PZC zeeland Dominee weg wegens overspel PZC Dromen van cowboyland in Clinge Kandidaat-miss valt buiten de boot Glastuinbouw heeft toekomst Ouddorpse predikant beleed eerder schuld over 06-seks en pornoboekjes Man bedreigt mensen met bijl Kampioenschap palingroken in Kerkwerve Deken Aarts neemt afscheid Aanhouding na greep uit kas Geld cafébezoekster weggenomen Spullen uit campers gestolen Drankrijders van de weg gehaald Doorrijder alsnog opgespoord Dronken militair is auto kwijt Aanhouding wegens bedreiging Oud-fractievoorzitter CDA Goes J.T. Laport overleden (74 jaar) zeeuwse almanak Ziek maandag 6 april 1998 door Edith Ramakers NOORDWIJK - De Middel burgse Chiara Vanessa Lantai viel bij de miss universe-Hol land verkiezingen in Noord- wijk buiten de prijzen. In de fi nale zaterdagavond streden negen vrouwen tegen elkaar. De jury koos Jacqueline Rotte veel uit Bilthoven als nummer één uit. Zij zal Nederland vertegen woordigen op de Miss Universe verkiezing in Honolulu op 12 mei. Lantai, 21 jaar, zei gistermid dag dat ze er al een beetje reke ning mee had gehouden dat ze buiten de prijzen zou vallen. „De concurrentie was groot. Ik gaf mezelf vooraf een klein kansje. De verkiezingen zie ik als een mooie ervaring. We zijn naar Aruba geweest waar film opnames zijn gemaakt. Ik heb me moeten presenteren onder druk. Daar steek je altijd iets van op." Tijdens de tv-uitzen- ding zaterdagavond zei Lantai dat ze graag zakenvrouw van het jaar wil worden. De stu dente Economie aan de univer siteit in Tilburg heeft zich als doel gesteld een eigen bedrijfje te beginnen. „Ik blijf voorlopig wel model en blijf modeshows lopen, maar mijn studie is ook belang rijk. Ik heb nu een weekje vrij om me op enkele tentamens voor te bereiden." De jury liet in de beslissende fase J acqueline Rotteveel, Mir- j am Bouwman en Jessica Veen- huis doorgaan voor de ultieme test. Lantai behoorde tot de zes afvallers. De drie finalisten moesten in het Engels reageren op een re lationeel probleem datTV-pre- sentator Jerry Springer voor legde. Jacqueline Rotteveel redde zich ook in het Engels het bes te. door Andries Molengraaf OUDDORP - Dominee J.G. van Loon van de Nederlandse Her vormde kerk in Ouddorp is dooi de kerkenraad op non-actief ge steld omdat hij een verhouding heeft gehad met een vrouw uit zijn gemeente. Het is de tweede keer dat Van Loon in de proble men zit. Twee jaar terug gaf de kerkenraad hem een nieuwe kans, nadat hij schuld had bele den voor het bellen van sekslij nen en het lezen van seksboek jes. Ook dronk hij te veel. Donderdag is de orthodox- christelijke kerkgemeente dooi de kerkenraad tijdens een ge meenteavond ingelicht over de reden van het 'ongevraagd ver lof' dat Van Loon vorige maand werd verleend. Daar werden ook zijn eerdere 'vergrijpen' voorgelezen. „Ik ben in het contact met deze vrouw te ver gegaan, heb te wei nig afstand bewaard", zegt Van Loon. „Maar er is niets anders gebeurd dan een zoen en een in nige omhelzing." Dat het 'te in tieme contact' kon ontstaan, wijt Van Loon aan zijn huwe lijksproblemen. De verhouding REDACTIE MIDDEN-ZEELAND Voorstad 22 4461 KN GOES Tel: (0113) 273000 Fax: (0113)273030 e-mail: redgoes@pzc.nl te Goes: M.J. Schrier(chef) M. J. van Barneveld A.M. van derJagt M.A. de Jongh C.A. Moerland te Vlissingen: N.J.C. Kluytmans E.L. Ramakers M.P.T.Sep A.A. van der Sluis CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl kwam aan het licht toen de vrouw, mogelijk uit wroeging, de kerkenraad ervan op de hoogte bracht. „Dat ik in het verleden te veel dronk, 06-nummers draaide en lectuur las die verderfelijk is, is op de gemeenteavond ook voor gelezen", zegt Van Loon, die zelf niet op de bijeenkomst aanwe zig was maar de overwegingen van de kerkenraad van tevoren heeft ingezien. „Daar is echter bij verklaard dat dat al jaren niet meer het geval is. Ik heb er twee jaar geleden tegenover de kerkenraad ook schuld voor be leden." De directe aanleiding voor de vertrouwensbreuk tussen ker kenraad en dominee vormt dan ook niet de serie 'vergrijpen' uit het verleden, maar Van Loons 'laatste misstap', zoals de domi- HULST - Zaterdagmiddag kreeg de politie van Hulst een melding dat een man verschil lende mensen bedreigde. In de Wilhelminastraat in Hulst had hij tegen meerdere mensen bedreigingen geuit, waarbij hij zijn woorden onder meer la-acht bijzette met een bijl. Rond 18.00 uur werd de man aangehouden. KLOOSTERZANDE - Ronnie Andriessen uit Kloosterzande verdedigt zaterdag 30 mei zijn Zeeuwse titel palingroken in Kerkwerve. Deze hobbyist uit Kloosterzande nam vorig jaar ook deel aan het Nederlands kampioenschap waarbij hij zich verdienstelijk presenteerde. Het kampioenschap in Kerk werve wordt verder omlijst met onder meer een grote rommel markt. De palingrokers stoken vanaf 9.00 uur hun ton op. De deelne mers krijgen van een deskundi ge jury zes gemerkte wedstrijd- palingen uitgereikt. Na het rookproces moeten zij hiervan drie exemplaren ter beoorde ling inleveren. Ook de Keuringsdienst van Wa ren zal dé palingen onder de loep nemen. Volgens de organi satie, palingkwekerij Delta- Aal, komt dit de kwaliteit alleen maar ten goede. Na de keuring van de gerookte delicatesse vindt omstreeks 15.30 uur de prijsuitreiking plaats. Minister Van Aartsen laat zich rondleiden in het door hem geopende komkommerbedrijf De Driehoek in Sirjansland. Naast hem ma nager Dijkhuizen. foto Pieter Honhoff door Marten de Jongh SIRJANSLAND - De Nederlandse glas tuinbouw heeft toekomst. De tuinders hebben goed gereageerd op de malaise van enkele jaren terug. Minister J. van Aartsen van landbouw liet zich zaterdag in die zin uit tijdens de opening van een komkommerbedrijf in Sirjansland. „De glastuinbouw heeft goed begrepen waar de kansen liggen", aldus Van Aartsen. „Een structuurversterking moet dè sector er bovenop helpen. Dat wordt in razend tempo opgepakt." Volgens de WD-minister zijn nieuwe ontwikkelin gen noodzakelijk. Het is mogelijk daar voor ruimte te scheppen door onder meer bestaande glastuinbouwbedrijven te be ëindigen. De verhuizing van ondernemin gen vanuit het Westland naar nieuwe ge bieden zoals Zeeland is ook van groot belang. Evenals de technische verbeterin gen die tuinders de afgelopen jaren door voerden. Te denken valt aan energiebe sparingen en de beperking van de uitstoot van C02. De sector maakte enkele jaren terug zwa re tijden door. De afzet liep fors terug en de tuinders kregen veel kritiek omdat zij het milieu teveel zouden belasten. De Rijksoverheid stelde enige tijd terug drie honderd miljoen gulden beschikbaar om de ondernemers te helpen de weg terug te vinden. Voorwaarden Van Aartsen: „Maar het is niet de overheid die de ommekeer kan bepalen. De over heid kan slechts voorwaarden scheppen en ondersteunen. Ondernemers zelf moe ten de motor zijn van vernieuwing en in novatie." Van Aartsen noémde het door hem ge opende komkommerbedrijf De Driehoek een duidelijk resultaat van vernieuwend ondernemerschap. Zo werkt de onderne ming met een nieuwe methode: de zogehe ten hoge draadteelt. Die teelt maakte het mogelijk komkommers in de hoogte te la ten groeien in plaats van in de breedte. Re sultaat is een langer houdbaar product dat uniform is en homogeen. Van Aartsen: „Het is een nieuwe techniek waarover in de vakpers nog' wordt gediscussieerd. Voor zo'n keuze is lef nodig." De nieuwe onderneming in Sirjansland is afkomstig uit Moerkapelle. Omdat het bedrijf daar onvoldoende mo gelijkheden had, week het uit naar Schou- wen-Duiveland. Een eiland met diverse voordelen voor glastuinbouw: bijvoor beeld een aantrekkelijke grondprijs, meer zonuren, een gemiddeld hogere tempera tuur en de aanwezigheid van voldoende arb eidskrachten Bij het bedrijf werken ongeveer vijftig mensen. Twintig van hen zijn vaste ar beidskrachten. nee zijn buitenechtelijke om gang met de vrouw omschrijft. Dat desondanks nu de aspecten 'pornografische lectuur' en '06- seks' in de publiciteit sterk wor den benadrukt, betreurt Van Loon. Toch trekt hij ook het boe tekleed aan. „Ik ben toen ge waarschuwd niet meer met vuur te spelen. Nu sta ik in brand. Het woord 'porno' is donderdag trouwens niet genoemd en je kunt je ook afvragen hoe vaak het is voorgekomen. Maar elke keer was er één te veel.Zijn hu welijk, dat volgens Van Loon al lange tijd niet goed is, is er na de schuldbelijdenis van twee jaar geleden niet beter op geworden. Tijdens de gemeenteavond werd bekendgemaakt dat de anonie me dreigbrieven die Van Loon steeds ontving, van zijn vrouw afkomstig waren. Uitspraak Het ongevraagd verlof dat de kerkenraad Van Loon heeft ver leend, blijft van kracht totdat de Provinciale Kerk Vergadering zich over de zaak heeft uitge sproken. Ook het Breed Mode- ramen van de Nederlandse Her vormde kerk zal zich over de affaire buigen. Scriba M.P. Ta- nis van de kerkenraad van de Ouddorpse gemeente betreurt de gang van zaken en de publici teit daaromheen, die hij als 'las ter' betitelt. De buitenechtelijke relatie is niet de enige reden voor de vertrouwensbreuk. „Ik zou ook te weinig in de gemeen te doen", zegt Van Loon. De Nederlandse Hervormde kerk van Ouddorp, een gerefor meerde bondskerk, kwam jaren geleden ook in het nieuws toen de kerkenraad de organist naar huis stuurde omdat Mj een tele visie in huis had. MIDDELBURG - Deken J.AC.M. Aarts van Zeeland is niet meer beschikbaar voor een herbenoeming als deken van het Dekenaat Zeeland. Hij heeft per 1 juli zijn ontslag aangeboden aan bisschop Ernst van Breda. Wel blijft hij beschikbaar voor vrijwilligerswerk. Deken Aarts neemt 31 mei, Eer ste Pinksterdag, afscheid tij dens een eucharistieviering in De Hoeksteen in Middelburg, waar hij ook zijn veertigjarig ambtsjubileum viert. Deze vie ring begint om 14.30 uur. Deken Aarts is veertig jaar in verschil lende' functies werkzaam ge weest in het pastoraat binnen Zeeland, achtereenvolgens in het parochiepastoraat in Clinge en Hulst, in het schoolpastoraat aan het St.-Willibrordcollege in Goes en de laatste 19 jaar als de ken van het dekenaat Zeeland. door Barend Pelgrim CLINGE - Wie zondagmiddag het clubhuis van schietvereni ging De Schutterij in Clinge binnen wandelde waande zich in het mid-westen van de Ver enigde Staten. Cowboyhoeden, veel leer, pelzen en cowgirls. De Schutterij hield afgelopen weekend haar eerste Country Western Trade en trok daarmee vijfhonderd belangstellenden. „Je hebt natuurlijk geen idee wat j e kunt verwachten als j e di t voor de eerste keer organiseert" vertelt voorzitter Walter van Tienen uit. „We hebben reclame gemaakt via bevriende schiet verenigingen, advertenties in De Schietsport, de kabelkrant maar het lij kt er op dat het voor al van mond tot mond is rondge gaan." Iets verderop is een gezelschap bezig met een potje hoefijzer- werpen, een populair western tij ds verdrijf. Het is geen toeval dat een dergelijke country western-beurs plaatsvindt op het terrein van een schietvereni ging. „De schietwereld is ruw weg te verdelen in drie groepen, de militaire schutters, wed- strijdschutters en de western- schutters", legt bezoeker Ton Leenhouwers uit. „Echte wed- strijdschutters met militaire ge weren zul je hier niet zien. Wes- ternschuttters doen het niet alleen om het schieten, het is een soort folklore die er bij komt. Wij hebben ook oog voor de kle ding, de geschiedenis, eigenlijk Even uitblazen tijdens de Country Western Trade. alles wat erbij hoort." De Trade is voor velen ook een sociaal ge beuren. „Ik kom zelf uit Purmerend", gaat voorzitter Leenhouwers van de schietver eniging Great, Smokey Moun tain uit Maarssen verder. „Je moet het zo zien: dit is een bij eenkomst'van mensen die el kaar steeds weer treffen, het is telkens een soort reünie. Ik zit nu 25 jaar in dit wereldje en het western-gebeuren schept een band." De beurs trekt hande laars uit zowel Nederland, Bel- gie als Duitsland. „Deels professionals, maar voor de meesten een uit de hand gelopen hobby die soms uitmondt in een nieuwe vorm van broodwin ning", verduidelijkt Van Tienen. Voorzitter van de Nederlandse Kanonniersvereniging J. de Smet tracht ook zijn handel te slijten. „Alles wat hier staat is zelfbouw", wijst hij op het 750 foto Peter Nicolai millimeter-kanon in zijn kraam Iets verderop staat een hande laar in schilderijen. „Een ama teurschilder die zijn gehele oe- vre aan het western-gebeuren wijdt", weet Van Tienen. De voorzitter van de schietver eniging heeft wel een idee waai de passie voor country wes tern aan ligt. „We zien ook een groei, dat merk je ook aan het country line dansen, het wordt allemaal steeds populairder. ZIERIKZEE - Een Goesenaar die zaterdagmiddag een greep deed in de kassa van een supermarkt in Zierikzee is later aan gehouden in Goes. De man, die vvegrende met een buit van en kele honderden guldens, werd gesignaleerd door een toevalli ge passant. De getuige gaf aan de politie het kenteken door van de auto waarin de dief stapte. GOES - Tweehonderd gulden werd in de nacht van zaterdag op zondag in Goes gestolen van een 34-jarige vrouw uit Vlis singen. In een café aan de Grote Markt werd het geld en enkele persoonlijke bescheiden weggenomen uit haar handtas. Op het geld na werd alles teruggevonden op de vloer van het café. GOES - Bankpasjes, geld, kleding en een walkman werden in de nacht van vrijdag op zaterdag gestolen uit twee campers. De voertuigen stonden geparkeerd op een parkeerterrein langs de Rijksweg A-58, bij Selnisse in de gemeente Goes. De Duitse eigenaren hebben aangifte gedaan van diefstal. In bei de gevallen lagen zij te slapen in de campers op het moment van de inbraak. ZIERIKZEE - Twee drankrijders werden in de nacht van za terdag op zondag' aangehouden op Schouwen-Duiveland. Een 68-jarige inwoner van Rotterdam kreeg een rijverbod en een dagvaarding na een controle op de WeÜeweg bij Dreischor. Een 25-jarige inwoner van Zierikzee werd gecon troleerd op de laan van Sint Hilaire. Ook hij kreeg een rijver bod en een dagvaarding. GOES - Tegen een 71-jarige Goesenaar is proces-verbaal op gemaakt omdat hij vrijdagmiddag doorreed na een aanrij ding op de 's-HeerHendrikskinderendijk. Hij botste tegeneen auto vóór hem die stopte voor het verkeersplein om andere automobilisten voorrang te geven. Bij de aanrijding ontstond schade aan het aangereden voertuig. De 71-jarige man kon worden opgespoord dankzij een getuige van het voorval. VLISSINGEN - In de nacht van zaterdag op zondag heeft de marechaussee Vlissingen een onderzoek overgenomen van de politie in Goes. Een militair reed onder invloed. Hij blies 375 ugl. Zijn auto was niet meer verzekerd en werdin beslag geno men. De militair zal zich binnenkort moeten verantwoorden voor de rechtbank. De marechaussee heeft verder zaterdagochtend een 31-jarige Vlissinger aangehouden voor rijden onder invloed. Bij con trole bleek dat hij 440 ugl blies. Aan betrokkene is een dag vaarding gegeven om zich binnenkort te verantwoorden voor de rechtbank. GOES - Zes mensen werden in de nacht van vrijdag op zater dag in Goes aangehouden. Een 34-jarige Goesenaar werd in de laaag gevat vanwege een bedreiging. De rest van hen werd aangehouden wegens rijden onder invloed van alcohol. Een boete, rijverboden en dagvaardingen werden uitgedeeld. Het betrof inwoners van Goes, Kapelle en Middelburg. Het heeft alles te maken met de hang naar nostalgie, het aange boren vrijheidsgevoel van deze mensen", verklaart hij om zich heen gebarend. „Op deze wijze geven deze 'cowboys' daar ui- tingaan." Reis Bestuurslid Eli Boussen loopt getooid met een rode trappers muts. „De rode muts is het sym bool van de Franstalige Cana dese trappers of spoorzoekers." De muts van Boussen is versierd met een aantal symbolische at tributen. „Dit is een pen van een stekelvarken, dit is een symbool van een indianenstam bij de Niagara Falls en daarnaast hangt een tomahawk." De aan wezigen koesteren allen dezelf de droom. „Als je hier rondvraagt dan weet ik zeker dat tachtig pro cent aan het sparen is voor een reis naar Amerika en dat die an dere twintig er al geweest zijn", meent Boussen. „Ja, ik wil er ook heen, maar niet voor twee weekj es. Als ik ga dan is het voor een langere tijd en dan wil ik niet zo'n georganiseerde reis waarbij alleen de cliché-plaat sen bezocht worden." Volgens Van Tienen krijgt deze eerste country western trade zeker een vervolg. „Als ik zo links en rechts de handelaars en bezoekei's pols hoor ik niet an ders positieve geluiden. Ieder een is tevreden over het aanbod en de inrichting. Ik denk inder daad dat dit een staartje krijgt." door Marten de Jongh GOES - Zelfs vanuit het zieken huis belde hij nog wel eens om enkele zaken voor zijn fractie te regelen. Dat enorme plichtsge voel was niet het enige wat hem kenmerkte. Jan Taeke Laport genoot ook aanzien vanwege zijn scherpzinnigheid en vast houdendheid. Een integere man die bij vriend en vijand /espect afdwong. De inwoner van Kloe- tinge is zaterdag op 74-jarige leeftijd in Goes overleden. De voormalige CDA-fractievoor- zitter in de raad Goes leed al ge ruime tijd aan kanker. Laport maakte bijna 24 jaar deel uit van de Goese raad. Hij was van ARP-huize. De inwo ner van Kloetinge functioneer de ruim zestien jaar als CDA- fractievoorzïtter. De laatste ja ren was hij tevens nestor van de raad. In die functie sprak hij re gelmatig namens alle fracties. Ondanks zijn ziekte bleef La port tot het laatst toe actief. Zo was hij 19 maart nog aanwezig bij de laatste vergadering'van de oude gemeenteraad van Goes. CDA-wethouder C. R. M. M. Linssen omschrijft hem als ie mand met uitgesproken princi pes die heel veel vroeg van zichzelf. Hij roemt de grote ver diensten van zijn partijgenoot. Bijvoorbeeld waar het gaat om zijn bijdrage aan de financiële gezondmaking van Goes. Waar het gemeentezaken betrof lag het hart van Laport vooral bij onderwijs, financiën en sport. Onderwerpen waarvan hij veel wist. Voor zijn pensionering werkte de inwoner van Kloetinge als hoofd van het bestuursbureau van de vei'enigingen voor chris telijk voortgezet onderwijs in Zeeland. In die functie stond hij te boek als een drijvende kracht achter de groei van dat onder wijs. Hij trad min of meer in de voetsporen van zijn vader die lange tijd voorzitter was van de vereniging voor christelijk voortgezet onderwijs. Laport kreeg in 1980 een koninklijke onderscheiding, met name van wege zijn inzet voor de Vereni ging van Administratief Perso neel bij het bijzonder voortgezet onderwijs (VAP). Ook is hij voorzitter geweest van de Casembrootmavo en se cretaris van de Stichting Chris telijke Scholengemeenschap Ter Welle. Hij wordt woensdag om onge veer twaalf uur begraven op de Algemene Begraafplaats in Kloetinge. De rouwdienst be gint een uur eerder in de Ooster- kerk te Goes. Bij het afscheid had Lisa het de thuisblijvers nog op het hart gedrukt: of ze haar nieu we ratje maar veel wilden aaien en vooral goed verzor gen. De volgende dag al werd het rampscenario bewaar heid. Het beestje lag vreemd stil in zijn hokje en reageerde amper op bemoedigende por- retjes. Er zat niet veel anders op dan in vliegende vaart naar de dierenarts te rijden, die voor een bedrag dat ih geen verhouding stond tot de grootte van het diertje, twee fikse injecties toediende. De volgende morgen bleek het ratje op wonderbaarlijke wijze hersteld te zijn. De buurman wilde ivel even rij den om hem op te halen bij de dierenarts. Op de terugioeg sloeg het noodlot echter weer toe. Duidelijk volledig de ou de, ontworstelde het beestje zich krachtdadig aan zijn verzorger en schoot weg, om zich ergens achter het dash board in te graven. Drie dagen lang weerstond Rat alle inspanningen om hem uit zijn hol te lokken, toonde zich een meester in het bedwingen van velerlei muizenvallen en genoot van de lekkere hapjes die hem werden toegestopt. Intussen liet hij zich ook de bedrading van de auto goed smaken. Een heuse rattenval bracht uitkomst. Eén dag voor Lisa terugkwam zat. hij weer in zijn hok én constateerde de garage dat ervoor 500 gulden schade was aangericht. Rat leeft, maar baasje is er goed ziek van.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7