Studie naar bezigheidscentrum Een jeugdige crimineel is vaak een product van zijn opvoeding PZC PZC Een gezond huis van stro en leem Slagerij Zierikzee daagt supermarkt Aldi voor rechter zeeland .15 Plan voor maatschappelijke werkplaats Zierikzee nader uitgewerkt Muziekschool in Zierikzee licht leerlingen voor Bijeenkomst voor gebruikers van Grevelingenmeer Van Dijke bepleit meer transferia Zeelandbrug nacht gestremd Inventaris Prins te koop Van Gelder naar Dow Midland Tevredenheid over minicampings Bunkers maken deel uit van Walcherse fietsroutes SPORT AVONTUUR IU t/m 10 APRIL "KIJKEN EN DOEN" ZEELANDHALLEN - GOES zaterdag 4 april 1998 doorHerre Stegenga ZIERIKZEE - Het eerder dit jaar gepresenteerde plan voor een maatschappelijk active- ringscentrum in de gemeente werkplaats van Zierikzee wordt nader uitgewerkt. Er is een drie koppige projectgroep gefor meerd die momenteel op zoek is naar instanties die bereid zijn 'dekar te trekken'. Tijdens de begrotingsraad in ja nuari kwam GroenLinks- raadslidH. de Vries met het plan op de proppen. In het centrum zouden activiteiten moeten worden gehouden voor bijvoor beeld langdurig werklozen, ar beidsongeschikten, ouderen, asielzoekers en lichamelijk ge handicapten. Genoemd werden werkzaamheden als het op knappen en verkopen van oude meubels en fietsen en het opha len van oud papier-. Ook een kringloopwinkel zou eventueel een plekje kunnen krijgen in het centrum. Als loca tie hadden de initiatiefnemers de gemeentewerkplaats in Zie rikzee op het oog, aldus De ZIERIKZEE - De Zierikzeese vestiging van de Zeeuwse Mu ziekschool houdt deze maand drie informatieavonden. Deze bijeenkomsten zijn in eerste in stantie bedoeld voor kinderen die het tweede jaar afronden en binnenkort een instrument kie zen dat ze willen bespelen. Ook mensen die geïnteresseerd zijn in de mogelijkheden van de school, zijn welkom. De bij eenkomsten b eginnen met ■een voorspeeluurtje, waarbij leerlingen een deuntje laten ho ren en docenten iets vertellen tover hun instrument. Vervol gens kunnen de gasten een in strument proberen en docenten 'zonodig vragen stellen. Elke avond komen overigens verschillende instrumenten aan bod. De informatieavonden worden gehouden in de muziek school aan de Poststraat en vin denplaats op woensdag 15 april (19.30 uur), donderdag 16 april (19.00 uur) en vrijdag 17 april (19.15 uur). OUDDQRP - Het Grevelingen- sckap houdt donderdag 16 april een discussie-avond voor ge bruikers van het Grevelingen meer en andere belangstellen den. De bijeenkomst staat in het teken van de nieuwe beleids voornemens voor de jaren 1998 tot 2008. Gebruikers en belangstellenden kunnen een bijdrage leveren aan de totstandkoming van het nieuwe Beleidsplan door hun mening te geven en suggesties aan te dragen. 'De bijeenkomst begint 20.00 'uur en wordt gehouden in res taurant De Punt, naast Bezoe kerscentrum De Grevelingen nabij Ouddorp. Omstreeks 22.30 uur zal de dis- Gussie-avond worden afgeslo ten. REDACTIE NOORD-ZEELAND Oude Haven 41 4301 JK ZIERIKZEE Tel: (0111)415380 Fax:(0111)414126 e-mail: redzzee@pzc.nl M.E. M.Hitzert A. Molengraaf H. Stegenga CENTRALE REDACTIE Oostsouburgseweg 10 Postbus 18 4380 AA VLISSINGEN Tel: (0118) 484000 Fax: (0118) 470102 e-mail: redactie@pzc.nl City OnLine/Internet http://www.city. n I e-mail: pzcredcity1@pzc.nl Vries. Dit pand aan de Korte Nobelstraat wordt overbodig, omdat er een nieuwe werk plaats wordt gebouwd aan de Straal weg bij Zierikzee. Voortrekkersrol De Stichting Sociaal Kultureel Werk De Lichtboei in Zierikzee, het Arbeidsbureau en de afde ling Sociale Zaken van de ge meente Schouwen-Duiveland zouden bij de uitwerking van de plannen moeten worden be trokken. De Lichtboei toonde zich bereid een voortrekkersrol te vervullen. R. Prager van De Lichtboei, één van de leden van de projectgroep, meldt dat er di verse organisaties zijn bena derd met de vraag of ze bereid zijn het plan te begeleiden of uit te voeren. Zo zijn er brieven ver stuurd naar de Stichting Leger des Heils Welzijn- en Gezond heidszorg, waar De Lichtboei overigens ook onder valt, en on derwij s-organisaties als het ROC. Eerstgenoemde club heeft 'heel positief' gereageerd, zegt Prager. Mogelijk ligt er zelfs een financiële bijdrage in het ver schiet. Binnenkort worden alle binnen gekomen reacties geïnventari seerd. In een later stadium wor den een businessplan en een haalbaarheidsonderzoek opge steld. Prager benadrukt dat er zorgvuldig te werk wordt ge gaan. Binnen een redelijk fi nancieel kader willen we bekij ken wat er haalbaar is. Kringloopwinkel Wethouder D. van der Wekken, 'gesprekspartner' van de pro jectgroep („ze moeten zelf de bouwstenen aandragen"), staat nog steeds sympathiek tegen over het plan. Gezien de vroege fase waarin het zich bevindt, kan hij er nog niet veel over zeg gen. Over de beschikbaarheid van de gemeentewerkplaats is nog niet gesproken, zegt hij Wat de kringloopwinkelbetreft, zijn er verschillende aanvragen om een dergelijke zaak op te zet ten. Naast een particuliere initi atiefnemer heeft ook het Zierik zeese dagcentrum Brugzicht plannen in deze richting. Wel licht is er, ook gezien de kleine schaal van Schouwen-Duive land, een combinatie van de plannen van deze drie kandida ten mogelijk, oppert Van der Wekken. Toto Pieter Honhoff door Lizette Dalebout OUWERKERK - „Stro is perfect bouw materiaal. Het is milieuvriendelijk, goed koop, islolerend én makkelijk toepasbaar. Het is onbegrijpelijk dat het niet vaker door aannemers wordt toegepast," zegt J. Sonneveld uit Ouwerkerk. De 65-jarige Sonneveld is binnenkort de eigenaar van het eerste huis van strobalen in Neder land. Het casco en de dakconstructie hier van verrijzen momenteel aan de Phoenix - weg in Ouwerkerk. De Provincie Zeeland heeft toegezegd tienduizend gulden bij te dragen in de kosten. Sonneveld: „Bij de provincie vinden ze het een uniek pro- ject." -'V",:: L 5 Sonneveld hoopt zijn strohuis dit najaar te betrekken. „Als alles via de planning loopt, moet dat lukken." Het casco en het dak van het huis moeten in elk geval begin mei klaar zijn: „Aan die datum valt niet te tornen", verklaart Sonneveld. „Mei is de ideale maand om het stro te verwerken. Vroeger of later in het jaar wordt de kans groter dat het vochtig wordt en gaat rot ten." Aanvankelijk wilde Sonneveld een ge woon, stenen huis latenbouwen, maar hij wilde dit graag zo milieuvriendelijk mo gelijk aanpakken. Toen hij hoorde van een workshop leembouw (de muren van zijn huis worden van leem) die in Amsterdam werd gegeven, gaf hij zich meteen op. Hulp Sonneveld wordt gesteund door de Stich ting Strobouw in Den Haag.,In mei orga niseert de stichting twee workshops in OuWerkerk. De deelnemers aan de work shops verwerken het stro in mijn huis. Voor hen is het een kans om ervaring met strobouw op te doen en voor mij is het na tuurlijk geweldig öni zoveel hulp te heb ben." De Stichting Strobouw heeft volgens Sonneveld een idealistische achtergond. Vandaar dat de Ouwerkerker in ruil voor hulp een aantal toezeggingen heeft ge daan. „Er komt een lemen vloer in en 's winters zal het huis verwarmd worden door een speksteenkachel. Dat is een ui terst milieuvriendelijke manier van sto ken. Daarnaast heeft het huis geen strak ke maar ronde vormen. Dat past beter bij de bouwstijl." Sonneveld heeft wel bedongen dat hij de lemen vloer eventueel na een jaar mag vervangen door houten planken, omdat leem niet tegen vocht kan. Toekomst Sonneveld voorziet een grote toekomst voor het strohuis: „In Amerika, Frankrijk en Duitsland kom je ze al regelmatig te gen. Leem en stro zijn 'gezonde' materia len. Leem werkt desinfecterend en stro re gelt de luchtvochtigheid veel beter dan steen." In het huis van Sonneveld zullen vijfhonderd balen stro worden verwerkt, die hij al heeft besteld bij een landbouwer uit de buurt. van onze regioredactie Jongeren worden crimineler, geweld dadiger en ze beginnen op steeds la gere leeftijd met zaken die niet door de beugel kunnen. Schokkende cijfers wa ren het deze week. De Raad voor de Kinderbescherming in Zeeland noteer de in drie jaar tijd een verdubbeling van het aantal misdrijven onder jongeren, kreeg vaker te maken met geweldple ging en moest vaker begeleiding bieden aan de categorie die niet eens onder het kopje jongeren valt: kinderen die jonger zijn dan twaalf jaar gaan vaker over de schreef. Hoe komt dat en wat kun je er aan doen? Veel Zeeuwen zijn in elk ge val geschokt door de sombere tijdingen van de Raad voor de Kinderbescher ming. Klaarblijkelijk houdt het de ge moederen bezig. Annelies de Jonge (17) uit Goes spreekt er al een paar dagen met haar klasgeno ten over. „Pas is er nog een jongen die wij kennen helemaal in elkaar gesla gen. Die is bijna een week buiten kennis geweest. Gewoon gepakt door gasten van zijn eigen leeftijd. Wij denken dat die dingen onder invloed van pilletjes en alcohol gebeuren. Pillen kun je over al krijgen, iedereen weet waar je moet zijn. Vooral in het weekend wordt er ook nog bij gedronken. Ik ben op zater dag ook wel mensen tegengekomen in de stad, gewoon kennissen van school, die plotseling een heel ander gedrag hadden. Je zou er doodsbang voor wor den." Voor Chervet Voditzca (19) is het niet helemaal zeker of het wel aan drugs en alcohol ligt. Hij is nog niet zo lang gele den met zijn moeder en zus van Rotter dam naar Yerseke verhuisd. „Zelf ben ik van allochtone afkomst en dan is het best rottig om te lezen dat vooral al lochtone kinderen de fout in gaan. In Zeeland heb ik het nog niet zo gemerkt, maar in Rotterdam weten veel uit het buitenland afkomstige ouders hun kin deren niet binnen te houden. Die lopen altijd maar op straat, leren slechte din gen van elkaar. Dan krijg je vanzelf knokken op straat, soms met messen of andere wapens. Ik vind het niet altijd leuk, maar ik ben blij dat mijn moeder ons een beetje streng opvoedt. Ze is ook een Nederlandse, dat scheelt heel veel. Ik moet er wel bijzeggen dat Nederlan ders er vaak van uitgaan dat je gevaar lijk bent, alleen omdat je een beetje donker bent uitgevallen. Ik ga niet; meppen, maar ik word er wel kwaad om." Beangstigend De Thoolse E. van Dongen is zelf moe der van twee pubers. Ze heeft vertrou wen in het gedrag van haar eigen kinde ren, maar weet ook dat ze er niet altijd bij kan zijn. „Mijn kinderen zullen zich niet misdragen als ze eens uitgaan, maar ze lopen misschien tussen leef tijdgenoten die dat wel doen. Het is me weieens verteld dat sommige kinderen op school messen bij zich dragen. On voorstelbaar. Ik heb gezegd dat als ik merk dat ze een wapen hebben, dat ze dan een jaar niet meer de deur uit ko men. Gelukkig begrijpen ze dat. Maar het blijft beangstigend dat er'eik mo ment iemand in de omgeving van j e kin deren kan doordraaien. Dat die kinde ren zelf een beetje bang zijn, snap ik ook wel en ik ben er zelfs blij mee. Dan zul- foto Willem Mieras len ze tenminste een beetje op hun tel len passen. In Westkapelle is er volgens mevrouw I. de Witte de jeugdcriminaliteit en de daar bijbehorende overlast vrij groot. „Vooral in de kern van het dorp is er vaak veel aan de hand." In het buiten gebied, waar ze zelf woont, is het stuk ken rustiger. „Ik merk inderdaad dat de jeugd de laatste jaren stukken baldadi ger is geworden. Er wordt veel vernield. Aan de rand van het dorp merken we er gelukkig niet zoveel van. Ja, soms wor den we weieens telefonisch lastig ge vallen. Niet door hijgers, maar gewoon om te pesten. Daar hebben meer men sen last van." Bommetjes In Veere lijkt het op het eerste gezicht rustiger. J van de Broek: „Ik heb zelf kinderen in de puberleeftijd en merk er op deze manier niet zoveel van. De jon gens zijn wild, maar dat zijn jongeren toch altijd. Crimineel zal ik ze niet noe men." Maar dan komen de kantteke ningen. „Je merkt toch vaak dat ze meer uit winkels stelen. En de laatste tijd merk ik steeds meer dat er bommetjes worden gegooid inde buurt." In de buurt van de Vlissinger K. de Nooijer is het wel openlijk onrustig. „Altijd hangen er wel jongeren rond op straat en dat geeft toch een onveilig ge voel. Ze scheuren rond op brommers en een keer is geprobeerd mijn tas te pik ken. Er wordt ook vaak ingebroken in de buurt." Vooral als de vuilnisbakken buiten staan, is het volgens haar dik wijls hommeles. „Ze schoppen de gft- -bakken omver, zodat alles op straat komt te liggen." In Middelburg lijkt de situatie op het eerste gezicht rustig. „Hier is niks aan de hand", zegt W. van Ouwerkerk. „Het is hier een rustige buurt en echt veel overlast is er niet." Maar ook hier is dit een schijnbaar rus tige facade. „Onlangs is er een Keulse pot in mijn tuin kapot getrapt door jon geren." Tijdgeest Directeur F. de Vos van basisschool 't Zand in Zandstraat (Sas van Gent) wijt als de toename van de jeugdcriminali teit aan de tijdgeest „Normen en waar den vervagen, en dat heeft zo zijn gevol gen," Hij maakt naar eigen zeggen 'weinig jeugdcriminaliteit mee, omdat de Zandstraat een klein dorp is met gro te sociale controle'. De Vos: „Invloeden van buitenaf.zijn een bepalend voor de jeugdcriminaliteit. Van huis uit moet er veel gepraat worden. Wanneer het daar al aan schort, is er een redelijk begin dat het de verkeerde kant opgaat. Als kin deren alleen thuis zijn enmaar wat voor de televisie zitten, moeten ze alles wat ze zien zelf verwerken. De contacten vervagen en het kind raakt in zichzelf gekeerd." De Vos vindt dat de verant woordelijkheid vooral 'van huis uit moet komen, en dat de school een on dersteunende taak heeft'. De Oostburgse L. de Loos ervaar de jeugdcriminaliteit op dit moment als 'heel, heel erg'. „Je weet niet waar het allemaal naar toe moet. Je hoort er steeds vaker van." De Oostburgse heeft zes zoons, die allemaal de deur uit zijn. „Vroeger haalden zij zeker ook katte- kwaad uit, maar nu is het anders dan vroeger. Wapens, messen, niets wordt geschuwd. Iedereen wordt bedreigd en alles wordt kapöt gemaakt." RENESSE - Transferia bij Zierikzee en Bruinisse zijn voor RPF-lijsttrekker Leen van Dijke de moeite van het bestude ren waard. Hij zei dit gistermiddag tijdens zijn bezoekje aan de superparkeerplaats in Renesse. Het transferium in dit va kantiedorp is op zich een uitstekend initiatief, zei Van Dijke. „Maar de gebruikers moeten wel het hele eiland over voordat ze hier eenmaal zijn." Misschien kunnen de automobilisten worden opgevangen bij Bruinisse, opperde hij. Of kunnen ze vanaf een dergelijke parkeerplaats bij Zierikzee meer rich tingen worden uitgestuurd. Los hiervan is het transferium een initiatief dat navolging verdient in de rest van het land, benadrukte Van Dijke. Hij wees op het belang van 'aanvullen de voorzieningen' zoals natransport. Dit is noodzakelijk om het parkeerterrein aantrekkelijk te houden voor de bezoe kers. COLIJNSPLAAT - In de nacht van woensdag 15 op donder dag 16 april is de Zeelandbrug van middernacht tot vijf uur 's ochtends gestremd voor het gemotoriseerd verkeer. In die tijd wordt onderhoudswerk aan de brug verricht. In verband met de veiligheid van de werkers wordt het verkeer omgeleid. Op de toeleidende wegen naar de Zeelandbrug en bij de brug zelf worden verkeersdeelnemers gewezen op de stremming en de alternatieve route via de stormvloedkering. Bij ongunstig weer wordt het werk verschoven naar de nacht van maandag 20 op dinsdag 21 april. De tijden blijven dan dezelfde. GOES - De gemeente Goes gaat de inventaris van de Prins van Oranje verkopen. De schouwburg sluit op 4 juli definitief de deuren en het gebouw zal zeker niet meer de oude bestemming houden. Vandaar dat de inventaris, zoals stoelen, tafels, thea terattributen en dergelijke te koop worden aangeboden. Vol gens de gemeente Goes is dit een mooie kans voor wijk- en doi'pshuizen en andere instellingen om hun inventaris uit te breiden. Geïnteresseerden moeten zich voor 1 mei schriftelijk melden bij de stichting Beheer Prins van Oranje, waarvan het secretariaat te vinden is bij het bureau cultuur van de ge meente Goes. TERNEUZEN - Commissaris van de koningin drs. W. T. van Gelder brengt volgende week een tweedaags bezoek aan het hoofdkantoor van de Dow Chemical Company in het Ameri kaanse Midland. Van Gelder krijgt uitleg over de achtergron den van de geplande uitbreiding van de fabriek in Temeuzen en het lange-termijnbeleid van Dow. De uitbreiding vergt een investering van vijfhonderd miljoen tot één miljard gulden. Het initiatief is uitgegaan van vice-president operations A Allemang bij Dow, naar aanleiding van de viering van het honderdjarig bestaan van het concern vorig jaar. VLISSINGEN - Veel vakantiegasten zijn tevreden tot zeer te vreden over de kwaliteit van de minicampings op Schouwen- Duiveland, Noord-Beveland en Walcheren. Dat blijkt uit een enquête die vorig jaar werd gehouden onder de gasten van veertien minicampings. Van de eampinggasten werkten er 171 aan het onderzoek mee. Het merendeel van hen liet zich positief uit over de kwaliteit van de kampeerterreinen. Wel werd uit het onderzoekje dui delijk dat er behoefte is aan uitbreiding van het aantal sani taire voorzieningen. Ook moeten er meer speelvoorzieningen komen. De enquête vloeide voort uit een cursus die de Stich ting Educatief Centrum Toerisme Zeeland Oranjezon ver zorgde voor mini-campinghoudei's. door Herre Stegenga ZIERIKZEE - Het is inmiddels zeker dat slager P. Pouwer, die tot voor kort zijn bedrijf runde vanuit het voormalige Aldi- pand in Zierikzee, een kort ge ding gaat aanspannen tegen de VLISSINGEN - De landinrich tingscommissie Walcheren gaat medio dit jaar een aantal platte landswegen verbeteren en re creatieve fietspaden aanleggen. Het bestek is op dit moment in voorbereiding. Een van de aan te leggen fietspaden komt te lig gen langs de Vlissingse Water gang en moet de Jacoba vanBei- erenweg met de Abeelseweg- verbinden. Langs de Vlissingse Watergang staan diverse bunkers. De landinrichtingscommissie Wal cheren heeft besloten die over blijfselen uit de Tweede Wereld oorlog over te nemen in het plan Het nog aan te leggen pad komt langs de waterloop. Een brede beplantingsstrook zorgt ervoor dat er een duidelijke scheiding komt tussen het fietspadden de landbouwkavels. De landinrichtingscommissie wil de bunkers in eigendom en beheer geven aan de Stichting Atlantikwall Museum. Die zal de betonnen gevaartes vrijma ken van ingespoelde grond. De commissie wil de nieuwe fiets route verder aankleden met bankjes en informatiepanelen bij de bunkers. Verder heeft de commissie de Stichting Land schapsbeheer Zeeland ge vraagd of er mogelijkheden zijn om de bunkers geschikt te ma ken als winterverblijf voor vleermuizen. Aldi. Pouwer zegt een omzet verlies van een half miljoen gul den te hebben geleden, omdat zijn slagerij bijna een jaar ineen grotendeels leegstand pand heeft moeten draaien. Het kort geding is een gevolg van de rechtszaak die de eige naar van het pand, Immo Plus Beheer uit Arnhem, onlangs won van de Aldi. Uitkomst hier van is dat het pand op korte termijn leeg moet worden opge leverd. Immo Plus is naar de rechter gestapt omdat de Aldi zich niet aan het huurcontract zou houden. Contract Toen de nieuwe Aldi-winkel aan de Boerenweg werd geopend, liet de winkelketen het gebouw aan de Schelphoekstraat vrij wel leeg achter. Om mogelijke concurrenten buiten de deur te houden, meent Pouwer. Dit zou niet in overeenstemming zijn met het contract. Naast de Aldi werd ook Pouwer, die met zijn slagerij eenzaam achterbleef, gedagvaard. Het feit dat het be wuste pand moet worden ont ruimd, betekent dat zijn dagen aan de Schelphoekstraat zijn geteld. „Geen pretje", zegt Pou wer. „Ik heb drie personeelsle den moeten ontslaan. Hij laat het er niet bij zitten en sleept op zijn beurt de Aldi voor de rechter. Pouwer wil een plek je in het nieuwe Aldi-pand, wat hem eerder werd geweigerd, of een vergoeding van het geleden omzetverlies. ZIERIKZEE Paasmiddag - Speel-o-thee.k Leentjebuur in Zierikzee houdt woensdag 8 april de jaarlijkse paasmiddag. Een gezellige mid dag voor kinderen van drie tot en met zeven jaar waarbij de paashaas niet ontbreekt. De paasmiddag wordt gehouden in de ruimte van Leentjebuur in het Multi Functioneel Cntrum in' Zierikzee en duurt van 14.30 tot 16.00 uur. (Advertentie) PUMA STREET SOCCER 10 en 11 april Meer dan 35 activiteiten voor jong en oud, demo's en wedstrijden. Inschrijven tijdens evenement. Programmaboekje op aanvraag verkrijgbaar. Open: vrij. 12.00-20.00 u., zat., zon., ma. 10.00-18.00 uur. Toegangsprijs: 10,- p.p. Vrije val scaddiving Voorverkoop 50,- per sprong Ter plaatse 60,- per sprong Boekingen: 0113-221020

Provinciale Zeeuwse Courant | 1998 | | pagina 55