PZC^krullebatè Massa leerlingen haakt af r/TIGROJJP Tot zeven jaar celstraf in Cobrazaak 4 WEKEN Stil protest tegen doden Algerijn Besluiten over milieu doorgeschoven naar het volgende kabinet 11° 16° Megafusie Citicorp en Travelers 19 t/m 28 Rudy Dhaenens overleden VOOR 15,00 JA, ik wil: Lesgeld blijft gelijk Artsen luiden noodklok over honger Soedan Meer dan 70.000 scholieren beroepsonderwijs zonder diploma Kamer achter goederenlijn naar Antwerpen LTO vraagt Senaat om verwerpen varkenswet NW 3 Mogelijk regen Vrij veel bewolking en mogelijk perioden met regen. Later op de dag enkele opkla ringen. Middagtemperatuur 11 graden. WÊmm\ 241e jaargang no. 82 dinsdag 7 april 1998 losse nummers 1,75 Vandaag zo los te knippen of uit de krant te halen j S e m*i mr.mvssm I De concentratie binnen de financiële wereld in de Verenigde Staten heeft gisteren een hoogtepunt bereikt met de aankon diging van een fusie van Citicorp en Travelers Group. De transactie vertegenwoordigt een gezamelijke beurswaarde van omgerekend 290 miljard, verreweg het hoogste bedrag dat ooit met een fusie was gemoeid. Door de fusie sloot de Dow Jones-index gisteren voor het eerst bo ven de 9.000 punten op 9.033,23. Een dag na zijn zwarë auto-on geluk is voormalig wielrenner Rudy Dhaenens in het zieken huis van Aalst aan zijn verwon dingen overleden. De Belg zou vrijdag 37 zijn geworden. Rudy Dhaenens veroverde in 1990 in Utsunomiya (Jap) de wereldti tel op de weg. In 1992 beëindig de hij zijn loopbaan. feiten en meningen: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5 financiën en economie: 6; economie: 7; radio en televisie: 9 zeeland: 11,13,15,16 en 17; wonen: 19,21,23, en 25; sport 29,31 en 33. van onze parlementsredactie DEN HAAG - PvdA en D66 ac cepteren de keuze van het kabi net om kort voor de verkiezin gen geen vergaande, concrete voorstellen te doen voor de be scherming van het milieu. De VVD is per saldo niet ontevre den. PvdA en D66 leverden gis teren zware kritiek op het ge brek aan daadkracht van het Nationaal Milieubeleidsplan (NMP 3), waarin het kabinet voorstellen doet voor toekom stig milieubeleid. NMP 3 noemt maatregelen zoals een verhoging van de benzine accijns met 50 cent per liter en een maximum snelheid van 100 kilometer per uur op alle snel wegen. Beslissingen hierover laat het kabinet echter over aan de volgende regering, omdat de maatregelen volgens minister De Boer (Milieu) te ingrijpend zijn en veel geld kosten. Het zit tende kabinet had hierover vol gens de minister een compromis gesloten waar het milieu niet mee gediend zou zijn. Kritiek Volgens De Boer zal het volgen de kabinet in de begroting voor 1999 milieuvoorstellen doen die zijn gebaseerd op NMP 3. Voor PvdA en D66 reden om hun kri tiek in te slikken. Ploon van GroenLinks werd hun deel. Maar volgens D66-Ka- merlid Augusteijn had De Boer gelijk met haar opmerking dat het zittende kabinet fliet over zijn giraf heen wil regeren. Au gusteijn: „Er is sprake van een bijzondere situatie, zo kort voor de wisseling van de wacht." De WD hamerde vooral op een Europese aanpak van milieu vervuiling. Nederland moet zich niet isoleren, zei Kamerlid Klein Molekamp. Gevoelig ligt bij de WD vooral de verhoging van energieheffingen (ecotax). Het kabinet wil deze met 3,4 miljard gulden verhogen en te gelijkertijd de belasting op ar beid verlagen. Hoe dat precies gebeurt, bepaalt echter de vol gende regering. Ontkoppeling Al met al vindt de WD dat het milieu er onder dit kabinet op veel punten op vooruit is ge- gaan. Klein Molekamp zei dat het bewijs is geleverd dat groei van de economie kan samen gaan met een schoner milieu, de zogenaamde absolute ontkop peling, Volgens de PvdA lijkt dat maar zo, dankzij „gegoochel met cijfers van milieutechno craten". PvdA en D66 willen dat er veel meer geld wordt geïnves teerd in het milieu. Het kabinet reageert later deze week op de moties die de fracties gisteravond laat over het NMP 3 hebben ingediend. ANP (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voorletters: Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller. 0800-0231231 De PZC 3214 000002 DEN HAAG - Een dag voor de behandeling van Herstructure ringswet voor de varkenshou derij heeft de boerenorganisatie LTO-Nederland een laatste op roep aan de Eerste Kamer ge daan om de wet te verwerpen. In een brandbrief wijst de organi satie er nogmaals op dat de wet om de varkensstapel met een kwart in te krimpen niet leidt tot een sector zoals minister Van Aartsen van Landbouw en de maatschappij die wenst. LTO-voorzitter G. Doornbos verwacht dat er door een stroom juridische procedures een pat stelling ontstaat tussen over heid en boeren die contrapro ductief werkt. Daarom stelt het LTO voor harde garanties af te spreken over de maximale toe gestane productie van fosfaat voor de periode 2000-2002. Ruim vijftig burgemeesters on dersteunen het pleidooi van de boeren. Zij vinden dat de leef baarheid van het platteland in gevaar komt door de manier waarop Van Aartsen de var kensstapel wil inkrimpen. Met de doelstelling van de wet zijn ze het wel eens. De burgemeesters doen een be roep op de senatoren de wet niet aan te nemen, maar de minister en de sector aan te sporen met elkaar te gaan praten over een andere uitvoering van de wet. Dat staat in een verklaring die de burgemeesters vanochtend aan de Eerste Kamer zullen aanbieden. De milieuorganisaties hebben kritiek op de actie van de burge meesters. Ze vinden het vreemd dat deze bestuurders die het al gemeen belang moeten dienen, zich nu opwerpen als belangen behartigers van de varkenshou ders. ANP Een ondervoed kind van anderhalf wacht op voedsel in Pakot, in het zuiden van Soedan. van onze redactie buitenland KHARTOEM - Artsen zonder Grenzen luidt de noodklok over de hongersnood in de provincie Bahr El Ghazal in Zuid-Soe- dan. In zeven voedselcentra van de hulp organisatie verblijven al 1.100 ondervoe de kinderen. In totaal worden volgens Artsen zonder Grenzen (AzG) 350.000 mensen in het ge bied met de hongerdood bedreigd. Oorza ken zijn de schrale oogst vorig jaar, onre gelmatige regens en de burgeroorlog, zo weten de medici. Onder de hongerenden zijn 120.000 ontheemden die zijngevlucht voor de Oorlog tussen rebellen en het rege ringsleger. De gevolgen voor de bevolking liegen er niet om. Medewerkers van AzG troffen baby's van vijf maanden die nog geen 2 ki logram wogen en amper 50 centimeter lang waren. Van de zevenduizend kinde ren jonger dan vijf die de artsen onder zochten, bleek 35 procent ernstig onder voed. Dat betekent dat zij minder dan 70 procent van het normale gewicht hadden. foto Khalil Senosi/AP „De mensen zijn erg verzwakt door voed selgebrek", zegt Mare Hermant die ver antwoordelijk is voor de voedselprogram ma's van de hulporganisatie in het gebied. „Daardoor lopen ze het risico te sterven aan ziekten die eigenlijk vrij gemakkelijk te voorkomen zijn zoals diarree en mala ria." De organisatie begint binnenkort een anti-mazelencampagne. Viei'duizend kinderen jonger dan vijf jaar krijgen een injectie. Verder probeei't AzG zoveel mo gelijk hulpgoederen naar het gebied over te brengen. ANP eerste kernwapenmogendhe- den het verdrag tegen kemproe ven (CTBT) geratificeerd. Het verdrag waarvoor de onder tekening op 24 september 1996 begoxx, is getekend door 149 lan den. Dertien daarvan hebben het inmiddels ook geratificeerd. Het verdrag zal echter niet snel van kracht worden. Daartoe moeten 44 landen die inpotentie kernwapens kunnen maken het ratificeren. Daarvan hebben Oostenrijk, Japan, Peru, Slowa kije, en nu ook Frankrijk en Groot-Britannië - het geratifi ceerd. Maar drie van hen - India, Pakistan enNoord-Korea - heb ben het zelfs niet eens onderte kend. RTR/DPA/AFP door Aector Dooms MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de drie hoofdverdachten uit Ter- neuzen in de Cobrazaak veroor deeld tot celstraffen van vijf en zeven jaar. Een vierde verdach te, een 36-jarige man uit Ant werpen, kreeg voor zijn rol drie jaar gevangenisstraf opgelegd. Officier van justitie mr. D. van der Bel had twee weken geleden straffen van acht en negen jaar geëist. De rechtbank achtte be wezen dat de verdachten als le den van een criminele organisa tie zich tussen 1 januari 1994 en 11 februari 1997 schuldig heb ben gemaakt aan handel in harddrugs (cocaïne, xtc), wis seltransacties met auto's uit Italië en Portugal, softdrugs- handel, witwassen van drugs geld, mishandeling en afper sing. In de uitspraak werd rekening gehoudenmet de rol van de kroongetuige, die onder enige druk tijdens zijn gevangen schap in Portugal belastende vei'klaringen tegen de hoofd verdachten heeft afgelegd. De 32-jarige verdachte kreeg zeven jaar cel opgelegd. Bij hem werd strafbezwarend een ver- krachting van een vrouw mee gewogen. Als eigenaar van het geldwisselkantoor Change- point had hij een groot aandeel bij het witwassen van drugsgel den. Bovendien heeft hij ge weldsdelicten gepleegd. Zijn 34-jarige broer kwam er met vijf jaar cel af. Hij was even eens al eerder voor geweldsde licten inet justitie in aanraking gekomen. Ook nu weer had hij zich schuldig gemaakt aan mis handelingen. Daarnaast had de verdachte nog drie panden in de binnenstad, waar softdrugs werd verkocht. Bij de strafmaat van de jongste verdachte werd rekening ge houden met het feit dat hij on der invloed van zijn vader al op jonge leeftijd in aanraking kwam met het ci'iminele circuit. De 25-jarige Temeuzenaar wérd door de rechtbank als de bedenker van het geldwissel kantoor en als organisator ach ter de heling van auto's in ruil voor harddrugs gezien. Naast zijn jonge leeftijd leidde de be reidwilligheid tot medewerking in de behandeling van de zaak tot een lagere straf - vijf jaar - dan de geëiste acht jaar. De zaak tegen de vier hoofdver dachten duurde in totaal zes da gen. Dertig andere verdachten moeten binnenkort voorkomen. Advertentie Libertel iZi? Mobiel bellen zonder abonnement. Maar met het laagste daltarief (f 0,75). Bel gratis 0800 05 60. van onze redactie binnenland NIJMEGEN - Honderden voornamelijk Algerijnse vluchtelingen uit het hele land hielden gistermiddag een stille tocht door Nijmegen uit pro test tegen de dood van de 23- jarige Samir Laifa. De Alge rijn werd zaterdag doodge schoten door een politieman. Onderzoek van de rijksrecher che leert dat de politieman drie keer heeft geschoten. Hij raak te Laifa tweemaal in zijn arm, waarbij één kogel is doorge schoten naar de borst en daar vitale organen heeft geraakt. Justitie in Arnhem heeft dat gisteren bekendgemaakt. Volgens de politie probeerde Laifa, die psychische proble men had, met een mes van 25 centimeter in te steken op een bewaker van het asielzoekers centrum in Nijmegen. Hij was boos, omdat de bewaker wei- gei'de zijn taxikosten te beta len. Toen twee te hulp geroe pen agenten hem sommeerden op te houden, probeerde de man een agent te steken. Na verschillende waarschuwin gen loste een van de agenten een schot. Bij de politie staat hij bekend als 'de rust zelve'. De Algerijn bleef dreigen met zijn mes. Daarop schoot de agent, in het nauw gedreven door Laifa, xxog twee keer, met dodelijke afloop. Uit het on derzoek van de rijksrecherche is gisteren ook gebleken dat Laifa in de nacht van vrijdag op zaterdag ook in het Nij meegse stadscentrum ver schillende mensen heeft be dreigd met zijn mes. ANP De buurvrouw van Laifa staat, met een monddock vanwege het stille karakter van de demonstratie, te luisteren naar het gebed ter nagedachtenis van de doodgeschoten Algerijn. foto Jasper Juinen/ANP DEN HAAG - Het lesgeld blijft komend schooljaar (1998-1999) hetzelfde als dit jaar 1507). Dat geldt ook voor het cursusgeld voor het deeltijdberoeps- onderwijs en het volwas senenonderwijs. Het cur susgeld loopt uiteen van 1,05 per uur tot 850 per jaar. Minister Ritzen van On derwijs ziet daarmee af van een verhoging die hij wel zou mogen doorvoe- ren in het kader van de Les- en cursusgeldwet. Volgens deze wet wordt het lesgeld eenmaal in de drie jaar vastgesteld op 20 procent' van de personele en materiële kosten per Teerling in het voortgezet onderwijs. Dat gebeurde voor het laatst in het schooljaar 1996-1997. Lesgeld is verplicht voor leerlingen in het voortge zet onderwijs, het (voort gezet) speciaal onderwijs en het middelbaar be roepsonderwijs, mits zij voor het begin van het schooljaar (1 augustus) 16 jaar of ouder zijn. In het komende schoolseizoen 1998-1999 zijn-dat er ruim 460,000. Dat levert de overheid circa 700 mil joen gulden. Hiervan komt veertig pro cent weer ten goede van leerlingen die hun lesgeld vergoed krijgen via de te gemoetkoming in de studiekosten of via de aanvullende beurs.Leer- lingen zonder aanvullen de beurs kunnenhet les geld lenen. ANP DEN HAAG - De Tweede Kamer heeft gisteren ingestemd met de aanleg van een goederenspoor lijn tussen Roosendaal en Ant werpen. Dat vloeit voort uit een akkoord over railverbindingen tussen Nederland en België. De lijn moet het transport tus sen Antwerpen via de Betuwe lijn naar Duitsland verbeteren. Het huidige spoor tussen Rot terdam en Antwerpen dreigt vol te raken. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Meer dan 70.000 leerlingen van het beroepsonderwijs verla ten de school zonder di ploma. Twee van de vijf scholen doen nauwelijks iets om dat te voorkomen. Dat constateren twee directeu ren uit het vooimalige vor mingswerk in een onderzoek naar zogeheten risicojongeren in de regionale opleidingscentra (ROC's). „Er is geen beleid op het voorkomen van uitval", liet een directeur van een oplei dingscentrum de onderzoekers weten. „Maar er "is wel paniek omdat het zo hoog is." Het cijfer van 70.000 schoolver laters slaat op het lopende cur- susjaai". Het beroepsonderwijs telt 350.000 leerlingen. De on derzoekers bieden vandaag het rapport „Het zal ons een zorg zijn" bij wijze van petitie aan aan de Tweede-Kamercommis sie voor ondeiwijs. Volgens onderzoeker E. van Eijdhoven, directeur van het Rijn IJssel College in Arnhem, is de schooluitval veel groter dan gedacht. „Het wordt tijd dat een aantal ministeries daar eens wat aan doen. De maatregelen die nu worden genomen zijn wel in de goede richting, maar heb ben door de beperkte schaal geen enkel effect." Van Eijdhoven meent dat zijn cijfers nog een vertekend beeld geven. Een aantal leerlingen komt niet op de scholen omdat niemand verwacht dat zij de eindstreep zullen halen. Volgens de onderzoekers ont breekt voor 15.000 jongeren alle opvang. Die lopen op straat en zorgen daar voor problemen. „Het barst van het vandalisme", stelde een van de ondervraagde directeuren vast. „Als een on derwijsprogramma iets kan bie den waardoor vandalisme ver mindert en de kosten daaiwan afnemen, dan is een ROC zeer interessant." Vrouwen Intussen blijken in het hoger be- roepsonderwijs vrouwen de meerderheid te vormen. Hun aantal is sinds 1990 zo sterk toe genomen dat nu ruim de helft (51 procent) van de studenten in het hbo vrouw is. Het aantal vrouwen dat een hbo-opleiding volgt, steeg ten opzichte van 1990 met 20%. Het aantal mannen steeg in die pe riode met slechts 6%, zo leren gegevens van het Centaal Bu reau voor de Statistiek (CBS). Wel vormen mannen nog altijd vemit de meerderheid in het technisch en agrarisch ondei-- wijs. Vrouwen kiezen voor-al voor een studie op het terrein van de gezondheidszorg. ANP Londen en Parijs bekrachtigen verdrag tegen kernproeven NEW YORK - Frankrijk en Groot-Brittannië hebben als

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1