zege op PSV Nieuwe leider ELN-guerrilla's 25 VOOR 15,00 WÊÊKSKÊÊmÊm wm/ÊÊÊÊÊÊÊ/m 12° ZW 2 Enkele bui Af en toe zon, vooral vanmiddag en vanavond kans op een regen- of onweersbui. Maxima rond 11 graden. 241e jaargang no. 83 woensdag 8 april 1998 losse nummers 1,75 [door Koos van Wees DEN HAAG - De Eerste Kamer is vannacht alsnog akkoord gegaan met een inkrimping van de var kenssector. Met 38 stem men voor en 29 tegen werd het wetsvoorstel aan vaard. Lange tij d zag het er naar uit dat de PvdA steun aan het plan van minister Van Aartsen van Land bouw zou onthouden. Een fron tale botsing tussen de grootste regeringspartij en de bewinds man bleef echter uit. De PvdA-fractie stemde uitein- ANTWERPEN - Een delegatie van het extreemrechtse Vlaams Blok heeft gisteren rake klap pen opgelopen bij een bezoek aan het slachthuis van Antwer pen. Daar vond een rituele lachting plaats voor het islanri- isch Offerfeest. )e leider van het Blok in Ant- verpen, Filip de Winter, werd ioor een groep Marokkaanse ongeren op de grond gegooid. )e politie moest hem ontzetten. !en Antwerps gemeenteraads- id liep een hersenschudding op. )e Marokkaanse jongeren za- ;en het bezoek van de partij- :opstukken als een provocatie. Iet Vlaams Blok is de grootste ractie in de gemeenteraad van Antwerpen. De partij pleit voor en begeleide terugkeer van alle nigranten in België. ANP delijk verdeeld. WD, D66 en GroenLinks waren voor en het CDA tegen. De PvdA hield aanvankelijk vast aan een schadevergoeding voor boeren die varkens moeten inleveren. Na fractieberaad be sloot de PvdA uiteindelijk toch in te stemmen met plannen van Van Aartsen. „We hadden ge hoopt dat de minister het ons mogelijk had gemaakt om una niem voor te stemmen", zei PvdA-woordvoerder Pit in zijn stemverklaring. De minister gaf geen duimbreed toe in het debat met de senaat. De wens van alle fracties om boeren een schadevergoeding te geven voor de varkens die ze moeten inleveren, werd door hem categorisch van de hand gewezen. Hij baseerde zich daarbij op een strikt juridische uitleg van zowel de Nederland se grondwet als het Europees Verdrag voor de Rechten van de Mens. Volgens de bewindsman hoeft op basis van beide stukken geen schadevergoeding te wor den gegeven voor productie rechten. Er is geen sprake van eigendom, aldus Van Aartsen. Die houding leidde met name tot onvrede bij de PvdA-fractie. De regeringspartij wees op juri dische beschouwingen en op vattingen dat de Nederlandse overheid wel degelijk tot uitbe taling zou moeten overgaan. PvdA-senator Meine Pit ver wacht dat boerenorganisaties die naar de rechter zullen stap pen voor miljarden guldens aan V\ GLASHANDEL VUL AAN - Een Boeing 757 heeft nsteren een noodlanding ge naakt bij Milaan. De veiligheid /an het toestel kwam in het ge lling, toen een zestigjarige pas- jagier probeerde de cockpit bin nen te dringen omdat hij geen bier meer kreeg geserveerd. De han werd na de landing gear- Esteerd. AP van onze redactie binnenland LEIDEN - Door een chipkaart in een zuil te steken heeft koningin Beatrix gisteren het nieuwe gebouwencomplex van het na tuurhistorisch museum Naturalis in Lei den geopend. Een soortgelijke chipkaart zullen toekomstige bezoekers gebruiken om op speurtocht te gaan in Naturalis. In het complex de totale collectie van het museum, na meer dan een eeuw verspreid te zijn geweest over zeven locaties, uitein delijk onder één dak samengebracht. De collectie is door haar omvang, veelzijdig heid en kwaliteit internationaal van grote waarde. Ze varieert van skeletten van reusachtige dinosaurussen tot piepkleine opgezette kevers. Alles wat leeft en heeft geleefd is er te zien. Veel objecten die in donkere kasten ston den en lagen, zijn nu verdeeld over ver- schilende exposities. foto Ed Oudenaarden/ANP zie ook pagina 11 Miljarden llgens Niek Ross zijn de twee handgranaten van het Engelse Mill- pe. De geweergranaat is een KAR-98. foto Lex de Meester (Advertentie) Citroentijm met geelgouden bladeren. Citroengeurige bodembedekker. Roze bloempjes in april en mei. Van 6.95 voor topavond: donderdag tot 20.45 u KOUDEKERKE Vlissmgsestraat (Tussen Koudekerke en Vlissingen), Tel. 0118-551623 HET GROENE WARENHUIS Maandag t/m zaterdag vanaf 8.45 uur open. door Michelle Middendorp WEST-SOUBURG - Aan de rand van West-Souburg, op een paar honderd meter van wonin gen, liggen sinds vrijdagmiddag twee handgranaten en een ge weergranaat. De explosieven zijn daar door drie jongens neergelegd. Zij hadden het wapentuig uit de Tweede Wereldoorlog met be hulp van een metaaldetector in de duinen gevonden. Vrijdag avond stelden de jongens de po litie op de hoogte en hebben ze de plek waar de explosieven lig gen aangewezen. Tot hun verba zing waren de granaten dins dagmiddag nog niet opgeruimd. Woordvoerder I. Flikweert van de politie in Vlissingen zegt dat agenten de plek direct na de melding hebben geïnspecteerd. De plek is gemarkeerd en aan de explosievenopruimingsdienst (EOD) van de luchtmacht in Gilze- Rijen gemeld. Wanneer de explosieven worden opge ruimd. is nog.onduidelijk. Flik weert kon de EOD in Gilze-Rij- en dinsdag aan het eind van de middag niet meer bereiken. Daarop belde hij met de EOD in Culemborg. Daar stelde de EOD aan de hand van een beschrij ving van de plek en prioriteiten lijst vast dat het oprxximen van het explosief materiaal niet ui- termate dringend is. Binnen één of twee weken kan de EOD wel langskomen, werd in Culem- borg verondersteld. Dat verbaast de zestienjarige Niek Ross wijst degevonden explosieven aan. foto Lex de Meester Niek Ross. Hi] heeft de explosie ven samen met een paar vrien den begraven. Dat de plek onge vaarlijk is spreekt hij tegen. „De omgeving wordt door kinderen als speelterrein gebi-uikt. Ik mag er graag crossen en er wordt ook wel eens een feestje georganiseerd." Achteraf vindt hij het ook geen ideale plek om explosieven te verstoppen. „We gi ngen ervan uitdat de politie ze gelijk zou weghalen. Maar dat is dus niet gebeurd." Niek en zijn vrienden hebben de granaten bij West-Souburg verstopt om dat zij de vindplek in de duinen geheim willen houden. „Anders gaat de EOD het hele gebied uit kammen. Dat willen we niet, want er valt nog genoeg te vin den. We zijn niet op zoek naar granaten maar wel naar patro nen en andere overblijfselen uit de oorlog. Dingen die gemakke lijk onschadelijk te maken zijn." De jonge speurders naar oor logsrestanten blijken redelijke kenners te zijn. Volgens Niek zijn de twee handgranaten van hel, Engelse Mill-type. De ge- weergranaat is een KAR-98. „Dat is een hele linke. Eén tik tegen de bovenkant en je schuurtje is weg." Stalen kist Volgens Flikweert laat de poli tie explosieven als het enigszins kan ongemoeid. Alleen als ze in een woonomgeving worden aangetroffenmag een agent een projectiel verwijderen. Op het terrein van het politiebureau is voor dat doel een zware stalen kist beschikbaar: Daarin komen ook granaten en patronen te recht die vinders naar het poli- tiebureu brengen. Niek en zijn vrienden hebben dat niet ge daan om problemen met de poli tie te voorkomen. De politie in Vlissingen neemt vandaag contact op met de EOD in Gilze-Rijen. Dan wordt beke ken of het opruimen van de ex plosieven kan worden bespoe digd. Tot die tijd zal de politie de plek tijdens de surveillance ex tra in de gaten houden. 35 •Tl schadeloosstellingen toegewe zen krijgen. Pit kwam daai'om met het voorstel om een com missie in te stellen, die samen met Van Aartsen en de varkens sector werkt aan een kleinere sector: De eerste korting van 10 procent van de varkensrechten zou de overheid als stok achter- de deur moeten houden. Het geld dat Van Aartsen toch als gevolg van procedures kwijt zou zijn, kon hij dan gebruiken voor een soepeler vermindering van het aantal varkens. Daarmee zou ook jarenlange vertraging door juridische procedures ach terwege blijven. Van Aartsen noemde dat voor stel „een ongelukkig en slecht alternatief, waar ik liever niet verder aan meedenk". Volgens hem leidtzo'n wijziging sowieso tot jarenlange vertraging. „Maar het is ook een fundamen tele wijziging van het wetsont werp zoals dat door de Tweede Kamer is aanvaard. Uw Kamer- heeft daartoe niet de bevoegd heid. U treedt ver buiten de oe vers van het mogelijke", zo wees hij Pit terecht. De Eerste Kamer kan formeel geen wijzi gingen aanbrengen in een wets ontwerp, maar deze alleen aan vaarden of verwerpen. Tuinplanten zijn in de vrije natuur niet welkom. Met één uit zondering. Stinsenplanten - verwilderde bosplanten - laten groene harten sneller kloppen huizen als boerderijen zee&land tijdingen van 't hof streektaal tevreden in de legbatterij fotopuzzel leve de hoogstamboom 9 natuurjoumaal wandelen in Hellevoetsluis modde ren op de fiets Tammy Wynette, de country-zangeres die met Stand by your Man wereldberoemd werd, is maandag overleden in haar wo ning in Nashville. Zij werd beschouwd als 'first lady of country music'. De minister van Landbouw liet blijken liever het oordeel van de rechter af te wachten. „Als de rechter in procedures de uit spraak doet dat er een schade vergoeding moet komen, dan is dat voor het kabinet maatge vend. Maar ik ver-wacht zo'n uitspraak niet", aldus Van Aartsen. Volgens bronnen op Landbouw zal schadevergoe ding de staat zeker enkele mil jarden guldens kosten. GPD BOGOTA - Het Colombiaanse Nationaal Bevrijdingsleger ELN heeft een nieuwe leider. Jo sé Nicolas Rodriguez Bautista (48) is benoemd als nieuwe lei der van de verzetsorganisatie. Bautista is de opvolger van Ma nuel Perez die in februari op 54- jarige leeftijd overleed aan he patitis. De ELN maakte het overlijden van Perez maandag pas bekend. De in Spanje gebo ren ex-rooms-katholieke pries ter kreeg in de jaren zeventig de leiding over het ELN. Via de op Cuba geïnspireerde rebellenbe weging wilde hij zijn christe- lijk-marxistische ideeën in de praktijk brengen. ANP zie ook pagina 2 Onbevreesd en onbe vangen probeert MW de nacompetitie te ontlopen. Die instel ling leverden de Lim burgers gisteren zo waar drie punten op tegen de aftredende landskampioen PSV: 2-1. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; financiën en economie: 7; radio en televisie: 8; uit: 11,12,13, 14en 15;zeeland: 17,19,21,22 en 23; sport: 24 en 25; buiten gebied: 27,28, 29, 30 en 31. van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het overleg tus sen de ministers Borst (Volksge zondheid) en Melkert (Sociale Zaken) en de werkgevers in de zorg is gisteren mislukt. De aan gekondigde acties in de sector lijken daardoor een stuk dich terbij te zijn gekomen. „We zijn geen stap naderbij ge komen", aldus voorzitter Krol van de Nederlandse Zorgfede- ratie (NZf). De zorgwerkgevers willen extra geld van het kabi net om het verplegend personeel loonsverhoging te kunnen bie den. Ook willen de werkgevers een extra financiële bijdrage om een tekort aan personeel te voorkomen. Krol zal morgen de bonden waarmee hij onderhandelt over een CAO voor het ziekenhuis wezen de situatie uitleggen. De bonden hadden verleden week al met acties gedreigd als de werkgevers uiterlijkvandaag niet met een aanvaardbaar loonbocl zouden komen. Het kabinet zegt voor de zorg ongeveer 900 miljoen beschik baar te hebben, goed voor een loonruimte van 3 procent. De werkgevers in de zorg bestrij den dit. Volgens hen blijft daar voor loonsverhoging maar 1 procent van over. Dit komt on der meer door de productivi teitskorting. Werkgevers moe ten doelmatiger werken en het bespaarde geld inzetten voor arbeidsvoorwaarden. £ij zeg gen dat ze het geld al lang heb ben uitgegeven aan extra zorg. De NZf stelde gisteren voor het geschil over de 3 of 1 procent voor te leggen aan een arbitra gecommissie, maar de ministers wilden daar niet aan. Melkert noch Borst wilde na afloop van het overleg iets zeggen. Melkert beende weg en minister Borst verdween door de achterdeur om de pers te ontlopen. Ernst De zaak komt morgen weer aan de orde in het kabinetsberaad. Maar volgens Krol zal daar niets nieuws uitkomen. „Het kabinet heeft onvoldoende inzicht in de ernst van de situatie in de zorg", aldus de woordvoerder van de werkgevers. Hij wees erop dat het al moeilijk is om personeel te krijgen. Zonder goede CAO ne men de problemen alleen maar toe. „Bovendien is het slecht voor het imago van de sector." De vakbonden kondigden giste ren aan dat op donderdag 23 april een eerste protestmanifes tatie te houden. Die vormt de start voor verdere acties. Het CAO-overleg loopt wat hen be treft vandaag vast als de NZf niet met een serieus loonbod komt. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) eJAj ik wil: O een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Naam: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC. afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 713214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1