PROVINCIALE ZEEUWSE Kloof CDA en Paars groeit VVD opgelucht door opstappen Van Baaien 4 WEKEN E Johan Museeuw opnieuw Leeuw van Vlaanderen Nieuw schandaal rond joodse eigendommen in Zwitserland VVD blijft in peiling licht verlies boeken Opvatting over euthanasie en aanpak misdaad blijkt splijtzwam Tientallen doden bij mijnramp Noodweer veroorzaakt enorme kettingbotsing Thaise politie legt beslag op 6000 slangen Veiligheidstroepen Israël in staat van paraatheid na vondst bom Minister prijst glastuinbouw Ajax fortuinlijk in De Kuip Milj oenenschade door brand fabriek Zeelandia Zierikzee VOOR 15,00 JA, 13; ZW 4 fliliP Een bui I Opklaringen maar ook een bui. Matige tot L! vrij krachtige zuidwester. Middagtemperatuur rond 13 graden. pagina 13 241e jaargang no. 81 maandag 6 april 1998 losse nummers 1,75 ZÜRICH - In Zwitserland be vinden zich nog altijd zo'n 700 kunstwerken die in de Tweede Wereldoorlog door nazi-Duits- land zijn gestolen van joden. De schilderijen en andere kunstwerken hangen in musea of zijn in privé-bezit. Dat blijkt uit een onderzoek van de Zwit serse historicus Thomas Buom- berger. Volgens de Zwitserse krant Bliek is al zeker één advocaat materiaal aan het verzamelen voor een rechtszaak. Buomber- ger zou werken aan een lijst met namen van personen die de ge stolen kunst hebben opgekocht. De 77 gestolen schilderijen die na de Tweede Wereldoorlog in Zwitserland werden terugge vonden, zijn niet meer dan 'het topje van de ijsberg', meent Buomberger. Hij vermoedt dat het tienvoudige nog altijd in Zwitserland is. Het Amerikaanse weekblad Newsweek meldt vandaag dat Zwitserse banken nog maar nauwelijks vijftig personen hebben schadeloosgesteld van de 5500 slapende rekeningen zoals de banken die negen maanden geleden publiceerden. Gekibbel tussen de eisers en bu reaucratische beslommeringen hebben de schadeloosstellingen vertraagd, aldus Newsweek. Bovendien heeft het humanitai re fonds dat een jaar geleden door cle Zwitserse banken werd opgericht nog maar 10 procent van de ruim 400 miljoen gulden uitgekeerd aan gedupeerden. Zwitserland ligt sinds 1996 zwaar onder vuur over het oor logsverleden. De banken bleken tegoeden van rekeningen van joden die in de holocaust zijn omgekomen aan te houden, zon der eventuele erfgenamen op de hoogte te stellen. DPA DEN HAAG - De WD blijft licht terrein verliezen. In de po litieke barometer van het bu reau Inter/View, verliezen de li beralen opnieuw een zetel ten opzichte van de voorgaande week. De VVD komt, als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, uit op 37 Kamerze tels. De liberalen staan overigens ten opzichte van de Kamerverkie zingen in 1994 nog steeds op winst. Vier jaar geleden ver overden zij 31 zetels. De overige drie grote partijen blijven constant vergeleken met vorige week. Als er nu verkie zingen gehouden zouden wor den, wordt de PvdA met 40 ze tels de grootste partij. De partij van Kok heeft nu 37 zetels in de Tweede Kamer. D66 blijft op 10 zetels, evenveel als vorige week, maar een ver lies van 14 van de huidige 24 ze tels. Het CDA verliest procentu eel iets ten opzichte van vorige week, maar blijft op 33 zetels staan. De christen-democraten zitten nu met een fractie van 34 in de Kamer. GroenLinks en de SP, de twee partijen aan de linkerzijde van het politieke spectrum doen het onverminderd goed. Zij staan in de barometer onveranderd op 12, respectievelijk 7 zetels. GroenLinks bezet nu 5 Kamer zetels, de SP heeft er 2. De kleine christelijke partijen halen samen 7 zetels. RPF, GPV en SGP hebben nu ook 7 verte genwoordigers in de Kamer. De CD van Janmaat gaat van 3 ze tels naar 1 zetel. ANP (Advertentie) Rabobank Goes feliciteert "GOA Beenmode" met de nieuwe, ruime winkel 1 Rabobank Goes door Dineke van der Burg DEN HAAG - Het CDA komt steeds meer op af stand te staan van PvdA, D66 en VVD. Met name over de euthanasie zijn de opvattingen van het CDA enerzijds en paarse coali tiepartners anderzijds on overbrugbaar groot. Een compromis over de groei van het aantal banen en de aan pak van criminaliteit, twee be langrijke onderwerpen bij de kabinetsformatie, zit er voorlo pig ook niet in. Hierdoor lijkt een samenwerking met het CDA verder weg dan ooit. Dit bleek gisteren uit het eerste lijsttrekkersdebat tussen de lei ders van PvdA, WD, CDA en D66. CDA-leider De Hoop- Scheffer erkende dat er een kloof zit tussen zijn partij en Paars. „Wij maken andere keu zes. Dat betekent onder meer dat wij iets minder doen voor de groei van het aantal banen." Zijn partij gaat uit van een groei van 325.000 banen in de komen de kabinetsperiode, terwijl de coalitiepartijen alle drie inzet ten op een groei van een half miljoen banen. De drie coalitiepartijen veroor deelden ook de deze week ge presenteerde plannen van het CDA over de aanpak van de cri minaliteit. Bolkestein vond dat het CDA 'wel erg extreem bezig is' met het voorstel om de leef tijd waarop kinderen strafrech telijk kunnen worden aange sproken te verlagen van twaalf naar tien jaar. D66-lijsttrekker Borst vond dat de CD A-plannen iets uitstraalden van 'repressie en onderdrukking'. In de mêlee van auto's draagt den man zijn kind weg. van onze redactie binnenland ALMERE - Veertien personen zijn zater dagmiddag even na half zes gewond ge raakt bij een kettingbotsing op de A6 ter hoogte van Muiden. Door een hevige hagelbui, waaruit zeer grote hagelstenen vielen, werd de snelweg ter hoogte van de Hollandse Brug onbe gaanbaar.en reden 58 auto's, over een af stand van ruim een kilometer, op elkaar. In totaal waren circa honderd personen bij de aanrijding betrokken. De politie zette groot materieel in om de snelweg af te sluitèn. De massale kettingbotsingen zorgden voor eert enorme verkeerschaos op de toe voerwegen. De opritten van de Al rich ting A6 vanuit Amsterdam en vanuit Hil- fotoAldoAllessie/ANP versum werden afgezet. Dat leidde tot kilometerslange files nabij Weesp en Hil versum. De stremming van de A6 duurde tot half tien. "Van de bijna zestig wagens konden er on geveer twintig schadeloos uit de enorme ravage worden gehaald. Öp andere Nederlandse wegen vielen af- gelopen weekeinde zeker zes doden te be treuren. GPD/ANP Plet derde punt waarin het CDA geheel alleen stond was de eu thanasiekwestie. De drie paarse partijen denken hier ruwweg hetzelfde over, maar met het CDA zijn hierover 'geen forma tiezaken te doen', zoals Borst dit verwoordde. Onbegrip Bolkestein luisterde met onbe grip naar het CDA en snapte niet meer waarin de christen democraten zich willen onder scheiden. „Het CDA heeft zich met haar verkiezingsprogram ma links van de PvdA geplaatst. Op het politieke veld wordt het links van het midden zo langza merhand nog drukker dan op Schiphol." De enkele meningsverschillen tussen de WD en PvdA spitsten zich tijdens het debat toe op de verdeling van de extra ruimte die ontstaat als de economie in de komende kabinetsperiode met meer dan twee procent groeit. WD wil het extra geld gebruiken om het financie ringstekort naar nul terug te brengen. PvdA geeft echter voorrang aan een extraatje voor de minima. „De economische groei dreigt volstrekt voorbij te gaan aan mensen met een uitke ring of bijstand. Maar ook zij moeten Meiwan kunnen profite ren", aldus Kok. Dat WD-lei- der Bolkestein dit het 'verjube len van de vruchten van de economische groei' noemde, stak Kok zeer. „Het gaat Merbij om mensen die het geld erg hard nodig hebben en het gaat zeker niet om het verjubelen van de economische groei." Ook D66 vindt dat er bij een economische groei van meer dan twee procent een extraatje naar de minima moet. GPD i BANGKOK - De Thaise politie heeft in het weekeinde in een huis in een voorstad van Bang kok meer dan 6000 slangen in beslag genomen, die op export wachtten of overbrenging naar restaurants. De dieren, meest cobra's en py thons, zaten in 120, dozen en 45 zakken. Thailand heeft strikte regels voor de uitvoer van slan gen, waarvan het vlees overi gens in sommige provincies van het land zeer gewild is. EFE door Dineke van der Burg DEN HAAG - De WD lijkt op gelucht te zijn met het snelle vertrek van Hans van Baaien, de voormalige campagneleider, die in opspraak was gekomen om dat hij als scholier en student extreem-rechtse denkbeelden uitdroeg. Nu Van Baaien niet alleen heeft besloten zich terug te trekken als campagneleider maar ook als kandidaat-Kamerlid, hoopt de WD dat de schade bij de Tweede-Kamerverkiezingen beperkt blijft. WD-leider Bolkestein zei gis teren dat Van Baaien Mets an ders kon doen dan opstappen. „De scMjn des kwaads was te zeer tegen hem", aldus de libe rale voorman. „Hij heeft zich nu teruggetrokken omdat Mj de VVD geen verdere schade wil berokkenen. Die stap was on vermijdelijk." Bolkestein wil blijven geloven in de onschuld van Van Baaien, totdat diens schuld is bewezen. „Maar de beeldvorming is in zijn geval erg slecht", aldus Bol kestein. Indien de beschuldigin gen aan het adres van de voor malig campagneleider op waarheid berusten, zou Bolke stein 'hier zwaar aan tillen, ook al zou hij die zaken hebben ge daan als zestienjarige jongen'. Met dit laatste doelde Bolke stein op een brief die Van Baaien als zestienjarige aan Volksunie leider Glimmerveen zou hebben geschreven. Ook binnen de WD zelf wordt opgelucht gereageerd op zijn vertrek. Of zoals een Kamerlid het verwoordt: „Het blijft op zo'n moment altijd een keuze tussen twee kwaden. Als je blijft zitten, houden de geruchten stromen aan. Als je weg gaat, lijkt het misschien alsof je schuld bekent maar houden de geruchten op." Van Baaien besloot donderdag af te treden als campagneleider van de WD en zaterdag maakte Mj bekend af te zien van zijn ze tel in de Tweede Kamer (Mj stond op de 29ste plaats op de WD-lijst) na een stroom van aantijgingen aan zijn adres dat Mj extreem-rechtse sympathie- en zou hebben. De commotie ontstond na een artikel in Vrij Nederland, waarin hij ervan werd beschuldigd dat hij in zijn studententijd de nazi-ideologie zou hebben aangehangen en het nazistische Horst Wessellied zou hebben gezongen. Al snel daama berichtte Net werk dat hij eind jaren zeventig een steunbetmging zou hebben geschreven aan Glimmerveen, de leider van de extreem-recht se Nederlandse VolksuMe. Na dat een oud-klasgenoot zater dagavond ook beschuldigingen uitte (Van Baaien zou zich be wonderend hebben uitgelaten over Hitler en over het Zuid- Afrikaanse apartheidsregime) besloot de ex-campagneleider ook af te zien van een Kamerze tel voor de WDGPD Een Israëlische veiligheidsbeambte houdt een oogje in het zeil terwijl christenen, die in het kader van Palmzondag op weg zijn vanaf de Olijfberg naar de Annakerk in Jeruzalem, in processie voorbijtrek ken. foto Rick Bowmer/AP van onze redactie buitenland TEL-AVTV - Israël heeft gisteren in het hele land zijn troepen in staat van paraatheid gebracht na de ontdekking van een bom bij de Israëlische ves tiging Gusli Katif in de Gazastrook. Het explosief werd tijdig onschadelijk gemaakt. De regering houdt sinds de commotie over de vondst van het lijk van een prominente leider van de islamitische verzetsbeweging Harnas, vorige week bij Ramallah, rekeMng met wraakacties. Harnas zelf verwierp gisteren een Israëlische krantenbericht dat de Palestijnse Autoriteit ver antwoordelijk is voor de dood van de man. Vol gens de Jerusalem Post pakten Palestijnse veilig heidstroepen Hamas-leider Sharif op en stierf Mj door martelen tijdens een verhoor. Om het marte len te verhullen bliezen de agenten het lijk op met een autobom. In de nacht van zaterdag op zondag vielen in het noorden van Israël veertig gewonden bij botsin gen tussen de Israëlische politie en honderden Pa lestijnse betogers. Die bezetten een kruispunt bij Shfar-Am uit protest tegen de sloop van drie hui zen in het nabijgelegen doi'p Soued. De politie joeg de betogers, die met stenen gooiden, met de wapenstok en traangasgranaten uiteen. Bij schermutselingen liepen twintig demonstran ten en twintig politiemannen verwondingen op. RTR/AFP/DPA Bij een gasontploffing in een mijn in de Oekraïne zijn zater dag 63 mijnwerkers om het leven gekomen. Zeker zeventig kompels raakten gewond. De Oekraïnse mijnindu strie, heeft net als veel mijnen in de rest van de voor- C malige SovjetuMe, de reputatie erg gevaarlijk te zijn. De Nederlandse glastuinbouw heeft toekomst. De tuinders hebben volgens miMster Van Aartsen goed gereageerd op de malaise van enkele jaren terug. De sector maakte toen zware tijden door. De afzet liep fors terug en de tuinders kregen veel kritiek omdat zij het milieu teveel zou den belasten. Ajax heeft gisteren in Rotterdam opnieuw een horde op de weg naar het landskampioenschap genomen. De Amsterdam mers wonnen in De Kuip ietwat fortuinlijk met 1-0 van Feyenoord. Ronald de Boer (foto) tekende voor *3 -Q de enige goal. I O radio en televisie: 2; binnenland: 3; varia: 4; buitenland: 5; zeeland: 7,9 en 11; sport: 13,14,15,16,17,18,19,21 en 22 door Marten de Jongh ZIERIKZEE - Een grote brand zaterdagavond bij het bedrijf Zeelandia in Zierikzee heeft voor miljoenen guldens schade aangericht. Het vuur ontstond in één van de drie poederfabrie- ken van de producent van bak kerijgrondstoffen. De brand weer kon voorkomen dat de brand oversloeg naar andere delen van de onderneming. Een technisch defect is de oorzaak. Niemand raakte gewond. De brand brak uit rond kwart voor zes op een moment dat nie mand op het terrein aanwezig was. Dikke rookwolken waren overal in Zierikzee zichtbaar. De brandweer van Zierikzee en van de posten Scharendijke en Kerkwerve rukte uit met vijf wagens. Ook de bedrijfsbrand weer van Zeelandia zette een wagen in. Zo'n vijftig brandweermensen waren op de been. Zij bestreden een vuurzee in één van de be- drijfsloodsen. De daarin opge slagen poeders zorgden voor de enorme rookontwikkeling. Grondstoffen, transportban den, pallets met verpakkings materiaal en een macMne gin gen verloren. In andere silo's was sprake van grote rookscha de. De brandweer kon na een half uur het sein brand meester geven. Het nablussen vergde nog enkele uren. De oorzaak is vermoedelijk kortsluiting of een een verhitte leiding. Rookontwikkeling Directeur R Schotte vah Zee landia schat de schade tussen de vijf en tien miljoen gulden. „De feitelijke brandschade valt nog te overzien. Het probleem zit 'm vooral in de rookontwikkeling die grondstoffen en verpakkin gen heeft aangetast. Die goede ren moeten we als verloren be schouwen. We kunnen daar geen enkel risico mee nemen." Schotte denkt dat enkele weken nodig zijn om de kapotte'fabriek weer in werking te'stellen. Afnemers krijgen vandaag een brief waarin Zeelandia de pro blemen uiteenzet. De klanten moeten rekeMng houden met een kleine kans dat bepaalde producten niet helemaal op tijd arriveren. De producent van bakkerijgrondstoffen zet echter alles op alles om dat te voorko men. Streven is de twee ongeschon den fabrieken normaal te laten produceren. Zij moeten drie kwart van de productie kunnen overnemen. Directeur Schotte heeft niets dan lof voor het op treden van de brandweer. „Er is goed werk verricht. Het waaide hard. Ik had er Met aan moeten denken dat de brand was over geslagen naar andere delen van het bedrijf." Zeelandia is verze kerd tegen brandschade. (Advertentie) (eenmalig binnen zes maanden) ik wil: een proefabonnement van 4 weken voor 15,00 een abonnement. De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automatische afschrijving a 33,25 per kwartaal met automatische afschrijving a 93,50 Voorletters: ra/v Plaats: Stuur deze bon op in een open enveloppe, zonder postzegel, naar: PZC, afdeling abonnementen Antwoordnummer 123 4380 VB Vlissingen. Bellen gaat sneller: 0800-0231231 De PZC 3214 000002

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 1