Iraakse meisje Amal overleden PZC Burgemeester diep geschokt over huisvesting asielzoekers Jehova's storten zich op de telemarketing Amsterdam begint proef met witte fietsen Bont gezelschap ziet uit naar terugkeer van autovrije zondag Arnhem verdient aan stadion Gelredome half miljoen per dag Bunkers wijken voor opslag Stena Line Advocatenkantoren sjoemelen flink met arbeidsvoorwaarden binnenland Complicaties worden doodziek patiëntje fataal Vrees voor lugubere moord Brug krijgt naam oprichter COC Drie jaar voor doden dochtertje Energieverbruik daalt Kindertelefoon dupe succes zaterdag 4 april 1998 doorThea van Beek en Tarine Neefjes AMSTERDAM - Het vijfjarige Iraakse meisje Amal Thair Sa- eed is donderdagavond overle den in het Academisch Medisch Centrum (AMC) in Amsterdam. Het meisje leed aan een erfelijke ziekte van de lymfevaten. Hier door ontstond een grote vocht ophoping in de buik en ledema ten en stoornissen in de functies van lever, nieren en longen. Die complicaties bleken de laatste dagen voor haar overlijden fa taal. Het doodzieke meisje arriveer de op 29 december met haar ou ders in Nederland na een spec taculaire reddingsoperatie van het Amerikaanse televisiesta tion CNN. Rond de kerstdagen vestigde verslaggever Peter Ar- nett de aandacht van de wereld op de gevolgen van de economi sche boycot tegen Irak. Bij hoge uitzondering gaf Irak de familie toestemming het land te verla ten voor medische behandeling van het kind. De christelijke humanitaire stichting Venture Middle East (VME) bemiddelde bij de komst van het meisje naar Nederland. Het echtpaar Bosch uit Voort huizen van de stichting had een budget van 75.000 gulden. De ziekenhuis- en verblijfkosten van het gezin zijn inmiddels meer dan een ton. Voor extra fi nanciële middelen deed de stichting een beroep op de Ne derlandse bevolking. ,„We zijn heel erg geschokt. Amal was zieker clan wij aan vankelijk hadden gedacht. De laatste tijd ging zij snel achter uit. Zij is voor ons toch vrij on verwacht overleden", aldus Nelly Bosch. Of Amal - de naam betekent in het Nederlands 'hoop' - in Irak of hier wordt be graven is nog niet bekend. De ouders van het meisje verblijven nog in het Ronald MacDonald- huis, vlak bij het AMC. Knuffelbeest De aandacht voor het meisje was groot. Tijdens haar verblijf in het ziekenhuis werd het doodzieke kind overspoeld door knuffelbeesten en kaarten. Vol gens een woordvoerder van het AMC zijn de diepbedroefde ou ders helemaal van de kaart door het overlijden van hun dochter. Al eerder verloren zij twee kin deren aan de lymfe-ziekte. Ze krijgen morele opvang in het ziekenhuis. Al sinds haar komst in het AMC werd getwijfeld aan een voor spoedig herstel van het meisje door Marco Krijnsen DEN HAAG - Jehova's getuigen hebben een nieuwe manier ont dekt om het Woord te versprei den: de telefoon. Het traditione le huisbezoek zal hier en daar worden vervangen door een di gitale voet tussen de deur. „We moeten wel", zegt woordvoer der H. Hetterschijt van het ge nootschap. „Mensen zijn steeds moeilijker te bereiken." De tijden zijn veranderd. Twin tig jaar geleden kwamen de Je hova's tijdens hun huisbezoek zelden voor een dichte deur. Nu wel. „Vrouwen werken meer dan vroeger. Mensen zijn min der thuis. De telefoon kan dan een goed middel zijn om ze te be- uit Bagdad. De afwijking aan het lymfevatenstelsel was zeer ernstig. Door haar ziekte had zij een groot tekort aan belangrijke voedingsstoffen en was zij ern stig verzwakt. In het ziekenhuis bleek ook dat zij door toedie ning van bloedpreparaten in Irak geïnfecteerd was met hepa titis B en C en multiresistente bacteriën. De komst van Amal naar Neder land is eerder vergeleken met een reddingsactie voor het Bos nische meisje Irma Hadzinura- tovic (7). In 1993 werd zij in co mateuze toestand naar Londen overgebracht. Twee jaar latei- overleed ook dat kind. Evenals bij Irma was er ook bij de komst van Amal kritiek van hulporga nisaties als het- Rode Kruis en Artsen zonder Grenzen. Zij zijn van mening dat hulporganisa ties zich niet te veel moeten richten op individuele gevallen. „Waarom het ene kind wel en het andere niet?" GPD naderen", legt Hetterschijt uit. De telefonische verkoop is een snel groeiende branche in Ne derland. Meestal 's avonds rond etenstijd meldt zich een dame of heer per telefoon om kunststof kozijnen of schoonmaakappa- ratuur aan te prijzen. Nu stort ook het Wachttoren-, Bijbel- en Traktaatgenootschap zich op de telemarketing. „Ik vind niet dat we ethische grenzen overschrijden. We ko men niet door een achterdeurtje binnen. Zodra we dat merken, maken we een einde aan het ge sprek. We willen wel correct blijven", zegt Hetterschijt. „Het is nu eenmaal onze taak om het Goede Nieuws bekend te maken aan iedereen." GPD De Witte Fietsen moeten een aanvulling zijn op het openbaar vervoer. Zowel bij Artis als op het Waterlooplein (foto) staan fietsen en een kiespaal. foto Juan Vrijdag/ANP van onze redactie binnenland AMSTERDAM - Amsterdam start een proef met witte fietsen. Die moeten een aanvulling vormen op het openbaar ver voer in de binnenstad. Voorlopig komt zowel op het Waterloo plein als bij het Artis een depot met fietsen en een kiespaal, aldus L. Schimmelpen- ninck die al jaren nauw betrokken is bij het wittefietsenplan. In de paal zit een computer die de persoonsgegevens regi streert van de gebruiker. Met gebruik van een magneetkaart kunnen gebruikers een tweewieler meenemen. De gebruiker moet de fiets weer terugzet ten bij een kiespaal. Via de computer is te achterhalen wie de fiets het laatst ge bruikt heeft. Uiteindelijk is het de bedoe ling om een open systeem te maken, waar bij iedereen met een chipkaart gebruik kan maken van een karretje. Het fietsen- plan moet kostendekkend zijn. De gemid delde ritprijs komt zo op circa drie kwart jes. Nog voor de zomer hoopt de gemeente in de stad vijftien fietsendepots met in totaal 250 fietsen gereed te hebben. Volgend jaar moet dit zijn uitgegroeid tot 45 lokaties met 750 fietsen. Rotterdam startte vorig jaar ook een proef met een Stadsfietsenplan. De plannen voor gratis witte fietsen dateren al uit de jaren zestig, toen de Provo-beweging het vervoermiddel lanceerde. ANP ZWOLLE - De politie in Zwolle is op zoek naar getuigen die afgelopen zaterdagavond een circa 30- a 35-jarige man met twee zware grijze vuilniszakken een trein hebben zien instap pen op het NS-station in Zwolle. Twee getuigen zagen onafhankelijk van elkaar in de stadsbus vanaf de wijk Holtenbroek naar het NS-station dat een vinger uit een scheur in een van de zakken naar buiten stak. De nagel van de vinger was voorzien van een paarsachtige kleur nagel lak. Voordat de man de trein instapte heeft hij eerst nog een trein kaartje gekocht en moest daarvoor in de rij staan. De politie houdt rekening met een ernstig misdrijf. ANP AMSTERDAM - Een brug in Amsterdam krijgt de naam van Niek Engelschman (1913-1988). Hij was actief voorvechter voor de rechten van homoseksuelen en oprichter van belan genvereniging het COC. De brug gaat over de Keizersgracht en ligt vlakbij het homo monument. De wethouders Van der Giessen en Cornelissen geven volgende week vrijdag tijdens een plechtigheid, de nieuwe naam aan de brug. ANP BREDA - Een 23-jarige vrouw uit Gilze en Rijen is gisteren voor de rechtbank in Breda veroordeeld tot driejaar gevange nisstraf en TBS met dwangverpleging wegens het doden van haar tweejarig dochtertje. Tegen de vrouw was vier jaar cel en TBS geëist. In augustus vorig jaar sloeg de moeder het kind, dat vaker werd mishandeld, zo hard in de buik dat zij aan beschadigin gen aan darm en buikvlies overleed. Volgens het vonnis was zij sterk verminderd toerekeningsvatbaar en wordt gevreesd voor herhaling. De rechtbank hield er rekening mee de vrouw tot twee maal toe bekentenissen aflegde. Later ontkende ze weer en schoof de schuld op haar echtgenoot. ANP VOORBURG - De huishoudens hebben vorig jaar door de zachte winter minder aardgas verbruikt dan in 1996. Met na me hierdoor is het totale energieverbruik met 2 procent gedaald. Ook in de dienstverlenende sector ging het aardgas verbruik omlaag. In de industrie en de transportsector daar entegen was een stijging te zien. Het energieverbruik in de industrie kwam 2 procent hoger uit dan in 1996, zo blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Doordat de productie in deze sector met 4 pro cent steeg, ging het verbruik per eenheid product echter om laag. De transportsector verbruikte 1 procent meer. Volgens het CBS heeft in de industrie het zachtere winterweer minder invloed op het energieverbruik. In de laatste twee sec toren wordt aardgas vooral gebruikt voor het verwarmen van ruimtes. Het gasverbruik daalde vorig jaar met 15 procent. ANP UTRECHT - De Kindertelefoon dreigt slachtoffer te worden van zijn eigen succes. De voor kinderen gratis 0800-nummers van de twintig hulptelefoons in Nederland worden zo vaak gebeld, dat de gesprekskosten voor de organisatie de pan uit rijzen. Verder haken sponsors af. Vorig jaar voerden vrijwilli gers van de twintig kindertelefoons in het land ruim 100.000 gesprekken. De verwachting is dat dit aantal sterk zal stijgen. Sinds 1992 steunt onder meer PTT Telecom de organisatie. Afgesproken is dat het telefoonbedrijf ongeveer de helft van de gesprekskosten voor zijn rekening neemt. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Een kwart eeuw later leeft het weer: de autovrije zondag. In 1973, tijdens de olie crisis, lukte het het toenmalige kabinet Den Uyl om het asfalt van mobiel blik te ontdoen. Fietsers hadden het rijk alleen tussen de vangrails. Een werk groep streeft ernaar om 1 no vember dit jaar opnieuw auto vrij te krijgen. Deze keer gaat het niet om een dreigend tekort aan benzine maar is het ter meerdere eer en glorie van het milieu. Een bont gezelschap van maatschappe lijke groeperingen, verenigd in het Landelijk Overleg Autovrije Zondag, spant zich in voor een zondag zonder motorgeronk. Zondag 1 november is voor hen de streefdatum, precies 25 jaar nadat Nederland de eerste van zeven autovrije zondagen be leefde. De groep ging aan het werk in navolging van een De venter pastor die vorig jaar plaatselijk de gemotoriseerden grotendeels stil kreeg. Ook Zwolle deed toen mee. In '94 kreeg een hele zondag het asfalt rust in Vlaanderen. Het Landelijk Overleg noemt uiteenlopende redenen om een autovrije zondag na te streven: behoud van het milieu, terug keer van de zondagsrust, een protest tegen de dominante plaats van de auto, een tegen wicht tegen de tendens naar een 24-uurs-economie, veiligheid op straat of bijvoorbeeld meer ruimte voor fietsers. Het Landelijk Overleg heeft zo'n honderd maatschappelijke organisaties en politieke partij en gevraagd zijn initiatief te steunen. Het geeft zelf geen ant woord op de vraag of je autovrij moet verplichten of vrijwillig aan de mensen moet overlaten. De deelnemende groepen den ken hier verschillend over. In Deventer was het vorig jaar een Combinatie van 'verplicht' en 'vrijwillig', doordat veel straten waren afgesloten vanwege straatfeesten. ANP van onze redactie binnenland ARNHEM - Bedrijven in de re gio Arnhem hebben aan de eer ste vier grote evenementen in het gloednieuwe stadion Gelre dome ruim een half miljoen gul denper dag verdiend. Als Gelre dome minimaal vijftien van dergelijke grote manifestaties per jaar mag organiseren, levert dat circa 25 miljoen gulden op jaarbasis op. Dat is volgens Gelredome-di- recteur H. Schraders gebleken uit de eerste economische pei lingen die zijn gehouden tijdens de openingsdag, de concerten van de Spice Girls en het eerste concert van de Backstreet Boys. De populaire jongensgroep gaf gisteren een tweede concert. Vooral taxi- en busbedrijven, cafetaria's, .winkels en hotels verdienen aan de tienduizenden bezoekers van het stadion. Alle hotels rondom Arnhem waren afgelopen weekeinde met de concerten van de Spice Girls volgeboekt. Prof. Van der Berg van de Erasmus Universiteit in HOEK VAN HOLLAND - In Hoek van Holland is gisteren een begin gemaakt met het opblazen van drie bunkers. De betonnen forten moeten plaats maken voor goederenopslag van de Stena Line. Honderden Nederlandse dwangarbeiders bouwden de bunkers om streeks 1943 voor de Duitse bezetter. foto ANP Rotterdam doet onderzoek naai de effecten van Gelredome in het hele gebied van het Knoop punt Arnhem-Nijmegen. De uitkomsten van dat onderzoek zijn naar verwachting tegen de zomer bekend. Schraders zei gisteren dat hij overvallen is door het succes van Gelredome, maar dat hij toch nog niet tevreden is. Met name de mobiliteit bij het stadi on kan veel beter. Het vertrek van de bezoekei's duurt naar de mening van Schraders te lang en is te chaotisch. Hij zou ook graag vaste Gelredome-par- keerplaatsen aan de rand van Arnhem zien. Over nieuwe parkeervoorzie ningen heeft het Arnhemse col lege nog geen mening. Wel wil het op korte termijn structurele maatregelen nemen om te voor komen dat voetgangers en fiet sers de snelweg A3 2 5 overste ken. Mogelijkheden zijn een tunnel of een brug. Tot die tijd wijzen stewards van Vitesse be zoekers een veilige oversteek plaats. ANP van onze redactie binnenland SINT-ANTHONIS - Burge meester J. Verbeeten van het Brabantse Sint-Anthonis is 'ge weldig geschokt' over de wijze waarop de bewoners van een asielzoekerscentrum in zijn ge meente zijn gehuisvest. In een aantal gevallen is sprake van een mensonwaardige situa tie, vindt hijVerbeeten wil daar op zo kort mogelijke termijn een einde aan maken. Hij weet al leen nog niet hoe. Verbeeten is pas sinds kort eer ste burger van Sint-Anthonis. Bij wijze van kennismaking bracht hij eerder deze week voor het eerst een bezoek aan het asielzoekerscentrum in Ste vensbeek, een zevenhonderd zielen tellend kerkdorp in zijn gemeente. Heel kort „Wat ik daar heb gezien, kan niet. Het zou nog aanvaardbaar zijn als de mensen er heel kort zouden verblijven. Het tegen deel is echter waar", aldus Ver beeten. Als voorbeeld noemt hij een echtpaar met twee kinde ren. „Die wonen al meer dan drie jaar in een kamertje van 3,5 bij vier meter. Een deel daarvan is ingericht als wasruimte. De kinderen slapen ieder in een bed, de ouders liggen noodge dwongen op de grond." De burgemeester van Sint-An thonis is boos. „We maken ons druk over de welzijnswet voor dieren waarin is geregeld dat beesten voldoende stalruimte hebben. Dat is terecht, maar ge lijktijdig huisvesten we mensen in nood op zo'n mensonwaardi ge manier." Caravans In het asielzoekerscentrum ver blijven 250 mensen. Daar ko men er binnenkort voor een pe riode van een half jaar nog eens honderd bij. Daarom worden gedurende die periode ook 25 caravans geplaatst. „Voor de mensen die daar naar verhui zen, is dat de hemel op aarde. Ze hebben het gevoel dat ze op va kantie mogen", aldus Ver beeten. Volgens hem zijn er talloze oor zaken aan te wijzen voor de huisvestingsproblemen. „Er is weinig ruimte, het grote aantal vluchtelingen speelt een rol, net als het beschikbare budget en de lange procedures. Dat kan alle maal wel zo zijn, maar we moe ten het probleem hoe dan ook oplossen. Ik ben als burgemees ter ook verantwoordelijk voor het welzijn van de mensen die in het asielzoekerscentrum ver blijven." Een woordvoerder van het het Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers (COA) erkende gisteren dat de kamers waarop asielzoe kers verblijven klein zijn. „Voor iedereen is een bed beschikbaar. Wij laten niemand op de grond slapen. Het komt echter wel voor dat mensen zelf hun bed verwijderen om wat meer ruim te te hebben. Alle centra vol doen aan een program van eisen, maar echt luxe is het er natuur lijk niet." ANP door Dick van der Peijl UTRECHT - Advocatenkanto ren sjoemelen op grote schaal met arbeidsovereenkomsten van stagiaires. Bovendien wor den stagiaires op advocaten kantoren slecht behandeld. Dat schrijft mr. André Joosten, ad vocaat-stagiaire in Utrecht, in het Advocatenblad. Zo worden veel stagiaires ge dwongen om twee arbeidsover eenkomsten te tekenen. Eén wordt volgens Joosten gezon den aan de plaatselijke Raad vanToezicht. Deze arbeidsover eenkomst voldoet aan de richt lijn arbeidsvoorwaarden stagiaires. De andere overeen komst wordt gehanteerd door het kantoor waar cle advocaat stage loopt. Die arbeidsvoor waarden zijn een stuk slechter. Het salaris kan een paar hon derd gulden minder zijn dan de richtlijn voorschrijft. „Het komt op grote schaal voor dat heel bewust cle richtlijnen worden ontdoken. De Raad van Toezicht moet daar op letten, maar die kijkt massaal een an dere kant op", meent Joosten werkzaam bij het Advokaten- kollektief Utrecht. Ook mag er volgens Joosten niet gezeurd worden over onbetaalde over uren en wordt regelmatig de ar beidstijdenwet overschreden. Er is geen gelegenheid om vrij te nemen voor studiedoeleinden. Bovendien moeten veel stagiai res alle studiekosten vqpr cle be roepsopleiding en cursussen zelf betalen. De deken van de orde van advo caten, mr. RJ.W. von Schmidt auf Altenstadt, ziet geen aanlei ding om op te treden. Von Schmidt Meneer Joosten noemt geen man en paard. Laat hij de lijst maar overleggen aan de Raad van Toezicht. Een jurist die advocaat wil wor den loopt cle eerste drie jaar op een advocatenkantoor stage. De nieuwe advocaat wordt dan be geleid door een patroon, een ad vocaat van hetzelfde kantoor die al wat langer meeloopt. „Maar de arbeidsverhoudingen zijn vaak zeer belabberd", aldus Joosten. De advocaten in oplei ding krijgen vaak te horen dat 'een goede advocaat nooit ziek wordt' of cle stimulerende kwa lificatie 'voor jou tien anderen' schrijft Joosten in het Advoca tenblad van deze week, het huisorgaan van de orde van ad vocaten. Joosten vindt dat advocaten zich moeten houden aan de nor men en waarden. „Vaak hebben ze zelf de mond er vol van. We ten precies hoe anderen het moeten doen, maar zelf plaatsen ze zich buiten de maatschappij. Het gaat er om dat ook advoca ten fatsoenlijk met elkaar om gaan." Deken Von Schmidt doet het ar tikel af met cle woorden: „Mij zijn geen gevallen bekend van dubbele arbeidsovereenkom sten. Er vindt natuurlijk wel eens een incident plaats. Maai er zijn bij de Raad van Toezicht geen stagiaires geweest die zich beklaagden." GPD Advertentie Goed voorjaarsnieuws 1-jarig Hi GSM-abonnement Slechts f 199;-. Hiérdoi buitenland bellen. Bovendie; met drie zelfgekozen voorde'

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 5