Verbetering N61 begint in 2002 Aloys Dellaert, een aparten infVlsio Een jeugdige crimineel is vaak een product van zijn opvoeding PZC 1U t/mlü APRIL PZC PRINTEMPS WEEK-END zeeland 15 Royaal inspraak mogelijk op aanpak rijksweg tussen Hoek en Schoondijke Stelende werknemer bestraft Van Gelder naar Dow Midland Boete voor klap van voetballer Kinderdagverblijf uitgebreid Werkstraf voor reeks diefstallen SPORT AVONTUUR "KIJKEN EN DOEN" ZEELANDHALLEN - GOES D66 Terneuzen gaat door met wijkzittingen Gift voor visserij museum zaterdag 4 april 1998 Hoor Marcel Modde TERNEUZEN - Rijkswater staat verwacht in 2002 te kun nen beginnen niet de aanpas singvan de Rijksweg N61 tussen Hoek en Schoondijke. De be doeling is het traject in fasen aan te pakken. De werkzaamhe den gaan zeker langer dan een jaar duren, verzekert projectlei der S. van Herk. Voor de herinrichting van het tracé zijn inmiddels vier voorlo pige ontwerpen opgesteld. Die worden woensdag 15 april ge presenteerd aan belanghebben den op een 'inloopdag' (van 16 tot 21 uur) in het Mauritshof in IJzendijke. Op basis van de schetsplannen kunnen streekbewoners in schrijven voor deelname aan werkgroepen, die de ideeën van de plannenmakers aan de prak tijk gaan toetsen. Volgens Van Herk en communicatiemede werker B. Geleijnse van Rijks waterstaat is het door deze aan pak zeker niet uitgesloten dat er nog een aantal varianten ont staan op de vier uitgedachte plannen. Flodderding Ook bij het monsterproject Duurzaam Veilig West-Zeeuws- Vlaanderen was inbreng van de bevolking en organisaties in de planontwikkeling mogelijk. Gaandeweg kwam er uit die hoek echter steeds meer kritiek, omdat zij van 'hun inzichten nauwelijks iets terugvonden bij de uiteindelijke uitvoering van onderdelen uit dat project. „Het gaat er in deze fase niet om .t we een keuze maken tussen 'de verschillende alternatieven. We vragen belanghebbenden pree te studeren op de mogelijk heden. Zo willen wij voorkomen 'dat er bepaalde zaken over het hoofd worden gezien en dat er straks een flodderding naar de minister toegaat, waar mensen die vrijwel dagelijks met die weg te maken hebben zich hele maal niet in kunnen vinden", al dus Geleijnse. De N61 maakt overigens geen deel uit van het Duurzaam Veilig. Wel is naar aanleiding van dat project een zogeheten stroomweg opgeno men als één van de alternatieven voor de huidige situatie. Dat ontwerp (het meest vergaand) gaat uit van twee door een vang rail gescheiden hoofdrijbanen met inhaalstroken. Aan weers zijden is binnen dat concept een parallel lopende erftoegangs- weg gepland. De afslagen naai de kernen Hoek, Biervliet, Wa- terlandkerkje en IJzendijke worden vervat in ongelijkvloer se kruisingen (viaducten). Alle overige afslagen tussen de toekomstige aansluiting op het tracé van de Westerscheldetun- nel (onder Hoek) en Schoondij ke vervallen. Omdat in dit plan ook de maximumsnelheid wordt opgetrokken naar hon derd kilometer per uur, verdwij nen de scherpe bochten bij Bier vliet en IJzendijke. Het overige deel van de nieuwe autoweg wordt grotendeels over de hui dige route geprojecteerd. Tunnel Aan de hand van de bevindin gen in de werkgroepen worden de verschillende schetsen uitge werkt tot gedetailleerde ont werpen. Tevens wordt daar het meest milieuvriendelijke alter natief naastgelegd. De bedoe ling is dat de ministers van Ver keer en Waterstaat en VROM (na'dat de wettelijke inspraak procedures zijn doorlopen) eind 2000 definitief beslissen hoe de Rijksweg 61 er gaat uitzien. De gemeenten en provincie krijgen vervolgens nog een jaar de tijd hun bestemmingsplannen en het streekplan aan te passen. Ook moeten in dat jaar de beno- dige gronden worden aange kocht, zodat in 2002 met de werkzaamheden kan worden begonnen. Met de herinrichting van de N61 wordt geen rekening gehouden met de mogelijk aanleg van een tunnel onder het kanaal bij Sluiskil. Volgens Van Herk is het niet zinvol op een dergelijk be sluit te wachten. „Waar het nu om gaat is het creëren van een goede oost-west-verbinding. Die voldoet niet meer aan de ei sen van deze tijd. Alles wat er nog oostelijk van het kanaal moet gebeuren, is van later zorg." Museum IJzendijke wijdt expositie aan kunstenaar en bon vivant door Bianca Abrahamse T IJZENDIJKE - "Van een gam mele fiets en oude uitgeknepen tubetjes olieverf tot bontge kleurde schilderij en met het elf personen tellende gezin Del laert erop. In het IJzendijkse Streekmuseum 'West-Zeeuws- Vlaanderen presenteert' is een tentoonstelling over de opmer kelijke IJzendijltenaar te zien. De expositie, die zich over vier zalen uitstrekt, werd vrijdag avond geopend door Arnold Dellaert, broer van Aloys. Aloys Dellaert (1917-1997) was in heel West-Zeeuws- Vlaanderen een begrip. Aloys .was bij iedereen bekend, hij fietste alle dorpsfeesten, ker missen en braderieën af om in zijn eentje uit zijn dak te gaan, 'Aloys Dellaert, een aparten', luidt daarom het thema van de tentoonstelling, waarin 62 schilderijen van Aloys zijn op- genomen. Vaak nam de vorig jaar overleden kunstenaar, die vroeger kolensjouwer was, fo to's en prenten van het vroege- i re IJzendijke ter hand, wat een r serie schilderijen opleverde met dorpsgezichten van soms meer dan tachtig jaar geleden. Ook zelfportretten van de kun stenaar en familieportretten zijn in de collectie opgenomen. Om een persoonlijke tint aan de tentoonstelling te geven, zijn ook enkele oude eigen-, dommen van Aloys Dellaert te zien, zoals zijn fiets en zijn werkschoenen. Opmerkelijk is het geheel onbewerkte opge spannen doek. dat ook een plekje in het Streekmuseum heeft gekregen. In juni vorig jaar maakte Aloys zijn laatste schilderij, maar slaagde er niet meer in om voor zijn overlijden aan dit nu nog lege doek te be- girinen. De opening van de tentoonstel ling werd opgeluisterd door de brassband Geduld Overwint. De band, het oudste muziek- - korps uit West-Zeeuws-Vlaan- deren, werd opgericht dooreen yoorvader van Aloys Dellaert, Johannes Eranciscus Dellaert, De tentoonstelling is te zien vanaf 4 april tot en met 3 okto ber in het Streekmuseum te IJ zendijke. Doek van Aloys Dellaert in het IJzendijkse streekmuseum. foto Peter Nicolai TERNEUZEN - De Terneuzense politierechter mr. M.J.M. Klarenbeek heeft gisteren een 25-jarige man uit Clinge veroordeeld tot honderd uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De verdachte heeft in 1996 en '97 regelmatig geld weggenomen uit een garagebedrijf. De bedragen varieerden van tienduizend Belgische Francs tot duizend gulden. Ook stal hij twee autoradio's en boxen. De buit bedroeg in to taal tienduizend gulden. De opbrengst, die hij samen met een kennis deelde, verdween telkens in de gokkast van een plaat selijk café. TERNEUZEN - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder brengt volgende week een tweedaags bezoek aan het hoofdkantoor van de Dow Chemical Company in het Ameri kaanse Midland. Van Gelder krijgt uitleg over de achtergron den van de geplande uitbreiding van de fabriek in Terneuzen en het lange-termijnbeleid van Dow. De uitbreiding vergt een investering van vij fhonderd miljoen tot één miljard gulden. Het initiatief is uitgegaan van vice- president operations A Allemang bij Dow, naar aanleiding van de viering van het honderdjarig bestaan van het concern vorig jaar. TERNEUZEN - Een 33-jarige man uit het Belgische Assene de bleef gisteren op de zitting van de Terneuzense politierech ter ontkennen na een zaalvoetbal wedstrijd in Terneuzen op 16 september 1996 een klap aan een scheidsrechter te hebben uitgedeeld. Politierechter mr. M.J.M. Klarenbeek geloofde hem niet en vonniste de man tot driehonderd gulden boete, waarvan de helft voorwaardelijk. TERNEUZEN - Kinderdagverblijf Het Kootertje aan de Ter neuzense Axelsestraat breidt uit met een pand in dezelfde straat en zal als eerste particulier kinderdagverblijf in de streek buitenschoolse opvang gaan verzorgen. Gistermiddag hield het kinderdagverblijf, dat ruim twee jaar bestaat, een open dag en nam die dag meteen de nieuwe de pendance in gebruik. Zo'n 175 belangstellenden en ouders brachten een bezoekje aan het kinderdagverblijf. Vanaf maandag worden er op de nieuwe locatie kinderen ontvan gen. TERNEUZEN - Een 48-jarige man uit Terneuzen had eerder al 23 diefstallen bekend. Gisteren moest hij zich voor een deel daarvan verantwoorden voor de Terneuzense politierechter. Officier van justitie mr. H.I. den Hartog vond het belangrijk ste dat de slachtoffers hun geld terug krijgen. Ze eiste daar naast 180 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. Politierechter mr. M.J.M. Klarenbeek oor deelde hetzelfde. Aan drie slachtoffers moet de verdachte een schade van totaal 3.400 gulden vergoeden en aan de Staat nog eens 7.600 gulden. PUMA STREET SOCCER 10en 11 april (Advertentie) Meer dan 35 activiteiten voor jong en oud, demo's en wedstrijden. Inschrijven tijdens evenement. Programmaboekje op aanvraag verkrijgbaar. Open: vrij. 12.00-20.00 u„ zat., zon., ma. 10.00-18.00 uur. Toegangsprijs: ƒ10,- p.p. Vrije val scaddiving Voorverkoop 50,- per sprong Ter plaatse 60,- per sprong Boekingen: 0113-221020 TERNEUZEN - De (steun)frac- tie van D66 in Terneuzen gaat de komende vier jaar door met de- periodieke bewonersbijeen komsten in de binnenstad en de Triniteit. Bekeken wordt zelfs of uitbreiding naar de wijk Zel- denrust mogelijk is, omdat daar onrust heerst over de toenemen de criminaliteit. D66 verloor bij de gemeente raadsverkiezingen twee zetels, met als gevolg dat P. van Nieu- wenhuijzen het straks in de raad alleen moet gaan doen. „Het is jammer dat de landelijke ont wikkelingen ons plaatselijk aangerekend zijn. Maar dat is voor D66 Terneuzen geen reden te stoppen met de wijk- en kern- bêzoeken. Integendeel", aldus Van Nieu wenhui j zen Volgens de democraat is de af stand tussen de politiek en de burger wel degelijk kleiner ge worden door de frequente bij eenkomsten, leidt hij af aan het stijgend aantal mensen dat de fractieleden persoonlijk bena dert met vragen. De eerstvol gende zittingen zijn 6 (De Triangel) en 20 april ('t Schel penhoekje). Beide avonden be ginnen om 19.30 uur. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Axelsestraat 16 4537 AK TERNEUZEN Tel: (0115) 694457 Fax:(0115) 620951 e-mail: redtern@pzc.nl C.A.M. van Gremberghe (chef) W.A. Bareman P.I.F.M. Cappetti J.J. Heijt M. Modde J.F.D. Bakker (sport) 's Gravenhofplein 4 4561 AJ HULST Tel: (0114) 373839 Fax: (0114)373840 e-mail: redhulst@pzc.nl R.E.A. Hoonhorst B.J.G. Pelgrim CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax:(0118)470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city.nl e-mail: pzcredcity1@pzc.nl van onze regioredactie GOES - Jongeren worden crimi- neleiy gewelddadiger en ze be ginnen op steeds lagere leeftijd met zaken die niet door de beu gel kunnen. Schokkende cijfers waren het deze week. De Raad voor de Kinderbescherming in Zeeland noteerde in drie jaar tijd een verdubbeling van het aantal misdrijven onder jonge ren, kreeg vaker te maken met geweldpleging en moest vaker begeleiding bieden aan de cate gorie die niet eens onder het kopje jongeren valt: kinderen die jonger zijn dan twaalf jaar gaan vaker over de schreef. Hoe komt dat en wat kun je eraan doen? Veel Zeeuwen zijn in elk geval geschokt door de sombere tijdingen van de Raad voor de Kinderbescherming. Klaarblij kelijk houdt het de gemoederen bezig. Directeur F. de Vos van basis school 't Zand in Zandstraat (Sas van Gent) wijt de toename van de jeugdcriminaliteit aan de tijdgeest „Normen en waar den. vervagen en dat heeft zo zijn gevolgen." Hij maakt naar eigen zeggen 'weinig jeugdcriminali teit mee, omdat de Zandstraat een klein dorp is met grote soci ale controle'. De Vos: „Invloe den van buitenaf zijn een bepa lend voor de jeugdcriminaliteit. Van huis uit moet er veel gepraat worden. Wanneer het daar al aan schort, is er een redelijk be gin dat het de verkeerde kant opgaat. Als kinderen alleen thuis zijn en maar wat voor de televisie zitten, moeten ze alles wat ze zien zelf verwerken. De contacten vervagen en het kind raakt in zichzelf gekeerd." De Vos vindt dat de verantwoorde lijkheid vooral 'van huis uit moet komen, en dat de school een ondersteunende taak heeft'. Televisie F. Heinsbroek uit Hulst, zelf moeder van twee kinderen die inmiddels de deur uit zijn, er vaart het toenemende geweld onder jongeren als een 'algeme ne tendens'. Ze is van mening dat het geweld op televisie een invloedrijke reden van jeudg- criminaliteit is en dat jongeren op die manier al heel vroeg het geweld op een presenteerblaad je aangereikt krijgen. De taaie om de jeugd in toom te houden, ligt volgens Heinsbroek 'hoofd zakelijk bij de ouders en zeker niet bij de school'. Heinsbroek: „De ouders moeten zorgen dat de kinderen met niet al teveel geweld geconfronteerd wor den." J. Faber, docent natuurkunde op het Terneuzense Zeldenrust Steelant College en vader van drie kinderen, ervaart geen dui delijke toename in het geweld foto Willem Mieras onder jongeren. Faber: „Ik geef al bijna vijfendertig jaar les aan de jeugd, maar ik heb juist het idee dat er meer geklaagd wordt door de mensen. Op die manier lijkt het. al snel dat de criminali teit is toegenomen." De docent denkt dat 'de mensen zich snel ler bedreigd voelen door alle aandacht cüe eraan besteedt wordt in de media bijvoor beeld'. „In de eerste plaats ligt de opvoedtaak bij de ouders, maar als de school ongeregeld heden constateert, ligt er na tuurlijk ook een taak", aldus Faber. Die taak strekt, volgens de docent, niet verder dan het feit in de lessen naar voren bren gen of bijvoorbeeld wapens af pakken. De Oostburgse L. de Loos er vaart de jeugdcriminaliteit op dit moment als 'heel, heel erg'. „Je weet niet waar het allemaal naar toe moet. Je hoort er steeds vaker van." De Oostburgse heeft zes zoons, die allemaal de deur uit zijn. „Vroeger haalden zij zeker ook kattekwaad uit, maar nu is het anders dan vroe ger. Wapens, messen, niets wordt geschuwd. Iedereen wordt bedreigd en alles wordt kapot gemaakt." Annelies de Jonge (17) uit Goes spreekt er al een paar dagen met haar klasgenoten over. „Pas is er nog een jongen die wij kennen helemaal in elkaar geslagen. Die is bijna een week buiten kennis geweest. Gewoon gepakt door gasten van zijn eigen leef tijd. Wij denken dat die dingen onder invloed van pilletjes en alcohol gebeuren. Pillen kun je overal krijgen, iedereen weet waar je moet zijn. Vooral in het weekend wordt er ook nog bij gedronken. Ik ben op zaterdag ook wel mensen tegengekomen in de stad, gewoon kennissen van school, die plotseling een heel ander gedrag hadden. Je zou er doodsbang voor worden." Voor Chervet Voditzca (19) is het niet helemaal zeker of het wel aan drugs en alcohol ligt. Hij is nog niet zo lang geleden met zijn moeder en zus van Rotterdam naar Yerseke verhuisd. „Zelf ben ik van allochtone afkomst en dan is het best rottig om te le zen dat vooral allochtone kin deren de fout in gaan. In Zee land heb ik het nog niet zo gemerkt, maar in Rotterdam weten veel uit het buitenland afkomstige ouders hun kinde ren niet binnen te houden. Die lopen altijd maar op straat, le ren slechte dingen van elkaar. Dan krijg je vanzelf knokken op straat, soms met messen of an dere wapens. Ik vind het niet al tijd leuk, maar ik ben blij dat mijn moeder ons een beetje streng opvoedt. Ze is ook een Nederlandse, dat scheelt heel veel. Ik moet er wel bijzeggen dat Nederlanders er vaak van uitgaan dat je gevaarlijk bent, alleen omdat je een beetje don ker bent uitgevallen. Ik ga niet meppen, maar ik word er wel kwaad om." Veel vernield In Westkapelle is er volgens me vrouw! de Witte de jeugdcrimi naliteit en de daar bijbehorende overlast vrij groot. „Vooral in de kerm van het dorp is er vaak veel aan de hand." In het buitenge bied, waar ze zelf woont, is het stukken rustiger. „Ik merk in derdaad dat de jeugd de laatste jaren stukken baldadiger is ge worden. Er wordt veel vernield. Aan de rand van het dorp mer ken we er gelukkig niet zoveel van. Ja, soms worden we wei eens telefonisch lastig gevallen. Niet door hijgers, maar gewoon om te pesten. Daar hebben meer mensen last van." In de burnt van de Vlissinger K. de Nooijer is het wel openlijk onrustig. „Altijd hangen er wel jongeren rond op straat en dat geeft toch een onveilig gevoel. Ze scheuren rond op brommers en een keer is geprobeerd mijn tas te pikken. Er wordt ook vaak ingebroken in de burnt." Vooral als de vuilnisbakken buiten staan, is het volgens haar dik wijls hommeles. „Ze schoppen de gft-bakken omver; zodat al les op straat komt te liggen." In Middelburg lijkt de situatie op het eerste gezicht rustig. „Hier is niks aan de hand", zegt W. van Ouwerkerk. „Het is hier een rustige buurt en echt veel overk last is er niet." Maar ook hier is dit een schijnbaar rustige faga- de. „Onlangs is er een Keulsepot in mijn tuin kapot getrapt door jongeren." door Wilma Valk BRESKENS - Bij de opening van het, toen nieuwe, gemeente huis van Breskens werd in okto ber 1964 een in koper uitge voerd gemeentewapen door aannemer en architect aan het gemeentebestuur aangeboden. Na de herindeling in 1970 be landde dit wapen via de kelder- van het gemeentehuis in Oost burg uiteindelijk in 1982 in het postkantoor van Breskens. Nu dit kantoor ook moet wijken, werd het wapen vrijdagavond tot verrassing van velen door de manager van het postkantoor A van de Luijster tijdens de ope ning van het nieuwe seizoen aangeboden aan het Breskense visserijmuseum. Bij de onthulling was burge meester Noordewier behulp zaam. Aangezien alle politieke partijen tijdens de afgelopen ge meenteraadsverkiezingen ook het visserijmuseum boven op htm programma hadden staan, werd van Noordewier gisteren een positief geluid verwacht over de vele wensen van het stichtingsbestuur. Aangezien de gemeente nog druk bezig is om, volgens Noordewier, 'een nieu we regering te vormen', kon de burgemeester nog geen beloftes doen. Wel was er een verheugen de mededeling namens de Rabo bank West-Zeeuws-Vlaande- ren. Directeur Smits kon het museum een bedrag van 25.000 toezeggen. „Aangezien het thema van de tentoonstel ling 1998 'Vis moet zwemmen' is", aldus Smits, „is dit bedrag bedoeld voor de aankoop van een zoutwateraquarium." De expositie 'Vis moet zwem men' maakt onderdeel uit van een reeks tentoonstellingen cüe de zes West-Zeeuws-Vlaamse musea dit jaar gezamenlijk on der de noemer 'Aan Tafel' orga niseren. (Advertentie) Ontdek nu onze nieuwe lente- en zomermode voor heel het gezin. Donaldson Escada Sport Polo Ralph Lauren Burberrys Accessoires van Mulberry NIEUW Naast onze bestaande collecties van DONALDSON voor baby's, kinderen en tieners, nu ook KIDS BOYS van POLO RALPH LAUREN. «k- Prlntemps Week*End ;Ww\. Kaai 9, Sluis. B^BH 01 17 46 1668 Ihi,, s.„lill Dagelijks open van 9 tot 18 uur. "IIILJIH11' Za.&. zo. van 10.30 tot 18 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 61