EU biedt Azië helpende hand Jeltsin wijst brede coalitieregering van hand Blair en Ahern bereiken compromis over Ulster VN nemen stelling tegen doodstraf Papon krijgt boete van 1,5 miljoen Meppende leider van militante Belgische vakbond geroyeerd Paniek na aardschok Italië Palestijnen massaal straat op bij protest tegen regering Israël buitenland Steurt Europa voor aanpak crisis SFOR weer bij huis Karadzic Zwitsers uit de etalage Dissident Xu Wenli opgepakt Marechaussee verlaat St Maarten Palestijn krijgt 240 jaar cel JllPvv mit T*:* *ufV?'l - s - T* L 4*-W,K* - gr*- A^ém m Jf. f* '20' A 1 vi» 1 "/CV Op zoek naar bommen Turks gerechtshof begint proces tegen Erbakan zaterdag 4 april 1998 van onze redactie buitenland LONDEN - Europa is bereid met de overheden in Zuidoost- Azië samen te werken om het vertrouwen in de door een fi nanciële crisis geplaagde regio te herwinnen. Dit zei de Britse premier Blair gisteren bij de opening van het zogenoemde Asem-overleg in Londen. Het is de tweede keer dat dit overleg plaatsvindt tussen de staats hoofden en regeringsleiders van de vijftien EU-landen en van tien landen uit Oost-Azië. De eerste keer was in 1996 in Bangkok. Blair zei dat er zich sinds die tijd een volwaardige politieke dialoog heeft ontwik keld. „Nu moet de Aziatische landen duidelijk worden ge maakt dat ze met hun financiële problemen niet in de steek wor den gelaten." De deelnemers zeiden in een verklaring later op de dag al duidelijke tekenen van verbete ring op de handelsbalans van sommige Aziatische landen te zien. Maar zij voegden daar on- van onze redactie buitenland BRUSSEL - De militante Waal se vakbondsleider RobertoD'O- razio is gisteren uit zijn eigen socialistische vakorganisatie gezet. Met hem zijn vijf andere leden geroyeerd wegens mis handelingvan drie voormannen van de bond. D'Orazio maakte vorig jaar naam als aanvoerder van het heftige en soms gewelddadige verzet van arbeiders van de staalfabriek Forges de Clabecq I tegen het faillissement van het I bedrijf. De marxistisch georiën- teerde vakbondsleider liet de- I monstrerende arbeiders met een bulldozer zes auto's van de rijkswacht vernietigen. Bij dezelfde actie werd ook ge durende enkele uren een snel- 1 weg geblokkeerd. Ook zou D'O razio de curator van het bedrijf door tien kaderleden hebben la ten mishandelen. Eerdere de monstraties liepen ook uit de hand. Vorig jaar kreeg de vak bondsman wel 30.000 mensen op de been voor een Mars voor de Arbeid in Tubeke, waar de staalfabriek is gevestigd. Tijdens een speciaal congres van de metaalcentrale van de socialistische vakfederatie FGTB spuwde D'Orazio vorige week de Belgische bondsvoor zitter Noliet in het gezicht. Twee andere voorlieden werden mis handeld. Eén van hen brak daarbij zijn neus. Justitie De 'ongehoorde gewelddaden' zijn in strijd met de democrati sche tradities van de bond. Het staat nog niet vast of de geroy eerde vakbondsman nog een vervolging door Justitie te wachten staat. D'Orazio werkte als arbeider in de staalfabriek, maar was door de bond vrijgesteld om de be langen 'van zijn collega's te be hartigen. Na lang onderhande len nam de Zwitsers-Italiaanse onderneming Duferco eind vo rig jaar de Forges de Clabecq over. Daarbij verloren 800 van de 1500 arbeiders hun baan. D'Orazio en de vijf andere ge- royeerden hoorden bij de ont slagen. De vakbondsman heeft het de FGTB altijd kwalijk ge nomen dat die niet beter voor zijn eigen belangen is opgeko men. ANP middellijk aan toe dat de pro blemen nog niet voorbij zijn. „We moeten waakzaam blij ven", zo schreven zij. De financiële crisis is te over winnen als de landen 'de nood zakelijke hervormingen volle dig uitvoeren'. Daarbij doelden de leiders van beide regio's op de afspraken met het Internatio naal Monetair Fonds. De krach tige economische basis die de betreffende landen hezitten, zullen hen vervolgens op mid dellange termijn in staat stellen weer de indrukwekkende groei te beleven die zij tot voor kort genoten. De crisis zal waarschijnlijk in vloed hebben op de rest van de wereldeconomie, maar als dé landen een gezond financieel en economisch beleid voeren, kun nen we de gevolgen aan, aldus de leiders. De Japanse premier Hashimoto zegde toe maatregelen te zullen nemen om de economie van Ja pan en die van Azië op de weg naar groei te zetten. Hij zei te beseffen dat het buitenland zich zorgen maakt over de economi sche situatie in zijn land. Niet duidelijk was of hij reageerde op de verontrustende verslechte ring van de Japan economie die deze week duidelijk werd. Bemoedigd Europees Commissaris Sir Leon Brittan onderstreepte in Lon den nog eens de zorgen die bui ten Japan leven. Hij zei bemoe digd te zijn door de maatregelen die Tokyo overweegt in de be lastingsfeer. Lagere lasten moe ten de binnenlandse vraag op stuwen en het vertrouwen van het bedrijfsleven vergroten. „Maar overwegingen alleen zijn niet voldoende", voegde hij daaraan toe. Premier Kok stelde namens Ne derland een bedrag van 5 mil joen gulden beschikbaar voor het stimuleringsfonds Zuid- Oost-Azië, waarin ook andere deelnemers van de top geld stortten. Het fonds moet de ne gatieve gevolgen in de armste landen van Zuid-Oost-Azië ver zachten. KRF/AFP/ANP Don Francesco Coccia (r), de pastor van Gualdo Tadino bij Perugia, bekijkt reddingswerkers die bezig zijn bij de kerktoren van Gualdo Tadino die bij de aardschok werd beschadigd. foto Crocchioni/EPA van onze redactie buitenland PERUGIA - Midden-Italië is gisteren opnieuw getroffen door een krachtige aardschok. Hon derden huizen werden zwaar beschadigd. Veel mensen raakten in paniek en kregen zenuwin zinkingen. De beving in het midden van het land duurde vijf seconden en had een kracht van 4,7 op de schaal van Richter. Vooral in de regio's Umbrië en Marche waren de trillingen goed te voelen. Vorig najaar kwamen door drie zeer krachtige bevingen elf mensen om het leven en werd er grote schade aangericht aan de St. Franciscus- basiliek in Assisi. Sindsdien hebben zich in Midden-Italië herhaaldelijk aardschokke voorgedaan. In de plaats Nocera Umbra is inmiddels vrijwel het gehele historische centrum veranderd in een bouwval. Aan de kathedraal ontstond gis teren nieuwe schade. In Gualdo Tadina zijn meer dan driehonderd woningen en het zieken huis ontruimd. Seismologen vrezen dat in het gebied nog meer aardbevingen zullen volgen. De aardschokken van vrijdag waren tot in de hoofdstad Rome te voelen. RTR/DPA PALE - De internationale vredesmacht SFOR is gisteren in Pale doorgegaan met het machtsvertoon rond het onderko men van de voormalige Bosnisch-Servische leider Radovan Karadzic. Ongeveer 200 Italiaanse en Duitse blauwhelmen controleerden de identiteit van de Servische politiemensen en inventariseerden hun wapens. Net als donderdag stonden op kruisingen pantservoertuigen. SFOR-troepen inspecteerden de gebouwen van de speciale politie van de Bosnisch-Servische leider. Ze droegen de Ser viërs op verschillende wachtposten voor belangrijke rege ringsgebouwen te ontruimen. Karadzic is door het Joeg'oslavïë-Tribunaal aangeklaagd we gens volkerenmoord en misdaden tegen de menselijkheid tij dens de oorlog in Bosnië. DPA ZÜRICH - De Zwitserse familie Biundo heeft na drie dagen een experiment opgegeven waarbij ze een maand lang" in een etalage moest leven. Plet gezin van vier moest in vier etalage ruimten van een warenhuis in Zürich wonen. Frank Baumann, tv-presentator en directeur van een recla mebedrijf, koos de Bi undo'suit zestig kandidaat-families we gens hun 'normaalheid'. Voor een maand etalage kregen ze 13.000 gulden. Veel bezoekers kwamen naar het warenhuis om de Biundo 's te bekijken en eisten soms op agressieve wijze spektakel. Vol gens Baumann is daarmee na drie dagen het voyeurisme van het publiek aangetoond, waardoor de voortzetting van het experiment overbodig is geworden. AFP PEKING - De Chinese politie heeft gisteren de prominente dissident Xu Wenli opgepakt voor ondervraging. Zijn compu ter, brieven en foto's zijn in beslag genomen. Xu (54) is een van de drie mensenrechtenstrijders die vorige maand een open brief schreven over de veroordeling van dis sident Yang Qinheng tot drie jaar werkkamp. Hij was een van de leidende figuren binnen de democratische beweging eind jaren zeventig. In 1981 kreeg Xu vijftien jaar gevangenisstraf voor het oproepen tot hervormingen en het verdedigen van mededissident Wei Jingsheng. In 1993 kwam Xu vrij. RTR WILLEMSTAD - Na een verblijf van acht jaar is de Konink lijke Marechaussee deze week vertrokken uit Sint Maarten. De marechaussees werden in 1990, op verzoek van het ei- landsbestuur, aangetrokken om de toen snel groeiende mis daad te helpen bestrijden. Het was eigenlijk de bedoeling de marechaussee maar één jaar op Sint Maarten te stationeren. Op verzoek van het ei- landsbestuurwei'd deze termijn telkens verlengd. Inde begin jaren verbleven ongeveer twintig leden van het korps op het eiland. De laatste jaren was dit aantal sterk verminderd. ANP NEW YORK - De 26-jarig'e Palestijn Eyacl Ismail is gisteren tot 240 jaar cel veroordeeld voor de dodelijke aanslag op het World Trade Center in New York in 1993. Door de aanslag op het reusachtige gebouw vielen zes doden. Ongeveer duizend mensen liepen verwondingen op. Ismail was op 12 november schuldig bevonden, nadat hij had bekend de bestelwagen te hebben bestuurd waarin een zware explo sieve lading lag. Hij zei niets van de lading te hebben geweten. De 29-jarige Pakistaan Ramzi Youssef, die werd beschouwd als het 'brein' achter de aanslag, werd in januari tot levens lange gevangenisstraf veroordeeld. Vier medeplichtigen wer den in 1994 al veroordeeld tot 240 jaar gevangenisstraf. RTR i door Hans Hoogendijk MOSKOU - Rusland krijgt geen coalitieregering en ook geen 're gering van nationaal vertrou- wen'. Dat verklaarde Jeltsins woordvoerder Jazterzjemksi vrijdag in Moskou tegenover het I persbureau Interfax. „Deze va rianten zijn voor de president absoluut onaanvaardbaar. Er moet een regering komen waar van het beleid is gebaseerd op een rigoureuze financiële poli tiek, het recht op privébezit, een i stabiele roebel en controle van de inflatie", aldus Jazterz- jemski. I Deze niet geringe taak zal moe- ij ten worden uitgevoerd onder j leiding van de j ong'e kandidaat- j premier Kirijenko, die vorige \yeek de oudgediende premier Tsjernomyrdin opvolgde. De stemming over de kandidatuur I van de 35-jarige technocraat werd vrijdag door de Doema I verschoven naar volgende I week. Eerst zal een ronde-tafelconfe rentie onder voorzitterschap van Jeltsin worden gehouden. Verwacht wordt dat daarbij de communisten, de grootste frac tie in het parlement, opnieuw zullen aandringen op een kabi net op brede basis. Ze eisen al lang dat de staat veel meer con trole over essentiële bedrijfs takken krijgt en dat de hervor mingen van 's lands economie op een lager pitje worden gezet. Maar na de verklaring vanoch tend van Jeltsins woordvoerder is de kans op bijstelling van het beleid in de door de communis ten gewenste richting vrijwel nihil geworden. Aangenomen wordt daarom dat kandidaat premier Kirijenko in de Doema niet de vereiste meerderheid zal krijgen. Wijst het parlement Ki rijenko driemaal af, dan heeft Jeltsin het recht de Doema te ontbinden. Hij heeft daar al mee gedreigd. Delen van het parle ment zijn Jeltsin vijandig ge zind. Gisteren meldde Interfax dat de voorzitters van twee van de be langrijkste parlementscommis sies een orgaan in het. leven zul len roepen om materieel te verzamelen teneinde Jeltsin uit zijn functie te zetten. Een document van die strekking is ondertekend door de commu nistische voorzitter van de vei ligheidscommissie Iljoechin, en de voorzitter van de defensie commissie, generaal Rochlin. Indien voldoende bewijsmate riaal is verzameld willen ze - volgens Interfax Jeltsin bij het Internationale Gerechtshof in Den Haag aanklagen wegens machtsmisbruik, hoogverraad en volkerenmoord. GPD door Bob Kroon GENEVE - Met een ruime meer derheid heeft de Verenigde Na ties zich gisteren voor afschaf fing van de doodstraf en uitstel van executies in landen die de 'maximale vergelding' voorals nog willen handhaven. De jaarvergadering van de Commissie voor de Mensen rechten nam met 26 stemmen voor, 13 tegen en 12 onthoudin gen een Italiaans voorstel aan voor 'een onmiddellijk morato rium op executies, met het oog op een volledige afschaffing van de doodstraf in alle landen'. Het yan onze redactie buitenland LONDEN - De Britse en Ierse premiers Blair en Ahern hebhen gisteravond een compromis be- reikt over een formule voor sa menwerking tussen Noord-Ier- j land en de Ierse Republiek. Zij 1 gaan ervan uit dat het compro- j mis aanvaardbaar is voor zowel j de katholieke nationalisten als de protestantse loyalisten, ver klaarden delegaties in Belfast. Beide premiers beloofden in een gezamenlijke verklaring dat zij I in het weekeinde 'intensief con- I tact' onderhouden. Zij uitten kun vertrouwen dat een vredes- ,j akkoord voor Noord-Ierland IJ kan worden bereikt na verdere onderhandelingen. De Ameri kaanse voorzitter van de •Noord-Ierse vredesbesprekin- S §en. George Mitchell, is op de hoogte gesteld van de. vooruit- ij gang. Donderdag I Blair, die wil dat de Noord-Ierse Partijen donderdag een over eenkomst bereiken, spreekt dit weekeinde eveneens met de be trokken partijen, verklaarde zijn woordvoerder. D e Britse premier zou er volgens bronnen in Belfast mee akkoord zijn gegaan een samenwer kingsorgaan van Noord en Zuid (Ierse Republiek) in te stellen, ondanks weerstand van de pro- Britse protestanten in Noord- Ierland. Dit orgaan zou be voegdheden krijgen voor heel Ierland, op precies omschreven terreinen zoals de economische ontwikkeling. Des duivels De protestantse Oranje-ordes in Noord-Ierland waren gisteren des duivels over een verbod op een van hun traditionele mar sen. „Dit is toegeven aan katho lieke terreur", zei Oranje-voor- man Alistair Simpson, nadat een onafhankelijke commissie had bepaald dat de 'mars van de leerjongens' op tweede paasdag in Belfast niet mag doorgaan. Bij de protestantse woede komt nog de ergernis over een nieuw officieel onderzoek naar Bloody Sunday, het drama van 26 jaar geleden waarbij het Britse leger in Londonderry veertien katho lieke demonstranten dood schoot. De drie rechters van het tribunaal, een Brit, een Nieuw- Zeelander en een Canadees, openden dit gisteren met een wandeling langs de route van de demonstratie destijds. Beide gebeurtenissen leken gis teren protestantse politici te sterken in him verzet tegen het Brits-Iers vredesplan. GPD/RTR/AFP was de grootste meerderheid te gen de doodstraf ooit in de Com missie voor de Mensenrechten behaald. De Amerikaanse ambassadeur Moose stemde tegen, maar toon de begrip voor 'de gevoelens te gen deze vorm van maximale vergelding, die ook in de Ver enigde Staten verhitte debatten uitlokt'. Moose wees erop dat volgens de Internationale Con ventie voor Politieke en Burger rechten regeringen het recht hebben de doodstraf te hante ren 'voor de allerzwaarste mis daden', mits het recht naar de mocratische normen volledig zijn loop heeft gehad. De Italianen, die werden ge steund door alle EU-delegaties, waren niettemin verheugd over de uitslag. „De landen die de doodstraf handhaven, worden meer en meer in een isolement gedrongen", zei de Italiaanse activist tegen doodstraffen Ser gio d'Elia, „Ter dood veroor deelden kunnen nu in ieder ge val een beroep doen op deze resolutie om executie te voorko men." Wereldwijd hanteren nog steeds 81 landen de doodstraf, in 58 landen is de 'maximale vergel ding' formeel afgeschaft en in 25 staten is de doodstraf wette lijk nog mogelijk maar wordt niet meer ten uitvoer gelegd. Een zevental Oost-Europese landen, zoals Rusland en de Oe kraïne, hebben de Raad van Eu ropa toegezegd af te zien van executies. GPD t V:ï- r k», j. s&tin 'v** v- si .H -it 1 V' -i .4, is. «U SARAJEVO - Een explosievenexpert bekijkt een door de oor log in Bosnië beschadigd gebouw in het westelijk deel van Sa rajevo. Sommige panden hebben zo van de gevechten te lijden gehad, dat ze moeten worden gesloopt. Voordat slopers aan de slag kunnen, moeten de ruïnes eerst geïnspecteerd worden op de aanwezigheid van mijnen. foto Hidajet Delic/AP van onze redactie buitenland BORDEAUX - Het gerechtshof in Bordeaux heeft de Franse ex-minister Maurice Papon gisteren veroordeeld tot het betalen van 4,6 miljoen francs (ruim 1,5 miljoen gulden) schadevergoeding en proceskosten. Papon was bij deze zitting niet aanwezig. Zeventien verenigingen van slachtoffers en 28 individuen ontvingen ieder het symboli sche bedrag van 1 franc schadevergoeding. Juliette Benzazon en negen slachtoffers, die 800.000 gulden hadden geëist, kregen geza menlijk een half miljoen. Advocaten, die van Papon voor cle zeventien jaar durende rechtszaak onkostenvergoedingen van drie miljoen gulden eisten, moesten zich tevre den stellen met in totaal iets meer dan een miljoen. Donderdag veroordeelde het hof, voor de gelegenheid aangevuld met negen juryle den, .Papon tot tien jaar gevangenisstraf en ontzegging van zijn burgen-echten wegens misdaden tegen de menselijkheid vanwege zijn betrokkenheid bij de deportatie van on geveer 1600 joden tijdens de Tweede We reldoorlog. De meesten van hen kwamen later om in vernietigingskampen van de na zi's. Papon gaat in beroep bij het Hof van Cassa tie en spant een procedure aan bij het Euro pees Hof van de Rechten van de Mens. Tot dat het Hof van Cassatie uitspraak doet, dat .kan nog jaren duren, blijft hij op vrije voe ten. AFP van onze redactie buitenland JERUZALEM - Duizenden Pa lestijnen hebben gisteren in de Westelijke Jordaanoever en Ga- zastrook betoogd om te protes teren tegen Israël, dat volgens hen verantwoordelijk is voor de dood van Hamas-leider Sharif. Israël stuurde een hoge veilig heidsfunctionaris naar de Pa lestijnse president Arafat om te vertellen dat de Israëliërs niets van doen hebben met de dood van Sharif. Het hoofd van de binnenlandse veiligheidsdienst Shin Bet, Ami Ayalon, ontmoet te Arafat in de nacht van don derdag op vrijdag in diens kan toor in Gaza. Later op de dag betoogden op de Westelijke Jordaanoever en in de Gazastrook duizenden Pa lestijnen na het vrijdaggebed. Zij riepen pro-Harnas leuzen en eisten wraak. Twee Israëliërs raakten in Bethlehem gewond toen hun auto werd getroffen door stenen die Palestijnen gooiden. De militaire vleugel van de radi cale Harnas wees de Israëlische verklaring van onschuld af en zwoer wraak op joodse doelen in en buiten Israël, Het was het tweede dreigement sinds woensdag bekend werd dat het lijk van Sharif in Ramallah bij een ontplofte auto was gelegd. Sharif werd beschouwd als de opvolger van de bommemnaker Ayyash, die in 1996 in Gaza werd gedood toen zijn mobiele telefoon ontplofte. De aanslag werd in brede kring toegeschre ven aan Shin Bet. De Israëlische premier Ne tanyahu verklaarde gisteren ook dat Israël niets te maken heeft met Sharifs dood. Hij noemde uitlatingen over het te gendeel door Palestijnse func tionarissen, onverantwoorde lijk, „Deze uitspraken scheppen een explosieve atmosfeer en zouden kunnen leiden tot aavallen op Israël", zei hij. Het Palestijnse parlement zei donderdag al dat Sharifs dood een 'misdaad' was die Israël heeft begaan. Een Palestijnse functionaris bevestigde dat de Autoriteit aan Harnas heeft ge vraagd van vergeldingsacties af te zien om het vredesproces met Israël niet in gevaar te brengen. De rechtse regering van Israël heeft een verdere terugtrekking van troepen van de Westelijke Jordaanoever afhankelijk ge steld van een optreden van de Palestijnse leiding tegen mili tante groepen. Israël heeft de veiligheidsmaatregelen in ste den en dichtbevolkte gebieden na de dreigementen van Harnas uitgebreid. RTR/EFE/AFP Erbakan trad in juni af als pre mier na maandenlange clruk van de seculiere toplaag en het machtige leger wegens zijn po gingen gematigde islamitische hervormingen door te voeren. Rechtbanken in Turkije zijn een reeks vervolgingen begonnen van prominente islamitische leiders in het kader van een op treden tegen het islamitische activisme dat door het invloed rijke leger wordt geëist, Het Turkse leger ziet zichzelf als hoeder van een op westerse leest geschoeid Turkije, waar een strikte scheiding tussen religie en staat dient te bestaan. Plet heeft de afgelopen jaren diverse regeringen onder druk gezet de plannen van moslimpolitici om de islam een belangrijkere roL in het staatsbestel, de Turkse maatschappij en het openbare leven te 'laten spelen te dwars bomen. RTR van onze redactie buitenland ANKARA - Turkse aanklagers zijn gisteren een rechtzaak be gonnen tegen de vroegere pre mier Erbakan. Zij eisen tegen hem een gevangenisstraf van tussen de drie maanden en an derhalf jaar wegens het 'beledi gen van het constitutionele hof'. Erbakan werd in januari uit het parlement gezet en raakte zijn parlementaire onschendbaar heid kwijt na een vonnis van het constitutionele hof. Zijn funda mentalistische Welvaartpartij werd verboden wegens het on dermijnen van de scheiding tus sen kerk en staat. De meeste afgevaardigden van de Welvaartpartij zijn inmid dels overgestapt naar een nieu we islamitische partij, die met 142 afgevaardigden weer de grootste in het parlement is.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 7